Staatkundig overzicht. ff. De begrooting van de teekenschool. Het voorstel van burgemeester en wethou ders, op advies der teekenschoolcoinmissie, is om de begrooting goed te keuren, en de door het rijk verleende subsidie van f 650 aan te vrageu. Goedgekeurd. Ji. De voorzitter„verder is ingekomen een adres van de feestcommissie voor de in huldigingsfeesten van onze geëerbiedigde koningin Wilhelmina, alhier, om gebruik te mogen maken van de raadszaal als verga derzaal. Toegestaan. Verder schrijft de commissie o. m. nog in het adres. Hoe komen we aan de uoodige gelden De gemeente geeft f 500; dat is veel te weinig eene collecte vindt zij het best, maar eene collecte alleen voor iedere buurt, door buurtcommissies. Zij heeft eenè voorloopige begrooting ge maakt en die bereikt reeds de som van f 1800. Zij verzoekt den raad voor haar beschik baar te stellen f '2000. Dit geld zal zeer productief zijn voor de belastingschuldigen want hoe meer feest, hoe meer volk er komt, en hoe meer er verdiend wordt. Wat er over gehouden wordt, komt natuurlijk in de ge meentekas terug. De feestcommissie stelt zich o. a. voor het volgende te organiseeren: Een kinderfeest, optocht, volksspelen, fes tival, een herinneringsboom met hek erom dioramische en panoramische voorstellingen, vuurwerk enz. Het dagelijksch bestuur stelt voor f 1500 te verleenen. De heer Van Schijndel„ik ben er tegen f 2ü00 te verleenen; het is genoeg bekend dat de gemeentefinanciën veel te wenschen overlaten. Laatst is nóg door de gedeputeerde staten geweigerd eene uitgave toe te staan van f 500, voor iets, dat Waalwijk wel mocht hebben met name eene kiosk; ik heb er destijds hard op aangedrongen en zal het nu natuurlijk niet meer doen. Maar dat mocht toen niet; ik wil er maar eens op wijzen, dat de ge- meentefiuancien het niet toelaten; 't is on gepermitteerd f 1500. Dan komt er nog niets bij voor den alge- meenen arme van Waalwijk; als er iels was uitgetrokken, om de armen feest te laten vieren, dat zou onze geëerbiedigde koningin Wilhelmina zeker hoog in aanmerking nemen." (Applaus op de publieke tribune); de voor zitter verzoekt het publiek geen teekenen van goed- of afkeuring te geveu anders zou hij genoodzaakt zijn de zaal te laten ontruimeu De voorzitter„in de meeste gemeenten als Amsterdam, 's Bosch e. a. wordt voor dit heugelijk feest een exceptie gemaakt en als gedeputeerde staten, in gewone zakende uitgaven die niet strikt noodzakelijk zijn niet goedkeuren, zullen ze. naar ik vernomen heb,rr or dit bijzonder geval, wel eene exceptie maken.» De heer Mombers „het voorstel vau het dagelijksch bestuur is f 1500. Die som komt mij ook te hoog voor; in andere plaatsen is het ook misschien anders met de financiën gesteld, en daarbij komt nog, dat we aan den vooravond staan van veel uitgaven.» De heer Van Dooren „ik vind het ook wel wat te hoog, maar zouden we hen dan kunneu binden, om de armen te onthalen?" De voorzitter „als we de commissie aan banden gaan leggen, geloof ik, dat ze gauw zullen bedanken." De heer Van Schijndel: ,in geen geval moet men de commissie aan banden leggen, maar ge kunt ze daaromtrent wel eens eeu wenk geven, en dan zullen ze het weldoen, 't zijn allemaal flinke lui. Ik stel voor f 1000 te verleenen, 't is nog wel te veel, maar ik wil er over stappen, dan hebben we het toch verdubbeld." De voorzitter„er bestaat plan geene collecte door de straat te houden. Als we f 1500 toestaan wordt het uii de gemeentekas genomen dan betaalt iedereen naar zijn vermogen als men een collecte houdt geeft men soms wel eens meer als men gaarne doet. We' zal men misschien van die kleine bunrtcollectes houden maar geeu groote collecte." De heer Timmermans van Turenhout: »als we hier over de aanvraag en de plannen van de feestcommissie nu zoo gaan dicus- sieeren en die gaan beknibbelen, zal het haar, denk ik zeer onaangenaam zijn en als we nu zoo ineens besluiten om haar het gevraagde niet te geven, zou ze misschien uiteenspatten, en dat zou ik zeer betreuren. Laat eerst de eere-voorzitterde burgemeester, nog eens met haar erover praten." De heer Van Schijndel„er is niets geen bezwaar om thans een besluit te nemen; het is hier gewone manier, om de aanvraag op de helft te brengen ik heb al dikwijls in feestcommissies gezeten, maar altijd hebben we de helft gekregen, van hetgeen we vroegen; 't is een gewoon gebruik, daar rekenen ze zeker op." Het voorstel van de heer Timmermans van Turenhout dat luidt: »de eere-voorzitter van de feestcommissie (de burgemeester) zal zich eerst verstaan met de commissie, om een wijziging in het voorstel te brengen, wordt aangenomen. De voorzitter „nog is ingekomen de ex ploitatie rekening der gasfabriek over 1897; ik stel voor deze ter visie vau de leden van den raad te stellen." De heer Timmermans Wz.„bij de aan bieding dezer exploitatie-rekening wensch ik er op te wijzen, dat in het tijdvak, waar over deze rekening loopt, geen wijziging in de desbetreffende begrooting heeft plaats gehad. Af- of overschrijvingen kwamen alzoo niet voor. Voorts stelt de commissie er prijs op te verklaren, dat, even als vorig jaar, de ver antwoording en het beheer mei de meeste nauwkeurigheid zijn onderzocht. Vooral de twee laatste vergaderingen werden daaraan gewijd. Op de jongste bijeenkomst waren alle leden tegenwoordig en eenparig moeten wij getuigen, dat ten volle de goede trouw en het goed beheer van den directeur gebleken is.« De heer Baijens„ik beaam volmondig hetgeen de heer Timmermans zoo even gezegd heeft en ook de overige commissieleden, die alle de laatste vergadering bijwoonden, zijn het daarmede eens." „De heer Van Schijndel: „er zijn bewijzen dat het heelemaal niet waar is. De controle namelijk is heelemaal niet goed geweest. Die houden ze buiteu mijn neus. Ik had Van Dijck wel hier verwacht, zooals hij trouweos had aangekondigd in een ingezonden stuk in de courant, dat gij allen zeker gelezen hebt; maar hij is niet te zien. De boeken, waarover de commissie spreekt, zullen wel kloppen; ik heb ze niet gezien; maar 't zou toch wel het toppuut van stom miteit geweest zijn die over ie 'eggen als daarvoor niet gezorgd was. Maar bij vroegere gelegenheden heb ik aangetoond dat de controle niet deugde en hoe kan de commissie nu oordeelen, dat het beheer nu in orde is, als er geen behoorlijke controle heeft bestaan. Ik blijf van meening dat hij kan slelen zooveel hij wil." De voorziiter: „dat is niet aan de orde, ik zal u het woord moeten ontnemen." De heer Van Schijndel: »ik heb het woord en houd het.» De voorzitter„het door u besprokene is niet aan de orde De heer Van Schijndel »ja wel, 't gaat over 't beheer der gasfabriek." De voorzitter ,,'t geldt hier alleen de aan bieding der exploitatie-rekening De heer Van Schijnd.l: „juist, en toen de heeren Timmermans en Baijens verklaar den dat de boeken in orde waren, was dit wèl aan de orde; nu ik het tegendeel beweer zou dat niet het geval zijn. Maar ik heb het woord en niemand anders. De voorzitter„ik zal in omvraag brengen om de vergadering te schorsen.» De heer Van Schijndel: „ga je gang, schors ze inaar, schors ze maar, ik blijf toch bezig; zoodra ge de vergadering heropent begin ik inch weer. Ge krijgt mij niet van 't woord. Ik blijf praten, ik heb het woonl." De heer Timmermans Wz.«ik geloof dat het, om den vrede, beter is den heer Van Schijndel aan het woord te laten, mits we dan om beurten kunnen spreken." De heer Van Schijndel «we zijn 't samen al goed eens," De voorzitter „toon, toon, toon nu dat ge een fatsoenlijk man zijt. De heer Mombers: „nu als 't in 't fatsoen lijke blijft is 't zeker goed." De heer Van Schijndel: „ik ben hier als lid van den raad en fatsoenlijk man, zooals ik altijd geweest ben en zal blijven. Maar dergelijke uitdrukkingen heb ik wel eens meer gehoord van een afgedankten onderofficier. Wat nu het beheer der gasfabriek aangaat, de commissie noemt het goed. Ik beweer echter dat het niet deugt. De boeken kunnen in orde zijn, maar 't begin der boeken deugt niet, om dat er geen controle bestaan heeft. Ik beweer hier, dat noch de burgemeester, noch de heer Tim mermans Wz. taal hebben gesproken, die van hun hart komt. Van eenige controle over muntgasmeters wist noch de voorzitter, noch u mijnheer de voorzitter of een der leden van de gascommissie iels mede te deelen, evenmin over den verkoop van cokes en andere ar tikelen. Die controle is dan ook sedert veranderd. Als alles nu zoo uitstekend in orde was ge weest, waartoe dan die verandering? Hoe rijmt zich dat te zaam Zoudt u mij daar soms antwoord op kunnen geven, mijnheer Timmermans Wz.voorzitter der gascom missie." De heer Timmermans Wz. „ik acht mij niet genoodzaaktom op interpellaties over die zaken te antwoorden, maar herhaal nog eens wat ik reeds heb gezegd Op de jongste bijeenkomst, waarin alle leden tegenwoordig waren moesten wij getuigen dat ten volle de goede trouw en het goed beheer van den directeur is ge bleken." De heer Van SchijndelHoe controleert meu verder de zaken, die de directeur voor eigen rekening drijft? De heer Timmermans Wz „als de com missie het woord „goede trouw" bezigde, was dit een bescheiden woord; 't moet opgevat worden in den zin van eerlijkheid.» De heer Van Schijndel: „goede trouw komt hier niet te pas, maar wel behoorlijke controle." De voorzitter: „het dagelijksch bestuur stelt de volgende motie voor De raad Gehoord de beschuldiging door het raadslid den heer Van Schijndel tegen den heer Van Dijck, directeur vau de gemeentelijke gasfa briek en gemeente-architect ingebrachtin zonderheid diens bewering als zoude het meerendeel van dö raadsleden den heer Van Dijck wantrouwen overwegende, dat deze bewering door niets is gestaafd gelet op de verklaring der commissie van de gasfabriek; eveneens op de mededeeling van den burgemeester, dat uit het onderzoek door Z. E. A. en de gemeentepolitie ingesteld niet de minste kwade trouw is gebleken overwegende dac de staat van goederen, afkomstig van de gemeentegebouwen,herkomst en gebruik aanwijzende op voorstel van den burgemeester gedurende meer dan drie weken voor de leden van den raad en voor de gemeentenaren heelt ter visie gelegen; overwegende, dat geen bezwaren of be denkingen daartegen zijn ingekomen verklaart vertrouwen te blijven stellen in den directeur-architect Van Dijck." Deze motie wordt aangenomen met alge- meene stemmen op eene na. De voorzitter„het dagelijksch bestuur stelt voor de toegestane som van f 500 voor een baggeraak te brengen op f 550. Hij kost f 50 meer." Aangenomen. II. Wijziging begrooting van 1897 en 1898. Eenige posten zijn overschreden en moeten dus worden gewijzigd. Goedgekeurd. III. Ouderhandsche verkoop van 5 boomen op den Meerdijk voor f 60 De heer Mombers„ik heb de boomen zelf gezien, en mijns iuziens is f 60 hoog genoeg." Aangenomen. IV. In gebruikgeving van een lerreintje aan de haven aan den vasten gemeente arbeider voor de haven. De voorzitter: „het dagelijksch bestuur stelt voor geheel op kosten der gemeente, op eigen grond, een houten keet voor dien man te bouwen en hem 75 cents huur per week te laten betalen. Ik zou er dan ook nog voor zijn hem een stukje laod te geven, achter zijn huis, om wat te kunnen leelen.» Aangenomen. De heer Van Schijndel»ik heb nog even 't woord noodig De voorzitter „dat zegt men zóó niet, men vraagt, mag ik nog even 't woord. Maar 't woord is aan mijnheer Van Schijndel." De heer Van Schijndel: »de directeur der gasfabriek heeft vrije woning; maar is er ook een raadsbesluit dat hij vrij kolen en licht van de gemeente heeft zoo niet, dan stel ik voor dat de raad besluite hem ook vrij licht te geven dan is de zaak ten minste in orde zooals 't nu gaat, uiet." De voorzitter„ik voeg er nog bij laaf ons hem ook vrij kolen geven.» De heer Van Schijndel„laat ons daar in eene volgende vergadering over spreken; maar wie heeft hem last gegeven, om die drie jaar, dat hij in de directeurs woning woont, vrij gas en kolen van de gemeeDte te stoken Zoo iets hoort thuis in een bewaarschool. De lastgever is echter daarvoor verant - woordelijk. Omtrent zijn handel in gloeikousjes. Hij gloeit die uit met gas van de gemeente." De voorzitter „mijnheer Van Dijck gloeit die kousjes uit met gas van de gemeente en verkoopt die aan particulieren en ook aan de gemeente, maar aan de laatste 15 ct. per stuk minder, dan aan particulieren; dat is per jaar voor de gemeente een voordeel van f 23 a f24." De heer Van Schijndel: »hij moest dat alleen doen voor de. gemeente; hoe wordt nu gecontroleerd hoeveel gas hij gebruikt?» De voorzitter: »dat doet een aparte meter; de directeur gebruikt maar voor f 2 a f 3 gas; het is een voordeel voor de gemeente van f 23 k f 24." De heer Van Schijndel: „ik zal er mij dan maar bij neerleggen." De voorzitter„leg u maar gerust bij die kousjes neder, mijnheer Van Schijndel." De heer Van Schijndel: „die zaak met Van Roessel, is die nu in orde of is hij het geld nog schuldig De voorzitter: „ja, nog f 7.50. We hebben de zaak aan Zeckendorf in handen gegeven, maar daar de kosten hooger zouden loopen dan de te verhalen som, heeft het dagelijksch bestuur gemeend de vervolging te moeten laten rusten tot er meer zouden weigereu te betalen en er dus eenige van die kleiue pos»jes zijn bijeengekomen en dus een groote maken. MaarVan Roessel is en blijft die som schuldig.» De heer Van Schijndel«een mooi uit- maaksel. A!s ge recht hadt zoudt ge hem wel vervolgen. Ik geloof Van Roessel en niet den direc'eur. Ge durft hem niet ver volgen omdat de zaak niet in orde is; daarom staakt ge de vervolging. Maar u moet niet een geacht ingezetenedie steeds betaalt hetgeen hij schuldig is, in zoo'n slecht licht stellen en openlijk in verdenking brengen dat hij dit niet zoude doen; maar de zaak is vuil en kan het daglicht niet zien. Als de directeur geen salaris genoeg heeft moet ge hem meer geven, maar hem beletten voor eigen rekening zaken te drijven. Dit kunnen wij echter wel afdoen een volgenden keer. Dat moet weer niet in de snippermand geworpen worden.» De heer Verbunt»ik wenschte den voor zitter te vragen, wie dat werk inde leZeine gemaakt heeft; de gemeente of de polder? Vroeger was 't daar tamelijk goed; du echter is 't onhoudbaar. Ook verzoek ik hel dage lijks bestuur eens aan de haven te komen kijken." De voorzitter: «we zullen er aan denken.» Nadat de heer Mulders nogmaals de aan dacht vau burgemeester en wethouders ge vestigd had op de keien, die in de Putsteeg liggen, sloot de voorzitter de openbare ver gadering. l| mmmmm Frankrijks eischen tot den afstand van, grondgebied in het zuidelijk deel van China, welke feitelijk reeds dateeren van 13 dezer, hebben het onderwerp uitgemaakt van de besprekingen in den laatsten kabinetsraad van Engeland en in de jongste samenkomst der ministers van Frankrijk, terwijl ze naar alle waarschijnlijkheid voel stoots zullen worden ingewilligd door het Hemelsche Rijk, dat eigenlijk nog reden tot tevredenheid heeft de Republiek maakt 't minder bont dan Duitschland, en dit rijk, alsmede Rusland en Engeland, zijn immers ook aan 't vragen en nemen 't Was te verwachten dat Frankrijk ook om zijn deel zou komen, doch te Londen is men toch geweldig uit zijn humeur en de kabinets raad, gewijd aan de besprekingen der eischen van Frankrijk, duurde ongewoon lang, zoodat de rijtuigen der heeren ministers anderhalf uur moesten wachten na het v«oraf vastgestel de tijdstip. Feitelijk heeft minister Hanotaux, de titularis van buitenlandsche zaken van Frankrijk, Engeland een leelijke poets gebak, ken. Hij vraagt slechts een onnoozel koleu- station (Leïtcheou op het schiereiland Heut- scheou) doch verlangt tevens de garantie dat de vier groote provincies van Zuid-China, waaronder Yunan, niet zullen worden afge staan eenige andere mogendheid, 't Zou even goed kunnen heetenaan Groot-Brittannië, want het Vereenigd Koninrijk wordt er door belemmerd in zijn uitbreiding van Houking uit, terwijl aan Frannjk de weg geopend wordt naar de groote en belangrijke stad Kanton. 't Is mogelijk dat minister Hanotaux Zater dag a.s. 't een en ander vertelt over de onderhandelingen met China en dan ook mededeelt hoe feitelijk de afloop is: acht dagen bedenktijd ziju der regeering te Peking toegestaan. Zou m-n nu reeds staan voor 't begin van de verdeeling van China evenals van Afrika? Engeland heeft zijn deel reeds, Duitschland eveneens, Rusland is mooi op wag. China heeft nu aangeboden Talienwan in pacht af te staan aan Rusland en wil eveneens vergunning geven voor den aanleg van een spoorweg, mits Port Arthur een Chineesche bezitting blijve en Frankrijk is nu ook om zijn deel komen aankloppen. China wordt zoo geleidelijk weg van alle kan ten ingesloten in 't noorden en in 't zuiden en met den aanleg van spoorwegen wordt 't steeds slimmer. Met betrekking tot de relatiën tusschen Spanje en de Vereenigde Staten is 't lood om oud ijzerterwijl de kansen dat 't tot een schikking komt, 't zij met, 't zij zon der de hulp van een scheidsrechter (Frank rijk zou het initatief willen nemen voor een scheidsrechterlijke uitspraak) blijft men van beide zijden zich voorbereiden tot den oorlog. Heel gelukkig is men te Washington niet met zijn pogingen tot aankoop van oorlogs schepen aan de regeering van Italië werd geboden 100 millioen voor de pantserschepen „Dandolo» en „Duilio» doch 't kwam niet tot een vergelijk ('t heet nu dat andere vaartuigen zijn aangeboden door Italië) voor drie kleine pantserschepen van Griekenland wilde de regeering der Unie 27 millioen francs betalen, doch Griekenland, dat 't toch o, zoo goed gebruiken kan, weigerde. Nu heeft de Kamer der Vereenigde Stagen aangenomen Dingley's op verzoek van de ministers vau marine en oorlog gedaan voorstel tot vrijstelling der invoerrechten voor wapens, ammunitie eu ander oorlogsmateriaal. Ondertusschen heeft Palma, de leider der Kubaansche junta te New-York in een pro clamatie aan het volk der Vereenigde Staten verklaard, dat Kuba nooit de autonomie zal aannemen noch van Spanje, noch van de Vereenigde Staten de insurgenten zijn thans machtiger dan ooit en zullen liever sterven dan Spanje's souvereiniteit erkennen. 't Is pleizierig voor Spanje Juist richt men zijn aandacht nu in 't bijzonder op de Ooste lijke provinciën waar 80 bataljons geconcen- teerd zijn in 't midden en in de westelijke provincies van het eiland zou alles rustig aan den arbeid zijn volgens te Madrid uit Havana ontvangen telegrafische mededeelingen Ee- nigszins anders luiden de berichten over Key-Westjuist in 't westen heeft plaats gevonden een groote vergadering van op standelingen onder leiding der aanvoerders en generaal Pando zou nu al 't mogelijke doen om de aanvoerders te overtuigen va de zegeniugen der autonomie. Aan terreinverkenningen ontbreekt 't niet de New-York Heral l maakt melding van het volgende pacificatie-plan. Kuba wordt onaf hankelijk verklaard met de handhaving der Spaansche vlag gedurende drie jaarwordt dan bij plebisciet door tweederden der be- wouers besloten tot de volkomen vrijheid van Kuba, dan krijgt Spanje 300 millioen dollars

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2