Nummer 35. Zondag 1 Mei 1898 21e Jaargang. Eerste Blad. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Dit nummerbesteat uit twee bladen. 1ND USTR1EEL EN DE OORLOG. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Waalwijk. waal wij ksche ra Uifsirulstit Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,—. Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertïntiëx 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing °P&efseveny worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vaa A dole Steixer, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag' over 1897. Heeren industriêelen worden verzocht Hunne opgaven voor het verslag zo» spoedig mogelijk aan den voorzitter in te zenden. De kanter van koophandel en fabrieken voornoemd. DE ALGEMEENE TOESTAND Wat er uit de zee van mededeelingen, ge ruchten en veronderstellingen, valt op te vis- schen aan feiten, is het volgende Door de Amerikanen zijn genomen de „Panaraa„ een groote Atlantische stoomer) en de drie kleinere vaartuigen „Pirineo," „Par- quette,, en „Monivaz.» Door de Spanjaarden is genomen de groote Amerikaansche stoomer „Saranac" en door hen wordt nog steeds jacht gemaakt met tor pedo's op de paketboot „Paris," die drie dagen voorsprong had, doch nu niet meer dan ééo dag voor is. Een Amerikaansch officier zou op Kuba geland zijn als voorlooper van een expeditie, die eerlang trachten zal te landen aan de Zuidoostkust van het eiland. Een Amerikaansch eskader is op weg naar de Philippijnsche eilanden, waar 't dus spoedig kan spannen. Het Spaansche eskader bij Kaap Verde is of gaat spoedig westwaarts, in de richting van Amerika* Van belangrijke gebeurtenissen ter zee of te land, is niets te melden afwachten is het parool, als een gevolg wel van het niet gereed zijn en van Spanje en van Amerika. Wel is de teleurstelling groet van hen, die meenden dat een of ander geweldig treffen, eene of andere daad van onverschrokkenheid op eenmaal een eind zou maken aan den strijd om den „parel der Antillen" 't kan heel wel zijn dat de oorlog maanden lang duurt, zeer ten nadeelc van Europa's handel en nijverheid. Toch is de kans, dat er iets gebeuren gaa1 binnen enkele dagen, steeds toenemendede Portugeesche regeering heeft, naar 't heet onder aandrang van de fegeering der Ver eenigde Staten, die dreigde Portugal bij wei gering van het verzoek te zullen beschouwen als Spanje's bondgeuoot, het eskader van Spanje, gestationneerd aan de Kaap Verdische eilanden, aangezocht zee te kiezen en dus kan op 't moment het geheele eskader op weg xijn of naar Kuba of naar de kust der Vereenigde Staten. Indien het eerste het geval is, zou wellicht de blokkade van Kuba den langst en tijd hebben geduurd, in het tweede geval sou een aanval op een of meer punten van Amerika's kustgebied spoedig kunnen plaats vinden. Deze laatste mogelijkheid wordt bij voort- durig besproken volgens een dépêche uit Madrid is een Spaansch eskader, bestaande uit 4 pantserschepen en 3 torpedojagers, dezer dagen in onbekende richting wegges toomd. Men vermoedt, dat het de voornaamste Noor delijke havens van de Vereenigde Staten gaat bombardeeren. Een ander eskader, bestaande uit 4 pantserschepen en twee kruisers, wordt te Cadix gevormd. Te Queenstown is gisteren aangekomen de „Majestic" van de „White Siar-Line" en dit schip is Zaterdagavond op 1700 mijl ten wes ten van Queenstown gepasseerd een Spaan sche kruiser eii vier torpedo-booten onder vollen stoom. Heelt men juist gezien, dan moet dit smaldeel nu heel dicht aan Ameri ka's kust zijn en dan zou 't heel gauw kunnen komen tot het bombardement van een der Noordamerikaanscbe havens. Nu kan 't heel wel zijn, dat de Ameri kanen niet slapen, doch zoo heel wakker schijnen zij toch niet tc zijn hoewel de haren van New York van 'savonds tot 's morgens gesloten is en naar 't heet als bezaaid met mijnen, liep Maandagnacht de Britsche stoomer „Norwoodkomende van Manilla, er binnen, zonder dat men op de drie forten iets van bemerkte. Tot de kapitein ter verantwoording werd geroepen Dinsdag, verklaarde hij zoo naar land te hebben verlangd 1 Nu heet 't wel dat de pantserschepen van Amerika „Minneapolis en „Columbia" op weg zijn naar Spanje, doch dat is een al te door zichtige fumisterie 't zou misschien kunnen zijn, dat deze oorlogsbodems moeten dienen als eskorte van de milliouairs-yachts in de MiddellandscheZee, welker aanhouding Spanje aardig wat zou opleveren. Kuba en de Philippijnen. Terwijl op Kuba alles zijn gewonen gang gaat (de een spreekt van een krachtige Amerikaansche expeditie ter voorbereiding van een inval op groote schaalde ander zégt, dat zelfs het plan oorlogsmateriaal en levensmiddelen voor de insnrgenten onder escorte naar Kuba te brengen, is opgegeven en dan weer heet een zekere Amerikaansche luitenant Rowan aan de oostkust te zijn geland om voeling te verkrijgen met Callixto Garcia, den insurgentenleider) terwijl dus ten aanzien van Kuba veel geruchten te vermelden zijn, doch de kans op een spoedig treffen op of nabij het eiland niet veel grooter wordt, is admiraal Moutejo met het Spaansche eskader vóór Manilla (zeven kruisers, drie groote en zeven kleine kanonneerbooten) admiraal De wey, te gemoet gegaan die met het Ameri kaansche eskader de Mirsbaai bij Hongkong heeft verlaten in de richting van Manilla. 't Zou dus heel wel kunnen zijn, dat er nog voor 't eind dezer week een treffen plaats vindt tusschen beide eskadfs. De Herald ontving een telegram uit San Juan op Porto Rico, dat de Spanjaarden alle pogingen doen om de lang verwaarloosde versterkingen in staat van tegenweer te brengen. Deze taak schijnt onmogelijk, doch goede voortgang wordt gemaakt met de nieuwe batterij van het oostelijk fort San Cristobal, waar 14 zware stukken geschut staan op gesteld. Van Porto-Rico wordt naar Madrid bericht van toenemende geestdrift en patriottische offervaardigheid, doch de revolutionaire ele menten kunnen 't der Spaansche bezetting warm genoeg maken. Het escader van commodore Dewey zal meer actief optreden dan het eskader van admiraal Sampson, doch zoo heel spoedig is een aanval op Manila, de hoofdstad, nog niet te verwachten. Tot het escader behoort de kanonneerboot „Petrel", die zeer lang zaam loopt en hoogsteus tien knoopen per uur maakt. De snelheid van de gansche vloot moet zich natuurlijk richten naar die van het minst snel-stoomende schip en daar de af stand van Mirs Bay en Hongkong tot Manila ongeveer zes honderd en tachtig mijlen be draagt, zal de vloot minstens drie dagen noodig hebben om de Philippijnen te be reiken. Voor Amerika zou de bemeesteiing van ten haven op de Philippijnen een groot- voordeel zijn voor de proviandeering en als kolenstation. De Havana'sche kranten van Maandag, door het Amerikaansche blokkade-eskader ontvangen, behelzen een eenigszins snorkend manifest aan het volk van Blanco, alsook mededeelingen, waaruit op te maken valt dat de Spanjaarden van plan zijn de blok kade-schepen door middel van torpedo's aan te vallen. Het gerucht, dat Havana zou worden ge bombardeerd, is voorbarig, althans geheei in strijd met de „vredelievende" blokkade, welke de Amerikanen willen handhaven. Het is misschien ontstaan door het feit, dat ad miraal Sampson, die de blokkeerende schepen commandeert, naar Washington de vraag heeft geseind, of het niet doelmatiger zou zijn, eens een enkele maal op de schoten, die van de forten worden gevuurd, te ant woorden. Zulks zou een uitstekend moreel effect hebben op de bemanning zijner schepen. Hij heeft echter ten antwoord gekregen, dat hij geen enkel zijner schepen aan het te voorschijn roepen van zulk een moreel effect mocht wagen. Zoo heel afdoend schijnt de blokkade der Amcrikaneu ook niet te zijn de Spaansche postboot „Montserrat" met 2000 man troepen, ammunitie en steenkolen, heeft de oorlogs schepen weten te verschalken en is de haven van Cienfuegos aan de zuidkust binnenge- loopen, terwijl de Spaansche kanonneerboot „Ligero" den Amerikaanschen torpedojager „Cushing" na een wisseling van elf schoten terugdreef met weggeschoten schoorsteen. In elk geval is het tijdstip zeer ongunstig g rkozen voor een oorlog op Kuba. De re gentijd is aangebroken en duurt nu drie tot vier maanden. De gele koorts heerscht, en dat is nog gevaarlijker vijand dan de Span jaarden want dezen kan men bestrijden met geweren en kanonnen, doch vomita is niet te bestrijden. In één jaar (1878) werden 132 Amerikaansche sleden door de gele koorts aangetasthonderdduizenden stierven de materieele schade bedroeg meer dan honderd millioen dollars. Telken jare komt uit Havana of van Kuba de gele koorts naar het vaste land over. Eu ihans dreigt het gevaar ern stiger dan ooit te voren. De Vereenigde Staten hebben nog geen maatregelen genomen om dezen geduchten vijand te keeren. En dat is even noodig als het nemen van ver dedigingsmaatregelen tegen de Spanjaarden. DE GEVANGENEN. Terwijl de Spaansche schepen bemachtigd door de Ametikanen te Key West, een kleine oorlogsvloot vormen, hield h-t prijsgericht te Key west een geheime zitting. De vraag deed zich voor, wat er gedaan moet worden met de gevangen equipages en passagiers ten getale van 230. Het ministerie van oorlog heeft instructies gegeven dat den gevangen Spanjaarden alle égards moeten worden be toond. De gevangen Spaansche officieren zullen als getuigen worden vastgehouden, maar de mannen der equipages zijn reeds in vrijheid gesteld. De zeelieden, die geen vrienden aan wal hebben, vreezen evenwel om iu de vijandelijke haven aan land te gaan. Zij zullen in de kazerne onder dak worden gebracht, en worden hewaakt door de federale troepen. DE TOESTAND IN AMERIKA. Veel verwarring heerscht naar het heet, aan het departement van oorlog te Washing ton, ook wegens de omstandigheid dat Mac Kinley tegelijk president en minister van oorlog wil zijn. Intusschen lijkt de bevolking van de kust van den Atlantischen Oceaan geruster te zijn tegevolge van de vorming eener speciale Amerikaansche observatievloot van oorlogsschepen. Acht nieuw uitgeruste kruisers zijn belast met de kustbewaking tus schen Maine en Florida deze zouden vedette- dienst verrichten en een nadering der Spaan sche vloot aan de bedreigde kuststeden moeten signaleeren. De telegrammen uit Amerika komen hierin overeen dat toenemende verwarring heerscht aan het departement van oorlog te Washington. Men zegt dat de militaire autoriteiten telkens overhoop liggen, en allerlei tegenstrijdige bevelen geven. De legercommandant Miles moet niet overweg kunnen met Schofield, die door Mac Kinley aangesteld is tot ver trouwelijk adviseur voor militaire zaken, het geen Miles en de minister van oorlog Alger afkeuren. Algeraeene ontevredenheid wekt het dralen met de oorlogstoebereidselen, het wordt nu de vraag hoeveel weken er zullen ver- loopen alvorens het Amerikaansche leger strijdvaardig is, al wordt ook het bericht van de Herald bevestigd, dat reeds meer dan het benoodigd aantal vrijwilligers bijeen is. Bo vendien blijkt nu, hoe groot het gebrek is aan moderne vuurwapeuen, zoodat de meeste opgeroepenen met ouderwetsche geweren ge oefend moeten worden. Intusschen rijzen allerwege in Amerika de prijzen van de levensmiddelen zeer sterk. De Daily Mail ontvangt uit Washington het bericht, dat het gemelde wetsontwerp strekt om het tonuengeld der schepen die de Amerikaansche havens binnenkomen, te ver- hoogen tot 2 dollar 20 cents, dit zou betee- ker.en dat de Amerikanen hun oorlogskosten op den wereldhandel willen verhalen. De Daily Chronicle verneemt uit Washing ton dat volgens besluit der regeering de voornaamste Amerikaansche havens 's nachts gesloten worden. Dit lokt veel kritiek uit maar de regeering rechtvaardigt den maat regel door de noodzakelijkheid, daar torpedo's te leggen, heigeen de vaart's nachts te on veilig zou maken. Vele schepen moeten reeds groot gevaar geloopen hebben, en belangheb benden vreezen ernstige rampen dienten gevolge. DE EERSTE BESCHIETING De Amerikaansche oorlogsschepen New York, Cincinnati en Puritan hebben Woens dag de forten van Matanzas gebombardeerd. De beschietiug begon 's middags kwart voor een en duurde een half uur. De Spanjaarden leden groote verliezen aan menschenlevens, de Amerikanen gcene. Het bombardement van de forten van Ma tanzas had ten doel, de voltooiing te beletten van de aardwerken van Punta Gorda. De batterijen aan het oosten van de baai openden het vuur op het Amerikaansche vlaggeichip New York, dat het vuur beantwoordde. De forten schoten een keer of twaalf met granaten uit het acht-duims geschut, maar alle projec tielen misten hun doel. De Amerikaansche schepen verlieten toen de baai en begaven zich in volle zee, om de juiste ligging van de batterijen na te gaan, zij wierpen toen 300 granaten op de forten, de batterijen en de aardwerken toen schenen deze laatste ver nield te zijn. Het vlaggeschip keerde naar Havana terug; de Puritan en de Cincinnati zijn ook van de Mantanzas vertrokken. Niets nauwkeurigs is nog bekend over de verliezen van de Spanjaarden, maar Ameri kaansche officieren gelooven dat ze zwaar zijn. Nader meldt men De telegrafische berichten uit Key West moeten onder voorbehoud worden aanvaard, want de Amerikaansche pantserschepen zijn na een half uur vechtens genoodzaakt geweest zich van voor Matanzas te trekken. In strijd met de berichten van de Ameri kaansche bladen, hebben de forten van Havana nog geen enkelen keer met scherp geschoten de tot dusver geloste kononschoten waren uitsluitend alarmsignalen. HET BLOKADE ESKADER. Een officieel telegram van Blanco zegt dat een deel van het vijandelijk eskader zich in Oostelijke richting verwijderd hteft naar het Kanaal. Een pantserschip is verongelukt te genover Disnas, in de provincie Pinario. Drie audere schepen werken om het weer vlot te brengen. NOG EEN GENOMEN SCHIP. De monitor Terror heeft Woensdag het zeilschip Guido buit gemaakt, komend van Liverpool en Coruna, bestemd naar Havana, met eene groote lading levensmiddelen en specie voor de Spaansche troepen aan boord. De Terror heeft eerst jacht moeten maken op de Guido alvorens haar te kunnen nemen. De Terror begon met een schot in de lucht, maar op de Guido werden alle lichten ge-

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1