Nummer 21. Zondag 13 Maart 1898 Tweede Blad. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Zwitserland. Italië. BINNENLAND. Het gevaar op een oorlog tusschen Spanje en de Vereenigde Staten moge dan niet zoo groot zijn als sommige sensatie-bladen te New-York willen doen gelooven zelfs moge de kans op handhaving van den vrede en op vermijding van een gewapend conflict grooter zijn dan de kans op afbreking der relation tusschen beide landen 't is toch zaak voor de Spanjaarden zich niet in slaap te laten wiegen door de officieele en offlcieuse verze keringen van Washington uit. Het krediet van 50 millioen dollars, na een zeer levendig debat van volle vijf uur door de Kamer van Afgevaardigden ter be schikking gesteld van den president der Re publiek ten behoeve der nationale verdediging, is gisteren onveranderd, onvoorwaardelijk, zonder eenig debat en met algemeene stem men goedgekeurd door den Senaat. En toch heet 't dat in Amerika de opge wondenheid aan 't afnemen is en dat de stand van zaken volstrekt niet kritiek meer is een officieuse nota van Madrid uit, aangaande consul-generaal Lee's behoorlijke houding op Kuba, heeft heel wat bijgedragen tot de kalmeeriug men meende te Washigton stellig en zéker ih verband met hét Spanje toege dichte plan om Lee's terugroeping te eischen, dat de hcereu te Madrid tot eiken prijs oorlog wilden hebben. Niet om in een mogelijk conflict met Spanje beslagen ten ijs te kunnen komen is door de regeering gevraagd aan de Volksvertegen woordiging om een krediet van 50.000.000 dollars, doch, dus zeg' men, juist om een oorlog onmogelijk te maken Ter versterking van de vredesidée wordt 60 millioen beschik baar gesteld voor den verdedigingsarbeid, 't Is er anders Dinsdag in het Huis van Afgevaardigden levendig genoeg toegegaan Leden van alle partijen voerden het woord allen ten gunste van het gevraagde krediet allen ter onderdrukking in deze van de partij verdeeldheden allen ter bepleiting der eens gezindheid. Verschillende sprekers kantten zich tegen den oorlog met Spanjeenkele democraten vei klaarden, dat een hoogere krediet-aanvrage ook zou zijn goedgekeurd en eeu der leiders sprak van den moed der oude legers van Noord en Zuid. De zaakgelastigde van Spanje te Washing ton Du Bosc, heeft in verband met de kre dietverlening in Amerika's Kamer en Senaat, verklaard dat, ondanks de schijnbare agitatie, de moeielijkheden allengs worden opgelost tot volkomen tevredenheid van de beide regeeringen. 't Is met de nieuwtjes der laatste dagen aangaande de betrekkingen tusschen Spanje en de Vereenigde Staten, vreemd geloopen. Telkens komt een of auder de kalmte versto ren, om na eenige uren te wordeu gewijzigd of geloockeud. Van Madrid uit worden de Spanje toege dichte eischen in zake de terugroeping van consul-generaal Lee van Havanna en van de Amerikaansche oorlogsschepen in Ku- baansche wateren, geloochend en de Vereenig de Staten zijn bereid de hulpzcndigen voor de gewonden en noodlijdenden le Havana en Matanzas niet meer te doen met oorlogsbo dems, doch met onschuldige ongewapeude transportschepen. De Amerikaansche commissaris voor de Parijsche wereldtentoonstelling Gradler, loochent formeel een opdracht te hebben ontvangen van zijn regecring voor den aankoop van oorlogsschepen, doch 50 millioen dollars worden beschikbaar gesteld door het Parlement van Amerika voor oorlogsbehoeften en 't heet dat namens een vertegenwoordiger van een Amerikaausch huis aan de regeering van Griekenland is voorgesteld de aankoop van de drie pantserschepen Hydra", >Spetzia» en ,,Psara« voor S?1/* millioen francs, hoewel ze bij aanmaak in Frankrijk slechts 30 millioen gekost hebben (de regeering van Griekenland wil er niet aan!!) Dan heeft de Unie eenige adviesjachten en torpedo's naar Key West gezonden ter ver sterking van het eskader en wapens (systeem Snider, Enfield en Peabody) aangekocht bij groote hoeveelheden te Ottawa. China is heilig voornemens in Mei de oor logsschatling te betalen aan Japan en Japan brengt de bezetting van Wei Hai Wei van 3000 op 6000 man, terwijl de helft der in komsten in Japan wordt gebruikt voor leger eu vloot; de Russische oorlogsschepen „Sissoi Weliki en Navari liggen te Hongkong en de kruiser der Russische vrijwillige vloot «Cherson» gaat Zondag a.s. van Odessa uit naar Oost Azie met 2000 man, geschut, am munitie en garnuoensvoorraad, terwijl de regeering de schepen der vrijwillige vloot niet eens meer voldoende acht end|- arom eenige Fransche schepen heeft aangenomen om troe pen uit Zuid-Rusland naar Oost-Azie tc vervoeren, over een paar weken gaat er reeds een transport van 2000 man per Franschen stoomer. In het Lagerhuis heeft Curzon verklaard dat de Russische minister van buuenlandsche zaken, graaf Moerawjót, den Engelschen am bassadeur te Petersburg mede heeft gedeeld dat Rusland met China ondei handelt over het pachten van Port Arthur en Ta lien wan, en ook over het aanleggen van een spoorweg te Ta liön wan of te Port Arthur. Rusland vraagt geen rechten van souvereiniteit in die havens, en dreigt ook niet met het zenden van troepen naar Mantsjoerije. Moerawjof verklaarde dat als Rusland de pacht verkrijgt, Ta liën wan opengesteld zal worden voor den handel der overige mogendheden, evenals de andere Chineesche haven». De Engelsche minister resident te Peking weet er niets vaD, dat er eene beperkte tijdruimte zou zijn gegeven voor een antwoord. De regeering, zeide Curzon vei der, heeft geen inlichtingen, blijkens welke Rusland de uitgifte bestrijdt van de Chineesche leening door de Hongkong and Shanghai Banking Corpora'ion en door de Deutsch-Asiatische Bank. Ik verneem dat die leening op het punt staat van uitgegeven te worden Wat den afstand van hel Deereiland aan Rusland be treft, wij hebben geen enkel bericht ontvangen door hetwelk de daarop betrekking hebbende geruchten bevestigd worden. De minister van marine, Goschen, de marine- begrooting toelichtende, sprak de hoop uit dat men niet zal aandringen op medcdeelingen nopens door de regeering te nemen beschik kingen in geval de wolken aan den politieke» hemel zwaarder worden dan zij nu zijn, en dat de Kamer vertrouwen toonen zal in de admi raliteit, die met zorgvuldigheid alle plannen heeft ontworpen, in het bijzonder wat betreft het gébruik maken vau de kruisers ter bescher ming van de handelswegen. De minister ontkent dat de rquipages de- thans op zee zijnde schepen onvoldoende zouden zijn. Hij hoopt dat de vertraging, welke de aanbouw van séhepen heeft ondergaan door de jongste werkstaking, weldra ingehaald zal zijn. Het plan voor deu aanbouw in het nieuwe dienst jaar is opgesteld na een nauwgezet onderzoek vau hetgeen de andere mogendhedeu op dit stuk doen Goschen eindigde met eene wel sprekende huldebetuiging aan den geest die de vloot bezielt en hij verklaarde te ver trouwen da', als de vrede gehandhaafd blijft, wat God geve, het een vrede zal ziin met eere en als er oorlog komen moet, wat God verhoede het een oorlog moge zijn, bekroond met de zegepraal. Luitenant-kolonel Picquart heeft den getuigen van F.s'erhazy andermaal doen weten in antwoord op hun schrijven dat hij geen getuigen aanwijst voor een duel met den »uhlaan." De getuigen van Esterhazy hebben acte genomen van Picquart's weigering en wachten. De afgevaardigde Maurice Lebon, oud- onderstaatssecreiaris van koloniën, verklaart in een open brief aan zijn kiezers te Rouaan, dal hij zich niet meer candidaat zal stellen, daar hij van oordeel is, dat een groote partij als de republikeinsche niet ongestraft de beginselen van Recht en Gerechtigheid mag laten schendeuzooals in de Dreyfus-zaak geschied is. De directeur van de Aurore Vaughan maant de regeering aan, Dreyfus, schuldig of niet, naar een streek met een minder moord dadig klimaat dan het Duivelseiland over te brengen. De Engelsche begrooting van marine is verschenen met een memorie van toelichting van den minister Goschen. De uitgaven worden beraamd op 23,778.400 pond sterling ol 1.440.000 pond sterling meer dan he' afgeloopen jaar. Het personeel van de vloot wordt versterkt met 6340 man. In aanbouw zijn 12 pantserschepen, 32 kruisers, 6 sloepen, 4 kanonneerbooten en 4 torpedojagers. Ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad in de inlandrche wijk te Bombay, ten gevolge der toepassin» van het gezondheids reglement tegen de pest. Verschillende per- scneu werden gedood of gewond. Marine troepen zijn naar de plaats van de onlusten gezonden. BOMBAY, 9 Maart De opwinding heeft zich ten dee'.e gelegd, maar de toestand wordt nog ernstig geacht. Uit Poonah is paardevolk ontboden om mee de stra'en te helpen door kruisen. Ook zijn er vrijwilligers opgeroepen. De stad is nu in handen der militaire macht. Lr zijn twee Engelsche soldaten gedood. Het gepeupel trachtte het hospittal in brand te steken, maar werd teruggedreven. Het geheele verlies van de oproerlingen is nog niet zeker bekend. Wat een modern oorlogsschip aan kolen kost. De Engelsche minister van marine deelde Maandag in het lagerhuis mede, dat de Powerful (een le kl. kruiser van 14.200 ton en bijna 22 knoop vaart) op haar reis naar Indie tc Portsmouth ingenomen had 2796 ton steenkoo', te Las Palmas 800, aan de Kaap 2266, op Mauritius 800 en te Co lombo 2115. Haar geheel steenkolenverbruik tot Hongkong wordt geschat op 8300 ton, tietgeen ongeveer gekost heeft f 132.000. De minister van koophandel heeft het besluit geteekend, volgens hetwelk de volgende congressen ter wereldtentoonstelling van 1900 te Parijs zullen gehouden worden: lo. Op voeding en onderwijs; 2o. Schoone kunsten, letteren, geschiedenis, archaeologie; 3o. Ma thematische wetenschappen 4o. Physische wetenschappen en haar toepassing; 5o. Na tuurwetenschappen; 6o. Medische wetenschap pen; 7o. Toepassing der mechanische weten schap genie Vervoermiddelen 8o. Land bouwwetenschappen; 9o. Staathuishoudkunde; wetgeving, statistiek; lOo Sociale wetenschap pen (sociale oeconomie, hygiene, armenzorg); llo. Geografische wetenschappen; 12o. Nijver heid en handel in 't algemeen. Al deze congressen staan onder het pa tronaat der Fransche regeering, die echter geen verantwoordelijkheid draagt voor de uit te spreken wenschen of te nemen besluiten. Onderwerpen van godsdienstigen of poli'ieken aard worden er niet behandeld. Twaalf comités een voor elk der bo vengenoemde sectien zullen door den minister benoemd worden; zij zullen staan onder een centraal comité. Voor 1 October 1899 moet het programma der te behandelen vraagstukkeu opgemaakt zijn. De organisatie geschiedt onder directie van professor Gariel, die ook in 1889 die taak vervulde. Er zal een bijzonder gebouw op het tentoonstellings terrein voor de congressen en conféreuces bestemd worden, zoodat deze niet over ver schillende plaatsen iu Parijs verspreid zullen zijn gelijk in 1889. Donderdag is voor de correctioneele rechtbauk het proces der schriftkundigen Conard, Belhomme en Varinard tegen Zola begonnenvan wien ze elk ICO,000 francs schadevergoeding eischen. Woensdag zijn in Duitschland weer twee spoorwegongelukken gebeurd. Bij Lübeck is een trein ontspooid. De machinist werd licht gewond, de reizigers bieren ongedeerd. Bij Kempen in Posen is een g jederentrein op een rangeerenden trein geloopen. De gevolgen waren hier ernstiger de machinist van den goederentrein werd zwaar, een remmer licht gekwetst, de schade aan het materieel was aanzienlijk. Sneeuwstormen hebben in Zwitserland veel storing gebracht in het verkeer. De Spltl- genpas, de St, Bernhardinerpas, de Malojapas en de Berninapas zijn geheel versperd, zoodat de posten niet aankomen. Lawines hebben eenige wegen in de bergen geheel vernield, en de wegwerkers hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om tengevolge van een toonverschil te staken. De treinen ondervinden aanmerkelijke vertraging, en tal van tele graafdraden zijn gebroken. Eenige boerderijen met een majsa vee zijn onder de sneeuw vallen bedolven. De waard van het hotel op den Luk- manier (Graubunderland) is dpor den hevigen sneeuwval leelijk gedupeerd. Den twintigs'en Februari, toen de bergwegen nog gemakkelijk begaanbaar waren ging hij per rijtuig een boodschap in Chur doen, een plaatsje in het dal. Terwijl hij daar bezig was braken de sneeuwbuien los, en op den terugweg bleef hij in 't gehucht Dissentis in de massa steken Aan verder komen was geen denken, En daar vertoeft hij nog steeds, in groote ou- gerustheid over zijn familie boven op den onherbergzamen bergtop, die hij onmogelijk kan bereiken terwijl ook de telegrafische verbinding vau het hotel naar het dal ver broken is. Woensdag om 10 uur is het lijk van Ca- valotti, die gedood is in een duel met Macola, directeur der Gazetta di Venetia, van zijn woning naar het slation over gebracht het moest van Rome naar Dagnente aan het Lago Maggiore vervoerd worden3waar de overle lene een landhuisje bezat en waar hij begraven wensohte te worden. Een onafzienbare stoet volgde den lijkwagen; men kan zeggen, dat geheel Rome de plechtigheid bijwoonde. Het weder was regenachtig, doch toen de stoet zich in beweging stelde, hield de regen op. Het voorbijtrekken duurde wel een uur. De stoet kenmerkte zich door deze bijzonderheid, dat alle standen van de maatschappij, van de afgevaardigden en senatoren tot de werklooze arbeiders, erin vertegenwoordigd waren. Men telde meer dan 450 kransen en 125 banieren van politieke of werklicden-vereenigingen onder de banieren waren verscheidene roode en zwarte van socialisten en zwarte van anarchisten. Op de straten, waardoor de stoet zich voortbewoogstonden duizeuden men- schen in eerbiedige houding, alle vensters waren gesloten. x De lijkwagen, die overdekt was met kransen, werd voorafgegaan door de gemeentegarde eu een bataljon infanterie, dat de militaire hon neurs bracht. WAALWIJK, 12 Maart 1898. Bevordering. Met genoegen kunnen we mededeelen, dat de heer A. A. C. Wolff, ambtenaar bii 's Rijks belastingen alhier, is bevorderd van de 3e tot de 2e klasse en zulks met ingang van 1 April a. s. Tram. Men schrijft uit Bcsoijen dd. 10 Maart aan de N, R. Ct. Nu de tramweg TilburgWaalwijk door de eigenares van den stromtramweg Den Bosch Heusden —Waalwijk is aangekocht, treedt hoe langer hoe meer de wensche'ijk- heid tot verbinding dier beide lijnen op den voorgrond. Door de betrokken maatschappij is dan ook reeds herhaaldelijk aan de gemeente Waalwijk concessie aangevraagd voor de aangewezen verbinding doorde Groote Straat. De meerderheid van den raad schijnt echter niet geneigd die concessie te verleeneu. De beweegredenen, die hem daartoe leiden, schijnen denkbeeldig. Men vreest o. a. dat door verbinding der lijnen, de goederen te Heusden van de nieuwe rivier aangevoerd, van daar rechtstreeks naar Tilburg zullen worden vervoerd cn het gebtuik der haven ie Waalwijk daardoor aanzienlijk zal vermin deren. Men verliest hier echter uit 't oog, dat te Heusden nog kostbare werken zullen moeten worden uitgevoerd, om aan de rivier aldaar te kunnen laden, terwijl mede rekening moet worden gehouden met het feit, dat de goed ren alsdan nog eenige kilometers verder zullen moeten worden vervoerd, dan wanneer die te Waalwijk aan de haven zouden kunnen worden geladen. Eene laa'ste poging voor de verbinding door de Groote straat is thans nog door de be trokken Maatschappij beproefd. Mocht de raad van Waalwijk in zijne weigering volhar den, dan zal de verbinding over Baardwijk's Loonopzand's grondgebied worden totstand- gebracht. Men durft echter verwachten, dat de raad met terzijdestelling van bijzondere belangen, het belang der gemeente in deze nog zal begrijpen. Verwonding. Onder de gemeente Capelle schijnt het in de laatste tijden niet erg zuiver te zijn, althans binnen beperkten tijd kwamen ver schillende verwondingen voor op betrekkelijk verradelijke wijze toegebracht. Woensdagavond gingen twee vrienden sa men over straal; tusschen hen bestond wel een veete van vroeger doch die was vergeten zoo men meende; toen den eene de andere zonder eenige aanleiding eene verwonding van nog al beteekenis over het gelaat toe bracht met een mes, greep de verwonde echter den dader bij de hand en bracht hem op de eerste plaats de beste binnen, waardoor dus ook de mogelijkheid is verzekerd dat de politie die de zaak onderzoekt en genoeg zaam bewijzen zal hebben om den dader zijn gerechte straf niet te doen onthaan. Generaal Van Vliet. Bij koninklijk besluit van 9 Maart is bij het leger in Nederlandsch Indie benoemd tot generaal-majoor der infanterie, de kolonel van dat wapen C. P. J. van Vliet, civiel en militair gouverneur van Atjeh en onderhoorighiden. Leeniug. Volgens de „Haagsche Courant" nl de regeering binnenkort voorstellen een leening

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5