Nummer 45. Zondag 5 Juni 1898. 21e Jaargang. Eerste Blad. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Spanje en Je Vereenigde Staten. i f 1 4 ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit twee bladen. FEUILLETON. UITGEVER: Waalwijk. U Wulwjjksrtr ra Langslraalsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regal, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsoh- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. p— TE SANTIAGO. Men heeft maar weer voor 't kiezen Het gevecht bij Santiago*; „Het bombardement va» de forten bij Santiago*De verkenning door admiraal Schley*; „De schermutseling tussch*n de torten van Santiago en de Amerikaansche schepen" men zieter is gezorgd voor alle smaken Er is bij Santiago de Cuba, de stad aan Kuba's Zuidkust gebeurd, dat staat vast, er is over en weer geschoten. De haven van Santiago ligt aan de Zuid- Oostkust van Kuba. Over land is zij 450 mijlen vau Havana verwijderdover zee 525 èL 670 mijlen, al naar men den afstand bere kent langs de Oost of de Westkust. De haven is een der fiaaie van Kuba, doch uiterst moeilijk te bereiken. Van de zee uit is zij te bereiken langs een smal, tusschea hooge rotsen als uitgehouwen kanaal, dat een mijl lang is en waarvan de geringste breedte 540 voet bedraagt. Eenmaal door dit kanaal zijnde, komt men in een diepe waterkom, waar elke vloot met het grootste gemak een plaatsje kan vinden. De stad zelf is aan het uiteinde van de haven gelegen, ongeveer vier of vijf mijlen van den ingang. In gewone tijden heeft zij een bevol king van ongeveer 50,000 zielen, grootendeels bestaande uit kleurlingen. Voor het uitbreken van den oorlog en den opstand werd zij als handelsstad alleen over schaduwd door Ha vanna. Men treft er talrijke fraaie gebouwen aan, waaronder vooral uitblinken de zetels van den aartsbisschop en den gouverneur der provincie. 24 Ongehoord Dat was dus zijn eigen dochter, die hem zoo duidelijk had gezegd, waar het op stond? En die Arnold? Hm, nu begon mijnheer de majoor toch te gevoelen, dat hij langzamer hand oud werd en bovendien hij stond niet meer voor het lront zijner troepen, waar zelfs reeds het optrekken zijner wenkbrauwen eerbied afdwong Frans Arnold verliet den volgenden morgen Duitschland en begaf zich naar Oostenrijk. En op deu tweeden dag na zijne aankomst te Weenen wilde hij een bezoek brengen aan zijnen be schermer, die hem indertijd naar Berlijn had gebracht bij één zijner handelsvrienden. Met het vaste voornemen, den man de volle waarheid mede te declen, begaf hij zich naar hel huis van den ouden heer Brandtner. Hij had hem sedert drie jaren niet gezien, maar toch, door tusschenkomst van derden, wel van hem gehoord. Nadat hij gebeld had, opende een aardig dienst meisje de deur en zag hem vragend aan. Ik wenschte den heer Brandtner te spreken zeide hij mijn naam is Frans Arnold. Het meisje ging naar binnen, kwam kort daarop terug en geleidde hem naar de kamer. Toen hij binnengetreden wa9, stond hij tegen over eenen heer, dien hij nog nooit had gezien. Een man met trotsch uiterlijk. Uw naam is Frans Arnold, begon hij op koelen en scherpen toon. Ja, mijnheer. En ik wenschte U wenscht mijn vader te sprekenHet spijt mij zeer maar dit is onmogelijk, want mijn vader is juist zes weken geleden overleden. Gij waart in dien tijd nog in voorarrest. Frans stond bij deze woorden als door den donder getroffen. Ach gij weet reeds O God I De heer Brandtner haalde de schouder op. Zeker. Mijn vader was toevallig in de dagen toen die brief vermist werd, te Berlijn, bij uw toenmaligen patroon, en natuurlijk, men heeft kern alles gezegd, zeide de heer Brandtner op Het fort Morro ligt rechts, de batterij La Socapa links van den toegang tot de baai, welke tusschen deze twee forten slechts 160 meter wijd is. Punta Gorda is een land tong, die vrij diep de baai in ligt, 1800 meter ongeveer, maar den ingang volkomen bestrijkt. Wat is er nu feitelijk geschied bij Santiago Reuter's correspondent te Port-au-Prince heeft de primeur gehad van het nieuws, dat er geschoten is op de forten van Santiago door Amerikaansche schepen van Plavana uit werd men (officieel) ingelicht en te Madrid, en te New-York, en te Washington, doch het marine-departement te Washington had Don- dermorgen al evenmin eenig bericht ontvangen als Woensdagavond, welke volkomen afwezig heid van raededeelingen het departement deed gelooven dat de kauonuade zonder betee- kenis geweest is. Een telegram uit Havanna gat in dezen vorm de officieele lezing van den strijd bij Santiago De Ameiikaaosche vloot, bestaande uit de Iowa" „Massachusetts",Brooklyn", „T exas", /yNew-Orleans", „Marblehead", „Minneapolis", en nog een kruiser, benevens zes andere schepen, nam 31 Mei positie aan de Westzijde van den ingang der haven van Santiago. De eerste vijf schepen openden het vuur. De Spaansche kruiser >Christobol Colon* lag ten anker nabij Punta Gorda eu kon van zee uit gezien worden. De batterijen van Morro, Solapa, Punta Gorda en van de »Colon" beantwoordden het vuur der Amerikanen. De Amerikaansche oorlogsschepen losten zeventig schoten, hoofzakelijk met zware projectielen, zonder evenwel eenige schade aan te richten. Het bombardement duurde negentig minuten. Daarna trokken de Amerikanen terugeen hunner hulpkruisers had averij gekregen. Men merkte op. dat twee bommen ontploften voor den boeg van de „Iowa" er brak brand uit aan boord van een ander oorlogsschip; verschei den kogels vielen iu de haven in de nabijheid der Spaansche oorlogsschepen. Te Santiago heerschte groote geestdrift. kouden, onverschilligen toon. En uw vader heeft kunnen gelooven, dat ik de dief was O dat is onmogelijk. Hij moet mij beter gekend hebben. Hij beeft ook mijnen armen vader gekend. Er speelde een spottende lach om den mond van den koopman, terwijl hij den jongen man eenigs- zins verwonderd aanzag. Ja, hij heeft uwen vader gekend en zelfs zeer goed. Dan zal hij hem ook gekend hebben als een man van vlekkeloozen levenswandel... en evenmin als mijn vader in staat zou geweest zijn een mis daad te begaan, evenmin zou ik er ooit toe kun nen komen, datgene te doen, waarvan men mij heeft beschuldigdriep Frans met innige over tuiging. Weder vloog hetzelfde spottende lachje over het gelaat van den jongen Bradtner. Ah en hebt gij uwen vader niet meer gezien voor zijnen dood Neen, hij stierf op een reis naar Hongarije, die hij had ondernomen in opdracht van zijnen patroon, den heer Helldorf. Hij is niet op reis gestorven. Heeft mijn vader u dat nooit gezegd Neen, klonk het uit den mond van den jon gen man. En waar is hij dan gestorven mijn vader In de gevangenis te Weenen. Frans slaakte een kreet als een waanzinnige. Doodsbleek snelde hij op Brandtner toe. Dat is een onbeschaamde leugen Waag het eens dit te herhalen Lever mij de bewijzen stamelde de ongelukkige buiten zich zeiven. Mijne moeder heeft ons geleerd, met eerbied naar onzen vader op te zien. Dat was goed en verstandig van haar maar ik zeg u nogmaals: Ja, uw vader stierf in de gevangenis, dat wil zeggen, in het hospitaal der gevangenis, nadat hij wegens verduistering ik weet niet meer hoe groot de som was, die hij uit de kas van den heer Helldojf nam tot drie jaren strenge kerkerstraf veioordeeld was. Het was zeer onverstandig dit feit achttien jaren lang voor u verborgeu te houden. Eenmaal moest gij toch door een of ander toeval de waarheid vernemen. En thans drukt op u de verdenking van een zelfde misdaad. Gij zijt hier gekomen zeker om door onze tusschenkomst een betrekking Volgeus een ander telegram uit Port au Prince hebben de Spaansche batterijen twintig minuten lang een heftig vuur onderhouden, hetwelk daarna verzwak'e. De marine-autoriteiten te Havanna berich ten naar Madrid kort en bondig, dat de vice-admiraal van Amerika, Schley, de ver sterkingen der haveniuvaart aanviel en dat de „Colon" het Spaansche oorlogsschip, dat aan de monding der baai lag, den aanval afsloeg, geholpen door de kanonnen der forten, terwijl de Amerikanen schade opliepen aan hunne schepen. Het schijnt een verkenningstocht te zijn geweest. Indien de schout-bij-nacht Schley werkelijk hiermede een foruieelen aanval had gedaan op de versterkingenindien hij werkelijk de haven geforceerd had en een gevecht had aangegaan met Cervera's vloot zou hij buiten de instructies van de „Naval War Board" te Washington zijn gegaan, getuige de mededeeliug dezerzijds, dat het bombar dement ten zeeiste te betwijfelen was en hoogst onwaarschijnlijk Commodore Schley schijnt toch het bevel over het bombardeerende smaldeel gevoerd te hebbeu. Als hij geen ander doel bereikt heeft, dan heeft hij althans dit verkregen, dat het ongeduld over de werkeloosheid van de vloot voor een oogenblikje gestild is. Schley is nu vervangen door Sampson (om welke reden, blijkt niet), die thaus onder zijn bevelen heelt de Iowa, Oregon, Massachusetts en Texas (slagschepen), Brooklyn, New York, New Orleans, Minneapolis, Marblehead (krui sers), Scorpion Porter (torpedobooten), Vesuvius (dynamietkruiser), Harvard, Yale en Eagle (hulpkruisers) het beste deel van de Amerikaansche vloot. Of de kennismaking met de forten en de onderzeesche verde ligingsmiddelen Schley is meegevallen, is de vraaghij moet ontdekt hebben dat de batterijen veel sterker bewapend zijn dan hij meende en de mijnen veel tal rijker zijn dan verondersteld werd te krijgen. Maar, mijn vader is dood en ik ben niet zoo onnoozel om Frans had genoeg gehoord. Zijn schoon, jong gelaat was strak en bleek als van een doode, alleen zijn oogen schitterden met zulk een onnatuurlijk vuur, alsof achter die donkere sterren de waanzin reeds op de loer lag. Ik weet, wat gij zeggen wilt. Zeker, gij hebt gelijk. In den zoon van een veroordeelde kan men geen vertrouwen stellen, zelfs al i9 zijn eigen eer onbesmet. En de mijne is bevlekt, zooals gij weet. De stem van den jongen man klonk als gebroken maar toch duidelijk en beslist. En thans wees zoo goed mij het bewijs te leveren als gij dat bezit.... vervolgde hij op bijna gebiedenden toon. De koopman was eenigszins verbluft door het optreden van den jongen man, dien zoon van een tuchthuisboef, Toen ging hij naar een schrijfbureau eu nam er een geheel geel geworden courant uit. Ziehier, wat gij verlangt. Het is een verslag van de terechtzitting, waarin het vonnis over Frans Arnold werd uitgesproken. Mijn papa heeft die zitting bijgewoond de verdediger van uwen vader, een nog jeugdig rechtsgeleerde, wa9 een verre bloedverwant van ons. Zijn pleitrede moet buitengewoon vurig, geestig en vol overtuiging geweest zijn, maar ondanks die schitterende eigen schappen wa9 het hem niet gelukt de jury tot vrijspraak te bewegen. De heer Brauning is tegenwoordig een onzer beroemdste advocaten in strafzaken. Wie weet als hij uwe zaak in handen had gehad, waart ge misschien onvoor waardelijk van alle schuld vrijgesproken. Frans had intusschen het dagblad in ontvangst genomen. Ik dank u, dat gij de waarheid voor mij hebt blootgelegd, zeide hij nu, op doffen toon, en begaf zich met langzame schreden naar de deur, als een grijsaard, die gebukt gaat onder den last der jaren of der zorgen. Arnold hebt gij geld vroeg Braudt- ner nu. De jonge man zag op met een blik, alsof die vraag hem onaangenaam was. Geld Ik Ach, waartoe kan mij geld dienen? Zoo gij misschien het land wilt verlaten, WAAR IS CERVERA? Hoewel de waarschijnlijkheid dat Cervera al dien tijd (sedert 19 Mei) in de baai van Santiago gebleven is, steeds grooter woidt, heeft dit vuurgevecht toch ook daaromtrent geen volstrekte zekerheid gebracht, en voor hands is dat toch nog het belangrijkste punt In de baai van Santiago lagen waarschijnlijk wel een paar torpedebooten vóór Cervera's komst, zeker lag er, volgens de laatste opgaven, de Reina Mercedes, een ongepantserde, vrij groote kruiser, die o. a. zes kanonnen van 16 cM. draagt; er was sprake van, in het uiterste geval dit schip, dat een gebrek had aan de machines, aan den ingang van de baai te laten zinken. Kan dit het ongenoemde Spaansche schip geweest zijn Of was er zooals uit een later telegram uit Havanna zou volgen, van Cervera's schepen alleen de Cristobal Colon. Nu komt nader weer hieromtrent het vol gende telegram uit Madrid „Uit Havana wordt aan de Iroparcial ge meld, dat admiraal Cervera niet te Santiago de Cuba was op het tijdstip van 't bombarde ment. Hij was met de rest van de vloot vertrokken en had alleen de Cristobal Colon achtergelaten die hare ketels moest repareeren. Men weet niet, waar de rest van het eskader zich thans bevindt. DE ALFONSO XIII. Donderdag liep het gerucht, dat de Ame- rikaausche hulpkruiser, St. Paul het Spaansche transportschip Alfonso XIII, had genomen, met 1300 soldaten en een grooten voorraad levens- en oorlogsbehoeften. Dit wordt echter weer tegengesproken, door 't volgende tele gram uit Madrid: Men bevestigt officieel dat de transatlan- lantische stoomboot Alfonso XIII zich te Portorico bevindt na levensmiddelen te hebben ontscheept in verschillende havens van het eiland. Het is dus onwaar, dat dit schip genomen is. NOG EENIG NIEUWS. Volgens een door de World uit Port au Prince ontvangen telegram heeft het Ameri- gHMB jongmensch Zeker I Dat zou verstandig zijn. Naar Amerika bij voorbeeld. En die acht duizend thaler heb ik niet verduisterd bijgevolg heb ik geen geld Ik wil u helpen, ik zal n Gij O neen 1 Dat zou te veel goedheid zijn. Denk eens aan, mijn vader wa9 een misdadiger en ik sta nog heden onder de verdenking van een misdrijf. Aan zulke menschen geeft men immer* geen geld. Ik heb trouwens nog een klein bedrag, waarmede ik mii zeiven voorloopig kan helpen. En nu, mijnheer Brandtne, wil ik u niet langer ophouden. Met een lichte hoofdbuiging verliet hij het vertrek en stond nu in den reeds hnlf donkeren corridor. Hier bleef hij eenige oogenblikken, als half bedwelmd, tegen den wand geleund, staan. Hij trachtte zijne gedachten te verzamelen zijn# voeten waren zwaar als lood, een kille huivering beving hem. Plotseling werd hij uit dezen toestand van halve verdooving op pijnlijke wijze wakker ge schud. Van uit de kamer drong een heldere vrou wenstem tot zijn oor door. Wie was er zoo lang bij u, Emil? Verbeeld u, die Frans Arnold had de bru taliteit, mij een bezoek te brengen dat wil zeggen, hij wist nog niet, dat papa dood is. Zooals gij weet, werd zijn vader Frans ijlde weg, alsof hij door de duivelen der hel werd achtervolgd. E* eerst toen hij beneden op de straat stond, te midden van het drukke stadsgewoel, kwam hij weder eenigszins tot be zinning en barstte hij in zulk een luiden scha terlach uit, dat eenige voorbijgangers heat verbaasd aanstaarden. Ah dat was dus de tweede reden ma joor Beran en zijne dochter hebben gehoord dat ik de zoon ben van een eerloozen dief zoo klinkt het smartelijk in zijn binnenste. Thans begreep hij alles. Natuurlijk dan had Paula ook niet anders kunnen handelen. Zoo groot, zoo grenzenloos was hare liefde niet, om met verloochening van zichzelve, de gade te worden van een man, op wiens naam een vlek kleefde, al was dat dan ook niet door eiireii •chuld. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1