BUITENLAND. Frankrijk Spanje. Italië. Rusland. Griekenland. Amerika. Guatemala. BINNENLAND. Ingezonden stukken. De minister weerlegt dan alle critieken, welke gericht zijn tegen de binnenlandsche politiek der regeering, en vooral het verwijt, dat de regeering optreedt in overeestemming met de clericalen en de .,ralliés". Daarna erkent hij de noodzakelijkheid der bestrijding van het socialisme. De premier Méline verwijt op zijn beurt den socialisten, dat zij de onderwijzers trachten aan te werven. De motie van orde van Descubes, welke door Méline was aangenomen en waarin de Kamer uitdrukking geeft aan haar vertrouwen in de regeering, werd aangenomen met 295 tegen 213 stemmen, dank zij den steun der rechterzijde Terwijl uit Peking wordt gemeld dat de Engelsche gezant Macdonald slib zou hebben gevangen met zijn protest tegen den afstand van Port Arthur aan Rusland (de Chineesche regetring verklaarde zich onmachtig Rusland te keer de gaan) heet 't dat de czaar zes vice-admiraals heeft belast met de inspectie der vlootdivisies in de Oostzee, de Zwarte Zee, de Kapische zee en de Siberische Zee, in verband met de gebeurtenissen in 't Uiterste Oosten. Uit Calcutta wordt bericht, dat vertegen woordigers van alle Afridistammen, die zich nog niet onderworpen hadden, de geweren uitgeleverd en de gelden gestort hebben, welke van hen geeischt werden. De bisschop van Breslaukardinaal Kopp, is met een buitengewone lastgeving van den keizer na^r Rome vertrokken. Men weet niet of hij der. Paus moet verzoeken bij het centrum van den Rijkjdag aan te dringen op aanneming van het marinesep- t-nnaat, of met Leo XIII de quaestie dei Christenen in Oost-Azie zal behandelen. De Hongaarsche Kamer heeft met al- gemeene stemmen op vier na het wetsont werp aangenomen, strekkende om den llden April den vijftigsten verjaardag der bekrach tiging van de wetten van 1843 door den keizer, als een nationaal feest te vieren. De secondanten van Esterhazy hebben dezen geschreven, dat zij den overste Picquart niet tot aannemiug van diens uildaging kunnen bewegen en dus hun taak als geëindigd be- sc: ouwen. Esterhazy schrijft in zijn antwoord, dat Picquart uit lafheid weigert en voegt er bij Picquart verdient nog alleen de rijzweep en dat neem ik op me. De overste Picquart heeft naar aanleiding van dat geschrijf aan een redacteur van den Temps verklaard: Ik ben boven beleedigingen en dreigementen van majoor Esterhazy verheven. Wat ze waard zijn, zal men zien op den dag, dat de geheele waarheid bekend wordt en die dag is dichter bij dan men vermoedt. Dat verzeker ik u. De nu weer uitgebroken opstand op de Filippijnsche eilandea schijnt vooral in het noorden van Luzon van ernstigen aard te zijn de bewoners weigeieu daar belasting te be talen. De telegraaf tusschen Manilla en Boli- nao is doorgesneden. De Britsche kruiser Edgar is naarj Manilla vertrokken om de Britsche belangen te beschermen. De zaken staan stil. MADRID, 12 Maart. Volgens bericht uit Manilla is een troep van negen mannen te Bolinao door een honderdtal opstandelingen omsingeld. Na heldhaftigen tegenstand bekwa men zij hulp. Zij zullen beloond worden wegens hun betoonden moed. Uit Manilla wordt gemeld, dat de poging tot opstand te Solinas (Philippijnen) geheel- en-al onderdrukt is. ROME, 14 Maart. Ten gevolge van ver traging in het geven bijstand aan de armen, riepen vele vrouwen, toen de fCouing voorbij reed op weg naar de wapenschouwingWe willen brood en werk hebben 1 Daarna werd het piotest herhaald aan de prefectuur. Een bakkerswagen werd leeggeroofd. De politie heeft de orde hersteld. De Russische regeering is volgens den cor respondent van de Times te Odessa voorne- nemens, te Sewastopel een nieuwe marinewert te laten bouwen opzettelijk voor torpedojagers en torpedobooten. Twee nieuwe kruisers zullen binnenkort bij de vrijwillige vloot gevoegd worden ze worden buitenlands gebouwd. Rusland moet de Porte verzocht hebben, twee oorlogsschepen van het Russische smal deel in de watereu van Kreta de Dardanellen te laten passeeren, om ze in de Zwarte te her stellen, en twee andere oorlogsschepen uit de Zwarte Zee naar de Middetlandsche Zee te laten gaan om die schepen te vervangen. Een Reuzenkanaal. Volgens Le mouvement géographique heeft de Russische regeering de grondslagen vast gesteld van een kanaal, dat Oostzee en Zwarte Zee verbinden zal. Het zal 65 meter breed zijn op de waterlijn en 25 op den bocLm en 8'/2 nieter diep worden. Beginnende bij Riga, volgt het de Duna tot Dunaborg, van daar wordt een kanaal gegraven langs Lepel naar de Beresina, welke dan tot de monding in den Dnjepr wordt gevolgd, zoodat de schepen langs deze rivier bij Cherson de Zwarte Zee bereiken. Aldus zulleu 200 kilometer moeten woiden uitgegraven, maar bovendien 1400 kilometer rivier verbreed en verdiept. De bodemgesteldheid is zoo gunstig dat slechts 2 sluizen noodig zijn, aan de beide uiteinden. De bodem is bijna overal van klei, zoodat de oevers vast zullen zijn en men overal steenen kan bakken voor de gebouwen enz. Daar het kanaal vooral voor militaire doel einden zal moeten dienen, wordt het zoo breed en diep als boven gezegd is, zoodat de grootste pantserschepen erdoor varen. Langs het ge heele kanaal komt electrische verlichting en de schepen die erdoorkomen, krijgen, als in het Suezkanaal, electrische lichttoestellen aan boord. In zes etmalen zal een stoomschip van Riga naar Cherson kunnen komen. De kosten van den aanleg, die vijf jaar duren zal, zijn op 400 millioen roebel geraamd. De correspondent van de Times te Athene seint dat volgens een telegram uit Petersburg de benoeming van prins George van Grie kenland tot gouverneur van Kreta thans zoo goed als zeker is, daar de toestemming van alle mogendheden verkregen is. Keizer Frans Jozef en koning Humbert hebben den Tsaar eigenhandig geschreven dat zij er in toestemden. Men zegt ook dat nu niet meer zal aangediongen worden op de voorwaarde dat de prins afstand zal doen van zijn rechten op den Griekschcn troon. Het Duitsche oorlogsschip Oldenburg ver trekt heden van Kreta. De Duitsche vlag zal dan neergehaald worden en Duitsch. land zal niet langer behooren tot de mogend heden die toezicht uitoefenen op het eiland. De New-York Herald deelt mede dat ka- piteinWilliam G. Randle, gezagvoerder van het stoomschip St. Louis, tot ridder in de orde van Oranje-Nassau benoemd is, wegens het redden van de opvarenden der Veendam. Het bericht van zijn benoeming werd den 23en Februari ontvangen ten kan ore van de maatschappij, te New-York. Kapitein Randle, zoo meldt hetzelfde blad. heefr sedert de eerste r-is van de St. Louis, in Juni 1895, het commando over dat schip gevoerd. Hij is sedert de oprichting van de Amerikaansche lijn in dienst van de maat schappijin 1872 werd hij eerste ofTiicier op haar eerste stoomschip, de Ohio. Hij was nog maar een knaap toen hij naar zee ging, op een schip van zijn vader, dat tusschen Am- rikaansche havens en Oast-Indië voer en op zijn achttiende jaar werd hij onder zijn vader eerste stuurmau. Toen hij meederjarig werd, had hij reeds een eigen schip de Travelier uit Baltimore. Een te Guatemala wonend Duitscher deelt aan de Frankfurter Zeitung de volgende bij zonderheden mede over den moord op pre sident Barrios. De president ontving op den dag van den moord een ongeteekende brief, waarin men hem waarschuwde, 's avonds niet uit te gaan. Hij zeide toen aan zijn eersten adjudant dat hij thuis zou blijven. Maar om half acht klonk het schelletje van de telefooneen van zijn vriendinnen, eene schoone Spaansche, Roca geuaamd, vroeg hem zoo diingeud, naar haar toe te komen, dat hij geen weer stand kon bieden. Hij nam echter de voor zorg, niet om negen uur uit le gaan, zooals gewoonlijk, maar reeds om acht uur. Zijn eerste adjudant, generaal Toledo, was, in de meeniog dat de president niet uitging, naar den schouwburg gegaan. Maar de president had nog twee adjudan ten, en hij vroeg hun of de weg bewaakt werd. Het antwoord luidde bevestigend op eiken hoek van de straten die de president moest doorgaan, stonden twee politieagenten. Barrios ging dus uit. Naast hem liepen de twee adjudanten, met de revolver in de hand de president zelf, in zijn grooten Spaanschen mantel gehuld en met een luitenants-pet op het hootd, had als gewoonlijk een revolver in zijn linkerhand. Zoo heb ik hem 's avonds dikwijls zien uitgaan, wanneer ik van de club naar huis giog, slechts met dit onderscheid dat zijn trouwe adjudant Toledo dan een paar passen voor hem uitliep. Zij waren de Duitsche club reeds gepasseerd, en in de straat gekomen waar de presideut zijn moest, toen plotseling een lange man dwars de straat over liep. De adjudanten zagen dadelijk dat hij een vreemdeling was en vermoedden niets kwaads, maar de man snelt op den president toe, zet hem de revolver voor den mond en drukt af. Een adjudant, die den President wilde beschermen, wordt door eeD tweeden kogel in den arm gewond. De moor denaar vlucht, door den ougekwetsten adju dant en een politieagent achtervolgd., hij wordt twee malen in den rug geschoten, maar is reeds dicht bij zijn paard gekomen, dat ge reed staat, toen een politieagent van den anderen kant komt opdagen en hem met zijn zwaren politiestok een slag geeft, zoodat hij op den grond valt. Hier wordt hij met revolverschoten afgemaakt. Er waren niet meer dan een paar minu en verloopen sedert het eerste schot op den president. Barrios wordt door twee officieren, die op het geraas toegesneld zijn, opgenomen en weggebracht, maar bij den hoek van de Duitsche club valt hij neet en sterft. Vanochtend worden verscheiden officieren gefusilleerd. WAALWIJK, 16 Maart 1898. Benoemingen. Bij kon. besluit is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch Mr. A. J. L. Nijpels, thans vice-president der arr.-reclvbank te Maastricht tot insp. van het lager onderwijs in de le insp. Jhr. Mr. L. F. H. Michiels van Kessenich, thans schooolopz. in het district Roermond. Examens Het toelatingsexamen voor kweekelingeu aan de voorbereidende klasse der Normaal school en tot de overige klasse zal gehouden worden op Zaterdag den 26 dezer. Jaarwedden van Burgemeesters en secreta rissen. Men deelt mede, dat thans de regeling der jaarwedden van de burgemeesters en secre tarissen in deze provincie de kouinklijke goedkeuring heeft verkregen. Landbouw. Op Maandag 28 Maart 1898, 's avonds ten 6 ure, zal in het lokaal van den heer L. F. van Dongen, te Capelle, Nieuwe Vaart, door de 14e afdeeling der Noordbr. Maatschappij van Landbouw een algemeene vergadering gehouden worden, waarin de heer Van Hoek, rijkslandbouwleeraar le 's Bosch, als spieker zal optreden over Hel vruchtbaar maken van den grond, door vlinderbloemengewassen, in verband met het gebruik van kunstmeststoffen. Tweede kamer. De tweede kamer der staten-gencraal zal deze week, vermoedelijk Donderdag of Vrijdag uiteeugaan De volgende bijeenroeping wordt tegen 3 Mei aanstaande tegemoet gezien, op welk tijdstip de wetsontwerpen tot afschaffing der plaatsvervanging en tot definitieve vast stelling van hoofdstuk VI (Marine) voor open - bare behandeling zullen gereed zijn. (D) De gedichten des Pausen. De Zeereerw he.r A. N Mutsaers, profes sor aan het seminarie te St. Michielsgestel, heeft door bemiddeling van Z.Exc. den In ternuntius een in prachtband gebonden exem plaar zijner Nederlandsche vcitolkiug van Paus Leo's gedichteu aan den H. Vader aange boden. In antw.-ord ontving prof. Mutsaers een Latijnsch schrijven, eigennandig door Z. H. onderteekend, waarvan wij de vertaling hier laten volgan. „Aan Onzen geliefden Zoon Adrianus N. Mutsaers, Pr. LEO XIII, i,Paus. Geliefde Zoon hril en apostolischen zegen. Dat gij de taak op u genomen hebt Onze gedichten in de Nederlandsche taal te ver tolken, en deze Ons bij den zestigsten ver jaardag van Ons Priesterschap hebt aangebo den, beschouwen Wij als een blijk van uwe liefde en eerbiedige verknochtheid aan Ons en den Apostolischen Stoel. Uwe hulde hebben Wij met innige dankbaarheid aan vaard; en uw arbeid schatten Wij te hooger, dewijl Wij weten dat de vertolking zelve door uitnemende beoefenaars der letteren als trouw en sierlijk geroemd wordt. Ontvang als onderpand Onzer welwillendheid de zil veren medailledie Wij u ten geschenke zenden. En een bode van hemelsche gunsten zij de apostolische zegen dien Wij u met veel liefde in den Heer schenken. Gegeven te Rome bij St. Pieter, deu 4den Maart 1898, in het een en twintigste jaar van Ons Pausschap. LEO XIII, Paus." Onze hartelijke gelukwenschen aan den zeereerw. heer Mutsaerts. Veehandel. Te Esschen aan de Belgische grens worden nog vier groote quarantaine-stallen bijgebouwd. Daar alles zeer spoedig gereed moet zijn, brengt men dit in verband met eene binne i- kort te verwachten algeheele openstelling der Belgische grenzen voor den invoer van Ne- derlandsch wei- en fokvee. Handboogschutters gezelschappen. In eene vergadering, verleden Zondag te Tilburg gehouden, op de Veldhoven, in het lokaal der HaudboogschuttTij „de Volhar ding," bij Mejuffrouw de weduwe Verhoeven, waaraan talrijke afgevaardigden van Hand boogschutters-Gezelschappen uit deze provin cie deelnamen, werd op voorstel van een der gedeputeerden uit Eindhoven, van de Hand- boogscliutterij „St. Sebastiaans Oude Doelen," met algemeene stemmen besloten vooralsnog niet verder iD te gaan op het voorste', dat uit Zwolle vrij algemeen ontvangeu is om H. M. de Koningin, bij gelegenheid der kroning, namens verschillende takken van sport, een bijzonder huldeblijk aan te bieden. De vergadering meende, dat Noordbrabant, waar meer dan 400 Handboogschutters-Ge zelschappen bloeien, deze schoone taak zelf behooit op zich te nemen, en dat de eer onzer dierbare Provincie dringend eischt ons niet door een dertigtal gezelschappen uit het Noorden te laten leiden, maar zelf standig op te tieden, zoo mogelijk daarin gesteund door de provincie Limburg, waar de Handboog evenzeer in eere wordt gehouden. Ook meenden de leden, dat de eer van den Handboog medebrengt, dat deze niet verloren gerake onder zoovele afdeelingen Sport van den meest verscheiden aard, maar dat er een huldeblijk behoort uit te gaan van de Bra- bantsche cn Limburgsche Boogschutters alleen, wier hooge Beschermheer wijlen Z. M onze geliefde Koning Willem III eens was, en wier belangen ook heden nog met bijzondere voor liefde door H.H. M.M. onze innig geliefde Koninginnen behariigd worden. Er is bereids eene aanvraag gedaan, of het H. M. behageu zal dit huldeblijk te aanvaarden. Gezelschappen, die hiermede instemmen, en tot het schoone doel willen medewerken worden beleefd verzocht hiervan te doen blijken door een enkel woordje aan het Bestuur van de Handboogschutterij „de Volharding bij Mejuffrouw de weduwe Verhoeven op de Veldhoven te Tilburg, of te Eindhoven, aan den Heer F. van Rooij, Voorzitter van St. Sebastiaans oude Doelen. Dan zal er spoedig nader onderhandeld worden. Afjch. De correspondent van de N. R. C. te Batavia seint onder dagteekening van Maan dag Kolonel C. P. J. van Vliet heeft ontslag gevraagd als gouverneur van Atjeh. Kroningsfeesten in Den Haag. Het schijnt nu vast te staan, dat H. M. de Koningin, die in den voorzomer naar 't lust slot bij Baarn vertiekt, en vermoedelijk nog in het midden van den zomer eenige weken in het buiteuland gaat doorbrengen, in Augus tus naar Den Haag komt, om daar te zijn op den dag der aanvaarding van de kroon 31 Augustus, Haar 18n verjaardag. Nn alles zoo is georganiseerd dat de feesten, ter viering vau dit groot feit, eerst met de inkomst en inhuldiging in de hoofdstad en den terugkeer van daar naar de Hofstad zullen samenvallen, zal de 31e Augustus, hoe gewichtig dan ook in onze geschiedenis zonder luisterrijke feesten voorbijgaan. Naar den wensch vau H. M. en van de Ko ningin-Regentes om den dag, waarop Koningin Wilhelmina naar het voorschrift der giondwet de regeering aanvaardt bij het vol eindigen van haar 18e levensjaar, dat is des avonds zeven uur, als een plechtige, niet een feestelijke te doen beschouwen, zal denkelijk door alle godsdienstige gezindten dien dag een bid- en dankstond gehouden worden. Voor het overige zal de feestdag van 31 Augustus met de gebruikelijke militaire parade voorbijgaan, maar alle hulde- en feestbetoon zal worden uitgesteld tot de kroningsweek tot Vrijdag 9 September en volgende dagen» De feesten zullen door slechts enkele vor stelijke gasten worden opgeluisterd. Indien zijn gezondheid het toelaat, wordt Z. K. H. de Groothertog van Saksen-Weimar hier ver wacht en overigens zullen -"le prins en prinses van Wied zeker bij de plechtigheid tegen woordig zijn. Baardwijk, lë Maart. Op het verzoekschrift van adressanten, die om verplaatsing der kermis van September naar Juni verzochten, is door den gemeenteraad afwijzend beschikt. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) De stoouitraiiivcrbiiiding te Waalwijk. Het vraagstuk der verbinding van de beide tramlijnen Tilburg—Waalwijk en Waalwijk HeusdenDen Bosch is in den laatsten tijd weder sterk op den voorgrond getreden, en heeft ander maal aanleiding gegeven tot min of meer heftige discussiën. Met dat op den voorgrond treden wordt hier echter niet bedoeld de adresbeweging, door een paar tegenstanders quancl même van eene aanslui ting door de Groote Straat, dezer dagen andermaal op liet getouw gezet. Voor Waalwijk toch, zijn er belangen ran veel ernstiger aard belangen, die niet zoo zeer enkele personen, dan wel de geheele gemeenschap be treffen, welke op de allereerste plaats de aandacht vragen. De aandacht van ieder, wien Waalwijks welvaart ter harte gaat, maar de aandacht vooral van onze beschreven vaderendie ongetwijfeld binnenkort eene beslissing zullen hebben te ne men voor onzegemeente van het grootste ge wicht. Wat toch is het geval? Nu de lijn Tilburg—Waalwijk in eigendom is overgegaan aan de maatschappij der Hollandsche Buurtspoorwegen, ligt het voor de hand, dat eene verbinding van beide lijnen moet en zal tot stand komen, op welke wijze ook. Maar evenzeer ligt het'voor de hand, dat de betrokken maatschappij voor bedoelde verbinding de voorkeur geeft aan dien weg, die de meest productieve is en die ook, om zoo te zeggen, als van zelve is aangewezen: namelijk linea recta door of langs de gemeente Waalwijk. Op de desbetreffende concessieaanvraag is in dertijd door ons gemeentebestuur in zóó ver toe stemmend beschikt, da', de tramlijn mocht gelegd worden, niet door de Groote Straat, doch langs den buitendijk; terwijl verder nog al streng be perkende bepalingen werden voorgeschreven ten opzichte van eventueel goederenvervoer, speciaal van en naar Heusden.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2