„UTILE DULGI" Van Vollenhovens STOUT, Advertentiën A. J. GEREIS, M, J. Vi d, DONK Maandag: 13 Juni Burgerlijke stand. Telegrammen. Onderhoudt uwe talen! 8 Handelsberichten. Vraagt en drinkt 's Bosch, Wed. V. J. GERRIS, Als boven, Abonneert U op: Lectuur in het Nederlandsch, Fransch, Duitsch eu Engelsch. Wekelijks 8 bladz. 4° in 2 kolommen. Prijs voor Nederland p. p. 2. per jaar. Op de Markt. Horlogemaker bij mejuffrouw Kegelconcours der vereenigde Kegelclubs „Strijdlust" enz., is als volgt Korpswedstrijd (30 ballen). Ie pr. Eensgezindheid, Roosendaal 181 p. 2e Er naar toe, 's Bosch 172 3e La Renaissance, Tilburg 158 4e Onder ons, Rotterdam 153 5e E. N. F., 's Bosch 152 6e Strijden in vrede, Tilburg 151 7e Genoegen zij ons doel, Gilze 150 8e S B's Bosch 147 9e A. F. G V., Amsterdam 144 10e Gezellig vermaak, Roosendaal 143 11e Steeds beier, 's Bosch 139 12e Landbouwersgenoegen, Roo sendaal 137 Kampioenwedstrijd, (6 ballen). A. v. Grinsvcu, 's Bosch 9,7,7,9,9,7 48 p. Vrije baan, (5 ballen). Ie pr. C. Teurlings Tilburg 9,9,9,8 9 44 p. 2e J. Wijnen. Roosendaal 7,9,9 9 9 43 3e Beckeriug, Rotterdam 8,8,9,9,9 43 4e K. Vuyk, 8,9.8*9,9 43 5e J. F. Bloemen, Tilburg 7,9 9,8.9 42 6e G. Zuurhout, Waalwijk 9,7 9,9,8 42 7e Th. v. Buuren, Rotterd. 8,8,8.8,9 41 8e P. v. Riel, Tilburg 7,8,8,9,8 40 Ttvecdc Kamer. De Tweede Kamer heeft het ontwerp tot regeling van de wijze, waarop door de daartoe verplichte Rijksambtenaren ten behoeve van den staat zekerheid wordt gesteld (de borg- tochtenwet), na kort debat zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tevens werd bij eindstemming het ontwerp tot afschaffing der pla aatsver- vangiug aangenomen met 72 tegen 20 slemmeu. Tegen stemden alle katholieken behalve de heer Schaepman ;voor alle anti revolutionairen behalve de heer Van Dedem. Voorts werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp tot vergoeding van tijdelijke diensten met pensioen. De heer Van Gilse hield zijn Vrijdag aan de orde gestelde interpellatie over het aan mr. Israëls te Parijs verleende ontslag als legatie-advocaat. Telegrammen. Naar wij vernemen, moet thans voorbereid worden eene algemeene wijziging van het binnenlandsch telegraattarief, die voor tele grammen boven een zeker woordental eene belangrijke prijsverlaging zou ten gevolge hebben. Daar de meeste perstelegrammen dat woordental overtreffen, zou deze categorie dus van zelf door dezen maatregel gebaat zijn, zonder dal er een bijzonder tarief voor pers telegrammen zou worden ingevoerd. Atjeli De correspondent van het Hbl. te Batavia seint onder dagteekening van Dondeidag: „De colonne Van Heutsz, bestaande uit het 2e, 3e en 4e bataljon infanterie, benevens de cavalerie, artillerie en genie zijn van Segli afgemarcheerd. Het tweede bataljon vormt de reserve en blijft daar. Men verwacht veel tegenstand. Nog heden wordt een treffen te gemoet gezien". Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende van 3 dezer gedagteekende telegram van den gouverneur generaal van Ned-Indië be treffende de expeditie naar Pedir-streek Eergisteren van Segli uitgerukt. Eerste object Garoet genomen. Vijand vuurde veel, maar hield geen stand. Toekoe Oemar teruggetrokken waar heen onbekend. Onzerzijds gesneuveld drie, zwaar gewond drie en licht gewond twaalf militairen beneden den rang van officier.* Iiihuldigingsfecsten te Amsterdam. Eenigen tijd geleden werd reeds melding gemaakt van een voorloopig plan voor het vormen van een zoogenaamden lichtstoet, in den trant van de cortèges aux lumières welke vooral in Belgie zooveel opgang hebben ge maakt. Men heeft zich daarbij voor te stellen een grooten optocht van houderden personen, voetgangers en ruiters, statiewagens, geneele muziekkorpsen en zangvereenigingeu, voort trekkend in een schitterende overdaad van licht en kleuren geharnaste ruiters rijdend in den verblindenden gloed van magnesium- fakkeis,. schitterende praalwagens, fonkelend en stralend van honderden gloeilampjes in velerlei tinten. De electriciteit zal nl. in dit lumiueuse plan een groot aandeel hebben, maar bovendien zullen allerlei andere me thoden van verlichting worden toegepast. In eene dezer dagen gehouden vergadering hebben verschillende bekende personen groote ingenomenheid betuigd met het plan, dat intusschen reeds geheel werd omschreven, in teekening gebracht en financieel berekend. De groote vraag blijft thans alleen, of deze optocht nog een plaats kan verkrijgen op het program van de feestwelk. De avond van Donderdag 8 September, waarop de gala voorstelling in den Stadsschouwburg wordt gegeven, is daartoe als vanzelf aangewezen. Pogingen worden thans in het werk gesteld, om ook van hooger hand steun te verwerven voor dit plan, dat zeker kan bijdragen tot verhooging van den luister der feesten. De heer Th. K. uit Londen kwam te Amsterdam plaatsen bespreken voor een der tribunes, waar de optocht bij be Inhul digingsfeesten voorbijkomt. Hij zeide tot den heer Dudok de Wit, die over deze plaatsen te beschikken heeft „Schrap u op een der eerste rijen maar eenige plaatsen door". Deze voldeed hieraan gaarne en vijf met een kruisje doorhalende, merkte hij op „da's honderd gulden". „Ga uw gang maar", antwoordde de heer K. De heer De Wit schrapte door en toen hij een twintigtal had, keek hij zijn bezoeker eens aan, waarop eeo „toe maarvolgde. Toen de rij vol was en 75 plaa'sen ten bedrage van f 1500 waren besproken, zei de heer K. „Nu de volgende rij Met een vroolijk gezicht merkte de heer De Wit mg 75 plaatsen, waarna de heer K. drie lapjes van f 1000 neerlegde om te betalen en verdween. Vermist. Te Utrecht wordt sedert Maandagavond eeo jong echtpaar vermist. Ruim 3 weken geleden gehuwd, zooals zoo velen doen, namelijk in de hoop dat de rest nu wel zou volgen, zagen zij zich echter tot Donderdag in hun verwachtingen teleurgesteld. Gelukkig waren de ouders van de jonge vrouw terstond bereid hen voorloopig in te nemen, ook al in de verwachting dat hun schoonzoon, op wien Diets viel te zeggen, er wel spoedig in zou slagen werk te bekomen. Die ver wachting weid evenwel niet vervuld, want daar de jonge man geen ambacht had geleerd en als los werkman aan den kost moest zien te komen, werd hij steeds als een vreemde eend in de bijl beschouwd en naar achteren gedrongen. Naar het schijnt hebben beiden zich dit zoo sterk aangetrokken, dat z:j in een toestand van zwaarmoedigheid vervielen, welke in verband met hun nu plotselinge verdwijning, den ouders het ergste doet vreezen. De jonge mau is pas 23 en zijn vrouw 22 jaren oud. Dc moord te Amsterdam. De bedrijver van den moord, in een danshuis in de Govert Fliockstraat, gepleegd op den dia mantslijper Van Reede, is ontdekt. Reeds sinds eenige dagen had de justitie vermoedens op een der bezoekers van het danshuis, een ketelmaker, en dezen in arrest gehouden. Thans heeft de man bekend; hij is iemand, die al meer in twist het mes getrokken heeft. Op den dag van de daad had hij Van Reede al meermalen gesard; toen deze des avonds in het danshuis op een bank was geklommen om eene voordracht te houden, liep de ketelmaker spottend op hem toe, drukte hem tegen den wand en bracht hem den messteek toe. Hij gaf het wapen, een gewoon penneroes, aan zijn meisje om het terstond in het privaat te werpen. Daar is het gevonden met nog drie an dere messen van personen die uit angst van in de zaak betrokken te zullen worden, eveneens hunne zakmessen in het privaat hadden geworpen. Loonopzand. 2 Juni. Hedenmorgen te elf uur had, onder het indrukwekkende gelui der klokken, de plechtige ter aardebestelling plaats van wijlen orzen hooggewaardeerden notaris, den weled. heer J. A Bossers. Het stoffelijk overschot was besloien in eene schoone eiken houten kist, waarop twee fraaie kransen waren neergelegd en werd in eene prachtige rouw koets, met twee paarden en van brandende lautaarns voorzien, ter laatste rustplaats ge voerd. Omstreeks één uur kwam de lijkstoet, uit een achttal rijtuigen bestaande, op den Loon- schen Dijk aan, en, nadat de kist in de groeve was neergelaten, hield Ds. de Boer, neef van den overledene, eene lijkrede en schetste daarbij tevens in het kort het leven van de familie Bossers, die reeds 75 jaren lang in deze gemeente is gevestigd en wier laatste maunelijke telg heden aan den schoot der aarde werd toevertrouwd, Nog lang zal onze goede notaris Bossers, zoo welwillend, zoo toegankelijk,zoo weldadig, in dankbare herinnering bij ons voortleven. Hij ruste in vrede Capclle, 2 Juni. Wederom hebben een twintigtal leerlingen der hoogs.e klasse van de school in de Nieuwstraat door sparen eene reis naar Rotterdam kunnen doen onder lei ding van het hoofd der inrichting en nog eenen onderwijzer. De zaak is uitnemend geslaagd, niettegenstaande na drieön 't weer zeer ongunstig was. Voor dat uur was het uistekend, en daarom kwam dan ook 't be zoek aan de diergaarde volkomen lot zijn recht. Wat er in de 3 d 4 uren, die de jeugdige reizigers in dien tuin doorbrachten, genoten is, laat zich eenvoudig niet beschrijven. De indrukken van de rijke dieren- en planten wereld, welke 't ontvankelijk gemoed daar ontving, zijn onuitw;schbaar. „M'nheer, kijk die eens", O, M'nheer kijk daar eens »Maar, o, o, kom nou ereis hier" en dergelijke roepen, vergezeld van trekken aan de jas en andere bewegingen, die van eenen opgewonden gemoedstoestand getuigden, zoaden eiken kindervriend onver mengd genot geschonken hebben. Voordat het jonge volkje zich vermeide in den dierentuin, was het de St. Laurenskeik wezen bezoeken om de praalgraven van Witte Cornelis zoon de Wit, Kortenaar en Van Brakel te bezichtigen, bij welke gelegenheid een musicus de vriendelijkheid betoonde orn op het prachtige orgel het oude Wilhelmus en het Wien Neerlandsch bloed te spelen. Na het bezoek aan de diergaarde begaven allen zich (per tram natuurlijk, want dat is het toppunt van heerlijk vervoer voor kinde ren) naar het kosthuis no. I in de Kipstraat, waar een lekker middagmaal werd genuttigd, eu waar de vermoeide beenen wal konden uitrusten. Maar lang hoefde dit niet te duren, want, nadat de kinderen op vriendelijk ver zoek van de Directrice een paar toepasselijke reisliederen hadden gezongen, die zeer wer den toegejuicht door 't aanwezige publiek, moesten ze winkels kijken en.... wat koopen immers de centen dansten in den zak, die mochten niet meer in Capelle terugkomen. Nu, toen ieder zich wat van zijne gading was, had aangeschaft, waarmede ondertusschen heel wat tijd verliep, omdat enkelen misschien wel dachten, dat ze den winkel konden leeg koopen, ging het gezelschap per tram naar het Park, voer over de Maas, kwam op de Wilhelm.nakade en stapte naar de aanleg plaa's van de Obdam, iiie 21 Mei uit Nieuw- York was vertrokken. Na gevoelde biiefwis- seling was bijzonder verlof bekomen tot bezichtiging van dien prachtigen en reusach tigen stoomer. Hier werd de tegenspoed ondervonden. Want door de regenbuien zaten de trams alle vol en kostte het veel lijd om ten langen leste vervoerd te worden. Dit tijdverlies was oorzaak, dat het bezoek aan de Obdam maar vluchtig kon zijn, eu alleen he* eetsalon, het damessalon, het rooksalqn en enkele hutten werden in oogen?chouw genomen. Dir neemt evenwel niet weg, dat, ook op deze plaats, een woord van haitelijken dank ea lof moet gebracht worden aan de Directie van de Holland-Amerika lijn, die alle maat regelen had genomen om ons vriendelijk ie laten rondleiden dorr den 3e officier. En nu haastig opgemarcheerd naar de boot, die de reisgenooten weer te Rotterdam zeil brengt, naar de tram, die hen aan het station Delltsche poort aflaat en den trein in, die al gereed stond. Wat er door de jonge reizigers in den trein gejubeld is, gedanst, gezongen, daarvan zouden een gewoon reiziger de ooren scheuren. Maar..door de onschuldige asempies van de jeugd kunnen onderwijzers overal tegen. En hiermee basta. Baardwijk. In ons vorig nummer hebben wij reeds melding gemaakt van het voorval, dat Zondagavond a'hier plaats had, waarbij een Waaldijker met een flesch deerlijk ge wond werd. Meu deelt ons thans mede, dat van 't een en ander proces-verbaal is opgemaakt. In den nacht van Dinsdag op Woens dag werden bij H. S. alhier, 3 ruiten inge worpen, en wel met zooveel kracht, dat niet alleen de ruiten stuk, maar de daarachter hangende gordijnen flink gescheurd waren, en de steenen des morgens in huis, (in de bedstee nl.) te vinden waren. 1it. i/mLrrr BAARDWIJK. GEHUWD: Hondrikus Johannes Pijnenburg 43 j. en Lucia Elisabeth Baekers weduwe van Johannes Mulders 43 j. Hendrik Staal 25 j. en Arnolda van Giersbergen 28 j. Francis van den Heuvel 35 j en Petronella Elisabeth Michiëls 29 j. Adrianus Corne lis van Rijswijk 25 j. en Cornelia van der Geit 24 j. Antonie Hendrik Lombarls 30 j. en Gijsberdina Petronelle van Hest 23 j. GEBOREN Gij8bertnsJohanr.es z. van Ch. Maas en A. van de Leur Maria Johanna d. van L. van Cromvoirt en A. van Drunen. OVERLEDENAdrianus van Woensel weduw naar van Johanna Kemperman 54 j DRUNEN. over de maand Mei. GEHUWD: Leonardus van den Hoven oud 43 jaren met Maria Catharina Hamers oud 34 jaren Johannes van der Lee oud 36 jaren met Antonia van den Hoven oud 36 jaren Mathijs Cornelis van Halder oud 26 ja ren met Johanna Elshout oud 25 jaren Cornelis Pulles oud 31 jaren met Johanna Brok oud 28 jaren. GEBORENAdrianns zoon van Willem Berg mans en Elizabeth van de Wiel Hendri- kus zoon van Josephus van der Meijden en Wilhelmina Nieuwkuik Adrianus zoon van Johannes Klerks eu Elisabeth van Bladel. OVERLbDENAdriantje Rijken weduwe van Martinus Vroom oud 55 jaren. CAPELLE. van 15—31 Mei. GEBOREN: Cornelia Hendrika Antonia Alberta dochter van Cornelis Wildeman en Gerritje Romein. OVERLEDEN: Cornelus Boezer 83jaarweduw naar van Antje de Rooij Marijnus Boe- ser 73 jaar echtgenoot van Adriana de Roon Cornelia Nieuwenhuizen, 84 jaar we duwe van Petrus Bartholomcus Creijveld. GEHUWD: Antonie Kemraeren 28 j. en Anto- netta van Hooren 22 j. Dingeman van der Wiel 27 j. en Anna Maria Rosenbrand 25 j, Adriaan Dekkers 25 j. te Sprang en Cornelia Johanna de Bruijn 23 j. HUWELIJKS-AANGIFTE Matthijs van Dongen 30 j. en Cornelia Tactor 22 j. SPRANG, van 1531 Mei. GEBORENChristiaan zoon van Willem de Rooij en Maria Spieringa. GEHUWD: WilJem Krnijf jm. oud 24 j. met Neeltje Johanna van Oversteegjd. oud 21 j. Hubertus Chabot jm. oud 26 j. met Johanna Klootwijk jd. oud 25 j. OVERLEDEN: Christiaan de Rooij oud 1 dag Goverdina Tactor wed. van Pieter Rijken oud 64 j. hooiland in den Waalwijkschen buitenpolder dat dan ook meestal van prima qualiteit is. Er werd bedongen f 96,—, f 104.— a f 1X3.— per hectare voor de eerste snede. Uiterlijk met St. Jan, 24 dezer, moet het gras gemaaid zijn. In den huidenhandel is het stil. De aanvoer van kortlnrige zomerhuiden is in vollen gang. De verwachting van het kwantum is niet groot daar er in die provenance een te kort bestaat, maar daarentegen zullen, er veel meer huiden met half en lang haar aan de markt komen. De prijzen voor prima kor!harige loopen van fr. 72 tot fr. 76 voor 25-32 kilos eu fr. 65 tot fr. 72 voor 20-25 kilos. Voor leder komt wel iets meer vraag maar over 't geheel is het slap. De prijzen varieeren voor -prima waar van f 0.6l) tot 80 ets. naar wicht en qualiteit. Licht leder is zeer gezocht, zoowel voor de Langstraatsche schoen makerijen als voor Hol land. Prijzen zijn \oor deze qualiteit hooger. Er is weinig voorraad vooral in ae beste waar. Het voortdurend gure natte weder heeft de schorscainp igne erg tegengewerkt. Er wordt nog weinig of niets verhandeld. De looiers koopen niet uls zij de waar niet kunnen zien en beoordeelen. Fransche en Bel gische eikenschors wordt ook oin dezelfde reden nog weinig aangevoerd. De prijzen zullen met verleden jaar weinig verschillen. DUSSEN. Ter botermarkt aangevoerd 204 K.G. Prijs van f0.60a 0.90; markt gezet op f0.82. Eieren f 0.70 per_26 stuke. PARIJS, 3 Juni. Het Journal en de Gaulois beweren, dat het eskader van admiraal Cervera nooit naar Santiago is gegaan, waarheen slechts een eskadertje ouder admiraal Villamil werd af gezonden. Admiraal Cervera zou de Kaap de Goede Hoop omvaren en heel spoedig voor Manilla aankomen om Dewey te vernietigen en de ver wachte Amerikaansche transportschepen op te vangen. LONDEN, 3 Juni. De correspondent van een Londensch blad, die aan boord is van het vlagge- schid Brooklyn, dat bij Santiago ligt, seint den uitslag van een verkenning der marine, welke Dinsdag heeft plaats gehad. Handig en krachtig kan er te Santiago gevochten worden. Men heeft er op de forten kanonnen van groot kaliber, on getwijfeld Engelsch of Fransch fabrikaat; men gebruikt er rookloos kruit. Slechts met een zeer hevig bombardement zullen de Amerikannen er in kunnen slagen de batterijen te vernielen en de Spaansche vloot haar schuilplaats te doen ver laten. HAVANA, 3 Juni. Kanonneerbooten, die koop vaardijschepen naar Cienfuegos vergezelden, be merkten aan de kust opstandelingen, die de witte vlag heschen. De insurgenten zeiden tot een hun gezonden parlementair: Wij zijn Cubaren en willen ons niet onderwerpen; maar we zullen geen vijandelijkheden meer tegen Spanjaarden ondernemen. Men gelooft dat zij deze houding hebben aangenomen op bevel van Maximo Gomez. Bij een aanval op het fort Lomacruz bij Holguin zijn de opstandelingen met achterlating van 68 dooden afgeslagen. De in hechtenis genomen Engelsche dagblad correspondent is op last van Blanco weer in vrijheid gesteld. NEY\ -YORK, 3 Juni. De Tribune heeft een telegram van Port au Prince van-morgen kwart over elven, dat volgens daar aaDgekoraen bericht het gevecht te Santiago is begonnen voor heden ochtend negen uur. N ALBERTS, Uitgever Kerkrade. J (Het nuttige met het aangename) WAALWIJK, 3 Juni 18987" Er was weer tamelijk veel vee ter markt. De handel was vlug. kalfbeesten golden f110 f195. Dito vaarzen f 105 f 165 Jonge varkens aangevoerd 165 stuks, ver kocht van f7.a f 12.75. Weilamraeren aangevoerd 150 stuks, prijzen van f3,a f7, Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 495 ktr. van 1' 0.81 f 0.95 per kg. Eieren 1 3.a 3.50 per 100 stuks. Daar het weder gunstig veranderd is worden er heden reeds eenige perceelen hooiland ver pacht. De pachters schijnen gretig te zijn op het dit is een der beste geneesmiddelen voor hendie bloedgebrek hebben. Vraagt uwen dokter en raadpleegt de analyse. Verkrijgbaar te Waalwijk bij den agent H 40 Vugterstraat H 40 zal te raadplegen zijn te Waalwijk, van 11 uur voorm. tot 4 uur namiddag. Onder aanbeveling,

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6