Nummer 11. Zondag 6 Februari 1898. Tweede Blad. BUITENLAND. Spanje. Engeland. Denemarken. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk-Hongarije. Kreta. Afrika. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. drufTênT Aan de Times wordt uil Havana geseind Wegens de moeite om aan levensmiddelen te komen neemt het aantal opstandelingen sterk af in de provider. Havana, Mantanzas en Pinar del Rio. De oostelijke provinden zijn echter geheel in handen der opstandelingen. Het herstel van het Spaansche gezag is onwaarschijnlijk, aangezien de opstandelingen de autonomie verwerpen, alleen een schikkig met de leiders zou dat mogelijk maken. De suiker- en de tabaksoogst in de westelijke provinciën beloven meer dan verladen jaar. De suikerplantages in de oostelijke provinciën hebben aan het bestuur der opstandelingen vergunning gevraagd, om den oogst binnen .te halen. Dit is toegestaan tegen een belas ting van 50 dollarcenten per zak. Ook de opstandelingenleider Torres is in onderwerping gekomen. De insurgeuten hebben, volgens bericht uit Havana, het door Spaansche troepen niet bezette dorp Veras overvallen en verschei dene boeren gewond. Verder hebben ze bij Soldead een trein van het spoor laten loopen, tengevolge waarvan vijf personen kwelsuren opliepen. De edele vrouwen der hooge Madridsche aristocratie hebben besloten den Amerikaan schengezant als een „nationale vijand» uit hare kringen te weren. Na Paschen zal te Cannes kroonprius Chris- tiaan in 't huwelijk treden met princes Alexan drine van Mecklemburg-Schwerin. Bij een diner na eeu jachtpartij, waaraan kroonprins Christiaan met de leden van den hoogsteu adel aanzat, bracht een graaf een toast op den prins uit en zeide, dat, indien de prins eenmaal koning was, hij zijn steun moest zoeken bij den adel, welke hem dien steun zeker zou verleenen. De prins antwoord de, dat hij zijn steun zou zoeken bij alle klassen van de maatschappij en stelde daarna voor te drinken op de gezondheid van boschwachters, pachters en anderen, die tot het welslagen van de jacht hadden bijge dragen. BERLIJN, 3 Februari. Naar luid van een vertrouwbaar bericht is de moordenaar van den Duitschen matroos Schulze te Kiao-tsjou gepakt en krachtens Chiueesch recht ter dood gebracht. Aan de Times wo^dt uit Peking ge seind Naar het heet, is aan de Duitsche instructeurs bij het Chineesche leger de dienst opgezegd Volgens Central News heersc' en in Kiao- tsjoe moord en plundering. De Duitsche ad miraal zal eerst, als de versterkingen zijn aange komen, meester van den toestand zijn. BERLIJN, 2 Februari. Het gerucht gaat, dat de ontruiming van het nog door de Tur ken bezette gedeelte van Thessalie uitgesteld zal worden, als prins George van Griekenland tegen den zin van den Sultan naar Kreta gaat. LONDEN, 2 Febr. Aan den Times wordt uit Peking gemeld, dat Engeland den eisch tot opstelling van Talien-Wan als vrijhaven heeft ingetrokken. Een Reuter- telegram uit Peshawer van gisteren geeft een eenigszins uitvoeriger relaas van de ramp, die het Engelsch-Indische leger bij Mamani getroffen heeft. Men zal daaruit zien, dat er .veer een dergelijke misslag schijnt begaan te zijn als met de hoogte van Dargai, die ontruimd en toen weer genomen moest worden. Ziehier in hoofdzaak wat Reuter seint. Zaterdagochtend vroeg verlieten het tweede bataljon van het Yorkshire lichte-infanteriere- giment en vier compagnien van het 36e regiment Sikhs met twee stukken geschut, onder luitenant-kolonel Seppings, Mamani. Zonder tegenstand te ontmoeten bereikte de voorhoede om halfelf Shiukumar Kotal. De bevelhebber van de Sikhs, luitenant-kolonel Haughton, ging daarop met zijn troepen een mijl verder, de ravijnen doorzoeken. Wat er met hen gebeurd is, meldt het telegram niet, maar toen de hoofdtroep te Shinkumar Ko'a' kwam, zag men daar, dat een compagnie van de Sikhs »op de een of andere manier» een hoogte in het westen, die de sleutel tot de stelling was, ontruimd en de vijand dadelijk die hoogte bezet had. Het hernemen van die stelling ging met groote verliezen gepaard. Omstreeks twaalf uur „begonnen de troepen naar het kamp terug te trekken". De vijand bleef aan de achterhoede hangen en bracht haar zware verliezen toe. Gesteund door ge neraal Wesmacott, die met twee kanonnen en 400 man te hulp was gesneld, kon de achterhoede eindelijk te vijf uur uit den pas ke rnen. De terugtocht moet uitstekend geleid zijn, en de officieren spreken met warmen lof van de dapperheid der soldaten. De Afridi's leden eveneens ernstige verliezen, aangezien zij uit hun schuilhoeken kwamen en de Engelschen dicht op het lijf vielen. Volgens een volledige opgave zijn er ge sneuveld vijf Engelsche officieren, vijftien Engelsche minderen en twee Sikhs gewond twee Engelsche officieren en een-en-dertig Engelsche minderen. Vermist worden twaalf Engelsche minderen. De Britsch-Indische pers schijnt nu reeds van oordeel, dat alle hoop op een einde van den strijd zonder een nieuwen veldtocht in de lente verkeken is. In hoeverre er onderhandelingen tusschen de Engelschen en Afridi's gaande waren, en deze onderhandelingen de operatie van de Engelschen ongeoorloofd maakten, kunnen wij nog niet beoordeelen. Aan de Times wordt uit Odessa ge seind De Russische kruiser Saratof is met 2000 man troepen en een korps artsen en ziekenzusters naar Oost-Azie vertrokken. Er worden over zee en over land aldoor troepen daarheen gezonden, ofschoon er reeds een groote troepenmacht aanwezig is. Het dorp Randogne in het kanton Wallis is geheel door brand vernield: 150 huizen werden in de asch gelegd eti al het vee kwam om. Een vrouw en twee kinderen verbrandden. Zaterdagavond zaten te Marburg in Stier marken iti de sociëteit de eers'e-luitenant von Piberau en op eenigen afstand de student Atteneder. Volgens de flauwe gewoonte van Duiische studenten stond Atteneder op een gegeven oogenblik op, ging naar den officier toe en zei„U heeft me gefixeerd." De luitenant gaf hem een oorveeg. De student sloeg terug. De luitenant trok zijn sabel en bracht den student een lichte wond toe. Gevolg uitdaging en duel op pistool Maandagochtend schoot vou Piberau Attene der morsdood. Doux pays KONSTANTINOPEL3 Febr. Gisteren overhandigde de Russische gezant het tweede antwoord uit St. Petersburg over de kandi datuur van prins George voor het gouver neurschap van Kreta. De taal is zeer scherp. In het stuk wordt gezegd, dat het de on wrikbare wil des czaren is, dat prins George wordt gekozen. Als de eskadeis zich van het eiland terugtrekken, is het levcn van alle Muzelmannen aldaar in gevaar. Desniettegen staande zal Rusland de ontscheping van Turksche troepen beletten. Presidentsverkiezing in de Transvaal. PARIJS, 3 Februari. Havas verneemt uit Pretoria, dat de presidentsverkiezing feitelijk geëindigd is. Men gelooft algemeen, dat Kruger met groote meerderheid herkozen is. WAALWIJK. Zondag 6 dezer, 's middags 12 uur, zal door de liedertafel „Oetening en Vermaak", van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1 Elsleiu Filcke 2 Sakrische Bas 3 Neerlands mannenzang De Vliegh NIEUWKUIK. Conc ert, op Woensdag 9 Februari, aanvang 6 uur precies, te geven door de liedertafel „oefening Baart Kunst," ten huize van den heer G. de Bont. (Zie programma's). Tweede Winteruitvoering, op Zondag 6 Februari, aanvang 9 uur, te geven door de tooneelvereeniging „Vreugdendal", in de zaal van den heer H. N. Besier. Zie programma's). Concert, op Maandag 7 Februari, aanvang half zeven unr precies, te geven door de harmonie »De Eendracht», ten huize van den heer C. G van Huiten. (Zie programma's). WAALWIJK, 5 Februari 1898 Raadsvergadering. Vrijdagavond ten 7 ure hield de raad dezer gemeente eene openbare vergadering. Aan de orde waren I. Ingekomen stukken. II. Wijziging begrooting 1897. Na opening der vergadering en vast stelling van de notulen der vorige, werd mededeeling gedaan van ingekomen stukken, als I. Kennisgeving van den commissaris der koningin, dat tot burgemeester van Waalwijk is herbenoemd Jhr. Aug. van Grotenhuis. Felicitatie door den wethouder Timmer mans, gevolgd door dankbetuiging van den burgemeester. Besl. van gcd. staten, houdende goedkeu ring van wijziging der gemeentebegrooting. Idem van het raadsbesluit tot verkoop van grond aan Kroot. Kennisgeving van idem dat de reclame tegen den hoofdei, omslag van M. Hartog is verworpen. Schrijven van idem vragende of er dezeizijds bezwaren bestaan tegen het op richten van paardenmarkten te Tilburg. De raad had geen bezwaren. Idem houdende goedkeuring tot het heffen van 50 opcenten ten behoeve der gemeente. Kennisg dat door den minister is toe gestaan een rijkssubsidie voor de teeken- school van f650 'sjaars Voorgelezen wc-rden de gewijzigde voor waarden voor het verleenen van concessie aan de Yicinaux. Deze voorwaarden zullen alvorens de raad een besluit neemt, aan de Mij. ter inzage worden gezonden. De verbetering van de afwatering in de Zeine, werd voor een jaar uitgesteld. De voorzitter deelde mede dat er boeken zijn aangelegd met quitanties, die afgegeven worden aan hen, die muntgasmeters in ge bruik hebben. De controle is dus verbeterd. Naar aanleiding hiervan besprak de heer Van Schijndel verschillende zaken, als: de controle over den verkoop van gascokes, kalk, teer en andere afval der gasfabriek over het beheer van voorwerpen aan de gemeente behoorendeover het salarieeren der werklieden der gaslabriek enz.; wat aan leiding gaf tot een scherpe woordenwisseling. De voorzitter stelde voor dat de raad zich voorloopig zou cunstitueeren als commissie voor de viering van feesten bij gelegenheid der inhuldiging van koningin Wilhelmina. De heeren Timmermans van Turenhout, Van Schijndel en Mulders hebben zich niet beschikbaar gesteld; de overige leden wel. Uitvoerig verslag in 't volgend nummer. Benoemingen. De provinciale staten van Noordbrabant hebben gekozen tot lid der eerste kamer ter vervanging vati jhr. Verheijen, den heer Jhr. mr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, burgemeester van 's Hertogenbosch, raet 49 van de 59 stemmen. Daar laatstleden Dinsdag, den verkie zingsdag voor een lid der provinciale staten in 't kiesdistrict 's Hertogenbosch, geen andere lijsten van candidaatstelling waren ingeleverd dan die ten gunste van Jhr. Mr. F. X. A. Verheijen, advocaat-procureur aldaar, is deze door den burgemeester terstond gekozen ver klaard. Bij besluit vau gedeputeerde staten is bevorderd tot eersten klerk bij het provinciaal bestuur te 's Hertogenbosch de heer V. J. Gerris alhier. Volharding in den Strijd. De uitvoering j.l. Zondag door de tooneel vereeniging Volharding in den Strijd gegeven, mag over het geheel genomen, uitstekend geslaagd heeten. Het drama Selim de Neger slaaf werd zeer goed vertolkt. De acteurs leverden opnieuw het bewijs ijverig en met nauwgezetheid gestudeerd te hebben, er viel dan ook weer vooruitgang te constateeren, zooveel wat uitspraak en dictie, als spelen gebaren betreffen. Het blijspel Naar Parijs liep mede goed. van slapet, ofschoon, naar het ons voorkwam, dit .er nog niet heel vast in zat. Dc ijverige president, de heer Frits Müllers, had ook ditmaal weer voor keurige tooneel- decoiaties gezorgd en bracht daardoor niet weinig bij tot het welslagen der uitvoering. De heer J. Meesterman, beschermheer der Vereeniging, richtte tot de jeugdige Vereeni- ging en de talrijke toehoorders eenige harte lijke woorden, waarop het eere-!id v. d. Heijden in een nette toespraak antwoordde. Een woord van lof mogen wij hier niet onthouden aan de heeren muzikanten, die voor, onder en na de bedrijven voor passende muziek zorgden. Dc Afdeeling Landbouw aan Binnenl. Zaken. Nu ook de eerste kamer het vijfde hoofdstuk der staatsbegroting voor 1898 heeft goed gekeurd, waarin de gelden zijn uitgetrokken om de rijkszorg voor den landbouw grooten- deels aan het departement van binnenland- sche zaken te concentreeren, heeft de benoe ming van een hoofd der nieuwe afdeeling plaats gehad. Ge ijk algemeen werd verwachtis tot directeur-generaal van de afdeeling landbouw benoemd de heer mr. C. J. Sickesz, thans lid der eerste kamer voor Zuid Holland, voorzitter der Ned. Heidemaatschappij en eerevoorzitter der Geldersch—Overijselsche maatschappij van landbouw. Zooals de minister van binnenlandsche zaken in de toelichting zijner begrooting heeft medegedeeld, lag het in zijn plan tot direc teur-generaal voor te dragen niet een admi nistratief ambtenaar, maar iemand die van landbouwzaken (theoretisch en practisch) bijzondere studie had gemaakt en het ver trouwen van den landbouw geniet. „Zijn posi tie zal dan ook niet gelijk zijn aan die van een afdeelingschef van binnenlandsche zaken maar ongeveer gelijk aan die van den di recteur-generaal der posterijen. Hij zal staan onder de onmiddellijke bevelen van den ver antwoordelijken minister, maar de onmiddel lijke chef zijn van de onder hem geplaatste ambtenaren en meer in het bijzonder wordt hij belast met het ontwerpen en voorbereiden van maatregelen in het belang van den landbouw te nemen." Bij deze begrooting is van het beginsel uitgegaan dat al'e posten die rechtstreeks op den landbouw betrekking hebben, naar de nieuwe afdeeling worden overgebracht. De ervariug zal moeten leeren of er nog andere bemoeiingen zijn, die voorloopig nog onder andere departementen behooren, maar op den duur bij de nieuwe afdeeling hun plaats moeten vinden. Thans zijn tot deze afdeeling gebracht de volgende onderwerpen Subsidien voor landbouwzaken. Verslagenberichten, verordeningen enz. betreffende den landbouw. Landbouw- en tuinbouwonderwijs en oplei ding van landbouwleeraars. Rijksproefstalion en proefvelden. Domeinen (gedeeltelijk). Bebossching. Veeartsenij. Voorkoming van hondsdolheid. Hoelbeslag. Veefokkerij. Veeziekte. Boterwet. Toezicht op wijngaarden enz. Voor de onderwerpen is gezamenlijk een bedrag van f 1.091.697 uitgetrokken, slechts weinig meer dan voor 1897 op verschillende hoofdstukkeu is toegestaan. De minister heeft namelijk gemeend met het doen van voorstellen tot bevordering van landbouwbe langen te moeten wachten tot de directeur- generaal zou zijn benoemd, om eerst met dezen in overleg te treden. Nu de benoeming heeft plaats gehad en wei van een bij uitstek deskundige, mag men verwachten dat eerlang de gevolgen van zijn opttedeu en van de ingevoerde concentratie zullen blijken. Procf-zuivclbocrderij. Naar men verneemt, zal nog dezen zomer door den nieuwbenoemden secretaris-generaal voor landbouwzaken, den heer C. J. Sickesz, bij de tweede kamer een voorstel ingediend worden tot oprichting van een proef zuivel- boerderij, bij het proetstation te Hoorn. Hiervoor zou dan een suppletoire begrooting noodig zijn. Personcele belasting. De minister van Binnenlandsche Zaken Gelet op het bericht van deu minister van Financieu van 31 Januari 1898, no. 30.afdee- ling Directe Belastingen, volgens hetwelk een aantal aanslagen in de personeele belasting over 1897 nog niet teu volle zijn betaald, ofschoon de laatste betalingstermijn op 80 November 1897 is verstreken: herinnert belanghebbenden, dat, indien het verschuldigde op 1 Februari 1898 niet is vol daan, de belastingplichtige niet op de, den 22sten Maart vast te stellen, kiezerlijst wordt geplaatst, tenzij hij vóór 3 Maart aan den

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5