Nummer 31. Zondag IT April 1898. Tweede Blad. BÜITENLA N IX Frankrijk, Engeland. Duitschland. Zwitserland. Amerika. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. De Eeho van het Zuiden. Te Belmont is zekere Marguérite ChemiD in den ouderdom van 114 jaar overleden. Den koning van Belgie die, met den sneltrein uit Marseille naar Parijs is vertrok ken, werd aan 't station te Marseille een leeren reistasch met kleedingstukken, juvveelen en decoraties ontstolen. Sir Herbert Kitchener, vergezeld door zijn stat en gevolgd door de brigade Macdonald, met vijf eskadrons cavalerie, en artillerie, heeft zijn intocht gehouden te Berber. Mah- moed liep in den stoet, aan het hoofd van 2000 krijgsgevangen Derwisjen. De geheele stad was versierd en de Sirdar werd levendig toegejuicht. Men was vooral nieuwsgierig naar Mahmoed. De ontmoeting van Slatin pasja met Mah moed moet curieus geweest zijn. Slatin herinnerde den veldoverste aan hun ontmoe tingen onder andere omstandigheden, waarop Mahmoed antwoordde: „Wacht maar, tot je weer in Chartocm komt." De gewonde Engelsche officieren zijn naar Genenitti gebracht, zij maken het goed. On gelukkigerwijs zijn de bestelde toestellen voor radiografie nog niet aangekomen, het onder zoek Van de wonden mét Röntgenstralen zou goede diensten gedaan hebben. Volgens berichten, door de Propagande te Rome ontvangen is de toestand van de Mahdisten van ciien aard, dat de veldtocht in Soedan misschien niet voortgezet behoeft te worden. Abdullah's prestige over de s'ammen uit de woestijn moet voortdurend verminderen; zij willen de betrekkingen met Egypte weer aanknoopen. Maandagavond is te Bisley de locomotief, die een trein niet vrijwilligers van de oefenin gen naar Londen moest terugvoeren, met zoo'n kracht voor gekomen, dat een kleine dertig vrijwilligers in den eersten wagen, sommige ernstig, gekwetst werden. Te Maidenhead is Maandagavond in een schouwburg een paniek ontstaan door het valsch brandalarm van iemand op de galerij. Het publiek op de galerij stormde naar den uitgang en de galerij zakte in. Een wonder, dat het bij lichte verwondingen van een aantal menschen is gebleven. Gelukkig liet het publiek zich ten slotte van het tooneel tot kalmte vermanen. De onverlaat, die deze opschudding veroorzaakte, liep vrij. Anders ging het een jongmensch, dat te Londen voor de aardigheid de brandweer opbelde. De politierechter veroordeelde hem tot f 120 boete of twee maanden dwangarbeid. Prins Bismarck is Zaterdag voor het eerst sedert den laatsten zomer uit rijden geweest. Het was mooi weer, en twee uur lang toerde hij iu het Saksenwoud rond. Dr. Schweninger begeleidde hem. Op Goeden Vrijdag had Bismarck zich in zijn rolstoel een kwartiertje door zijn park laten rijden. De rit van Za terdag schijnt hem goed bekomen. Iu het proces wegens beleediging, dat Bruns, vertegenwoordiger van Reuter's agent schap en van de Hamburger Correspondent, tegen graaf Rantzac heeft ingesteld, is Bis marck's schoonzoon veroordeeld tot vijftig mark boete of tien dagen gevangenisstraf, betaling van alle gerechtskosten en tot pu bliceering van het vonnis in verschillende bladeu op zijne ko.ctcn. Het bleek, dat graaf Rantzau Bruns, die inlichtingen over Bis marck's gezondheid kwam vragen, had toe gevoegd „Scheer u weg; ik denk er niet aan, icderen liberaal die hier komt aangeloopen, te woord tc staan." De graaf was niet voor den rechter verschenen. Zondagochtend wierp te Berlijn een krankzinnige muziekonderwijzer zich uit een raam. Hij viel op straat en kreeg een sche delbreuk waaraan hij na korten tijd stierf. Wat het geval erger maakte was, dat hij iu zijn val een meisje, dat voorbij liep, met zijn beenen raakte. Eenige tanden werden het ongelukkige kiud uitgestooteD en een slag op de borst deed het bewusteloos ineenzakken. in het geheel zijn een en veertig gebouwtjes vernield vijftien woonhuizendrie kleine fabrieken en voorts stallen en schuren. Het bekende toeristen-hotel Beafus vatte vuur maar dat werd dadeiijk gebluscht. Alles was veel te laag verzekerd. Er zijn 87 gezinnen dakloos, de ellende is groot. Het dorpje Merlingen aan het Thunermetr is tweeden Paaschdag bijna geheel afgebrand; Uit nadere berichten over de ramp, die de Amerikaanscbe stad Shawneetown getroffen heeft tengevolge van een doorbraak, blijkt dat zestig personen verdronken zijn, en een kwart millioen dollars schade geleden is. Vreemd is het, dat bijna geen voorzorgsmaat regelen genomen waren; men schijnt de ramp toch eenigeu tijd voorzien te hebben; sommige kooplieden hadden zelfs hun goederen ge deeltelijk in veiligheid gebracht. Toen de dijk brak, vertelden ooggetuigen, sto'tle zich een berg van water, twintig voet hoog, door de opening, en binnen een kwartier was een groot gedeelte van het stadje, dat tusschen den dijk en een heuvelrug gebouwd was, verwoest. De meeste bewoners van de vernielde huizen vluchtten op de heuvels maar daar de middelen van communicatie afgebroken waren duurde het lang eer er hulp kwam. en hadden zij in den kouden avond en nacht, onder een slagregen, veelte lijden. Daar kwam nog bij dat vele booten, die te hulp gezonden waren, de ongelukkigen niet konden bereiken omdat het water woest en vol draaikolken was. Eerst in den loop van den volgenden dag kwamen een paar groote stoombooten met levensmiddelen, maar lang niet genoeg. In- tusschen had het water zijn vernielingswerk voortgezet en bijna al wat nog van de stad over was, verwoest. Shawneetown was een plaatsje van 3000 inwoners, tusschen Evansville en Paoucan aan de Ohio gelegen. De Koninginnen te Parijs. De correspondent van de N. R Ct. te Parijs schrijft Het staat nu vast, dat onze Koninginnen Vrijdag met een specialen trein te acht uu- s ochtends alhier aankomen om vijf aageu later, in den avond van den 20sten April, naar Cannes door te gaan. Het programma van hetgeen de Koningin nen hier zu'len doen, zal wel van dag tot dag worden opgemaakt, hetgeen het incognito- reizen onder den naam van gravin Van Buren zal vergemakkelijken. Een uitstapje naar Versailles is in overweging. Maandag zal er een dejeuuer plaats hebben in de apparte menten van onzen gezant, waaraan vermoe delijk een twintigtal genoodigden zullen aanzitten. Onder hen noem ik minister Hanotauxden tegenwoordigen Franschen gezant bij ons Hof en diens voorganger Legrand den raad van legatie jhr Van VVeede en echtgenoot; den consul-generaal Van Lier; het gevolg van Hare Majesteiten, en uit dc Nederlandsche kolonie alhier den voorzittei der Vereeniging voor liefdadigheid met mevrouw Buisman en den secretaris dier vereeniging. Deze attentie aan de genoemde vereeniging, in die bestuurders zoo uitstekend vertegenwoordigd, zal hier stellig genoegen doen. Ken audiöntie-aanvraag namens haar bestuur in het geheel gedaan, is overbodig geworden, daar de voorstelling der bestuurs leden reeds in overleg met onzen gezant van s'-Gravenhage uit als een punt van het pro- giamma was opgenomen. Die voorstelling zal plaats hebben na het dejeuner van Maandag. Waarschijnlijk is het dan ook verdere hier wonende Nederlanders de gelegenheid zullen hebben aan de Koninginnen hunne opwach ting te maken. Voor het dejeuner en dus ook voor de receptie zullen de heeren in gekleede jas zijn, de dames in toilette de ville. De ontvangst Vrijdag aan het Noorderstation geschiedt zonder eecig ceremonieel. Enkel onze gezant, en niemand van de Fransche regeering, zal bij de aankomst tegenwoordig zijn. Het vertrek vou Hare Majesteiten op den 20sten maakt het mogelijk dat, gelijk trou wens reeds vastgesteld is, president Faure Haar zal gaan bezoeken. Hare Majesteiten de Koninginnen met gevolg begaven zich Donderdagavond te 10 uur langs de drukke straten van de residentie naar het station Hollandsche spoor voor Haar reis naar Parijs. Overeenkomstig Haar rerlaugen waren er geen au'.oriteiten aan het station Alleen bevonden zich op de kade de vertegenwoor digers der directie van de H. S., die den trein tot aan de Belgische grens zouden begeleiden, en het dienstdoende spoorweg personeel. De extra-trein was saamgesteld uit dcD koninklijken reiswagen, eenige rijtuigen en een slaapwagen, van de maatschappij des wagons-lit, welke daartoe uit Parijs is binnen gekomen onder geleide van den daarvoor vast aangewezen trein-conducteur, die dezer dagen president Faure naar Nice bracht en heden dienst deed bij de sleeping car, waar mede koning Leopold in België terugkeerde. Hare Majesteiten bestegen tegen KR/g uur Haar salonrijtuig onder het gejuich van een talrijke menigte op het plankier aan de overzijde geschaard Zoodra de Vors.innen in het verlichte rijtuig hadden plaats genomen, werden aan alle zijden de gordijnen toegeschoven, zoodat Hare Majesteiten zich blijkbaar in den trein ter ruste legden. Het gevolg bezette het salon van het slaaprijtuig. De locomotief dampte en stampte, maar zette zich niet in beweging. In dien loestaud bleef, de trein in het station staan tot een kwartier na middernacht, toen het sein tot vertrek gegeven werd. Alles verkeerde in diepe rust.. De aankomst van HH. MM. te Parijs zou reeds Vrijdagochtend te 3 uur plaats hebben. De toeschouwers bleven met gezichten vol verbazing* naar het raadselachtige stilstaan van den trein kijken, enkelen zelfs tot aan het oogenblik van vertrek. Agenten van politie waakten voor stilte. Tot Esschen stond de trein onder directie der heeren Nierstrasz van Swieten en een inspecteur van hier. De correspondent van de N. R. Ct. te Parijs seint De koninginnen zijn hier Viijdagochtend te acht Uien aangekomen. Bloemruikers wer den aangeboden door freule De Stucrs en mevrouw Van Weede. De ontvangst was heel aardig door het groot aantal Nederlanders, aan het station aanwezig, zoodat van alle kanten een hartelijk en gezellig „leve de koninginnen 1" oprees. Koningin Wilhelmina, in een groene japon zonder mantel gekleed, was zichtbaar aangenaam getroffen door deze ontvangst. Het weer was diuilerig, maar droog op het oogenblik van aankomst, zoodat hare maje steiten in een open landauer kouden plaats nemen. In haar hotel bewonen de koninginnen de eèrste verdieping, die uitzicht heeft op den tuin der TuileriCn. Te kwart over elf maken H.H. M.M. een rijtoer. De prins van Wales is de eerste geweest die de koninginnen een bezoek heeft gebracht, om elf uur. Verscheiden notabiliteiten hebben zich ingeschreven. De vorstinnen gaao naar het Louvre. WAALWIJK. Gioot concert door het Nederlands Vocaal Kwartet, hedenavond 16 April 1898, aanvang 6 uur, op de zaal Musis Sacrum Waalwijk. (Zie programma's.) Zondag 17 dezer, 's rr iddags 12 uur, zal door de liedertafel „Oetening en Vermaak", van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musi* Sacrum worden uitgevoerd 1. Lentelied. Giessen. 2. Die Quelle in der Wtlste. Gade. 3. Neerlands Mannenzang. De Vliegh Uitvoering, te geven op Zondag 17 April 1898, aanvang 7]/z ure precies, door de tooneelvereeniging Volharding in den Strijd," iu de zaal van den heer A. Gerris. (Zie programma's;. Ook zullen dezen avond voor 't eerst eenige eereleden der vereeniging hunoe geachte medewerking verleenen zoodat er een genot en succesvolle avond te wachten staat, en natuurlijk een talrijk publiek. WAALWIJK, 10 April 1898. Vergadering van Leerlooiers te Waalwijk Talrijker dan de vorige vergadering waren de looiers opgekomen oin de oprichting eener K Looiers vereenigingte bespreken. Ook vele belanghebbenden buiten Waal wijk en Besoijen, waren ter vergadering aan wezig Enkele adhaesiebrieven waren ingekomen. Namens het voorloopig comité nam de heer G. Rubbens de leiding der vergadering op zich. Nadat deze in 't kort verslag had uitge bracht over het verhandelde der vorige ver gadering, zette ZEd. duidelijk uiteen met welk doel de looiers voor deze vergadering 'waren opgeroepen. Het hoofddoel was eene beslissing te ne men, of de vereeniging, waartoe in de vorige vergadering reeds in beginsel besloten was, zich zoude uitstrekken over het geheele land of wel zich zou bepalen tot Waalwijk, Be- soijen en omstreken. De meeste sprekers waren van gevoelen, dat men moest beginnen met eene vereeni ging voor deze streek. Wanneer deze eenmaal is geconstitueerd, zal het gemakkelijker zijn, zoodra zulks noodig blijkt, oio zich met andere looiers en met de besturen van andere looiersver— eenigingen in verbinding te stellen, om zoodoende te geraken tot eene Nederland sche Looiersvereeniging. Op voorstel van den voorzitter werd met algemeene stemmen besloten tot oprichting van eene looiersvereeniging voor deze streek. Verder werd besloten om voor de looiers van Waalwijk, Besoijeu en omstreken eene vergadering te beleggen op a. s. Woensdag ten 8 uur n.ra., op Musis Sacrum. Op die vergadering zal een definitief bestuur gekozen worden, hetwelk verder voor het ontwerpen van een reglement zal zorg dragen. Nadat door een der heeren nog een woord van hulde was gebracht aan den voorzitter, dankte deze de aanwezigen voor hunne trouwe opkomst en vooral de heeren buiten Waalwijk en Besoijen, alsook dege nen, die hunne adhaesie hadden betuigd. Hij hoopte, dat de vereeniging aan de verwachting zal voldoen, doch dat hiertoe op de eeiste plaats noodzakelijk is eene geregelde opkomst van alle looiers. Kroningsfeesten tc Waalwijk. Naar men ons mededee.lt zijn de inhul digingsfeesten in onze gemeente bepaald op 4 en 5 September e. k. Door de hoofdcommissie zijn de volgende vergaderingen belegd, tot vorming van buurt- commissies voor de straatversiering. Zooveel mogelijk zijn of worden de inwoners daartoe bij convocatiebiljet opgeroepen. Mocht ie mand vergeten zijn, boven 18 jaar, dan is dit onwillekeurig geschied. Ook zij hebben in hunne buurt toegang tot de vergadering. Buurt Markt. Bij Ant. Gerris, op Dinsdag 19 Apiil 1898, 's avonds Sl/t uur. Buurt van de Markt tot en met de heeren J. Ie Blanc en van Calker, op Woensdag 20 April 1898, 's avonds Sl/a uur bij Th. van Loon. Buurt Hoek, van de heeren J. Ie Blanc en van Calker tof Baardwijk, op Musis Sacrum op Donderdag 21 April 1898, 's avonds 81/* uur. Buurt van de Markt tot en met de heeren M. van Loon en Har togbij Chr. v. d. Werff, op Donderdag 21 April 1898, 's avonds 8Vg uur. Buurt Haven, van heeren M. van Loon en Hartog tot Besoijen bij de Bakker, op Woensdag 20 April 1898 's avonds 81/, uur. Buurt Stationsstraat, van de Loint tot ft Spoor. Bij dewed van Dijck, op Zondag 17 April 1898, 's avonds Sl/a uur. Buurt Zeiue, alles over 't Spoor. Bij Franssen, op Maandag 18 April 1898 's avotids 81/, uur. Aan de verschillende vereenigingen van Waalwijk is een uitnoodiging gericht om medewerking te verleenen, voor muziek en optocht enz. Mocht soms eene vereeniging vergeten zijn, wordt men beleefd verzocht zich aan te melden bij den secretaris. Inspectie Waterleiding. Gisteren werd onze gemeente bezocht door een achttal heeren, onder wie de referendaris bij het ministerie van binnenl. zaken, baron van Lijnden, een inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht en eenige anderen, teneinde den toe§tand van den Loint en andere waterloopen op te nemen, uit een grzóndheids oogpunt. Nogmaals de Gasfabriek. Onze lezers zullen zich herinneren, dat in de laatste raadsvergaderingen meermalen is gesproken over de omstandigheid, dat, naar men beweerde, de directeur der gasfabriek in de hem van wege de gemeente in gebruik gegeven woning reeds geruimen tijd zou heb ben gebruik gemaakt van gas en kolen van de fabriek, zonder daartoe door een raads besluit te zijn gemachtigd. Thans deelt men ons mede, dat deze aan gelegenheid bij de justitie is aanhangig ge maakt en reeds eene klacht zou zijn opge-

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5