Nummer 22. Donderdag 17 Maart lis98. 21" J aargaiitó Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN Spai wje en Amerika. Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. V W8MHMM liwillju.i^»! in m i.._i - - I .iu I «li I -w I ML J.... II '_'U UI jlil .1. .U.JJJ—ILJIUil. De Echo van het Zuiden. Waalwfjkscbe en Laagstioatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door bet geheele rijk f 1,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing °P6e£eveoy worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsok- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vaa Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De krijgskans. Sherman moet dezer dagen (de Imparcial zegt het) weer een van zijn gevleugelde woorden gesproken hebben „De openbare meening hier te lande in Amerika dus is wel is waar vóór den oorlog, maar de regecring heeft geen goede aanleiding om oorlog te verklaren zoo lang Spanje zich onthoudt van openlijke vijandelijkheden.Ik kan mij echter niet voorstellen dat Spanje zich sterk genoeg gevoelt om zich met ons te meten....u Anderen denken daar anders over, en als er iets is dat het schijnbaar dreigende oor logsgevaar kan afwenden of althans uitstellen, dan is het de overtuiging, die de personen, die het weten kunnen in Amerika wel moeten bezitten al willen zij het niet erkennen dat de Vereenigde Staten lang niet gerust kunnen zijn over den uitslag van vijandelijk heden met Spanje, 't Bewijs dat men zich niet sterk genoeg voelt, ligt ook in de cre- dietaanvraag van 50 millioen, maar zelfs een zoo groote som gelds kan niet op slag in oorlogsschepen omgezet worden, en ook al kon men die kant en klaar koopen, dan had men er nog niet dadelijk een geoefende be manning voor, en zelfs indien men dat alles verkregen had, zou een vloot, uit een groot aantal sterke schepen bestaande zonder één heid, misschien nog niet opgewassen zijn tegen een zwakkere vloot, waarvan de verschillende deelen behoorlijk samenwerken. Een ander degelijk argument tegen den oorlog is dat de Spaansche schatkist niet lijdt aan overvulling. Worden zij niet zoo getart dat hun eer op het spel staat, dan zullen de Spanjaarden alles doen om te vermijden dat op de ontzaglijke uitgaven voor Cuba en de Filippijnen nu nog de kosten zouden volgen van een ernstigen oorlog. Hun eer zou misschien gered worden, maar het land zou ten onder gaan in den strijd tegen de rijke Amerikanen. Maar, zooals de zaken thans staan, en als men de oorlogsschepen die nog op de werven staan niet meeteltzou Amerika volstrekt geen reden hebben om het op een oorlog met Spanje te laten aankomen. Een onge noemd buitenlandsch zeeofficier heeft, eenigen tijd geleden over de kans van een oorlog tusschen Spanje en de Vereenigde Staten in de Nopth American Review een opstel ge plaatst, dat nu weer actueel is. Hij zegt daar iu hoofdzaak het volgende. Een beslissende strijd tusschen de beide staten kan natuurlijk slechts ter zee plaats hebben, hetzij in de open zee, hetzij in de wateren van Cuba en Porto Rico. Een blik op de kaart bewijst dadelijk dat Spanje een groot voordeel heeft op de Vereenigde Staten, ten opzichte van de aardrijkskundige ligging en van de kustverdediging. In sommige Amerikaansche kringen schijnt men te meenen dat, om Spanje te straffen, de president slechts te gelasten heeft dat de Amcrikaansche vloot koers zet naar Spanje, Cuba en Porto Rico, om daar de kusten te blokkeereu en te ver woesten, Spanje's handel te vernietigen, en de voorwaarden voor te schrijven, die men verkiest. Maar de Spaansche kusten zijn zeer moeilijk te naderen, en goed verdedigd. De natuurlijke weermiddelen, de reeksen van klippen en het ondiepe water langs de kust, zijn reeds zeer sterk maar de voornaamste oorlogshavens, Fuenterrabia Pasages SantanderFerrol CorunaVigo, zijn daarenboven in goeden staat van tegenweer gebracht, en aan de kust van de Middellandsche zee en aan de straat van Gibraltar ontbreken de kunstwerken eveumin. Zouden de Amerikanen inderdaad meenen dat hun vloot onder die omstandig heden ernstige nadeelen kan toebrengen aan Spanje, terwijl ze toch zou moeten uitgaan vau een basis op meer dan 3000 mijlen afstands. Ten aanzien van Cuba en Porto Rico zou Amerika in beteren toestand verkeeren. Het zou zelfs landingstroepen op Cuba aan wal kunnen zetten om saam te werken met de opstandelingen. Maar gesteld dat dit gelukte en dat die troepen een voldoende hoeveelheid krijgsvoorraad en levensmiddelen konden krijgen; in het ergste geval zouden zij het de Spanjaarden op Cuba niet zooveel lastiger kunnen maken, dan de opstandelingen het nu reeds doen. Voordat de Amerikaansche vloot de voor naamste havens in Spaansch West Indie kan aanvallen, zou zij eerst de zee moeten schoon vegen van Spaansche schepeo; en de Ame- rikaanscht havens zouden zelfs tegenover een zwakkere Spaansche vloot in veel ongunstiger conditie verkeeren, daar zij zooveel gemak kelijker te naderen zijn en ver uiteen liggen. Generaal Miles heeft eens gezegd >Er wonen zes millioen Amerikanen bij diep water en onder het bereik van vèr-dragende ka nonnen en daarenboven ligt in onze 27 voornaamste havens wel tien billioen dollars waarde goederen in even slechte omstandig heden. Maar in welke verhouding staan nu de twee vloten tot elkander? De Amerikaansche is ongetwijfeld krachtiger vooral op het papier. Tegenover de vijf Amerikaansche slagschepen met een gezaraenlijken inhoud van 450()0 ton, en met 190 zware kanonnen, kon Spanje er in het begin van dit jaar slechts twee stellen, van ongeveer 17000 ton en 75 kanonnen gezamenlijk Amerika had de Iowa, de Indiana, de Massachusetts (10 k 12000 ton); de Maine en de Texas (6 a 7000 ton); Spanje de Cristobal Colon (7000) en de Pelayo (10.000 ton). De gepantserde kruisers Brooklyn en New York (8 k 10.000 ton) zijn ongetwijfeld prachtige schepen, en de twee pantserdekkruisers van de Columbia-type vin den evenmin hun weerga in de Spaansche marine. Maar Spanje heeft veel meer kleine oorlogsschepen: vlugge kauonncerbooieu, tor pedojagers, torpedobooten, en het auxiliaire smaldeel van een Spaansche vloot zou onte genzeggelijk veel beter uitgerust zijn dan het Amerikaansche. Daarenboven ziju er onder de vrij talrijke Amerikaansche oorlogsschepen vele verouderde of onvoldoend beschermde, zooals de ongepantserde van de Moutgomery- en Merblehead-type. Alles bijeengenomen zou Amerika een dertigtal groote oorlogsschepen in deu Atlautischen Oceaan kunnen brengen, met inbegrip van de tot hulpkruisers inge richte stoombooten Paris, New York, St Louis en St. Paul. Nauwelijks twee-derde van die macht zou echter voor een aanvallende vloot kunnen dienen. In de samenstelling van zulk een Ameri kaansche vloot zou echter, volgens den schrij ver van het artikel in de North American Review, geen eenheid zijn, naar de heden- daagsche opvatting. De Spaausche vloot is daarentegen goed ingericht, haar slagschepen zijn lang niet zoo krachtig als de Amerikaan sche, maar vlugger en goed bemand, terwijl de bemanning tengevolge van het Spaansche conscriptie-stelsel, gemakkelijk aaDgevuld kan worden. Daarentegen is het een openbaar geheim dat ter nauwernood één schip van de Amerikaansche marine voldoende bemand is, en tegenwoordig is het niet gemakkelijk man schappen iu korten tijd te drillen voor den dienst aan boord van de moderne oorlogs schepen. Vooral echter moet deze overweging gelden, dat Amerika zooveel meer blootgesteld is aan de gevolgen van den oorlog, dan Spanje. De Spaansche vloot zou zich waarschijnlijk niet laten verlokkeu tot een klassieken zeeslag in den ouden stijl. Maar zij zou met haar vele vlugge en kleine schepen de vijandelijke reuzenschepen vermoeien, een guerilla voeren op de uitgestrekte Amerikaansche kustlijn ontoereikend beschermd door de doode weermiddelen vaartuigen voor kustverdedi ging en hulpkruisers en onberekenbare schade toebrengen aan de Amerikaansche eigendommen en den Amerikaanschen handel. Wagen de groote Amerikaansche oorlogs schepen zich ook bij nacht in de wateren van Cuba en Porto Rico en zij zul'en dat wel moeten doen dan staat het te voorzien dat de talrijke torpedobooten een of meer groote slagschepen in de lucht zullen laten springen een verlies van honderden man schappen en van millioenen dollars aan ma terieel. De schade die de Amerikanen aan Spanje kunnen toebrengen (zij kunnen toch de Cubaatische opstandelingen, hun vrienden, niet laten beschieten) zal, voor zoover men kan nagaan, in verhouding zeer gering zijn. En hij al het bovenstaande is nog geen rekening gehouden met den ondergang van de Maineeen schip van 6682 ton en 30 kanonnen Er wordt werkelijk ijverig gestreefd naar een schikking tusschen de Vereenigde Staten en Spanje of juister omgezien naar de meest afdoende middelen om een gewapend conflict tusschen beide landen te voorkomen. Eerst heeft 't geheeten, dat Engeland zijn tusscheukomst als scheidsrechter of bemid delaar zou aanbieden later is Frankrijk als zoodanig genoemd en op grond van de plotselinge overkomst van Leo y Castillo, den gezant te Parijs, is men daarop aan 't borduren gegaan en nu zou vau de zijde van Amerikaansche prelaten, te Rome een onderzoek of terrein-verkenning zijn onder nomen om te weten te komen of paus Leo XIII eventueel het scheidsrechterlijk ambt tusschen Spanje en Amerika zou willen aan vaarden. Leo y Castillo is, naar men te Madrid vertelt, overgekomen uit Parijs om met de ministers van gedachten te wisselen over de gezindheid der mogendheden vis-è.-vis Spanje, voor 't geval 't mocht komen tot een oorlog met de Unie. Men meent namelijk te Madrid, dat in beginsel alle mogendheden de hand having van het Spaansche gezag op Kuba wtnschen en gekant zijn tegeu de onafhan- kelijk-verklaring van het eiland, om van een annexatie door of protectoraat van de Ver eenigde Staten nog niet eeus te spreken. Terwijl nu evenwel Engeland, Rusland en Frankrijk 't bij platonische betuigingen in dezen zin zouden willen laten, en alleen zich zouden laten vinden voor vriendschappelijke vertoogen tegenover de Vereenigde Staten, acht men Oostenrijk en Duhschland geneigd verder te gaan, mits Italië ook meedeed. Voor 't moment is men echter te Madrid van meening dat een collectief vertoog, een gemeenschappelijke uiting der meening in deze van de Europeesche mogendheden, voldoende zou zijn om een aanval of een tusschenkomst van Amerikaansche zijde te bezweren. In elk geval zou Spanje dus voegt men er officieus aan toe zich onder geen enkele voorwaarde laten vinden voor toetreding tot de triple-alliantie, zelfs al moest men er de hulp inzake Kuba om derven Wat nu de mogelijke tusschenkomst van den Paus aangaat kan men vertrouwen dat niet alléén de Amerikaansche prelaten voor noemd er genoegdoening over zouden hebben Spanje zelf heeft alle reden om een conflict met Amerika te vermijden. De toestand van 's lands financien is allerdroevigst (van de 745 millioen inkomsten gaan er 532 teloor aan rente der leeniugen, zoodat slechts 213 millioen resten voor het binnenlandsch be stuur en er gerekend wordt op een deflict van 150 4 200 millioen) en 't is de vraag of een nieuw uit te schrijven leening wel succès zou hebben, terwijl een oorlog ter zee minstens een half jaar zou duren Hoe 't nu staat tusschen de Unie en het Iberische schiereiland Heel hartelijk moet Zaterdag de ontvangst in het Witte Huis te Washington zijn geweest van den nieuwen gezant van Spanje Polode Bernabé, die zijn geloofsbrieven kwam aan bieden aan Mac Kinley. De nieuwe titularis sprak van handhaving en zoo mogelijk ver betering der vriendschappelijke relatien tus schen beide landen en deed in deze een beroep op den president. Deze van zijn kant beloofde alle goeds, heette 't het ijverig stre ven, ook van de regeering, om die goede relatien te handhaven en eindigde met het uitspreken van den wensch, dat Spanje mocht blijven genieten van de weldaden van den vrede en den voorspoed. I)at is haast te mooi om alles echt en oprecht zijn, doch 't lijkt toch al te onwaar schijnlijk, dat Mac Kinly zich in dezen zin zou hebben uitgelaten, terwijl hij naar de Correspondent te Madrid bericht, het rapport der commissie van onderzoek inzake de „Maine" kende en vau plan is van Spanje een aanzienlijke schadeloosstelling te eischen, te voldoen binnen twee weken, op grond van Spanje's nalatigheid De nieuwe Braziliaansche kruiser „Aroazo- nas," die in den laatsten tijd herhaaldelijk is genoemd omdat er sprake van was, dat zij door de Amerikaansche regeering zou worden aangekocht, ligt thans te Gravesend. Het schip, dat geheel gereed is en slechts wacht op zijn ammuuitie, is van het type der Duil- sche „Gefion". Men verdiept zich thans in de vraag, aan wie het eigenlijk zal worden verkocht. Brazilië heeft het voorloopig niet noodig de Amerikanen kunnen het uitstekend gebruiken en de Spanjaarden zouden het gaarne willen aankoopen Zeker schijnt het in elk geval, dat het voorloopig nog niet naar Rio zal vertrekken. Nu wordt Wilhelm II toegedicht de uitla ting, aan een familiediner ten paleize te Berlijn, dat de Yankees Kuba niet zullen hebben zoolang hij keizer van Duitschland is; doch dit bericht klinkt al te onwaarschijnlijk zelfs een keizer Wilhelm gebruikt zulke phrases niet, wanneer hij rustig tafelt in den familiekring Heden zal Frankrijks Kamer wel gereed komen met de begrooting, die dan morgen den Senaat zal bereiken en dus is de kans groot dat nóg een voorloopig twaalfde, of wel maandkrediet (het vierdezal moeten worden aangevraagd. Zaterdag was 't weer een dag van betee- kenis. De radicale afgevaardigde Dron, zitting nemeude voor het departement du Nord, deed een aanval op de algemecne politiek der regeering iu den vorm van een interpel latie, doch de regeering weerde hem af met een meerderheid van ruim 80 stemmen. Dron verweet der regeering haar verbond met de reactionnairen en katholieken. Barthou, minister van binnenlaadsche zaken, protesteerde in zijn antwoord tegen de be schuldiging, als zou de regeering verdeeldheid aanbrengen onder de republikeinen. „Het algemeen kiesrecht zal hierop een antwoord geven maar ik moet zeggen, verklaarde de minister, dat het van te veel pretentie zou getuigen, wanneer men den naam van repu blikeinen alleen hun gaf, die geen radicalen zijn. Men verlangt van ons, dat wij zullen heengaan. Maar het besluit daartoe zullen wij niet teekenen. Men verwijt ods, dat wij de beschermelingen en de bondgenooten zijn der clericalen. Daartegen protesteer ik. Wij zijn evenmin bondgenooten vau de clericalen als beschermelingen van den Paus. Wij hebben eerbied voor de vrijheid van geweten en blijven getrouw aan de tradities der repu- biikeiusche partij, aan het programma van Jules Ferry.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1