Nummer 13. Zondag 13 Februari 1898. Tweede Blad. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Fa aakrijk. China. Griekenland. Amerika. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. Hoewel het een feit schijnt te zijn, dat Rusland de candidatuur van prins George van Griekenland voor den post van gouver neur-generaal van Kreta l eeft laten vallen en den sultau zal voorstellen een anderen can- didaat te noemen, die evenwel niet mag zijn onderdaan van Abdul Hamid, is een officieele bevestiging van het bericht toch nog niet gekomen, juist werd verteld dat Rusland in vereeniging met Engeland en Frankrijk prins George eigenmachtig naar Kreta zou geleiden een verhaal, dat er nogal gefantaseerd uitzietde overige mogendheden zouden zich dan natuurlijk terugtrekken van het eiland en Turkije zou Thcssalié zeker niet ontrui men. Een terugtrekking van Rusland zelf van Kreta, is ook heel onwaarschijnlijk, dat zou gelijkstaan met bevoordeeling van Engeland, dat in 'i Oosten toch reeds veel sterker is dan Frankrijk en Rusland te zamen. Heel wat verstandiger is een terugtrekking met de nadrukkelijke verklaring, dat er eigenlijk niets is geschiedRusland had prins George's candidatuur immers niet officieel voorge steld 1 Inderdaad heeft de sultan zich gewend tot koning George van Griekenland met het ver zoek elke beweging ten gunste ran prins George's canditatuur tegen de gaan en de koning heeft geantwoord, dat hij hoewel de candidatuur niet steunend, niet vermocht ze tegen te werken Nu heet 't ook dat de candidatuur van deu Griekschen prins wel is uitgesteld, doch niet afgesteld, men zou de ontruiming willen afwachten van Thessalié volgens het vredes verdrag om er dan opnieuw mee voor den dag te komen, met eenige kans van slagen wanneer de sultan de zekerheid verkrijgt dat 't binnen een zeker tijdpeik niet zal komen tot annexatie van Kreta door Grie kenland. Admiraal Skrydlof, de nieuwbenoemde bevelhebber van het Russische smaldeel in de Middellandsche Zee, die deu 23en Febr via Odessa en Konstantinopel naar Kreta gaat, heeft een particuliere audiëntie gehad bij den Tsaar. Volgens een telegram uit Petersburg aan de Lokal-Auzeiger, moet de Tsaar bij die gelegenheid de volgende br- teekenisvolle woorden gesproken hebben Gij gaat naar Kreta, admiraal, waar u als taak wacht voor prins George (van Grieken land) als gouverneur kwartier te maken. Voor mij en mijne vrienden is het vraagstuk van ziine candidatuur reeds opgelost. Ik hoop dat, met Gods hulp, alles goed zal afloopen. Ik wil dat de prins deze positie verkrijge, en daar ik uwen diplomatiekeu takt keu en overtuigd ben dat alles vreedzaam zal ein digen, reken ik op u als iemand die zich in Griekenland op groote sympathie verheugt" (Skrydlof is nml. als bevelhebber van het schip Dmitri Donskoi gcruimen tijd in de Gricksche watereu geweest) „en ik hoop dat onze betrekkingen met Giiekenlaud weder even vriendschappelijk zullen worden als zij vroeger waren. Handel u met mijne troepen te lande op Kreta zoodanig, dat hun verblijf aldaar zijn einde nadert en zij weldra hun vaderland terug zullen zien en voorts verzoek ik u aan mijne troepen te lande en van de marine mijn keizerlijken dank over te breDgen voor hun uitstekenden dienst. God bescherme u, admiraal Hierbij ontbreekt helaas de belangrijke bijzonderheid, of de Tsaar deze toespiaak gehouden heeft vóór- of nadat gisteren in dé Russische Staatscourant het reeds vermelde artikel is verschenen, hetwelk in de officieuse Italiaansche en Duitsche krin gen vooralsnog wordt aangezien voor een vredelievend zich onttrekken van Rusland aan de candidatuur van prins George. De Keizerin-Wedu.ve heeft aan admiraal Skrydlof brieven medegegeven voor den Koning en de Koningin van Griekenland, en daarbij be tuigde zij haar leedwezen dat bij den tegen woordigen stand van zaken de arme Kori-vgin niet eens het heilige recht heeft hare geliefde Russische laudslieden en Russische marine te bezoeken. Zij voegde er evenwel bij, te hopen dat admiraal Skrydlof gelegenheid zou vin den om de Koningin persoonlijk in haar paleis te spreken. Paul Kruger is voor den tijd van vijf jaar herkozen tot president van de Zuidafrikaan- sche republiek met 12764 stemmen, terwijl de vicepresident generaal Joubert 1940 stem men verwierf en het lid van den Uitvoeren den Raad Schalk Burger 3716 stemmen. De stemming werd geopend 5 Januari en gesloten Februari. De president wordt in Transvaal gekozen bij algemeen stemrecht: kiezers zijn alle mannen boven 16 jaar, die ook mogen deel nemen aan de samenstelling der Eerste Kamer, d.w, alle boercu in 't genot van hun volle rechten en met hen gelijkgestelde vreemde lingen. In 1893 kreeg Kruger 7881 stemmen, Jou bert 7007 toen waren er 18000 kiesgerech tigden, nu zijn er 25500. President Mc. Kinly heeft aan het Congres een schrijven verzonden van consul Lee over den moord op kolonel Ruiz met een brief van den consul aan de opstandelingen, waarin hij de uitlevering van den kolonel vraagt. De brief kwam te laat aan zijn adres, Ruiz was reeds gefusilleerd. Bij de debatten in den Senaat te Wa shington heeft Eason ontkend, dat het Ame- rikaansche volk de inlijving van Cuba bij de Vereenigde Staten eischt. Wij hebben geduldig gewacht, zei hij, maar thans wordt de toe stand op Cuba een zaak voor de gansche Christelijke beschaving. Het Amerikaansch volk vraagt geen gunst, het vraagt in naam der gerechtigheid en de vrijheid het einde van den Cubaanschen oorlog. Maarschalk Blanco heeft van Santiago getelegrafeerd dat hij geen oogenblik beweerd heeft den oorlog einde dezer maand te zullen beëindigen. Er zijn in Januari 7186 mannen uit Spanje naar Cuba vertrokken, in deze maand gaan er 9970. De correctioneele rechtbank van de Seine heeft uitspraak gedaan in de zaak Rochefort- Reinach, Rochefort had, zooals men weet, in den Iniransigeant Reinach beschuldigd een stuk te hebben laten maken, geteekend Otto. om te dienen in de zaak- Ester hazy. De reclv- bank bepaalde dat Rochefort gelasterd had en veroordeelde hem tot vijf dagen gevauge nisstraf, 1000 francs boete en afdruk van hei vonnis in verschillende bladenverder ver oordeelde zij den gerant van den Intransigeant tot 1000 francs boete en redacteur en gerant samen tot 2000 francs schadevergoeding aan Reinach. Rochefort, dadelijk klaar met nieuwe laster praatjes, heeft gisteravond reeds in een interview veiklaaid, dat zijn veroordeeling geschiedde op bevel der regeeiing en dat zij bewees dat de gevraagde revisie van het proces-Dryfus, voor 7 maanden door Billot beloofd, van boven af ondersteund wordt Een ergclijke misdaad. Op een der jongste nachten ontmoeten drie slecht bekend staande kerels uit Millau, vlak bij het station van Eugayresque in een woeste omgeving, een 18 jarig dienstmeisje. Zij grepen haar aan en mishandelden haar zoo dat zij voor dood bleef liggen. Toen zij meenden dat zij hun slachtoffer gedood had den, werden zij bang, namen het bij de armen en beenen, om het naar de spoorlijn te bren gen, daar vlak bij gelegen, ten einde haar lichaam zooveel mogelijk te doen verdwijnen. Daar gekomen, wachtten zij geduldig de komst van een trein af en legden, toen deze voorbijkomen zou, het lichaam van het ongelukkige meisje op de rails en namen de vlucht. De treiu ging over de beide beenen van het meisje heen en sneed ze af. Maar door een toeval werd zij hierdoor tot het bewustzijn teruggeroepen. Op haar hulpkretnn schoten eenige personen toe, die aan haar de noodig ste zorgen besteedden daarna; haar geheugen terugkrijgende als na een nachtmerrie kon het arme kind de vreeselijke beschuldiging doen hooren, die op de drie jongen mannen rust. Deze laatsten zijn dadelijk in hechtenis genomen. touris onmogelijk geweest was, het fort Kara- burna bij Salonika le bombardeeren, daar men geen ammunitie genoeg had. Was de com mandant toch overgegaan tot het uitvoeren van den last der regeering, dan zou de vloot machteloos geweest zijn tegenover de Turksche vloot, indien deze de Dardanellen verlaten had. Levidis, oud-minister van marine, zeide dat hij reeds voor het telegram van Kokorris van den koning verkregen had dat Sachtouris teruggeroepen zou worden Veel belangstelling wekte de schriftelijke verklaring van prins George, commandant van de torpedoafdeeling. De prins deelde mede dat de raad van officieren besloten had, geen bombardement van Karaburna te beproeven. Fr zou geen ammunitie genoeg daarvoor geweest zijn. De inbezitneming van de eilanden was eveneens ondoenlijk, daar men geen landingstroepen had. In 't algemeen was de prins van oordeel, dat uit de bevelen, door den minister van marine gegeven, volslagen onkunde van ma ritieme zaken bleek. Een van de getuigen zeide nog dat meer dan de helft van de granaten ongeladen waren, waren, toen de vloot in de richting van de Dardanellen zeilde. LONDEN, 10 Februari. Volgens bericht uit Peking aan de Times heeft de Japansche gezant aan de Chineesche regeering meege deeld dat het Japan speet, maar dat het on mogelijk uitstel van betaling van de Chineesche oorlogsschatting kon toestaan, wegens de veibintenisseu die Japan elders had aange gaan. De Fransche zaakgelasiigde te Peking eischt schadevergoeding voor het gezin van een Franschman, dien Chineesche roovers in Tongkin zouden hebben opgelicht maar na derhand weer losgelaten. Als dc Chineesche regeering niet binnen acht dagen gunstig ant woord zendt zal Frankrijk zich genoopt zien gewapenderhand op te treden in zuidelijk China. Te Athene wordt veel opzien gewekt door het rechtsgeding tegen den tweede-luitenant Kokorri?, die den 23en April 1897 uit Skiat- hos aan den minister van marine seinde, dal zijn ehef, de schout-bij-nacht Sachtouris de orders dié hij ontving, niet ten uitvoer legde, en zijn land verried, Kokkerris straat niet terecht wegens vergrijp tegen de discipline, maar wegens valsche beschuldiging Dienten gevolge komt de geheele kweslie van dc houding der Grieksche vloot gedurende den oorlog nu op het tapijt. De meeste getuigen, die den eersten dag gehoord werden, zeiden dat het voor Sach- LONDEN, 9 Februari. Allen, senator voor Nebraska. Cannou, voor Utah, en Mason voor I'linois, hebben ieder een afzonderlijke motie betreffende motie betreffende Cuba ingediend. Allen stelt voor de Cubanen als oorlogvoerends partij te erkennen Cannon wil Cuba als republiek erkennen, als Spanje zelf het niet voor den 4 den Maart doel Mason wil MacKinley machtigen, Spanje met de lusseher komst der Vereenigde Staten le dreigen, als Spanje den vrede op het eiland niet herstelt. Geen der motiën heeft echter kans aangenomen te worden. De Cubaansche junta te New-York maakt een brief van den Spaanschen gezant le Washington aan den redacteur Ganalejas, van de Heraldo, openbaar. Deze particuliere brief, zonder dagteekening maar vermoedelijk iu December geschreven, is Canalejas te New- York toegestuurd. Daarin komt een persoon lijke aanval tegen Mac Kinley voorDupuy de Lómc noemt deze een lagen politicus, die alles doet om het gepeupel van de Unie te believen. Tevens waarschuwt de gezant Cana lejas tegen het pers-canaille te Havanna, meerendeels Engelschen. De Amerikaar.sche regeering heeft gisteren over den brief van den Spaanschen gezant gesproken. Deze loochent niet dat de brief van hem is, maar vermoedelijk zijn de daarin gebezigde uitdrukkingen in het Spaansch niet zoo krachtig als in de vertaling. De Ameri- kaansche jingo-pers verlangt luide dat de Spaansche gezant zonder omwegen zal worden weggezonden, gelijk indertijd gebeurd is met den Engelschen gezant Sackville, maar waar schijnlijk heeft de Amerikaansche regeering verzocht, Dupuy de Lóme onverwijld terug te roepen. MADRID, 10 Februari. De ministerraad heeft het verzoek om ontslag van Dupuy de Lóme aangenomen, die erkend heeft de schrijver te zijn van den voor McKinley beleedigendendcn brief aan Canalejas te Havan, Die brief was, zooals men weet, gestolen en openbaar gemaakt. Vclgens belicht uit Montevideo aan de Times eischt Cuestas dat de kamermeer- deiheid hem voor Vrijdag definitief tot staatspresident zal kiezen, daar hij anders de Kamers zal ontbinden en een voorloopig be wind uitroepen. WAALWIJK, 12 Februari 1898 St. Crispijn. Den liefhebbers van muziek en toonee. staat een genotvolle avond te wachten. Op Zondag 20 dezer zal door de harmonie „St-Crispijn een luisterrijk concert worden gegeven. Behalve eenige prachtige muziek nummers zal een prachtig «drama",dat in verschillende hoofdsteden van ons land ten tooneele is gevoerd en bekrooud, worden uitgevoerd. Geheel nieuwe costuums, naar de eischen des tijds, zullen worden aangeschaft. Vreugdendal. Verleden Zondag gaf de tooneelvereeaiging n Vreugdendalhare tweede winteruitvoering in de zaal van deu heer H. N. Besier, welke wel geslaagd mag heeten. Het drama Henri Burton, de Vadermoorder werd uitstekend op gevoerd, alsmede het quartet uVertrouwen, van Abt; liet blijspel Joris Uilenspiegel en het comisch duet «Zoo'n vrouw moest de mijne zijn'1', liepen bijzonder goed van stapel; vooral het laatste wekte bij al de aanwezigen de lachlust op. De leden van Vreugdendal hebben opnieuw het bewijs geleverd,dat zij naar vooruitgang streven moge zij steeds meer en meer in bloei toenemen en den steun van Waalwijks publiek steeds oudervinden. Inhuldingsfcestcn. De Regeering stelt er prijs op te weten wanneer in verschillende gemeenten de in- huldingsfeesten worden gegeven. Per telegram hebben vele besturen deze week de noodige opgave gedaan daar tijd tot schriftelijk antwoord ontbrak. De dichter dr. Schaepmau en de too- neelschrijver de heer Marcellus Emauts, zijn door het uitvoerend comi voor de inhul digingsfeesten uitgenoodigd hunne letterkun dige talenten voor den voorgenomen galakunst avond beschikbaar te stellen. Beiden hebben zich bereid verklaard de opdracht aan te nemen dr. Schaepman tot het vervaardigen van de woorden voor een slot jubelzang, met de compositie de toonkunstenaar Richard Hul zich welwil lend zal belasten, de heer Emants tot het schrijven van eene damatische voordracht over een onderwerp uit Nederland's geschie denis, een en ander iu samenwerking met het schilderkundig geuootschap Pulchri Studio, dat voor aansluitende tableaux vivants zorgt. Mr. J. E. Banck heeft als letterkundige zich gekweten van de bereidwillig aangenomen opdracht tot het geven van deu tekst eeuer feestcantate, welke kort voor ziju onges'eld- he d in handen is gesteld van den componist mr. H. Viotta, die reeds vroeger op zich genomen had dit werk in muziek te brengen, maar welke taak door zijn ziekte onderbroken wordt. De Gouden Koets. Het bestuur der «Vereeniging van het Amstcrdamsche Volk" tot het aanbieden vau een huldeblijk aan H. M. Koningin Wilhel- mina deelt mede, dat de Gouden Koets van Augustus af zal verblijven in het Paleis voor Volksvlijt en ter bezichtiging zal worden gesteld van hen, die in de kosten er van hebben bijgedragen. De Vereeniging heeft bericht ontvangen dat de Koningin de koets in de groote zaal van het paleis voor Volksvlijt zal komen in oogenschouw nemen, vóór dat deze aan Hare Majesteit wordt overgedragen. Kamerverkiezing le Deventer. De bij den burgemeester van Deventer ingeleverde candidatenlijsten voor de verkie zing van een lid der Tweede Kamer, bevat de volgende nameuVan Delden (lib.), Heemskerk (a.-r. en kath.), Van Loeneu Martinet (Volkspartij). Dr. Schaepman in Bclgió. „Het Vlaamsche Volk'' meldt »Met iunig genoegen vernemen wij, dat dr. Schaepman, lid der Tweede Kamer, zoo gunstig bekend als een der machtigsie rede naars van Europa, in de maand Maart drie conferenties zal komen houden voor de stu denten der Hoogeschool, in de Predikhee- renkerk vau Leuven." Dc nieuwe Muntbiljetten zijn in omloop Op het oog zien zij er vrij wel volkomen als de oude uit, daar zij met hetzelfde siempel gedrukt zijnen dehandtee- kening van minister Sprenger v. Eyk nog dragen. Het nieuwe is gelegen in de papier soort, het rameh-papier. Langen tijd scheen het niet wel doenlijk uit de fraaie ramehvezels een voor dit doel bruikbaar papier te maken, maar thans is dit gelukt. Het fabrikaat is afkomstig van de papierfabriek. De Eendracht, der firma v. Gelder Zonen te Apeldoorn. Men kan dit papier vouwen en verfrommelen, zonder dat het daar oogenschijnlijk iets onder iijdt. (Arast. Ct.)

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5