Nummer 10. Woensdag 2 Februari 1898. 21e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. KIES "W" E T_ Goud en honger. ANTOON TIELEN Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per po9t door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever UITGEVER! Waalwijk. Advertenties 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2raaal berekend. Advertentiën voor Duitech- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vam Adole Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De BURGEMEESTER van Waalwijk; gelet op de artt. 1112 en 13 der Kieswet noodigt de mannelijke inwoners dezer gemeentewaaronder ook zij, die den leeftijd van vijf en hvintig jaren vóór of op den 15 Mei van dit jaar hebben bereiktuitten einde op de eerlang op te maken lijst van kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalvan de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad te worden geplaatstom vóór den 15 Februari aanstaande, ter gemeente-secretarie te doen blijken I. Voor bet geval zij in eene andere gemeente zijn aangeslagen, van hun aanslag over het volle laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen genoemd bij art. 1 letter a der kieswetwat de grondbelasting betreftin ééne andere gemeente of in meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gulden door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten. Hierbij wordt opgemerktdat de aanslag der vrouw geldt voor haren man die van minderjarige kinderen wegens goederen waarvan hun vader het vruchtgebruik heeftvoor hunnen vader. II. Voor het geval zij zijn medeëigenaren eener onverdeelde nalaten schap wier namen niet bij den aanslag in het kohier zijn vermeld, van hun betaalden aanslag in de grondbelastingover het volle laatstverloo pen dienstjaarmits hun aandeel in dien aanslag ten minste een gulden bedraagt. Bij de schriftelijke aanvragewaaruit hun aandeel in den aanslag moet blijken moeten worden overgelegd het aanslagbiljet of door den ontvanger gewaarmerkt duplicaat daarvan en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit. Onder aanslagen in de grondbelasting sub I en II worden verstaan de hoofdsom en de Rijks-opcenten. III. Indien zij niet in deze gemeente overeenkomstig het bepaalde sub a van art. 1 der wet zijn aangeslagen, namelijk over het volle laatstverloopen dienstjaar in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste één gulden (hoofdsom en Rijks-opcenten), in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of in de personeele belasting door eene schriftelijke aangiftedat zij voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1°. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige hebben bewoond, krachtens huurachtereenvolgens in dezelfde gemeente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizenvoor elk waarvanmet of zonder bijbehoorenden grond of lokalen en bijgebouwen niet ter bewo ning bestemd de werkelijke huurprijs per week berekend ten minste heeft bedragen de somvoor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen isvermeld in de bij de kieswet gevoegde tabel; ofkrachtens eigendom vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke meter; 2°. dat zij op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstver loopen jaar bij dezelfde persoonondernemingopenbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der ge meentewaar zij wonen, is vermeld in de bij de kieswet gevoegde tabel; of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor hendie in beide gevallen verkeeren, zoo noodig ter bereiking van het vereischte bedraghet inkomen en het pensioen worden samengeteld 3°. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100.(nominaal) inge schreven in de Grootboeken der nationale schuld of van ten minste f 50.ingelegd in de Rijkspostspaarbank; 4°. dat zij hebben voldaan aan de eischen van bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig- ambt, voor de ver vulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Voorts wordt opgemerkt, dat zij, die vallen onder eene dernommersl4 van n° IIIom bevoegd te zijn tot het kiezen van leden van den gemeente raad over het volle laatstverloopen dienstjaar in deze gemeente moeten zijn aangeslagen in de plaatselijke directe belasting op de inkomsten voor ten minste het bedragvermeld in de 2 kolom der sub 1 b 1° der Kieswet bedoelde tabel en dien aanslag op den 1 Maart 1897 ten volle hebben betaald. Tevens wordt aan belanghebbenden medegedeeld, dat voor het doen der aangiften sub II en III van heden af ter secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn blanco formulierennaar de gemaakte ónderscheidingen gemerkt met de nom- mers 23A3B 4567 89A9B en 10alsmededat in de boven genoemde Tabelbedoeld in artt. 1 en 2 der Kieswet, voor zoover de gemeente WAALWIJK betrefthet volgende is bepaaldGemeente Waalwijk, huurprijs 1,25, Minimum inkomen f350, vrijwoning of inwoning f62,50, vrije kost en fnwonihg f250. i Eindelijk wordt in het bijzonder de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op het volgende Voor hen die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kie zerslijst voorkomenishernieuwde aangifte onnoodigindien de plaatsing op die lijst berustte op 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van het zelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen genot van pensioen bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rijkspostspaarbank aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig van hen wier plaatsing op de lijst berustte op bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen of op genot van inkomen in dienstbetrekkingof als inwonende zoonin het bedrijf of beroep der ouders werkzaamhetzij met of zonder genot van pensioen. Aan hen die verkeerenin het laatste onder N°. 2° vermelde geval zal de Burgemeester naar luid van art. 20 der kieswet een aangifte biljet ter invulling toezenden. 2°. 3°. 4°. 1°. 2° Eenige dagen geleden vervoegde zich aan het redactiebureau van Tit Bits te Londen Henry Anthony Brown, docent aan de Oxforduniversiteit, die door bijzonder geluk kige omstandigheden begunstigd, langs den kortsten weg van Klondike naar Engeland teruggekeerd is, om op de volgende wijze verslag te doen omtrent den tegenwoordigen toestand in de goudvelden Stel u voor aldus begon mr. Brown eenige honderden houten hutteu en tenten van zeildoek, 800 mijlen van eenige beschaaf de omgeving verwijderd en te midden eener wildernis, die het oog niets anders biedt dan een onatzienbare oppervlakte van ijs en sneeuw en ge hebt Dawson-City, een der vier „steden" van Klondike. Op dit bijna voortdurend in duisternis gehulde terrein graven thans eenige honderden menschen Daar goud iu eeu temperatuur van 15 a 20 graden onder nul. De rivier, waarvan de naam maandenlang op ieders lippen lag. is tot op den bodem bevrored, waarmede de verbin ding met de buitenwereld zoo goed als totaal is atgesneden. Maandenlang zijn de menschen bij honderden en duizenden naar Klondike getrokken, om daar als vliegen om te komen bij den aanblik van het goud, waarvoor ze alles en alles in den steek lieten. Goudklom pen glinsteren u van alle kanten tegen, em mers, waterkannen, ketels, elk voorwerp, dat ruimte biedt om het kostbare metaal te bergen, is er mee gevuld, terwijl de eigenaars al lang op ellendige wijze omgekomen zijn, of evenals de armsten en ellendigsten, die naar een broodkorstje hunkeren, van gebrek wegteren. Hoevelen hier bij het goudzoeken hun eigen graf gegraven hebben, weet niemand, maar toen ik in Juni Klondike bereikte, telde de bevolking van Dawson-City 6000 personen, terwijl zij thans, na zes maanden nauwelijks, tot 5400 geslonken is. Dit zijn 600 menschen- leveus, vernietigd op één plaats, waarbij nog niet eens de verdere toevloed van landver huizers gedurende dit halfjaar gerekend is. Minstens dertig procent dergenen, die uitge trokken zijn om goud te graven, keeren niet weer terug. Niemand, die de verschrikkingen in Dawson-City gezien heeft, zal ze ooit kun nen vergeten. Ik heb op drie punten van den aardbol uaar goud gegraven eo alle wereld - deelen bereisd, maar de vreese'.ijkste gebeur- lenissen, die ik beleefde, zijn nieis, bij hetgeen ik in de zes laatste maanden ondervond. Alle goudklompen van Klondike zijn niet bij machte, om mij nogmaals daarheen te krijgen. Stel u voor een stad, die geen rioleering heelt, en geen druppel drinkwater, die be woond wordt docr een ontzettend aantal beschonkeneu, eu waar de thermometer ge regeld 20 graden onder 0 aanwijst. Drie dokters kwamen, alleen gedurende mijn ver blijf aldaar, om, tengevolge van overspanning en uitputting. De eenige apotheker der stad was zijn geheelen voorraad geneesmiddelen kwijt en voor de weinige artsenijen, die hij destijds nog overhad, werd 160 per flesch betaald. Dan kwam de hongersnood met zijn onuitsprekelijke ellende. Een pond rundvleesch kostte f 1.80, een pond aardappelen f0.12, een pond ham f 3. Naar kool was zeer veel vraagmen betaalde zelfs voor een kleinen stronk f 6. Doch deze prijzeD speelden in 't geheel geen rolhet was maar de vraag, of men zelfs nog levensmiddelen zou kunnen krijgen. Toen ik in staat was, de terugreis te aan vaarden, bood een arme kerel mij f 900.000, als ik hem veilig naar den eersten den besten spoortrein bracht. Het was echter te laat den volgenden morgen stierf hij. De opbrengst der goudvelden van Klondike is op reusachtige wijze toegenomen. Men schat, dat in de laatste twee jaren voor f 72.000.000 aan goud gevonden is. Ongeveer een gelijk bedrag is door speculanten in „aandeelen" gestoken, die sedert het begin v&n den reusachtigen zwendel van hand tot hand gingen. Te Dawson-City twijfelt men, of de hoofdgoudader reeds gevonden is en het kan zijn, dat de eerstvolgende jaren nog merkwaardiger verrassingen opleveren dan het laatste jaar in het Yukondal. Afgezien van de overdreven berichten in eenige bladen, zijn inderdaad groote resultaten verkregen. Zoo betaalde o.a. iemand voor een „aandeel" f40000, waaraan hij f 1,500,000 verdiende. Een Ier vond in zijn aandeel voor f 180,000 aan goud, waarvan hij echter meer dan de helft in een andere onderneming verloor. Een vriend van mr. Brown daarentegen betaalde f 200,000 voor eeu stuk grood, waarin geen greintje goud werd gevonden. De reiziger zelf vond in zijn aandeel een winst van f 12000. Eeu merkwaardig element in het leven op de goudvelden is het blinde vertrouwen. Iedereen laat zijn schatteu onbewaakt en open en bloot liggen, waar hij ze gevonden heeft. Overal ziet men groote goudklompen, die een reusachtig vermogen vertegenwoordigen, als waardelooze steenen opgehoopt liggen. Geen goudgraver zou zich aan het eigendom van een auder vergrijpen, zegt mr. Brown, want dat zou hem oogenblikkelijk het leven kosten. Juist toen ik aankwam, had men vijf dieven gevangen en men liet hun slechts vijf minuten, om zich voor te bereiden tot den dood: Zij werden aan den eersten den besten boom opgekuo >pt en niemand poogde hen te redden. „Rechter Lynch" had vrij spel en voordat aan de politie nog iets van den diefstal bekend was, was allei^ voorbij.... Waalwfjkscbe en LanpMsche Courant ■w mi-

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1