Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. Handels berichten. Zitting kantongerecht Waalwijk. die nu waarschijnlijk in 't geheel niet, of althans in jaren niet en dan wellicht slechts met meerdete financiöele opofferingen kan verkregen worden. De Kamer herinnert aan al deze teleur stellingen roet de meeste bescheidenheid, doch ook met diep leedgevoel, omdat onze gemeente daardoor veel goeds heeft moeten missen, dat 'naar daarentegen voor het tegen woordige en voor de toekomst, direct en indirect, zooveel voordeel en zelfvoldoening had kunnen verschaffen. Dit betoog heeft alleen ten doel bij uwen Raad de noodza kelijkheid ingang te doen vinden zich geene enkele gelegenh id tot uitbreiding van ver voermiddelen, verkeerswegen enz. te laten ontglippenopdat wij in de toekoms', niet voor de zooveelste raial zullen moeten be kennen: hier zijn wij weer niet gelukkig geweest Men gelieve toch in aanmerking te nemen, dat dc tram in alle geval zonder de minste finantieele bezwaren te bedingen aan Waalwijk wordt geschonken. Wij geven daarom met gepaste vrijmoedigheid, zooals hier boven reeds gezegd, in ernstige overweging, de Maatschappij Vicinaux-Hollandais op niet al te bezwarende voorwaarden concessie te verleenen, met beding echter vooral van de meest mogelijke voorzorgsmaatregelen voor de veiligheid, en eenige garantie, indien mo gelijk, voor uitbreiding van het verkeer aao de haven. De Kamer van koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Vereeniging van Hoofdonderwijzers. Te Waalwijkjis eene afdeeling uLangstraat" gesticht van de nVereeniging van Hoofden van scholen*. De afdeeling telt voorloopitr 12 leden. Aanbesteding hotel Verwicl. De aanbesteding had plaats 11. Woensdag 6 April. De uitslag was als 't volgt J. Koeken Tilburg, f 226S3 G. de Bont Nieuwkuik, f23787 H. van den Heuvel Uden, f23999 Van Dommelen en van Eggelen Nieuwkuik f 24250 A. Michaël Capelle,, f 24925 A. Treffers Waalwijk, f 24998 H. van der Meijs Bezooien, f25000 R. van den Biggelaar 's Bosch, f25640 A. van Mierlo 's Bosch, f25770 M. van Eindhoven Tilburg, f 27359 A. de Graaff Tilburg, f27360 A. Longenius Gestel, f 27400 St. Crispijn. De harmonie //St. Crispijn* zal a. s. Maandag 2de Paaschdag, eene brillante uitvoering geven. Behalve eenige schóone muzieknummers zal worden opgevoerd, het meermalen be kroonde drama „Onteerd". Een druk bezoek en goed succes wenschen wij hen toe. Koninginnen op reis. Hare majesteiten zullen in den avoud van 14 April naar het buitenland vertrekken. De reis gaat over Parijs en Cannes naar Noordelijk Italië. Te Parijs zullen Hare Majesteiten eenige musea en merkwaardigheden bezoeken. Te Cannes hopen Hare Majesteiten H. K. H. de hertogin van Albany te ontmoeten. Na een oponthoud in enkele plaatsen van noordelijk Italië zijn Hare Majesteiten voor nemens een langer verblijf te maken in Zwitserland en in de eerste beft van Juni in het vaderland terug te keeren. Hare Ma jesteiten zullen alsdan het paleis te Soestdijk betrekken. Het gevolg voor de reis zal bestaan uit de hofdames baronnesse van Ittersum en gravin van Limburg Stirum generaal graaf Dumonceau ridder Huyssen van Kat- tecdijke, kamerheer, en jhr. van der Staal, adjudant. Een goed voorbeeld. Eenigen tijd geleden richtte zich de Ne- derlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Stekren drank, per adres tot H. M. de Koningin Regentes verzoekende Haren in vloed aan te wenden, opdat bij-de aanstaande inhuldigingsfeesten geen overmatig alcohol gebruik de vreugde verduistere en geen militair, hetzij te land, hetzij ter zee, in haar naam eenig bedwelmend vocht werd geschon ken. In aansluiting daarmede stelde de firma Blooker onmiddellijk gratis eene hoeveelheid van hare bekende bussen cacao met de daarbij benoodigde suiker ter beschikking van de ministers van oorlog en marine, om alle militairen beneden den rang van officier daarmede op den feestdag te onthalen. Beide miuisters hebben dit royale aanbod bij vleiend schrijven dankbaar aangenomen. Parijsche Tentoonstelling. Omtrent de deelneming van Nederland aan de Parijsche tentoonstelling van 1900 kan worden medegedeeld dat de ruimte, die de tentoonstellers aangevraagd hebben, in verscheidene groepen de ruimte die het Eransche tentoonstellingsbestuur aan de com- j missie heeft afgestaan, verre overtreft. Dit is o. a. het geval voor groep VI (waterbouw kunde en middelen van vervoer) en voor groep XII (decoratieve versiering van open bare gebouwen en woningen). Het is daarom wenschelijk dat zij, die voornemens zijn deel to nemen, zoo spoedig daarvan opgaaf doen, omdat binnenkort de termijn zal worden vastgesteld, waarna geen inschrijvingen meer zullen worden aangenomen. Spoorweg ongeluk te Waspik.. Aan de rechtb. te 's Bosch werd Donderdag behandeld de zaak tegen A. V huisvrouw W. De L vroeger spoorwegwachteres te Was - pik, beklaagd ter zake dat zij in den avond van 4 Januari jl. te Waspik, als spoorwegwachteres bel ist met de bediening en bewaking der sluitboomen van den openbaren overweg van wachtpost No. 20 van den Staatsspoorweg aldaar, door hare schuld heeft veroorzaak', dat Corn. Buijks, werd gedood en Com. Kanters zwaar licha melijk letsel bekwam, doordien zij. beklaagde, toen trein 930 van het spoorwegstation te Waspik naar gemelden overweg kwam aanrij den, heeft verzuimd de sluitboomen van dien overweg op den voorgeschreven tijd te sluiten, niettegenstaande zij wist dat die trein in aantocht was en gemelden overweg moest passeeren, zoodat die trein over den overweg is gereden, terwijl de sluitboomen geheel geopend waren en voornoemde Corn. Buijks en Corn. Kanters, die zich in eeu met een paard bespannen kar bevonden, over dien overweg reden op het tijdstip, dat de trein in aantocht was, tengevolge waarvan meer gemelde Corn. Buijks en Corn. Kanters door den trein werden overreden waardoor eerst genoemde werd gedood en laatstgenoemde zwaar lichamelijk letsel bekwam. Als deskundige en getuige werd thans ge hoord Jhr. Junius van Hemerf, adjunctinspec teur bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatspoorwegen, die verktaarde, dat volgens de algemecne reglementen de trein aan het station had moeten stilstaan en het sein voor vertrek met de stationsbei had moeten worden gegeven, ter waarschuwing van de wachteres, he.geen ook volgens den thans ge; oorden stations-chef te Waspik, geen van beiden was geschied. Volgens dezen deskundige heeft, tiaar aanleiding daarvan, beklaagde slechts voor een heel klein deel schuld aan hei voor gevallene. Het O. M., waarge ïomeu door Mr. Schaep man, substituut -officier van justitie, besprak het ernstige van het feit en de gevolgen die hei na zich had gesleept. Breedvoerig trachtte hij de schuld van beklaagde aan te toouen, die volgens hem alleen de schuldige in deze zaak is. Is de beklaagde reeds genoeg gestraft, zegt spreker, met het volle besef van de gevol gen, die hare nalatigheid heeft gehad, toch moet hij eene strenge straf eischen als voor beeld aan anderen. Bewezen achtende de feiten, die haar zijn ten laste gelegd, eischt hij schuldigverkla ring en veroordeeling tot 2 maauden gevange nisstraf. Mr E. Van Zinnicq Bergraann, die voor beklaagde als verdediger optrad, betwistte in een uitvoerig pleidooi de schuld van bsklaagde. Uit alles wat in deze zaak is gehoord, bleek, volgens pleiter, het tegendeel. Met den meesten ernst vestigde hij de aan dacht van de rechtbank op de in het regle ment op de spoorwegen voorkomende artikels 17, 22, 23 en 31, waarin uitdrukkelijk staat aangegeven, dat de wachters 3 minuten voor de aankomst van een trein, moeten worden gewaarschuwd dat elke trein daartoe aan gewezen op de dienstregeling, moet stoppen aan de stations daf het sein van vertrek met de stations-bel moet worden gegeven, en van dat alles is nie'.s gebeurd, zoodat anderen en niet beklaagde hier overtredingen hebben gepleegd. Volgens den verdediger is beklaagde niet schuldig en zal vrijspraak moeten volgen. Sprang. De Christelijke ZangvereenigiDg »Excelsior, alhier zal op den tweeden Paasch dag des namiddags eea uitvoering geven in het kerkgebouw der Ned. Heiv. Gemeente. Daar het programma met veel nieuwe en schooue nummers prijkt, kan een druk bezoek niet uitblijven. Vrijhoeren Cappel. Als een groote bij zonderheid kan gemeld worden, dat de geit van de Wed. O. alhier een jong heeft ge worpen, dat in alle deelen sprekend op een hond geleek. Het dier heeft veel bekijks gehad. Dussen. Eersdaags zal onze R. C. kerk met een prachtige predikstoel versierd worden. Onze kerk is nu bijna van binnen en van buiten in orde. Aan den Keizersweg alhier ontstond Woensdagmiddag een begin van brand; ge lukkig dat er in de nabijheid menschen op huu land werkzaam waren, anders was ver moedelijk die geheele buurt algebrand. Loou-op-ZundKaatsheuvel, 6 April. Twee afgevaardigden van het bestuur der „Vicinaux Hollandais" hebben weer geconfereerd met Burgemeester en Wethouders. Op nieuw is concessie aangevraagd. Vaste toezegging is gedaan, dat de lijn volgens den vroeger aan gewezen weg door Kaalshevel naar Dongen zal gelegd worden, onafhankelijk van het besluit vau den gemeenteraad van Waalwijk. De WelEdele hèer Bossers, notaris te Loon-op-Zand, heeft tegen 1 Juli ontslag aan- gevraagd (Pr. N. Br.) (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur 1 In do j l. raadsvergadering, w® ar van. dit blad het verslag nu opgenomen zal hebben, weigerde mij de voorzitter, op 'l einde der vergadering, het woord te geven, (toen ik. het woord vroeg, pafl de vergadering gesloten); oin dit ontijdig sluiten, ben ik zoo vrij, mijnheer dc Redacteur, een plaatsje te vragen in nw veelgelezen blad. Met genoegen werd mijn voorstel van de vorige vergadering, om den gasdirecteur rij gas te ge ven, aangenomen, tevens werd hem daarbij ook het gebruik van vrij steenkolen topgevoegd. Maar mij werd niet meer de gelegenheid gegeven, om aan de voorzitter eens te vragen, wieden directeur toestemming heeft gegeven, om circa 3 jaar gas en steenkolen voor eigen gebruik aan te wenden zonder besluit van den raad? Of heeft dit de directeur ook weer te goeder trouw genomen Dit zal wel het geval zijn, doch volgens mijne meenirig is dit toch zeker niet in den haak, om iets van de gemeente te nemen, daar hij n:et de minste aanspraak op heeft. Verbeeld u, dat een stoker van dc gasfabriek zich ook maar steenko len voor zijn eigen gebruik toeeigende; ik geloof, dat hij niet alleen direct zijn ontslag kreeg, maar ook spoedig in de handen van den rechter zou vallen. Hoe het ook zij, de noodige maatregelen zal ik nemen, om deze zaak eens zuiver uitgewerkt te zien. Zou de geachte voorzitter soms gedacht hebben, dat ik nog meer staaltjes aan zou halen, van den handel, gedreven door den gasdirecteur. die zoo nadcelig werken voor onze gemeente? Van mijne verschillende bemerkingen, die ik nog heb tegenover het beheer der gasfabriek, laat ik onderstaand voorbeeld volgen: Bij mij berust eene quitantie, onderteekend door den gasdirecteur, waarop een post voorkomt, die door den directeur ruim de helft te laag berekend is. Als mij de voorzitter de gelegenheid had ge geven, had ik deze gaarne laten zien, om tevens den voorzitter der gascorumissie den Heer J. Timmermans VYz. eens aan te toonen, hoever de zoo hoog geprezen accuratesse in de boekhouding der gasfabriek zich uitstrekt. Om nog eens even op de gloeikousjes terug te komen, zag ik veel liever dien handel ook aan de fabriek verbonden; hij viel dan mede onder de gewone contróle, en deed alzoo de bestaande te goeder trouwe rekening aan de gemeente van den directeur te niet. Het eenige wat volgens mijne meening den geachten voorzitter kan gedreven hebben tot slui ting is de vrees, dat ik het zoo schoon groeiende vertrouwen in den directeur eenigzins zou be- nadeelen; zulks ware ook te bejammeren: want het tiert welig. Met behulp van het Dag. Bestuur en onze gnscommissie, niet te vergeten, is dat in drie a vier jaar opgegroeid tot een boom, die bijna onzen geheelen raad overschaduwt. Dat is nog te lezen in de notulen van 31 Mei'95 en 26 April '96 (zie hier onder) waarin de lezer verklaringen zal vinden, die zeer slecht te rijmen zijn met het groote vertrouwen, hem thans ge schonken en juist de meest twijfelenden van toen zijn nu warme, met eene motie van vertrouwen instemmende voorstanders in deze zaak geworden, doch men men zie 't, in het voorjaar is alles mo gelijk. U, Mijnheer de Redacteur dankend voor de afgestane ruimte, teeken ik, A. H. VAN SCHIJNDEL. In de vergadering van 31 Mei 9 5 zeide de heer Baijens o. a., toen gesproken werd over het breken van een ketting van de gaathouder: //Niet de werkman draagt de schuld, maar de uitvoerder van 't werk't is schande dat zooiets bij zoo'n werk kan gebeuren. Altijd heb ik gewaarschuwd en mijne waar schuwing is reeds door de feiten bewezennog blijf ik bij voortduring waarschuwen; want als ge er u van wilt overtuigen kunt ge zien, dat nu reeds de klinknagels van den houder geleden hebben. Ook aan de zuiveringskisten is nog niets gedaan. Nu kan men wel zeggen dat er zooveel werk te doen is, dat is zoo, maar dan was toch veel beter dat men eerst de lioognoodige veran deringen en verbeteringen uitvoerde en dat ijzeren hek bij het huis van van Dijck nog maar wat weg liet. pin de vergadering van 2 6 A p r i 1 9 6 toen bekend werd dat de post voor de gastfabriek moest verhoogd worden met f 1612.145 werd o. a. ge zegd De heer Verbunt„In 't geheel komt er ruim f1600 te kort, terwijl voor de gastfabriek ruim f400 is uitgegeven. Bij een vorige gelegenheid, toen ik beweerde, dater een te kort was op de rekening van f 1000, heeft van Dijck getracht dit met tal van becijferingen te weerleggen; nu echter is het te kort veel grooter Hieruit blijkt volkomen, dat men op de verkla ringen van den directeur niet onvoorwaardelijk kan vertrouwen, en er dus beter op hem gelet dient te worden.* De voorzitter,De meerdere uitgaaf voor steen kolen is een onvermijdelijk gevolg van de meerdere gasproductiedie was in alle gevallen onvermij delijk en zou niet kleiner geweest zijn, als tijdig toestemming gevraagd was tot verhooginghet zelfde is het geval voor de lantaarns. Wat het laatste punt aangaat, door den heer Verbunt besproken hiermede stem ik volkomen injdoor het dagelijksch bestuur zijn dan ook reeds' maatregelen genomen om nauwkeurig toezicht te houden, ten einde in de toekomst af en over schrijvingen te voorkomen.* De lieer Baijens ,Als oud lid der gascommissie wensch ik een en ander in 't midden te brengen. Ik kan mij raoeielijk vereenigen met de bewering dat 25 °/o van de geproduceerde gas zoude verlo ren gegaan zijn, zooals volgt uit de opgegeven cijfers dat is kolossaal. Dat er bij den verbouw verlies door lekkage zou plaats hebben! is natuur lijk maar zooals 't nu was is 't enorm. Mijn leus is altijd geweest niet verbouwen maar een nieuwe fabriek oprichten. Van Dijck was daartegen, om dat er dan ook nieuwe buizen zouden moeten zijn gelegd, en dat was volgens hem zonde, omdat de bestaande leiding zoo goed was. En nu zullen er toch nieuwe moeten komen. Waar blijft nu de consequentie van van Dijck? Men raag die zaak wel eens ernstig nagaan, want 't wordt wel een beetje te bar. De raad heeft voor de gasfabriek toegestaan 1 28.000, die som is met f415 overschreden; de Raad heeft daartoe nimmer toestemming gegeven. Wie dan Herhaaldelijk is door den voorzitter verzekerd, dat die f28000 niet zouden worden overschreden.' De voorzitter1 Is waar, ik heb dat gezegd, maar als ik het heb gezegd, deed ik dat, meenende de waarheid te spreken. Meermalen heeft het Dag. Best. de rekening gevraagd, van de reeds uitge voerde en nog ;uit te voeren werken en altijd meer dei: wij reden tat tevredenheid te hebbenen dé zekerheid dat ede hegrooting niet zoude worden overschreden Ik .weet wel wie de schuld draagt, maar die is mi niet hier oro zich te verantwoorden, maar zeker is 't datéhei Dag. Best. steeds ge meend heeli goed te handelen en geantwoord heeft door den mond van (len directeur architect." De heer van Schijndel„'t Is vreemd dat van Dijck vroeger altijd hier was, als er over de la- briek gesproken werd en nu niet." De voorzitter: »Ik heb voorgesteld hem te laten komen, maar 't werd beter gevonden, dit niet te doen. De volgende vergadering als do exploitatie re kening in behandeling komt, zal ik hem laten komen.' De heer Baijens- In alle gevallen vind ik het erg jammer dat de belasting schuldigen die f 1600 weer meer zullen moeten betalen. UITSPRAKEN van 8 April 1898. D- V. te Veen, dronkenschap, f 2 of 2d. h. 1 A. H. V., 2 A. C. v. d. H. te Bezooien, pol. overtr. ieder f 1.50 of 1 d. h. A. B. te Vlijmen, dron kenschap f 2 of 2 d. h. H. de L. te Drunen jachtdelict, f 5 of 3 d. h. verbeurdverklaring van den haas of f 1 b. M. L. M. te Waspik, pol. overtr., tl of 1 d. h. 1 w. M., 2 J. v. B., 3 C. R. allen te Capelle, burengerucht, ieder f 0,50 of 1 d. h. P. R. te Kaatsheuvel, jachtdelict, f 10 of 8 d. h., met verbeurdverklaring van strik en ver nieling daarvan. M. P. L. te Kaatsheuvel, dron kenschap, f 2 of 2 d. h. T. v. d. L, te Drunen jachtdelict, lo f 6 en 2o f 3 of 6 dagen hechtenis voor boete sub 1 en 3 d, h. voor boete sub 2 met verbeurdverklaring en vernieling van den strik. 1 C. H., 2 M. v. M., 3 F. M. S'. te Baardwijk pol. overtred., ieder 1 1 of 1 d. h. A. C. te Sprang, jachtdelict, f 10 of 5 d. h. J. B. te Bezooien, pol. overtr., f 3 of 2 d. h. J. L. B. te Bezooien, pol. overtred., f 5 of 3 d. h. R. J. F. V. te Waalwijk, dronkenschap, f 2 of 2 d. h. J. P. te Nieuwkuik, dronkenschap, f 2 b. of 2 d. h. W. C. M. v. W. te Waalwijk, pol. overtr., f 1 of 1 d. h. P. v. d. H. te Baardwijk, dronkenschap, f2 of 2 d. h. P. M. C. F. J. T. te Vlijmen, alsvoor f 15 of 3 d. h. G. B. te Vrijh. Cappel, voerwezen, f lofl d. h. H. v. V te Nieuwkuik, jachtdelict, f 5 of 4 d. h. H. IJ. te Loonopzand, overtr. veldp., f10 of 3 d. h. P. M. te Waalwijk, pol. overtr., f 0.50 of 1 d. h. L. W. te Capelle, dronkenschap, f 2 of 2 d. h. H. B. te Tilburg, jachtdelict f 5 of 3 d. h J. G. te Kaatsheuvel, pol. overtr. f 1 of 1 d. h. M. IV. D. te Kaatsheuvel, dronkenschap f2 of 2 d. h. C. v. K. te Waalwijk, dronkenschap, f 2 of 2 d. h. BAARDWIJK. GEBOREN Josephus zoon van P. van Giers- bergen en Cornelia Staal, Cornelia Ge- ruruus, z. van J. Maas en A. A. van de Leur. Leonarda Maria, dochter van H. Maas en A. M. van de Grind. OVERLEDEN: Maria Moonen, echtgenoot van Petrus Hendrikus van Bavel, 61 jaar. Wilhelmina Baijens, weduwe van Adrianus Klerx, 76 j. Franei3cus Johannes van Hest, echtgenoot van Johanna Catharina Baijens, eerder van Petronella Verhoeven, 61 j. Gerard us Franciscus van Bavel echtgenoot van Antonia van Herpt, 58 j. DRUNEN. Vanaf 131 Maart. GEBOREN: Pieterneila Maria, dochter van Wil helmus Smits en Hendrik» Koenra»d. Johannes Hendrikuszoon van Adrianus Michiel Momraersteeg en Elisabeth van Bal- kom. Adriaan, z. van Jacob Teunis Stuij en Willempje de Vroomen. Petronella Josephs, d. van Andries Pulles en Wilhel mina van Bladel. Johanna Maria, d. van Cornells de Brouwer |en Maria Pullen. Cornelia Leonardus Josephue, z. van Gode- fridus Pijnenborg en Adriana Anna Maria van Herpt. Cornelia Roelof, z. van Jan Hus en Aaltje Rinckes. OVERLEDEN Petronella Brok 3 Weken. Johanna Maria Antonia van Drunen17 maanden. Adrianus van Spijk, 30 jareu. Cornelia van der Wens, weduwnaar van Wilhelmina van Hemert, 78 j. Adriana van Velthoven, weduwe van Johannes van Helvert, 52 i. Petrus Adrianus Coenraad, 14 m. Johanna Frederika de Thouars, 8 maanden. WAALWIJK 8 April 1898. De Goede Vrijdag markt werd zeer. druk bezocht. Er was veel aanvoer ter veemarkt de handel daarentegen niet vlug. kalfbeesten golden f105 f175. Dito vaarzen f 95 f 160 Jonge varkens aangevoerd 135 stuksver kocht van f6.25 a f 14.75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 495 kg. van 11.15 f 1.23 per kg. Eieren 1 2.50 a 3.50 per 100 stuks. In weivee was de aanvoer nog al ruim, maar desniettegenstaande bestond er niet veel kooplust. De landerijen brengen in pacht over 't algemeen meer op dan verleden jaar. In den huidenh&ndel is het wat stiller. De prij zen blijven hoog. Er bestaat weinig kooplust daar de lederprijzen naar evenredigheid niet voor uitgaan. De markt is wel zoo vast voor zwaar leder en de vraag houdt aan. Licht leder is zeer schaarsch, de prijzen gaan langzaam omhoog. Voor paardeleder bestaat weinig vraag. Voor goede inlandsche schors schijnt ook meer behoefte te komen. Garouille is tegen vorige prijzen aangeboden. Valonea daarentegen, waar van de oogst berichten minder gunstig luiden, is slechts tegen hoogere prijzen aan de markt. DUSSEN. Ter botermarkt aangevoerd 97 K.G# Prijs van 11.95. a 1.20; markt gezet op fl.14. Eieren f0.70 per 26 stuks.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6