ERFHUIS komt men de wereld door, j. BOELAARS, Schiedam, TOT HUT VAN T J. lllilllMVOLII RIEDEL, KOFFIEHUIS Looiers- en Schoenmakers artikelen, als: IG, ORIE-DUMOULIN. FOOD FIIOOLIJKE DAFJES. Advertentiën, NOTARIS RANT Met Eransch, Duitsch en Engelsch Toegang: VRIJ, Te KOOP of te nu UP.: Leve de Vreugd. voor 1 en 2 heeren. voor 1 en 2 dames. Handelsberichten. a f 2.00 door Maatschappij Op Woensdag 2 Maart '98, Verkrijgbaar tegen concurreerende prijzen alle farine Lactêe Stauffer Donderdag 3 Maart 1898, Het beste boek om in korten tijd bovengenoemde 3 talen door eigen oefening te leeren spreken, schrij ven en lezen, wordt Iranco toe gezonden na ontvangst van post wissel 's avonds 7Va uur uit Amsterdamop //Musis Sacrum* te Waalwijk, als spreker optreden. met vergunning en herberg - inventaris tevens looierij, annexe, een woonhuis met bakkerij, eene wo ning met circa 15 aren bouwland. Te bevragen bij Wed. JAC VAN BEUR DEN, Tramhalte, Heikant, TILBURG. Zoutzuur Wijnsteenzuur Gom Dextrine Brandspiritus verder Glycerine voor 't vullen van gas meters, LevertfaanGenua Olie Bessensap etc. Eenig verkooper van 75 cent per bus. Gelegenheid tot theoretische en prac- tische opleiding voor 't Apothe kers-Assistent examen. Nieuwste komieke Voordrachten boek, met eene rijke keuze splin ternieuwe Voordrachten, Komieke scènesKamerstukjes enz. Nieuw Voordrachtenboek meteen verzameling splinternieuwe ko mieke Voordrachten, vroolijke Coupletten Kamerstukjes enz. Prijs f 0.35. J. D. DIJK, Uitgever, Groningen. niettegenstaande policiaire waarschuwing die iemand schijnt zich echter niet uit te laten, maar 't blijkt dat Br. uitgeschud en van alles beroofd, in 't water ib te recht gekomen; een en ander doet aan moord of zoo iets denken. Dit alles zijn Inopende geruchten, voor de waarheid waarvan wij niet kunnen instaan. Inhuldigingsfeesten te 's Hage De Haagsche correspondent der N. Gr, Ct. schrijft De feesten zullen, naar ik uit vertrouwbare bron verneem, door slechts enkele vorstelijke gasten worden opgeluisterd. Indien zijn ge zondheid het toelaat, wordt Z. K H. de Groothertog van Saksen Weimar hier ver wacht en overigens zullen de prins en prinses van Wied zeker bij de plechtigheid tegen woordig zijn. Het plan voor den intocht te Amsterdam en in den Haag moet reeds voorl lopigzijn vastgesteld het zal een schitteren 'e stoet zijn. Geopend door ka- vallerie volgen in een lange rij, 25 of 26 galarijluigen, meercr.deels met 2, een viertal met 4 eo het koninklijk rijtuig met 8 paarden. De eerewacht wordt in vier afdeelingen ge splitst, voor- en achteraan in den rijtuigenstoet en vlak voor en achter het rijtuig der koningin. De stoet wordt gesloten door bataillons schut terij en infanterie en door kavallerie. Langs alle rijtuigen gaan voetknechts in groot livrei; de hoogste hofdignitarissen zullen, voor zoover zij niet in de rijtuigen zijn gezeten, achter en naast het koninklijk rijtuig rijden, te paard niet de kommandanteu der eerewacht. Het heeft een punt van overweging uitge maakt of de koningin te paard ot in een galakoets in den stoet zou plaats nemen. Men i s tot 't laatste gekomen H. M. zal in een open achtspan, door twee postillons gereden, gezeten zijn. De bekende glazen koets waarmee de koning en de koningin-regentes steeds de zitting der staten generaal gingen openen, is evenwel niet voor dit doel geschikt; H. M. verlangde een open rijtuig te gebruiken en ik verneem dan cok dat men druk aan het werk is in de fabriek van Hermans en Co. alhierom een kostbaar galarijtuig te maken, dat versierd met allerlei beeldhouw werken, geheel in wit en goudlak beschilderd, door vorm en kleuren als 't ware een moderne zegekar zal zijn. Het ontwerp en de ver sieringen moeten onder de goedkeuring van jhr. Victor de Steurs zijn vastgesteld. Wat ik u hier mededeelde omtrent den stoet in Amsterdam en Den Haag is ik herhaal het slechts voorloopig vastgesteld en kan nog eenige wijziging ondergaan; maar in hoofdzaak kan ik u verzekeren, dat het aldus zal plaats hebben. Bij de kroningsplechtigheid zal de koningiu waarschijnlijk den weg van het paleis naar de nieuwe kerk te voet afleggen, omgeven door het gcheele civiele en militaire huis en vergezeld van de koningin-moeder en de vorstelijke familieleden, voorafgegaan door herauten van wapenen. De plechtigheid in de kerk zal een zeer eenvoudig en daar door des te indrukwekkender karakter verkrijgen het zal een korte vereenigde ver gadering zijn van de beide kamers, zonder eenig ander doel dan de vervulling der grond wettige voorschriften. Geen muziek geen cantate zal de ceremonie opluisteren; na de eedsaflegging zal de voorzitter der eerste kamer al'een een korte toespraak houden en de koningin zal die beantwoorden. Overigens zal op den 31sten Augustus des avonds, bij extra-nummer van de Ned. Staats courant, een proclamatie aan het Ned. volk verschijnenwaarbij koningin Wilhelmina verklaart den troon der Oranjes te beklimmen. Het is nog onzeker of dien avond het groote feil door herauten in de residentie aan den volke zal wor.den kond gedaan, onder het uitstrooien van gedenkpenningen, gelijk bij vroegere gelegenheden is geschied. Inhnldigiiigsfcesten te Amsterdam. Aangaande het schitterend, kolossaal vuur werk, door de provinciale staten van Noord- Holland aangeboden, (die H. M. de koningin in den Salon op den Steiger zullen ontvangen), vernemen wij, dat het programma daarvoor opgemaakt en aan de goedkeuring van ge deputeerde staten is onderworpen. Het bestaat uit 34 nummers, en zal geleverd worden door den bekenden Londeuschen pyrotechnicus Pain, denzelfden die op Wereld-Tentoonstel ling in 1895 alhierbij een wedstrijd in vuurwerken, met den eersten prijs werd be- krooad. Het zal op dezelfde plek aan den overkant van hel IJ worden ontstoken als dat hetwelk bij het bezoek van Duitschlands keizer aan Amsterdam het ijle invloog. Het slotnummer zal alles overtreffen, wat dusver op het gebied van pyrotechnie is ge leverd. Het zal eene apotheose, een stuk van 40 meter breed en 15 meter hoog zijn en in vuur de voornaamste beeltenissen uit ons vorstennuis, alsmede de wapens van Ne derland hare provinciën en overzeesche bezittingen te aanschouwen geven. Verder vernemen wij dat op den steiger van den West Indische» maildienst in het IJ een fraaie ruime salon voor de vorstelijke familie en hare hooge gasten ingericht wordt, waarvoor de plannen gereed zijn. Bij de commissie voor de inhuldigings feesten te Amsterdam zal een voorstel inkomen om °p den dag dat de koningin de feesten achtcr. het rijksmuseum bezoekt, duizenden pQstduiven l«s te laten, die uit de verschil lende plaatsen van ons land daartoe zullen worden bijeengebracht. Men schat dat 5 tl 6000 duiven daarvoor beschikbaar zouden zijn. In het buitenland heeft een dergelijke loslat ing, o. a. in 1897 bij de onthulling van het standbeeld van Wilhelm 1 te Coblenz, veel succes gehad. Keu uitdaging. In het Onafh. Israël. Orgaan wordt het volgende medegedeeld „Men weet, dat Esterhazy verklaard had met 1000 Joden in een kamer opgesloten te willen zijn hij zou hen dan geheel alleen met een knuppel doodslaan. „Naar aanleiding hiervan heeft een onzer geloofsgenooten te Amsterdam, een meester op alle wapenen, Esterhazy »schrifttliik" uit gedaagd, in tegenwoordigheid van wederzijd- sche ge:uigen, met hem op de Fransche grens te duelleereu, onverschillig met welk wapen. „Dit schrijven met de namen der getuigen, op het stadhuis gelegaliseerd, is Esterhazy toegezonden en waarin hij als lafaard uitge kreten wordr, indien hij niet op den bepaalden tijd zich te bestemder plaatse bevindt. Heden (Vrijdag) begeven zich deze drie personen naar de Fransche grens, alwaar zij Esterhazy hopen te ontmoeteD. Voor de waarheid van het hier medegedeelde, staan wij ten volle in." „Verscheiden joodsche familiën te Parijs en andere plaatsen in Frankrijk hebben Amster dam als het gastvrije oord opgezocht en in de Sarphatistraat reeds woningen gehuurd om zich blijvend aldaar te vestigen. „Ook vernemen wij, dat onze voormalige stadgenooten, de heeren Gebr, Boas, de groot ste juweliers te Parijs, hunne koffers pakken om naar Amsterdam te relourneeren. Het gerucht is tevens verspreid, dat baron Rot schild en familie het stellige voornemen heeft Parijs te verlaten en zich eveneens in Holland te vestigen." Brieven nan Zola. Op een der sneltreinen van Amsterdam naar Antwerpen waren zooveel brieven en briefkaarten voor den heer en mevrouw Zola, dat de postambtenaren die onder één adres hebben verzonden voor het gemak vao de Fransche postadministratie. Diefstal. Zoudagnacht is te Bergen-op-Zoom een brutale diefsta1 gepleegd. Door opeoschuiving van een raam is men in eene woonkamer, grenzende aan den goudsmidswinkel van L Soesman Wolf in de Portuinstraat, geklom - men. Daai na is men in den winkel gegaan, en heeft men van het kostbaarste weggenomen uit de étalage. Vooral veel diamantwerk en horloges met kettingen worden vermist. Het OQlvreemde moet een waarde van circa drie duizend gulden bedragen. De bewoners sliepen gelijkvloers en schijnen geen gerucht te hebben gehoord. De eigenaar is per 'rijtuig met de marechaussees den kant van de Belgische grens opgegaan, waarheen de dieven zeker gevlucht zijn, want ren ledige doos en twee gouden kettingen zijn reeds in een naburige gomeente gevonden. De diefstal moet om streeks een uur hebben plaats gehad. De bestolene is, naar men vertelt tegen inbraak verzekerd. Ongeluk. Maandagochtend te D/g uur is op het ran geerterrein te 's-Bosch de w sselwachter T. onder eene locomotief geraakt. Hem werden van beide handen de vingers afgereden. Het lijk is naar het ziekenhuis gebracht. Smokkelaars. Eenigen tijd geleden werden door eenige smokkelaars bij een boer te Sinay (België) een tweetal koeien, die over de grenzen ge smokkeld waren, op stal gebracht. Den volgenden dag zouden de eigenaars, twee kooplui, tegen betalling van stalgeld hunne koeien komen afhalen, maar het boertje was niet te bewegen ze af te geven. Hij zeide dat hij de kooplui niet kende en dat het zijne koeien waren. De eigenaars der koeien moesten onver- richterzake heengaan, het boertje belovende, zich te zullen wreken. Zij gingen naar de kommiezen en vertelden dat bij den boer twee gesmokkelde koeien gestald en reeds van de vereischte ringen voorzien waren. Zoo zag dan het boertje weinigen tijd later zijoe veilig gewaande koeien door de kom miezen van stal halen, die hem bovendien nog proces-verbaal aanzegden. Een verkoop met hindernissen Dirk van den Heuvel had in de Haarlem mermeer een boederij in huur, behooreude aan het Doopsgezinde Weeshuis, te Haarlem, maar wegens niet-betalen der pacht en vei- waarloozing van de boerderij was vonnis tot uitzetting van den pachter en tot verkoop van zijn inboedel verkregen. Den 14den Februari was de man, die als zeer lastig bekend staat en van wien men zegtdat hij in omstreeks 2 jaar t 36000 heeft doorgebracht door allerlei dwaze dingen, naar Almkerk gegaan. Dinsdag jl. thuiskomende, vond hij twee bewakers en joeg hen de deur uit. Daarop keelden de bewakers terrug met politie, die hun met geweld toegang verschafle, terwijl drie politiedienaren in het huis bleven, om voor hunne veilligheid te zorgen. Van den Heuvel uitte voortdurend allerlei bedreigingen, zoodat men het Donderdag nuttig rond van twee geladen geweren, die hij in huis had, de hanen af te schroeven Van den Heuvel, dat bemerkende ging daarop naar Haarlem en kocht daar vier revolvers en toen nu Vrijdagmorgen de deurwaarder Warnier het erf betrad, had Van den Heuvel zich op den zolder opgesloten en dreigde hem dood te schieten wanneer hij voort dorst gaan. Terwijl de deurwaarder retireerde, drong de veldwachter Den Beider in het huis door en hakte m^t een bijl de deur van den zolder open. Van den Heuvel naderde hem dreigend mei een revolver, doch voor hij schieten kon, had Den Beider zich op hem geworpen en hem overmeesterd met behulp van anderen De burgemeester van Haarlemmermeer gaf dadelijk een bevel tot voorloopige aanhouding, waarmee Van den Heuvel door de veldwach 'ers Den Beider en Lameijer naar Haarlem werd overgebracht en daar in arrest gehouden De verkoop van den inboedel heefr toen rustig plaats gehad, tot de schuld was bereikt en de rest op straat gezet. Zoo groot was de verwaarloozing van de boerderij, dal de karwij van verleden jaar op hoopen lag te rotten Atjek. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende van 26 Februari geda*- teekende telegram van den gouverneur-gene raai van NVderl. Indië betreffende de ge beurtenissen in Atjeh „Een gedeelte der naar Daja gezonden colonne is over het gebergte in zes dagen via Indrapoeri te Kotta Radja teiuggekeerd. „Het overige gedeelte vertrekt uit Daja, zoodia de colonne, die Lepong bezet, naar Daja verplaatst is. Druuen. De hoofdconducteur van den stoomtram Hollandsche Buurtspoorwegen c, Vleeschhouwer, hooft eervol ontslag aange vraagd en verkregen, terwijl in diens plaats tot hoofdconducteur is bevorderd Nuijten, thans conducteur en bevorderd tot conducteur A. Elshout, thans lampenist. Sprang, 1 Maart. Bij de op heden gehou den herstemming voor een lid van den Raad dezer gemeente werden uitgebracht 171 gel dige stemmen, waarvan op: M. Vos Deniszn. 83. en op F. M. de Jong 88. Zoodat gekozen is de Heer Frans Marinus de Jong. GORINCHEM 28 Febr. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteelde voor: Ristarwe 18,50 a 8,75, roode dito f8,25 ft 8,40 witte dito f8,40 ft 8,75, inl. rogge f5,25 a 5,40, buitenl. dito f5,20 a 5,50, gerst 1 4,50 ft 4,65, haver f3,60 ft 3,75, duiveboonen f 6,SO ft 6.75, blauwe erwten f0,ft 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 90 runderen le qual. Kalfkoeien f140 ft 150 Kalfvaarzen fioo ft 120 Melkkoeien |H0 ft 120 D/s jarige ossen f 80 ft 90 Guiste vaarzen f 70 a 80 Pinken f 40 a 50 Graskalveren f 25 ft 35 Nuchtere kalv. f 8 a 10 Aangevoerd 18 vette varkens van 18 22 ct., per half kilo, 180 biggen van f7,— a 12.— per stuk. Eieren f 0.75 a 0.85 per 26 stuks. Boter 50 a 65 ct. per '/a kilo. ROTTERDAM1 Maart. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 43 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 750 vette runderen, 862 magere dito, 191 vette en graskalveren, 627 nuchtere kalveren, 2 schapen of lammeren, varkens, 205 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: lekw. 30 a—ct. 2e kw. 25a ct 8e kw. 20 a ct. Kalverenle kw. 50 ct., 2de kw. 43 a ct.3de kw. 37 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. door te Waalwijk, bij Christiaan SCHELLEKENS aldaar (achter den molen) op s' voorin. 10 uur. zal de heer (=££(3^^ shea Prijs 35 cent. T T?T WT7T Ieder boek 35 ct., Jjüi 1 W Hl-Li. maar 2 in ééns be. steld slechts 60 ct. Na ontvangst van het bedrag per post wissel of in postzegels geschiedt de toezen ding franco per post door ~-K5^iZ 10 CO CD

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 3