Advertentiën BINNENLAND. 'I elegiummen. Handelsberichten. UITVOERINGEN. zullen de krachten, die tot mijne beschikking zijn, onvoldoende blijken om den vijand tegenstand te bieden." De uitzending van versterking naar de Philippijnen kan thans .riet meer baten wat zouden een 6000 man vrmogen te^en de geweldige overmacht der insurgenten Of deze voor de Spanjaarden ongunstige wending den Ameiikanen ten goede komt? De Phihppijnsche insurgenten zijn half wilden, die 11-et te regeeren zijn en eenmaal de baas in Manilla, den Amerikanen de handen vol werk kunnen geven In een buitengewone editie van de Daily Chronicle wordt gemeld De correspondent van de World te Hongkong seint hel gerucht dat Manila ingenomen is. De stad zou door Aguinaldo en zijn opstandelingen bezet zijn. De Ameiikaansche consul Wildman acht het bericht voorbatig, maar gelooft dat Manila zich binnen een dag of drie zal moeten overgeven. AMERIKA.ANSCH LEGER. Uit Jacksonville wordt aan de New-York Herald gemMd dat generaal Shafter's leger, 27,000 man sterk, Woensdag uit Tampa ve - trokken is, op 29 transportschepen. Vier oorlogsschepen begeleiden de transportsche pen, die in drie afdeelingen verdeeld zijn Het leger heeft mondkost voor drie maanden. De artillerie bestaat uit 16 stukken zwaar belegeringsgeschut, en omstreeks 80 snelvuur kanonnen en kleiner geschut. De vloot is eerst naar Key West vertrokken, van waar een sterk smaldeel oorlogsschepen haar naar een reeds bepaald punt geleiden zal. Een telegram van de Herald uit Washington meldt dat de regeering in der haast mariniers uitzendt om Sampson's macht te versterken. Het transportschip Panther met 650 man heeft in last, onmiddellijk naar Santiago te vertrekken, het neemt een groote hoeveelheid granaten en anderen krijgsvoorraad mede. Generaal Coppinger zou de expeditie naar Portorico aanvoeren, terwijl generaal Lee onder hem commando zou voeren over hel bezettingsleger van Portorico; het zal uit ongeveer 2000 man bestaan, met veel cava lerie. Ook dit is weer niet zeker wat blijkt uit het volgende Naar men verneemt, worden de schepen met troepen voor Cuba misschien te Key West opgehouden, aangezien volgens een gerucht Spaansche oorlogsschepen op de Noordkust van Cuba zijn verschenen. WAALWIJK. Zondag 12 dezer, 's namiddags ten 12 ure zal door de liedertafel >Oefening en Vermaak* van Waalwijk en Bezooieu, op de zaal Musis Sacrum, worden uitgevoerd: PROGRAMMA AD LIBITUM. BEZOOIEN. Concert te geven door de harmonie l'Espérance, op Zondag 12 Juni 1898, inden tuin van den heer Constans van Dongen, te Bezooien. Aanvang vijf uur. (Zie programma's). WAALWIJK, 12 Juni 1898. Examen vrije- en ordeoeieningcn der gymnastiek. Konden wij onlangs melden dat de heeren Overgoor, Verwiel, Kuijpers, Donker en Benjaminse, allen leerlingen der Rijks-Nor maallessen alhier, met succes huD onderwijzers- acte behaalden, thans is het ons weer aan genaam te mogen mededeelen, dat genoemde heeren deze week ook slaagden voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Onze gelukweusch aan de geslaagden. Concert l'Espérnnce. Werd de reeks der zomerconcerten zeer j slecht ingezet, dit wil zeggen van den kant van het weder, dit werd eenigszins vergoed door het uitnemende weder van verleden j Zondag 5 Juni. Toen gaf de harmonie l'Espcrance een ui'stekend geslaagd concert in den tuin van den heer H. Appels. Het heerlijke weder en de prachtige muziek, die te wachten stond, lokte een groot aantal liefhebbers derwaarts zoodat de tuin zeer druk werd bezocht. Niemands verwachting werd beschaamd. Ileejlijk klinkende muziek kreeg men te hooren, in één woord l'Espéiance hand haafde haar ouden roem en 't is ons een genoegen te kunnen constateeren,dat zij steeds in bloei toeneemt en alle leden zich beijveren om de harmonie tot den hoogst mogelijken rang op te voeren. Wel mogen we't ons een groot genoegen aanrekenen, in 't bezit te zijn van zulk een gezelschapdat ons talrijke aangename zomermiddagen bezorgt. Bij gunstig weder zal bovengenoemde har monie morgenmiddag om 5 uur een concert geven bij der. heer Stans van Dongen. Een talrijk bezoek is dan ook zeker te wachten. Kermis. Naar wij vernemen, zullen de alhier ge vestigde gezelschappen, evenals vorige jaren, weer hun uiterste best doen hun honorairen leden wat degelijks te verschaffen. Zoo heeft de liedertafel Oefening en Vermaak in studie het groote concert drama „Albrecht Beiling" van L. F. Braudts Buijs. Als sopraan in dit toonwerk zal optreden Mejuff. Charlotte Jas pers uit Amsterdam, die hier meermalen reeds de schoonste triumfen vierde. De bariton- soli heeft de heer C van Iersel, oud lid der liedertafel, bereidwillig voor zijne rekening genomen. Naar men ons van betrouwbare zijde mededeelt is zijne stem weer in uitste kende conditie en kan het dus niet anders of genoemde beer zal, evenals vroeger en overal steeds het geval was, den uitbundig - sten bijval verwerven. De tenor- en bas-soli zullen gezongen worden door de 1 eeren J. Sars en P. Snijders. Men ziet dus, een zeld zaam genot staat den liefhebbers van goede muziek te wachten. Feestviering. Vrijdag werden de leerlingen van de R.K. bijzondere school, bij de Eerwaarde zusters, naar aanleiding van het jubileum van den Zeereerw. Heer Pastoor, onthaald op chocolade met krentenbrood. Vooraf werden door eeuige kindereu voordrachten en toespraken gehou den zoodat deze dag voor de kinderen wel recht gezellig mag genoemd worden. Sociteit „Wilüciuiina". Met genoegen vernemen wij dat bij den heer J. Fransen verleden Donderdag (Sacra mentsdag) eene nieuwe sociteit is opgericht, welke met het oog op het kroningsjaar den naam heeft ontvangeu van sociteit „Wilhel- miua". Laudloopcrij. Gisteren is door den wachtmeester alhier aangehouden D. Vos, wegens landlooperij heden zal hij voor den heer officier van ju- stutie worden gebracht. Deze persoon maakte in den laatsten tijd hier den omtrek onveilig om onderkomen en voeding maar vooral jenever te verkrijgen. Aanbesteding. Woensdag namiddag is te Drunen, ten huize van J. H. Jansen, door den bouwkundige den Heer Jos. van Ree te Waalwijk, aanbe steed, liet bouwen van een woonhuis met bijlevering van alle benoodigde materialen, voor rekening van den Heer J. H. Jansen te Diunen. De inschrijving was als volgt De Heer H. van Stokkum te Vlijmen f 3597. De Heer A. Veltma-i te Drunen f3039. De Heer J. Jehoel f3035. Da Heer Th. Laarackers f2995. De Heer A. Snijders f2985. Den laagsten in inschrijver is het werk gegund. Jaeobs Hunt Scheurkalender. Door Mej. Alberdine Wassing, ten huize van Mevr.|van Calcar, Westerkade Groningen, is gewonnen eene Singer Hand-Naaimachiue als prijs op den Jacobs' Humoristische Premiën- Scheurkalender en wel op No. 5836, het nummer waarop in de vierde klasse der 357e Staatsloterij een der twee hoofdprijzen is gevallen, Daar er nog vele fraaie prijzen onafgehaald zijn, is het voor bezitters van den Jacobs Kalender nog wel de moeite waard eens de volledige trekkingshjst na te gaan welk voor eenige dage in dit blad werd opgenomen, of bij hun boekhandelaar zulk een lijst ter inzage te vragen. Indische Vorsten. de jeneverflesch hebben gegrepen. Gevolg was, dat menigmaal huisraad en kleedereu werden vei pand, waarvan de man niets wist. I wisten waren dikwijls hiervan het gevo g. Een paar weken geleden zijn man en vrouw dicht bij hun woning in het water geloop n en toen met moeite door een schipper gered. Zaterdagavond, toen de 16-jarige dochter thuis kwam en h :ar moeder om ha*e k'tederen vroeg, kreeg zij een weinig vriendelijk ant woord en ook toen bleek, dat het goed te gelde was gemaakt. Een woordenwisseling ontstond hierover, waarin zich ook mengde de man, die loodgieter van zijn vak, een goed wetkman moet zijn. De man moet bij den twist niet geheel nuchter zijn geweest, 't Gevolg was, dat hij zijn vrouw met een strijkplank etnige slagen op het hoofd toebracht. Beweerd wordt, dat de dochter hare moeder een vrouw van ongeveer 38 jaren bij die gelegenheid getrapt en met een strijkijzer gedreigd zon hebben. Man en dochter zijn voorloopig in bewaring gesteld aan het politie-commissariaat aan de Groenmarkt. Ouscliuldig veroordeeld Wegens een diefstal met braak en inklim ming te Delft werden in 1894 twee personen, M. Stadhouders en J. Tuis, door de Haagsche Rechtbank veroordeeld resp. tot 7 en 4 jaar gevangesstraf. In hooger beroep werd dit vonnis bevestigd met vermindering van de straf van S. lot 6 jaar. Het daaitegen ingesteld cassatieberoep werd door den Hoogen Raad verworpen. Inlusschen zijn in 1897 vermoedens gerezen dat b:doelde diefstal door twee andere per sonen zou zijn gepleegd en een van dezen moet dit reeds bekend hebben. Dientengevolge zijn laatsbedoelde personen tegen den 23sten dezer voor de Haagsche Rechtbank gedag vaard Mochten zij worden veroordeeld, dan zal de Hooge Raad de vonnissen, zoowel wat Stadhouders en Ruis als wat de beide andere personen betreft, moeten vernietigen en zal de zaak worden verwezen naar eme Recht bank die nog geen kennis van het feit heeft genomen. Blijkt hier inderdaad een rechterlijke dwa ling te hebben plaats gehad, dan zal dit hersteld kunnen worden zonder nadeel voor S. en R., daar dezen nog altijd in hech tenis zijn krachtens andere tegen hen uitge sproken vonnissen en de straf hun opgelegd voor den hierbedoelden diefstal nog niet is uitgevoerd. Pedir expeditie. Ten onrechte is gemeld dat de sultan van Siak van Nijmegen naar 's Gravenhage ver trekt. Wèl begaf h»j zich Vrijdag, vergezeld van den oud-assistent- resident Schouten, naar de residentie, om door den Minister van Koloniën in audiëntie te worden ontvan - gen, en tijdens zijn verblijt aldaar zijn inder daad kamers in „De Twee Steden" besteld doch na dat uitstapje keert de sultan wéér naar Nijmegen terug, waar hij in het hotel "Keizer Karei" zijn pied a terre behoudt. De sultan heeft daar zeer tot zijn genoegen een salon met warande en een slaapkamer in den beneden-rechtervleugel in gebruik en gevoelt zich in Nijmegen zeer op zijn gemak. De indische vorst is opgetogen over alles wat hij reeds gezien heefi en stelt zich van zijn verdere reis nog veel genoegen voor. Hij toont groote belangstelling in alles wat hij ziet en heeft den wensch kenbaar gemaakt verschillende groote itidustrieele inrichtingen, waaronder ook eenige te Nijmegen, te be zoeken. Een bezoek aan Duitschland, Zwit serlaud en Engeland staan mede op het programma. Nieuwe woord te 's Gravenhage Zaterdagavond is te 's Gravenhage een hoog- loopende twist ontstaan in de echtelijke woning tusschen een vrouw en haar man en dochter over het verpanden van een stuk huisraad. In drift sloeg de man zijn vrouw, die weldra opnieuw moeder zou worden, met een strijk plank op het hoofd. Toen haar toestand overbrtnging naar het Ziekenhuis noodzakkelijk had gemaakt, werd zij daar verpleegd, maar is Donderdagmiddag overleden- Het lijk is ter schouwing naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Nader schrijft men omtrent dit treurig geval Het huisgezin van den 41-jaiigen Van Dijk in het hofje aan de Hooftskade getuigde nu juist niet van echtelijk geluk. Eendracht en orde waren daaruit reeds lang gebannen en de drankduivel had daartoe het zijne bijgedragen. Ook de vrouw moet maar al te vaak naar (Het einde nabij Het N. v. d. D. ontving volgend telegram uit Indië. Zondag bereikte de colonne Van Heutsz Padang Tidji en bleef daar. Dinsdag keerde zij naai Segli terug. De bevolking is overal gevlucht. De mare chaussées dooden 12 vijanden. Maaudag kwam de Selimoen colonen te Padang Tidji aan, Woensdag te Segli. Garoet blijft bezet. Panglima Polim is waarschijnlijk te Ke mala." Uit dit particuliere telegram en het vermelde regeeringsteiegram blijkt, dat de vijand nergens stand houdt en zouder veel inspanning door enze troepen werd verdieveu. Zelfs de plaatsen, welke tot dusver genoemd weiden als de bolwerken van het verzet, Garoet als hoofdkwartier van Oemar, waar zich alle geestdrijvers verzamelden, Padang Tidji, waar Panglima Polim zich, naar het heette, zoo geducht had versterkt. zij werden zonder verlies genomen en bezet. 't Behoeft niet te verwonderen, wanneer men van Toekoe Oemar niet veel last meer zal hebben. Zoolang hij succes heeft, zullen de lieden in Pedir hem steunen maar gaat hij op den loop, dan is 't met zijn invloed spoedig gedaan, want men zal niet vergeten, dat hij hier in het geheel niet thuis behoort. De Pedireezen zullen zich dan herinneren, dat hij in de inlandsche hiërarchie toch nooit meer was dan een oeloebalang (territoriaal hoofd) aan de Westkust, waarmede zij weinig betrekking hebben. Her grootste succes is zeker, dat Panglima Polim ook naar het Zuiden is uitgeweken, zooals men meent naar Kemala in zekeren zin voor hem een Canossa. Daar hoopt hij in de Sultan spar tij en de onverzoenlijke Oelama's (priesters) nieuwen steun te vinden. Kemala is het Atjehsche Mekka, waar wel licht nog het laatste hevig verzet is te wach ten. Een tocht daarheen schijnt onvermijdelijk en met de troepenmacht, welke kolonel Van Heutsz thans onder zijne bevelen heeft na de bijvoeging van de colonne uit Selimoen ongeveer 4100 militairen is die ook zeker te verwachten. Indien Kemala eenmaal door de onzen is bezet, dan, mag men verwachten, zal alle tegenstand ophouden en zullen de hootdeu van de beide federaties zich vanzelf komen onderwerpen aan de Kompanie, die in het eind de sterkste bleek. Dusscii, De vergadering van onderwijzers in het arrondissement Heusden zal gehouden worden op 16 dezer in het „hotel Heessels" alhier. Drongclcn. Het hoefd der school alhier candidaat gesteld tot lid van het hoofdbestuur de vereeiti'.'ing van hoofden van scholen in Nederland heeft, hoe gevoelig ook v :or die eer, gemeend met het oog op zijne vele bezigheden, voor d; - ca-.didatuur te moeten bedanken. tCKMaakatf.M0iRji'. U; SAN 1'RA CISCO, 'J Juni. De Post meldt dat de kruiser Chaileston te Honoloeloe de transportschepen opwacht die nu troepen, naar Manila overbrengen. Al de schepen zullen eerst naar de La irones stevenen, die in bezit zullen worden genomen. Het eiland Guajan zal tot kolenstation ingericht worden. De Charleston en de transportschepen gaan dan naar Manila. MADRID, 10 Juni. Sagasta heeft verklaard dat de regeering geenszins voornemens is het initiatief tot vredesondei handelingen te nemen en dat hem niet bekend was dat eenige mogendheid daartoe bereid was. De minis'erraad heeft het ontslag van den kapiteingeneraal van Madrid Daban aangeno men en den oud minister van oorlog Chidchilla in zijn plaats benoemd. Gedurende de afwe zigheid van den minister van marine, die naar Cadix vertrokken is zal de minister van oorlog diens departement ad interum besturen. De minister zal vier dagen te Cadix blijven, juist den tijd die noodig is om het reserve eskader tot vertrek in gereedheid te brengen. Dit zal in zijn geheel van Cadix vertrekken en bestaan uit vijftien schepen, waaronder de pantserschepen Pelayo, Carlos V, Alfonso Ail, Vitoria, drie torpedojagers en de hulp- kruisers Patria en Rapido. LONDEN, 10 Juni. Japan heeft aan China kennis gegeven, dat het uitsluitend voor Japanneezen bestemde nederzettingen verlangt te Foe-tsjou, Woe-soeng, Sja-sji. Foe-ning, Jo-tsjou en rsjmg-war.-tan, zoomede een vergoeding van 15,0ü0 voor de schade, in hel oproer te Sja-sji aan Jaoansche eigen dommen toegebracht. De eisch om dadelijk in verscheiden Chineesche plaatsen Japansche nederzettingen te vestigen, baseert Japan op het protocol van October 1896. Heusden Van de 6 mannelijke en 4 vrou welijke candidaten, die verlof hadden bekomen op te gaan naar het examen voor onderwijzer en onderwijzeres te 's Hertogenbosch gehouden, zijn geslaagd 6 mannelijke en 3 vrouwelijke. Eén mannelijke, die zonder verlof was op gegaan, werd afgewezen. WAALWIJK, 8 Juni 1898. De jaarmarkt druk bezocht, handel over't geheel tamelijk levendig. Er was heden weir.ie aanvoer ter veemarkt, handel vlug. kalfbeesten golden f125 it f180.— Dito vaarzen f 100 k f 165 Jonge varkens aangevoerd 130 stuksver kocht van t 5 75 a f 12.25. Weilammeren aangevoerd 75 stuks, prijzen van I Oj-cO li I Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 325 kir. van f 0.73 it f 0.91 per kg. Eieren f 3.— k 3.50 per 100 stuks. Hoewel de prijzeD der huiden vast blijven gaat er toch weinig in dit artikel om. In geen enkele soort is eeuige beweging van belang waar te nemen. Dewijl de warmte is ingetreden wordt er op geen enkele looierij druk ingewerkt. De aanvoeren daarentegen zijn meer dan gewoon voor dit seizoen zoodat op alle stapelplaatsen groote voorraad komt. Men verwacht alzoo eeuige reductie in de prijzen, of die echter, hoe noodzakelijk ook wel gelijken tred zal houden met de lage leerprijzen is niet te veronderstellen. De leerraarkt is tamelijk vastdoch de prijzen laten nog veel te weuschen over, vooral voor zwaar leder. In licht zooileder bestaat levendiger vraag zelf zoodanig, dat leerhandelaarsdie de laatste jaren aan overvloedig aanbod zoo gewoon zijn geraaktzich thaus beklagen over geringe offerten in licht zoolleder. Het zelfde is het geval met binnenzool- en con trefortleder. Eene stijging der markt is dus zeer waarschijnlijk ook in het zwaar leder, daar in dit seizoen vooral geene zware huiden meer getrokken worden. De voorraad is beneden het middelmatige. Tengevolge van de onereuse prijzen van het zoogenaamd glad paardeleder leggen de paardeleerlooiers zich meer toe op de stuitenfabricage. Zij hebben zich daarvan goed op de hoogte gesteld, zoodat deze bijzondere tak der lederindustrie althans momenteel redelijk goed gaal. De qualiteit der nieuwe schors heeft door de vele regens wel eenigszins vau hare waarde verloren. De prijzen zullen ongeveer gelijk staan met die van verleden jaar hoewel hier en daar meer besteed werd voor ongehakte schors in de bosschen. V oor de talrijke en hartelijke blijken van belangstellingondervonden bij ons zilveren huwelijksfeest, betuigen wij ook namens onze kinderenonzen oprech ten dank. BERNARD HENDRIKX EN ECHTGENOOTE. Waalwijk, 11 Juni 1898.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6