Nummer 15. Zondag 20 Februari 1898. Tweede Blad. Bekendmaking. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. A merika. Duitschland. Italië. BINNENLAND. Oostenrijk-Hongarije. uitvoeringen" Vervolg Nieuwsberichten. 'WK* De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat van af heden tot den 25sten Februari a.s. op de Secretarie dezer gemeente voor de ingezetenen ter inzage is gelegd het 3e kwartaals kohier voor de belasting op de paarden, alsmede op de als trekdieren gebezigd wordendende muildieren of muilezels, ezels, runderen en hontlen. Waalwijk 18 Februari 1898. De Burgemeester voornoemd. In verschillende Fransche bladen wordt er op gewezen, dat Scheurer Kestner tot de per sonen behoorde, die na de Parijsche Commune een bedrag van 25,000 frs. hebben bijeenge bracht voor Rochefort, toen deze naar Nieuw Caledonia verbannen was. Dankbare Rochefort EeuParijsche juwelier heeft op een publieke veiling een balboekje van zilverfiligraan ge- Kocht, dat aan keizerin Charlotte, de weduwe van keizer Maximiliaan, had toebehoord. TENERIFF, 16 Februari Het Fransche transatlantische stoomschip Flachat, van Mar seille naar Colon, heeft schipbreuk geleden op de Rocas Anaga De kapitein, de tweede officier en elf man zijn gered 38 van de bemanning en 49 passagiers zijn verongelukt. Salisbuiy is eergisteravond aan ernstig on geval ontsnapt. Op het oogenblik dat hij in een victoria terugkeerde in zijn huis te Natficld sloeg een hevige rukwind de zware deur van het hek tegen het voertuig, dat in tweern brak. De paarden gingen met het voorgedeelte op hol en de minister met zijn zoon, die in het achtergedeelte zaten, konden zich slechts door een vluggen sprong redden. den op huzaren geschoten. In Czigano werden gisteren 27 menschen verwond, een gedood. In Mognores heeft een vergaderiug van boeren eenvoudig den grondbezitter graaf Forgah laten weten, dat zij zijne 2000 bunders grond onder elkander verdeeld had, hemzelve 48 bunder latend. Talrijke grondbezitters ontvangen hevige dreigbrieven. De overheid neemt strenge maatregelen, Hier en daar worden raddraaiers gearresteerd. Statistiek van spoorwegongelukken in Duitschland over de maand December van het vorige jaar. In het geheel kwamen in die maand 258 ongelukken voor, waaronder 28 déraillementen en 28 botsingen. Het aantal persoonlijke ongelukken bedroeg- 235 79 menschen, voor het meerendeel (51) spoorwegbeambten of wegwerkers verloren hei leven. BOCHUM, 17 Februari. In de Vereinigte Carolinen Glück-mijn bij Hamm heeft van- ochteud in de vroegte een ontploffing »an mijngas plaats gehad. Tot elf uur had men 37 lijken en vele zwaar gewonden boven gebracht. Men denkt dat in het geheel 50 delvers zijn omgekomen. Er heelt te Rome gisteren een betooging plaats gehad van liberale studenten tegen clericale collega's die bij het pausjubileum een manifestatie vóór de wereldrijke regeering van den paus hadden gehouden. Rectoren en professoren namen aan de betooging deel. Eerst werden heitige redevoeringen gehouden en toen lauwerkransen gehecht aan het beeld van Giordano, Bruno. Een hoera voor Zola werd uitgebracht. Gendarmes beletten den betoogers in de sociteit der clericale studenten te dringen. Tegenmanifestaties van de cleri calcn volgden, zoodat er enorme opschudding in Rome heerscht. Er zijn troepen ontboden. Het debat over het annexatie-verdrag ten opzichte vanHawaii wordt in de geheime vergaderingen van den Senaat nog altijd sleepend gehouden, meldt de correspondent van de Daily Chronicle te Washington, Proctor moet in den Senaat de oude argumenten sterk hebben laten gelden als de Ver. Staten Hawaii niet annexeeren, dan zal Engeland of Japan het doen, en de Unie zou dit dan niet meer als een vijandige daad mogen be schouwen daar zij zelf de gelegenheid heeft laten voorbijgaan. Hawaii zou dan een bol werk van een vreemde mogendheid tegen Amerika worden, terwijl de Amerikaausche volksvertegenwoordiging het nu nog in haar macht heeft, de eilanden tot een gewichtig bolwerk ven 's lands verdediging te maken. Nadere bijzonderheden omtrent de ont ploffing op de Maine Het is een vreeselijke ramp geweest. Het grootste deel der bemanning was in slaap toen de ontploffing, men weet volstrekt niet hoe, aan het boeggedeelte van het schip plaats had. De commandant, die dc vlammen zag uitslaan, beval officieren en manschappen zich te red- deD, zoo goed zij kouden. De Spaansche admiraal van de ,/Alphüose XII« die in de- zelf de haven lag, niet ver van tie Maine", liet met den meesten spoed booten uirzerten, ook van den oever voeren dadelijk booten af om te redden wat gered kon worden. De kapitein, de officieren op twee na en vele reeds door de ontploffing gewonde mannen, weiden van boord gehaald, maar piet minder dan twee. honderd manschappen kwamen om. In twintig minuten stond het geheele schip in vuur en was redding onmogelijk geworden. De gewonde geredden werden op het Spaan sche oorlogschip ondergebracht en liefderijk verzorgd. Van goederen, geld, boeken of krijgsvoorraad kon niets geborgen worden, de meeste geredden hadden niets dan de nacht- kleeren aan. Het zeer groote verlies aan menschenlevens wordt in nadere berichten verklaard door het feit dat de ontploffing plaats had, recht onder het kwartier der manschappen. De »Maine«, die onder bevel stond van kapitein Sigsbee, was een in 1890 gebouwde staa'-gepantserde kruiser van 6.682 ton inhoud en met 9000 paardenkracht. Zij liep 19 knoopen per uur. Haar lengte was 310 voét. zij was gewapend met 4 lien-iuch kanonnen, 6 zes-inch kanonnen, 8 zes-pond-kanonnen (snelvuur) en 4 Maxims. Zij had 517.600 pond gekost en de bemanning bedroeg 400 officieren en minderen. Tweede YVinteruitvoering, op Maandag 21 Februari 1898, aanvang half zeven uur precies, te geven door de tooneelvereeniging iDe Zon nebloem», onder de zinspreuk ,,Tot nut en onderling genoegen," in de zaal van den heer M. v. d. Kolk. (Zie programma's). BAARDWIJK. Concert, op Zondag 20 Februari 1893, aanvang 7 uur, te geven door de liedertafel „Tot bloei der toonkunst," in de zaal van den heer L. van Cromvoirt. (Zie programma's.) WAALWIJK, 19 Februari 1898. De tram. Men schrijft uit Bezooijen, aan de N. R. Ct Het is thans een feit, dat de stoomtramweg van deze gemeente naar Tilburg in hauden is overgegaan van de Société auonyme beige „Vicinaux hollaudais", eigenaren van den stoomtramweg 's-HertogenboschHeusden— Waalwijk. Dc pogingen reeds aangewend tot verbinding dezer beide zeer belangrijke lijnen, hebben tot heden niet mogen gelukken. Mocht intusschen van de zijde der gemeente Waal wijk in deze de gewenschte medewerking niet zijn te verkrijgen, dau zal worden getracht iangs anderen weg het doel te bereiken. Tol dat einde hebben bereids opnemingen in de gemeenten Baardwijk en Loonopzand plaats gehad. Oud-strijder. Alhier overleed Dinsdag 1.1. Gerardus Proveniers, in den ouderdou van 85 jaar, gerechtigd tot het dragen van 't metalen kruis. De socialistische beweging onder de boeren breidt zich in Hongarije uitin het Izabo- leser en Zembliner comitaat en in het Bodroger comitaat draagt ze zelfs een revolutionnair karakter. Te Czigand braken de boeren de kerk open en luidden ze de stormklok in Ganszen kwam 't met de openbare macht tot een gevecht, waarbij acht boeren gewond werden. Er zijn vier niet-Magyaarsche regi menten naar de oproerige streken gezonden en de gendarmerie is met 800 man versterkt. De agrarisch-sociahstische woelingen ne men in Hongarije loe. In Kisvarda wierpen de boereu barricaden op en sloegen de gen darmerie terug. In Mandok werd van barrica- Volgens berichten uit Britsch Columbia zijn er 7<> procent meer menschen die uaar het goudland Klondike vervoerd willen worden, dan de stoombooten kunnen bergen. Aan hei gebruik van ongeschikt materiaal of aan gemis van goede zeelieden zal dan ook wel toe te schrijven zijn, dat nu reeds de tweede stoom boot die goudzoekers naar Seattle zou over- btengen, vergaan is. Te Skagway is, Daar men zegt, de gezondheidstoestand zeer slecht, ook moet daar erge wanorde heeschen. WAALWIJK. Zondag 20 dezer, 's middags 12 uur, zal door de harmonie „l'Espérance", op de zaal van de erven Van Riel worden uitgevoerd 1. Entre Camarades marche. Latan. 2. Dichter und Bauer, ouverture. Suppé 3. LohengriD fantasie sur l'opera. Wagner. 4. Grande fantaisie sur les Huguenots. Meijerbeer. Buitengewoon concert, op Zondag 20 Febr. 1898, aanvang half zeven uur, te geven door de harmonie „St. Crispijn" en hare tooncel- vereeniging, van Waalwijk en Bezooien, in de zaal van den heer Aut. Gerris (Markt). (Zie programma's). BEZOOIEN. Tweede Wipteruitvoering door het mannen koor „Vooruitgang zij ons Doel" van Waalwijk en Bezooien, op Maandag 21 Februari 1898, aanvang ten 7 ure precies, in de zaal van den heer Ant. van der Zaken. (Zie programma's). Ramp bij Draaiden. Woensdagavond omstreeks 10 uur geraakte een Scheveninger bom, schipper J. Mos, bij het binnenkomen op de Zuidpier te IJinui- den. Het schip zonk spoedig daarna en de bemanning, bestaande uit 7 koppen, is ver moedelijk verdronken. Wrakstukken drijven aan strand. Nader meldt men: De Scheveningsche bom, die bij 't zware weder van gisteravond te IJmuiden bij het binnenloopen door een stortzee werd opge nomen en tegen het Zuiderhoofd geworpen, is gebleken te zijn de bom no, 173, reeder de heer C. van der Toorn. Zij liep tegelijk met vijf andere bommen waarvan zij de achterste was, toen haar het ongeluk trof, binnen. De bemanning van het. met man en muis vergane schip bestond uit 7 koppen. Moonl te Leur. Hieromtrent meldt men aan de N. R. Ct. Nog steeds gaat de justitie met onder zoeken voort. Men heeft kunnen eonsta- teereu, d*t een der sigaren, welke beklaagde gekocht had, zoek is. Deskundigen hebben verklaard dat de met bloed bevlekte sigaar, gevonden bij de verslagene, van dezelfde soort en constructie was als de andere. Maandag is het geheele huisgezin van F. voor geweest te Breda, behalve de moeder die zich door een attest van den dokter daaraan wist te onttrekken. Algemeen heeft het bevreemding gewekt dat genoemde vrouw op dien Maandag huis aan huis vleesch is wezen veilen en toch een attest om niet te verschijnen heeft kunnen krijgen. De heer Hohman, arts te Leur schrijft naar naar aanleiding van dit bericht aan de N. R. Ct; Hij heeft omtrent haar gezondheidtoestand een verklaring afgegevenhet aan de pru dentie van den rechter overlatende haar naar Breda te laten komen of niet Zij heeft geen verklaring gehad, dat zij door ziekte zou verhinderd zijn voor den rechter te ver schijnen. Een nieuwe maan. Dezer dagen maakten wij met een enkel woord melding van een nieuwe maan. Hoe ongeloofelijk het klinken moge, de geleerden zijn het er vrij wel over eens dat onze aarde niet door een, maar door twee manen op haar reizen om de zon wordt vergezeld. De ontdekking dezer tweede maan dag— teekent eigenlijk al van 1855, toen dr. Ritter, van Hannover naar Napels reizende, een donkere schijf van rechts naar links over de zon zag bewegen en nog wel met het bloote oog. Later is dit meermalen door anderen opgemerkt, zonder dat men echter met eenige zekerheid vermoedde, dat dit lichaam onze tweede maan zou zijn. En toch blijkt dit wel degelijk het geval te "zijn. De volume van deze tweede maan is 1/135 deel van die der ons bekende maan de middel lijn is ongeveer één vijfde deel der middel lijn van dat hemellichaam. De afstand van de aarde is echter grooter, ongeveer 2*/s maal zoo groot, zoodat de middellijn veel kleiner wordt gezien. Dat de tweede maan nooit zichtbaar is behalve bij zonsondergangen moet worden toegeschreven, dat de oppervlakte ran deze maan bestaat uit een zelfstandig heid, die het licht van de zon slechts zeer weinig terugkaatst. Andere deelen van ons nieuw maantje zijn daarentegen bijzonder glinsterend en kaatsen het licht buitenge woon goed terug. Wanneer het maantje dus in de goede positie is, kan het een schoon en helder licht verspreiden. Dit geschiedde toen luite nant Greely op zijn tocht door Grinnelland om Franklin op te sporen, in 1881 10 da gen na het intreden van den Poolschen winternacht een uur lang eene van groen, geel en rood licht schitterende zonneschijf zag. Een Verbond met Relgig. Bij Gebr. Belinfaute te 's Gravenhage is verschenen een brochure van de hand des heeren F. A. O. Ruysch, waarin wordt aan gedrongen op het sluiten van een defensief verbond tusschen Nederland en België. De schrijver verwacht daarvan meerdere kansen tot het behoud vau den vrede, veel meer dan door scheidsgerechten, waarin hij weinig vertrouwen blijkt te stellen. Laat Nederland al zijne krachten inspan nen, zegt de schrijver, tot verdediging en bescherming van den voorvaderlijken bodem. Zoowel door uitbreiding van het veldleger als door het sluiten van een defensief bond genootschap met België, waardoor onze krach ten buitengewoon zouden toenemen. Door het sluiten van een defensie! verbond met onzeu zuidelijken nabuur zouden wij tevens bijdragen tot instandhouding van den alge- raeenen vrede. Drunen. Een onzer gunstigst bekend staande schoenfabrikanten, de heer J. van Drunen Thz. is door het uitvoerend comité der te houden tentoonstelling in de St. Jozephs Gezellen Vereeniging te Amsterdam op 21 Februari e.k., aangezocht om met de heeren Flipsen uit Arnhem, Tu:jn uit den Haag en Bloera uit Hoorn de jury uit te maken ter beoor deeling der ingezondenschoenmakersarfikelen. Wij stellen prijs op deze benoeming van onzen dorpsgenoot en zijn er van overtuigd, dat hierdoor eene goede keuze is gedaan. K van de Wiel, de laatste ouastrijder onzer gemeente gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis heeft zijn laatsten strijd gestreden. Plotseling is de man op 86 jarigen leeftijd overleden. Tilburg, 16 Februari. Door de belang hebbende gemeentebesturen bij de concessie aanvrage van de maatschappij De Meierij voor den aanleg van trams St. oedenrode Best, Oirschot, Moergestel, Oisterwijk, Tilburg, Hilvarenbeek, Goirl Tilburg, Gilze, Rijen, Dongen is in een alhier gehouden verga ring besloten de concessie te verleenen en met rentegarantie te steunen. Raaindoiiksvcer. 17 Febr. Het buitengewoon concert, gisteren door de harmonie »de Een dracht" gegeven in de zaal van 't hotel Santbergen te Geerlruidenberg, heeft uitste kend voldaan. Alle nummers van 't program werden even schoon uitgevoerd, getuige 't krachtig applaus, dat na afloop telkens volgde. Vooral de heeren Smolders en de Hoog hebben door de stuk ken, die zij ten beste gegeven hebben, ge toond, kunstgevoel te bezitten. Wij brengen dien heeren hierbij ouze dank voor hunne medewerking. De bariton-solo (met begeleiding van vio- loncelle en piano) „Lebe Wohl» gezongen door den directeur van 't gezelschap, den heer J de Kroon, alsmede „De Loods", bari ton-solo door den heer J. H. Schoenmakers, hebben 't talrijk publiek ten hoogste voldaan. De uitvoering der muzieknummers was keurig en liet niets te wenschen over. Eenige comische scènes eindelijk hielden deu lachlust gaande en deden onder de aanwezigen eene vroolijke stemming heer- SCllCD. In 't kort, het succes, door onze harmonie dezen avond behaald, is schitterend te noeraeu en wij zien dap ook al met verlangen den

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5