i i-o IMERMANS „UTILE DULCi" Bij ANTOON MEK, te Waal»! F Jalousieën 1887. 1898. KOOPT 1887" ST, f.STIPIII! PI IKE. KLFM WIJN.S Van Eool-Van dei Schoot, M. J, v, d, 11 Hlioen 349,325 «telt Samuel Heekscher senr,, Advertentiën, WIJNHANDEL. Genade- Oorden S&SMatiïiiit ©-4. (éfyf Het best<» adres Gerard van Dijn, BELEGEN WIJN. 7 JAREN FLESCH, Proeven is koopen! Maandag 2 Mei Telegrammen. Handelsberichten. Waalwijk. Onderhoudt uwe talen! Meimaand der P RIJS 60 CE NI. WAALWIJK. 's Bosch, Wed. V. J. GERRIS Als boven. Uitnoodiging tot deel neming in de Kansen, 5 Mei e.k. Waarom is Lectuur in het Nederlandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch. is verkrijgbaar nieuw gebeden boekje. AALWIJK. is bij aan de Haven Gebotteld in 1891 heeft dus Deze wordtzoolang de voorraad strekt, geleverd, voor slechts f 45 per anker. Proefflesschen te bekomen f 1.10 per flesch. fis Cl! Horlogemaker Hoofdprijs MEOIEDE HET geluk de hand. een geheel origineel lot slechts Guld. 3,50 een half origineel lot slechts Guld. 1,75 een kwart origineel lot slechts Guld. —,90 De uitbetaling en verzending van de prijzen Onderofficieren. De minister van oorlog heeft bepaald, dit voortaan millicieuonderofficieren, die voor den officiersrang wenschen opgeleid te wopden, geeu vrijwillige verbintenis behoeven a ui Ie gaan, zoodat zij dus als milicien niet alleen tot den hoofdcursus mogen worden toegelaten, maar zelfs als milicien het examen voor 2e- luitenant mogen atl ggen. Onze koninginnen op reis. HH. MM. de Koninginnen hebben Woens dagmiddag om 12 uur 3<> per extra-trein Cannes verlaten. Zij werden tot aan het station uit geleide gedaan door den kroonprins en de priuces van Denemarken, den hertog en de hertogin van Leuchtenberg en de graviu De Caserte. Op het oogenblik van Haar vertrek betuig den HH. MM. Haai hooge tevredenheid over hel verblijf te Cannes en hoopten daar hjït volgende jaar terug te komen. De trein reed zonder stoppen door tot Vio- timille en van daar naar Genua, waar HH. MM. tot den 29en dezer bleven en zijn toen naar Florence vertrokken. Gevolgen van den oorlog In de haven te Zaandam lost op't oogen blik het Engelsche stoomschip „Aasama met rijst uit Akiab voor Wormerveer. Terwijl de prijs der rijst sedert de insche ping ongeveer f2 per baal is gestegen en de ladiug 61935 balen bedraagt, maakt de firma dus nu reeds een winst van 1 120.000. Jaap Eden krijgsgevangen gemaakt Uit Havana komt het vrij vermakelijk bericht, dat vier Enropeesche wielrenners, waaronder Jaap Eden, door de Spanjaarden opgepikt zijn. Het geval wordt door een hunner, Dominque Lamberjach, aldus verteid Ëergistermorgen (23 April) om kwart over tienen (Amerikaansche tijd) zeilden wij op het ruime sop op eenige mijlen afstands van Belleair (Florida). Met ons viereu, Gougoltz, Jaap Eden, Cissac en ik. luierden we op een jacht. Jaap ging zich uitkleeden om eens kopjeonder te duiken, toen we plotseling aan stuurboord een grijze massa bespeurden, die over het water schoot. Het was een Spaansche torpedobool. De grijze massa maakte op eens een behendige wending en kwam ons met zijn windvering aan bakboord enteren. Meteen kruipen er een tiental mannen uit den buik van het zonder linge dier en een stem roept ons woorden toe, die we niet verstaan. Het was een torpedoboot van de Spaansche vloot, die, in deze wateren kruisende, het goed vond ons te enteren, daar ze on? van het leggen van ouderzeesche mijnen verdacht. Wat we ook uitlegden en zeiden, het bleef zonder gevolg: de kapitein brak het gesprek af en verklaarde, dat we krijgsge vangenen waren. Na ons aan boord van de torpedo ingescheept en ons arm jacht op sleeptouw genomen te hebben, nam men ons mee naar Hai ana,waar we sinds gisteren vertoeven. Iu een later bericht wordt gemeld, dat de vier „krijgsgevangenen" door maarschalk B'anco in vrijheid gesteld zijn. Zou het waar zijn Het is anders niet on aardig, dat de eerste >Krijsgevangenen", die de Spanjaarden maken, vier wielrenners zijn en nog wel een Nederlander, een Zwitser en twee Franschen 1 13 woningen verbrand. Te Schagerbrug, (hoofdplaats van Zijpe, bij Schagen in Noord-Holland) had de bakker j. Ue ongeluk met een petroleum- lamp te vallen, w»nr^QQr een hoop lakke ,-bossen door het brandcuue» "ocht werd aan getast. Wel poogde hij onmiddellijh. ^--and met een emmer water te blusschen, doch de vlam vond in het droge hout zulk een welkom voedsel, dat in weinig tijds het geheele perceel in lichterlaaie stond. De bewoners hadden nauwelijks den tijd het vee te redden. Weldra stonden links en rechts van de bakkerij de belendende gebouwen in brand. Zoowel de manufacturen-en kleermakerswin kel van den heer Niestadt, als de bierbotte larij van den heer Plevier, lagen weldra tegen den grond. Van de aanwezige goederen, noch van den inboedel was iets van betcekenis te redden. Aangewakkerd door een krachtigen Noord oostenwind vatte ook weldra het café van mej. de wed. Zander vlam. Slechts met moeite konden de bewoners hun woning verlaten. In denzelfden tijd werd de boerderij van den heer J. Harp aangetast. Bijna ongekleed ontvluchtten vrouwen en kinderen den vuurpoel. Alle pogingen werden aangewend om het vee te redden. Slechts voor een deel mocht dit gelukken. Twee koeien en twee kalveren, benevens een paard kwamen iu de vlammen om. Van het geredde vee bekwamen enkele koeien deerlijke brandwonden. Ook de heer Harp werd op meer dan een plaats geblakerd. Terzelfder tijd werd de kruidenierswinkel van den heer W. Jimmink door de vlammen aangegrepen. Sedert het uitbreken van den brand was nu ongeveer 20 minuten verloopeu en nog altijd was alleen de spuit van Scha gerbrug op het terrein van het onheil. Het scheen, dal de verschrikte bevolking aan de hulp der aangrenzende gemeenten niet dacht. Doch wat de ouderen vergaten kwam in het brein van een 10-jarigen knaap op. Het zoon tje van den rijksontvanger, den heer Feiser, reed vliegensvlug op zijn rijwiel naar Scha- Cen om hulp. Weldra klepten de klokken in Schagen eu binnen 10 minuten was de brand spuit van de gymnastiek- en schermvereeniging „Lycurgus", gevolgd door nog meer spuiten, op weg ter hulpë. Inmiddels had het vuur nieuwe perceelen jj aaugetast. De wagenmakerij van den heer A jj Ligthart en de gebouwen en pakhuizen van de handelaars in brandstoffen, de heeren J. Faas en C. Nieman, lagen reeds tegen den grónd voordat de spuiten verschenen. Hoewel ook spoedig de brandspui'en van St. Maar- tenbrug, het Zandt en O.idesluis aanwezig waren, rnoest men het toch nog aanzien, dat de woningen, bewoond door A. De Vries en P. Kraakman, dc slagerij van den heer Stöve en het groote koffiehuis van A. Bruin ver brandden. Een oogenblik bestond er groot gevaar, dat de verbinding tusschen de beide kanten van de Groote Sloot zou worden afgesneden. De brug had op vele plaatsen vuur gevat Het was iu de eerste plaats aan schipper De Gooier te danken, dat de brug behouden bleef. Te midden van een verstikkenden rook en vonkenregen gelukte het hem, geholpen door een paar mannen, met een houweel de brandende stukken weg te hakken. In 't geheel werden 13 woningen, bewoond door 16 huisgezinnen, samen 71 personen, van have en goed beroofd. Dusscn. De heer F. de Horn alhier is benoemd tot rijkspostbode, in plaats van C Schreuder. MADRID, 29 April. (R. B. D.) Generaal Blanco seint; Drie Amerikaansche kruisers openden het vuur op de batterijen van liet fort Morillo te Ma- tunzas, zonder eenige schade te veroorzaken. Wij losten toer. veertien schoten, waarop de kruisers antwoordden met een menigte granaten, die geen kwaad deden. Een vijandelijk eskader van vijf schepen heeft ook achttien granaten afgevuurd op de batterij van Sabanilla, zonder eenige uitwerking. De consuls van Frankrijk en Oostenrijk hebben tegen het bombardement, waarvan tevoren geen kennis was gegeven, geprotesteerd. MADRID, 29 April. In antwoord op verschillende vragen bevestigt de minister van oorlog in de Kamer, dat het bombardement van Matanzas geen ander slachtoffer heeft gemaakt dan een muilezel. Daarentegen heeft een der Amerikaansche schepen avei ij gekregen. De opstandelingen trokken met de Yankees eene lijn, want tijdens de beschieting rukten zij op Matanzas aan, maar zij werden geheel verslagen, vele dooden achterlatende. Het was een roemvolle dag, zeide de minister. MADRID, 29 Bpril Er heerscht groote geestdrift te Havanna over de nederlaag van het Ameri kaansche eskader voor Matanzas. WASHINGTON, 29 April. Ofschoon het tegendeel beweerd wordt, gelooft men met, dat er voorden herfst op Cuba geregelde troepen zullen landen, en dat, als er nu een krijgsmacht aan wal gaat, het alleen zal wezen om aan de pacific's levens middelen te kunnen uitdeelen. Misschien zal ook dit onnoodig blijken, wanneer de Spanjaarden het stoomschip Texas van het Roode Kruis toelaten levensmiddelen aan wal te brengen. Weigeren de Spanjaarden dit, dan is het voor het oogenblik niet waarschijnlijk, dat deze lading met geweld van wapenen doorgezet wordt. Het gerucht van de landing van vrijbuiters i9 ongegrond. De kustweg wordt door vrijwilligers bewaakt, Een ontscheping te Matanzas wordt we gens de torpedo's voor onmogelijk gehouden NEW-YORK, 29 April. Volgens een telegram uit Key West aan de Evening Post hebben de moni tor Terror en de kanonneerboot Machias Cardena9 beschoten, en vele Spanjaarden gedood. Na twee uur werden de batterijen tot zwijgen gebracht. De twee bodems kregen geen letsel. KEY WEST. 29 April. Kapitein Harrington van den monitor Puritan twijfelt aan de juistheid van het bericht over de beschieting van Cardenas. Het is onmogelijk, zegt hij, de stad dichter dan op zes mijl te naderen. Ook heeft hij geen kanon gebulder gehoord, en bovendien liggen er twee Spaansche kanonneerbooten in de baai van Car- j-noq verscholen. De kanonuk-Koot Newport heeft bij Caba nas een kleine sloep bu-.-.&**nirfc, na een schot met los kruit gedaan te hebben, ue }ia(i een lading visch aan boord. De bemanning, z*. ,,n koppen sterk, behoorde tot de Spaansche marine reserve. De officieren van de Newport gelooven, dat de sloep berichten over de bewegingen van de Amerikaansche vloot naar Havana trachtte over te brengen. Een matroos aan boord van den Amerikaan- schen monitor Puritan is door een krijgsraad ad hoe schuldig bevonden aan verraad en tot den kogel veroordeeld. De man verklaarde een Span jaard te zijn. Men betrapte hem, terwijl hij bezig 'was eeti gat te vijlen in het kruitmagazijn. LONDEN, 29 April. De Sun deelt ineen editie van hedenavond tien uur een telegram uit Was hington mede, naar luid waarvan de publieke opinie levendig bewogen is door het bericht, dat de keizer van Oostenrijk-IIongarije Spanje met geld bijstaat. Men ziet daarin een inbreuk op de wet der onzijdigheid, die een oorlogsverklaring verdient. Onder den druk der openbare meening heeft de president al besloten een nota aan de regeering te Weenen te richten. (Retiter's agentschap seint dit bericht onder alle reserve over.) WAALWIJK, 29 April 1898. De handel ter veemarkt was lieden willig. Er was ook tamelijk veel aanvoer van kallbeesten en \et vee. kalfbeesten golden f 113 it f 195.— Dito vaarzen f 85 it 1155 Jonge varkens aangevoerd 180 stuks, ver kocht van 1' 7.25 a 111.25'. Weilarameren aangevoerd 205 stuksprijzen van f2,50 a f 5,50. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 365 kg. van f 0.92 ft f 1.10 per kg Eieren I 2.50 a 3.— per 100 stuks. In den huideuhandel is het stil doch de prijzen blijven vast. De veiling te Lonoen liep ongedecideerd af. Er waren o.a. 90,000 Kaaphuiden ter veiling en dewijl Amerika geene orders van eenige beteekenis had ge geven waren de prijzen voor lichte huiden in flauwe stemming. Indien de ooriog lang zal duren verwacht men nog verdere daling in licht goed. Daarentegen iufluenceert dc oorlog tenop- zichte van het leder in eene andere richting. Alle soorten zijn min ot meer in prijs geste gen, en de verkoop gaat veel vlotter. In het buitenland is de stemming bepaald gunstig. In schors, ook met het oog op het nieuwe gewin, wordt weinig handel gedreven. Vreem de looimiddelen met zeer veel aanbod flauw gestemd. DUSSEN. Ter botermarkt aangevoerd 243 K.G. Prijs van f0.75 a 0.88; markt gezet op f0.82. Eieren I 0.60 por 26 stuks. het oudsteen meest verbreide merk? TT O Omdat liet eerst werd ingevoerd. Omdat wegens zijn fijnen smaak a'le JjL-ü nabootsingen nog steeds ver ach ter zich laat. Omdat uithoofde zijner samenstelling (ei- H-O wit en vet) vleesch en eieren kan vervangen. N ALBERTS, Uitgever Kcrkrade. Abonneert U op: (Het nuttige met het aangename) Wekelijks 8 bladz. 4° in 2 kolommen. Prijs voor Nederland p. p 2. per jaar. voor Jalonsieën van af f 2,50 de vierkante Meter. Zeer solied en net afgewerkt. Qualiteit en soliditeit in aanmerking ga nomen beneden iedere concurrentie. Aanbevelend '-fl- 11 40 Vugterstraat H 40 zal te raadplegen zijn te Waalwijk, bij mejuffrouw van 11 uur voorm. tot 4 uur namiddag. Onder aanbeveling, ev. I)e prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. van dc door den Staat Hamburg gewaar borgde groote Geldloterij waarin zeker gewonnen moeten worden. De prijzen van dene veel voordeel biedende Geldloterijdie volgens het plan slechts 118,000 loten bevat, zijn de volgende De hoogste prijs is eventueel 500,000 Mk. 26 pr. a 10,000 Mk 56 pr. k 5.000 Mk. 106 pr. ii 3,000 Mk. 206 pr. a 2,000 Mk. 812 pr. k 1,000 Mk. 1518 pr. a 400 Mk. 40 pr. a 300 Mk, 140 pr. a 200 Mk. 36952 pr. k 155 Mk. 9959 pr. ii 134,104,100. 93.1 pr. Ü73, 45,21 Mk totaul 59,180 prijzen. Premie v. 300000 Mk. 1 prijs a 200,000 Mk. 1 prijs a 100,000 Mk. 2 prijzen k 75,000 Mk. 1 prijs a 70,000 Mk. 1 prijs a 65,000 Mk. 1 prijs 60,000 Mk. 1 prijs k 55,000 Mk. 2 prijzen a 50,000 Mk, 1 prijs a 40,000 Mk. 1 prijs a 30,000 Mk. 2 prijzen k 20,000 Mk. en worden deze in eenige maanden in 7 klassen uitgeloot. De Hoofdprijs iu de le klasse bedraagt Mark 50.000, stijgt in de 2e kl. tot 55,000 Mk., in de 3e tot 60,000 Mk., in de 4e tot 65.000 Mk in de 5e tot 70.000 Mk., in de 6e tot 75.000 Mk., in de 7e tot 200.000 Mk. en met de premie van 300 000 Mk. event, tot 500.000 Mk. Voor de eerste prijstrekking, die offi cieel is vastgesteld, kost De inleggelden voor de volgende klassen zoowel als de juiste lijst der prijzen worden aangegeven in het officieele trekkingsplan voorzien van het Wapen van den Staat, welk plan ik op aanvrage gratis verzend. Iedere deelnemer in de loterij ontvangt ongevraagd onmiddellijk na de plaats gehad hebbende trekking de officieele trekkingslijst. geschiedt door mij direkt en prompt aan de winners en onder de strengste ge heimhouding. Iedere bestelling kan men een voudig per postwissel opgeven. Men wende zich dus met dc aanvraag om toezending van lo ten voor de spoedig plaats hebbende trek king zoo spoedig mogelijk ol uiterlijk tot met vertrouwen tot Bankier en Wisselkantoor in HAMBURG. Duitschland.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6