Nummer 47. Zondag* 12 Juni 1898. Tweede Spanje en de Veieenigde Staten, Engeland. Turkije. Italië. Duitsehland. FEUILLETON Vervolg Nieuwsberichten. g^.-S3~r«Rscs»f*c«r«^- n>- In Ierland zijn weer ontlusten uitgebroken. De Iersch-nationalén (Katholieken) hebben eergisteren den dood van de insurgenten van 1798 gevierd. Daartegen kwamen de Oran gisten (Protestanten) die in Belfast de meer derheid hebben, in verzet en vielen de politie aan, die hun opgewonden betooging wilde beletten. Er werd met de grootste verbit tering gevochten, de politieagenten schoten op de massa en zij zouden misschien geen van allen de woedende menigte ontkomen zijn, als niet een escadron huzaren hen had ontzet. Honderd en drie politieagenten wer den, velen doodelijk,gewond. Honderd burgers werden naar de hospitalen gebracht. De ongeregeldheden te Belfast hebben zich herhaald Tegen zes uur Woensdagnamiddag begonnen de troepjes Protestanten en Ka tholieken zich te verzamelen, op een der pleinen van de stad, zoodat weldra twee sterke partijen bijeen waren, die, na eenige monde linge beleedigingen op elkaar loss'.ormden. Een h^vig straatgevecht begon, het regende steenen, stukken ijzer en stokslagen, aaniion- dend vlogen glasscherven door de lucht. Een groot aantal personen werden gewond. Dit tumult duurde tien minuten. Toen kwam dc politie en sloeg van twee zijden op de vech tende menigte in, zoolang tot zij zich ver strooide. Later op den avond hebben eenige personen een tweetal officieren aangevallen, en een van ben zoodanig mishandeld, dat zijn opneming in het hospitaal noodzakelijk bleek. Men he*lt nu maatregelen genomen om een herhaling der ongeregeldheden te voorkomen. Een zware brand heelt te Scarborouch gewoed. In een huis. bewoond door een tweetal families, Brooks en Eden, brak brand uit i" de huiskamer der famiillie Brooks De vlammen sloegen dadelijk lel om zich heen Spoedig na de ontdekking was de brandweer ter plaatse en begon het vuur te bestrijden De heer Brooks sprong uit een raam en werd bewusteloos weggedragen. De familie Eden werd gered. Na deze redding meende men, dat zich nietr.3nd meer in het brandend per ceel bevond en vreeselijk was daarom later de ontdekking van de lijken van mevr. Brooks kolenstations op den weg naar het verre Oosten in de eerste plaats in Marocco, voor het geval dat het Suezkanaal voor Duilsche oorlogsschepen gesloten wordt dan tracht het in Turkije, aan de Zuidkust van de Middel- landsche zee, een haven te erlangen. Neder land zou worden uilgenoodigd een van de Soendaeilanden af te slaan, of Spanje een der eilandjes in de groep tusschen Borneo en de Philippijnen. De Turken hebben Volo ontruimd in de strengste orde. Het gerucht dat de troepen geweigerd hebben Thessalië te verlaten is geheel onjuist. Er is nu echter een rnoeielijk- heid met de 40 000 behoeltige en van aal moezen levende Armeniërs in den Kaukasus. Sinowieff heeft bij den grootvizier aangedron gen hen weer toe laten, maar de grootvizier wees hem op een bezwaar, dat wel zeer teekenend isal hunne goederen zijn reeds onder Turken verdeeld. Sinowieff houdt echter vol en kondigt een schriftelijken eisch aan. De orde is te Milaan thans weer zoover hersteld, dat de opheffing vau deu staat van beleg nog slechts een kwestie van eenige weken is. Het onderzoek moet bewezen heb ben, dat de onlusten door een complot zijn veroorzaakt, doch dat de uitbarsting te vroeg plaats had, daar men ze had willen doen volgen door ecu algemeen e spoor weg werk staking. terwijl men hoopte, dat de troepen in Milaan gemeene zaak met de opstande lingen zouden maken. Men vermoedt, dat er ook geheime bewapeningsdepots bestorden, doch men heefi ze nog oiét kunnen ontdek ken. Door socialisten en anarchisten is in dezen opstand de meeste moed aan den dag gelegd, de republikeinen hielden zich meer op den achtergrond. DE TOESTAND. Kennis nemende van het beslist ongunstige nieuws omtrent den staat van zaken bij Santiago voor Spanje, zooals dat de wereld wordt ingezonden over Cap Hay tien, over New-Yoik eu over Londen, dus uit Ameri wkaansche brou gehoor verleenend aan de en hare zes kinderen. Haar echtgenoot, wiens j voor Spanje heel wat minder onguustige, toestand niet buiten gevaar is, denkt echter doch in elk geval niet zeer geruststellende dat zij gered zijn en men du-fdc hem de vreeselijke ramp, die hem heelt getroften, nog niet mededeclen. De Temps ontvangt uit Berlijn de tele grafische meededeeling dat Duitsehland zich ernstig bezig houdt met het zoeken van mededeelingen van Havanna en Madrid uit, dus van Spaansche zijde ter openbare kennis gebracht overwegende het verpletterende nieuws van generaal Augusti, den gouvernèui generaal der Philippijnsc e eilanden, over de jongste gebeurnissen aldaar (dat is dus de officieele Spaansche lezing, komt men tot de gevolgtrekking dat we aan 't begin van het einde zijn gekomen dal Spanje's besliste, want- gaan kon men het niet zij 't al niet eerlooze, schandelijke nederlaag aanstaande is ondanks den 011 versaagden moed, die zij o.a. betoonden bij Cavite en bij vele andere gelegenheden, en zeker nog zullen loonen bij de te verwachten hardnek kige verdediging van Santiago en Manilla, dat dus dc vrede op korten termijn is te wachten tenzij er een wonder mocht ge beuren, dat de ongelijke kansen van het Iberische schiereiland keeren deed ten on gunste vau de zooveel malen sterkereD over weldiger Ziehier een bericht uit Berlijn, omtrent den vrede Het gevoelen wiut hier veld, dat de over gave van Manila en de spoedig te verwach ten verovering van Santiago het begin van het einde zal wezen en aanleiding geven tot een nieuw optreden van de mogendheden, die Spanje vriendschappelijk gezind zijn, ten bate van den vrede, welke bemiddeling dezen keer dar» wel slagen zou. OM SANTIAGO. In een dichten mist en bij hevigen regen hebben de Amerikanen het vuur op de Spanjaarden geopend De Spanjaarden ant woordden dadelijk maar schoten slecht. De Amerikaansche schepen manoeuvreerden eerst niet, maar schoten van hun plaats daarna kwamen Sc'nleys schepen al schietende dichter bij de baai. De Brooklyn en de Texas had den weldra de kustbatterijen tot zwijgen gebracht. Het fort Estrella werd in brand geschoten. Aan de oostzijde brachten de New York en de New Orleans de Castro batterij tot zwijgeu, daarop beschoten zij de aardwerken. Er brak brand uit in het fort Caialina, waaruit weldra niet meer geschoten werd. Te tien uur hield het vuren van Spaan sche zijde geheel op. Sampson gelastte toen het gevecht te staken. Geen Amerikaausch schip werd getroffen, en geen Amerikaan is omgekomen. Dit bericht wordt door 't volgende beves tigd Een officieel telegram van Cervera meldt dat 10 Amerikaansche schepen (de baai van Santiago en de kust gebombardeerd hebben. De projectielen vielen ook op de Spaansche schepen, waar men 6 dooden er. 17 gewonden had. Op de R ina Mercedes werden 3 offi eieren gedood. Van de troepen aan wal zijn 17 soldaten gewond. De Ameiikanen wierpen 1500 bommen. De kazerne er, het f rt Morro zijn beschadigd. De vijandelijke schepen werden ook beschadigd. In de Kamer deelde de minister van marine mede dat, volgens een telegram van Blanco, generaal Liuarès een poging van de Ameri kanen om bij Aguadores te landen, belet heeft. Uit Le Cap Haitieu is het volgende bericht ontvangen Naar de laatste berichten uit Santiago van middernacht 6 dezer gedagtee- kend, is het bombardement tegen middernacht gedurende korten tijd hervat. Met houdt het er voor, dat dc Amerikaansche troepen zich 26 Schandelijk! Welk een vernederend aanbod had men hem daar durven doen! Compagnon te wor van een gewetenloozen oplichter! Neen duizendmaal neen! Liever zou hij van geb'ek sterven, dan te leven in rijkdom, die ver kregen was door bedrog en zwendelarij Thans wilde hij zijn zuster opzoeken om haar te zeggen, dat hij' wegging dat hij weg moest. Nog heden. Maar als men een reis gaat doen, moet men geld hebben. Al wat hij slechts eenigszins kon missen, wilde hij te gelde maken, en dan moest hij hoogst spaarzaam zijn. En dienzelfden middag verliet hij Weenen per spoor. In de vrije natuur wilde hij zijnen geest verfrisschen, en den volgenden dag een boodschap zenden aan zijne zuster op het kasteel, om haar niet te zeer door zijn onveiwaehtc komst te doen schrikken. Toen hij alleen in den waggon zat, kwam hij weder geheel onder den indruk van den bekla- genswaurdigen toestand, waarin lui verkeerde. Uitgeput naar lichaam en ziel sloot hij de oogen en liet het hoofd op de borst zinken. Aan liet station, waar hij moest uitstappen, zat hij nog in dezelfde houding. 'Vermoeid en in een toestand van \erdooving vei liet hij den waggon en bleef staan om zijne gedachten te verzamelen. Toen vroeg hij den weg naar het dorp. Men gaf hem de gewenschte in lichtingen. De schemering daalde reeds neder over velden en dreven, en ginds in het bosch was het reeds nacht. Daarachter lag het slot Raming, zooals zijne zu ter hem had geschreven. Ja, morgen, in deu loop van den dug, wilde hij haar bezoeken en afscheid van haar nemen. Bittere gedachte... Langzaam liep hij nu voort in de plechtige avondstilte lichamelijk uitgeput, het hoofd\ol wanhopige gedachten. Hij was genoodzaakt te gaan zitten. Ren duize ling overviel hem. Toen hij de oogen weder opende, was het reeds vrij donker geworden. Hij moest toch een nachtverblijf hebben en strom- bij Baiquiii met de opstandelingen vereenigd hebben. SLAG BIJ CAMAMERA. Een telegram uit Le Cap Haïtien meldt dat volgens daar ontvangen bericht Dinsdag ochtend te half zes een ernstig vuurgevecht geleverd is bij Camamera Vijf Amerikaansche oorlogsschepen begonnen een hevig bombar dement van de versterkiugen, en zonden een kogelbui van bommen, zoodat ook vele huizen aan de baai, in den omtrek van de verster kingen, vernield werden. De Spaansche artillerie beantwoordde het vuur en bood eenigen tijd lang flink weer stand, maar de Amerikanen bleven onop houdelijk krachtig doorschieten. De meeste schoten troffen doel. De Spanjaarden waren gedwongenhun stellingen aan de kust te ontruimen en naar de stad terug te trekken. Men zegt dat zij later, met de bewoners, ook de stad verlaten hebben, en dat de bevelheb ber van het district gelast heeft, Camamera in brand te steken de Spanjaarden zouden nog een laatste wanhopige poging willen doen om de landing der Amerikanen te beletten. Volgens de laats.e berichten zou deze landing gisterenmiddag beproefd worden. DF PHILIPPIJNEN. Het nieuws aangaande de Philippijnen dal de minister van oorlog van Spanje Dins dagavond ter kennis heelt gebracht van den minister-president, is zeer ernstig 't laat den Spanjaarden weinig of geen hoop ten aanzien van deze eilanden Men zegt, dat de gouverneur der Philippijnen heeft gemeld, dat de geheele archipel in opstand is, behalve de Viscaye-eilanden. De gouverneur zou gevlucht zijn in liet ommuurde gedeelte van Mauilla om aan Aguinaldo weerstand te kunnen bieden. Hier volgt de officieele tekst van het telegram uit Manilla „De toestand is zeer ernstig, Aguinaldo is er in geslaagd het geheele land in opstand te brengen. De telegraaflijnen en spoorwegen zijn doorgesneden. Ik ben zonder eenige gemeenschap met alle provinciën. De provin cie Cavite is geheel in opstand de steden en dorpen worden beschoten en bezet door talrijke gewapende benden. Eene kolonne troepen verdedigt de linie van Zapos, om den vijand te beletten in de provincie Ma nilla door te dringen. Maar daar de vijand ook ovei Bulacan-Eagune en Moran binnen dringt, zal de provincie geheel omringd zijn en zoowel te land als ter zee worden aange vallen. Ik tracht den moed der bevolking te doen herleven en zal alle beschikbare mid delen aanwenden, om weerstand te bieden maar ik vertrouw de inboorlingen en vrijwil ligers niet, daar reeds vele gevallen van desertie zijn voorgekomen. „Bacolar en Emus zijn reeds in de macht van den vijand. De opstandelingen zijn machtig en als ik niet kan rekenen op den steun van het land, pelde dus verder meer noemen. Plotseling bleef* hij staan. Ecu heldere licht glans verblindde lieiu de reeds matte oogen, en een luid, overmoedig lachen drong tot zijn ooi- door. Wat een prachtige villa! Hoe gelukkig en vroo- lijk moeten al die menschen zijn, die door die heerlijke lanen dwalen. Arnold naderde het goudbronzen traliehek en stond langen tijd te staren naar het feestgewoel en het schitterend gezelschap. En het was geen nijd het gevoel dat bij het zien van zooveel weelde en rijkdom in zijn hart opkwam. Zeker niet. Maar zijn eigen ellende, het noodlot, dat hem zoo geheei buiten zijn schuld lmd getroffen, vormde zulk een schel contrast met het schitterend tafereel achter het gouden traliehek, dat het hart hem ineenkromp van namelooze smart. Daar siste en schitterde weder het vuurwerk, vuurpijlen knetterden en lichtkogels gonsden omhoog iu de stille nachtlucht, en overgoten den omtrek met duizenden flikkerende lichtjes en men lachte en juichte in zorgelooze vreugd.... E11 op dit oogeblik zonk Frans Arnold met een doffen kreet op de lippen ineen nog eenmaal 6lorg hij met de doffe oogen een smeekenden blik op de feestvierende menigte in het park, alsof hij van daar hulp verwachtte.toen verloor hij geheel het bewustzijn. De vuurpijlen waren uitgedoofd, de lichtko gels uiteengespat, llet park lag weder in diepe duisternis. Een diepe duisternis omhulde ook den bewusteloozen jongen man, en de koele nacht wind kuste zijne sl»pen Arme verlatene.... XIII. EEN GESTOORD FEEST. Goede hemel, ik heb mijn diamanten haar naald verloren, riep een dame uit hut gezelschap, terwijl zij de hand aan haar kapsel bracht. Misschien ligt ze in het park, mevrouw, zeide een der heeren. Wij zullen eens gaan zoeken. En wellicht herinnert gij u, op v\elke oogenblik- ken gij de naald in uw bezit hadt. O, toen het vuurwerk werd afgestoken, heb ik ze nog dieper im mijn haar gestoken. Het spijt mij vreeselijk, het was het laatste geschenk van mijn echtgenoot. Nu zag zij den heer aan. Och, mijnheer Biiinning, zoudt u met mij mede willen gaan Dat zou heel vriendelijk van u zijn. Heel gaarne. En ik zal een lampion mede- nemen. De heer Brauning ging met de dame het park in, waar zij nog eeuigen van het gezelschap von den, die zich bij deze expeditie aansloten. Het is overheerlijk iu het park, beweerde men lachende. Nu ging het rechts en links de paden in. Luister eer.s, mijnheer Brauning hier had ik de naald nog. En toen ben ik met mevrouw Helldorf naar het hek gewandeld, om van daaruit r.og een blik op den helderverlichten omtrek te werpen. Ah, nu herinner ik mij iets toen wij weggingen, liep ik rakelings langs den tak van een boom. Wilt u zoo goed zijn ons op dezelfde plaatste brengen, mevrouw zeide de heer Brauning. Hier ik weet de plaats nog heel precies Groote God riep op dit oogenblik de heer Brauning ontsteld. Zie toch eens hier Hebt gij mijn naald gevonden O, wat ben ik gelukkig 1 Neen, mevrouw, uwe naald heb ik niet ge vonden maar daar dicht bij het hek ligt een mensch.... zie maar eens. Hij moet geholpen worden. Meer nieuwsgierig dan deelnemend drongen allen naar het hek. Och, lieve hemel zeide de dame, zeer te leurgesteld, een mensch Bepaald een bedelaar of landlooper. Als men zich om iedereen zou moeten bekommeren Eerst behoort men zich te overtuigen, alvo rens zoo liefdeloos te ooideelen, mevrouw, En Maar, mijnheer, mijn diamanten naald is toch Ah! Gij wilt zeggen, dat uw diamanten haarnaald meer waard is dan een menschenleven In dat geval verzoek ik u niet in het zoeken te laten storen de heeren zullen zeker wel zoo vriendelijk zijn, u daarbij behulpzaam te zijn. Met een koelen glimlach wendde de advocaat zich van haar af en keek door het hek naar buiten. Het volle licht der lampions viel nu op Frans Arnold's gelaat.... Die edele en fijngcvoi inde trek ken, die tnaar al te zeer de sporen droegen van kommer, hartzeer en ellende, vervulden bij den eersten blik het hart van den rechtsgeleerde met medelijden. Kom hier, mijnheer Brauning hier is de uitgang dan kunnen wij den ongelukkige be reiken en hulp verleenen. Vreeselijk I Terwijl wii ons hier verlustigden, is hij in onze nabijheid bewusteloos ineengezonken... Het was een buitengewoon zachte stem, die deze woorden sprak. Toen de heer Brauning opzag, stond er een slanke meisjesgestalte met een aller liefst gezichtje, dat volkomen bij die zachte stem paste, voor hem. Ja, juffrouw Herraa, kom mede, zeide hij, terwijl hij haar dankbaar aanzag. Maar gij zijt zoo licht eek leed. O, dut komt er niet. op aan. Ik ben gezond. Laten wij liever denken aan hem daar. Intusschen had zij het hek reeds geopend en stond zij buiten op den weg, over Frans Arnold gebogen. Het was een aangrijpend tafereel, die slanke vrouwengestalte in licht feesttoilet, smaak vol getooid met schitterende diamanten, met innig medelijden nederziende op dien bewusteloozen jongen man, die, eenzaam en verlaten, roerloos, op den grond lag uitgestrekt. Hij geelt geen teeken van leven meer, zeide zij, op drocvigen toon. De advocaat knielde naast Arnold in het zand neder. Hij is in zwijm gevallen en geheel buiten kenni9. Wij moeten hem in huis dragen en ten spoedigste een dokter halen. Bij deze woorden trad de jonge dame het hek weder binnen en vroeg zonder verder het antwoord af te wachten Dan zal het toch wel goed zijn, dat ik een paar lakeien haal r.iet waar? De rechtsgeleerde zag haar 11a, toen legde hij Arnold's hoofd op zijne knie. Hij was nu geheel alleen met den bewustelooze. De andere dame en de heeren waren reeds lang teruggekeerd zij hadden geen lust ,den barm- hartigen Samaritaan" te spelen, zooals de heer Briiuning zeiden zij schouderophalend. En bo vendien hadden zij het te druk met het zoeken naar de verdwenen diamanten haarnaald.... (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5