Gevelsteen. GoldenCup VOOIS YilOOLIJPi DAMES. PAPIER Advertentiën Steeds verkrijgbaar Een partij beste Frans v. Gerwen, Verkrijgbaar a f 1.- per flacon, VERBUNT- Van Overbeek. Leve de Vreugd voor 1 en 2 heeren. voor 1 en 2 dames. ONTVANGEN: effen en gebloemd, LAMPENKAPPEN. Antoon Tielen. Telegrammen. Burgerli ke stand. Handel sberichteii. Gewone kachelkolen 75 ct. Nootjes 75 ct. Puik zuivere nootjes 80 ct. Antracit 921j2 cent. Per mud franco thuis. Standard Cordial Comp. LONDON, laS®8 eene schoone sorteering contant met 2 percent korting. Steenkoolhandel, Stationsstraat. vermengd met 2/3 warm water overtreft alles Wederverkoopers rabbat. Nieuwste komieke Voordrachten- boek, met eene rijke keuze splin ternieuwe Voordrachten, Komieke scènesKamerstukjes enz. Nieuw Voordrachtenboek meteen verzameling splinternieuwe ko mieke Voordrachtenvroolijke Coupletten Kamerstukjes enz. Prijs f 0.35. T ITT WÏ7T Ieder boek 35 ct., ±J IJ 1 W JCiJUa maar 2 in ééns be_ steld slechts 60 ct. Na ontvangst van het bedrag per post wissel of in postzegels geschiedt de toezen ding franco per post door J. D. DIJK, Uitgever, Groningen. de mooiste kleuren, bijzonder ge schikt voor burgemeester doet blijken, dat de betaling alsnog vóór ot op l Maart is geschied. Gelijk op de aanslagbiljetten is vermeld, ontslaat het indienen van bezwaarschriften, aangiften of verzoeken lot het verkrijgen van ontheffing niet van dc verplichting om den aanslag tijdig te betalen. Om heffingen worden ten aanzien van het behoud of de verkrijging van het kies echt in geen geval met betalingen gelijkgesteld, zoo lang zij niet vastslaan. Zoolang hooger beroep aanhangig is of de termijn voor het instellen van hooger beroep nog niet is verstreken, staat de ontheffing niet vast. (St.-Ct.) Bedevaart naar Lourdcs. De 21ste Belgische bedevaart der Meimaand naar O. L. Vr. van Lourdes, vergezellende een groot aantal arme zieken, onder de hooge bescherming van den kardinaal aartsbisschop van Mechelen eu het eere-voorzitterschap van Mgr. Mercier, geschiedt vau 26 April tot 4 Mei 1898. Drie bijzondere rechtstreeksche treinen I. Van Luik langs Namen en Charleroi II. Van Antwerpen langs Brussel en Bergen. III, Van Gent langs Kortrijk. Prijzen in Hollandsch geld Heen en terug le kl. 2e kl. 3e kl. van Charleroi, Bergen en Kortrijk f67.25: f 43 25; f 28.90 van Namen 69.25; 44.75; 29.50 van Brussel en Gent 70.25; 45.75; 30.25 van Luik 71.00; 46.25; 30.75 van Antwerpen 72.00; 47.25, „31.25 Verhooging met f 2.50, die na den 3 April 's middags zullen inschrijven. Definitieve sluiting der lijsten den 12 April. Bij eenige deelname uit Nederland zal men trachten een trein te doen loopen van uit Rosendaal, en wel op zoodanig uur, dat alle bedevaarders op tijd aldaar kuunen aansluiten. Men behoeft gedureude de reis niet van trein te veranderen. Voor breedvoerige prospectussen, inlichtin gen en inschrijvingen wende men zich lot den heer Air. van der Aa te Oosterhout. Atjeh. Een correspondent te Batavia seint onder dagteekening van Vrijdag. Morgen gaat het derde bataljon met trein naar Daja om Oemar's partijgangers te ver drijven, per stoomschepeu Havik en Gier, onder commando van majoor Ghrista, ver gezeld van den kapitein van den staf Van Daalen. De lauding zal plaats hebben in de Lambesibaai. Men verwacht geeu tegenstand. Braud. Dinsdag brak te Vechel door onbekende oorzaak een hevige brand uit bij H. v. d. Ven, een onzer grootste landbouwers in het Dorshout alhier. Huis en schuur brandden tot den grond af, van het meubilair werd weinig of niets gered; vijf stuks vee kwamen in de vlammen om. Een en ander was verzekerd voor i 5800 bij de Assurantie-Maatschappij te Breda, agent de heer W. Janssen.j Overreden. Men schrijft uit Eindhoven Waren wij reeds herhaalde malen getuige ervan, hoe onvoorzichtig de jeugd zich gedroeg bij het voorbijrijden der tram, heden heeft een onzer spes patriae zijne roekeloosheid duur moeten betalen. De school was uit en de middagtram kwam van de grens, Een elfjarig knaapte sprong 'egenover de Willem- straat op het balkon van den voorlaatsen wagen. Zijn schoentje haakte en met beide beenen raakte hij onder den goederenwagen. Zijn rechter voet was in een vormloos klompje veranderd en het linker beentje was geheel en al opengereden. Door den hee R onderwijzer aan de bijzondere school, werd hij een nabijzijnd huis binnengedragen, daarna op een wagentje naar den dokter en vervol gens naar het ziekenhuis vervoerd. Beide beentjes zullen waarschijnlijk afgezet worden. Blijkens later bericht is het jongetje aan de bekomen verwondingen overleden. Een hertenkamp. Het Deelerwoud te Loenen (Veluwe) eige naar de heer Van Heeeeren van Sonsbeek, wordt tot hertenkamp ingericht, waartoe het afgezet wordt met ijzergaas, ter hoogte van 2 meter. Hiervoor zal 34000 M. gaas noodig zijn. De kosten van aanleg worden geraamd op f 50.000. Dc vergiftiging te Lissc. Daar geheel Nederland vol is van dit geval, beeft een der correspondenten van de N. R. Ct. ter plaatse zeli een onderzoek ingesteld. Dit ging niet zoo eenvoudig, want ver schillende personen, bevreesd zich te branden aan koud water, hielden zich van den domme, hoawel zij hem waren aangewezen als juist goed op de hoogte te kunnen ziju. De veldwachter hield er zich liever buiten, maar was toch zoo beleefd te zeggen dat de Weduwe Van Diest woonde in de Steeg, en daarheen werden dan ook de schreden ge richt. Heel achteraan, op een erf met verschil lende andere perceelen gemeen, staat de eenvoudige arbeiderswoning, eenvoudig van buiten, doch kraakzindelijk van binnen, waar een deel van het drama is afgespeeld. Aan de wanden prijken het huisgezin is katholiek de beeltenissen van verschil lende heiligen. Op den schoorsteen en op de kasten heiligenbeelden. Het ameublement is dat van een gegoed arbeidersgeziu. In die om geving zat de vrouw met de handen over elkaar. Een dochter van een jaar of achttien was bezig aan de naaimachine. Na het bekendmaken van het doel der koinst eerst eenige terughoudendheid zij had over de zaak reeds zooveel moeten vertellen tegen de heerrn van het gerecht doch toen wat meer toeschietelijkheid en eindelijk het bevel aan de dochter om mijn heer een stoel te geven. Wat of hij dan wel wilde weten En daarop vertelde zij dat zij, 21 jaar oud zijnde, verkeering had gehad met Van Kam pen, doch haar nu overleden man, Van Diest, zinde haar beter, zoodat Van Kampen den bons kreeg en zij met Van D. trouwde. Met Mei zou dat juist 19 jaar zijn geworden. Zij was altijd heel gelukkig met haar man geweest. Nu ja, wel eens een woordje, doch daarbij was het steeds gebleven. Van Kampen was ook getrouwd, maar toen zijn eerste vrouw gestorven was, kwam hij nog al eens te Lisse en maakte hij het hof aan een tante van haar, een zuster van haar moeder, die nu ziek ligt en reeds ten volle bedieud is. Zij kwam veel bij die tante, omdat zij er het huishouden heel hield. Eerst wilde die tante, een weduwe, van Van K. uiets weten, doch toen haar dochter gestorven was, gaf zij toe eu trouwde met hem. Zij, vrouw Van Diest, bleef ook toen het huishouden heel houden en ging daarvoor eens per week naar Sassenheim, waar zij bijna nooit Van Kampen ontmoette. Nu had zij op 11 December karbonades cadeau gekregen van een boer, die geslacht had, en daar zij steeds zeer goed was met hare tante, had zij deze gevraagd, die den dag daarop te komen helpen opeten. De tante was gekomen en had dadelijk gezegd het danig in den buik te hebben en was toen bij haar aan huis zoo ziek geweest, dat het twaalf dagen duurde vóór zij weder naar Sassenheim terug kon. Dit geschiedde op 24 Decembei en den dag daarop, juist Kerst mis, was zij overleden. Na dien tijd ging zij, vrouw Van D., niet meer naar Sassenheim om het huishouden heel te houden, doch deed dit voor haar eigen huis. Van Kampen kwam zoo nu en dan na den dood van zijn tweede vrouw wel eens, doch riet vaak. Op 10 Januari was Van Diest naar Sassen heim geweest eu had daar een bezoek gebrach bij Van Kampen. Toen hij thuis kwam, klaagde hij over pijn in het lijf, en zij, vrouw Van Diest, had toen gedacht dat het kou zou wezen, en had daarom een kras bittertje laten halen, doch d t had niet geholpen. Den volgenden ochtend wilde hij weder naai zijn werk gaan, doch kon dat niet en toen had zij den dokter gehaald tegen zin in, en deze had medicijnen voorgeschreven, die zij zelf toediende. Daar haar moeder doodziek ligt was zij ook daar wel eens heengegaan, tijdens Van K. thuis was. Van Kampen kwam toen zoowat dagelijks en, dat wist zij niet van zichzelf, maar van haar veertienjarig doclitcrje, op Donderdag 20 Jauuari was Van K. met deze melk gaan halen en had hij daar wat ingemengd Het meisje had dit niet mogen vertellen. Haar man was toen ergbeuauwd geweest en was 's nachts gestorven. Dit verhaal werd aangevuld met allerlei bijzonderheden, die tot de zaak niets afdoen. De vrouw, die even 40 jaar kan tellen, ziet er uit als iemand van dik in de 50. De indruk van het huishoudeu was bepaald gunstig. NEW-YORK, 4 Februari. De berichten, alhier uit Havanna ontvangen, luiden weer ongunstig, De militaire operatiën der Spaan- sche troepen zijn tot stilstand gekomen en bij een treffen tusschen de troepeu en de iusur genten, zouden er aan Spaansche zijde 124 man gevallen zijn. CALCUTTA, 3 Februari. Kolonel Mayne, uitgetrokken om de opstandelingen aan de Mekran-kust te tuchtigen, kreeg Maandagoch tend den vijand in zicht. Deze hield den ingang van den westelijken pas bij Turbat bezet. Kolonel Mayne tastte den vijand aan en verstrooide hem. De opstandelingen ver loren ongeveer honderd dooden, onder deze de leiders. Kolonel Mayne kreeg vier dooden en negen gewonden. De vijand telde 15U0 man. JOKOHAMA, 4 Februari. De Japansche vloot is bezig manoeuvres uit te voeren. Daarna gaat zij kruisen in de Chineesche wateren. De pers zwijgt hier over den toe stand in China. Men gelooft, dat markies Ito met het partij kiezen ran Japan wacht tot Duitschlaud zijn eischen heeft geregeld. Het Russische eskader is zonder rookloos steenkool. De voorraad is hier klein. De correspondent van de Frankfurter Zei - tung te Konstantinopel verzekert dat Rusland, Frankrijk en Engeland overeengekomen zijn, prins George tot gouverneur ran Kreta aan te stellen, in weerwil van het verzet van Duitschland eu Oostenrijk, en al mocht de toestemming van den Sultan nog uitblijven. Prins George zou zich bereid verklaard hebben, den post onder de bescherming van die drie mogendheden aan te nemen. Men wil dat de activiteit die Edhem Pasja in den laatsten tijd in ThessaliR ten toon spreidt, daarmede in verband staat. Volgens een bericht uit Petersburg denkt men daar echter dat de Porte zal eindigen met toe te stemmen in prins George's benoe ming. Het feit dat een christelijke prins amb tenaar van de Porte wordt, zou een nieuwen glans werpen op den Sultan, in de oogen der geloovigen. De eenige voorwaarde van de Porie zou dan zijn dat eenige Tuiksche troe pen on Kreta blijven. I)e christelijke afgevaardigden uit alle pro vincien van Kreta gisteren op Akratiri bijeen gekomen, hebben met algemeene s'emmen besloten, Sfakianaki te nachtigen, alles te doen om de candituur van prins George te steunen. Sl'KANG. Van 15 31 Januari. GEUOliEN Josina Adriana, dochter van Lambert de Rooij en Maria Elisabeth van Peer Gerdina, dochter van Wouter Versteeg en Sijke van Zeist Elisabeth, dochter van Adriaan van Vuuren en Clasina Koenen. HUW.-AANGIFTE Arend Jan Hunze, jm. 37 jaar, van Capelle met Uida Kruijf, jd. oud 43 jaar. DRUNEN. Maand Januari. GEBOREN: Nicolaas z. van Jan Merkxen Catha- rina van Loon Anneke d. van Nicolaas Garstraan en Maria van Rijswijk Eliza beth d. van Cornelis Brok en Cornelia van van de Wiel Adriana d. van Hubertus van Son en Johanna van Kuik Martinus z. van Lambertus Pelders en Bartha de Groot Johanna Maria d. van Antonie van Hubeu en Maria van Kuik Marinus Johaunes zoon van Johannes Vermelis en Maria Sontrop Johanna Maria Cornelia d. van Pieter Lnijten en Wilhelmïna Eekels. OVERLEDEN Petronella Dielissen 21 jaren Adrianus van den Hoven wed. van Petro nella Klerks 9J. jaren Willem Pelders wed. vnn Elizabeth de Jongh 76 jaren Johanna van -Nunen 52 jaren Mina van Veldhoven 19 maanden Catharina van Meer weduwe van Nicalaas van Huiten 80 iareu Catharina Smits eclitgenoote van Leonardus de Gouw 65 jaren Adriana dc Jong wed. van Leonardus van Giers- bergen 67 j. Maria Lamherla de Brouwer 19 maanden Catharina Laaraeker 34 j. Gijsberta VViersma echtg. van Pieter van Iersol 60 jaren. Nat. Med. levertr le soort f p. ton (stroogeel) 2e H f 39.— p. ton Stoom medicinale levertr. le f 44.— p. ton 2e f p. ton WAALWIJK, 3 Febr. 1898. Het slechte we;r had blijkbaar invloed op onze jaarmurkt van heden. Het bezoek was slechts middelmatig. Bij matigen aanvoer ter veemarkt was de handel weer flauw, prijzen lager, kalfbeesten golden f90 f155. Dito vaarzeu f 85 f 150 Jonge varkens aangevoerd stuks, ver kocht van f8.a f9.25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1235 kg. van 11.05 f 1.15 per kg. Eieren 1 3.50 a 4,per 100 stuks. In granen was nog al handel voor consumptie Prijzen ondergaan weinig verandering. Men noteert Jarige Helena rogge f170 per 2250 KG. Nieuwe dito f 150 Funga rogge f160 u Araerik. rogge f163 Zeeuwsche witte tarwe f8,75 a f9. per 80 KG. llistarwe f9. lloode tarwe f8,25 a f8,50 u h Geele erwten f5,75 a f6,h Duivenboonen f6,75 a f7.u 85 Mixed mais f 4.a f 4,25 80 Inl. haver f7.— a f7.50 100 Kookerwten f8.9.per hectoliter. In de gepasseerde acht dagen werden te Antwerpeu en te Havre verschillende partijen mooie gezouten La Plata ossehuiden en bloc opgeruimd, tegen iets mindere prijzen. Dien tengevolge wil men nu ook eenige concessies doen op dezelfde soorten huiden en detail. De slachtingen in La Plata bedroegen op 31 Januari 278000 koppen tegen 515000 in 1897. De markt is echter ook aldaar minder vast ondanks het belangrijke te kort. De eerste hand te Londen werd zeer in voorraad ge steund door den aanvoer van groote partijen kaaphuiden, die reeds gedeeltelijk vlo* van de hand zijn gegaan. De groothandel schijnt aldaar vooral voor lichte huiden vertrouwen in zaken te stellen. Leder gaat maar stil. Er komt wel meer vraag voor onmiddellijke behoeften maar de zaken moeten meer geanimeerd zijn voor het seizoen. Flinke partijen worden niet verkocht. In hel buitenland schijnt 't wel wat beter te gaan. De berichten uit Duitschland zijn althans bevredigend. Dat is ten minste een lichtpunt eu dit geeft uitzicht en hoop dat er ook in de Hollandsche looierij wat meer be- wegiug zal gaan komen. in schors en alle andere looimiddeling ging de laatste dagen weinig om. Er komt veel aanbod voor Inlandsche schors er schijnt dus iu de eerste hand nogal oude voorraad te zij o. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f21,p. ton. bruinblanke Bergertraan 126, blanke Bergertraan f28, Groenlandsche Robbentraan ^smeertraan) in petroleum lusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. f 20.— p. 100 L i Maaslevertraan f p. ton der Prijs 35 cent. -- t^ffj) 4-P?; S32 v

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6