Til. L M WIJCK, tegen veel vermindeide prijzen op te ruimen, STOUT, mtussi ssimiimt-u PAPIER Handel in Meubels, NIEUWE Papieren, Van Vollenhovens A. J. GEREIS, Maandag 24 Januari, Het beste adres Advertentiën, Gerard van Dijck J alousieën ONTVANGEN: effen en gebloemd, LAMPENKAPPEN. Antoon Tielen. Afrika. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Vraagt en drinkt 's Bosch, Wed. V. J. GERRIS, Als boven. WAALWIJK. eene schoone sorteering SPIEGELS, Schilderijen, LIJSTEN, Spiegel- en Vensterglas, TAPIJTEN, Vloer-, Was- en Leerdoeken, BEHANGSELPAPIEREN Lancaster Gordijnen. bericht bij deze dat door de GROOTE AANKOOP van tegen heta.s. seizoen, hij verplicht is, de voorradige papieren, waar onder vele prachtige patronen, gedurende de maand Januari. Horlogemaker yf AALWIJK. aan de Haven de mooiste kleuren, bijzonder ge schikt voor De sultan van Marokko is dezer dagen zegevierend teruggekeerd van een van die tochten, welke een sultan van Marokko sedert onheuglijke tijden nu en dan maken moet om een deel van zijn weerspannige onder danen tot gehoorzaamheid te dwingen. Maar de rebellen die gevangen genomen zijn te Mzab, waar de sultan hun een beslissende nederlaag toebracht, beschuldigeu den vorst Zij vertellen dat de sultan gezanten vooruit- gezooden heeft, die hen zeiden dat zij niets te vreezen hadden, want dat het leger geen vijandige bedoelingen had tegen hen. Hoe dit zij, hun hoofden zullen niettemiu de poorten van Marakei of Tanger gaan versieren, wat ook al sedert eeuwen met de hoofden van gevangen rebellen pleegt te geschieden. Een bericht uit Kaapstad maakt mel ding van ongeregeldheden in Portugeesch Oos;-Afrika. De gouverneur van Gazaland zou eenige soldaten uitgezonden hebben om een opperhoofd te arresteeren, maar de in boorlingen kwamen in opstand en namen de soldaten gevangen. De gouverneur is daarop met 40 cavaleristen tegen de opstandelingen opgetrokken. De uitslag van dezen maat regel is nog niet bekend. WAALWIJK, 22 Januari 1898 Oproeping miliciens. De miliciens-grootverlofgangers der infan terie van de lichtingen 1895 en 1896 zullen in den a. s. zomer voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen. Nederlegging mandaat 2 kamer. Het Deventer Dagblad verneemt, dat de afgevaardigde van het kiesdistrict Deventer, de heer Stoffel, wegens gezondheidsredenen zijn mandaat heeft neergelegd. Ongeregeldheden te Veen. In het naburige Veen hebben ernstige on geregeldheden plaats gehad. De bevolking van eene zekere buurt, bekend onder den naam van ,Vlaas* en klein Amsterdam", heeft deze ongeregeldheden gepleegd tegen de meer gegoede burgerij, naar aanleiding van de niettoelating van enkele jongens uit genoemde buurt tot eene aldaar bestaande zangvereeniging, in verband met de niet bedeeling der armen op Nieuwjaarsdag. Eerst bepaalden zich de ongeregeldheden tot het inwerpen der ruiten van het gebouw, waar de zangvereeniging hare gewone oefeningen hield. Doch de baldadigheden werden eiken avond van ernstiger aard; vooral Vrijdag, Zaterdag, en Maandag-avond. De bevolking der genoemde buurt belegde vergadering in de open lucht, waarin werd besloten om al de woningen der gegoede burgerij te beschadigen. Dit is dan ook Zaterdag en Maandag-avond geschied. Het was een formeele opstand. Ongeveer 60 personen, waaronder ook vrou wen, trokken Zaterdag en Maandag-avond onder ketelmuziek het dorp in. Geen enkele woning werd gespaard, vooral die van den loco-burgemeester en den secretaris moesten het ontgelden. De twee rijksveldwachters waren niet bij machte de ongeregeldheden tegen te gaan. Het regende steenen tegen en op de huizen. Wijl men bevreesd was voor herhaling dezer ernstige baldadigheden, zijn gisteren ter handhaving der rust in het dorp^ gestationneerd 1 luitenant benevens 5 maréchausées te paard en 4 te voet. Wel was er gisteren-avond veel volk op de been, doch het bleef vrij rustig. Men meldt nader uit Wijk, bij Heusden: De komst der maréchaussees in het na burige Veen schijnt vrees ingeboezemd te hebben daar het volk thans rustiger is. De proclamatie van den loco-burgemeester, dat geen samenscholingen van meer dan drie personen mogen plaats hebben, wordt streng gehandhaafd door de aanwezige politie. Nu en dan hoort men tartende liedjes zingen, doch baldadigheden worden thans niet meer gepleegd. Voorloopig blijven de maréchaus sees in het dorp gestationneerd. Verschei dene belhamels zijn reeds gedagvaard voor nen rechter van instrnctie. Muziekliefhebbers! De Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Muziekinstrumenten, Firma M. J. H. Kes- sels, te Tilburg gaf dit jaar wederom gratis een rauziekkalender uit voor hare clientèle en begunstigers. Het is een handig boekje in een smaakvollen gelitografeerden omslag; 't bevat een 15tal portretten der eerste Nederlandsche toonkunstenarenalseen groep van den heer Heinze met wijlen diens echtgenoote eene muzikale bespreking hou dende, een groep van bet Nederlandsche vocaalkwartet en derg. Behalve den gewo nen Almanak, vindt men er nog een kalen der, waarvan iedere datum den geboortedag van een of meer toonkunstenaars aangeeft, verder eenige beknopte mededeelingen om rent verschillende beroemde musici, tal van muzikale anecdotes, nouvelles enz. enz. en last not least eene GRATIS prcmieverloting ter waarde vau f500 als No J. Een prachtvol pianino met galerie 7 octaven en kruissnaren, zwart gepolijst met schoone graveering. Geheel ijzeren raam met gebronzeirde stembalk. Beste ivoren claviatuur. No 2. Een harmonium in Notenhout, 5 octaven, 2 registers No 3. Een prachtige speeldoos met 10 airs. No 4. Een kamerorgel met 10 rnuziekpl. No 5 Zeer fijne groote photografie-Album met muziek. (2 airs). No 6. Een sigaren-tempel met muziek. (2 airs). Iedereen ontvangt het boekje met lot voor de gratis premieverloting tegen inzending van tien cent in postzegels franco per post° v> ij kunnen muziekliefhebbers en verdere belanghebbenden ter zeerste aanraden een exemplaar aan te vragen. Het weggegeven kind terug. Maakten wij er eenige dagen geleden mel ding van, dat te Heusden een rondreizende vrouw, tijdens haar man in de gevangenis vertoefde, een kind weggaf, naar zij zeide, uit gebrek en dat de man bij zijn thuiskomst de hulp der politie inriep om zijn kind terug te hebben, thans kunnen we mededeelen, dat het aan de maréchausées is gelukt te Genderen twee vrouwen op te sporen, in wier bezit het kind was. Naar wordt medegedeeld, gebruikten deze vrouwen het kind om er reclame mee te maken Een huiselijk drama Uit Stolwijk wordt aan de Goudsche Ct. geschreven Maandagmiddag omstreeks één uur is de 67-jarige P. Deelen, wonende op den Tent- weg, door zijn oudsten zoon Adriaan (33 jaar) mishandeld, omdat hij zijn vrouw onder het oog bracht, dat zij Adriaan steeds meer voorrechten gaf dan den anderen zoons, waarover Adriaan in woede ontstak, de pook van de kachel greep en daarmede den ouden man een slag gaf, doch toen nog niet tevreden zijnde, vloog hij op den ouden man aan en beet hem in zijn neus, welke bloedend ver wond werd daarna greep hij een mes om hem te lijf te gaan, doch de oude man had juist gelegenheid door de openstaande deur te ontkomen. Omstreeks 4kwamen de andere zoons Jan (30 jaar) en Willem (24 jaar) thuis, die onderweg het voorval vernomen hadden en gingen naar hun vader die hen toen met een en ander in kennis stelde. Met hun drieën gingen zij de woning in, waar Adriaan te bed lag; Jan ging naar de bedstede en vroeg aan Adriaan waarom hij vader zoo had toegetakeld. Adriaan vloo» op en bracht Jan met een scherp broodmes, hetwelk hij mede naar bed had genomen, twee diepe sneden toe, een over de rechter wang en een dwars over den neus, daarna wilde hij op zijn broeder Willem toeschieten, die de pook greep en hem een hevigen slag op het hoofd toebracht, waardoor ook een gapende wonde ontstond. De gemeenteveldwachter, intusschen ge waarschuwd, spoedde zich er heen en maakte een einde aan den twist, nam het mes en de pook in beslag en maakte van een en ander proces-verbaal op. De inmiddels ontboden geneesheer dr. Bijlsma verbond de wonden. Kindermoord. Woensdagmiddag is door de heeren Oerara, inspecteur der recherche, en Ruiters, recher cheur, beiden te Luik, met behulp van den inspecteur van politie en den wachtmeester der maréchaussées te Maasbroek,, te Arnby opgespoord en aangehouden de 26-jarige jonge dochter Smverdacht van haar eigen kind te Herstal te hebben vermoord. Ie Herstal was zij in dienst van zekeren mijnheer H. en beviel aldaar van een kind van 't vrouwelijk geslachtdadelijk daarna is zij in een gesticht aldaar opgenomen en na acht dagen, den 8sten Januari, verliet zij weder met haar kind dat gesticht. Zij nam toen haar intrek in een hotel te Luik, waar zij op haar kamer het kind een prop watten (die zij uit het gesticht had meege bracht), in de keel stak, zoodat het kind moest stikken. Vervolgens wikkelde zij het kind in een doek en ging ermede ronddwalen, totdat zij des avonds weder op diezelfde kamer terugkeerde en daar den nacht doorbracht 's Anderendaags 'a morgens vertrok zij naar Wandre en ging daar eenige inkoopen doen in een winkel, waar zij even naar achter ging en het lijkje in het privaat iiet vallen waarna zij naar Amby vertrok. Het lijkje werd spoedig gevonden en een onderzoek was daarvan het gevolg. Zij heeft volledige be kentenis afgelegd en is ter beschikking van de justitie gesteld. Atjeh. De correspondent van de N. R. Ct. te dat ge- Batavia seint onder dagteekening van 21 dezer: loekoe Oemar is met 1000 van zijne partijgangers te Djantoi, zuidelijk van Seli- moen. Luitenant-kolonel Krull is gisteren met 2000 man daarheen getrokken. Uit dit telegram zou kunen blijken, Oemiir zich op de westkust machteloos voelt en zich langs de voetpaden, die van daar over het gebergte naar het diepste ge deelte der Atjeh-vallei en naar het Pedirsche voeren, in verbinding gesteld heeft met I anghma Polim, wiens benden voor een paar weken te Reung-Reung ten oosten van Se- limoen werden uiteengejaagd. Zonder steun van de hoofden zou hij zich daar bezwaarlijk kunnen staande houden, omdat hij er weinig invloed heeft op de bevolking, daar hij geen geestelijk voorganger is. V ij hopen, dat de overste Krull, die zijn sporen reeeds voor ettelijke jaren op het oorlogsterrein in Atjeh verdiende, onzen lastigen vijand spoedig van daar zal weten te verdrijven. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende, van 21 dezer gedag- teekende telegram van den gouverneur- generaal van Ned. Ind. betreffende de ge beurtenissen in Atjeh Op bet bericht, dat Toekoe Oemar met zijne benden Djantoi, op negen kilometer bezuiden Selimoen aan de Atjehriwier, be reikt had om door te trekken naar Pedir, zijn^ troepen daarheen gezonden. Toekoe Oemar had Djantoi verlaten, tot dekking achterlatende 180 man; dezen ver dreven. Joekoe Oemar wordt vervolgd. Onzerzijds één zwaar en drie licht gewonde militairen. Capelle (Heijstraat) Door de vele gevallen van influenza, welke zich iu onze gemeente voordoen, is de openbare school alhier tijde lijk gesloten. Het groote coote concert, dat de Lie dertafel gewoonlijk in Januari haren hono- rairen leden aanbiedt, zal, doordat de direc teur en verscheidene zangers door influenza zijn aangetast, voor een paar weken moeten worden uitgesteld. SPRANG. Van 115 Januari. GEBOREN: Wouter, zoon van Willem Kruifen An torna van Zeist. Jan Willem, z. van OVFRI Fntw N,.5uw?uhllif°.en Ha Kooijmana. OVERLEDEN: Geertruij Schiedon, echtgen. van öebrecht Arnoldus Kamsteijn, oud 30 i. Jenneke Ros wed. van Leendert van Êsch, oud 80 j. Hendrik Schalken, jm., oud 70 J' B°rneli9 Adrianus van der Esch, im oud 6 maanden - Pieter Cornelia de Rooii.' jm., oud 2 m. Cornelis Hommel, wed. van Teuntje Ophorst, oud 67 j. Adriaan Oer- emans, jm., oud 4 m. Leendert Corne lls van Os jm., oud 6 m. Pieternella Vos, jd., oud 1 m. WAALWIJK. De&enen die van deze UrRLiIMING van papieren profiteeren, krij gen den bijpassenden rand CADEAU. Van deze papieren worden geen staalboe ken uitgegevenwel worden op verzoek monsterrollen te huis gezonden. WAALWIJK, 21 Jan. 1898. Ter veemarkt was tamelijk ruime aanvoer met weinig handel, kalfbeesten golden f90 k f190.—. Dito vaarzen f 80 f 180 Jonge varkens aangevoerd stuksver kocht van f4.75 a f 13.25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1575 ke van f 0.89 f 1.11 per kg. k' Eieren f 3.— a 4,— per 100 stuks. De huidenmarkt behoudt hare vaste stem ming ondanks de geringe voorraad en de weinige afdoeningen der laatste weken in La Plata huiden. In lichte huideu daarentegen, van alle soor ten, werden in 'l binnen- en in 't buitenland belangrijke partijen zoowel bij inschrijving als in publieke veiling afgedaan. De veiling te Londen o.a. liep weer i/4 ad 11 2 penny hooger af De lederprijzen luisterden nog maar weinig naar de reeds sedert zooveel maauden geanimeerde huidenmarkt. De zwakke winter laat zich vooral voor het artikel zooileder sterk gevoelen. Er is nogal vraag maar in verre na niet zooals men rechtmatig verwachten mocht. Prijzen zijn wel zoo vast. De voorraad is in 't geheel beneden het middelmatige. De paardenlooiers beklagen zich over weinig animo. De schachten fabrikanten daarentegen heb ben meerdere reden tot tevredenheid. De schoenfabrikanten werken geregeld door. iWamm dit is een der beste geneesmiddelen voor hendie bloedgebrek hebben. Vraagt uwen dokter en raadpleegt de analyse. Verkrijgbaar te Waalwijk bij den agent Op de Markt. H 40 Vugterstraat H 40 zal te raadplegen zijn te Waalwijk, bij mejuffrouw van 11 uur voorm. tot 4 uur namiddag. Onder aanbeveling, voor Jalonsieën is bij van af f2,50 de vierkante Meter. Zeer solied en net afgewerkt. Qaaliteit en soliditeit in aanmerking ge nomen beneden iedere concurrentie.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6