BUITENLAND. Frankrijk- Duitschland. Italië. BINNENLAND. De Rijksmiddelen. Het begin is goed, althans vrij wat beter dan het begin van 1897. Toen was 1/ig der raming f9.981,813 en dc opbrengst slechts f7.336.320. Thans (Januari 1898) is V12 der raming f 10.158.781, dus slechts f 176 968 hooger dan verleden jaar en de opbrengst is f 8.598.385, dus 12 ton meer dan Januari 1897 gaf. De verhouding is derhalve tamelijk wel in 't voordeel van de eerste maand van dit jaar. Het eindcijfer der maand blijft noch - tans met f 1.560 396 beneden de raming. Daarin ligt niets opmerkelijks. De eerste maanden des jaars zijn altijd zoo. Men heeft hierboven gezien hoeveel grooter het nadeelig verschil in Januari 1897 was tusschen raming en opbrengst. Men kan met voldoening ook de cijfers der afzonderlijke middelen-rubrieken nagaan. Verleden jaar wezen slechts twee middelen een avans aan, de posterijen en de loodsgel den. Al het overige was toen achterlijk. De directe belastingen gaven in Januari '97 3 ton minder; de accijnzen bleven 2^4 to" ten achter; de waarborg een kleine f 1500; de indirecte belastingen meer dan 8 ton de domeinen ongeveer f 25000de telegrafen f8000. Hoe geheel anders zien thans, over de afgeloopen maand, de cijfers er uit 1 Op de directe belastingen na, die een kleinigheid (f21.000 op de bijna 13 ton) in vergelijking met Januari 1897 ten achter blevenis op alle overige middelen vooruitgang, hier en daar zelfs een belangrijke avans op te merken. Het gunstig verschil, bij verleden jaar vergeleken, bedraagt voor de invoer rechten f36,984 (het eindcijfer van dat mid del is thans reeds 1 739,974)voor de accijn zen (suiker daai onder begrepen) niet minder dan f912,964; voor den waarborg f3,834: voor de indirecte belastingen (de successie rechten daaronder begrepen) f 208,737 voor de domeinen f 10,438; voor de posterijen f 78,675 voor de telegrafen f 16,970; voor de loodsgelden f 15,189, terwijl deze verleden jaar al hooger waren dan Januari 1896. De zachte winter bezorgde ons dat voordeeltje. Januari gaf dus een goed begin. Moge 't geen »kattegespin" wezen In de rue Copernic te Parijs is ten huize van een dame P., die papieren onder zich had, welke volgens haar betrekking hebben op de zaak-Dreyfus en de Panama quaestie, een huiszoeking gedaan. Deze papieren zouden drie jaar geleden door een andere dame F. genaamd die men sedert uit het oog verloren heeft, aan de betrokkene zijn toevertrouwd. Omtrent deze huiszoeking wordt de grootste geheimzinnigheid in acht genomen. De schadeloosstelling van 100.000 frs. door de Fransche regeering geeischt wegens het oplichten van een Fransch ingenieur door bandieten op de grens van Tonkin, is door de Chineesche regeering betaald. Engeland onaerhau leit te Peking over het openen van Juen-tsjau in Hoe-nan als tractaathaven, en ook over de vaart op de rivieren. De Italiaansche kruiser Morco Polo is met bestemming uaar China, te Aden aan gekomen. Van den Kongo wordt aan de Times gemeld dat Marchand's expeditie volgens de laatste berichten de Such afzakt naar den Nijl, Hij heeft 200 gewapenden bij zich, en 6000 De eerste blik, dien Raymond op den jongen dokter wierp, vervulde hem met angst. Ludovicus scheen zeT afgetrokken te zijn en aan de bleekheid van zijn gelaat was het duide lijk zichtbaar, dat het geene aangename gedachten waren, die hem bezig hielden. Raymond liep op hem toe! Irene! riep hij uit, hem bij de hand vattend, hoe gaat het met Irene Hét gelaat van Ludovicus helderde op. Irene is geheel en al buiten gevaar, .ant woordde hij glimlachende; wees daarvan verze kerd, mijn 'vriendvan avond zult gij haar we derzien cn spreken. Zij verlangt zelf naar een on derhoud met u. O! gelukkig, gij had mij bang gemaakt, zeide Raymond. - Waarom dan Wel, omdat gij er ZOO bedrukt uitzaagt. Gij hebt gelijk, antwoordde hij... Ik heb daar een schouwspel bijgewoond, dat mij diep getroffen heeft. Waar komt gij dan van daan Ik kom van de villa van den hertog. Gij 1 wat moest gij daar doen Men had mij laten roepen. Betrof het ons duel? Ludovicus schudde het hoofd. Odat duel zal niet plaats hebben, antwoord- de hij. Raymond keek hem verwonaerd aan. Waarom niet? Omdat uw tegenstander dood is 1 Wat zegt gij? Twee uren geleden, heeft men mijopdevila ontboden,., en toen zag ik den hertog, dien men juist thuis gebracht had. Maar wat is er dan gebeurd? Hoe is hij gestorven De menschen, die ik ondervraagd heb, heb ben mij verzekerd, dat zij den hertog vreeselijk verminkt, op de kust gevonden hebben en slechis met behulp van eenige papieren, die hij bij zich droeg, heeft men zijne identiteit kunnen vast stellen. Dus is hij verdronken Die menschen geloofden het. Maar gij I gij als dokter. gewereni n reserve voor bevriende stammen ol voor de Abessiniers Zijn doel is.Fasjoda blij vend in bezit te nemen en een strook gronds te verkrijgen van Menelik. Van de stoomboof Faidhute wordt geen gewag gemaakt, misschien is ze onbruikbaar, gebleken. Te Avignon heeft een moordaanslag op een brievenbesteller algemceue ontroering verwekt. Een jongmensch, Georges Geisen- be.ger, pas 19 jaar oud, zoon van geachte familie te Sainl-Mandé, bij Parijs, had aan zichzelven een aangeteekenden brief gezonden te Isle en Sorgues onder den naam van Gerardiüi. Men weet, dat in Frankrijk aau- geteekende brieven aan huis worden afgegeven tegen reQu door een bijzonderen besteller, die dan verscheidene van die brieven heeft te bezorgen. Toen de besteller Henrie Y van, een stevige man van 47 jaren, bij den ge- waanden Gerardini teAvignoo den brief bracht, deze bewoonde eene kamer op de derde verdieping sprong het jongmensch eensklaps op hem toe en bracht hem een hevigen slag in den nek toe. Ofschoon half verdoofd, begon Yvati zich krachtig te verweren, terwijl Gerardini hem nu met een kleinen dolk verscheidene wonden toebracht. Gelukkig was de brievenbesteller de sterkste. Hij wist bij het raam te komen, sloeg de ruiten stuk en riep om hulp. Nu werd Gerardini gegrepen en bij het doorzoeken van zijn kleeren vond men een kaartje met den uaaam Georges Geisenberger. Het is nader gebleken, dat dit zijn ware naam is. De wonden van den facteur moeten niet gevaarlijk zijn. Een zeldzame vondst is gedaan te Boden hagen bij Kolberg. Uit de bij het dorp zich bevindende leemduinen verhief zich reeds jaren een stomp vau een rensachtigen eik. Langzamerhand was het vrije uiteinde gedeel telijk afgebrokkeld en nu werd er een men- schelijke schedel zichtbaar. Bij nader onderzoek bleek de eik een doodskist uit den oertijd te ziju, want men vond er het geheele skelet van een mensch in, terwijl aan het voeteneind een kleine houten schraag lag. Verder vond men er nog bij drie koralen van barnsteen, een fraaie uit leem bewerkte haarnaa d, eenige eenvoudige armringen uit brous vervaardigd en een schelp. Naar deze voorwerpen te oordeelen schijut het 't skelet te zijn van een aanzienlijke vrouw, die voor 1600 of 1700 jaar geleefd heeft. De zeven centenaars zware boomstam werd met zijn inhoud naar het Oudheidkundig Museum te Stettin verwezen. Een enorme menigte, geschat op 50 (>00 personen, onder wie 15.000 pelgrims, woonde Zondagmorgen dc mis ter eere van het 60- jarig priesterjubileum van paus Leo XIII bij. De jubilaris, die voorafgegaan door alle kardinalen, een groot aantal aartsbisschoppen, bisschoppen en prelaten en omgeven door zijn schitterende hofhouding op zijn „Sedia gestatoria" door de St. Pieterskerk gedragen werd, werd warm toegejuicht. Na de mis en het Te Deum sprak hij met krachtige stem de benedictie uit. De gezondheid van Leo XIII schijnt niets te wenschen over te laten. WAALWIJK, 16 Februari 1898. Inkuldigingsfccsten te Waalwijk. Gisteren, Dinsdagavond ten 7 ure, had op de zaal Musis Sacrum", eene bijeenkomst van ingezetenen onzer gemeente plaats, ter O 1 ik, antwoordde Ludovicus, ik heb geen oogenblik getwijfeld. En gij denkt... Ik ben er zeker van, dat de hertog zich de hersenpan verbrijzeld heeft. Raymond, die hevig verschrok, stond eensklaps op en liep de kamer op en neder. Hij was zeer ontsteld. Allerlei vreemde gedachten woelden hem door het hofd, zonder te weten aan welke zich te moeten houden. Op eens stond hij stil en zeide tot Ludovicus Heeft men u soms niet gezegd, dat men hem niet ver van Villers gevonden heeft, bij de steile kasten, daar waar het kerkhof van Herbiers ge legen is Maar... antwoordde Ludovicus verwonderd over die vraagwist gij er dan iets van, wat er gebeurd is? Neen, dat niet, maar van nacht ben ik ook op dat kerkhof geweest; er is daar een graf dat mij dierbaar is en waarvan ik afscheid wilde nemen, voor het geval het duel mij noodlottig mocht zijn wat hij er kwam doen, kan ik nog niet begrijpen, maar daar heb ik den hertog van Palmares ontmoet. Hij heeft nog veel beter gedaan, hij heeft mij van een verradelijken aanval geredwas hij mij niet te hulp gekomen, dan was ik zeker vermoord. En wat zeide hij toen Bijna niets... alleen scheen hij, toen hij mij verliet zeer bewogen te zijn en betuigde zijne innige genegenheid jegens mij Dat is vreemd. Niet waar. Raymond hield de handen onder het hoofd en dacht na; alsof er plotseling een vermoeden in hem was opgekomen, zeide hij in zich zeiven: Als ik mij maar niet vergist heb! als Mousse line mij maar op geen dwaalspoor heeft gebracht maar neen, dat is onmogelijk.... Zijne verwar ring... toen ik van wraak sprak! Hij is het, hij is het zeker. En dan, voegde hij er bij, heb ik eeeu zeker middel om de waarheia te kennen Het kistje staat daar, ik heb het slechts te openen om dien vervloekten naam te weten. Ol dien vreeselijken twijfel duld ik niet langer, ik wil weten... Met eene bevende hand, haalde hij het kistje uit zijne benoeming eener feestcommissie bij de a s. inhuldigingsfeesten. Ongeveer een 40tal belangstellenden waren opgekomen. Óm half acht nam de burgemeester onzer gemeente het woord en zeide Mijne heeren Zachtjes aan nadert het oogenblik van de groote nationale gebeurtenis, namelijk de in huldiging van onze geëerbiedigde koningin Wilhelmina. In schier iedere gemeente van ons land wordt naar aanleiding daarvan feest gevierd. Zou dan Waalwijk, waarin men de kunst van feestvieren zoo goed verstaat, en men zoo gaarne feest viert, achter kurnien blijven? Reeds lang vormde het dagelijksch bestuur het plan om feest te vieren; het hoe en het wanneer bleef echter onbeslist, want wij dach ten, 't is nog tijd genoeg. Het was naar aanleiding eerst ran een schrijven van den commissaris dei koningin in deze provincie en thans een brief ran den minister vau binnenlandsche zaken, waarin hij mededeeling vraagt, of en wanneer er hier feest wordt gevierd, dat het dag. best. besloot de hand aan de ploeg te slaan en voorstelde den raad als voorloopige commissie te be noemen, hetwelk alle leden op een paar na hebben aangenomen. Voor eenige dagen kwam die voorloopige commissie bijeen, en besloot de ingezetenen zelf een keuze te laten doen en droeg mij op hen tot eene bijeenkomst uit te noodigen. Die taak heb ik gaarne volbracht, en dank u allen wel voor uwe opkomst. De voorloopige commissie heeft bij die gelegenheid, het dagel. bestuur aangewezen als bureau van stemopneming te fungeeren. Om nu de stemming in eene gemeente van 5f 00 zielen gemakkelijk te maken heeft de voorloopige commissie eenige personen op gespoord, die g noemde commissie het meest geschikt achtte, om eene teestcommissie uit le maken. Men is echter geheel vrij in zijn keuze geesnzins aau die namen gehouden. Wij zullena ls gekozen beschouwen, hen, die de meeste stemmen behalen, anders zou 't te lang duren. Ik ben zoo vrij, de namen der aanbevolen heeren even op le noemen Baijens J Es van H.; Everdingen van L.; Fano S.; Heijden van der C. B. S Kakebeen; Klijberg E. W.; Leeuwen van ILoon van Ma thijs; Spijkerman J.; Timmermans Wz. J. B.; Timmermans Ph.; Tussenbroek van O.; Ver- bunt A.; Wiesman H.; Witlox A.; Witlox H. Dit zijn de heeren, die de voorloopige com missie de meest geschikte personen achtte en die heeren kunnen zich later andere heeren toevoegen als sub-commissie. De burgemeester verzocht hierna de aan wezigen, 12 namen op te schrijven. 35 stembriefjes werden ingeleverd. Gekozen: 1 Kakebeen 30 stemmen. 2 Spijkerman 30 3 H. Witlox 28 4 Verbunt 26 5 Tussenbroek 26 6 Ph. Timmermans 24 7 J. B. Timmermans Wz. 22 8 Wiesman 19 9 Van Everdingen 19 10 C. van der Heijden 18 11 I van Leeuwen 17 12 E. W. Klijberg 16 Een 30tal andere heeren bekwamen nog stemmen. BurgemeesterDe gekozen heeren zullen mij een genoegen doen, wanneer ze in den loop dezer week mij laten weten, of ze de schrijftafel en nam er de enveloppe uit, die de geschiedenis zijner moeder inhield I Maar op het oogenblik dat hij het zegel wilde verbreken, be gon hij op nieuw te aarzelen. Moest hij om zijn hart gerust te stellen, door dringen tot het somber verleden, misschien wel de schande zijner moeder? Had hij het recht een geheim te schenden, dat men hem alleen wilde toevertrouwen op voorwaarde, dat hij de weten schap van dat geheim met zich mede zou uemen in zijn eigen graf Zijn hand beefde... hij wist niet wat te doen. Ludovicus Malon sloeg hem met belangstelling gade. Men zou gezegd hebben, dat hij giste, wel ke aandoening het hart van Raymond ontroerde en dat hij ook bekend was met het geheim in het kistje verborgen. Ten slotte wera Raymond de nieuwsgierigheid te sterk, en zijne angstvalligheid overwinnende, verbrak hij het zegal en opende het pakket. Maar hij had nog geen blik op den inhoud geslagen, toen de deur geopend werd en Salome binnen trad. Salomériep Raymond uit, wie zendt u naar mij toe en hoe gaat het bij den heer Guil lemot? O! mijuheer Guillemot is de gelukkigste aller vaders, antwoordde Salomé maar door hem word ik toch niet gezonden. Door wie dan Door de juffrouw; de juffrouw is geheel hersteld, dank zij de goede zorgen van aokter Malon zij heeft daar juist een lang gesprek ge had met haar vader en tengevolge van dat on derhoud zoude zij wel willen dat u eenige oogen- blikken bij haar kwaarat. O 1 ik kom dadelijk I antwoordde Raymond opgetogen. Hij haastte zich het geopende pi ae >akket in het sleutel in kistje te doen, sloot het en stak zijn zak. Zich vervolgens tot Ludovicus wendende zeide hij Gaat gij mede dokter Volstrekt niet, antwoordde deze laatste ik geloof niet, dat mijne tegenwoordigheid op het oogenblik van eenig nut kan zijn. Nu... dan tot straks. Tot straks. benoeming al of niet aannemen. De heer Gragtmans: „De voorloopige com missie heeft in zijr.e bijeenkomst het eere voorzitterschap aangeboden aan onzen edel- achtbaren heer burgemees; er, die dit gaarne heeft aangenomen. Burgemeester»Zooals terecht mijnheer Gragtmans heeft gezegd, heeft de voorloopige commissie, mij het eerevoorzitterschap aan geboden en ik heb het volgaarne aanvaard. Ik zal de commissie, zoover in mijn vermogen is, met raad en daad bijstaan om de feesten, die aanstaande zijn, op eene voor Waalwijk meest waardige wijze te vieren. Kermis. Zaterdag morgen werd door burgemeester en wethouders, eene nieuwe verpachting ge houden, van één standplaats op de a. s. kermis voor één stoomcaroussel. Bij de vorige verpachting waren twee lief hebbers opgekomen en het hoogste bod was van Panhuijzen n.l. f 345. Thans waren er zes opgekomen n.l. Van Straatum, Vincken Sr., Vincken Jr., Teeuwen, Panhuijzen en Dobbelaer. De hoogste inschrijver was Vincken sr. voor f 578. Laagste Panhuijzen voor f 150. Gegund aan den hoogsteu inschrijver. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal haar werkzaamhe den hervatten op Dinsdag 1 Maart, 's namid dags te 2 uur. In de vergadering van 1 Maart zal worden overgegaan tot trekking der afdeelingen, welke het wetsontwerp van den persoonlijken dienst plicht zullen onderzoeken. Het plan is, tijdens het aanstaand bijeenzijn de overeenkomst betreffende de overname van den Grand Central, voor openbare beraadslaging aan de orde te brengen. Uitslag der Kamerverkiezing in Deventer. De (niet officieelc) uitslag van de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kies district Deventer is de volgende Aantal kiezers 6697. Aantal uiïgeb-achte geldige stemmen 5261. Daarvan had mr. van Delden (lib.) 18b0, mr. Th .Heemskerk A R. 1790en de heer J. van Loenen Martinet (rad.) 1621. Herstemming dus tusschen mr. A. van Delden (lib.) en mr. Th Heemskerk (antirev.) en K. Bij de algemeene verkiezing op 15 jl. wer den uitgebracht 5941 geldige stemmen. Daar van verkreeg mr. A. ran Delcen (lib) 2216, de heer J. Stoffel (rad 1643 dr. H. J. A. M. Schaepman (r.-k.) 1355, de heer J. W. Koer (antirev.) 458 en de heer T. van der Zee (lib.( 269. Rijwielbelasting Het Haagsche Dagblad wijst er op, dat door een belasting op de rijwielen voor te stellen het bestaan van het rijwiel min of meer door de regeering erkend wordt. De staat zal van het rijwielverkeer piofiteeren, dus is dan tevens ook moreel verplicht het rijwielverkeer mogelijk te maken in elk onder deel van zijn grondgebied, volgens algemeen .te stellen regels. Bij gebrek aan elke wettelijke bepaling op dit gebied hebben thans de gemeentebesturen volkomen vrijheid hun spitsvondigheid te oefenen op het lastig maken of zelfs verhin deren van het pebruik van dit voermiddel. Het blad haalt daarvan eenige voorbeelden aan en spreekt den wensch uit dat nu ook bij de wet een algemeene regeling zoo weinig hinderlijk voor het vrije verkeer als maar kan worde vastgesteld, die de be voegdheid aan de gemeenten tot hef nemen taa——h—"i Raymond haastte zich weg te komen. Op een teeken van Ludovicus, was Salomé ge- bleven. Wenscht u mij te 'spreken? zeide het ka mermeisje tot den dokter, zoodra Raymond zich verwijderd had. Ja, beste meid, antwoordde Ludovicus. Wat is er op de villa gebeurd, sedert ik vertrokken ben Maar... juist wat ik daar zooeven zeide. Irene heeft dus een onderhoud met haar va der gehad Ja. En heeft zij geen ander bezoek gehad? O ja, dat is waar. Hermine, niet waar? Juist. Is zij gekomen, nadat ik vertrokken was Ja zeker. En zij heeft lang met uwe meesteres ge sproken, niet waar? Maar wie heeft a dat alles gezegd Dat komt er niet op aan ik weet het. En nu wenschte mejuffrouw Irene, na dat gesprek met Hermine, Raymond le spreken Juist, en toen heb ik mij gehaast hem te komen halen. Het is goed, zeide Ludovicus blijkbaar vol daan. Meer behoef ik niet te weten gij kunt nu wel weder naar de villa terugkeeren. Van avond kom ik nog eens hooren, of er geen nieuws is. Intusschen had Raymond den afstand, die hem van de villa van den heer Guillemot scheidde, in den kortst mogelijken tijd afgelegd, zoodat hij nauwelijks tien minuten na zijn vertrek zich reeds bij Irene liet aandienen. Hij werd onmiddelijk bij de jonge zieke toe gelaten, die hem met haar liefsten glimlach ont- Gij hebt mij laten roepen, zeide Raymond gij moest mij spreken en zooals gij ziet, ben ik zonder een oogenblik te verliezen, hier gekomen. Hartelijk dank daarvoor 1 antwoordde Irene. Kom nu dicht bij mij zitten en luister goed toe, mijn beste vriend, want het zijn belangrijke en ernstige zaken, waarover ik u moet spreken. (Slot volgt-)

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2