Notaris BINK, Jacobs' Hom, Piemiën-Kalendef, Een medelezer m A< J. 8, Hurkmans c, J, Groote V erloting, Advertentiën <k van Ree, HOOFDPRIJZEN: "CL Je Gemengd Nieuws. publiek verpachten Handelsberichten. GEVRAAGD: PM III ONDERTROUWD: JOHANNES W. TEUNEN JOHANNA S M. GEREIS. 3 Juni 1898. Vrijdag 17 Juni 1898 Maandag 20 Juni 1898 Juni 1898. B. JACOBS, Groningen. STÏJIVERSZEËP en STLIVKRSZEEP—POEDER lo. Utrechtsch Wagentje, bespan nen met twee Paarden; 2o. Utrechtsch Wagentje, bespan nen met een Paard 3o. Tilburybespannen met een Paard. Voorts Paarden, Koeien, Scha pen Pluimgedierte Rijtuigen Tuigen enz. enz. Prijs per Lot f 0,50 11 Loten 5, 57 25,- WOERDEN. N .B. 10 Cents meer, direct na ;de trekking toezending der offi- cieele Trekkingslijst. af- iu de eerste plaats onze oude kennissen uit'de Aijeh-vallei, Toekoe Oemar, Panglima Polim en Toekoe Tjoet Toengkoeb, en ver volgens een groot aantal oeloebalangs uit Pedir en Gigifing, welke beide federaties daarmede tegelijk een verbroedering sloten men mag er wel bijvoegen voor zoolang als bet met hun belangen strookt. Zij zwoeren allen hem bij te staan in den heiligen oorlog. Daarentegen werden verschillende andere hooiden uit deze streken genoemd, welke pertinent weigerden voor den pretendent te verschijnen of hem gehoorzaamheid te beloven. (De vijand tusschen twee vuren). Zondag ontving de N R. Ct. uit Batavia volgend telegram Van Selimoen int vervolgt een troepen macht Panglima Polim en Toekoe Moeda Soleiman in de VII Moekims Polim." Hieruit blijkt, dat aan het reeds lang geleden vastgestelde plan een begin van uitvoering is gegeven. Men was voornemens den vijand zoowel van het Oosten (Segli) uit - van waar de koionne Van Heutsz haar tocht 1 Juni aanving als van het westen, onzen uitersten post in Groot-Atjeh (Selimoen), te bestoken. De vijand zit dus nu tusschen twee VUren' u Hij zal het er warm genoeg hebben Bij het Departement van Koloniën is nog ontvangen het volgende van Maandag, ge- dagteekende telegram van den gouverneur- generaal van Nederl.-Indiö „Toekoe Oemar is gevlucht naar Tjot Moeroeng aan de zuidelijke grens van het gebied van Toekoe Biutara Tjoemboek. Voor eergisteren een bende nabij Goendoel en v:ij talrijke benden, die de bivaks te Garoet en Aree beschoten, verdreven. De vijand leed veel verliezen. Onzerzijds werd één militair beneden den rang van officier licht gewond." Het Hbl. ontving Maandag volgend tele- gram Een transport onder leiding van den len luitenant W. Van Bakel (gedetacheerd bij het N. I. leger) werd aangevallen, doch wierp den vijand terug, die daarbij vele verliezen aan dooden en geworden leed. Onzerzijds werden geen verliezen geleden. Het bivak bij Garoet had een aanval te verduren, waarop onze troepen een uitval deden en 16 vijanden doodden. Tevens werden vele wapens buit gemaakt. Onzerzijds werd één man gewond. Gisteren (Zondag) is te Segli een hevig gevecht op de heuvelen waar genomen Moord tc Dordrecht. Tot voor korten tijd woonden in de Heer- heymanssuisstraat te Dordrecht Piet Plezier, een man van ruim 50 jaren, opkooper van beroep, met zijn tweede vrouw en 7 kinderen, waarvan er 3 stiefkinderen van Plezier waren. Naar men vertelt was hij een slecht stielva- der en vooral zijn nu 23-jarige stiefzoon, Toon Dejel, van beroep stoker (thans buiten betrekking) en sedert een maand of twee gehuwd, moet veel van hem te lijden hebben gehad. Nu was in den laatsten tijd ook de echtelijke vrede verstoord. De vrouw liep acht dagen geleden uit de woning aan de Po'.tenkade om er niet meer in terug te keeren. Zij ver bleef nu bij haar zoon Dejel, in de Heer- heymanssuisstraat wonend, dan weer bij een zuster of kennis in diezelfde buurt. Plezier wilde zijn vrouw terug hebben. Onophoudelijk doolde hij in de Heerhey- manssuisstraat rond. Zaterdagvond ontmoette hij zijn vrouw met zijn stiefzooa Toon Dejel en diens jongeren broeder, Hein. Hij voegde zich bij hen. Aan de woning van Toon gekomen, wilde hij deze binnengaan evenals zijn vrouw reeds deed. Maar Toon wilde dit niet. „Mijn moeder mag boven komen, jij niet", zeide hij. De vader ontdeed zich hierop van zijn jas en vest en wilde den zoon te liji, maar plotseling haalde deze een mes te voorschijn en gaf Plezier daarmee een stoot links in den luik. Docdelijk getroffen zeeg Plezier neer. Hij werd door toegeschoten buren een woning binm ngediagen en onmiddellijk werd genees kundige hulp ingeroepen. De wond bleek 3 a 4 cM. diep te zijn en met een dolkmes te zijn toegebracht. Binnen een goed halt uur was Plezier, die onophoudelijk riep: „O mijn vrouw, mijn vrouw J" dood. De f olitie die spoedig verscheen, nam Toon en Hein Dejel mede naar het bureau, waar Toon bekende den steek te hebben toege bracht. Het mes waarmee de daad is gepleegd, is zoek. Het is door Hein aan zijn broeder ontrukt en weggewoipen. Anderen willen, dat de verslagene eerst met een mes heeft gedreigd. Wat hiervan zij, een feit schij it het, dat Plezier Vrijdag avond aan een of meer bewoners der Heer- heymanssuisstraat een mes met een wit heft heeft vertoond, zeggende: „als mijn vrouw niet wil, dan doe ik een moord." Toon Dejel is in hechtenis gehouden. Hij staat zeer gunstig bekend en algemeen wordt zijn lot in de buurt betreurd. Dubbele moord te 's-Grnvenhage. Een ontzettend drama is Zaterdagavond in de Weimarstraat te 's-Gravenhage afgespeeld. Daar liepen even voor halGcht op het trottoir mevr. Vemer, geboren Post, en mevr. Meijer, die samen wonen op de Koningin Emmakade no. 45. Mevr. Vemer leeft sedert geruimen tijd buiten de echtelijke woning, ofschoon zij niet wettig is gescheiden van haar echtgenoot, den gepensionneerden kapitein van de artillerie van het Oost-Indische leger K. G. A. Vemer, die in de Van Bylandtstraat 81 zijn kamers heett. Tusschen de echtelieden heeft bij herhaling oneenigheid plaats gehad, zoo zelfs, dat de dames Vemer en Meijer zelden uit gingen, zonder geleide van den oud-recher cheur Tromp, die ook voor hare veiligheid zijn intrek ten huize van de dames had genomen. Ook Zaterdagavond liep Tromp op weinige passen afstands achter de beide vrouwen in de Weimarstraat, toen kapitein Vemer haar tegemoet liep Voordat Tromp het kon verhinderen, loste de kapitein vier revolverschoten op de vrouwen. Vermoedelijk kregen zij ieder twee kogels in het hoofd. De vrouwen vielen bloedend neer voor perceel 5, waar het tiotloir in een oogwenk rood werd gekleurd van het bloed. Tromp greep den moordenaar, daarin biigestaan door een politieagent. De revolver die de moordenaar had weggeworpen, werd opgeraapt. Inmiddels werden de beide slachtoffers in een naburige apotheek binnengedragen. Na daar voorloopig behandeld te zijn, werden de ongelukkigen met twee brancards naar het gesticht Bronovo overgebracht. Daar konden zij echter niet worden opgenomen zij werden toen vervoerd naar de polikliniek der heeren Schelkley en Stein Parvé in de Javastraat. Volgens latei bericht zou mevrouw Meijer aldaar reeds zijn overleden en de toestand van mevrouw Vemer zeer bedenkelijk zijn. Bij onderzoek op het politiebureau Alexan derveld werd op den dader een dolk ge vonden. Hij verklaarde daar strychnine te hebben ingenomen, hetgeen intusschen niet met zekerheid kon geconstateerd worden. Daar hij echter eenige verschijnselen van vergifti ging vertoonde, is hij naar het gemeentezie kenhuis Ier nadere verpleging overgebracht. Nader bericht Het lijk van mevrouw Meijer is nog tegen middernacht uit de polikliniek naar hare woning overgebracht. De toestand van de cchtgenoote van deu dader, kapitein Vemer, geeft hoop op herstel. Zij is getroffen aan hoofd en arm. Kapitein Vemer verklaarde zijn misdaad in een vlaag van waanzin te hebben be dreven, Hiermede komt echter niet overeen de koelbloedigheid, waarmede hij de daad ver richtte. Bij het schieten heeft de dader zich geplaatst tusschen de beide dames en toen gezuurd. Op het politiebureau, waar de dader ver klaarde vergift te hebben ingenomen, werd op last van de geneesheeren met het ingeven vau melk getracht, de werking daarvau tegen te gaan. Met het oog op werkelijke teekenen van vergifiiging, werd kapitein Vemer naar het ziekenhuis overgebracht, waar men zeker heidshalve is overgegaan tot het leegpompen van de maag van den verdachte. De kapitein werd eenige maanden geleden door de rechtbank in Deu Haag veroordeeld tot een geldboete wegens mishandeling van de moeder van een kind, waarover hij voogd was. Drie jongens verdronken Een treurig ongeluk viel Zondag voor in het Westerdok te Amsterdam. Vier jongens vermaakten zich omstreeks halfdrie met schuitjevaren in het doktwee van hen roeiden. Op een oogenbhk, dat zij vau plaats wilden verwisselen, opdat de beide anderen de roeispanen konden overnemen, kantelde het bootje en alle vier geraakten te water. Het ongeluk werd terstond bespeurd, doch voor redding geboden kon worden, waren alle drie in de diepte verdwenen; de vierde had zich aan het boo'je vastge klampt en werd, toen hij reeds in zinken den toestand verkeerde, gered door een schipper. De drie lijken werden door burgers en personeel van de havenpolitie met dreggen opgevischt.. In het havenkantoor aan den Westerdoksdijk was men nog ruim een half uur bezig om te trachten de levensgeesten der drenkelingen op te vrekken, helaas tever geefs De vierde jongen, wiens broer bij de omgekomenen was, werd door een politieagent naar het ouderlijk huis in de Oude Kennissteeg gebracht. üe namen der verdronkenen zijn F. Van Lauterslager, oud 15 jaar, D. Compaan en J. Van Dranen, beiden 17 jaar oud. Vooral de ouders van Compaan worden door het ongeluk zwaar getroffen, want de 17-jatige zoon, was de kostwinner van het gezin, daar de vader en de moeder door ziekte niet in staat zijn te werken. Baardwijk, 6 Juni. De weleerw. heer Ph. B. Van Buuren hoopt Zondag 12 Juni a. s. op ruim 83-jarigen leettijd, zijne 56-jarige Evangelie-bediening te gedenken. Capcllc. Einde dezer of de volgende week zal te dezer plaatse door de commissie voor de a.s. Kroningsfeesten, een begin worden gemaakt met het inzamelen van gelden voor die gelegenheid. Begrijplijk is het, dat het veel zal afhan gen van de inkomsten, welke festiviteiten zullen kunnen worden gehouden, zoodat wij vertrouwen dat de bijdragen flink zullen toevloeien om de plannen tot goede uitvoe ring tc brengen. Van andere zijde woidt ons echte' hier omtrent het volgende gemeld Wegens geb'ek aan belangstelling, zal l et leest, te Capelle op de aanplakbilletteu be doeld, niet plaats hebben. 's Ilcrtogcnbosch, 7 Juni. Bij de heden ge houden herstemming van een lid van den gemeenteraad in h<'t tweede district, werden uitgebracht 480 geldige stemmen. Van deze verwierf de heer Engène Goulmy 258, de heer Constant Tilrnan 220, zoodat eerstge noemde is gekozen. Druilen. Tijdens het ouweder, dat zich j.l. Maandag boven onze gemeente ontlastie sloeg de bliksem in de woning van D. v. d. Wes ten alhier. Hij verbrijzelde een paar ruiten, doch richtte gelukig geen verdere schade aan. EN Vreeselijke moord Te Saiat-Maurice bij Charento in Frankrijk is een vreeselijke moord gepleegd. De 47jarige vrouw Betrand had, terwijl haar man naar Parijs was, een jong- mensch van 21 jaar, Alfred Pegnez, gehuurd om haar te helpen het huis schoon te maken, waar zij den volgenden dag gasten zou ont vangen. Pegnez had een zwaren hamer meegebracht. Terwijl de vrouw even uit was om wat wijn voor hem te halen, brak hij een kast open en stal daaruit 500 francs. Maar het aangenomen kind van de Bertrand's, een zevenjarig knaapje, dat in de kamer zijn huis werk zat te maken, zag het en de booswicht, uit vrees dat het kind het zou aanbrengen, sloeg het met deu hamer de hersens in, zoo geweldig en herhaa delijk dat het lijkje geheel onheikenbaar was. Hij smeet het in het bed en wachtte nu mad. Berlrand op, die hij eveneens met den hamer op het hoofd sloeg, zoodat zij neerviel. Daarna sneed hij haar met een scheermes het hoofd bijna geheel af en nam per rijwiel de vlucht. Men heeft hem nog niet kunnen ariesteereu, maar de politie is hem op het spoor. Vrceselijk was de thuiskomst van den armen Berlrand, die het eerst de misdaad ontdekte. Tragische bijzonderheden worden verteld zoo was het kind bezig het Onze Vader over te schrijden en h3d juist neergeschreven: „gelijk wij vergeven onze schuldenaren"..., toen de doodelijke slag het trof. En in de kamer, waar de moord gebeurde, stond een nikkelen plaat, bestemd in het kerkhof op het graf der familie Bertrand te vvorden ge plaatst; drie namen waren er op gegraveerd en er was nog plaats op overgelaten voor twee andere. Waalwijk) Eenige en algemeene kennisgeving. te Waalwijk zal Ter kerberge van J. Voet, te HAARSTEEG, Donderdag 16 Juni 1898, nam. 1 ure 12 perceelen HOOILAND op DEN LA GEN OMLOOP en DEN LAGEN MUSSCHEN WAARD in 5 perceelen. Ter lu rberge van H. Daelmans te VLIJMEN, nam. 1 ure 5 perceelen HOOILAND in de ENGEL- SCHE SLAGEN en nam. 2 ure 85 perceelen HOOILAND onder VLIJ MEN en ENGELEN. Op onderstaande Noinmers ziju prijzen gevallen Nos. 2126Fraaie Schilderijeii19411 .- Fraaie Beelden 10838 Regulatciirklokken 2592 Fraaie Fotographicalbuins niet tafels 18022 Pendules met coupes 8109 Vogel kooien met standaards 5836: Naaimachines; 7927 Bouilloirs12546 Piëdestallen met Bustes12430 le klasse Rijwielen. Tie Uitgever Indien 8 weken na dagteekening dezes de Prijzen niet afgehaald zijnworden dezelve NIET MEER AFGEGEVEN. GORINCHEM, 6 Juni. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteelde voor: Ristarwe 10,20 a 10,40, roode dito f 9,50 ii 9,75 witte dito f9,75 10,—inl. rogge f5,75 a 5,60, buitenl. dito f5,50 a 6,gerst 1 4,65 a 4,75, haver f3,60 it 3,75, duiveboonen fö,75 a 7.blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren lieden aangevoerd 133 runderen le qual. Kalfkoeien f150 it 160 Kalfvaarzen f 110 a 130 Melkkoeien 1120 130 P/s jarige ossen f 90 it 100 Guiste vaarzen f 80 a 90 Pinken f 60 a 70 Graskalveren f 30 a 40 Nuchtere kalv. f 8a 10 Aangevoerd 4 vette varkens van 19 a 21 ct., per half kilo, 542 biggen van 18,a 12.per stuk. Eieren f 0.80 a 0.85 per 26 stuks. Boter 45 a 50 ct. per Va kilo. voor de Brieven onder letter T. en aanvragen te richten aan 't bureau van dit blad. Gebruikt ze en gij zult verbaasd zijn over de goede eigenschappen der beide met kans om RIJK te worden. 5 strookjes 1 lot; 50 strookjes in één envelop 11 loten. JULI a.s. 2e groote GELDLOTERLL Naamlooze Vennootschap Vcrcenigdc Zeepfabrieken Rotterdam. Bij deze vervul ik den treurigen Iplicht u kennis te geven dat mijn ge-1 I liefde, eenig overgebleven Broeder, Johannes Adrianus Bossers, I in leven Notaris alhier, heden morgen zacht en kalm is overleden, in den ouderdom van 65 jaren. L A. L. BOSSERS. ■Loonopzand, 29 Mei 1898. A Op den 12e Juni herdenken VfjJjjy onze geliefde ouders en hun 25jarig huwelijksfeest.^!, Bezooien 8 Juni 1898. Hunne dankbare kinderen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Afd. „Oudewater en Omstreken11 van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, Met 5 cent verhooging voor frankeer- kosten worden deze Lotenna ontvangst van postwissel of blauwe postzegelstoege zonden door

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 3