Nummer 29. Zondag 10 April 1898. Tweede Blad. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Engeland. Frankrijk. Zweden en Noorwegen. Oostenrijk-Hongarije. Rusland. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten, UITVOERINGEN. Spanje en de Vcrecnigdc Staten. Oorlog of vrede nog is de beslissing niet gevallen. Wèl is tijd gewonnen niet alles gewonnen in het geschil tusschen Spanje -en de Ver eenigdc Staten, doch zooals de zaken sinds een paar dagen stonden (elk oogeublik kon de beslissing vallen in ongunstigen zin) is de mededeeling uitWashington, dat Mac Kinley, de president der Republiek, de afzending vau zijn boodschap aan het Congres, naar de allerjongste beschikking bepaald op Woens dagmiddag twaalf uur, heeft verdaagd tot Maandag of Dinsdag der volgende week, een zeer heugelijk feit, dat onmiddellijk een gun stige» invloed uitoefende ter beurze! Wat Mac Kinlcy deze gunstige beschikking heeft doen nemen is nog niet bekend, alleen weet men dat de Senaat Woensdag in een geheime zitting bijeenkwam en dat Mac Kinlcy om iwee uur in den namiddag Uvee leiders van elke partij op het Witte Huis deed roepen, ten einde hun uitlegging van den toestand te geven. Daarna weid bekend gemaakt, dat de boodschap dien dag niet zou worden ingediend. Long, de secretaris van marine, heeft geweigeid te zeggen, of het verdagen der boodschap moet worden toegeschreven aan het verlangen om generaal Lee en den anderen Amerikanen gelegenheid ie geven om Havana te verlaten, of om an dere redenen. Er is wel reden om te veronderstellen, dat de verdaging der boodschap van 8000 woorden (vier dagbladkolommen) in verband staat met invloeden van buiten afde vertegenwoordigers van Groot Brittanuie, Duitscbland, Frankrijk, Ooslenrijk-Hongarije en Italië te Washington, die reeds langen tijd met hun regee-ingen gedachten wisselingen voerden over de uitoefening van een vriend schappelijke pressie op de Bondsregeeiing, hebben in den middag van Dinsdag een ge meenschappelijke nota saamgesteld, en uit naam der mogendheden bood de Engclsche ambassadeur Sir J. Paiinceiote den President da nota aan, waarin een beroep gedaan wordt op hem en op het Amerikaansche volk en de hoop uitgesproken dat de onderhandelin gen zelfs nu nog zullen leiden tot behoud van den vrede. President Mac Kinlty ant woordde dat de Vereenigde Staten de goede bedoeling erkennen, welke tot dit vriend schappelijke optreden van de mogendheden aanleiding heeft gegeven en de hoop deelen, dat de vrede bewaard zal blijven door mid del van waarborgen tot herstel der orde op Cuba, overtuigd als zij (de Vereenigde Staten) zijn dat hun pogingen om een plicht der menschelijkheid te vervullen door een eind te maken aan den onduldbareu toestand op het eiland, door de mogendheden op prijs gesteld worden. De gemeenschappelijke diplomatieke tus- schenkomst van de grco.e mogendheden van Europa geeft Mac Kinley een grooten steun in het Congres tegenover de voorstanders van den oorlog, doch dan dient men eerst te weten of de president de hoffelijk aangebo den goeden diensten aanneemt of juister ot hij Europa's inmenging alsnog kan aan nemen. En dan is 't de vraag of Spanje niet eischt, eischen zal of reeds geeischt heeft de terug trekking der Amerikaansche vloot van Key West en de Unie dien eisch, als eerste voor waarde tot den wapenstilstand, niet zal ver werpen of reeds verworpen heeft De stemming der massa in Amerika is vóór oorlog. „Het kan niet ontkend worden", zegt de Herald, „in alle kringen heerscht een sterk verlangen naar oorlog. Leden van de deftige clubs, zooals de Union Knickerbocker en Metropolitan, stellen alles in het werk om aan boord van het een of ander oorlogsschip te komen. De maritieme reserve te New- York eu Boston is voor een groot deel samengesteld uit yachtsmeo. Zekere bekende personen tooneu de grootste geestdrift bij het vooruitzicht om eens acticven dienst te zien, terwijl de lagere klassen een groot enthousias me toouen in de hoop, eindelijk eens hand gemeen te geraken met de „Dagos", zooals de Spanjaarden in het algemeen worden ge noemd. Van het oogenbiik af, dat het Congres kalm den president een som van vijftig millioen dollars toekende, greep het volk een sterk gevoel van Dationale kracht aan. Ook in Spanje is men zeer goed bewusl van den huldigen toestand, maar men blijft kalm, wel hebben patiriotische maar geen enkele anti-Amerikaansche betooging plaats. Ook de Spaansche pers beschouwt den toestand als zeer ernstig en een buitengewone ministerraad, woensdagavond gehouden ten einde het antwoord vast te stellen op het telegram, waarin de Paus vraagt welke con cessies Spanje zou wenschen te doen, werd besloten te antwoorden dat de regeering eenvoudig haar vroegere beslissingen, reeds aan president Mac Kinley bekend, bevestigt, en te middernacht deed de Paus nieuwe vertrouwelijke voorstellen er werd een tweede ministerraad gehouden, maar het antwoord luidde dat het te laat was, daar er reeds een beslissing was genomen. In deze bijeenkomst legde de minister van buitenlaudsche zaken een brief van Woodford e ver, waarin gezegd werd Daar ik sinds vanmiddag twaalf uur tevergeefs op de eind beslissing van de Spaansche regeering heb gewacht, zal ik nu nog tot (Woensdag) middernacht wachten. Ik verzoek dat uw beslissing in zoodanige termen vervat zij, dat zij treurige gevolgen kan belellen, welke ik zou betreuren maar anders onvermijdelijk acht. Ook gaat alles toch meer hel aanzien krijgen, of er oorlog komen moet want de papieren van het Amerikaansche consulaat zijn reeds naar het Britsche consultaat over gebracht. De Spaansche gezant te Washington Polo Bernabe zal zijn zaken aan het Fransche gezantschap toevertrouwen en van beide zijden gaat men druk voort met het aankoopen van oorlogsschepen in Italië en andere laudtn eu de Spanjaarden in Chili hebben voor een millioen dollars ingeschreven ten einde een kaperschip te koopen en uit te rusten, be stend om tegen de Amerikaansche koop- vaaidtjschepen op de kust der Stille Zuidtee op te treden, en de stemming in Spanje is zeer pessimistisch, maar betoogingen komen niet voor. De marine-autoriteiten van Valencia en Barcelona ontvangen tal van aanvragen om uitgifte van kaperbrieven. De Senaat is werkelijk nog voor Pascheu aau het wetsontwerp van Coremans en De Vriendl begonnen. Met 40 tegen 35 stemmen was eergisteren het besluit daartoe genomen. Maar in twee dagen is de Senaat er niet mee klaargekomen, want hoe ruim ook den vorigen keer de welsprekendheid had gevloeid, er was nog altijd geen eind aan. Vetl oude koeien werden uit de sloot gehaald, veel dwaasheden uitgekraamd hoewel geen een zoo dwaas als van dien Waal in de Kamer, die beweerde dat in Nederland de taal van het onderwijs Frausch was maar ten slotte moest het vervolg van de beraadslaging worden uitgesteld tot Woensdag na Pascheu. De Vlaamsch-Waalsche opstootjes te Antwerpen zijn gisteren in den raad ter sprake gebracht. Burgemeester Van Rijswijck zeide, dat, gelijk wij reeds hebben opgemerkt de Bruss*lsche pers van een mug een olifant had gemaakt, en dat de politie wel haar sabel had getrokken maar niet geslagen. Hij laakte ten krachtigste, cn volkomen te recht, de heethoofden, die de vreedzaam vergade rende Walen hadden gehin 'erd, en de enkele krantei, die door hun geschrijf over rassen- strijd eu dergelijke het vuur aanbliezen, en eindigde met een kleine lofspraak op onze taal, die wel degelijk evengoed de beschaving heeft verspreid als andere. Coremans plaatste daarna een zeer onhan dige opmerking, zeggende dat hij het niet eens was met de verwijten aan de Vlamingen die Zondag voor El Bardo hadden gemani festeerd, want de vergadering van de Walen, meestal staatsambtenaren en- beambteD, was een uitarting geweest. Maar waarom dan toch? De burgemeester van Antwerpen Jan van Rijswijck heeft dezer dagen een onderhoud gehad met den minister van financiën ter inlei ding van ondeihandelingen die gevoerd zullen worden over de uitbreiding van de haven werken van Antwerpen. Het schijnt dat de regee ring tijdelijk haar voornemen om het plan Van den Broeck de „;roote do rsnede" uit te voeren, wil laten rusten er zouden voorloopig houten aanlegplaatsen worden gebouwd over een lengte, van 1500 meter tusschen Austru- weel en de Boeriunesluis. wethouders Benoist, die naar Amiens was om eene dochter te bezoeken. Het wa9 niet meer dan een vormlooze hoop alleen cenige been deren van het hoofd, de rechterhand en de beenen waren nog te onderscheiden. Daar voor 't overige niets in de kamer geleden had, ja kantwerk op een vlak bij staanden stoel ongerept bleek, onderstelt men dat de verbranding met behulp van hars of zwavel heeft plaats gehad, De hond lag gestikt in een belendend vertrek. De overblijfselen wor den te Mantes onderzocht. Eene dame, die meer dar» eens zich dreigend over het slacht offer moet hebben uitgelaten, zeggende »haar met een klein vuur te zullen dooden,« is in een boschje in den omtrek verscholen gevonden en aangehouden. Te Vert, een plaatsje bij xMantes la-Jolie, heeft men in hare kamer het geheel verkoolde overschot gevonden van de echtgenoote des Toen een Engelsch-Egyptische afdeeling het Derwisj-kamp van Mahmoed verkende, volgde er een vrij hevig gevecht. De Der wisjruiterij bedreigde eert den linkervleugel van de Epyptenaren en slaagde er vervolgens in, den rechtervleugel om te trekken, waarop de Egyp ische cavalerie een charge uitvoerde. Dc maxims deden uitstekende diensten. De Egyptenaren kregen 6 dooden eu 10 gewonden, onder deze laatsten een kapitein. Terwijl er weer een expeditie op 't punt staat naar Siberië te vertrekken om Andrce op te zoeken, komt uil Bi itsch Columbia, waar ook het vorige, niet bevestigde bericht over Andree zijn oorsprong had, een tijding, die erop wij zen zou, dat de stoutmoedige Z.veden ergens aan de noordkust van het Amerikaansche vasteland overwinterd hebben een bericht dat natuurlijk onder uitdrukkelijk voorbehoud metiegedeeld wordt, maar toch niet zooveel onwaarschijnlijks in zich heeft als vele vroe gere Reuter seinde gister, gelijk men reeds uit een telegram weet, uit Victoria (Vancou- verciland) „Een boodschapper is hier uit Dawson City aangekomen met brieven van den ballonrei ziger Andree». Vieen.d is 't, dat niet dadelijk althans iets uit die brieven medegedeeld wordt. Dawson City ligt, zooals men weet, in het nieuwe goudland Klondyke. De Oostenrijksch-Hongaarsche begrooting voor 189J is Woensdag in den gemeenschap- pelijken ministerraad vastgesteld. De beide ministers van financiën Kaizl en Lukacs zijn er blijkbaar niet in geslaagd, van de over matige eischen voor de vloot iets af te dingen. Ten minste het departement van marine maakt het plan urbi et orbi bekend. Het eenige wat de beide ministers verkregen hebben, is dc verdceling van de buitengewone uitgaven over tien, in plaats van over zeven jaar. De zaak zal wel zijn dat de Keizer-Koning het wil, waut dat beteekent veel, ook in Hongarije. Hel plan, zooals het nu bekend wordt gemaakt, is het volgende In tien jaar wordt voor de vloot aan buitengewone uitgaven besteed 55 millioen florijn. Met behulp daar van en van de jaarlijksche vermeerdering van de gewone vloot-uitgaven met een half mil lioen, zal de vloot in 1909 tellen: 15 linie schepen van 6000 tot 9000 ton, 7 kruisers tweede k'as vau 4000 tot 7U00 ton, 7 kruisers derde klas van 1500 tot 2500 ton, 15 tor pedovaartuigen van 360 tot 600 ton, 90 torpedobooteu. De Dorau-flottielje zal boven dien versterkt worden met 3 monitors en 6 patrouille-booten. Alle schepen en kanonnen worden in Oostenrijk en Hongarije gebouwd en gegoten, behalve een paar zware stukken geschut. De correspondeut van de N. R. C. te St. Petersburg schiijft Uit de Michaïl manege komende, heeft de Tsaar een jong meisje overreden. De monarch stapte uit zijn koets, sprak het kind aan, vroeg haar adres en zorgde er natuurlijk voor dat de verpleegkosten vergoed wordeu. Het kiud schijnt niet erg bezeerd te zijn. De koetsier en de politie-agenten die de straat daar moesten bewaken, zullen er niet heel gemakkelijk afkomen. In KoebÉn (Kaukazie) zijn ettelijke rivieren buiten haar oevers getreden, en in de plaa.sen Jekaterinofskaje en Koesjefka zijn door de overstrooming driehonderd huizen ingevallen en tot dusver tachtig lijken uit de golven opgehaald. Het spoorwegverkeer is gestoord. WAALWIJK. Maandag 11 April (2de Paaschdag) 's middags 12 ure, zal door de liedertafel Oefening en Ver maak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd: 1. Opwaarts. R. Hol. 2. Ossian. Beschnidt. 3. Alleluia. De Vliegh. Maandag 11 April (2de Puaschdag) 's middags 12 ure, zal door de harmonie .l'Espéranci', op de zaal van de erven Var. Riel worden uitgevoerd: 1. Victoria Marsch. Latan. 2. Dichter und Bauer, ouverture. Suppé. 3. Aria pour Olarinette. Bergson. 4 Feuilles d'Album. fantaisie. Bouman. WAALWIJK, 9 April 1898. Adres der Kamer van Koophandel. Het navolgend adres is door de kamer van kóóphandel alhier verzonden Aan den Gemeenteraad van Waalwijk. Waalwijk, 5 April 189S. Mijne heeren De kamer van koophandel en fabrieken heeft met b'jzondere aandacht de beraadsla gingen nagegaan, die in de verschillende vergaderingen van uw geacht college gevoerd werden, over de concessie aanvrage van de Belgische Naamlooze Vennootschap de Hol- landsche Buurtspoorwegen. En tot ons ge noegen constateeren wij, dat, ondanks de adresbeweging tegen de plannen dier Maat schappij, nog niet is gebleken, dat de meer derheid van den raad zich tegen het verleenen der concessie door de Groote Straat zal vei klaren. Men kan zich dan ook niet voorstellen, dat uw college zich daardoor zal laten influ- enceeren. Wat de b.eedte der straat en de veiligheid betreft, behoeft onder meer slechts gewezen te worden op Oosterhout en Doe- tinchem, op welke plaatsen de tram somtijds ongeveer de gehecle straat afsluit, zonder dat daardoor ongerief wordt ondei vonden of ongelukken zijn voorgekomen. Het zal verder ook wel geen tegenspraak uitlokken wanneer de kamer|beweerf, dat met eene goede politie verordening eu eeue goed ontschreven con cessie (omtrent welke beide zaken wordt verwezen naar de gemeente Üoetlnchem) het gevaar tot zulk eeu minimum kan worden gereduceerd, dat het geen gewicht in de schaal kan en mag leggeD. Wij koestertn daarom dan ook de gegronde hoop, dat de bestaande bezwaren spoedigst door een voor- z chtig en beleidvol optreden van uw dage- lijksch bestuur uit den weg zullen worden geruimd, om het daarheen te kuunen leiden, dat eene concessie worde verleend op voor de gemeente meest mogelijk gunstige en voor de Maatschappij aannemelijke voorwaarden. Het is van algemeene bekeudheid, dat de kamer eene tramwegverbiuding aan eu door de gemeente beschouwt als vau het grootste gewicht voor den handel en het verkeer. Zij zou het dus zeer betreuren indien er onver hoopt geen vergelijk met de Vicinaux Hol- 'andais getroffen zou kunnen worden. Bij de kamer staat de rneening vast, dat aan onze scheepvaart, die helaas reeds zoozeer gebukt gaat onder velerlei tegenspoeden, en aan de jaar- en weekmarkten een gevoelige slag zal worden toegebracht, indien er een andere weg dan door of langs de kom van Waalwijk (in 't midden latende waar de tram de kom zal aandoen) moest worden gekozen. Naar de overtuiging der kamer zal eene eventueele aansluiting vau groot belang zijn ook voor den kleiuhandel en de winkelnering. En het verkeer van de brievenpost, dat thans nog veel te wenschen overlaat, en waaromtrent door de kamer, waarschijnlijk met goed gevolg, dezer dagen verbetering is aangevraagd, zal door deze tramwegverbinding op de eerste plaats op afdoende wijze kuunen wordeu gebaat. Hieromtrent verkregen wij van bevoegde zijde reeds, zoo niet officieele dan toch min- steus officieuse inlichtingen. Laten wij niet verhelendat Waalwijk ten opzichte van verkeerswegen, die haar rechtmatig zouden toekomen niet altijd gelukkig is geweest. Ge tuige de aansluiting van deu keiweg te Besoijen via Loonopzand naar Tilburg eu den grintweg langs den Zomerdijk naar Drongelen. Jaren na dien verkregen wij eerst een grintweg in de Putsteeg naar Gansoijen, waar destijds en van oudsher eene brug over het oude Maasje bestond. Deze weg was immers, indien Waalwijk niet vei kort was in zijne rechten, de aangewezene, om directe communicatie te behouden, na de opening van den nieuwen Maasmund, met het land van Heusden en Altena! Getuige dus verder de brug te Heus- deu. Getuige vooral het niet tot stand komen der schutsluis aau de monding der haven,

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5