Notaris RANT, Dejeuneis, Diners en Soupers, GEBAKKEN, PETITESFOURS, DESSERTS etc, L E. M TILBURG. Advertentiën Chocolaad en Eondantartikelen Cacao en Chocolade beissdorf Co Handelsberichten. Gemengd Nieuws. Patisserie Moderne. Cuisine Frangaise Hollandsche en Fransehe INGEZONDEN. TOESLAG Vrijdag 29 April 1898, ALLE SOORSEN Alleenverkoop van de Wereld beroemde AMSTERDAM. Confiseur, PAtissier, Cuisinier, Glacier. WAALWIJK» zonden aan den heer officier van justitie bij de arr. rechtbank te 's-Bosch. Verloving der Koningin. Bij informatie aan de best ingelichte bron is gebleken, dat het verhaal, in een der bladen gepubliceerd, dat op den aanstaanden ver- iaarda" van Koningin Wilhelmina Ilnre P i i verloving zou worden openbaar gemaakt met den tweeden Prins van Saksen-Weimar, van a tot z verzonnen D, en dat zelfs geen schijn van waarheid daaraan ten grondslag ligt. N. R. Ct. Land- cn Tuinbouw. Men meldt uit Zevenbergen aan N. R Ct "Tengevolge van het gesloten blijven der grenzen, blijft de prijs van het gemest vee zoo laag, dat vele veehouders zieh ver plicht gevoelen dat vee niet te verkoopen, doch over te houden. Dit maakt, dat vele hunner, niet voldoen de voorzien van weidevelden, deze moeten pachten. De groote behoefte aan weiland om ge melde reden, in verband met de schaarschte dit jaar, zijn derhalve oorzaak, dat do pachtsommen tot een ongekende hoogte zijn gestegen. Thans gevoelen onze veehouders dubbel de nadeelingen gevolgen der gesloten grenzen. Verscheidene landbouwers onder deze ge meente hebben hunne reeds met kool bezaaide akkers omgeploegd, ten einde deze voor den bietenbouw te besteramen en zulks naar aanleiding van den hoogen prijs, die voor de bieten dit jaar door de fabrikanten is uitgeloofd. Ontploffing. In de buskruitfabriek. De Krijgsman, te Muiden, is eergisteren in den vroegen avond een droevig ongeluk geschied. Door een ontploffing in een der bijgebou wen zijn twee werklieden gedood. Van den directeur der fabriek, den heer Bredius vernam het N. v. d. D. de volgende bijzonderheden: Het ongeluk gebeurde in een der zij— walswerken, een geheel geïsoleerd staand gebouw, ongeveer een kwartier gaans van het kantoor gelegen, waar het rookvrij bus kruit, dat de fabriek vervaardigttusschen twee zware walsen wordt gerold en geperst. Door de sterke wrijving is een betrek kelijk geringe hoeveelheid kruit, vijf acht kilogram, ontploft. Er waren op dut oogen- blik twee werklieden aanwezig, J. Kersten en J. de Graaf, die toevallig door de spuit- vlam werden getroffen. De eerste, gehuwd en vader van vijf kinderen, werd onmiddellijk gedood. Zijn gelaat is verbrand en het lichaam zwaar verminkt. De ander werd doodelijk gewond. Door goede zorgen van den direc teur en van den geneesheer, dr. H. J. M. Walterink, die spoedig ter plaatse was, werd de ongelukkige, een gehuwd man zonder kinderen, naar Muiden gebracht De dokter had echter geen hoop om hem in het leven te houdendes avonds te half tien is de man overleden. Bij de ontploffing werden de zware stalen cylinders van het walswerk geheel uit elkaar geslagen. Het gebouwtje, uit gegolfd ijzer blik vervaardigd, werd zwaar beschadigd. Ongelukken als deze zijn niet te voorko men het eenige, wat men kan doen, is te zorgen, dat het onheil geen grootere afmetingen krijgt en dat een ontploffing be perkt blijft. En dit is hier geschied, dank zij de voor treffelijke inrichting van de fabriek, die zoo is gebouwd, dat geen groote hoeveelheden buskruit bij elkaar liggen en dat de werk plaatsen en gebouwen ver uit elkaar zijn geplaatst en niet van steen zijn, zoodat geen brokken muur ver wordeu weggeslingerd, maar van gegolfd plaatijzer, dat uit elkaar geslagen wordt en in het struikgewas terecht komt, waarmee het geheele terrein opzettelijk is beplant. Bij dit geral bleek de goede inrichting dui delijk hieruit, dat onder hetzefde dak van het gebouw, waar de ontploffing geschiedde, een tweede afzonderlijk walswerk is, dat geheel onbeschadigd bleef. De werklieden, die daar aan den arbeid waren, konden zich ongedeerd verwijderen. Yan den weg af is van het gedeel telijk vernielde bijgebouw niets te bespeuren. Schip vergaan. Men kan thans als zeker aannemen, dat de Pernisser sloep Johannes Cornel us, P. B. 6, schipper Jacob van Vliet met man en muis in de Noordzee vergaan is. Tijdens den sneeuwstorm werd de sloep Donderdag gezien aan den binnenkant van Dogge. sbank door de bemanning der sloepen Gualtherie van Weezei en Jacoba, en zij moet toen te veel zeil op gehad hebben. De beide sloepen waren geheel dicht gereefd. Het vermoeden bestaat dus, dat het ongeluk gebeurd is tusschen Donderdag en Vrijdag. Thans is binnengekomen de sloep Wasse naar, van Vlaardingen, welke boven Texel een stuk van het dek zag drijven, terwijl de eveneens binnengekomen sloep Burgemeester s' Jacob planken heeft zijn drijven, wat ver moedelijk lanen waren, van een vischsloep afkomstig. De sloep had echter te veel vaart om ze op te visc-hen, en niet wetende wat ei' gebeurd is, werd er ook geen verdere notitie van genomen. Van de opvarenden waren de schipper en 2 matrozen gehuwd, en 10 ongehuwd. Het schip is tegen verlies verzekerd. Ongeluk. Te De Bilt had heden, bij bet graven vau een put, een treurig ongeluk plaats. Door het inzaken van den put brak zekere v B. de borstkas, terwijl van een anderen arbeider, zekeren S., beide beenen vermorzeld werden. De ongelukkigen zijn in het Ziekenhuis te Utrecht opgenomen. Ontsnapt. Dinsdagavond ontsnapte een verpleegde uit het krankzinnigengesticht te Delft. Zoodra het bemerkt weid, werd hij achtervolgd door het personeel, waarna een wedloop over het land, over en door slooten begon, waarbij de ontvluchte het won en de anderen het moes ten opgeven. Te Zoeter meer werd hij echter opgepakt en telegrafisch om inlichtingen gevraagd in den omtrek, daar de aangehou dene op alle vragen weigerde te antwoorden. Alleen gaf hij zijn naam op en zeide te Stolwijk thuis te behooren. Woensdagmorgen werd hij afgehaald en naar Delft terugge bracht. Dongen, 13 April. De raad dezer gemeente heeft zich bij een adres tot de staten dezer provincie gewend, om eene provinciale bij drage in de kosten van aanleg van een keiweg vau de Heuvelbrug alhier, naar en door het dorp Rijen, tot aan den grooten rijksweg BredaTilburg. Met het groote en zware vervoer is de aanleg van den weg voor deze en omliggende gemeenten van groot belang. Tilburg, 13 April. De uitslag der stemming voor een lid der provinciale staten is, dat herstemming moet plaats hebben tusschen den heer Verster, die l886 enjhr. Verheyen, die 1543 stemmen verkreeg. De heer Cooler, had 318, de heer Brenders 110 stemmen. Sprang. De geit van den schoenmaker Gelder Blok heeft dezer dagen een jong geworpen, dat acht poolen en twee staarten had. Men betreurt he', dat dit diertje zoo spoedig na de geboorte is gestorven. 1111. Boogschutters. Reeds in October 1897 werd door ons het initiatief genomen, opdat alle sportlichamen zich zouden vereenigen in een eerbiedige hulde aan H. M. de koningin bij gelegenheid van Hr. Ms. troonsbestijging in 1898. Na verschillende bijeenkomsten nam dit voornemen een vasten vorm aan en werd besloten een adres van hulde aan te bieden, waarin het elke sportvereeniging vrij stond haar naam te teekenen. Dit adres, hetwelk in albumvorm gebonden wordt en waarvoor ver schillende kunstenaars, als de HH. Van der Kinderen, Colenbrander, Thorn Prikker e. a., de randversieringen leveren zullen, zal echter zoo eenvoudig en weinig kostbaar mogelijk blijven, ten einde de deelname zoo algemeen mogelijk te maken. Behalve aan andere takken van sport, zon den wij ook aan de handboogschuiterijen onze circulaires. Aan circa 700 handboog- schutters-vereenigingen, over ons land ver spreid, deden wij die toekomen, waarin wij er o. a. op wezen dat wijlen Z. M. Willem III jarenlang beschermheer dezer tak van sport was. Onlangs nu, na ontvangst van onze circulaire, riep de Tilburgsche vereeniging „De Voor uitgang", z. g. uit onzen naam, de verschil lende vereenigingen uit den omtrek op om te vergaderen en daardoor, zooals de op roepingsbrief vermeldde, eene algemeene deelname bij onze bewegiug te bevorderen. Het resultaat was echt.r, dat men op deze vergadering, waar een 40tal vereenigingen vertegenwoordigd waren, op voorstel van eene Eindhovensche veieeniging besloot op eigen initiatief H. M. een Huldeblijk aan ie bieden alléén van de Noordbrabantsche Doelens. Wij wenschen ons in deze geheel neutraal te houden, betreuren het alleen dan ook deze vereenigingen zich niet bij onze nationale beweging aansluiten, doch zijn na rijp beraad besloten onze uitcoodigingen, reeds vroeger aan de handboogschutterijen in Nederland (dus ook aan allen in Noordbrabant en Lim burg) gezonden, te handhaven, te meer daar wij, toen wij het besluit der Tilburgsche vergadering uit de courant vernamen, reeds een kleine 100 bijdragen haddeu ontvaugen en wij reeds in October de goedkeuring voor ons plan van hoogerhand mochten ontvangen. Het staat dus aan iedere vereeniging vrij zich bij de beweging voor de aanbieding van eeu adres van hulde aan H. M. namens de Nederlandsche sportwereld aan te sluiten öf wel de Tilburgsche oproeping te volgen. Tegen betaling van f 1.50 aan den heer Jasper Warner te Zwolle bestaat alsnog tot 9 Mei gelegenheid om den naam der veree niging calligraphisch te zien opgenomen in het adres. Verder verwijzen wij naar onze circulaires, die gaarne, op aanvraag aan het zelfde adres, worden toegezonden. U, M inheer de Redacteur, voor de plaat sing dezer regelen ten zeerste dankzeggend, Hoogachtend Het. uitvoerend Comité, W. J I-I MULIER, Voorzitter. C. A. W. HIRSCHMAN, Secretaris. J WARNER, Penningmeester. L. J WIJNANDS. Aan de verbruikers der Stuiverszeep. Geen artikel maakte in korten tijd zulk een reusachligen opgang als de „Stuiverszeep". Zou er nog iemand in Nederland gevonden worden, die deze zeep niet kent? Haar buiteng woon goede eigenschappen maakten haar beroemd.- als Toiletzeep kent men haars gelijke nietomdat zij de huid zoo zacht maakt en behoudtals waschzeep werkt zij wonderdadig, zelfs de fijnste stoffen met de fijnste kleuren maakt zij als nieuw. Geen wonder dan ook, dat de verkoop der „Stui verszeep" nog dagelijks toeneemt. Aangemoedigd door het succes der S'.ui- verszecp besloten wij nog een tweede artikel te fabriceeren en brengen dit sinds enkele dagen in den handel. Dit artikel is Stui vers zeep-Poederzooals de naam dus reeds aanduidt een Poederzecp, verpakt in pakjes van een kwart kilo een half pond. Niet ter vervanging van de Stuiverszeep dient de »Stuiverszeep-Poederneen, zij staat naast de eerste, vult ze als het ware aan. „Stui verszeep Poeder" dient hoofdzakelijk ter ver vanging van groene, gele en andere dikwijls schadelijke maar altijd onvoordeelige zeepen. Op eigenaardige wijze in onze uitgebreide en naar Amerikaansch systeem spaarzaam wer kende inrichtingen gefabriceerd is deze Poederzeep volkomen zuiver en garandecren wij haar onschadelijkheid. Gebruikt deze Poederzeep voor de grove wasch, voor vloeren, muren, deuren, voor potten en pannen, en het resultaat zal u verrassen De gebruiksaan wijzing bevindt zich op ieder pakje. En nu nog iets. Elke verbruiker der Stui verszeep weet, welke groote „kans" hem geboden wordt, »om rijk te worden." Bijna duizend onzer atnemers hebben in Januari kunnen bemerken, dal deze „kans" niet in de verbeelding maar in werkelijkheid bestaat. Welnu deze zelfde kans bieden wij den gebruikers van de „Stuiverszeep Poeder;" deze allen kunnen eveneens meedoen in de Stui verszeep-Geldvcrloting, door on» 5 strookjes in te zenden. De verdere inlichtingen bevinden zich op de pakjes zeiven. Het spreekt van zelf, dat wij nu het aantal der geldprijzen in evenredigheid met de verwachte meerdere deelname wijzigen zullen, zoodat de »kans» in geen geval kleiner wordt. Wij raden u dringend aan met onze „Stui- verszeep-Poeder" eens kennis te maken; mocht ze nog niet bij u verkrijgbaar zijn, dan verzoeken wij u beleefd uwen winkelier er op attent te maken. Eischt steeds pakjes waarop staat „Stuiverszeep-Poeder" en „met kans om rijk te worden." Wij ontvangen gaarne eeus bericht van u, hoe het artikel u bevalt. Inmiddels hebben wij de eer te zijn, Hoogachtend Uw Dw. Dienaren Naamlooze Vennootschap „Vereenigde Zeepfabrieken.» De Directie. De legers der wereld. Het blad Scientific American geeft het volgende staatje, bevattende de sterkte der legers van verschillende landen, zoowel op voet van oorlog als in vredestijd sterkte op voet sterkte in van oorlog. vredestijd. Denemarken 60.000 man 10.000 man Servie 210 000 20 000 Nederland 179.0C0 22,000 Portugal 36,000 Rumenie 160.000 47.000 Belgie 167.000 52.000 Zweden en Noorw. 430.0C0 57.000 Spanje 190.000 80.000 Zw tserland 125.000 Turkije 700.000 180.000 Groot Brittanje 660.000 200.000 Italië 3.000 000 240.000 Oostenrijk 2.000.000 360 000 Frankrijk 4.380.000 570 000 Duirschland 4.500.000 580.000 Rusland 5.000.000 896.000 De Europeesche legers hebben volgens bovengenoemd blad in vredestijd een totaal van 550,000 paarden. In Azie dragen 800.000 man de wapenen, waarvan 270.000 in China, 270.00O in Indie, 100.000 in Japan en 25.000 in Pe-zie. Amerika heeft in tijd van vrede slechts 160 000 man onder de wapenen. De voor naamste Amerikaansehe legers ziju die van Mexico (40 000 man) en van de Vereenigde Staten (30,000). Het geheele aantal soldaten dat in tijd van vrede onder de wapenen is kan men schatten op 4.600.000 man en het aantal paarden dat gebruikt wordt op 700.000. Het onderhoud daarvan bedraagt jaarlijks 121/s miljard gulden. WAALWIJK, 15 April 1898. Hoornvee veel aanvoer. Handel tamelijk vlug. kalfbeesten golden f115 a f180.-- Dito vaarzen f 100 h f 155 Jonge varkens aangevoerd 95 stuks, ver kocht 'vun 1*6.75 a f 12.75. Weivee werd aan lage prijzen vlug verkocht. Wei lammeren aangevoeld 55 stuks prijzen van f2,75 a f4,75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 489 kg. van f 1.04 A f 1.26 per kg. Eieren t 2.50 a 3.50 per 100 stuks. De looiersbeuis was lieden meer dan gewoon bezocht. Er had eene oproeping plaats gehad tot bijwoning eener vergadering. Aan de orde was lo. Het oprichten eener looiersvereeniging. 2o. Het vormen van eenen looiersbond over het geheele land. Er werd in beginsel besloten eene looiers- beurs op te richten voor Waalwijk en Besoijen, zijnde die het fondament om wellicht later grootere uitbreiding aan die vereeniging te geven. A s. Woensdagavond komen de looiers van Waalwijk en Besoijen bijeen ten einde een bestuur te kiezen en een reglement vast te stellen. De heer Rubbens sloot de vergadering met den wetisch dat de vereenigiug aan haar doel moge beantwoorden n.l. het releveeren der Waalwijksche beurs en het onderling behartigen der lederindustrie in het algemeen. De handel in huiden is wat stiller sedert de laatste 14 dagen; prijzen blijven vast gestemd. Leer gaat goed weg aan flinke prijzen. De looierij werkt op hel oogenblik hier niet druk. De schoenmakerijen hebben in het drukke seizoen geen reden van klagen daar hun fabrikaat hard opruimt. DÜSSEN. Ter botermarkt aangevoerd 144 K.G. Prijs van fl.00. a 1.20; markt gezet op fl.14. Eieren f0.65 per 26 stuks. te WaalwijkMAAKT BEKEND dat de navolgende onroerende goederen door INZET en VERHOOGING staan als volgt: A. Een uitmuntend perceel Hooiland te Waalwijk, over de Hooigracht, sectie A no 200, groot 1,76,90 hectare, be- hoorende aan de Erven van Wijlen den Hoogwelgeboren heer Jhr. Mr. J. B. A. J. M. VERHEI JEN van Loouop- zand aan f4700 B. Eeu uitmuntend perceel Hooiland te Besoijen op de Waarden, sectie B no. 211, groot 2.8-3.80 hectaren, behoorende aan de Erven van Wijlen den Weledel zeergeleerden heer Dr. VAN HEIJST, te 's Hertogenbosch, aan f 4400. avonds 7 uurin het Hotel VERWIEL te Waalwijk. Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris worden gehoogd. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het leveren van met bijlevering van SERVIESZILVER, GARNITUUR, BEDIENING, etc. alles naar de eischen des tijds en de Nieuwste Methode. Verders verkrijgbaar steeds de nieuwste van de beste fabrieken etc. Aanbevelend

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6