Spanje en de Vereenigde Staten, BUITENLAND." Belgie. Duitschland, Zwitserland, Italië. Oostenrij k-H ongarij e. Turkije. Een Nieuwe Industrie. BINNENLAND. ruim doorschreedonder het ruischen der heerlijke orgeltonen, om de haar aangewezen plaats in te nemen. Diep begaan wareu allen met het lot der zielsbedroefde weduwe, die haar man, met wien zij welhaast zestig jaren het lief en leed der wereld gedeeld heeftzag nederlalen in het graf, dat ook eenmaal het hare zal zijn. De gebeden en de lijkdienst waren de hier onder Anglikanen gebruikelijke, alieen waren de bedienenden natuurlijk de hoogsten in rang in de kerkelijke hiërarchie hier te lande. De muziek wbs zeer schoon. Dra na de aankomst van mevrouw Gladstone hoorden wij Beethoven's heerlijk Equali voor vier trombonesgevolgd door de IreurmarscheD var. dien meester en van Schubert, de indruk wekkende koorgezangen van Croft en van Purcell. Middelerwijl stond de lijkkist in het schip onder den koepel. Bij het overbrengen ervan naar het graf in den noordelijken kruisvleugel, zong het versterkte koor, en de aanwezigen zongen mee, de hymne „Praise to the Holiest4', gevolgd door audere kerk gezangen. De doodeurnarsch van Handel in Saul voor orgel besloot op waaidige wijze dezen in- drukwekkenden dienst, bij welken nadat de lijkkist was neergelaten, de aanwezigen verre zen waren, alvorens uiteen te gaan. in Spanje. Vijf bataljons expeditieiroepen voor de Filippijnen zijn te Cadix, Algéciras,San-Roque, Linea en Los Barrios bijeengebracht. Twee compagnieën genie en twee batterijeu artillerie worden insgelijks naar A geciras gedirigeerd. De Liberal beweert dat Spanje van zijn recht om dadelijk de strategische stellingen rondom Gibraltar te versterken, gebruik zal maken. Hetzelfde blad zegt dat de hierdoor in Europa veroorzaakte sensatie een natuurlijk gevolg is van het conflict met de Vereenigde Staten en dat de Europeesche verwikkelingen er i et gevolg van zullen zijn. De crisisgeruchten houden aan en worden tegengesproken. Aan de schepen die levensmiddelen naar Cuba en Porto Rico zullen overbrengen zullen premies worden toegekend- Generaal Angusti krijgt verlof om op de Spaansche schatkist te trekken. Priesters op de Fillippijnen moeten hem trouwens een millioen dollers aangeboden hebben, die dadelijk verdwenen in de zakken der soldaten, ontevreden wegens de nalatigheid in de beta ling hunner soldijen. Maarschalk Blanco heeft (hoe door de Montserrat?) 10 millioen pesetas ontvangen. Men zou zeggen, waar halen ze in 's hemels naam te Madrid al die pesetas vandaan En dat, terwijl het gerucht van een krediet- ope«uie te Parijs om tien millioen in goud aan de Bank van Spanje te verschaffen, het lot van alle geruchten onder deze rubriek ondergaat het wordt tegengesproken. Van echt oorlogsnieuws is in 't geheel geen sprake; altijd blijft het 't uude deuntje, geen enkel gevecht of oorlogsdaad. De groote vraag „Waar is Cervera?» moet altijd nog beantwoord worden met niemand weet het zeker Uit onderstaande telegrammen, zal blijken hoe de laatste lijdingen omtrent zijn verblijf luiden; maar of ze vertrouwbaar zijn WASHINGTON 30 Mei. Het departe ment van marine heeft hedenmorgen om half een van Schley eene dépêche ontvangen, de mededeeling behelzende dat de Spaansche' vloot voor Santiago lag. PARIJS, 30 Mei. Een telegram uit Was hington aan de Temps zegt dat vlootvoogd Schley geseind heeft dat admi aal Cervera in Santiago is opgesloten. Hij (Schley) heeft het zelf geconstateerd, maar zijn telegram meldt niet hoe. Het bericht heeft in regee- ringskringen eene groote verlichting teweeg gebracht. PORT-AU-PRINCE, 30 Mei. Volgens berichten uit Santiago heett Cervera daar 800 artilleristen en geniesoldaten aan wal gezet en 20,000 Mauser-geweren benevens veel schietvoorraad voor de groote kanonnen in de forten ontscheept. De World maakt een dépêche uit Móle de St. Nicolas (Haiti) openbaar, zolgens welke Sigsbea, toen hij Zondagochtend op de St. Paul aan 't kruisen was, de haven dicht genoeg genaderd is, om er twee kruisers van het type van de Vizcaya en drie torpedobooten in te onderscheiden. NEW-YORK 30 Mei. Uit Washington wordt aan de Tribune gemeld dat aan Shafter te Tampa bevelen zijn gezonden om het meerendeel van zijn strijdkrachten, alle ge regelde troepen en de vrijwilligers regimenten die het verst klaar zijn, op transportschepen in te schepen. De beste schepen van het gereorganiseerde smaldeel van Sampson zullen de expeditie vergezellen om haar bij de ontscheping te beschermen. Hoewel de offlcieele uitslag van de her stemmingen nog niet bekend is, is het nu al vrij zeker dat de clericale meerderheid in de kamer met een stem versterkt Js, zoodat de rechterzij thans 112 van de 152 zetels heeft. De grootste overwinning van de clericalen is de verovering van vier zetels in Verviers, waar de liberalen de socialisten in den steek hebben gelaten, gelijk omgekeerd de socia listen de liberalen in Doornik. De socialisten verliezen één zetel, daar die van de in Verviers verloren zetels worden opgewogen door de aanwinst van een in Hoei en van twee in Thuii>. Ze zijn dus nu 28 man sterk. De liberalen en progressisten blijven op hun oude hoogte samen 12. In den senaat blijft de verhouding van de partijen ongewijzigd. Op de Schelde voor Antwerpen is een treurig ongeluk gebeurd. De kleine sleepboot „Medusa» die dokter Flahoul en vier haven beambten aan boord hadging voor het sanitaire onderzoek, de Engelsche stoomboot „Juau» tegemoet. Bij de ontmoeting liep de „Juan" op de „Medusa" en sloeg die in stukken. In enkele secondeu was de „Medusa" gezonken. Twee beambten werden gered, dr. Flahoul en de andere opvarenden verdwenen in de diepte. Te Erfurt zijn, naar thans bekend wordt in de laatste dagen ernstige opstootjes voor gevallen. De oorzaak ervan blijkt niet dui delijk uit de berichten van de Duitsche bladen maar de aanleiding schijnt geweest te zijn dat een aantal straatslijpers de men- schen lastig vielen, die een reizenden circus op den Fiiedrich-Wilhelms platz wilden be zoeken. Er ontstond een botsing tusschen de politie en de menigte, waarbij 23 agenten door straatkeien gewond werden en misschien een nog grooter aantal burgers sabelhouwen kregen. Donderdagavond herhaalden zich de ongeregeldheden. Er waren nu ook troepen ontboden, maar de politieagenten konden het alleen wel af en hieuwen wederom met de blanke sabel zoo heftig op de menigte in, dat 20 menschen zwaar en licht gewond werden. Verder werden 30 burgers in hechtenis ge nomen. Om halfelf was, volgens de klassieke uitdrukking, de rust hersteld. Terwijl eenige werklieden bëzig waren in een tunnel bij Luzern kwam een trein on verwacht binuenstoomen. Zcveu man werden gedood, en drie ernstig gewond. In Italië heerscht een soort schrikbewind van de censuur. Niet alleen dat de uitgave van alle republikeinsche en socialistische bladen op één na verboden is, maar alle vreemde correspondenten worden zorgvuldig gecontroleerd en bij twijfel eenvoudig over de grenzen gezet. De ministerraad heeft een nieuwe perswet samengesteld. Elk politiek orgaan zal volgens de daarin opgenomen bepalingen 5000 tot 50000 francs berg moeten stellen gééü vennootschap tot uitgave zal mogen worden gevormd zonder machtiging der regeering. Zoo tracht men een schijn van orde te verkrijgen, die in waarheid bij den ellendigen toestand des lands, verergerd door de voort durende stijging der graanprijzen, niet bestaat. Volgens de thans van regeeringswege openbaar gemaakte lijst zijn bij de onlusten in Milaan vijf en zeventig menschen gedood en later nog zeven aan hun wonden overleden. Nog drie en zestig gewonden liggen in de ziekenhuizen. In Kalwarya in het westen van Galicie hebben de boeren in de laatste dagen onge regeldheden gepleegd tegen de joden. Toen de gendarmes daaraan een eind wilden maken, verzetten de boeren zich. en er ont stond een straatgevecht. Eén boer werd doodgeschoten, twee werden zwaar gewond twee gendarmes kregen zware, twee lich:e wonden. Uil Wadowice zijn soldaten naar Kalwarya gezonden. De sultan vaD Turkije heeft eieren voor zijn geld gekozen. Nu Rusland en Frankrijk bleven vasthouden aan de benoeming van prins George van Griekenland tot gouverneur van Kreta heeft hij ten slotte maar toege stemd dezen, in zijn bijkwaliteit van neef van den koning van Denemarken, te doen be noemen. De pil is hem verguld door een vleiend schrijven en kostelijke geschenken van den czaar, maar een pil bleef het, en een harde. Duitschland, dat tegen prins George was, is niet erg in zijn schik over dezen afloop. De „fluitspeler» in het Euro peesch concert heeft van zijn deelneming weinig succès en hij dreigt nu ook zich geheel uit de Balkan bemoeiingen terug te trekken. Denkelijk zou de sultan er niets op tegen hebben als het geheele orkest zijn uitvoering staakte. Hij is geen vriend van die muziek!' De Zes hebben beslist dat len aanzien van de grensregeling bij Gribovo en Malkasi het besluit von de meerderheid van de grens- commissie ten gunste van Turkije, gelden zal. Verder hebben zij hun regeeringen voor gesteld om de Grieken aan te manen, een paar plaatsjes in het wilajet Jania, die nog door Grieksche troepen bezet zijn, te ont ruimen. Op aandringen van de gezanten zal de Porte meer transportschepen zenden, daar de zeventien niet toereikend bliiken. Al werd er elders reeds sinds een paar jaren onder een vreemden naam een product in den handel gebracht, dat het maimer vrij trouw nabootst, eene uitvinding, waaraan de chemie het" leveo heeft geschonken en die onmiddellijk geroepen scheen een grooten invloed, zoowel in de kunst als in de in dustrie uit te oefenen, toch werd hiermede niet het succes verkregen, dat er aanvankelijk van verwacht werd. En de reden hiervan lag in eene zeer natuurlijke omstandigheid de wetenschap had haar laatste woord nog niet gesproken. Een chemicus van grooten naam, die tal van bewijzen geleverd heeft van zijne groote bekwaamheden, nam de zaak in handen en vond na eene lange studie en een onver poosd onderzoek de formule van eene sub stantie, die thans door de heeren Gebrs. Deelen van Heeze in den handel wordt ge bracht, onder den naam van plastoliet. Dit plastoliet is eene giststof, die het marmer zoo nabijkomt, dat zelts het geoefend oog er onwillekeurig door misleid wordt doch in den prijs treffen wij een onderscheid aan, dat haast op 100% kan berekend worden. Was tot nu toe een marmeren schoorsteey, een marmeren lavabowaren marmeren plinten en vloertegels te veel luxe voor eene eenvoudige burgerwoning, thans is dit ver anderd; het plastoliet is weinig duurder dan het hout, zoodat men wel verwachten kan, dat het spo.dig eene algeheele revolutie in onze dagelijksche bouwkunde zal aan brengen. En niet minder in de kunst, wier heerlijke schatten door deze prafc'fftige gietstof, welke tegen allé invloeden van het weder bestand is, onder de menigte kunnen verspreid worden, de meesterstukken onzer groote meesters, weergegeven in eene stof, welke het marmer in al z:jne kleuren z-*o heerlijk weerspiegelt, dat zelfs kenners zich licht vergissen. Het eerste product der heeren Deelen is de buste in bas-relief van Hare Majesteit de Koningin, naar een model van den zeer gunstig bekenden beeldhouwer Van der Marck te Eindhoven, dat met meesterlijke hand geboetseerd naar een der laatste photografiën van HM., spoedig in hooge mate de alge- meene aandacht tot zich zal trekken. We zeggen er niets meer van op deze plaats, maar moeten toch nog even getuigen, dat deze buste mede het beste is, wat wij op dit gebied nog gezien hebben. 't Is te verwachten dat de groote fabriek, die door de heeren Deelen zal gebouwd worden, eene nieuwe bron van belangstelling zal leveren voor het schoone Heeze, dat reeds zooveel schoons, zooveel aantrekkelijks bezit. Deze fabriek zal met het oog op de uit gebreidheid van het veld, dat voor de nieuwe industrie te bewerken is, gesplitst worden in twee atdeelingen, eene uitsluitend voor de vervaardiging van voorwerpen, aan de kunst gewijd, waai van wij het genoegen hadden een prachtige collectie te kunnen bezichtigen de andere aan allerlei artikelen, die dagelijks in de industrie gevraagd worden, als wandbe- kleedingen, vloertegels, schoorsteenmantels enz. enz. Als vertegenwoordiger der fabriek in Nederland zal optreden de Heer C. v. Bakel, te Eindhoven, die gaarne bereid is den belangstellenden al'e gewenschte inlich tingen te verschaffen. Als slotwoord kunnen wij niet nalaten hierbij den wensch uil te spreken, dat deze kranige onderneming van de heeren Deelen met een volkomen succes moge bekroond worden. Gewis komt dit ten goede aaD den werkman, aan de industrie en aan de kunst, rij ié» WAALWIJK, 1 Juni 1898. Benoemingen. Benoemd tot onderwijzer te Almkeik de heer Benjaminse te Bezooien. Kermis Drimcn. De kermis te Drunen was 2e Pinksterdag zeer druk bezocht. Ongeregeldheden hadden niet plaats; maar toch zou het wel tot botsing gekomen zijn, tusschen twee naburige gemeen ten als niet de politie spoedig hare maatre gelen had genomen. Een Waalwijker echter die zich buiten Drunen veilig waande, moest het ontgelden, toen hij door Baardwijk kwam, waar een persoon uit die gemeente hem een zoodanige slag toebracht, dat hij vrij ernstig verwond werd. Verkiezing Tweede Kamer. Bij de verkiezing voor een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Tilburg (vaca ture wijlen ror. Bahlmann) zijn als candidaten opgegeven de heeren A. H. A. Arts, F. P. J. M. van Dooren en J. F. Jansen. Atjeh. De correspondent te Batavia van het Hbld. seint: Benden hebben gepoogd op te breken de spoorbaan nabij Iudrapoeri. De trein werd beschoten nabij Samagani. Van Kraton zijn 125 man met spoed derwaarts vertrokken. Onder wijs-examcu De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van de belanghebbenden dat dit jaar de examens ter verkrijging vau akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de Fransche taal en lager en middelbaar onderwijs in de Hoogduitsche en Engelsche taal, zullen worden afgenomen in de maand Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli die tot het geven van onderwijs in de gymnastiek, zoowel voor de akte lager onder wijs (vak s) bedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwijs, als voor het middelbaar onderwijszullen worden gehouden in de maand Juli, zoo noodig ook in Augustus; die tot hel geveu van lager en middelbaar onderwijs in de land- en tuinbouwkunde en voor middelbaar onderwijs in de houtteelt, in de maand Juli, zoo noodig in Augustus die tot het geven van lager onderwijs in het handteekenen en vau middelbaar onder wijs in hand- en rechtlijnig teekenen en de perspectief en die voor het boetseeren, zullen worden gehouden in de maanden Augustus en September, des noodig ook in October. Zij die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen moeten zjch voor 21 Juni bij het departement van binnenlandsche zaken aanmelden bij schrijven op ongezegeld papier, met nauwkeurige en duidelijke opgave van naam, voornamen (voluit geschreven), woon plaats adres en van de begeerde akte en, voor zooveel noodig, met overlegging van de reeds verkregen akte van bekwaamheid waaruit de wettelijke bevoegdheid om het examen af te leggen, of het recht op de bij de wet verleende vrijstelling van eenig deel van het onderzoek, moet blijken. (Stct.) Officier van gezondheid. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor acht studenten in de medicijnen aan een der universiteiten de gelegenheid bestaat om tusschen 1 Aug. 1898 en ultimo Juli 1899 in opleiding te worden genomen voor de betrekking van officier van gezondheid 2de klasse bij het leger in Nederlandsch-Indie onder genot van een subsidie van f 40(30. Gegadigden zullen zich, onder overlegging van de gevorderde bescheiden, bij gezegeld request, behooren te wenden tot het depar tement van koloniën alwaar op aanvrage kosteloos exemplaren zijn te verkiijgen van het reglement betreffende de opleiding. (Stct.) Cordang. Reuter seintdat Cordang te Londen, op de baan van het Crystal Palace met Wallers een wedstrijd over 100 Eng. mijl rijdende een ernstig ongeluk heett gehad. Na de twintigste mijl kwam zijn voorwiel met zijn gangmaker in aanraking. Cordang viel en werd op een ander rijwiel geslingerd. Hij kreeg zware kwetsuren aan ribben, rug en aangezicht. Walters reed door tot het eind. Moord. In een danshuis in de Govert Flinckslraat te Amsterlam is Zondagavond zekere Hendrik van Reeden door iemand, met wien hij in twist geraakte, met een mes in het onderlijf gestoken. De getroffene, een 20jarig jonkman, holde de straat op, maar stortte spoedig neder. Na een voorloopig verband in een apotheek werd hij naar het Binneugasthuis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek de ongelukkige overleden te zijn, zonder te hebben kunnen mededeelen, wie zijn aanvaller geweest is. De commissaris van politie, de heer v. d. Wiele, heeft alle personen, die hij nog in het dans huis aantrof, in verhoor genomen maar zonder gevolg. Niemand bekende de daad te hebben gepleegd en niemand kon een ander als den dader aanwijzen wat vreemd mag heeten. Een mes werd niet gevonden; eenige bloed vlekken op den vloer toonden evenwel aan, dat de wond in het danshuis is toegebracht. De politie-commissarisde waarnemende hoofdcommissaris en de officier van justitie mr. Von Baumhauer brachten een goed deel van den nacht in het politiebureau door; er werden veertig getuigen gehoord zonder dat men reden vond iemand te arresteeren. Nader meldt menDe bemoeiingen der politie en justitie hebben ook in den loop van den dag van Maandag niets aan het licht gebracht. Het blijkt in het danshuis den heelen Zondagavond een droukemansboel en ruzie geweest te zijn. Van Reeden blijkt niet in het onderlijf, maar vlak in het hart getroffen te zijn. Maandagmiddag zijn in dezelfde buurt drie revolverschoten gevallen, echter zonder letsel te veroorzaken. Het gebeurde in een bierhuis in de eerste Jan van der Heydestraat. Uit minnenijd richtte een man, zonder te voren een woord te spreken, het wapen op zijne vrouwdie hij van ontrouw verdacht. De man bevindt zich in arrest. De moeder van zekeren K., hoorende dat haar zoon onder de velegetuigen behoorde, inzake den moord in de Govert Fliuckstraat te Amsterdamis plotseling dood gebleven van den schrik. Diefstal, Een bewoner der Reinwardtstraat te Am sterdam heeft Zaterdagavond aan den politie post Muiderpoort aangifte gedaan dat uit zijn woning was ontvreemd een bruin lederen portefeuille, inhoudende f 1700 aan bankpa pier eenige brieven en een deposito-bewijs op de Amslerdamsche bank, groot 1 12.000.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2