Nummer 37. Zondag 8 Mei 1898. Tweede Blad. BUITENLAND. Frankrijk. Italië. Amerika. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Vervolg Nieuwsberichten. - 10249. - 9750. - 9679. - 9578. - 8048. - De Echo van het Zuiden. Eeuige dagcu geleden strooide de Jour het gerucht, uit, dat de generale stat een ph» lografie (instantané) bezat, waarop een per soon van hel Dreyfus-syndicaat met kolonel Schwarzkoppen stond. Nu heelt het blad zijn bewering nader verklaard de photografie geeft Picquart te zieu, terwijl hij met kolonel Schwarzkoppen gearmd in Karlsruhe loopt te wandelen. De Senator Trarieux verklaart thaüs in een open brief aan minister-president Méline, dat kolonel Picquart in rtaat is te bewijzen, dat hij in April Parijs niet heeft verlaten en dat het verhaal van zijn samenkomst met kolonel Schwarzkoppen dus een puur verzinsel is. Bovendien kondigt Trarieux aan, dat hij on- middelijk na de heropening van het parlement de regeering in den Senaat de volgende vra gen zal stellen lo. Is het waar, zooals de Jout beweert, dat de generale staf een photografie bezit, waarop kolonel Picquart en kolonel Von Schwarzkoppen te zien zijn, terwijl zij gearmd in Karlsruhe wandelen, waar zij van den 5den tot den 24sten April samen vertoefd zouden hebben 2o. Is het waar, dat, naar de Jour nog bericht, de regeering, van dit verraad ver wittigd, weikeloos gebleven is, terwijl het slechts van den generalen staf afhaDgt, dat het publiek de gansche waarheid verneemt Wie heett deze pho'ografie vervaardigd Wie heeft ze aan den generalen staf gegeven Wie heeft er den Jour mededeeling van gedaan De schorsing van de graanrechten heeft onmiddelijk een daling der graan- en brood prijzen tengevolge gehad. Woensdag hebben te Parijs vele gods dienstoefeningen plaats gehad ter gelegenheid van den verjaardag der ramp van den Wel dadigheidsbazaar. In den namiddag heeft de kardinaal aardsbisschop van Parijs in de Jean- Goujonstaat den eersten steen gelegd voor de kapel, welke op de plaats van den bazaar wordt gebouwd. Deze plechtigheid werd bijgewoond door den hertog van Alen^OD, den hertog en de hertogin van Vendöme, de prinsen van Orleans-Bragauza, den graaf van Eu enz. PARIJS, 5 Mei. De gelegenheid tot candi" daatstelliug voor de Kamerverkiezingen is gesloten. Voor de 28 zetels van Parijs zijn er 356 candidaïen. De broodoproeren van de laatste dagen zijn werkelijk van ernstigen aard. Zoo hebben te Figlinein Toscane de muitelingen zich meester gemaakt van de geweren der schietvereeuigin- gen en met deze wapenen de troepen aange vallen. De regeering heeft dan ook de prefecten tot streng toezicht op de bewaar plaatsen van wapenen aangemaand en de prefect van Florence heeft reeds alle geweren der schietvereenigingen dezer stad naar een fort lateu overbrengen. Woensdag hebben nog onlusten plaats gehad te Soresina in den provincie Cremona, waar huizen geplunderd en in brand gestoken zijn. De politie moest van de wapenen gebruik maken, twee rustverstoorders werden gedood, eeuige andere gewond en eenige personen zijn gearresteerd. Ook in Parma kwamen wanorde lijkheden voor, die echter spoedig onderdrukt werden. Donderdag is te Parma de gewone markt kunnen gehouden worden. Te Minervino heeft de menigte zich erg te buiten gegaan; korenpakhuizen, winkels en apotheken werden geplunderd en de geroofde waren verbrand. De gemeentegeneesheer, die die zich verdedigen wilde, is met bijlslagen gedood. Hefzelfde lot onderging een rijke grondeigenaar Barletta, wiens lijk daarna uit het venster geworpen werd. De militairen waren slechts 30 man sterk; zij verschansten zich in een huis, dat in brand gestoken werd zoodat de soldaten zich slechts met moeite konden redden. Een gisteren verschenen decreet maakt bekend, dat de graanrechten tot 30 Juni ge schorst zijn. Tevens zijn de bevelhebbers der legerkorpsen in Piaccnza, Bologna, An- cona en Bari in hun afdeelingen met de handhaving der openbare veiligheid belast. Een nogal vermakelijke Cubaacsche anec dote doet thans de ronde. Maximo Gomez, het opstandelingenhoofd wil alleen dappere mannen in zijn onmiddellijke nabijheid heb ben. Een reus van een kerel kwam zich bij hem aanmelden voor de lijfwacht. Je ziet er stevig genoeg uit, zei de generaal maar ben je ook moedig? Tegelijkertijd trok hij zijn pistool en schoot den vrijwilliger een kogel door den hoed. De man verroerde zich niet. Heel goed, zei Gomcz. Maar je was er niet op verdacht. Ditmaal zal ik je tijd voor waarneming laten. En hij mikte langzaam op den man en schoot hem een kogel door zijn jas. Alweer was de man onbewegelijk gebleven. Bravo riep Gomez in geestdrift. Jou neem ik aaD. Je bent een kranige vent. Natuurlijk betaal ik een nieuwen hoed en een nieuwe jas. Toen de soldaat En asjeblieft ook een nieuwe broek generaal, want met permissie, in mijn angst, weet u. Zij is heelemaal bevuild. WAALWIJK, 7 Mei 1898. Zoinerconcerten. Met ingenomenheid zal zeker door alle liefhebbers van de edele toonkunst vernomen worden dat de reeks der zomerconcerten in onze gemeente zal geopend worden, op Zondag 1 5 dezer met eene uitvoering in den tuin van den lieer Chr. Appels, tegen over 't station, te geven door de harmonie FEspérance. Mocht dit concert door goed weder be gunstigd wordendan voorzeker kan een druk bezoek niet uitblijven, vooral ook met het oog op liet programma. Wij zijn name lijk in staal gesteld nu reeds mede fe deelen, dat behalve verschillende van de meest ge wilde nummers van het uitgebreid repertoir van dit gezelschap, voor 't eerst zullen ten gehoore gebracht worden: yDe Freinersberg", legende van Baden—Baden, van J. Koeneman en Fantaisie uit Lohengriu van Wagner. De werkende leden van FEspérance met hunnen directeur aan het hoofd, zullen als naar gewoonte, alles doen om het publiek eenige genotvolle uren te bezorgen. Oefening en Vermaak. De liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien, ontving dezer dagen eene zeer aangename verrassing van den componist, den heer Maurice Hageman, te Amsterdam. ZEd. zond baar namelijk ter berinnering een present exemplaar van de door hem gecomponeerde Hymne voor Man nenkoor, met portret en eigenhandig ge schreven opdracht. Wij feliciteeren de liedertafel met deze onderscheiding, die voor de zoovtelste maal bewijst, hoe hoog Oefening en Vermaak bij toonkunstenaars van naam staat aange schreven. Kroningsfeesten. Naar wij vernemen heeft de commissie voor het a.s. kroningsfeest alhier, het plan opgevat een festival voor harmonieën en fan fare—corpsen te houden. "V erscheideu Ver- eeüigingen hebben reeds een uitnoodigings- brief ontvangen. Men deelt ous mede dat in eene gis teravond gehouden vergadering der buurt- commies (Stationstraat) deze commissie aldus is samengesteld Secretaris Van Schuppen Penningmeester H. Mulders Commissarissen Erie van Iersel en Verhoeven-Pulles terwijl P. Nelisse reeds vroeger als president is gekozen. Aanbesteding, Uitslag der aanbesteding van het ver bouwen der R. C. pastorie alhier, naar de plannen van den architect H. Meulkens, gehouden Woensdag j 1. in het cafe //de twee kolommen7' E. Maas, Waalwijk G. van Huiten, id. over invoer van Neder!an(iscli vee in Belgie. Hij zou daarbij medegedeeld hebben dat het plan bestaat om weidevee (bétail maigre) uit Nederland in Belgie toe te laten, nadat het aan de grenzen in quarantaine is gesteld. Deze maatregel zal een voorloopige zijn in afwachting van een nader aan het de partement uit te werken plan, dat, eenmaal vastgesteld, een einde zal maken aan den tegenwoordigen toestand. Twede kamer. De tweede kamer kwam gisteren voor middag 11 uur bijeen en toen werd met het oog op den stand van het afdeelingsonderzoek besloten eerst Donderdag i2 Mei 's voor- middags 11 uur openbare vergadering te houden waarin aan de orde zijn de inter pellatieDonner (bidstond op 31 Augustus); de interpellatieTroelstra betreffende ver hindering eener openbare vergadering te Hoogezand en daarna de dienstplichtwet. De kaïner heeft daarna het sectie-onder zoek omtrent den leerplicht voortgezet. Spoorwegongeval. Te Lage Zwaluwe is, door verkeerden wis selstand, eeu zandtrein, komende van Breda, in botsing gekomen met eenige ledige wag gons, waardoor 10 waggons werden ver brijzeld. De machinist bekwam een wonde aan het hoofd, terwijl de hooidcouducteur een wonde aan een der handen kreeg. Verder hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De locomotief bekwam veel schade. G. van Dijk G. de Rooij A. van Iersel C. Vivic A. Aarts n n it f11825. f 11800. Vee naar Belgie. Volgens de Patriote, een Belgisch blad heeft de minister van landbouw, de heer De Bruyndezer dagen te Tertnonde een rede voering gehouden en alstoen ook gesproken De geheimzinnige zaak In de bekende zaak op Rapeuburg te Am sterdam is nog steeds geen verder licht opge gaan. De agent van politie Van Brink zit nog altijd in bewaring. Hij houdt steeds vol geen scherp werktuig te hebben gehad en niet te hebben gesloken. De man stond, wij zeiden het reeds, bij de politie zeer gunstig bekend en was, voor hij in dienst bij het korps trad, oppasser bij generaal Eland, die hem om zijn gedrag steeds roemde, Een mes of ander voorwerp, waarmede den overleden jongen de wonde is toegebracht, is niet gevonden. Een nader bericht meldt Drie personen zijn aangehouden en voor den rechtercommissaris gebracht. Een van hen, een bewoner van de FoeÜe- slraat, werd geconfronteerd met een 11-jarig meisje, dat in deze iets had verklaard, maar veel waarde mag aan hare verklaring niet worden gehecht. Intusschen zijn bij een huiszoeking bij dien persoon messen in beslag genomen, waarvan een, een knipmes, met bloed bevlekt en waar van de punt krom is. Het onderzoek duurt voort. In de Oostbroeksche laan onder Maar tensdijk, werd in den nacht van Woensdag op Donderdag, door een paar landlieden, die naai het veld gingen, aan den kant van den weg een man gevonden, die in zijn bloed baadde en bijna geen teeken van leven meer gaf. Een tapper, bij wien zij den stervende wilden binuenbrengen, had daartegen echter gemoedsbezwaren en gaf eerst toe, nadat een geestelijke ziju invloed had doen gelden. Bij onderzoek bleek, dat de nog jonge man zekere M uit Utrecht, zich met een pistool schot een' levensgevaarlijke wond aan het hoofd had toegebracht, naar men beweert omdat hij den vorigen avond twist met zijn meisje had, gehad, waarvan eene verbreking van het engagement het gevolg dreigde te zullen worden. Geneeskundige hulp kon niet meer baten, reeds een paar uren later gaf hij den geest. Een ton gouds cadeau Het personeel der bankiersfirma Lippmann Roseut'nal Co., te Amsterdam, werd dezer dagen aangenaam verrast door de mededee ling, dat de oudste chef der firma, de heer George Rosenthal, voor de stichting van een pensioenfonds voordat personeel een bijdrage van f 100.000 heeft geschonken. Ü.D. Ongelukken. De gemeente-ontvanger D. te Roosteren (L.) wilde Woensdagochtend een bij hem aan het werk zijnden witter op een borrel trak- teeren. Hij dronk echter eerst zelfs een glas, doch zonk terstond daarop ter aarde. Hij had bij vergissing, in plaats van uit de je- oeverflesch, uit een flesch, met loog gevuld, geschonken. Na weinig tijds was hij een lijk. Men meldt uit Tietjerskstenadeel: Het zoontje van den landbouwer A. de Boer te Giekerk was op het dak geklommen om maar eieren van spreeuwen te zoeken Hij viel en kwam met zooveel kracht op een vlierstruik terecht, dat een tak hem in het lichaam drong en er aan de andere zijde weer uitkwam. De toestand van den kleine is, hoewel zorgwekkend, op het oogenblik echter nog niet hoopeloos. Inhuldigingsftócstcn te 's Gravenhage. Het ter gelegenheid van de inhuldigings feesten door de afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in samenwerking met het feestcomité in Den Haag te houden concours hippique, belooft iets niets nieuws en aantrekkelijks voor de toeschouwers te zullen opleveren. Het voornemen bestaat de 11 provinciën voor te stellen door een boerin en een boer uit elke provincie in de kleeding hunner streek, gezeten op een twee-of ia eeD vierwieligen wagen, in oud gebruik iu de provincie, welke zij vertegenwoordigen. Deze groepen zouden dan defileeren voor de beide Koninginnen. Bcsoijcn. Eergisteren-avond geraakte de bandhond van iemand uit de Steeg alhier ouder een aankomenden goederentrein, met het gevolg dat het dier verpletterd werd. Vrijhoeve—Capclle. Op de jongstleden Dinsdag gehouden vergaderiug van Stemge rechtigde Ingelanden van het waterschap de Waarden onder Bezooien en Capelle, zijn gekozen tot voorzitter de heer B. Verhoeven te Sprang; tot leden de hecre A. Heijmans Wz en A. de Bruijn Dz. te Vrijhoeve-Capelle en tot secretaris van gemeld waterschap de heer Hendrik* te Bezooien. Dusscn Bij goed weder zal Zondag 8 Mei, het muziekgezelschap, genaamd „Wilhelmina", zijn eerste marsch door deze gemeente maken Wij wenschen Wilhelmina veel succes. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Liederboekjes. M. d. R. U gelieve onderstaande oproe ping in uw blad op te nemen. Bij voorbaat dank ik U voor uwe welwillendheid. Ten hoogste daukbaar voor de mij uit alle oorden des lands toegestroomde liederboekjes, wensch ik nog een laatste poging te wagen eenige boekjes in handen te krijgen, die mij noodzakelijk zijn voor de liederenstudie. De volgende werkjes zoude ik gaarne ter leen hebben 1. Dit is een suverlyc boeexken, 1508. 2. Een devoot ende profitelyck boeexken, 1539. 3. een nieu devoot Boecxkin, 1575. 4. Dit is een schoon suyverlyck Boecxkin, 1570. 5. Het hofken der geestelycker liede kens, 1577. 6. Veelderhande schrifturelyke Leysenen, 1587. 7. Het prieelken der ghee- stelycker wellusten, 1587. 8 Sommighe schone gheestelycke Liedekens. (1590) 9. Een nieu Devoot gheestelyk Lietboeck, (1605). 10. Een seer schoon hoeyken, 1601. 11. Een geestelyck Liedtboecxken, 1616. 12. Een nieu geestelyck Lied.boeexken. 1603. 13. Het Paradus der gheestelycker vreughden. 1617. 14. Klein prieel der Gheestelyker melodieën. 15. Nieu Liedtboecxken, 1614. 16.; Leysenboeck der catholycken, 1605. 17. Sanckboecxken, in houdende veele suverlicke loversangen, ge drukt le Campen. 18. Den bloempot der gheestelyker liedekens, 1614. 19. Gheestelyke dreve, 1618. 20. Den berg der gheestelyke Vreughden, 1618. 21 Parnassus dat is Blyen- bergh, 1619. 22. Ghecstelyck Paradijsken der wellusticheden. 23. Den lusthof der christelycke leeringhe, 1622. 24. Seeckere nieuwe Liedekens, 1623. 25. Het Roseucrans- ken, 1626. 26. De baene des hemels, 1628. 27. Het chrisialyne spiegelken, 1630. 29. Het hemelsch nachtegaelke, 1639. 30. Den lofsanck van Betlehem, 1646. 31. Het pelgrimke van Kevelaer, 1655. 32. Het geestelyck minne- vonkske. 34. Dat waerdische sangboek, 1647. 35. Der lijden vreucht, 1649. 36. Gheestelyck wakende staf, 1651. 37. G: eestelyck Rijra- konst, 1657, 38. De evangelische triumph wagen, 1654. 39. Den gheestelycken Orpheus, 16è0. 4l). Gheestelycken Roosen-tuyl, 1661. 41. Den christelycken doolhof, 1663. 42. Nederlandtsche Weergalm. 1664. 43. Oude en nieuwe vreugdeklank. 1664. 44. Het gheestelyck bloemhofken, 1663. 45. Den speel hof der liefde Gods, 1666. 46. Refereijnboek ofte uieuwe wandeldreve, 1667. 47. De we- reltsche geestelykheyt, 1669. 48. Het geeste lyck Bieken, 1674* 49. De gheestelycken Speelwagen, 1671, 50. Het citerken van Jesus, 1670. 51. Heyligh Tydverdrigt, 1676. 52. De voot gheestelyk Liedtboeck, 1673. 54. Den goddelycken minnepijl, 1678. 55. Geestelycke Kers en Nieuwejaers liedjes, Enchuysen. 56. 't Hemelsch Lusthofken. 1681. 57. Het bly- geestig Gheestelyk putterkeu, 1687. 58. Den seraphijnschen Nachtegaal, 1684. 59. Het eenzaam tortelduifken, 1694. 60. Den aenge- uaemen rooselaer, 1687. 61. Het gheestelyck opeeltje, 1696. 62. Echos wederklank, 1706.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5