Nummer 29. Zondag 10 April L898. 21e Jaargang Eerste Blad. Gemeeenteraad van Waalwijk. 41 A Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. A.NTOON TIE LEK Dit nummer bestaat uit twee bladen. IND USTR1EELEN FEUILLETON. ÜITGEYËR Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waalwijksche m Langslraaische Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door bet geheele rijk fl,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3inaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vaa Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1897. Heeren iodustriêelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zo» spoedig mogelijk aan den voorzitter in te zenden. De hamer van koophandel en fabrieken voornoemd. OPENBARE VERGADERING op Woensdag 6 April 1898, *s voorin, ten 11 ure. Onderwerpen ter behandeling I Ingekomen stukken. II Wijziging der begrooting dienst 1897. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester. De voorzitter opent de vergadering en de secretaris leest de notulen der vorige voor, welke ongewijzigd worden vastgesteld. Aan de orde Ingekomen stukken. a. Een besluit van gedeputeerde staten, betreffende de verandering van het salaris van burgemeester en secretaris; ter visie voor de leden. b. Besluit van idem, houdende de goed keuring der rekening over '96. c. Goedkeuring van idem, van den verkoop van 5 boomen voor t 60. d. Goedkeuring van idem, wijziging be grooting '97. e. Goedkeuring van idem, van het besluit tot aankoopen van een baggeraak en het 9» 99 11 Wat is er gebeurd, Michaël? vroeg het meisje. Hebt gij naar buiten om hulp geroepen De grijsaard zag om. O, lieve, ionge dame, ja, dat ben ik geweest Ik ben radeloos. Mijn arme Frits, daar ligt hij.... Hij sleepte hout naar huis en is toen over een steen gevallen, die onder de sneeuw lag.... Hij heeft zich nog kunnen voortsleepen naar ons huisje, tot op het bed maar thans O, God, hij Sterft 1 En ik kan niets voor hem doen ik ben als verlamd van angst. Mijn arme Frits was het mij liever overkomen 1 De oude man was werkelijk volmaakt radeloos. Onder deze woorden was Magda reeds aan het bed getreden en had de wond onderzochtzij was wel diep, doch misschien niet gevaarlijk. Hebt gij frisch water hier, Michaël P De oade strompelde naar een kruik zij was ledig. Gij hadt hem dadelijk koude kompressen moeten geven geef mij die kruik, ik ga water halen. En in haar élégant toilet waadde zij door de hoogliggende sneeuw naar de bron, niet ver van de hut en wilde toen zoo spoedig mogelijk te- rugkeeren. Juffrouw Arnold 1 riep op dit oogenblik een stem het was de heer Von RamiDg. Zij bleef staan en wachtte hem rustig af. Hij zag haar een oogenblik vragend en verwonderd a&D. Daar in de hut ligt die arme, onnoozele knaap hij heeft een zware wond aan het hoofa. Frits? Kom spoedig, juffrouw I En zonder zich een oogenblik op te houden, haastten beiden zich naar de hut. Raming stiet de deur opeD, eerst rustte zijn scherpe blik een oogenblik op den bewustelooze toen op den grijsaard. Daarna boog ook hij zich over den ongelukkige heen. De oude echter was als door den bliksem getroffen, toen hij den slot heer herkende. Groote God Gij gij hier In mijne hut bouwen van een houten keet aan de haven. Een schrijven van gedeputeerde staten betreffende het onderwijs in onze gemeente. Hierin wordt o. m. gezegd, dat aan de Open bare school alhier nog één hulponderwijzer ontbreekt, en dat men op het oogenblik, nu er wederom door de examens veel onderwijzers komen, het best een oproeping kan doen, maar dan ook met zoo'n salaris, dat er op die oproeping reflectanten zullen komen, Voorzitter: „het dagelijksch bestuur zal zich eerst tot den districts-schoolopziener wenden, om nadere inlichtingen, verder tot de school commissie en dan zal het met een voorstel in den raad komen. Goedgekeurd. II. Wijziging der begrooting dienst 1897; noodig door de vele uitgaven, voornamelijk voor de bestrating in de Stationsstraat. Goedgekenrd. Verder is ingekomen een schrijven van de feestcommissie. Zij zegt hierin o. a., dat, na met den eere voorzitter te hebben geconfereerd, de zaak nog eens goed is overwogen, of het miuder kan. Hare begrooting van f1800 was niet te ruim genomen; f2000 hebben ze hoog noodig. Maar als de raad die niet kan geven, zal ze een deel van haar program laten vallen en vraagt dan f 1500. Toch blijft zij van oordeel, dat f2000 in het belang ran Waalwijk is. Zij verzoekt den raad spoedig eene beslissing te nemen, want zij moet zoolang werkeloos blijven." De voorzitter: »het dagelijksch bestuur stelt voor f 15u0, te verleenen. De heer van Schijndel: „Ik ben er tegen f 1500 voor die feesten te verleenen; f 1000 daarmede zou ik mij kunnen vereeuigen, tenzij de commissie zou aannemen, daarvan eerst een kiosk af te nemen; vroeger is ze geschrapt geworden. Nu moeten ze eerst weer f 100 er af nemen om een noodkiosk in orde te maken en zoo is 't bij ieder feest. Ik zou er zelfs nog een paar honderd gulden willen bijdoen,als er een degelijke Ja waarom niet vroeg Raming kalm, terwijl hij den grijsaard in het gelaat zag. Zoo, juffrouw, dat zal den armen jongen goeddoen en met belangstelling keek hij naar het jonge meisje, dat met zachte hand een koud kompres op het voorhooid van den gewonde legde. Ik zal den doctor laten halen onmiddellijk, en in- tusschen vernieuwt gij nu en dan de kompressen, Michaël. Het zal niet ernstig zijn, de jongen is sterk. Michael stond als verstomd aan de legerste de van zijnen zoon, alleen in zijne oogen lag een nitdrukking, die den slotheer zonderling voor kwam. Gij komt bij mij, gij herhaalde hij ein delijk als in een droom. Vóór dat Von Raming kon antwoorden, maakte Frits plotseling eenige beweging. Hij sloeg de oogen op en zag Magda vóór zich, die juist een nieuwe kompres op zijn voorhoofd had gelegd. Een engel is daar.... Niet heengaan hij wilde de hand uitstrekken, doch scheen daarvoor te afgemat. Ook sloten zich zijne oogen weder. Maar zijne lippen bewogen zich. Vader ik ga sterven.... Goed zijn.... En dat daar verbranden niet aan anderen geven.... Hij goed en zij ook goed. Niet arm zijn, hij.... Neen... Met blikken vol angst boog de oude zich over zijnen zoon heen. Hij ijlt in de koorts, zeide Raming, terwijl hij medelijdend op hem neerzag. Kom, juffrouw ik zal orders geven om den arts te laten halen. Op dit oogenblik ging Frits fluisterend voort Ik niet sterven ik kistje verbranden arme, goede heer en zij een engel vader het kistje Raming bleef weder staan. Wat meent hij toch met dat kistje? De grijsaard was doodsbleek geworden. Mijn Godhij ijlt immers ik weet niets van een kistje stamelde de oude man. Doch thans liet Raming toevallig den blik val len op Magda, die den grijsaard in buitengewone spanning had gadegeslagen, en toen, als in ge dachten, hare oogen liet afdwalen naar de kast, waarin de oude man het geheimzinnige kistje bewaarde. Raming vond Magda's houding weliswaar kiosk gebouwd werd. Mij dunkt, Waalwijk, waar zooveel muziek liefhebbers zijn, mag toch wel een kiosk hebben. Ik heb eerst gezegd niet meer over de kiosk te zullen spreken, maar ben tot andere gedachten gekomen en dan zou ik de heeren nog attent uiaken op een klei - nigheidje voor deu arme." De heer Mombers: „ik vind ook f 1500 wel te hoog en vooral daar we nog zooveel kosten krijgen. Op de begrooiing is er f 500 voor uitge trokken, dat is goedgekeurd; als ze hadden kuunen zien, dat daarmee geen feestgevierd kon worden, zou er toen wel over gesproken zijn; 1000 gulden dat z^u ik ook goedvinden." De heer Van Schijndel„een degelijke iosk zou ook wel eene mooie herinneiing zijn, b v. Wilhelmina-kiosk." De voorzitter: „ik blijf volhouden, dat een kiosk, in de toekomst, ons veel geld aan de harmonieën zal kosten, waar we nu nog niet aan denken; en dan vrees ik, dat er misbruik van zal gemaakt worden.» De heer Van Schijndel„als ze er mis bruik vau maken, kunnen we ze opbergen; dan zou ik de eerste zijn, die het voorstelde om ze op te bergen en als we ze dan alleen bij feesten gebruikten, bracht ze de rente nog op. Ieder jaar is er bijna zoo wat te doen. Met de feesten vau den Oranje Doelen, f 80 voor een kiosk, nu weer zooveel; 't is zonde; en ik geloof nietdat ze er misbruik van zullen maken. De gezelschappen zijn genegen, om voor weinig kosten voor de gemeente, muziek erin te maken, dat weet ik zeker." De voorzitter ,,'t is alleen nu maar over de vraag der feestcommissie, we zullen nu niet verder spreken. Ik breng het voorstel van burgemeester en wethouders f 1500 in omvraag.,, Dit voorstel wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. De voorzitter -. „is het soms van de heeren Mombers of Van Schijndel een voorstel f 1000.» vreemd, maar ging toch zonder haar iets te vragen naar de deur. Das, Michaël, denk er aan I Ik kom zelf met den dokter bij u. Michaël knikte zonder te spreken, toen wilde hij de hand van den slotheer grijpen. Doch deze weerde zijn dankbetuiging met een paar korte woorden af Buiten gekomen, stak Magda plotseling Raming hare rechterhand toe. Ik moet u om vergiffenis vragen, mijnheer Von Raming, zeide zij zacht, terwijl zij hem vrien delijk in het ernstige gelaat zag. Hij bleef staan, en was eenigszins bleek ge worden En waarom, juffrouw Arnold? vroeg hij op bijna koelen toon. Het was hem volstrekt niet ontgaan, dat zij iedere ontmoeting met hem steeds had weten te voorkomen. Hij scheen te willen vermijden om haar aan te zien en staarde voor zich uit. Waarom PIk had niet gedacht dat gij zooveel hart \oor uwe arme medemenschen nadt. Hij gaf geen aDtwoord, doch trok langzaam zijn rechterhand terug uit de fijne vingers, die de zijne zacht en schuchter omvatten. En eerst nu klonk het weder op kouden toon. Hebt gij mij werkelijk voor zoo harteloos aangezien, om van mij te verwachten, dat ik mij niet om Frits zou bekommeren, alleen omdat hij slechts de zoon van een armen dienaar is? Bij deze woorden zag hij haar droefgeestig aan. Ant woord mij, jnffrouw Arnold 1 Eens hebt gij ge meend dat lk trotsch was op mijn adelstand. Ën thans houdt gij mij voor harteloos. Ik geloof dat dit laatste nog driemaal zoo erg is dan het eerste. Vergeef mij, mijnheer Von Raming, en Magda's oogen vulden zich met tranen zonder dat zij zelfs wist waarom Ik heb u bitter on recht aangedaan. Weder zweeg hij en ging met licht gebogen hoofd naast haar voort. Juffrouw Arnold, ik geloof dat gij reeds meermalen bij den oude in die hut zijtgeweest? zeide hij plotseling, op vragenden toon. Ja. antwoordde zij openhartig. En weet gij niet, wat er eigenlijk waar is, omtrent dat kistje? Hebt gij ooit iets van dien De heer Van Schijndel»er is gesproken over f 1000, met een kiosk zou ik het op f 1200 willen brengen." De voorzitter: „om de zaak te bespoedigen, moeten we de feestcommissie een gedecideerd antwoord geven; als we nu subsidie gaan geven, onder voorwaarde, dat ze een kiosk plaatsen, dan weten ze nog niets; dan moet er een cijfer voorgesteld worden." De heer Baijens„we moeten de feest commissie aan geen banden gaan leggen want als we gaan zeggenge moet eerst daarvan een kiosk bouwen dan kunnen ze een zoo goedkoop prulding maken als ze willen. Ik stel voor de commissie heelemaal vrij te laten en f 1000 te verleenen." De heer Van Schijndel: „ik blijf den heer Baijens eenigszins hieriu bij. Maar ik zou in dit geval er eene kiosk bij conditionneeren; zeggen, eene vaste som moet er af." De voorzitterik breng eerst in omvraag of we de feestcommissie, hoe ook aan banden zullen leggen, ja of neen. Met algemeene stemmen wordt besloten ze niet aan baoden te leggen, dus geheel vrij te laten. De voorzitter»nu breng ik in omvraag om de feestcommissie f 1000 te verleenen." Allen voor. De feestcommissie voor de iohuldigings- feesten, ontvangt dus eene gemeente-subsidie van f 1000. De voorzitter„het dagelijksch bestuur stelt voor den directeur der gasfabriek vrij licht en brand te geven. Ik heb hier het antwoord van 8 k 9 fabrieken; daar hebben de directeurs ook allemaal vrij licht en brand." De heer Van Schijndel„ik heb ook daar omtrent inlichtingen van andere fabrieken, maar dat is't tegengestelde, zij krijgen alleen vrij licht.» De voorzitter „kunt u mij ook namen noemen De heer Van Schijndel: „Amsterdam, Den Haag." De voorzitter: „ja, maar dat zijn particuliere fabrieken, die kunnen dat doen zoo ze willen; aard in de hut gezien De arme jongen sprak er over met zooveel zekerheid, dat ik wel moet aan nemen dat het bestaat. Eu wie is de goede arme heer Dat gij zelf *de engel* zijt, waarvan hij sprak, is duidelijk, is duidelijk genoeg. Dat kistje O, zij had het gezien Ja, Maar zou zij het den slotheer zeggen Bij zijn laatste woorden had zij een kleur gekregen. Na een oogenblik stilte zeide zij -— Ja ik zag een klein, ruw bewerkt, bruin, houten kis*je in handen van den ouden man met kinderachtigen angst scheen hij het te bewaren, alsof er een groote schat of een diep geheim in verborgen was, voegde zij er glimla chend bij. Doch Raming scheen buitengewoon ern stig. De oude is niet zoo dwaas om waardelooze prullen zoo te bewaken als gij zegt, en wanneer zelf die onnoozele jongen er in de opgewonden heid van de koorts over spreekt, dan zou men geneigd zijn er iets ernstiger» achter te zoeken. Misschien zijn het dan slechts oude brieven die voor anderen geen waarde, doch voor Michaël een groote schat kunneD zijn, hernam Magda na denkend. Thans waren zij het kasteel genaderd. U zult zeker naar mama gaan, juffrouw Arnold, en ik zou wel wenschen, dat u haar niets zegt van hetgeen met Frits is voorgevallen. Zij maakt zich dadelijk zoo vreeselijk opge wonden. Zij knikte toestemmend. Zooals u wilt, mijnheer Von Raming. En niet waar, gij zult nog eens' gaan zien, hoe Frits 't maakt vroeg Magda op zachten toon. Ja, ik zal hem in gezelschap van dokter Kichter een bezoek brengen. Goeden dag, juffrouw Arnold. Zij maakte een bevallige buiging en trad toen de vestibule binneu, om vervolgens naar mevrouw Von Raming te gaan. Had zij nog slechts eenmaal omgezien, dan zou zij hebben opgemerkt, hoede slotheer haar ernstig en somber nastaarde, met gefronste wenkbrauwen en een droevigen trek od het gelaat. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1