Nummer 37. Zondag 8 Mei 1898. 21e Jaargang. Eerste Blad. Spanje en de Veieenigde Staten. 4 <10 AT. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Bekendmaking-. ANTOON TIELEN Dit nummerbestaat uit twee bladen. INDUSTRIEELEnT FEUILLETON. UITGEVER: Waalwijk. ii De Echo van het Zuiden, Waalwijksche ra Laifstraalsrlr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door bet geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentie» 17 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitseh- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vaa Adolf Steinïr, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1897. Heeren industriee'.en worden verzocht huune opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den voorzitter in te zenden. De kamer van koophandel eu fabrieken voornoemd. De burgemeester der gemeente Waalwijk, maakt bekend, dat het door den directeur der directe belastingen enz. te 's Hertogeubosch, ex:cutoir verklaarde kohier de personeele belasting voor het dienstjaar 1898, no 2, door hem op heden aan den ontvanger is toege zonden. Waalwijk, 6 Mei 1898. De burgemeester voornoemd. WW—'XJl-J1 11 OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Dc berichten zijn vaag, en voor een deel onbetrouwbaar, en men kan nog niet voor spellen of er nu eindelijk iets belaugrijks zal gebeuren op den Atlantischen Oceaan. De beslissing hangt wellicht af van de wending, die de zaken in Spanje nemen. Wij hebben er al op gewezen dat het be richt, waarin gesproken werd van den terug keer der Spaansche vloot, verbazing wekt. Niet ten om echte, want het smaldeel had 16 En weldra trad een kleine, bewegelijke gestalte in grijze ruischende zijde gekleed, gelaat, en hals in een fijnen sluier gehuld, luid pratend, aan Raraings arm het salon binnen. Achter hen kwam een corpulent heer, van ongeveer vijftig jaren, met vol gelaat en vroolijk schitterende oogen, gevolgd door een dienaar, die een elegant koffertje Zet daar maar neder, George, zeide hij nu in het Fransch tot den bediende, waarna deze zich dadelijk verwijderde. En thans eerst naderde Gerhard Von Weitlof de dame, die hem en zijne dochter met koele blikken opnam de voorname aristocratische dame voud dezen dikken heer met zijn rood gelaat en de vele schitterendediamanten aan zijn overhemd, zijn achelkleurige zijden das en dikke vingers niet zeer sympathiek. En zijn Lucienne? Onwillekeurig maakte me vrouw Von Raming een vergelijking tusschen Magda's voorname, slanke, gedistingeerde ver- verschijning en de onaanzienlijke gestalte van Lucienne. Weitlofs hoogdravende woorden werden door de dame met koude beleefdheid beantwoord. Thans ruischte de gesluierde gedaante over den gladden parketvloer, met groote stappen trad haar vader op zijne dierbare Lucienne toe en stelde haar aan de oude dame voor met de woorden dit is mijne eenige dochter, mijn dierbare Lu cienne. Breng uwen groet aan uwe hoogvereerde oud-tante 1 Het meisje sloeg den sluier op en liet een smal, geelgetint gelaat zien, dat niet bepaald leelijk was, maar een ónaangenamen indruk maakte door den kouden glans der zwarte oogen en den trot- schen trelc om den bleeken mond. Ook zij droeg diamanten. O, lieve tante, wat heb ik hiernaar verlangd 1 'Ik kan het n niet zeggen I. De dame liet toe, dat de lippen van het meisje hare aanraakten, maar zij beantwoordde ook althans verscheiden uren achtereen zijn koers naa, hrt Westen voortgezet, na Vrijdag St. Vincent verlaten te hebben. Maar meer dan eens is vroeger gewaarschuwd tegen berichten over de bewegingen van de Spaansche oor logsschepen. Meu is in Spanje dienaangaande veel minder openhartig dan in Amerika, en sommige berichten kunnen eukel ten doel hebben, het publiek en, zoo mogelijk, den vijand opzettelijk van de wijs te brengen. Het is niet waarschijnlijk, zeiden we vroe ger, dat het Spaansche eskader aan de dag bladberichtgevers te St. Vincent door zijn koers den weg zal aanwijzen dien het neemt, en aldus zijn bedoelingen laat raden. Men kan nog evengoed aannemen dat het de Oregon en de Marietta, en nu ook de Nictheroy, die van de Braziliaansche kust naar het noorden stoomen, gaat onderschep pen, als dat het lijnrecht naar Portorico stoomt, of met een bocht naar de Caoarische eilanden gegaan is om zich met het Cadix- eskader te vereenigen men weet het niet. Ongelukkig voor de Spaansche marine-auto riteiten is 't echter, dat hun mooiste plan netjes in de war gestuurd kunnen worden door een omwenteling te Madrid. Intusschen hebben de bewegingen der Spaansche oorlogsschepen reeds de uitwerking gehad die verwacht mocht worden de kalme blokkade van Cuba schijnt verbroken of opgeschort, en er heerscht bedrijvigheid bij de Amerikaansche oorlogsschepen in West- Indie en op de Atlantische kust. Schout-bij- nacht Sampson heeft zijn beste schepen klaar om, zoo noodig met de overige beschikbare zeewaardige oorlogsschepen saam te werken, en öf slag te leveren aan een Spaansche vloot die uit het Oosten komt, öf Portorico te ver meesteren of de bedreigde Oregon te hulp te komen. Dat de Amerikanen in elk geval de hand zullen leggen op Portorico, is niet onwaarschijnlijk. Dit zou aan Spanje een kostbaar steunpunt ontnemen, en het is de vraag of de verdedigingsmiddelen van dat eiland zich in beteren toestand bevinden dan haar tamelijk koel, en keek toen, als om hulp vragend, haren zoon aan, die met Weitlof in ge sprek was. Uwe dochter zal zich wel vermoeid ge voelen, mijnheer Von Weitlof, en gij waarschijn lijk ook, zeide Raming nu. Ik zal mijnen bedien- orders geven om u naar uwe appartementen te geleiden. Lucienne werd rood van toorn had hij geen aangenamer woorden voor haar en haren vader Maar toch wilde zij glimlachen en vriendelijk zijn. Intusschen had Raming op de èlecirische bel gedrukten mevrouw Miillner trad binnen, zeer deftig in het zwarte zijde gekleed. Mevrouw Miillner u zult wel zoo goed zijn de kamers aan te wijzen. Mama gevoelt zich niet heel wel. Het souper is precies ten negen ure. Dan hoop ik het genoegen te hebben. Men boog wederkeerig, en vader en dochter verlieten het salon. Weder kwam er een uitdrukking van wrevel op Ramings gelaat. Hij is niet veel meer dan een parvenu, zeide hij verachtelijk. Dat verraden al zijne bewegingenzijn spraak en de ontelbare dia manten, die hij draagt. Zijne dochter schijnt zijner waardig te zijn. Door en door een corae- diante- Ik heb nog eenige zaken af te doen met mijnen rentmeester. Tot wederziens dus aan tafel, mama Hij groette en ging heen. Intusschen hadden de heer Von Weitlof en zijne dochter het zich op de voor hen bestemde zit kamer, gemakkelijk gemaakt. Lucienne stond raid den in het vertrek en liet hare ongen zoo onder zoekend rondgaan, alsof zij niet alleen de schoon heid van het appartement bewonderde, maar tevens de waarde taxeerde van alles, was daarin aanwe zig was. Raming mout wel zeer rijk zijn, zeide zij nadenkend, terwijl zij aan het venster trad. Ja, zeker. En als hij niet zoo onmetelijk rijk was, dan zou ik mij thans waarlijk niet hebben herinnerd, dat uwe overledene mama tot het ge slacht der Ramings behoorde. De heer Von Weitlof lag behagelijk achterover in eeu zachte, met fluweel bekleede fauteuil en keek met welgevallen naar dc diamanten aan zijne vingers. die van Manila. Ook moet het zeer onrustig zijn onder de bevolking van Portorico, maar de mededeclingeu dienaangaande komen uit te onzuivere bron om veel vertrouwen te verdienen. De Spaansche strijdmacht op den Atlanti schen Oceaan is ongetwijfeld zwakker dan de Amerikaansche maar toch heel wat geduchter dan de volkomen onbeteekenende schepen die Spanje tot verdediging van Manilla be schikbaar had. BIJ DE PHILIPPIJNEN. Van den slag bij de Philippijnen is nog maar altijd geen officieel bericht ontvangen te Washington. Nu zegt men wel dat de Schout-bij-nacht Dewey zeker geen gebrek zal lijden aan steenkolen, doch als hij even gelukkig was geweest in de bemeestering van Manilla als in de vernieling der Spaansche scheepsmacht onder Montejo, zou hij toch wel een adviesjacht naar Hongkong hebben kunnen zenden om van daar het officieel relaas naar Washington te seinen (de afstand Mauilla—-Hongkong is niet meer dan drie dagen varens). Of Manilla is dus nog bezet door de Spaansche troepen öf Dewey heeft andere moeielijkheden. Het laatste telegram van Manilla uit te Londen ontvangen is van Maandagavond 2 Mei, 8.10 's avonds en daaruit viel op te maken dat te Manilla alles rustig was, terwijl het laatste te Madrid ontvangen telegram afgezonden door een dagblad-directeur, meld de dat de drukkerij was vernield met alle machines door een bom waaruit valt op te maken dat de beschieting begonnen was. Manilla is gelegen aan een lange, ovale baai en zij beslaat ongeveer 12 vierk mijlen. Zij wordt verdedigd door een versterkt fort van verouderde inrichting en ongeschikt om het hoofd te bieden aan een ernstigen aan val met modern geschut. Maar buitendien heeft zij een soort van voorhaven, namelijk de vesting Cavite aan het zuidelijk uiteinde van den cirkel, dien de baai vormt. Daar heeft het voornaamste gevecht plaats gehad En vindt ge niet, Lucienne, dat het ver rukkelijk zou zijn, hier als meesteres te bevelen? Een plotselinge verandering op het bleeke meis jesgelaat verried duidelijk, hoe dat denkbeeld haars vaders haar toelachte. Gij hebt gelijk, papa, zeide zij langzaam- Er. nu kwam zij naderbij en bleef voor Weitlof staan. Wij zouden kunnen beproeven, hernam hij, of er uitzicht bestaat om dit denkbeeld te doen slagen. In ieder geval zou het wel waard zijn, er ons ernstig mede bezig te houden. Hare blikken dwaalden nu als toevallig naar den spiegel, die tegenover aan den wand hing; neen, schoon was zij waarlijk niet die kleine, tengere gestalte met dat bleeke gelaat. Maar hare oogen waren schoon, en ook die weelderige, glan zende haren van het donkerste zwart. Weitlof had haar gadegeslagen. Schoonheid is niet van zooveel waarde als het goud, dat een vrouw in het huwelijk mede brengtzeide hij langzaam en met nadruk. Ah, zi« eens, papa, daar gaat beneden weder dezelfde personage, die op het oogenblik, toen wij het salon binnentraden, naast tante Elise stond en toen plotseling verdwenen was. Nu die zal tot het dienstpersoneel be- liooren wat zou zij anders kunnen zijn Voor een gewone dienstbode houd ik haar nu juist niet. Weitlof stond op en trad, met een lorgnet gewapend, aan het venster. Magda kwam uit een der lanen, en betrad juist op dit oogenblik het voorplein van het slot. Ach, dat is werkelijk een volmaakte schoon heid die jonge dame daar beneden. Die heer lijke, slanke leest, dat prachtige, blonde haar, dat gelaat Lucienne lachte spottend. Waarom biedt gij die blonde schoonheid niet dadelijk uwe hand aan, papa? Weitlof, nog steeds met de lorgnet gewapend, volgde Magda met de oogen. Dat kan gebeuren, zoodra gij vrouwe von Raming zijt, antwoordde Weitlof op hoogdraven- den toon,terwijl bij zijn klein gedrongen persoontje een air van gewicht trachtte te geven, betgeen een dwazen indruk maakte, De jonge dame be hoort zeker niet tot de ondergeschikten daarvoor tusschen het Amerikaansche eskader van admiraal Dewey en de divisie van den Spaau- schen admiraal Montejo. Cavite heeft volgens de Spanjaarden een garnizoen van 2500 man. IN SPANJE. De toestand in Madrid begint werkelijk zorgelijk te worden. Hoewel de berichten zeer onvolledig zijn, en de telegrammen met groote zorgvuldighei 1 zwijgen van wat er voor valt, is het duidelijk, dat de gemoederen er zeer bewogen zijn en dat de regeering met groote binnenlandsche moeilijkheden te kam pen heeft. Uit particuliere brieven weet men, dat er in de straten van Madrid gevochten is, reeds eenige dagen geleden, en dat h«t optreden van republikeinen, carlisten en socialisten der Regeering aanleiding heeft gegeven den staat van beleg af te kondigen. Reeds werden geruchten van een ministe- rieele crisis verspreid en weer tegengesproken maar het is opmerkelijk, dat de gunst des volks zich steeds meer wendt, naar de zijde van generaal Weyler, die als de man van het komende,,nationale"kabinet wordt beschouwd. Er zijn twee stroomingen, zegt El Nacional i Silvela's program van liquidatie en generaal Weylers plan van doorzetten. Daartusschen staat Sagasta, niet wetend wtlke partij hij kiezen zal. Wat wil het volk vraagt hij. Maar 'net volk wil Sagasta niet. De Daily Telegraph zegt t „Men kan geen drie minuten met generaal Weyler spreken, m.en weet> dat hij een krachtig man is. Hij heeft talent en werkkracht en hooge aspiraties. Carlyle zou hem een groote plaats hebben ingeruimd in zijn galerij van latere helden. Hij is een dier karakters, waaraan Aeschylus gedacht heeft, toen hij zeide: „Het is Diet de eed, die ons doet gelooven aan den man, maar de man, die ons doet gelooven aan den eed. Weyler is wreed maar onverschrokken, dapper en bekwaam hij is een man, die in staat is een volk té imponeeren door zijn woorden en aan zich te binden door zijn daden. In vele kringen wordt van zijn optreden hulp en steun voor Spanje verwacht. ziet zij er te voornaam uit. Als het u interesseert, papa, dan zal ik Jo sephine op verkenning uitzenden. Met deze woorden belde Lucienne hare ka menier. Josephine beneden in het park wandelt een jonge dame. Ik wil weten, wie zij is Toen wij aankwamen, was zij in het salon van mevrouw vou Raming. Ach, freule, dat is de gezelschapsjuffrouw Ik heb haar reeds gezien - zij is heel mooi Een flikkering van toorn in Lucienne's zwarte oogen verried dat de kamenier eene onvoorzich tigheid beging, toen zij de schoonheid der iontre dame prees. 1 6 Josephine had weder de kamer verlaten met een glimlach van voldoening op de lippen. Met trotsch opgeheven hoofd 'en wrevel op het gelaat liep Lucienne in de kamer od en neder.... F Een kwartier later traden de gasten de eetzaal binnen, waar nog niemand aanwezig Lucienne liet zich achteloos in een stoel neder- vallen en de heer von Weitlof begon in een tijd schrift te bladeren. J Ik vind het nog al zonderling, dat men ons zoo lang alleen laat, zeide de jonge dame geeuwend. Maar kind wat zoudt gij dan verlangen, vrii zijn nog nauwelijks vijf minuten hier. En ik ge loof dat ik reeds iemand hoor komen. Werkelijk opende een lakei de portiére en de slotvrouw trad binnen aan den arm van Magda. Op het gezicht van de zoo overtollig met iu- weelen gesierde Fran^aise bleef de dame staan Ah, Lucienne, wij zijn vandaag geheel on der ons. Het is geen feestdag.... Langzaam trad zij nader. Uwejuweelen zij prachtvol ik moet ze bewonderen. Het is jammer dat u bij ons geeu gelegenheid wordt aangeboden om er in groote gezelschappen mede te schitteren. Zij namen plaats, terwijl de heer Von Weitlof met veel beweging naar het welzijn zijner .gena dige cousine* informeerde, en daarbij steeJsgewijze een blik op Magda wierp, die bewonderenswaar dig bekoorlijk in haar eenvoudige donkere japon naast de dame stond. v (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1