Nummer 47. Zondag 12 Juni 1898. 21e Jaargang. Eerste Blad. Toegewijd aan Handel, Industrie' en Gemeentebelangen. ANTOON TÏELEN Dit nummer bestaat uit twee bladen. UITGEVER: Waalwijk. UITTREKSEL uit het verslag der kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk. Algemeene beschouwingen, In den toestand van handel en nijverheid kan op weinig- vooruitgang" gewezen worden. De verwachtingen bij vorig verslag hierover uitge sproken, waren trouwens niet hoog gespannen. De algemeene toestand wijkt niet op in het oog vallen de wijze af bij die van het vorige jaar. De beide hoofdtakken onzer industrie: leerlooierij en schoenmakerij,gaan gebukt onder velerlei omstandigheden en invloeden van zeer ongunstigen en nadeeligen aard. Op de eerste plaats lijden de leerlooierijen door de beschermende maatregelen van het buitenland waar door het totaal onmogelijk is dezerzijds de producten anders dan in het binnenland te plaatsen. Ook de schoenmakerijen hebben daartegen in mindere of meerdere mate te kampen. Op de volgende blad zijden komen wij hierop nader terug, evenals op andere bijzonderheden, die den toestand zooveel mogelijk ken schetsen. Wij hebben de eer daarnaar te verwijzen. De kamer betreurtdat de ingezetenen onzer overi gens zoo nijvere en voortvarende gemeente niet meer bedacht zijn op de toepassing van het aloude spreek woord „als het getij verloopt moet men de bakens verzetten." Wij bedoelen hierwaarom wordt het loffelijk streven van zeer enkelen niet gevolgd om zich niet altijd en alleen te bepalen tot hetzelfde bedrijf of dezelfde industrie. De gunstige ligging toch van Waal wijk begrensd en doorsneden door spoor-tram- en waterwegenbiedt voor ontwikkeling van nijverheid handel en scheepvaart eene ongeëvenaarde gelegenheid aan. Intusschen kunnen wij toch ook gelukkig op enkele lichtpunten wijzen. De beweging op het Rijks- Post- en Telegraafkantoor en bij het Correspondentschap der Nederlandsche Bank neemt steeds in omvang toe Evenzoo wordt bij het vervoer van passagiers, goederen en vee op de spoor- en tramweglijnen en bij het verkeer in de Waalwijksche haven ondanks haren gebrekkigen toestand vooruit gang waargenomen. Jammer echterdat in den toe stand der Waalwijksche markten met de daaraan ver bonden botermijn nog geen beterschap is op te merken. In haar vorig verslag heeft de Kamer reeds de oorzaken aangewezen die volgens hare meening tot dien ach teruitgang aanleiding" gaven en de middelen genoemd, die naar haar oordeel tot verbetering zouden kunnen leiden. Bij adres heeft zij ook het Gemeentebestuur met een en ander in kennis gesteldmaar tot nog toe zonder resultaat. Nu moge men al beweren dat de achteruitgang een natuurlijk gevolg is van de omstandigheden, met name van de sluiting der Belgische grenzen voor ons vee en van de oprichting van botermijnen in naburige ge meenten zeker is het intusschendat men zich daarbij maar niet rustig mag nederleggen maar integendeel, steeds middelen moet verzinnen tot verbetering. De Kamer blijft dan ook onvermoeid in dien geest werkzaam en vertrouwt daarbij op den krachtigen steun van het Gemeentebestuur. De laatste tijd valt er wel iets meer levendigheid te aanschouwen maar zoolang de Belgische grenzen voor het Hollandsch vee gesloten blijvenkan dit niet van beteekenis zijndaar de handel ter veemarkt alhierzich thans noodwendig moet bepalen tot zaken tusschen de boeren onderling. Een gunstig verschijnsel mag het genoemd worden, dat tegenwoordig hier ook puik vee verkocht wordt voor de Hollandsche provinciën. Maar, zooals wij zeiden, er moeten afdoende maatregelen bedacht en genomen worden. Met voldoening kunnen wij gewagen van de ambitie, die vele industrieelen in deze plaats en omstreken hebben getoond bij de Tentoonstelling van Noord- Brabantsche Nijverheid te 's-Bosch d.d. 17 Juli5 Sept. 1897. Op uitnoodiging van het Uitvoerend Comité had zich alhier een districts-comité gevormd, dat er in slaagde 46 exposanten in verschillende nijverheids-afdeelingen te verkrijgen. De leder- en schoenen-industrie was vooral buitengewoon goed vertegenwoordigd. Eenige der voornaamste leerlooiers en schoenfabrikanten alhier zonden hunne beste producten in evenals uit Waspik, OosterhoutBesoijen Baardwijk, Drunen, Loonopzand, KaatsheuvelVlijmenenz. meestal tot ons plaatselijk en districtcomité behoorende. Gaarne brengt de Kamer ook hulde aan het ten toongestelde uit Dongen 's-Bosch en andere plaatsen de Leder Nijverheid betreffende. De geheele afdeeling lederschoenen en aanverwante artikelen zag er in alle opzichten bijzonder goed uit. Het is der Kamer een waar genot en eene groote satisfactie te kunnen constateeren dat vele exposanten tengevolge dezer Tentoonstelling nieuwe en voordeelige relatiën hebben verkregen. Wij kunnen deze algemeene beschouwingen moeielijk eindigen dan nadat wij den Gemeenteraad andermaal met bescheidenheid ernstig en dringend in overweging hebben gegeven om toch zoodra en zoo afdoende mo gelijk de verbetering der haven te bevorderen evenals de uitbreiding van andere verkeerswegen en met name: het verleenen van concessie tot aansluiting der tramlijn der Maatschappij Vicinaux Hollandais door de Groote Straat. Hierdoor zal aan den intercommunalen handel een niet te miskennen dienst worden bewezen. Rijksnormaallessen. Uit het verslag omtrent den toestand der Rijksnor maallessen alhiergedurende het afgeloopen schooljaar 1897/98 zijn wij in staat gesteld het volgende mede te deelen De cursus van dit jaar ving aan op 1 April 1897 met 22 mannelijke en 5 vrouwelijke kweekelingen. In den loop van het schooljaar werd de inrichting verlaten door 6 kweekelingenhetzij wegens onge schiktheid voor het onderwijs verandering van woon plaats of het verkrijgen eener akte van bekwaamheid. Op 31 December was het getal kweekelingen 18 mannelijke 3 vrouwelijkede voorbereidende klasse telde toen 13 leerlingen waaronder 3 vrouwelijke. Aan de oproeping tot inschrijving van nieuwe leerlingen voor den cursus 1898/99 werd gevolg gegeven door 12 kweekelingen 8 mannelijke en 4 vrouwelijkevoor de voorbereidende klasse meldden zich eveneens 8 mannelijke en 4 vrouwelijke leerlingen aan. De uitslag van het examen was dat voor de nor maallessen konden worden toegelaten 7 mannelijke en 4 vrouwelijke kweekelingenvoor de voorbereidende klasse 8 mannelijke en 3 vrouwelijke. Tengevolge van voormelde omstandigheden werd de nieuwe cursus geopend voor de normaallessen met 25 mannelijke en 7 vrouwelijke kweekelingen en voor de voorbereidende klasse met 10 mann. en 3 vrouw. De inrichting verheugt zich dus in eenen bestendigen bloei. Teekenschool te Waalwijk. De commissie der gemeentelijke teekenschool heeft de eer uit te brengen het navolgende verslag omtrent den gang van den leercursus 1897-1898. Aangevangen den eersten Maandag in October 1897 werden de lessen gesloten op Donderdag 31 Maart 1898 in bijzijn der commissiewelke overigens her haalde malen de school bezocht. Voor dezen cursus hadden zich aangemeld 54 leer lingen doch 5 daarvan bleven afwezig zoodat 49 leer lingen de lessen volgden. Daarvan behoorden tot de gemeente Waalwijk 35 leerlingen Baardwijk 4 Besoijen 1 tot de gemeente Capelle 3 leerlingen Drunen 2 Sprang 1 Kaatsheuvel 3 Vijftien hunner genoten onderwijs in het rechtlijnig- teekenen en vier en dertig in het handteekenen. De leerlingen behoorden tot de navolgende bedrijven: 4 Metselaars, 13 Timmerlieden, 7 Schoenmakers 15 Huisschilders, 1 Rijtuigmaker, 1 Kleermaker, 1 Tui nier 7 Schooljongens. In de klasse rechtlijnigteekenen werd onderwijs ge geven in le Teekenen naar Meetkunstige figuren naar de col lectie „Molkenboer." 2e Beginselen van Projectieteekenen. 3e Détailleeren van Bouwkundige samenstellingen naar modellen in Natura. 4e Het ontwerpen van eenvoudige Woon- en Winkel huizen. In de klasse handteekenen werd onderwezen le Teekenen van Wandplaten naar de collectie „Mol kenboer" en naar de dito „A. Grolman." 2e Teekenen naar Draadfiguren en de lichamen daarvan. 3e Teekenen naar Natuurvorm en gestyliseerde gipsor- namenten. 4e Stillevensteekenen. 5e Lettersteekenen. 6e Teekenen van Koppen naar plaat en naar gipsmodel. IJver en vorderingen van de leerlingen gaven reden tot tevredenheid hoewel het geregeld schoolbezoek te wenschen overlietzoodat wij er op bedacht zijn maat regelen te treffen om schoolverzuim te voorkomen of te beperken. Naar aanleiding van het op ons voorstel door uwen raad genomen besluitheeft de teekenschool deelge nomen aan de Nijverheidstentoonstelling in 1897 te 's-Hertogenbosch gehouden. Naar onze overtuiging en naar hetgeen wij deswege vernamen met veel succes en zeker tot groote voldoening der leerlingen, wier teekeningen geëxposeerd werden. Tengevolge van het overleg met het Gemeentebestuur, waarvan sprake is in ons vorig jaarverslag ter zake van „Rijkssubsidie" in verband met uitbreiding der school en van het onderwijswerd een tweede onderwijzer voor handteekenen aangestelddie sedert primo Maart 11. aan de school verbonden en werkzaam is. Een geheel nieuw leerprogramma is opgemaakt en door bemiddeling van het Gemeentebestuur aan de goedkeuring van Zijne Excellentie den heer Minister van Binnenlandsche Zaken onderworpenmet bijvoe ging onzer begrooting, op welk een en ander de be schikking van Z. Ex. wordt tegemoetgezien. Uitbreiding der schoollocaliteit staat daarmede in het nauwste verband opdat het leerplandat ook dienst baar gemaakt is aan de schoenmakersindustriekan gevolgd worden en met den aanstaanden cursus aan vangen. Fabrieks— en Handwerksnij verheid. Schoenmakerijen. De voornaamste factor van de volkswelvaart dezer streek is de schoenmakerijdie aan honderden gezinnen tot bestaanmiddel dient. Is de toestand der schoen makerij gunstig, dan werkt deze niet alleen weldadig in op de schoenfabrikanten en op de werklieden, maar ook op de andere daarmede in direct of indirect verband staande bedrijven. Geen wonder dan ook dat de on gunstige toestandwaarin die industrie sedert jaren verkeert, algemeen wordt betreurd. Ook in 1897 is daarin geene verbetering gekomen. Het gemis van eenige verhouding tusschen den aankoopprijs van de grondstof en den verkoopprijs van het fabrikaat, was een der hoofdoorzaken van het weinig loonende van dit bedrijf. De oorzaak van den lagen verkoopprijs van het schoeisel ligt in de scherpe concurrentiedie door het buitenland den schoenfabrikanten dezer streek wordt aangedaan. De vinnigheid dier concurrentie komt sterker uit als men nagaat dat zij ontspruit uit de over productie van de aangrenzende belangrijk volkrijker landenwaartegen die van ons land den strijd moet aanbinden. Deze strijd is ongelijk en op den duur onhoudbaar. Hebben de Nederlandsche fabrikanten overproductiestooten zij het hoofd aan de grenzen tegen de betrekkelijk hooge invoerrechten die van hun fabrikaat worden geheven. De overproductie van den vreemdeling wordt aangewend om met de onze te con- curreeren terwijl die van den Nederlandschen schoen fabrikant dikwijls weinig meer dan waardeloos is. Laiigslraalselit' Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1' 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing °P£e{?even morden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsok- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vaa Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1