Nummer 41. Zondag 22 Mei 1898. Tweede Blad. Spanje en de Vereenigde Staten, uityoeringënT 1> belangrijk "BUITENLAND. Engeland. Afrika. BINNENLAND. Dat de Amerikanen, de Spanjaarden in sterkte overtreffen, is zeker, omgekeerd dat de Spanjaarden slimmer zijn dan de Ameri kanen is ook zeker. Het is reeds verscheidene malen gebleken, en ook de Amerikanen zullen het zachtjes aan begiuuen te begrijpen, dat ook met de Span jaarden niet valt te spotten, en dat, hoewel in aantal minder, zij nog wel eens door hun onversaagden moed, en slimme krijgstaktiek, hen de baas zouden kunnen worden. Ziehier een zeer belangrijk telegram uit Montreal. Negen oorlogsschepen, die men voor Spaan sche hield, zijn heden de kust van Nieuw- Schotland voorbijgevaren. Dit bericht schijnt bevestigd te worden door een particulier telegram, volgens hetwelk Spaansche kolenschepen ler hoogte vau St. Pierre en Miquelon uit Cadix zijn aangekomen. Men gelooft dat de oorlogsschepen de Ameri- kaansche havensteden aan de kust van den Atlaniischen Oceaan zullen aanvallen. Het departement van marine te Washington is van deze feiten verwittigd. Een dépêche ui'. Washington aan de Eveniug World meldt dat de minister Long bericht heeft ontvangen, dat een Spaansch smaldeel de Oostelijke kust nadert. Het Spaansche eskader dat zich ter hoogte van Nieuw-Schotland, dus zeer dicht bij den grensstaat Maine vertoond moet hebben, zou dan het zoogenaamde reserve-eskader van Cadix ziju, dat, nota bene, voigeos een Don derdag verzonden bericht, „zeilklaar lag", en volgens vroegere geruchten besterad was voor de Filippijnen. Het bestaat dan uit het slag schip Pelayo, de gepanrserde kruisers Carlos V, Alfonso XIII en Vitoria, het adviesjacht Giralda, de hulpkruisers Rapido (Hamb. Amerik. lijn), Alfonso XII, Buenos Aires en Antonio Lopez (Compania Transatlanlica, Barcelona) en drie torpedojagers. Nu staat het te bezien of de verdedigings werken aan de Amerikaansche kust zoo sterk zijn als men verzekert. Maar al gelukt het, het Cadix-eskader ook niet (aangenomen dat het bericht juist is), aan de Amerikaansche kustplaatsen ernstige schade toe te brengen, dan krijgt admiraal Cervera, die waarschijnlijk nog in de Caralbische zee kruist, nu toch een schoone kans om de blokkade van Cuba te verbreken, in San Juan de Portorico binnen ie vallen, of zelfs Tampa of Mobile te beschieten tenzij de Ameri kaansche admiraals, die door Cervera's krijgs list naar de wateren van Cuba gelokt zijn de kustwerken en daar gestationncerde mouitors zoo sterk genoeg actiten om aan een aanval der Spanjaarden weerstaod te bieden. NOG EENIGE OORLOGSEEITEN. Uit Madrid wordt geseind Het gerucht loopt dat het smaldeel van admiraal Cerverra in het gezicht van Havana is gekomen, welk gerucht echter r»og niet te bevestigd. Een officieele depêche uit Havana bevestigt het bericht dat zich twee Amerikaansche oorlogsbodems voor Santiago de Cuba vertoond hebben. De dépêche voegt er aan toe dat ze 80 projectielen afgeschoten hebben zonder eenige schade te veroorzaken. De plaatselijke batterijen beantwoordden het vuur en brachten averij toe aan één Amerikaansch schip. Een half uur later liep het Fransche ad viesjacht Fultou de haven binnen. De insurgenten zijn in verschillende gevech ten verslagen. Er vielen enkele dooden. Volgens een bijzondere dépêche van Cuba zijn er volop levensmiddelen, daar ondanks de blokkade bijna eiken dag vaartuigen met voedingsmiddelen binneuloopen. De Duitsche kruiser Geyer is hier aange komen zonder de Amerikaansche schepen te groeten. De commandant heeft aan Blanco en aan den premier van het koloniale mini sterie lange en hartelijke bezoeken gebracht. Eeu telegram uit Cardenas, over Havana, meldt dat op een Amerikaansche boot met 17 man, die in het kanaal van Cardenas naar torpedo's zochtdoor onvoorzichtigheid bij het inhalen van een torpedo een ontploffing plaats had. Allen zouden omgekomen ziju. De Spanjiarden gaan voort me: maatregelen van tegenweer te nemen langs de Cubaausche kust. Ze werken onophoudelijk aau verster kingen, en de ruiterij patroulleert langs de bedreigde punten, Het Fra sc' e oorlogsschip Dubordieu heeft Woensdag Havana verlaten, en is in noord westelijke richting weggestoomd. Het groette de Amerikaansche vlag niet toen het door het blokkerende smaldeel heenging. IN SPANJE. 't Heet, dat Sagasta zich met Gamazo heeft verslaan over zijn krijgstaktiek en zijn buiten landsche en economische politiek en nu word* het nieuwe kabinet gegeven als volgt „Sa gasta premier; Groizard justitie; Capdepon biunerilandCorrea, oorlogPuigcervcr, financiën (dit zijn allen leden der vorige formatie); marine, Butler; onderwijs Romero Giron koloniën, Gamazo. Castilho heeft nog niet geantwoord ot hij de portefeiulle van buitenlandsche zaken aanvaardt, Sagasta zal haar ad interim be- kieeden. Cervera is te Santiago de Cuba aangekomen. is de geluksaankondiging van Samuel Heck- sclier sear, in Hamburg, welke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijne prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aaubevelen op zijn huidige adver tentie acht te geven. Gladstone. Gladstone een van Engelands grootste mannen is sedert Dinsdagochtend vroeg nagenoeg voortdurend buiten kermis gebleven. Dr. Bits bespeurde toen de eerste verschijn selen van het naderend einde. Dinsdagnacht werd de zieke plotseling erger, maar later in den nacht verbeterde zijn toestand eenigszius. Tegen half vijf echter bevond hij dat de polsslag buitengemeen zwak was, en de ademhaling bijna tweemaal sneller plaats had dan in gewone omstandigheden. De familie leden werden toen geroepen. Stephen Glad stone zeide gebeden op en de stervende mompelde „Onze Vader" het laatste woord zoo duidelijk dat alle aanwezigen het hooiden. Daarna werd de toestand langza merhand weer wat beter, en hij sluimerde in. Tegen halfnegen begon Gladstone nu en dan onsamenhangende woorden te uilen. Mevrouw Gladstone, die den geheelen nacht aan het ziekbed gebleven was, met dc hand van haar man in de hare, was op aandringen van de geneesheeren wat gaan liggen. Het grootste deel van zijn laatsten levensdag bracht Gladstone slapende door. Hij kon niets meer gebruiken, men vergenoegde zich met zijn lippen te bevochtigen met water en op- wekkenden drank. Henry Gladstone was uit Londen aangekomen op Euston Station kwam hij juist toen er een trein vertrok, maar de stationchef had dadelijk een extra-trein laten gereedmaken. De prins van Wales heeft, na een wapen schouwing te Southporr, te Garswoodhull terugkeerend, aan Henry Gladstone geseind „Mijne gedachten zijn met u, uwe moeder en uw fami'ie, in den tijd van beproevingen dien gij beleeft. God geve dat uw vader geen pijn lijdt." In den loop van den morgen verzekerde dr. Dobie dal het einde zeer kalm zou kunnen zijn, tijdens een van de perioden van slaap. Alles hing af van de werking van het hart. Gladstone's leven werd verlengd door zijn buitengewoon sterk gestel. Te half zes werd aan de vertegenwoordigers van de pers gemeld dat de krachten lang zamerhand afnamen, maar dat het nog uren duren kou. Te kwart voor tien gaven de doctoren het volgend? bulletin uit „De toe- staud van den heer Gladstone is den geheelen dag vrijwel dezelfde gebleven, met eenig op-en-neergaan. Hij is over het geheel zwak ker dan dezen morgen." In den loop van den dag had de stervende nog twee of drie vragen kunnen beantwoorden. Het einde is zeer kalm geweest, tegen rijf uur in den ochtend van Donderdag. Ia het Lagerhuis verklaart Balfour te ge- looven dat allen het erover eens zullen zijn om de nagedachtenis van Gladstone, wiens lange en schitterende loopbaan heden geëin digd is, te eeren door eene verdaging van de vergadering. Hij zegt dat hij morgen zal vragen een openbare begrafenis in de West- minster Abdij toe te staan en de oprichting van een gedenkteeken in de Abdij, tot er kenning van de waarde vun de door Gladstone bewezen diensten. Sir William Harcourt ondersteunt het voorstel tot verdaging. De vergadering wordt vervolgens opgeheven. Slechts tweemaal heeft het parlement, bij den dood van een groot man, besloten tot een begrafenis op staatskosten en het op richten van een gedenkteeken. Dit geschiedde bij den dood van Lord Chatham, in Mei 1778, en van diens zoon Pitt, in Januari 1806 Allerwegen erkent men dat het overlijden van Gladstone een nationaal verlies is. Alle kranten verschijnen met ïouwranden en publiceeren uitvoerige levensberichten met ilustraties. De publieke opinie verlangt de bijzetting van het lijk in de Westminister Abdij. Van openbare gebouwen en particuliere huizen waaien vlaggen halfstok. De koningin, de prias van Wales en de koninklijke familie hebben aan de weduwe een bewogen betuiging van deelneming gericht. De toestand in Swaziland blijft verre van rooskleurig. Koning Doeuoe schijnt de hand gehad te hebben in het vermoorden van den hoofdiuduna en had daarom van deTrans- vaalsche en Britsche autoriteiten aanzegging om zich Dinsdag te Bremersdorp te komen verantwoorden. In plaats van deu koning kwam echter de koningin-moeder met een sterk geleide aanzetten eu bood aan de volle verantwoordelijkheid voor de zaak op zich te nemen. De ambtentreu wilden echter met de koningin-moeder niets te maken hebben en verlangen dat de koning alsnog Zaterdag zelf verschijnt. Hij neemt echter eene weigerachtige en uittartende houding aan. Men vreest nu voor een tijdperk van beroerten. Uit Barberton komt een gerucht, volgens hetwelk een strijdmacht van 300 Bocreu reeds in Swaziland is binnengevallen. DRUNEN. Matinée, op Maandag 23 Mei 1898, aan vang ten half elf ure precies, te geven door de narmouie »De Eendracht", ten huize van den heer C. G. van Huiten. (Zie programma's). WAALWIJK, 21 Mei 1898. Ned. Ond. Genootschap. Morgeu zal de afdeeling Waalwijk vau het Ned. Ond. Genootschap hare vergadering houden teu huize van mej. dewed. V. J. Gerris alhier. Ouder meer is aan de orde De beschrijvingsbrief over 1898 en het kiezen van afgevaardigden voor de Algemeene Vergadering te Wageningen eu de Gewestelijke Vergadering te Boxtel. Uitslag der nationale duivenwedvlucht van uit Khciue. In deze op Zondag 8 Mei 1.1. gehouden duivenwedvlucht, uitgeschréven door de ver- eeniging „la Vitesse» te Breda, werdeo door Waalwijksche eigenaars, de volgende prijzen behaald. Door den heer Adr. Jansen Den lsten en 2den prijs, per minuut ge vlogen 928,20 M.; den 14den prijs 900,84 M. per minuut. Door den heer P. R. Schoemans Deu 3dcn prijs per minuut 926.7 M den 37sten prijs per minuut 869.28 M. Door den beer J. Sars Den 20steu prijs, per minuut 894,14 M. Allen leden der YVaalwijksche postduiven veieeniging „De Postduif". De eerste eereprijs, werd bij loting tusschen de vereeniging »De Postduif" te Waalwijk en de vereeniging »De Telegraaf» te Roozendaal, aan laatstgenoemde toegekend. Deze eerste eereprijs, werd uitgeloofd aan de vereeniging die de meeste prijzen behaalde en de twee laatstgenoemden behaalde beiden zes prijzen. In 't geheel werden uitgeloofd 37 prijzen, deelgenomen werd door 15 vereenigingeu; de Waalwijksche vereeniging heeft dus 't leeuwen aandeel n.l.de eerste en de meeste prijzen behaald; het doet ons genoegen te kunnen constateereo, dat deze vereenigiog wederom flink begint te herleven. Brand te Dongen. Woensdagnamiddag om half vijf, brak te Dongen en zeer hevige brand uit iu de leer looierij van den heer Koks. Het vuur woedde hevig voort, en legde zeven perceelen, waar onder vijf met rieten daken in asch. Het verschrikkelijkste van alles is echter, dat een mer.schenleven valt te betreuren. Terwijl een man behulpzaam was om uit het brandend perceel van K. nog zooveel mogelijk van den inboedel in veiligheid te brengen, nam hij, toen hij zich eruit wilde verwijderen eene verkeerde deur en kwam in plaats van buiten, in den kelder terecht, waarna onmiddellijk het dak in zakte, 't welk hem op 't lichaam viel, eu waaraan toen natuurlijk geen ontkomen meer was. Toen het vuur had uitgewoed, werd het gedeeltelijk verkoolde lijk uit dec kelder te voorschijn gebracht en Donderdagmiddag onder toevloed van belangstelling ter aarde besteld. Verkiezing te Tilburg. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende da' tengevolge van het overlijden van den heer mr. B. M. Bahlmann eene verkiezing moet plaats hebben van een lid de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Tilburg, heeft goedgevonden, te bepalen, dat die verkieziug zal plaats hebben op Dinsdag 31 Mei, dat de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Diusdag 7 Juni, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 14 Juni. De expeditie naar Pcdir. Reeds op Vrijdag 13 Mei seinde de cor respondent van de N. R. Ct. te Batavia Het vertrek der expeditie naar Pedir is bepaald voor de artillerie op den 18den, voor twee bataljons infanterie op den 19den eu 20sten, voor de cavalerie op den 22sten. Het gouvernement houdt dit geheim, de pers doet hetzelfde. De toevoeging aan het slot deed dit blad na het oordeel vau den minister van kolouiën ingewonnen te hebben, besluiten het telegram voorloopig niet openbaar te maken. Thans ontvangt dat blad het volgend tele gram uit 's-Gravenhage Blijkens een bij het departement van koloniën outvangen telegram van den gou verneur-generaal van heden zijn uit Pedir kleine benden naar Groot-Atjeh vertrokken en is de voorgenomen expeditie naar Pedir thans derwaarts op weg zoodat de laatste in scheping op Java van troepen en trein op 23 dezer zou plaats vinden. Spoediger dan verwacht werd, zal dus de militaire actie in de vallei der Pedir-rivier worden aangevangen en een sterke troepen macht van twee zijden daarheen worden gevoerd om er ons gezag op vasteren voet te brengen en cr den nadeeligen invloed voor orde en rust in de vallei der Atjeh- rivier, die uit het Peairsche door de partij van verzet wordt uitgeoefend, zoo mogelijk voor goed te fnuiken. Of dit alles gepaard zal moeten gaan met hevigen strijd, dan wel of het verzet tegen ons doordringen in die, tot nu toe door onze 'roepen onbetreden terreinen zich tot enkele laudschappen en tot benden geestdrijvers eu partijgangers bepalen zal, is bezwaarlijk van te voren met eenige zekerheid aan te geven. Met groote belangstelliug zien wij de tijdin gen over het verloop dezer krijgshandelingen tegemoet en dat te meer nu het ons voorkomt, dat het krachtig optreden tegen Pedir als een bewijs mag worden aangemerkt van het begin eener nieuwe periode m onze kolouiale politiek. Moge het Indisch opperbestuur en ons dapper Indisch leger succes hebben bij deze goed voorbereide, eerlijk bedoelde actie in Pedir. Moge de tramlijn, die Kota Radja met Pedir vereenigen zal en waarvoor het materieel gereed ligtdaarbij eeu krachtig middel blijken. En mogen de Hollandsche ondernemings geest en de Hollandsche industrie spoedig in de gelegenheid worden gesteld zich van de Oostkust over de Noordkust van Sumatra uit te breiden tot heil van de bevolking en tot heil van ons. Zakkenrollen, Een ageDt van politie L op de Nieuwmarkt te Amsterdam het slachtoffer geworden van... een zakkenroller 1 Na afloop van den dienst had hij zich in burgerkleeding gestoken en was naar de Nieuw markt gegaan om voor moeder de vrouw een zoodje visch te halen. Hij had negen kwartjes iu zijn portemonnaie, daar konden wel een paar voor de huishoudig af. Ooze agent kocht wat hij noodig had, doch toen het op betalen aankwam, bemerkte hij, dat hem de portemon naie met geld was ontrold. Onderwijzers. Ook nu schijnt in de Zuid-Afrikaansche Republiek nog behoefte aan onderwijskrachten te bestaan, althans een onderwijzer te Gra- hamstouwn schrijft in de Vacature „Onlangs had ik de eer van een peroonlijk gesprek met den piesident, den heer Kruger. Z. Exc. vertelde mij, dat hij nog wel een goed aantal knappe Hollandsche onderwijzers in den Transvaal kon gebruiken." De schrijver voegt er bij, dat met „knappe* meent hij, bedoeld wordt, zich fatsoenlijk gedragende. Misschien ziju ze in Zuid-Afrika op dit punt wel eens teleurgesteld. Poging tot moord. Onder gemeente Putte, in den Zuid-wes telijken uithoek van Noord-Brabant, had dezer dagen eene brutale aanranding met berooving en poging tot doodslag plaats.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5