Nummer 27. Zondag 3 April 1898. Tweede Blad. Bekendmaking. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Spanje. Duitschland. Griekenland. Egypte. Britsch-indie. BINNEN LAND. Ingezonden stukken. Vervolg Nieuwsberichten. KIEZERSLIJST. Ej a ik rijk. I. Het bouwen van een houten keet aan dc haven. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brengen, ter voldoening aan het voor schrift van art. 28 der Kieswet, ter openbare kennis, dat de op heden vastgestelde kiezerslijst, met de mede vastgestelde lijsten der namen en voornamen van hen, die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen. die daarop zijn gebracht, met vermelding van de verdere omtrent hen in de kiezerslijst voorkomende opgaven, van den 23 Maart 1898 tot en met den 21 April daaraanvolgende op de se cretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd en tegen betaling der kosten, in af druk verkrijgbaar zijn gesneld. Volgens het bepaalde bij art. 29 der bovenaan gehaalde wet is eenieder bevoegd tot en met den 15 April e. k. bij het gemeentebestuur verbete ring van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond, dut hij zelf «if een arder, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Waalwijk, 22 Maart 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd. 't Gaat thans in Amerika tusschen Mac Kinley en de regeering eenerzijds en de Jingo's (republikeinen zoowel als democraten) anderzijds, dezen vóór den oorlog met Spanje, genen ten gunste van den vrede en de vrede lievende, verzoenende toon van de Boodschap over de »Maine"-ramp is olie in 't vuur geweest: het krijgsgeschrei der chauvinisten klinkt al luider en luider. Of onder deze omstandigheden het Congres niet overijld zal handelen, zooals Mac Kinley hoopt 't Is nog immer mogelijk, doch in den Senaat zoowel als in de Kamer doen de Jingo's zich gelden. De oppositie, welke steeds heeft aangedrongen op een krachtiger optreden van de Vereenigde Staten, heeft zich door de Boodschap van den president niet laten ontmoedigen; een oogenblik had zij haar tegenwoordigheid van geest verloren, doch zij heeft zich spoedig hersteld. Het „Maine'1 rapport heeft den opposanten geen aanleiding kunnen geven om een oorlog tnet Spanje te eischen: daarom verklaren zij den oorlog aan den president. Men wil trachten hem de Cubaansche quaestie uit de handen te wringen en over te brengen naar het Congres. De Jingo's zijn begonnen in moties hun wenschen te belichamen. De heer Rawlins, democraat, heeft den Senaat voorgesteld, de onafhankelijkheid van Cuba te erkennen en Spanje den oorlog te verklaren; de senator Eoraker, republikein, verlangt de onafhan kelijkheidsverklaring van Kuba en een ge wapende tusschenkomst der Vereenigde S:a- ten; de senator Mason, eveneens republikein hield een hettige rede, waarin hij als zijne overtuiging te kennen gaf, dat de oorlog al binnen de 14 dagen zou zijn verklaard, wanneer er onder de slachtoffers van de Maine" slechts een senator of een zoon van een senator was geweest; oorlog moest er komen; de Spaansche vlag moest van hei Westelijk werelddeel verdreven worden En eindelijk zijn nog de senators Frije en Allen gekomen met voorstellen, waarin ook verlaugd wordt dat de Spaansche troepen Cuba zullen verlateo en Kuba onafhankelijk zal worden verklaard. Ook onder de leden van het Huis van Afgevaardigden heerschte Dinsdag een vrij oorlogszuchtige stemming en van verschillende zijden worden pogingen gedaan, om invloed uit te oefenen op de commissies voor buiten- landsche aangelegenheden. De afgevaardigde Marsch, een republikeiu, stelde voor de on middellijke mobilisatie van de geheele leger macht der Unie. Gisteren kon de commissie voor buiten- landsche zaken uit den Senaat niet tot een beslissing komen en verwees alle moties betreffende Kuba naar de subcommissie en de Kamer handhaafde met 179 tegen 139 stemmen het besluit van haar voorzitter, dat de motie Bailey, waarin Kuba onafhankelijk wordt verklaard en Spaoje de oorlog wordt verklaard, buiten de orde is. Er werden eenige dergelijke moties iogedieod, maar evenmin in behandeling genomen. De tegen eergisteren of gisteren aangekon digde Boodschap van Mac Kinley over Kuba is riet verschenen wel een bewijs, dat de onderhanddlingen tusschen Washington en Kuba van overwegend belang zijn Het rapport der Spaansche enquête com missie inzake de „Maine" ramp is nu te Washington ontvangen, een résumé ervan althans, waaruit voldoende blijkt, dat de Spaansche en de Amerikaansche heeren pre cies tot tegenovergestelde conclusies zijn gekomen. Terwijl president Mac Kinley geporteerd blijft voor geduldoefening en kalme afwachtng in de meening, dat Spanje werkelijk concessiên wil doen, is de groote strooming in Kamer en Senaat te Washington tegen uitstel en tegen alle bemiddelende voorstellen, als daar zijn uitbreididg der autonomie of wapenstil stand. Terwijl aan de departementen van oorlog en marine van de Vereenigde Staten de agitatie groot is en alles haast en drijft om gereed te komen, heeft het departement van marine een bericht ontvangen, meldende, dat eenige Spaansche oorlogsschepen uit Carta gena zijn vertrokken naar een onbekende beslemming. Deze schepen zijn: „Infante Maria Teresa", „Cristobal". „Colon" en de torpedojager „Destructor." De gezant van Frankrijk te Madrid heeft Dinsdag een langdurig onderhoud gevoerd met Sagasta, Moret en Gulion, en de Paus wil al 't mogelijke doen, alle invloeden van het Vaticaan gebruiken, om een Spaansch- Amerikaanschen oorlog te voorkomen, zonder evenwel zijne bemiddeling aan te bieden als scheidsrechter. Sagasra, de Spaansche minister president heeft verklaard: Wij hebben alles gedaan, en zullen altijd al het mogelijke doen, om den vrede te bewaren, maar wij zullen geen in breuk dulden op de eer eu de integriteit van ons vaderland. Na afloop van een wapenschouwing op het Plateau de Bagatelle moet generaal De Pel- lieux in een rede tot de verzamelde officieren o.a. het volgende gezegd hebben: Ik geloof, dat binnenkort onze infanterie met nieuwe patronen wordt uitgerustwaarmede op 700 M. het zelfde resultaat wordt verkregen als met de tegenwoordige op 4o0 M. Ik hoop daarom, dat Frankrijk in geval van oorlog de gelegenheid voor een schitterende revanche niet voorbij zal laten gaan. Bovendien meen ikdat het oogenblik daarvoor bijzonder gunstig is vooral met 't oog op de vader landslievende opgewondenheidwelke alle gemoederen sinds de jongste gebeurtenissen vervult. PARIJS, 31 Maart. De indruk dien de debatten voor het hof van cassatie hebben gegeven, is dat waarschijnlijk het vonnis tegen Zola en Perreux vernietigd zal worden. Ook de procureur-generaal, hoewel de gevraagde cassatie verwerpende, heeft de mogelijkheid der vernietiging laten doorschemeren, en de raadsheer rapporteur heeft vooral de beleeke- nis van een subsidiair cassatiemiddel laten uitkomen, de onwettigheid der indiening van de klacht tot vervolging door Billot. De tweede krijgsraad zelfhet daartoe aangewezen lichaam voor de vernieling op dien grond zou het geheele proces ongedaan maken, en eene nieuwe klacht vorderen, wanneer de regeering ten minste voortzetting der zaak verlangt. Dc Cubaansche opstandelingen hebben in de provincie Santa Clara een suikerfabriek aan de Duitsche firma Schmitt toebehoorend. in brand gesloken, en toen men hen wilde beletten de kas te bestelen, 4 menschen gedood en 10 gewond. De staatssecretaris van marine Tirpitz heeft den titel ontvangen van Pruisisch minister van staat, wat tengevolge heeft dat zijn Irak tement van 24000 tot 36000 mark wordt verhoogd. Verder heeft de keizer verschillende lintjes uitgedeeld aau zee-officieren die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt bij het voor bereiden en uitwerken van de marine-wet. Aan den groothertog van Baden heeft keizer Wilhelm dadelijk na het to1: «tand komen van de wet het volgende telegram gericht De vlootwet is zoo pas met groote meer derheid in derde lezing aangenomen, en dit is vooral aan de onvermoeide medewerking te danken, waarmede gij, als altoos, wanneer het welzijn van het vaderland op het spel staat, met opoffering en klem mij hebt bij gestaan. Uit dankbaarheid daarvoor benoem ik u a la suite bij onze marine infanterie welker wakkere jongens in het verre oosten onze vlag beschermen. God zegene u 1 ATHENE, 31 Maart. Carditzi en Georges, de daders van den moordaanslag op den koning, zijn ter dooi veroordeel!. De Daily Chronicle verneemt uit goede bron dat Frankrijk troepen tot versterking van de expedities van Marchatid en Liotard door den Kongostaat gezonden heeft. Den 25n Februari kwam een schip de Kongo binnenvaren met 150 Senegaleesche tirailleurs, vier Europeesche onderofficiereu en acht officieren en een katholiek geestelijke. De troepen landden te Matadi en na door de Belgen feestelijk onthaald te zijn, vertrokken zij per spoor tot bij Leopoldville en staken toen de Kongo over naar Brazzaville. De weg over laud door Fransch Kongo zou zes weken langer zijn geweest. Het is maar de vraag, schrijft de berichtgever van de Daily Chrouicle, of de Kongostaat zijn onzijdigheid niet geschonden heeft met Fransche troepen door te laten die bestemd waren voor expe dities, welke blijkbaar tegen Engeland gericht zijn, aangezien zij zich op den Boveu-Nijl willen nestelen. De Belgen zelf, schrijft dezelfde correspon dent, weren zich ook in het Nijldal. Hun troepen te Redzjaf zijn in den laatsten tijd versterkt en tellen nu 3')00 mau inlandsche soldaten, met repeteergeweren bewapend en aangevoerd door 35 Belgische officieren. Ma joor Chaltin is opperbevelhebber. Op het oogenblik is een stoomboot in stukken en verscheiden maxims onderweg naar Redzjaf. Uit Allahabad wordt geseind van een som ber geval. Een ambtenaar in de buurt, die zich onder de bevolking zeer onpopulair had gemaaktwerd door de inlanders gegrepen, in zijn huis opgesloten, en toen staken zij het huis in brand. De bevolking van het dorp zag het rustig aan. Acht mannen zijn wegens medeplichtigheid ter dood veroordeeld. WAALWIJK, 2 April 1898. Aanbestedingen. Heden werd door het gemeentebestuur alhier aanbesteed Inschrijvers waren G. G. van Huiten f510, Ant. Arts f 480, G. van Dijck f 429. II. Het schoonmaken der school. Frits Mttllers f 105, Henri van Erp f 102, G. van Dijck f95, G. G. van Huiten f95, Ant. Arts f89. III. Onderhoud van verf- en behangwerk, der school en onderwijzerswoning. G. G. van Huiten f 140; Th. van Delft f115, H. van Erp f 112, Frits Müllers f82,49. Voor het maken van een gedeelte van het Zuidei-afwateringskanaal van den Winterdijk tot deu Achterstendijk, onder de gemeenten Vrijhoeven Capelle, Capelle, Waspik en Raamsdonk, behooreude tot de werken voor de verlegging van den Maasmond was bij de aan het ministerie van waterstaat ge houden aanbesteding minste inschrijver H. van Rijn te Naarden, voor f 261,189. De hoogste inschrijving bedroeg f 300,000. Aan het ministerie van waterstaat werd voorts aanbesteedde levering van steenkolen ten behoeve van de stoomwater molens en stoomveren, onder de gemeenten Herpt en Bern, Waalwijk, Besoijen, Capelle en Raamsdonk, prov. Noord-Brabant, behoo- rende lot het onderhoud van de werken voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas. Minste inschrijver was F. J. Bergendaal, te Amsterdam, voor f6.97 per scheepston. Diefstal te Sprang. In zake de diefstal te Sprang werden Donderdag twee verdachten ter beschikking der justitie gesteld terwijl gisteren op last der justitie nog twee verdachten zijn aangehouden en naar 's Bosch overgebracht. Indisehe vorsten bij dc kroning. Pi ins Ario Mataram van het Solo'sche hof is 28 Maart naar Batavia vertrokken en heeft bij den Gouverneur-Generaal zijn opwachting gemaakt. Op den 30en is de reis naar Europa per s.s. »Salak" aangevangen. De prins zal bij de Inhuldigingsfeesten verschijnen in Javaansch kostuum (basahan), officieele kleeding bij het Garebeg-feest terwijl bij de aanbieding van het portret van den Soesoehoenan aan H. M. de Koningin de prins gekleed zal zijn in Javaansch costuum (pradjoerittan), evenals Z H. de Soesoehoenan op het portret, Bij het aanbieden van het portret zal de prins in het Maleisch een rede houden Radhen mas Ario Koesoemodiooto en Radhen mas Pandji Poespomodjo zullen eveneens in Javaansche kleeding aan het hof verschijnen en hebben zij in acht te nemen de iti den Kraton gebruikelijke eerebewijzen gehurkt zitten en de noodige serabah te doen. De proef op de som. Door landbouwkundigen werd in den laat sten tijd meermalen gewezen op het nadeel van de voeding met maïsmeel voor melkvee, waardoor wel de hoeveelheid melk vermeer dert, maar het vetgehalte vermindert. Te Drouwenermond gaf de landbouwer S. Haan aan zijn melkvee gedurende een paar weken maïsmeel in plaats van raap- of lijnkoeken. De uitslag van die voeding was, dat de melk- gift grooter werd, maar dat van die grootere I oeveelheid melk minder boter kwam dan van de kleinere hoeveelheid melk, die tijdens de voedering met raap- en lijnkoeken beko men werd. Jacob's Humoristische Premifin-Kalender. Naar wij vernemen werd weer een prijs van den Jacobs' Humoristsiohe Premiên-Kalen- der afgehaald, en wel door den Heer W. Luigies, Azijnfabrikant in de Kleine Pelster- straat te Groningen, die een fraai Portret- Album met Tafel kreeg op no. 2592, het Nummer, waarop in de 2e klasse der 357e Staatsloterij de 5000 Gulden viel. Ongelukken. Donderdagochtend te 8 ure waren de boomen aan den overweg van de spoorlijn bij den Ouden weg bij Haarlem gesloten, toen de broodbakker Kleer uil Spaarndam met zijn kar daarvoor kwam. Niettegenstaande de herhaalde waarschuwing ran den wachter, kroop hij onder de boomen door om over te loopen. Hij werd door den van Amsterdam komenden trein gegrepen en was dadelijk dood. De machinist remde zóó hard, dat de trein reeds op de brug tot stilstaan werd gebracht. Te Staphorst had de vrouw van den timmerman K. B., bij het verrichten van eenig naaiwerk, het ongeluk, dat een naald in haar knie drong en brak. Ingeroepen heel kundige hulp bleef vruchteloos. Op aanraden van den chirugijn Frank, te Zwolle, riep zij de hulp in van den heer Loth, te Arnhem, die door middel van de Röntgenstralen een photographic nam, waar door het zichtbaar werd, dat er nog twee stukken van dc naald in haar knie aanwezig waren. Nu de juiste plaats is aangewezen, zullen die stukken verwijderd worden. Dusscn. De postbode C. Schreuder heeft heden eervol ontslag uit zijne rijksbetrekking verkregen. Tilburg 30 Maart. Voor de aanbieding van een huldeblijk aan H M. de Koningin hebben reeds 41 handboogschutterijen in Noord-Bra bant hun medewerking toegezegd. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur, Aangenaam zou het mij zijn, het oadér- staande in het eerst verschijnend nummer van uw gaarne gelezen nieuwsblad geplaatst te zien. Dezer dagen zal de gemeeuteraad van Waalwijk een beslissing hebben te nemen, betreffende de aangevraagde subsidie van f2000, zegge twee duizend pop voor de aanstaande inhuldigingsfeesten. Ter vorige raadszitting was het meerendeel der aanwezigen (niet alleen het publiek, maar ook de Raad zelf), blijkbaar verrast door dien hooggeslelden eisch der feestcommissie. Waarom toch, zoo vraagt men ook thans nog, zich onwillekeurig af, moet eene ge meente a's de onze, wier finantieele toestand alles behalve rooskleurig is, en die, zooals ook de heer Mombers nog opmerkte, aan den vooravond van andere groote uitgaven staat, zoo grootsteeds optreden en, plu* royaliste que le rot, boven andere plaatsen vau gelijken of hoogereo rang willen uitste ken En dit, blijkens het overgelegd lijstje, wel voornamelijk door eene reeks van publieke vermakelijkheden, zóó uitgebreid, dat zelfs eei stad van 30 duizend inwoners ze niet in een of twee dagen zou kunuen verduwen „Dat geld zal zeer productief zijn voor de belastingschuldigen" zegt de commissie. Maar ik zou toch wel eens willen welen, hoe de heeren dat uitrekenen. Men vergete niet, dat elke andere plaats, hoe klein ook, tusschen 30 Augustus en 15 September, haar eigen nationalen feestdag hebben zal, waarbij ieder zijn beste beentje heeft voor te zetten. Wie dan verder nog tijd en geld beschikbaar heeft, om meer van de plechtigheden te zien en te profileeren, gaat naar Amsterdam of den Haag, of naar eene audere groote stad. Voor kleinere plaatsen zal het koninginne- feest uitteraard slechts een feest zijn in eigen kringwaarbij voor niemand het behalen van

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5