Notaris BINK, Notaris BINK, Notaris RANT, Rielra te Dussen Loeff te Drunen AGENT Advertentiën Bericht van Inzet. B. A. Middelkoop, VERKOOPEN: VERKOOPEN Notarissen tot verkoop zijner artikelen beschouwdwat later blijkt wel degelijk uitvoerbaar te ziju. Groote fabrieken verrijzen, dat is samen trekken van het kapitaal. Alles moet zeer snel geproduceerd worden alsof aan de be hoefte niet kan worden voldaan en aan den anderen kant zien we dat men de productie niet kan kwijt raken. Van daag is die of die fabriek nog groot genoeg.... morgen is ze te kleiu en zoo gaat het maar voort alles vermorzelend wat klein is. De basis van winstmaking is geheel ver anderd. Vroeger werd er gezegd: Hoeveel kost dat leer, werkloon- expeditie; hoeveel krijg ik voor de schoenen - dan zooveel verdienste. Thans zegt men: werpt het bedrijfskapitaal voldoende rente af? Daarom moet nu alles sneller gebeuren, sneller mott er geproduceerd worden dan heeft men meer bedrijfspercen- tage Door de machine veel sneller pro ductie; daarom worden er maar meer ma chines genomeD, en de hardenarbeid ver drongen, want dat de machine den handen arbeid verdringt, dat is zeker, als de arbei ders niet op d'r post zijn. De afname is gedrukt, daarom kan er ook niet geproduceerd worden. Iedere gewone werkgever is gedoemd onder te gaan tegen het geassocieerd grootkapitaal. Dan de gedwongen winkelnering, vooral hier in Noordbrabant, is een geesel voor den gezel. Wie gaat met die winsten der gedwongen winkelnering schuiven. De win keliers in de groote stedenZonder de gedwongen winkelnering kan de schoenfa brikant niet tegen de prijzen leveren, als hij nu doet, en dan toch zijn bestaan op houden. Wilt ge niet met die schacheraars in schoenen te doen hebben, vereenigt u dan, waakt er voor dat ge een goed bestaan hebt en dat patroon en gezel beiden kunnen leven. Hij die 't meest raensch is, is gedoemd het eerst onder te gaan; een voorbeeld Een van u is b v. werkgever. Nu komt er iemand bij u, om in te teekenen op een lijst, b. v. voor een kinderziekenhuis. In die lijst staat, dat onder de tegenwoordige gedrukte omstandigheden, de werkman zijn ziek kii d niet kan geven, wat het noodig heeft. De werkgever is hier eens mensch, teekent in voor een flink bedrag, een bedrag dat onder de ook erg gedrukte omstandigheden van deu werkgever, veel te hoog is. Daarna krijgt hij een prijscourant van zijn concurrent in handel. Dat en dat veel goedkooper. Hij gaat aan 't cijferen maar daar is niets aan te doen, hij moet ook mee. De prijs minder, dan 't loon der knechts ook maar minder. Daér was hij mensch, hier weer niet. Hij die als werkgever het meest mensch is, gaat het eerste onder tegen het geassoci eerd grootkapitaaldit is zeer zeker een droevige toestand. Nu voornamelijk over ons vak. Richt men tot mij de vraag „Gaat de handenarbeid geheel ten onder, dan zeg ik „neen'* als de werkgevers zich maar ver eenigen, zooals het behoort. Die vereeniging moet geconstitueerd zijn naar de eischen des tijds. Hier in Dongen is ook eene vereeniging van schoenfabrikanten. Ik zal niet zeggen, dat hunne stelregels niet goed zijndat weet ik nietwant ik ken ze niet, maar wel zal ik zeggen wat volgens mijn idee, de basis moet zijn voor zulk eene vereeniging. In de eerste plaats dan moeten die heeren de noodige capaciteit bezitten om zoo'n vereeniging in elkaar te zetten en is t zoover, dan moet het niet ontaarden in een onderonsje maar flink opkomen voor de belangen der industrie en ondernemersen een hoofdvereischte is natuurlijk breideling hunner onderlinge concurrentie. Er stond in 't vakblad een tijdje geleden een raadgeving aan de kleine werkgevers; om niet zoo te reizen en trekken naar de groote stedenwant dat neemt reeds een groot deel der verdiensten mede; maar in die groote steden representanten aan te stellen. Misschien denken er velen, dat gaat niet; indachtig aan het spreekwoord„Waar je zelf niet bent, daar wordt je hoofd niet gewasschen Naar mijne meening is het noodzakelijk. Coöperatief te werken, dat is 't ware naast en niet tegen elkaar. Als veel van die kleine bazen zich aaneensluiten, dan maken die vele kleintjes één groot geheeldan kunnen ze de concurrentie 't hoofd bieden, dan kunnen ze nog verdienen. Ik heb nu alleen den algemeene toestand beschouwd, en vraag nu daarover debat. Nu nog een woord over de gezellen, die gaan mij natuurlijk 'l meest ter harte, omdat ik zelf een werkman ben. Welvaart der ondernemers sluit in zich welvaart der knechts. Hebben zij ook noodig, dat ze zich aan eensluiten natuurlijk! ook zij moeten naast en niet tegenover elkander staan. Ja, werk man, wie dat nu nog niet begrijpt is al erg stomp van gedachten. Ik ben er van overtuigd, dat wanneer een werkgever het loon moet verlagen, omdat hij zelf ook veel minder verdient, dan is het geen uitzuiger. Een werkman heeft, zooals jhr. van Nispen tot Zevenaer dat gezegd heeft, als hij arbeid levert, recht op een bestaan zooals hij dat waard is, niet alleen, dat hij zijn leven voort kan slepen dat hij niet heelemaal van honger dood gaat of naakt moet loopen neen, hij heeft recht op eene ordelijke wo ning, ordelijke voeding en kleeren, goed onderwijs voor zijne kinderen en tijd en gelegenheid tot ontspanning. Ziet dan dat ideaal te bereiken, door u te verecnigen zooals het behoort en zoo, di.t er kans op slagen bestaat. Niet om elkan der te begraven (verzekeren bij overlijden) niet om een pretje te maken; het hoofddoel moet zijn om uw aandeel in de gevormde meerwaarde zoo groot mogelijk te maken. Als er een fabriek wordt opgericht, dan is de arbeidssom voor den handenarbeid veel minder en dat komt ten beste aan het kapitaal niet aan den werkman. Arbeiders, verkoopt uwe krachten zoo duur mogelijk. Maar dan moet de een niet langer werken dan de ander. B. v. 20 arbeiders werken thans 12 uur per dag, ora nu hetzelfde in 8 uur te kunnen produceeren, moeten er meer werkkrachten worden genomen Dan verdienen zij ook meer, want hoe meer vraag naar iets des te duurder, hoe minder vraag, des te goed kooper. Als ik nu tien huiden heb en wil ze niet verkoopen, omdat de markt te goedkoop is, dan laat ik ze liggen, ze blijven er en be houden de waarde, maar als ik vandaag niet werk en morgen weer begin, dan is de ar- heidskracht van dien dag verloren. Als de arbeid onbeschermd blijft, is het een ellendige toestand voor de arbeidende klassen Waarvan hangt de welvaart van 't land af? Niet van de groote kapitalen, maar van den arbeid; daar arbeid de kapitalen pro ductief maken. Langs welken weg dan Door eene betere sociale wetgeving. Laten wij ons vereeDigen lang» ordelijken wettigen weg, en dat dan al die vereenigingen aan dringen op een wetgeving die den arbeid beschermt, die een heilzamen indruk op heel het land zal uitoefenen. Nu een laatste woord tot mijn Dongensche collega's. Ik hoop dat iedereen mij en ook de noodzakelijkheid om vakvereenigingen op te richten, begrepen heeft. Nog eene waarschuwing. Als ge u vereenigt, zorgt er dan voor, dat alle deelnemers ééu belang hebben. Hier in Dongen heeft men handwerkers en fabrieks arbeiders, die belangen zijn zeer gescheiden en kunnen dus niet samengaan. Probeert of ge langs den weg, die ik aangegeven heb in de prijsvraag in het vakblad (waarmede ik den eersten prijs heb behaald), of ge zulke vereenigingen tot stand kunt brengen. Maar als ge vakvereenigingen opricht, zorgt dan dat ge de belangen van den patroon er buiten houdt. Want wat is het hoofd doel der gezellen „de verdiensten opvoeren* zooveel mogelijk verdienen voor zoo kort mogelijk werken* en dat der patroons, 't kan niet anders, „zooveel mogelijk arbeid, voor zoomin mogelijk loon*. O, zeker samenwerking met de patroons- vereeniging is gewenscht voor het leerlingen- stelsel, vakonderwijs, enz. maar laat z'r voor 't overige buiten, uwe belangen botsen teveel. De ondernemers geen winsten, zal men vragen, hoe kunnen wij dan meer loon eischen; wel dan zou ik zeggen: dat gaat u niet aan, een werkgever die tefinancieel zwak is, moet maar verdwijnen of zich anders ver binden; uw recht is voor uzelf en uw gezin een ordelijk bestaan te eischen. Ik ben hier niet gekomen, om tweespalt te zaaien, maar om de waarheid uit te doen komen. Vereenigt ul werklieden, schept eene ver eeniging, die uwe belangen kan behartigen. PAL'Z E. Heb ik zoo straks aangedrongen, om ver eenigingen te stichten, om het levensonder houd te verhoogen en te strijden voor de belangen van vrouw en kind, thans over die vereeniging, aangewend als middel om op andere wijze de arbeidskracht te verhoogen. Waar wordt beoordeeld en er wordt meer voor betaald naarmate de qualiteit. Het is duidelijk: voor wijn betaalt men meer dan voor water; de patroon geeft voor deugdelijk werk meer dan voor minder; ook hij krijgt er zelf meer voor. De vereenigingen moeten ten doel hebben naast den strijd om arbeidskracht te be schermen, de intellectueele arbeidskracht te verbeteren. Arbeidsloon moet zoo hoog mogelijk, arbeidsduur zoo kort mogelijk zijn. Dan moeten die vereenigingen een kas oprichten, opdat men gelegenheid hebbe ora jeugdige gezellen zich elders in 't vak te doen bekwamen. Niet alleen moet het loon vergroot worden door bescherming van arbeid maar ook door vergrooting van de capaciteiten van den werkman. Thans gaan we ons wat huiselijker op stellen, en 't een en 't ander uitleggen maar onthoudt wel, dat bij den werkman geen lietde en ijver voor zijn vak kan be staan als hij er geen ordelijk bestaan uit kan halen. Daarna ging de heer Jacobsen over tot behandeling van het hoekstelsel. Op een wijze, voor een kind bevattelijk, manoeuvreerde de heerJacobsen met driehoek, leesten eu gradenboogzeer ten genoegen van de Dongensche gastenen nadat de heer Jacobsen na alleen van een leest maat genomen te hebben, een leestvorm op papier had gebracht, nam de heer Travaglino het woord om spr. dank te betuigen voor zijne leerrijke voordracht en riep hem gaarne een adieu maar ook tot weerziens toe. De heer Jacobsen Mijnen hartelijken dank aan allen, en ik hoop dat ik niemand heb verveeld en veel goeds gesticht tot het welzijn van allen. ndergeteekende betuigt hierdoor, mede namens wederzijdsche familieharen harte lijken dank voor de vele blijken van be langstelling gedurende de ziekte en na het oveilijden van haren dierbaren echtgenoot ondervonden. Wed. W. G. VAAGS- Draaijers. V oor de talrijke en ondubbelzinnige blijken van belangstelling en sympathie, zoo van hier als van elders ontvangen bij ge legenheid onzer 25-jarige Ecbtvereeni- ging betuigen wij bij dezeook namens onze kinderen oprechten dank. Waalwijk, 11 Eebruari 1898. ANTOON TIELEN. MARIE TIELEN-Van Eupen. Voorspoedig bevallen van een flinken ZOON A. M. H. van der Heijden geb. Wakkers. Waalwijk, 7 Eebr. '98. te Waalwijk, zal 15 Februari bij INZET, bij dewed. W. Tan Falier en 1 Maart 1898 bij TOESLAG bij Herm. Daelmanste VLIJMEN telkens des avonds om 6 ure Onder Vlijmen: Een perceel bouwland, Naakten Hoek, nabij het Kasteel van Onzenoort, sectie A no 639 groot 28,60 aren. Een perceel bouwland aldaar, naast Prieme- steeg, sectie A no 1145, groot 36.50 aren. Een perceel bouwlandKleine. Kaveling sectie B no 86, groot 22.40 aren. Onder Engelen: Een perceel hooiland, Haverlei, sectie E no 807, groot 30.90 aren. Een perceel hooiland, Bevcrspijk, groot 50,70 aren, zijnde de westzijde van sectie D no 245 en 246, geheel groot 1.01.4-0 heet. te Waalwijk zal voor den heer J. Tim mermans Wz. aldaar, op Vastenavond Maandag 21 Februari 1898 des voorm. 10 ure, op de Achterste Hoeven onder Loonopzand Een groote partij sparren, op leggers en heinhout, zwaar eiken schaarhoutknuisten en droge mutserd. te Waalwijk, maakt bekend, dat de vaste goederen behoorende aan Mej. de wed. F. van der Steen-Stadate Waalwijk door inzet en verhooging staan, als volgt Koop I. Een huis en erf te Waalwijk, achter de Gasfabriek aan f 1000. Koop 2. Een dubbel huis met erven, ter plaatse alsvoor ean f 1500. Toeslag: Dinsdag 15 Febr. 1898, 's avonds 7 uurin het „Tramstation// bij den lieer P. J. de Bakker, te Waalwijk. Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris worden gehoogd. EN maken bekend, dat de landerijen te DUSSENden 9 Februari 1.1. geveild, met inzet en verhoogingen staan Koop 1 op f 2700. Koop 2 op f 5000. 4 2900. 3 5 7 725. h 125. 7 3300: 9 2000. 11 3000. 13 8800. n n 6 225. 8 3600. 10 1500. 12 1800. 14 2800. TOESLAG op 23 Februari 1898, nam. 6 ure precies, ter herberge van W. J. Heessels te Dussen. Bij acte, den 9 Februari 1898 voor den ondergeteekenden Notaris te Capelle verleden, is tusschen de heeren le Jo hannes Quirijns; 2 W illem (Juirijns, kooplieden te 's Grevelduin-Capelle; 3 Pie- ter Quiiijns en 4 Otto Willem Hen drik van Tussenbroek, kooplieden te Waalwijk, aangegaan een VenDOOtSChap onder de firma „A. HUIJSMAN* ten doel hebbende den handel in hooi en stroo en alles wat daartoe verder behoort, zooals die handel door wijlen den heer A. HUIJS- MAN te 's Grevelduin-Capelle is gedreven. De vennootschap is gevestigd te 's Gre velduin-Capelle aangevangen den 1 Ja nuari 1898 en zal eindigen den 31 De cember 1900, doch wordt geacht telkens voor drie jaren te zijn verlengdwanneer partijen elkaar niet minstens één jaar véor de expiratie van den gestelden tijd schriftelijk kennisgeving of opzegging hebben gedaan. De firma zal door ieder der vennooten mogen worden geteekend voor alle zaken, de vennootschap betreffende. De medewerking en onderteekening van alle de vennooten wordt echter gevorderd tot het ter leen opnemen of ter leen geven van geldenhet vervreemden of bezwaren van onroerende goederen der vennootschap of het verleenen van zakelijke rechten daarop, het aankoopen van onroerend goed, het aan gaan van verbintenissen van borgtocht, het aangaan van dadingen, en het doen van alle verdere handelingen niet tot den gewonen werkkring der vennootschap behoorende. Bij dezelfde acte is de heer O. W. H VAN TUSSENBROEK voornoemd opge nomen als medevennoot in de vennootschap onder de firma „GEBRs QUIRIJNS* aan gegaan tusschen de drie heeren QUIRIJNS voornoemd, bij acte den 2 Februari 1865 voor Notaris R. MIDDELKOOP te Capelle verleden en ten doel hebbende den handel in leder en huidenbenevens de leerlooierij en schoenmakerij en is overeengekomendat deze vennootschap eveneens zal eindigen op 31 December 1900, en dat daarop voortaan van toepassing zullen zijn de be palingen omtrent de continuatie en de be voegdheid der vennooten, welke hiervoor betrekkelijk de vennootschap onder de firma A. Huijsman zijn gemeld. NOTARIS. Een eerst Hamburger huis in wildbui- den en kips wenscht een degelijk in Nederland te engageeren. Men reflec teert slechts op zulke firma'sdie met de looiers clientèle bekend zijn en goede refe rentiën hebben. Offerten aan Rudolf Mosse, HAM BURG, onder letters H. G. 679. i/ n u v 11

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2