Nummer 11 Zondag 6 Februari 1898. 21e Jaargang Eerste Blad. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN Dit nummer bestaat uit twee bladen. Persoonlijke dienstplicht. FEUILLETON De Wraak eener Vrouw Rijwiel-belasting. UITGEVER: Waalwijk. Liiigslraalscbe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk fl,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advjsrtehtim 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent par ragai, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal tar plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vaa Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend door de ministers van oorlog, van marine en van binnenlandsche zaken het wetsont werp tot wijziging der militiewet, in dien zin, dat de bevoegdheid tot het stellen van plaatsvervangers en nu miner verwisselaars uit de wet verdwijne. Het ontwerp heeft ten doel het vaststel len en in toepassing brengen van het be ginsel van den persoonlijken dieustplicht en behelst geen andere wijzigingen dan die, welke op de persoonlijke vervulling van den dienst betrekking hebben of daarmede in rechtstreeksch verband staan. Bij hare uiteenzetting waarom zij de afschaffing van de dienstvervanging bij de militie noodzakelijk acht, oordeelt de lle- geering in de eerste plaats verbetering van het zedelijk en verstandelijk gehalte der militie van uitnemend belang. Tot dusver zijn mannen van beschaving, kennis en verstandsontwikkeling slechts voor een ge ring aantal in hare gelederen aanwezig. Nagenoeg een vijfde gedeelte van de mili tie bestaat uit plaatsvervangers en nummer- verwisselaars. Er bestaat slechts één afdoend middel om de militie aan hare bestemming te doen beantwoorden, namelijk ook het meer ont wikkelde gedeelte der natie in de gelederen op te nemen, de noodzakelijkheid van welk middel voldoende blijkt uit de wijze van samenstelling der meeste Europeesche legers. Ll IIJ OF Herinneringen van een Politie-Commissaris. 46 Vervolgens stonden de vier gezellen op en na men afscheid van den hertog. Toen zij op straat waren, nam Spavento Ricor- di ter zijde. Ik geloof, fluisterde hij, dat daar zooeven hetzelfde denkbeeld in ons opkwam. Misschien wel, antwoordde Ricoidi. Gij wildet zeggen evenals ik, nietwaar dat als ons lot in handen vau dien Raymond is. Dat dan die Raymond moet opgeruimd worden. Meent gij dat werkelijk zeide Spavento. Natuurlijk! antwoordde Ricordi. Nu, dan zullen wij het wel eens worden. Kom straks bij mij thuis, dan kunnen wij er over spreken. Nadat zijne trawanten vertrokken waren, had de hertog zich aan tafel gezet en schreef den volgenden brief *Hermine Gij hebt u goed gewroken I Als ik morgen tegenover Raymond sta, zal hij mij dooden, want ik zal niets kunnen doen om mijn leven te verdedigen. En indien het tweege vecht niet plaats mocht hebben, zal ik mij zeiven dooden1 Ik heb te lang geleefd. Er is geen enkele band meer, die mij aan het leven doet hechten, noch liefde, noch vriendschap, noch eer, geen dezer gevoelens, die aan het leven waarde geven, bestaan meer voor mij, Ik heb Rudolf gezien, slechts eenige oogenblik - ken, ach 1 als gij eens wist hoe hij mij haat Het zal een duel op leven en dood zijn. Hij wil, dat een van ons beiden sterve. Aan zijn wensch zal voldaan worden. Als ik een oogenblik nadenk en mijn blik op het verleden richt, sta ik verbaasd over den af- De Regeering acht de invoering van den persoonlijken dienstplicht in de tweede plaats hoogst gewenscht, omdat op die wijze de minst kostbare legerorganisatie is te verkrij gen, daar bij de volstrekt noodige uitbreiding van het leger het vereischte aantal officieren, onderofficieren en korporaals anders niet, of althans niet dan met zier groote geldelijke opofferingen zou zijn te bekomen. Voorts noemt de Regeering de afschaffing van de dienstvervanging een eisch van so ciale rechtvaardigheid. Voor de groote meer derheid bestaat feitelijk reeds thans de per soonlijke dienst; wanneer nu het beginsel van gelijkheid voor de wet ook met opzicht tot de militaire verplichtingen in toepassing wordt gebracht, zal het rechtsgevoel des volks daardoor zeker verhoogd worden. Ook betoogt de Regeering dat de afschaf fing leiden zal tot betere onderlinge waar deering van de verschillende standen in de maatschappij. Rijken zullen welliswaar rijk en armen arm blijven, maar beiden zullen met elkander in aanraking komen op een onzijdig gebied. Van de nauwere aanraking, waarin jongelieden uit de verschillende stan den, gedurende eenigen tijd met elkander zullen komen, is toenadering tusschen die standen te verwachten In geen enkel land van Europa be toogt de Regeering eindelijk zijn van den persoonlijken dienstplicht, waar hij is ingevoerd, ernstige bezwaren ondervonden, zelts niet in Duitschland, waar de dienst plicht zelf van zeer bezwarenden aard is. Uit de toelichting blijkt o. a. Bij het onderwerp wordt ook voorgesteld wettelijke sanctie te verleenen niet alleen, maar ook uit te breiden de bepaling ten gevolge waarvan het aan jongelieden, die bij de loting voor het blijvend gedeelte een laag nummer hebben getrokken, niettemin grond, waarin ik ben nedergestort. Hermine 1 Slechts eenige uren scheiden mij van de eeuwigheid. Voor dat ik sterf, richt ik een laatste bede tot u. Laat dat kind, dat ik niet gekend heb, dat mij misschien bemind zou hebben, en mij nu zulk een onverzoenlijkken haat toedraagt.... ach 1 uit mede lijden met mij, laat hem niet weten,wie ik ben opdat hij nooit in eene zelfde vervloeking den naam van zijn oom met dien van Nida's moor denaar kan uitspreken. Hermine! het is een stervende, die de gevouwen handen sraeekend tot u opheft, gij zult zijne bede verhooren, niet waarP" De hertog teekende, schreef het adres en schelde. Jan zeide de hertog tot den knecht, bezorg den brief, zoodra ik vertrokken ben. Is het rijtuig aangespannen Ja, mijnheer. Het is goed... ga maar heen... het is al laat... misschien kom ik niet vroeg thuis.,, maar dan behoeft gij niet op mij te wachten. De hertog haalde eene doos uit zijne schrijftafel en ging naar beneden. Waar moet ik mijnheer den hertog brengen vroeg de koetsier, zoodra Palmares was inge stegen. Den weg naar Villiers op, antwoordde deze laatste. Buiten Trouville, zal ik u den weg nader aanduiden. Het rijtuig vertrok en verdween weldra in de aangewezen richting. XV. OP HET KERKHOF. Keeren wij thans naar de kamer van Irene terng. Wij hebben Raymond verlaten op het oogenblik, dat hij zich naar hare kamer spoedde, opgeschrikt door een hartverscheurenden kreet, die zich daar deed hooren. Het was de stem van Irene, daar was geen twij fel aan; het tegengif had dus waarschijnlijk reeds gewerkt. Toen hij in de kamer kwam, werd hij door een vreeselijk schouwspel getroffen hij bleef, als verstijfd, op den drempel staan, terwijl het koude zweet hem uitbrak. Irene was tot zich zelve gekomen *ij zat rechtop mogelijk is gemaakt na afloop van den eer sten oefeningstijd huiswaarts te keeren. Bedoelde numuierverwisseling, thans alleen toegestaan aan de manschappen mits behoo- reude, wat de infanterie betreft, tot hetzelf de be tal jon en, wat de vestingartillerie be treft, tot dezelfde compagnie, wordt uitge breid in het ontwerp bij alle korpsen tot het geheele korps. Het beginsel van den persoon lijken dienstplicht wordt door deze regeling niet aangetast, gelijk de Regeering betoogt. Een meer volledige voorziening is bij dat ontwerp voorgesteld betreffende afbreking in de opleiding van geestelijken voor den krijgs dienst. Volgens deze wijziging wordt aan den geestelijke, den bedienaar van den gods dienst en den zendeling-leeraar, alsmede aan den student in godgeleerdheid en den zen- deling-kweekeling, die aan eene inrichting van onderwijs tot geestelijke, tot bedienaar van den godsdienst, of tot zendeling-leeraar wordt opgeleid, en aan den roomsch-Katho- lieken ordebroeder, die tot eene binnen het Rijk gevestigde kloosterinrichting behoort, op zijne aanvrage, telkens voor één jaar ont heffing van den werkelijken dienst verleend. Bij algemeenen maatregel van bestuur wor den de bedoelde inrichtingen van ouderwijs aangewezen en wordt tevens bepaald, wie voor de toepassing der bepaling voor gees telijke, bedienaar van den godsdienst, zen deling-leeraar, student in de godgeleerdheid, zendeling-kweekeling of roomsch-Katholieke ordebroeder wordt gehouden. Overgangsbepalingen zijn voorgesteld o.a. voor het geval, waarbij vrijstelling van den dienst voor derden werd verbonden aan den dienst van den plaatsvervanger. Voorgesteld wordt de wet in werking te doen treden 1 September 1898. in bed, bleek, met verwarde haren en starende oogen, terwijl zij de armen over hare borst ge kruist had. Ter zijde van het bed stond Ludoricus, schijn baar onaandoenlijk, terwijl de ongelukkige vader op de knieën lag, met gevouwen handen en de oogen ten hemel geslagen. Het was een plechtig oogenblik. Hefarme kind haalde nauwelijks adem de kreet, dien Raymond gehoord had, was haar in een oo genblik van vreeselijke smart, als het ware ont rukt. Dit duurde een minuut. Toen schenen de spieren zich te ontspannen, een vurig rood bedekte plotseling hare wangen, hare groote oogen, vielen toe, zij liet de armen krachteloos neder vallen en zij zeeg op nieuw in elkander terwijl haar hoofd op het kussen viel. Vader 1 Raymond 1 stamelde zij met eene ui terst zwakke stem. En dit was alles. Daar lag zij weder onbewegelijk en scheen in denzelfden toestand van ongevoeligheid te vei keeren, waaruit zij slechts een oogenblik was ontwaakt. Ludovicus riep Raymond verschrikt de han den van den dokter grijpende. Mijn kind! mijne lieve, lieve Irene snikte de oude Guillemot. Een glimlach krulde Malon's lippen. Stil! zeide hij zacht en kalm... het wonder is volbracht.. Uw kind is gered. O God En binnen eenige uren znl zij u wedergegeven worden, daar sta ik voor in I Alleen, voegde Ludovicus er bij mag geene enkele aandoening deze gunstige uitkomst beder ven. Saloraé zal alleen in deze kamer blijven, en gij Raymond, go gij naar uw hotel om de rust te nemen, die gij hard noodig hebt. Haar verlaten 1 zeide Raymond. Het is noodig I Maar verzekert gij mij, dat zij gered is Niet alleen dit, maar ik kan er bovendien nog bi voegen, dat zij u morgen met haar liefsten glimlach zal ontvangen. Raymond stelde een volkomen vertrouwen in Ludovicushij bracht dus tegen diens ver zoek niets meer in en haastte zich naar zijn hotel. Thuis komende, zat Michiel op hem te wachten. Terwijl hij weg was, was men kennis komen Door de regeering is thans een nader wetsontwerp ingediend tot regeling der personeele belasting naar den grondslag rij wielen. Wie, meent de Reg., eene rijwiel-belasting als onderdeel der personeele belasting wil regelen, moet de regeling van den grondslag paarden tot voorbeeld nemen. Slechts eenige bijzondere bepalingen moeten hieraan worden toegevoegd. Het belastbaar feit is het houden hier te lande van rijwielen, die op den openbaren weg bereden worden. Personen, die zelf geen rijwiel bezittende, nu en dan met een ge huurd rijwiel ontspanning willen zoeken, be hoeven dus geen belasting te betalen en worden niet genoodzaakt vooraf formaliteiten te vervullen, die aan tijd en plaats gebonden zijn. Buitenslands wonenden, die wellicht slechts een enkele maal, met hun rijwiel over de grens komen, worden niet bemoeilijkt. Eerst door het houden van een rijwiel hier te lande langer dan 3 achtereenvolgende maan den, zouden zij belastingplichtig worden. De belasting wordt geheven naar het aan tal rijwielen en het hoofd van het gezin wordt geacht ook de belastingobjecten van de leden van zijn gezin te houden. Wie langer dan een week over een rijwiel vihi een ander beschikt, onverschillig of dit al dan niet steeds hetzelfde is, wordt te dier zake geacht een rijwiel te houden. Geen belasting wordt geheven wegens het houden van: a. rijwielen voor den publieken dienst door personen, die daartoe verplicht zijn en b. rijwielen, uitsluitend ot hoofd zakelijk gebezigd voor de uitoefening van het bedrijf van ondernemer van een bestel dienst. Yoor het stellen van het bedrag der be geven van de voorwaarden voor het tweegevecht van den volgenden dag. Het verheugde hem, dat zij waren aangenomen, juist zooals hij ge wenscht had. Maar toch voerden deze mededeelingen hem in eene geheel andere wereld en zijn toch al ont stelde geest verwijlde onwillekeurig bij al het- feen hem den volgenden dag zou kunnen over- ornen. Het was ongetwijfeld een zeer ernstig duel; hij wist bovendien, dat hij in den hertog een zeer geducht tegenstander zou vinden. Hij had L-og nooit in werkelijk gevaar verkeerd, wellicht was dus het oogenblik gekomen, om dat geheimzinnige stuk te lezen dat de geschiedenis zijner moeder behelsde en waarvan hij reeds een maal, door kinderlijke bescheidenheid gedreven, was teruggehouden. Het ebbenhouten kisje stond daar in zijne schrijftafel... en evenals vroeger op den avond voor liet duel met Spavento, nam hij er het ver zegelde pakket uit. Maar zijne hand beefde, terwijl hij dit deed. Neenl^neenl morgen! zeide hij huiverende. O, moeder, God is rechtvaardig gij zult gewroken worden. Maar om de moordenaars hunne straf toe te dienen, is het niet noodig, dat ik weet hoeveel gij geleden hebt. Also! hij zich plotseling iets herinnerde riep hijMichiel De intendant kwam de kamer binnen. - Michielzeide Raymond 't gevecht van morgen kan noodlottig voor mij zijn, de hertog is een der beste schutters van Parijs, en ik weet teker dat hij mij niet zal sparen... bijgevolg kan ik in dat duel bezwijken... Maar, mijnheer Raymond... Ik kan gedood werden... ik weet het, maar toch zal mij dit niet terughouden; alleen wensch- te ik nog een laatsten plicht te vervullen Welke P Hoever is het kerkhof van Herbiers van Trouville Ongeveer drie uren gaans Zoudt gij hier binnen een half unr een rij tuig kunnen krijgen Dat zou ik wel denken. Welnu I ga dan spoedig en kom mij waar schuwen, als het rijtuig er is. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1