""buitenland. Frankrijk. Engeland. Servie. Turkije. Rij kspostspaarbauk. BINNENLAND. Jaarmarkt te Waalwijk op Donder- derdag 5 Mei 1898. waar het de troepen zou kunnen ontmoeten die onder generaal Nunez iu de Vereenigde Staten uitgerust zijn. Men gelooft dat dit punt gelegen is aan de Noordkust. Zoodra Matauzas genomen is, zal het tot operatie basis gemaakt worden en daarna zal de insluiting van Manil lavolgen. Uit New-York wordt aan de Temps geseind dat volgens een bijzouder telegram uit Was hington aan de New York Herald de com missie voor het zeebeleid aan het departement van marine op 't oogeublik een voorstel overweegt om een eskader naar de Canarische eilanden te zenden, IN SPANJE. De Madrileensche pers betuigt eeuparig, dat de dag van Zondag droevig maar roemrijk is geweest, en maant aan tot kalmte en tot vertrouwen iu spoedige zegepralen. Sagasta is naar het paleis gegaan, naar men denkt om een telegram mee te deelen, behelzende dat Cavite met den grond gelijk is gemaakt, en het gedeelte vau Manila, dat niet ommuurd was, verbrand. De Amerikanen hebben met petroleumbommen geschoten. AMERIKA-DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. Opnieuw komen uit Washington berichten waaruit wantrouwen iu Duitschland spreekt men schijnt Duitschland'a tusschenkomst te vreezen bij een bombardement van Manilla. Zeker is het, dat de Duitschers te Manilla aanzienlijke handelsbelangen hebben, en men zegt dat Duitschland niet dulden zou dat de Amerikanen de Filippijnschc eilanden, na ze den Spanjaarden ontnomen te hebben, aan Engeland of aan Japan overdeden. In elk geval verdient het opmerking dat Duitschland nog geen ouzijdigheidsverklaring heeft afge legd, en dat er één Engelsche kruiser (wel is waar een groote), en wellicht meer dan een Duitsch oorlogsschip naar Manilla gezonden zijn. Blijkens te Berlijn ontvangen partic. tele grammen ui* Washington heelt de opperbe velhebber Miles gezegd dat de houding van Duitschlan 1 en Oostenrijk, het niet-afleggen van de ouzijdigheidsverklaring door die beide, in Amerika langzamerhand eenige zenuwach tigheid verwekt. Het departement van marine zou reeds bevolen hebben Duitsche scnepeu wat nauwkeuriger in 't oog te houden en te doorzoeken dan andere vieemde schepen. Verder wordt, zegt men, als mogelijk voor gespiegeld dat Amerika naderhand de Filip pijnen zal bezet houden als pand voor de oorlogsschatting. Dreyfus F.mile Zola heeft bij deur waar - dersexploit het parquet te Versailles de dagvaarding van Alfred Dreyfus, gedomicili eerd op het Duivelseiland, laten aanzeggen. De dagvaarding zal overgebracht wordeu aan het ministerie van koloniën. Wordt aan deze dagvaarding gevolg gegeven, dan kan ze eerst den 23sten Mei Dreyfus bereikt hebben en op dien dag begint juist hei tweede proces. Het Zola-proces zal, naar men verwacht, menige merkwaardige onthulling brengen. Zoo vertelt de Gaulois, dat het informatiebureau van het ministerie van oorlog het onloochen baar bewijs bezit, dat de voornaamste getuige van Zola hoogstwaarschijnlijk Hen^i Casella, met den Duitschen militairen attaché eeu samenkomst te Karlsruhe heeft gehad. Dit bewijs moet bestaau in een photografische instantané. Voorts wordt gezegd De verpletterende stukken, waarmee de generale staf de schuld van Dreyfus en de verstandhouding van de Zola-partij met de Duitsche Regcering wil bewijzen, bestaan in twee moment-phoiografie- 6n. De eene stelt den ex-kapitein Dreyfus voor, terwijl hij in de cour van een Brusselsch hotel met den vroegeren Duitschen militairen attaché graaf Schmettau spreekt. Deze photo- grafie is zes maanden na de veroordeeling van Dreyfus in 't bezit van het informatiebureau gekomen. Op de tweede momentphotografie staat kolonel Picquart in gesprek met kolonel Von Schwarzkoppen, Deze photografie moet het bewijs leveren, dat beide officieren nog niet lang geleden te Karlsruhe een samenkomst hebben gehad. In welonderrichte kringen is men overtuigd.dat deze beweerde instantanés op een niet eens erg sluwen photografeertruc berusten. Overigens weet men te Karlsruhe ook niets van zoo'n samenkomst af. Volgens deu Soir heeft Zola ook een dokter uit Havre, dr. Gilbert, een intiemen vriend van president Faure, gedagvaard. Aan dezen moet Felix Faure in 't begin van 1895 als minister van marine verklaard hebben Dreyfus heeft geen bekentenis afgelegd, daar hij on schuldig is. Dreyfus is niet het slachtoffer van een rechtsdwaling, doch van een infamie." Gilbert zal dit onder eede voor het gerecht bekrachtigen. Het nieuwe proces-Zola belooft dus niet minder seusationeel te zijn dan het eerste. De graanprijzen stijgen nog steeds en het brood kost thans 50 centiem per kiio. De regeering heeft den hoogen landbouwiaad bijeengeroepen om dezen te raadplegen. Bij de manoeuvres in de omstreken van Marseille is bij den draai van een weg eeu compagnie infanterie in botsing gekomen met een escadron cavalerie. Zeventien ruiters en jnfanteiisten werden gekwetst. Gladstone verlaat zijn bed of zijn kamer niet meer. Daar de ziekte langzaam voortgaat, zal hij nog eenigen tijd te-midden der zijnen blijven. Gladstone verkeert steeds in slaperigen toestand, ook schijnt zijn denkvermogen af te nemen en de zaken dezer werel.l schijnen hem geen belang meer in te boezemen. De laatste termijn van de oorlogsschat ting zal tegen het einde van deze week door China aan Japan uitbetaald worden. De ont ruiming van Wei-hai-wei door de Japanners, en de bezetting van deze plaats door de Engel- schen moet dan volgen. Het pestoproer te Grashauker in Eu- gelsch-Indie blijkt van ernstiger aard geweest te zijn dan men meende. De politie werd door de bewoners, die op de daken post gevat hadden, gesteenigd, totdat ze niet meer naar de bevelen van den commandant luisterde, eu op de aanvallers begon te schieten. Van dezen werdeu er 9 gedood en 17 gewond daarentegen werden een dertigtal agenten gewond. Een expeditie, bestaande uit honderd in - landsche soldaten met twee maxims, onder kolonel Northcott, is iu het achterland van de Goudkust slaags geweest met de inboorlingen, die een district, dat onder Britsche bescher ming stond, aangevallen hadden. De Engel- schen hadden 17 gewonden. Milan maakt het nu werkelijk zoo bont, dat hij in elk land behalve Servie al lang met muziek over de grenzen zou zijn gezet. Om bij de verkiezingen deoverwinning te behalen, dat wil zeggen zijn creaturen gekozen le krijgen, heeft hij als volgt gehandeld. De Koning, die naar het schijnt meer beklagenswaardig, dan medeplichtig is, had te goeder trouw aan de radicalen beloofd dat bij de verkiezingen geen geweld zou worden aangewend. Die belofte was voor Milan geen bezwaar om het hem slaafsch gehoorzamende ministerie te bewegen, een geheime beschik king te laten nemen, waarbij de districtcom missarissen werden aangeschreven, behalve de wettige kiezerslijsten valsche op te maken en op den dag van de stemming de valsche te gebruiken. Ongelukkig voor Milan lekte het bestaan van die beschikking uit, en het bericht verwekte begrijpelijke opwinding. Van alle kanten komen deputaties om zich bij den Koning te beklagen, maar Milan beeft zijn maatregelen genomen, zoodat er" nog geen is toegelaten. De kruik gaat zoo lang te water, tot ze breekt. De sultan van Turkije heeft den czaar door tusschenkomst van Djevad pacha een nota laten ter hand siellen met de verklaring, dat de sultan bereid is prins George vau Griekenland stilzwijgend als generaal gouver neur vau Kreta te erkennen, mits Rusland hem den sultan het bezit der Turksche gewesten in Klein-Azie waarborgt. De ambassadeurs te Konstantinopel zullen de Porte in ecu nota heriuueren dat Thessalié den 3en dezer ontruimd moet zijn. Ook de leeniug ten behoeven van de oor logsschatting zal in die nota vermeld worden. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedureude de maand April ingelegd f 6601,89 terugbetaald f 2586,05. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt hei nummer 2664. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel eri de, daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand April ingelegd f 2792,12. terugbetaald f 1975,06. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje bedraagt het nummer 1445. WAALWIJK, 4 Mei 1898. Onderwijzers examen. Maandag en Dinsdag slaagden te 's Bosch, voor onderwijzer de Heeren de Bruiju van Capelle en Kuijpers van Kaatsheuvel, beiden leerlingen der normaallessen alhier. Matinéc licdertufel. Zondag 1.1. gaf onze liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooieu, eeue matinéedie iu alle opzichten kan ge slaagd genoemd worden. Er werd buitengewoon mooi gezongen, en voural de solo filr Bass en Hulde aan aan den Arbeid muntten uit. Een talrijk publiek was opgekomen, en zeker waren allen verrast door hetgeen ze te hooren kregen; want de stukken waren goed gekozen en weiden heerlijk afgewerkt. De Waalwijksehe Gymnastiekverecniging. Maandag j.l. gaf De Waalwijksehe Gym- nastiekvereeniging onder leiding van den heer A. B. Kooyman van 's Bosch eene uitvoering op de zaal Musis Sacrum. In den beginne was er niet veel publiek, doch na de pauze was de zaal vrij goed bezet. Met genoegen constateeren wij, dat de vereeniging goede vorderingen maakt. De oefeningen onderscheidden zich door meer correctheid en eene methodische opklimming. Ook enkele zwaardeie oefeningen werden zeer goed uitgevoerd. Kortom uit alles blijkt, dat de vereenjgirg onder leiding van den bekwamen heer Kooymans steeds op hare baan voor waarts schrijdt. Tot afwisseling werden door de heeren J. S. en P. v. R. een duo en een solo gezongen, terwijl een viertal muzikanten uit Tilburg, onder de oefeningen, een zeer goede muziek ten gehoore brac..ten. Miltvuur. Dezer rlagen stierf in den polder een koe van den landbouwer. W. v. d. B. alhier aan miltvuur. Het cadaver werd verbrand en voor de weide, overeenkomstig de verordening een bord geplaatst. Huldeblijk vau dc Nbr. Haiidboogseliutterijcii aan U. M. Koningin W i I li e 1 ui i n a. Daartoe vau verschillende zijden aangezocht, heeft het Comité ter aanbieding van eeu huldeblijk, namens de Noordbrabantsche Handboogschutters-Gezelschappen, waarbij tal van vereenigingen uit Limburg zich aanslui ten, in hare vergadering van verleden Zondag besloten, dat het bewijs van deelname met het bepaalde bedrag van f 2.50 nog kan inge zonden worden tot Vrijdag 20 Mei a. s. Handboogschutters-Gezelschappen, die gee- ne circulaire mochten ontvangen hebben, worden verzocht deze alsnog aan te vragen bij d<-n heer W. Schippers, te Eindhoven, Voorzitter van het Comité. Het blijkt meer en meer, dat geen enkel Handboogschutters-Gezelschap zal achterwege blijven, maar dal is ook licht te begrijpen, wanneer men de bijzondere sympathie in aanmerking neemt, welke door HH. MM. voor de Schutterijen aan den dag wordt gelegd. Een standbeeld voor Kouing Willem III. Het is reeds eenigen tijd geleden dat zich een commissie heeft gevormd oui een monu ment op te richten ter nagedachteuis van koning Willem III, den laatsten manuelijken afstammeling uit het huis van Oranje-Nassau. Van het plan dezer commissie is toen niets gekomen. Toch heeft men het denkbeeld nog niet opgegeven. En het is als uitvloeisel daarvan, dat de beeldhouwer A. Hesselink de opdracht ge kregen heeft een ontwerp te maken van zulk een gedenkteeken, dat vooral een monument des vredes zal moeten worden, en dit ontwerp uit te voeren op een grootte, die het mogelijk maakt, het in gips op te stellen in het Pan opticum. Dc heer Hesselink heeft, zooals wij heden in de gelegenheid waren in zijn atelier te zien, zijn taak breed opgevat. Zijn monument berust op een basement, dat den bodem van Nederland voorstelt. Waterplanten, in relief daarop aangebracht, geven aan dat de grond aan het water werd ontworsteld. Op de hoeken van het basemeut verbeelden vier zittende mannen figuren, den handel, de nijverheid, de scheepvaart en den landbouw. Breede trappen voeren naar een groot stuk graniet, waarin ter weerszijden kouiDgsleeuwen zijn uitgehouwen. Op een tweede reeks treden naar hel staudbeeld zelf ligt een vrouwenfi guur met een palmtak iu de hand. Op de zijvlakken van het voetstuk komen basreliëfs. Eindelijk, boven op het granieten voetstuk, het ruiterstandbee'd van koning Willem III in generaalsuniform, met den kolbak in de rechterhand, terwijl de linker de teugels houdt van het paard, dat het hoofd eenigszins ter zijde gebogen houdt. Eeu mantel, die op het paard hangt, sluit de figuur van den koning van achteren af. Alle lijnen van hel monument zijn er op berekend, om saam te loopen iu den top, het hoofd des koniogs. Wordt het monument op een groot pleiu uitgevoerd, dan zal het ruiterbeeld minstens 5.50 meter moeten worden en het geheele gedenkteeken 15 of 20 meter. Iq het Panop ticum komt het monument nu te staan, bijna 6 meter hoog. De figuur van den koning, die wij in ontwerp in het atelier van den heer Hesselink zageu, wordt ongeveer driekwart van levensgroot. De directie van het Panopticum zal zorg dragen, dat het monument in een afzonder lijke zaal in een omgeving, die er geheel voor past, tentoongesteld wordt. Hbl. Oiize Koninginnen op reis. Hare majesteiten de koninginnen hebben Zaterdag eenige merkwaardige gebouwen van Florence bezocht, allereerst de Duorao of hoofdkerk, met haar schat van beeldhouw werken, en de nabij gelegen Doopkapel van San Giavanui, en van de vele paleizen het Palazzo Vecchio met de zaal van vijfhonderd, een iudrukwekkend gebouw met hoogen toren, en eindelijk de kerk Sauta Croce, met praal graven van beroemde kunstenaars. Nog deze week denken onze koninginnen in Florence te blijven. De Koninginnen te Genua. Onze Koninginnen hebben verleden Donderdag ver van ons land een vaderlandsch schouwspel gezien het zee kiezen van een groot Nederlandsch stoomschip. De princes Sophie vertrok dien dag te ODgeveer 16 uur dat is, naar onze uren berekening, 4 uur van Genua. De Koninginnen werden bij de afvaart verwacht, zoodat het stoomschip in groot gala was gestoken. Al de matrozen waren op het dek. Op het oogenblik van het vertrek salueerde de com mandant, die met den schout-bij-nacht Stokhuij- zen, die met de Sophie naar Indie reist, op den achtersteven stond, met de vlag, terwijl de beman ning het volkslied aanhief, gevolgd door een drievoudig hoezee I Aan boord wuifden de pas sagiers met hoeden en zakdoeken. Terwijl de boot zich langzaam verwijderde, werd telkens weer het Wien Neerlaudsch Bloed gezon gen de Koningingen stonden op de aanlegplaats, eu groetten en wuifden met haar zakdoeken, ter wijl de heeren van het gevolg hunne hoeden af namen. Het was, zooals de Secoio XIX schrijft, een tooneel van groote en ware geestdrift, dat op de kade door een groote menigte werd bijgewoond. Het gevolg van de Koninginnen begeleidde de Princes Sophie een eindweegs in de stoomsloep. Passagiers en bemanning van de Princes Sophie hebben uit de haven vau Genua zeker een heerlijke herinnering aan het vaderland meegenomen, nu onze Koninginnen hun het laatste vaarwel hebben toegewuifd. Een geheiinziiming geval. Zaterdagavond 8 uur stond op het Rapenburg te Amsterdam een man op de harmonica tc spelen. Om hem heen had zich een groote menigte verzameld, zoodat de passage min of meer gestremd was, Een agent van politie in burgerbleeding, Van den Brink, vroeg den muzikant of hij voor dat spelen vergunning had en toen de man daarop ontkennend ant woordde, verzocht hij hem te willen door- loopen. De man gaf daaraan gevolg, doch het publiek was over die stoornis in zijn genot minder tevreden, althans het begon den agent, f wien men eerst gevraagd had, of hij wei van de politie was en die door het toonen van zijn politiekaart bewezen had dit wel tc zijn y lastig te vallen. Men werd handtastelijk en de agent was genoodzaakt voor eigen veiligheid zijn fluitje voor den dag te halen om alarm te blazen. Men sloeg hem hel fluitje uit den mond, hij raapte het op en werd opgedron gen. Het fluitje werd hem wéér uit de hand geslagen, en Van den Brink bukte weder om het op te rapen. Terwijl hij dit deed, bukten ook een paar jongens, om het fluitje op te nemen. De agent is toen over een bukken- deu jongen gevallen, maar het geheimzinnige van het geval is, dat die knaap gewond bleef liggen en naar de nabijzijnde apotheek van den heer Da Castro, in de Muiderstraat moest worden gedragen. De apotheker onderzocht den knaap, doch oordeelde het noodig, dat deze dadelijk naar het Israélietisch ziekenhuis op de N. Keizers gracht zou worden gebracht. Daar bleek de knaap een bloedende wond in de lies te hebben, en wel zoo ernstig, dat hij kort daarop, trots de geneeskundige hulp is overleden. Politie en justite werden gewaarschuwd en een groot deel van den nacht werd door den commissaris der le sectie, den heer Versteeg, bij wien zich de hoofd-commissaris, de heer Franken en den rechter-commissaris, alsmede de officier van justitie gevoegd hadden, een streng onderzoek ingesteld, terwijl ook de lijkschouwing werd gehouden. Tot dusverre is deze raadselachtige zaak niet opgehelderd. Of de jongen gevallen is in een scherp voorwerp, dan wel of de agent hem opzette lijk, of bij ongeluk, terwijl hij tot zijn verde diging een scherp voorwerp in de hand had genomen, heeft verwoud, is niet uitgemaakt. De agent v, d. Brink is echter voorloopig in het huis van bewaring gebracht. De overleden knaap was de 14-jarige zoon van den hoofdagent van politie Van Marei. Nader is gebleken dat de wonde den knaap moet zijn toegebracht met een zeer scherp voorwerp, dat hem in de linkerlies tot in de buikholte is doorgedrongen, waardoor hij als 't ware is doodgebloed. Hbl. Wanhopige daad. Een 28-jarige vrouw, een kind van 10 jaar vasthoudende, sprong in den Schotersingel te Haarlem. Een haar toegestoken lat weigerde zij te grijpen. Het kind deed dit echter en hield tevens de moeder vast, zoodat beiden op het droge en naar liet gasthuis gebracht werden. De beweegreden tot de wanhopige daad weigert de vrouw op te geven. Sprang. De feestcommissie voor de in huldigingsfeesten in deze gemeente is thans samengesteld als volgt Eere voorzitter de burgemeester J. van Dijk; eereleden Ds. D. E. J. Hupkes en Ds. C. Lindeboom; hoofd comité: C. G. H. H. Meijer, voorzitter; J. C. Maijers, 2e voorzitter; J. Ebels, secretaris; A. C. Dorrenboom, pen- ningm., J. Rijken, lid; overige leden P. W. Frings, J. de Graaf, C. Achterberg, J. L. van Santen, C. A. Brienen, F. M. de Jong, R. J. Timmermans, G. van Heijst, J. Oerlemans en Jac. A. Haverhals. Capelle3 Mei. Maandagavond had op het raadhuis alhier eene vergadering plaats vau een twintigtal ingezetenen daartoe namens burgemeester en wethouders uitgenoodigd, tot bespreking der te vieren feesten bij de aan staande kroning van H. M. de koningin. Niets werd besloten dan eene algemeene oproeping te doen van alle manlijke ingezeteu, die den leeftijd vau 20 jaar bereikt hebben.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2