Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Gemengd Nieuws. Vrijdagavond te gemoet, waarop de „Een dracht», naar wij vernemen, weder met wel willende medewerking der lieeren Smolders en de Hoog, hare laatste winteruitvoeriug zal houden voor het Raamsdonksveersche publiek Dussen, 17 Februari Heden werd voor een flink bezette zaal bij den Heer J. Kamp een uitvoering gegeven door het muziekgezelschap Wilhelmina»; acht 'nummers werden uitge voerd en liepen zeer goed van stapel. Na de uitvoering keerden dan ook de bezoekers voldaan huiswaarts. Dongen, 16 Febr. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad kwam o. a. in behaudeling het verzoekschrift van de stoomtramwegmaatschappij „De Meierij», om concessie voor een lijn DongenRijen enz., en een gelijke aanvraag van de maatschappij 's-Bosch Helmond. De voorzitter deelt mee, dat in de te Tilburg gehouden vergadering van de be trokken gemeentebesturen het algemeen gevoelen was, om de concessie te geven aan eerstgenoemde maatschappij. De raad kon zich hiermee vereenigen, doch meu wees er op, dat de bijdrage van Dongen geringer kon wezen dan die van andere ge meenten, daar Dongen als eindstation slechts naar ééne zijde aansluiting krijgt. Besloten werd, dat de gemeente te gelegenertijd bij de maatschappij zal aandringen op een aan sluiting met Kaatsheuvel. MM—MM—ijjjj[i g_LL—Li?_l!LJLl 9 (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het ingezonden stuk, geteekend J. v. Dijck. Jz., voorkomende in dit blad van 13 Febr. 1.1., acht ik mij ver plicht, hoewel ongaarne, daar ik mij zelf liever in de raadsvergadering verdedig, dat schrijven te beantwoorden. Het zal mij genoegen doen, v. Dijck in de volgende raadsvergadering met de noo- dige inlichtingen en bewijzen te zien ver schijnen, om rekenschap te geven van het geen ik hem ten laste zou hebben gelegd. De controle der cokes laat volgens mijne meening veel te wenschen over, er is hoege naamd geen controle op. De knechts op de fabriek schrijven het op een oude vuile plank, wat gehaald is, en die plank wordt bij v. D. op het kantoor gebracht. Het geld, wat de knechts ontvangen hebben, wordt aan mijnheer Jan v. Dijck Jz. algedragen daarop zal boeking moeten volgen. Nu kan hij boeken, wat hij goed vindt, en de knechts krijgen de plank afgeveegd terug. Verantwoorden kunnen de knechts na enkele dagen van het verkochte en ontvangene geld natuurlijk niets meer. Het gaat zoo ook met kalk, leer enz. De vorige week Zaterdagavond 12 Febr ongeveer acht uur, zag ik de oude vieze plank weer bijna onleesbaar met het vol gende School 2 H. 250 Singer 5 H. Ramstein J/2 H. D. v. Steenes 2 H. teer 30. Jos. Verschuren gruis 71/** Hieruit ziet u, belasting betalers, een klein voorbeeld, hoe de prachtige boekhouding van onze gemeente-gasfabriek plaatsheeft. Voor ongeveer drie jaar vroeg de knecht van Baardwijk reeds om een boekje aan te leggen, waarin iedere verkoop door de werk lieden zou worden geboekt om dan dagelijks op het kantoor te worden overgenomen, doch dit werd door den heer v. Dijck Jz, onnoodig geoordeeld. Burgemeester Jhr. Aug. van Grotenhuis, in wieDs tegenwoordigheid de bespreking plaats had, zeide dat er gevolg aan zou worden gegeven, wat echter niet gebeurd is; deze maatregel had hier toch zeker wel recht van bestaan. Ik noodig nu den Directeur, mijnheer Jan v. Dijck Jz. uit, mij een gemeente-gasfabriek aan te wijzen, waar de boel op zulk eene slordige wijze beheerd wordt, ik betwijfel het mocht er echter ééne bestaan, dan leven ze daar in een land, waar éénoog koning is, en ik noem het onverantwoordelijk voor degenen, die belast zijn met het toezicht; wat den verkoop van cokes betreft is er tot mijn genoegen, zooals ik dezer dagen gelezen heb in dit blad, gelukkig al eenigszins ver betering aangebracht. Dat verder maandelijks een duplicaat naar Burgemeester en Wethouders gaat, betwijfel ik geen oogenblik; waar ik mijnheer Jan v. Dijck Jz. van verdenk zit in boven omschreven ellendig beheer, waar 't dagelijksch bestuur en de Gascommissie zeker voor een groot ge deelte de schuld van zijn. Nu geeft mijnheer J. v. Dijck Jz. een automatischen teller, een portier of kleik aan, ter verscherping van controle; deze maatre gelen behoeven in het geheel niet in toe passing te worden gebrach*, dit bewijst hij zelf, door zijne advertentie in dit blad dd. 17 Februari. Verder wat de kwestie met den Heer A. v. Roessel aangaat, kan ik u mede- deelen dat Mejuffrouw v. Roessel, elk oogenblik wil opgeroepen worden om te verklaren, dat de WelEdelAchtbare heer Burgemeester bij heu persoonlijk aan huis is geweest om de zaak der cokes te onderzoeken en dat deze toen hierop antwoorddeik geloof u mejuffrouw, en wij zullen de zaak late rusten De knecht Lamb, van Delft, zoon van den Heer Adr v. Delft te Besoijen, wil tevens onder eede verklaren, dat de cokes, waarover de kwestie bestaat, door hem betaa'd ziju. Neem nu aan, dat de gasdirecteur Jan v. Dijck Jz volgens zijn schrijven in zijn recht zou zijn, en dat hij de zaak heeft laten zitten, om rede, hij niet met van R's vrouw in ern stige botsing wenschte te komen. Eeu zeer treurig verschijnsel voor onze gemeentekas; de gemeente loopt groot gevaar, als andere vrouwen daarvan een reukje krijgen daar mogelijk meer misbruik van gemaakt zal worden; op deze wijze zal onze gasfabriek rog nadee iger resultaten geven. Ik noem het D. B. voor de gelden, die op deze wijze niet geïnd worden,verantwoordelijk. Volgens mijne meening is het D. B. wel degelijk verplicht die zaak door te zetten en betaling te eischen, al mocht dan ook de Directeurde heer Jan v. Dijck Jz. nog bevreesd zijn met vrouwen in botsing te komen. Wat betreft de 90 H.L. cokes die aan het raadslid Van Tilburg geleverd zijn, ben ik overtuigd, dat daar mede wel gemiddeld is. Het raadslid heeft mij persoonlijk verklaard dat deze zaak gemiddeld is, doch wist zich het verschil niet te herinneren; ook van andere personen, die het kunnen weten en heel na met de gasfabriek in betrekking staan, heb ik dit vernomen, doch later heelt bedoeld raads lid mij verklaard, de zaak niet gemiddeld zou zijn, wel heeft er lang hieromtrent een groot geschil bestaan, doch ten slotte beweert hij het volle bedrag te hebben voldaan. Wat daD zeker in de boekhouding zal te vinden zijndaar hoop ik mij later eens van te kunnen overtuigeu. Volgens het schrijven van den heer Jan v. Dijck Jz. zou ik te ver zijn gegaan met verdenking; mij dunkt dat er redenen genoeg voor zijn om eenigen argwaan te koesteren, of verlangt mijnheer Jan v. Dijck Jz. dat ik over de zaak zal zwijgen tot dat ik eindelijk diefstal onder getuigen kan constateeren? Wat nu betreft mijne eigenaar digheden op het stuk van verdachtmaking, ik laat die gerust aan het publiek ter beoor- deeling over en geef tevens hierbij de ver zekering dat ik sleeds, zoolang zulks mijn plicht is, zal opkomen voor de belangen der gemeente zonder aanzien van peisonen, en roet wicn ik ook in botsing mocht komen. Mocht de Heer Jan v. Dijck. Jz. op dit schrijven nog terug komen, zal ik daarop antwoorden niet in de courant doch wel in eene openbare raadsvergadering. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de afgestane plaatsruimte. Waalwijk, 18 Februari 1898. A. H. v. Schijndel. Den heer Redacteur van De Echo van het Zuiden» te Waalwijk. Beleefd verzoek tot plaatsing onder inge- zondeu stukken. Eenige inwoners van Waalwijk zullen de volgende week een lijst bij hunne medeinge zeten doen circuleeren ten einde hunne hand- teekening daarop te verkrijgen^, getuigende instemming tot wering van den stoomtram door de Groote Straat te Waalwijk. Elk weldenkend burger zal daartoe zeker bereid zijn en medewerken iet een hoogst benadee- lend, gevaarlijk en ondienstig ding voor onze gemeente Waalwijk. Niet ingenomen ingezetenen met de „Vici- naux Hollandais." SPRANG. Van 1—15 Febr. 1898. GEBOREN: Aantje Hendrika en Maria Elisa beth dochters van Franfois Maat en Jo hanna Adriana ten Bosch. Johanna Teun- tje, d. van Maarten Teunis van Thielen en Adriana van Dommelen. Wilhelmina Carolina, d. van Willem van Dee en Adri ana van Vuuren. Jacobas Johannes, zoon van Johannes Vos en Johanna Louisa Paans. HUWELIJKS-AFKOND.Charles Philippe Moo- nen, jm. oud 30 jaar, van Vrijhoeve-Capelle met Margaretha Hoffman, jd. oud 21 jaar. GEHUWD: Arend Jan Hunze, jra., oud 37 jr. van Oapelle met Alida Krnijf, jd. 43 j. OVERLEDEN: Christina Cornelia van der Pluijm, echtg. van Adrianus Netten, 45 j. Willem Klootwijk, jm. 45 j. Maria Elisabeth Maat, 1 dag. Johan de Roon, 6 maanden. Aantje Hendrika Maat, 5 dagen. Fran- ci6cus Johannes Adrianus Hoffman, echtg. van Margaretha Hoffman, 64 j. CAPELLE. Van 1 15 Februari. GEBORENArdina, d. van Thomas de Rooij en Dingena Hendrina Wagemakers Pieter Johannes zoon van Jan van Tilborgh en Fransijna Adriana van der Schans An- tonetta d. van Adriaan de Bruijn en Helena Hendrika Konings Willem Antonie z. van Cornelis Johannes van Campen en Adriana Hilkhuijzen Gerardusen Petrus tweelingz. ran Marinus Kemraeren en Cor nelia de Nijs Elisabeth d. van Elisabeth de Jong. OVERLEDEN Johanna Rozenbrand 5 maanden Petrus Kemmeren 1 dag. GEHUWD: Gerrit Marinus Kerst 22 j. en Adriana Johanna Schouten 24 j. WAALWIJK, 18 Febr. 1898. Ter veemarkt was de handel in hoornvee wel zoo vlug. Er was ook tamelijk veel aanvoer, kalfbeesten golden f130 k f185. Dito vaarzen f 105 A f 165 Jonge varkens aangevoerd 15 stuksver kocht van f 5.75 a f9.25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 975 k". van 11.17 k f 1.25 per kg. Eieren 1 3.50 a 4,per 100 stuks. In huiden blijft levendige vraag bestaan zoowel voor aanwezige als zeilendi partijen Men verkocht op levering 14000 stuks B.-A. Salad:ros huiden van 25/32 K.g. A fr. 72. Volgens telegram van 15 Februari bedraag. het deficit in de slachtingen van Saladeros huiden in La Plata 260000 stuks. Voorraad te Antwerpen 86300 stuks. Op alle andere hoofdmarkten is de vraag even levendig. De meeste looiers, die met inkoopen tegen hielden en thans willen werken, moeten heel wat meer besteden dan 2 ei 3 maanden ge leden. De ledermarkt wordt bedrijviger, er gaat de laatste dagen veel om, men kan thans vlot verkoopen; zoowel zwaar als licht goed is gevraagd. Maar hoewel de prijzen vaster zijn, zijn deze toch niet loc tiend tegen over het ruw artikel. Voor prima oude schors komt meer vraag aan iets betere prijzen. Andere looimiddelen met veel aanbod eenigszins lager te koopen. DUSSEN. Ter botermarkt aangevoerd 80 K.G. Prijs van f 1,20 a 1.50; markt gezet op f 1.34. Eieren f0.8ü per 26 stuks. .gPsgataaLUMrw'mf-; imrrr—cmriiJM Een Auicrikaiinsclie sneeuwstorm. Op de vele verrassingen die de Ameri- kaansche winter ditmaal den Nieuw-Engeland- bewoners reeds bereid heeft, werd deze week de kraton gezet door een sneeuwstorm, gelijk men dien hier niet gezien heeft sedert Maart 1888. En dat zegt wat, in een land, waar men ten opzichte van het weer als van vele andere zaken, het „nilmirari" zeer spoedig in toepassing leert brengen. Ten prooi aau twee zware stormen, de eene van de westelijke meren, de andere van het zuiden waren Boston en alle omliggende steden radicaal ingesneeuwd. Terwijl Maandag reeds telkens de storm het karakter van een orkaan aannaam, was het Dinsdag erger. De temperatuur, Maandagochtend 6 k 8 graden Celsius ouder nul, klom in den loop van den dag eenige graden, hetgeen fatale gevolgen had, in zooverre het de brutaal groote sneeuw vlokken de gelegenheid gaf zich op te pakken en vast te zetten op alle plaatsen, waar de stormwind kon indringen: dus nagenoeg overal. Maandag had men met inspanning van alle energie het vervoer in gang kunnen houden, zelfs waren in den avond nog sommige van de schouwburgen met bezoekers gezegend. Wie beschrijft echter de verbazing diet uit gaanders, toen zij, buiten komende, onder het geloéi van den storm, de alles bedekkende sueeuwlaag van eeu tot twee en drie voet zagen toegenomen. Toch bleven de stoere motormannen der electrische tramwagens ofschoon bijna bevroren, nog op hun post; zij vochten met den meed der wanhoop tegen sneeuw en stormwind, doch meer nog tegen de neergevallen telefoon- en telegraafdraden, die op sommige plaatsen, vooral op kruis punten, reeds onontwarbare kluwens begounen te vormen. Helaas, het had slechts ten gevolge, dat de uitgaanders dien avond de kans nog waagden en plaats nameu in de trams, evenals de inwoners der naburige steden nog vol hoop de treinen vulden. De meesten dier ongeluksvogels bereikten hun home niet voor ver in den volgenden avond of nog later; meedoogenloos ingesneeuwd iu treineu en tramwagens, konden zij hun uitgaan betreuren. Niet minder dan 300 groote tiamwagens zijn dien nacht midden op den weg blijven steken, de opgepakte passagiers in vele gevallen dwingend den nacht en een deel van deu volgenden dag in eikaars ge zelschap door te brengen. Het hopelooze en gevaarlijke van de poging om op eigen ge legenheid huiswaarts te worstelen, werd nog vermeerderd door het feit, dat vele der neer gestorte draden terecht kwamen op den zoo genaamde „levende of voedende draden" van de electrische tram, waardoor de krachtige electrische stroom zich dadelijk over het gansche netwerk kon verdeelen. Vooral paarden ziju toen in groot aantal door de stroomen gedood. Dat door dezelfde omstan digheid de drijfkracht der tramwagens groo- telijks verzwakt werd, is duidelijk. Geen wonder dat Dinsdag binnen een cirkel om Boston met een straal van 90 K. M. alle vervoer of gemeenschap vau welken aard ook onmogelijk was, althans buiten de onmiddel lijke omgeving. Van den Dinsdag, die nu volgdekan iemand, die zulk een weer niet zelf beleefd heeft, zich kwalijk een denkbeeld vormeD. Zoodra de storm een oogenblik luwde, zag men voor zich een grootsch en om zijn vreemdsoortigheid indrukwekkend tafereel. Een maagdelijke sneeuwvacht bedekte niet alleen de verlaten straten, maar ook de ge bouwen aan alle kanten waren in eenpiachtig wit foudraal gehuld. De vensterkozijnen waren letterlijk door de sneeuw met den muur gelijk gemaakt. Van de daken en kozijnen zijn het de kolossale ijsstalactieten, die straks als het huis verwarmd is, een dreigend gevaar voor den voorbijganger op de trottoirs op- 1 veren; terwijl het ongeraden zal zijn de straat over te steken met het oog op de nog overgebleven zwaar afhangende telefoondra den, die ieder oogenblik dreigen neer te plcfifen. Doch na dien eersten indruk komt het ti voor dat er een ruïne overgebleven is, waar gisteren het drukke stadsleven heerschte. Het zijn de omgevallen en gebroken telefoon palen de gebroken draden die den weg versperren de in de sneeuw vastzittende tramwagens en karren waarvan de voerlui klaarblijkelijk den strijd hebben opgegeven en op den rug van hunnen viervoeter een veilige haven gezocht hebben. Een allervreemdsien indruk maken ook de bundels dik met sneuw en ijs bedekte tele foondraden die het gewicht nog hadden te dragen nu en dan bedroeg de dikte der draden met hun omhulsel tot 8 cM. eu meer. Geen wonder dat de palen onder het enorme gewicht bezweken waren, of anders alle mogelijke hoeken met den beganen grond vormden. Sterker bleken in 't algemeen de draden van de electrische tram te zijn, die slechts bij uitzondering neergevallen waren, doch daar dan ook een dreigend gavaar voor mensch en dier opleverden. De lichteffecten der brandende draden gedurende den storm waren prachtighet groen-blauwe licht te midden vau de witte omgeving in den nacht leverde een onvergetelijk vuurwerk op. Vele der electrische lantaarns, aan de boomen langs den weg opgehangen, waren met de boomen in de sneeuw terecht gekomen en vervolgens al brandende door de sneeuw bedekt geworden. Het doorschemerende spookachtige licht is voor menigeen dien nacht een raadsel geweest. Hoe hulpeloos een Amerikaanschee stad na zulk een storm daar neer ligt, kan men zich in Holland moeielijk voorstellen. Alle zaken staan stil, faute de combattants in dubbelen zin. Noch de patroons en bedienden noch de cliënten hadden gelegenheid „down town" te komen. Stations en postkantoren, de anders drukste straten en pleinfin alles is eenzaam en verlaten. Juist wanneer de verbindende zenuwdraden eener groote stad zoo radicaal verlamd zijn, bemerkt men, hoe samengesteld het moderne leven is, vooral in dit land. Dan leert men de rol waardeeren, welke dat lang niet fraai dradeunet meer en meer is gaan spelen. Zaken doen zonder telefoon en telegraaf laat zich bijkans niet meer denken het denkbeeld dat het ont breken van het snelle electrische vervoer middel ons bindt aan de plaats waar wij zijn, is meer dan hinderlijk. Merkwaardig is de energie, die, zoo spoe dig de storm bedaarde, ontwikkeld werd tot herstel der orde. De trammaatschappij stelde onmiddelijk meer dan ^7000 man aan om haar bauen te bevrijden, afzonderlijke ploe gen zorgden voor het herstel der gebroken draden. Meer dan 57,000 dollar heeft deze maatschappij bij hare onvoorziene uitgaven te boeken het ruimen der straten kwam de stad Boston op 150,000 dollar te staan. Hoe wel onregelmatig en slechts op sommige plaatsen kon men, op de trottoirs loopende, door de sneeuwbergen op straat slechts de hoeden der personen aan den overkant zien. Ook het vervoer van goederen kwam snel weer in het gewone spoorde wagens en rijtuigen waren echter vervangen door groote sleden. Het is iuteresssant te zien, hoe uien hier op dergelijke verrassingen voorbereid is. Ieder die een vigilante heeft, bezit ook een slee-vigilante, en deze kon thans dienst doen. Men draagt gummilaarzen, die tot boven de knie reiken en hier niet duur zijn. Kinderen gaan ter school op Indiaansche sneeuwschoenen dit zijn groote, platte, meestal gevlochten voorwerpen, die toelaten over de oppervlakte van de sneeuwlaag te wandelen, zonder door te zakken. De dames dragen meer en meer korte rokken, zooals die voor wielrijden ook gebruikelijk zijn en vour welke een groote toekomst schijnt weggelegd. Het is toch niet onmoge lijk, dat, als men daaraan gewend is, dit kostuum de oplossing zal brengen van het probleem der dameskleederen, dat hier vooral ook velen bezig houdt. Over de spoorwegen kon binnen 3 4 etmalen wederom een geregelde dienst be ginnen, ook de postdienst kon toen weer ge regeld worden uitgeoefend. De stad had, tot aller verlichting, opgehouden „snow bound", ingesneeuwd te zijn. Het grootste gevaar van alle, dat van een grooten brand tijdens een sneeuwstorm ot onmiddelijk daarna, was geweken. Gelukkig waren in die benarde dagen, slechts kleine brandjes voorgekomen, erg genoeg overigens voor de brandweer mannen, daar de fire-alarms niet werkten, en de metaaldraden op de straten het verroer der braudweersleden belemmerden. En terwijl met dezen sneeuwstorm het sueeuwseizoen toch eigenlijk eerst geopend wordt, meenen de oudere bewouers van Boston, precies als iu Holland, dat de eigenlijke oudcrwetsche winters niet meer voorkomen. Thans is het prachtig zacht weer, bijua lenteweer, dat misschien binnen enkele uren weer plaats zal maken voor harde vorstuit het weerbureau te Washington seint men nl., dat Nieuw Engeland een nieuwe koude stroo ming te wachten staat. En deze voorspellin gen worden niet zelden vervuld. Het klimaat hier is waarlijk eenig in ziju plotselinge ver anderingen.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6