Nummer 33. Zondag 24 April 1^98. 21e Jaargan Eerste Blad. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TTELEN Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1ND USTR1ËELEN! DE OORLOG UITGEVER Waalwijk. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1897. 'Heer en industrieelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zo» spoedig mogelijk aan den voorzitter in te zenden. Be kanter van koophandel en fabrieken voornoemd. tu3schen SPANJE en de VEREE NIGDE STATEN, om Cuba. Het ultimatum, d it de president der Ver- eenigde Staten, Mac Kinley, Woensdagmor gen om 11 uur 24 min. precies onderteekend heeftdat onverwijld is overgeseind aan den gezant der Unie te Madrid en dat door dezen Donderdag werdt ter kennis gebracht van de regeering van Spanje, maakt een einde aan de diplomatieke relatiën tusschen beide landen en leidt feitelijk den oorlog in. Naar diplomatiek gebruik is de inhoud van liet ultimatum niet bekend gemaakt, voordat het door de Spaansche regeeriug ontvangen is, maar men weet, dat de Pre sident een afschrift van de moties van het Congres heeft gezonden met een nota, waarin hij zegt, dat hij de moties heeft bekrachtigd en Spanje, overeenkomstig de termen der akte van het Congres, verzoekt zijn leger van het eiland en zijn vloot uit de Kubaan- sche wateren terug te trekken. De President heeft geen tijdstip aangegeven voor de terug trekking, doch voegt er bij dat, indien niet voor Zaterdag aanstaande een voldoend ant woord was ontvangen, hij onmiddellijk de moties van het Congres zou doen uitvoeren. Onmiddeliik nadat hem de inhoud van het ultimatum uit een te zijner beschikking ge steld afschrift was bekend geworden, vroeg de Spaansche gezant te Washington, de heer Polo de Barnabé, zijn pas en Woensdagavond om half acht verliet hij Washington, nadat hem tegen vier uur door een bode van het departement van buitenlandsche zaken zijn paspoort was ter hand gesteld. De aanvraag hiertoe was vervat in deze termen, aan 't Adres van Scherman, staatssecretaris van buitenland sche zaken „De motie, welke door het Congres der Vereenigde Staten is aangenomen, is van zoodanigen aard, dat zij mijn verder verblijf te Washington onmogelijk maakt en mij noodzaakt om mijn paspoort te verzoeken. De bescherming der Spaansche belangen zal worden toevertrouwd aan den gezant van Franrijk en den gezant van Oostenrijk. Bij deze gelegenheid, die voor mij zelf zeer pijn lijk is, heb ik de eer de verzekering van mijn hoogschatting te herhalen Was geteekend Bernabé Op 't oogenblik draagt de regeering te Madrid dus kennis van het ultimatum en 't kan heel wel zijn dat deze week niet eeos ten eind loopt zonder dat het eerste kanonschot wordt gelost, ter inleiding van een kamp welks duur, welks verloop en welks gevolgen niet te voorzien zijn I Dat Spanje op den eisch tot ontruiming van Kuba gunstig zal beslissen, is natuurlijk volkomen buitengesloten misschien ant woordt de regeering te Madrid in 't geheel niet, wat Mac Kinley de zalige genoegdoe ning zal schenken der wereld te kunnen verkonden, dat de Unie alles heeft gedaan om den oorlog te voorkomen, dat men te Washing ton alles heeft beproefd om een schikking te verkrijgen; dat broeder Jonathan steeds correct en in den vorm is gebleven. Alsof het doen van het Huis van Afge vaardigden der Vereenigde Staten, alsof het nog onbeschaamder optreden van den Senaat der Unie (dat is dus der mannen, die gesteld zijn om te waken over de belangen van land en volk, de ontwikkelden en voornamen Amerika niet alle recht ontnam om zich te rangschikken onder de beschaafde natiën Alsof de beslissingen dier beide lichamen niet duidelijk en klaar bewezen, dat het Congres meehuilt met de ontoerekenbare menigte Alsof van Washington uit na de afkon diging van den wapenstilstand door Spanje, niet alles was beproefd om den oorlog uit te lokken, met voorbijzien van alle eischen van recht en billijkheid De Vereenigde Staten, de regeering, de wetgevende lichamen, het volk in zijn meer derheid, hebben den oorlog gewild, hebben geen rekening willen houden met Spanje's pogen om te komen tot een vergelijk, hebben opnieuw het bewijs geleverd hoe gering de practische waarde is van doel en streven der vredebonden en oorlogsvijanden, die juist meenden in de Unie den hechtsten stem te vinden. 't Gold tusschen Spanje en de Vereenigde Staten niet oude veeten op te lossen, er is geen rassenhaat in 't spel, welke beide de meest geduchte elementen zijn, die aan een scheidsgerecht kunnen onderworpen worden het terrein voor een bemiddelend optreden was zoo gunstig mogelijk en Spanje heeft zelfs onder den drang der mogendheden en onder de vertoogen van paus Leo XII den Yankees de hand toegestoken. Doch er was onwil in 't spel te Washing ton men wilde de uitgestoken hand niet zien, men scheepte de vertegenwoordigers der mogendheden af met mooie praatjes en gaf als antwoord heel veel treurigs en naars te zien in het Parlement, tot in de allerlaatste dagen nog. Men heeft opnieuw de beruchte Monröë- leer „Amerika voor de Amerikanen" voor den dag gehaald om zijn eigendunkelijk, baat zuchtig en volkomen ongewettigd doen een glimp van beginsel te geven; doch wat in 1865 bij den burgeroorlog gold heeft nu geen re den van zijn. Tegen de inmenging van derden in een geschil tusschen twee partijen in de Vereenig de Staten, kan men te Washington protes teeren op grond der Monroë-leer, niet kan men aan de Monroëleer het recht ontleenen zich te mengen in de aangelegenheden van twee partijen, welke behooren tot een niet Amerikaansche natie Dit is de zaak De lieden, die aan de insurgenten van Kuba steeds wapens en geld verschaft hebben, willen nu eindelijk de rekening eens vereffend zien. Eu zoo spelen menschlievendheid, het zoogenaamde jingoïsme, gewin- en eerzucht alle een rol in de samenstelling van de bom die nu eindelijk gaat springen. Is alles, in deze crisis, dan op rekening der IJnie te schuiven Neen, Spanje van zijn kant oogst de vruchten van zijn wanbeheer, dat van den parel der Antillen, van een paradijs, een ware woestenij gemaakt heeft. Spanje heeft, door zijn vroeger wanbeheer, al zijne kolo niën verlorenKuba en de Pliilippijnen schieten noch alleen over. Doch Amerika heeft geen schijn van recht het eiland in bescherming te nemen of het te onttrekken aan Spanje's gezag. Hebben onderdanen van Amerika op Kuba schade geleden door den opstand, buiten hun schuld, dan moet Spanje's regeering dat vergoeden en Spanje is daartoe bereid be vonden, doch een bloedigen burgeroorlog op Kuba uit humanitaire beginselen te willen doen eindigen door raiddel van een naar alle waarschijnlijkheid langduriger!, veel bloe diger en wreeder kamp tusschen twee rijken enfin, dat zou dwaasheid zijn als... 'i geen boos opzet was Zoo zal dan de ongelijke strijd begonnen worden tusschen een natie van 17 millioen zielen en eene van 72 millioen zielen en 't heet dat de ee.ste handeling van de Unie zal zijn een blokkade der Kubaansche havens, gepaard met een eisch tot overgaaf en dat in geval van weigering het bombardement onmiddellijk zal aanvangen. lteeds over drie dagen, dus juist na afloop van den tijd van beraad, Spanje toegestaan, zonden èn het vliegend eskader der Unie èn het eskader van het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan gereed zijn om den slag tc beginnen en onderwijl zou ook de mobili satie zijn voorbereid van een leger, ter be zetting van Kuba. Dat de landing der Amerikaansche troepen op Kuba zoo maar zonder slag of stoot zal geschieden en dat die troepen dan zoo maar eventjes Kuba zullen bezetten in 't belang der insurgenten enfin, de massa mag 't gelooven en de leger- en marine-autoriteiten mogen oorspronkelijk gelooid hebben aan een gemakkelijke en korte campagne, men spreekt nu reeds van een oorlog van vele maanden van een jaar wellicht. 't Kan zijn, dat Spanje's eskader in de Kubaansche wateren moet onderdoen voor de divisie van admiiaal Siccard, die te Key West onder andere twee groote slag-pant— serschepen heeft, doch de baai van Havanna is niet zoo gemakkelijk te forceeren en op Kuba zelf heeft Spanje een geoefend leger van honderdduizend man plus 83.000 vrijwilligers Nu kan Spanje wel niet denken aan de ontscheping op groote schaal van troepen op Amerikaansch gebied, doch wel kan Spanje eenige havens bombardeeren en de Ameri kaansche vloot aanvallen en dus broeder Jonathan groote schade toebrengen. Het vertrouwen der Amerikanen in hun leger van 200,000 man (geregelde troepen, vrijwilligers en militie) kon wel eens geducht beschaamd worden in aantal zouden zij misschien den Spanjaarden de baas zijn en in klinkend oorlogsmaterieel zeker, doch een overwinning zou hun wel eens heel duur te staan kunnen komen en 't is nog niet eens zoo heel zeker, dat de insurgenten hen als redders zullen begroeten en steunen, nadat Mac Kinley de eersten onmondig heeft ver klaard in zijn boodschap! Daarbij komt dan nog het verderfelijk en moorddadig klimaat op Kuba, waaraan de Spanjaarden nu gewend zijn Men vertelde te Washington, dat de Ku baansche opstandelingen reeds den president der Junta, Palma, hebben afgevaardigd om te onderhandelen over samenwerking der op roerlingen met de Amerikaansche troepen, die den inval op Kuba zullen ondernemen. Als voorwaarde voor deze samenwerking wordt echtpr de erkenning der Kubaansche republiek door de Vereenigde Staten gesteld. Spanje's regeering zit er niet stil bij Zij heeft alle regeeringen der koloniën ge waarschuwd op haar hoede te zijn. Deze hadden reeds de noodige maatregelen geno men om een plotselingen aanval at te weren. Aan de verdediging der havens wordt met kracht gewerkt Maarschalk Blanco seinde, dat de gezindheid van de troepen te land en ter zee, van de vrijwilligers en van de meerderheid der bevolking uitstekend is. Generaal Bernal is met bataljons uit Val- ladolid en Catalonië te Havanna aangekomen. Generaal Marina is naar Santiago vertrokken met vier bataljons en twee escadrons. Het opstandelingenhoofd Bethanoourt heeft den wapenstilstand aangenomen. Te Santiago hebben alle inwoners, zelfs kleurliugen, beslo ten aan Spaansche zijde te zullen strijden. Eenige aanvoerders der opstandelingen zullen zich met Spanje vereenigen om de Ameri kanen te bevechten. Er wordt een bataljon van kleurlingen gevormd. Verder zijn de Cortes onmiddellijk bijeen gekomen en ziju bereid om de Amerikaan sche eischen te weigeren en alle oorlogscre- dieten, welke mochten worden aangevraagd, toe te staan. Woodford, de Amerikaansche gezant te Madrid, is volgens nader bericht naar Parijs vertrokken het station was door militairen afgezet. De menigte bleef eerbiedig, maar toen de trein vertrok werd er geroepen Leve Spanje leve het leger en de marine! In den ministerraad, gepresideerd door de Koningin-regentes, heeft Sagasta mededeeling gedaan van den huidigen stand van zaken die de staat van oorlog is. Hij deed uit komen dat er diensvolgens geen nota meer aan Woodford was overhandigdelke nota was toch overbodig. Het laatste nieuws uit Amerika is zeker wel het ernstigste; het zijn werkelijk oor logsberichten; zij luiden als volgt Het besluit on het Atlantisch smaldeel uit te zenden, Donderdagmiddag in den ka binetsraad der Vereenigde Staten genomen, werd geheim gehouden, maar iets na drie uren vernam men, dat het eskader reeds ver trokken was van Key West, om de blokkade van Havana te gaan opstellen. In den namiddag van Donderdag heeft ook het vliegend eskader van Hamp ton Roads bevel gekregen tot vertrekken. Er is reden om te gelooven dat het zal samenwerken met het van Key West ver trokken smaldeel voor de blokkade van Cuba. Dit vertrek van het smaldeel en vliegend eskader naar Havana wordt beschouwd als het uitbreken van de vijandelijkheden. Het wordt als twijfelachtig beschouwd of er eene formeele oorlogsverklaring zal worden Ge zonden en naar het oordeel van het depar tement van buitenlandsche zaken verkeeren de Vereenigde Staten en Spanje op voet van oorlog. Het departement werpt de verant woordelijkheid hiervoor op Spanje. Uit bovenstaande blijkt genoegzaam den huidigen toestand en men kan veilig aan nemen dat de lang gevreesde Spaansch-Amerikaansche oorlog is uitgebroken. De Echo van het Zuiden, faalwfjMe en Langstroaische Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentie» 'i7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regal, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1