N umraer 48. Donderdag 16 Juni 1898. 21e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN UITGEVER: Waalwijk. Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. UITTREKSEL uit het verslag der kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk. Vervolg-. Vooreerst wordt de industrie meer onderworpen aan de grillen van de „mode". Steeds worden den fabri kanten hoog-ere eischen g-esteld. Eerst was een strikje of een lintje voldoende tot tooiing- van het schoeisel terwijl thans een meng-elmoes van kleurig- leder vaak nog- onvoldoende is. Stonden de prijzen van het schoei sel in verhouding- tot het stellen van die hoog-ere ei schen, dan zouden de energ-ieke fabrikanten,denkende aan het spreekwoord „g-eld verzacht den arbeid", vooruit streven. Dit is echter volstrekt niet het geval. Het voldoen aan de hoogere eischen brengt alleen nadeel aan. Een tweede gevolg van het veelzijdig aanbod van schoeisel is de willekeurige behandeling van den leverancier door den afnemer. Deze willekeurige be handeling komt uit in de chicanes maar vooral in de betaling van het geleverde. Tengevolge daarvan worden de klachten der fabrikanten steeds talrijker over de trage en slechte betalingen hunner afnemers in de Hollandsche steden. Zelfs afnemers, die als bemiddeld bekend staan bezigen laakbare praktijken. Daardoor wordt een zware druk gelegd vooral op den kleinen fabrikantdie ter oorzake dier praktijken zijne zaak slechts met moeite kan voortzetten. Over het geheel genomen mag derhalve worden be weerd dat de schoenmakerij geen rooskleurigen toe stand achter- noch voor zich heeft en dat het jaar 1897 het vooruitzicht niet heeft verbeterd. Zoolang het buitenlandsch fabrikaat vrij kan worden ingevoerd en het onze niet over de grenzen mag worden gebracht, zonder aan een betrekkelijk hoog invoerrecht te zijn onderworpen zal het meest geoefend oog geen blijvende lichtpunten aan den vak-horizon ontdekken. Er kunnen wel eens tijdelijke opflikkeringen zijn zooals ook het jaar 1897 nog aanbood in het voorjaar goede orders in den zomer stil en in het najaar bepaald slap doch niets dat ons meer in 't verschiet stelt dan den weder-' keerenden grondtoon „slap", tot dat de regeering tot het besef komt van het onhoudbare van dezen toestand en zich bereid toont de hulp te verleenen waaraan deze belangrijke industrie steeds grootere behoefte heeft tot vrijwaring voor ondergang. De schoenmakersgezellen het kan in het oor van een leek vreemd klinkenverkeeren in veel opzichten in eene betrekkelijk betere conditie dan sommige werk gevers. Over 't algemeen was er volop werk zelfs in den winter tegen goed loon maar toch zijn er toestan den, waarover wij het stilzwijgen niet langer mogen bewaren. Wij doelen hier op de gedwongen winkelnering. Het is bekend, dat vooral bij het schoenmakersbedrijf op vele plaatsen van Noord-Brabant de zoogenaamde gedwongen winkelnering oorzaak is van voortdurende groote misbruiken. De heer Inspecteur van den arbeid te Breda heeft in zijn verslag aan de Regeering over 1895 en 1896 een uitvoerig onderzoek hierover openbaar gemaakt hetwelk door de meeste couranten overgenomen en zelfs in de Tweede Kamer der Staten Generaal ter sprake is gebracht. Deze misbruiken bëhooren op oordeelkundige wijze en zonder de belangen dezer streek onnoodig te scha den, te worden bestreden. Het euvel echter is zeer nauw verbonden met vele plaatselijke gewoonten en met den tegenwoordigen toestand der schoenenindustrie, zoodat de vraag rijst Hoe zullen op de beste wijze de misbruiken bij de gedwongen winkelnering kunnen worden tegengegaan Dit vraagstuk is echter in verre na niet zoo eenvoudig te beantwoorden als men oppervlakkig wel zou meenen. Intusschen is er eenig vooruitzicht dat er pogingen zullen worden aangewend om aan die ergelijke misstan den een einde te maken. Leerlooierij. De toestand der leerlooierij was in 1897 weer niet gunstig. De wanverhouding tusschen de marktprijzen van ruwe huiden en van het lederoefende eenen na- deeligen invloed uit op den gang der zaken. Het ge volg van deze wanverhouding was dat belangrijk min der werd ingewerkt. De fabrikant weet dat er veel te wagenmaar weinig te verdienen valt. En om deze reden verkozen velen eene rustige ruste boven eene gewaagde en vaak schadelijke bedrijvigheid. In het vak heerscht eenmaal eene niet te verdrijven malaise gestijfd door het niet verbeteren der betalingen door de noodzakelijkheid tot het verleenen van een ruimer credietdaar waar de verkooper het gaarne zou hebben ingekrompen en door het grooter worden van het aantal faillissementen en onderhandsche accoorden, die zich vooral voordoen onder de kleine schoenmakers bazen. Deze ervaring maakt de leerlooiers huiverig in het doen van zaken en werkt verlammend op den g'ang der leder-industrie. Het jaar 1897 heeft weer getoond, dat nog geene verbetering is ingetreden en dat ook in dit opzicht de toekomst duister is. Meer nog dan de schoenmakerijheeft de looierij te kampen met het buitenlandsch fabrikaatdat in den vorm van croupons vaches- lissés liezen-leder enz. voornamelijk uit België, uit het noorden van Frankrijk, Noord-Duitschland en Engeland bij massa's in ons land wordt ingevoerd. En dit is waarlijk een der hoofdfac toren van den slechten gang der zaken. Dit leder is kunstmatig bereid en kunstmatig verzwaard of naar het gewicht vervalscht door glucose en chloorbarium, pijp aarde etc. etc. Maar nu past men in hooge mate nog een ander middel toe en dat is Overlading met looi stoffen. Zoo komt het menigmaal voor dat men van buitenlandsch leder 20 pCt. en meer van het gewicht aan overtollige looistoffen kan uitwasschen terwijl nor maal deugdelijk leder slechts van 4 tot 7 pCt. bij uit- wassching verliest, weshalve het aan belangrijk lageren prijs kan worden verhandeld dan het zuiver bereide Nederlandsche lederte meer omdat het de overpro ductie is van volkrijker landen waarmede de Neder landsche productie moet concurreeren. Die concurrentie bestaat niet in de kwaliteit van het ledermaar in den belangrijk lageren prijsdie dienst doet als lokaas voor den eveneens door zware concurrentie gedrukten Nederlandschen schoenfabrikant. Hij ziet daarin een middel om de concurrentie met het vreemde fabrikaat beter te kunnen volhouden en vergeet daarbij dat hij de hand reikt aan den vreemdeling tot verdringing van het inlandsch fabrikaat. In ons land wordt die vervalsching nietzeker in on beduidende mate toegepast. Zoo wordt de concurrentie onmogelijkze wordt door den buitenlander op oneer lijke wijze gedaan. De Ned. leerlooier komt voor het dilemma of zijne fabriek sluiten of vervalschen en ver zwaren, zooals de buitenlander doet. Tegen dit laatste strijdt en gelukkig ook, het Hollandsche karakter en daarom hebben zich dan ook eenige der voorname looiers uit onderscheidene deelen van het Vaderland en van verschillende politieke richtingen vereenigd om Dij de Wetgevende macht aan te dringen op middelen van verweer(niet op den grondslag van protectie) tegen het hier den producent en den consument be- nadeelende verzwaarde buitenlandsch leder. Wij hopen datdie heeren succes op hun noodza kelijk pogen zullen hebbenzooniet dan is de voor stelling niet gewaagd dat de looierij in Nederland het spoedig tegen het buitenland zal afleggen. Ook met betrekking tot de paardeleerlooierijen was het jaar 1897 ongunstig. Voor ruwe huiden noteerde men in 1897 f 9.50 tot f 10.50 per stuk in het najaar zelfs van f 11.— tot f 12.terwijl de prijs van het paardeleer was f 1.80 voor de 2e en f 2.voor de le soort per kilogram in verhouding tot den prijs van de ruwehuiden te gering. Het gevolg daarvan was dat slechts weinig werd ingewerkt (slechts lU van vroeger) wijl voor paardeleer bezwaarlijk een hoogere prijs te bedingen valt. Ook voor deze industrie is het zeer treurig dat het solied en voortreffelijk inlandsch fabrikaat voor het op pervlakkig mooie, doch dikwijls onsolied buitenlandsch leder wordt achtergesteld en dat de paardeleerlooiers voortdurend rekening te houden hebben met het Ame- rikaansch satin glove (split) en andere fijne ledersoorten, die in 1897 aan voordeeliger prijzen werden geleverd. Ook in dit artikel is de concurrentie met het buitenland onhoudbaardaar de Nederlandsche paardeleerlooiers bij verzending van paardeleer naar het buitenland f25.—' per 100 Kg. aan inkomende rechten te betalen hebben. Deze omstandigheden zijn van gewichtigen invloed op de voortzetting en de uitbreiding van dit bedrijf en geven een voldoend antwoord op de vraagwaarom in ons land niet meer fabrieken van fijne ledersoorten worden opgericht. De schachtenfabrikanten vonden in dit jaar voor hun product vrij goeden aftrek. Dit fabrikaat wierp nog eenige winst af. Jammer is het voor deze industrie, dat van de naar „het buitenland gezonden bewerkte schachten een inko mend recht wordt geheven van f 62.50 per 100 Kg. De noteering was Voor stuiten in 't haar f 3.70 a f 4.10. In December 4.a 4.40. De lijmfabriek bleef in 1897 geregeld doorwerken doch ook van de lijmziederij mogen de resultaten niet bevredigend genoemd worden. De prijs der grondstof werd gestadig hooger. In 't najaar moest de grondstof door bijkomende concurrentie zelfs boven den markt prijs worden betaald. Daarentegen was op het fabrikaat geene prijsverhooging te bekomen voornamelijk ter oorzake van het feitdat de groote hoeveelheden been- derenlijm aan belangrijk lageren prijs werden aangebo den dan die, waaraan de vleeschlijm kon worden ver kocht. De verdiensten door de uitoefening van dit bedrijf verkregenbleven dan ook beneden het mid delmatige. De zeepziederij wordt nog krachtig voortgezet. Het fabrikaat vindt steeds meer aftrek. Daaraan is thans toegevoegd eene zeeppoederfabriekwelke het <re- wenschte succes oplevert. Het debiet breidt zich ge stadig uitvoornamelijk ter oorzake van de uitstekende hoedanigheid van het fabrikaat. De fabrikant heeft het voornemen eerlang een petroleum-motor te plaatsen ten behoeve der zeeppoederfabriek en levert daardoor het doorslaand bewijs van zijn krachtig streven tot uitbrei ding dezer industrie. De vernisstokerij is in andere handen overgegaan De nieuwe eigenaar geeft blijk van zijn plan tot energieke exploitatie dezer zaak. ^n„^e..van ouc^s bekende bierbrouwerij „De Witte Klok" blijft dezelfde bedrijvigheid heerschen. De van oudsher bestaande tabaks- en snuifkerverij met bijbehoorende sigarenfabriek handhaaft haren roem De andere sigarenfabrieken van minderen omvang ver heugen zich in een voldoend debiet. De stoom- en windmolens voor schors en granen bleven in gangdoch ondervinden den gedrukten toe stand van de leerlooierijen en van den landbouw. De houders van magazijnen van stik- en naaimachines, alsook de depothouders van velocipèdes mogen zich verheugen in eene gestadige uitbreiding hunner clientèle en in een belangrijken omzet. De koffiebranderij schijnt in dezelfde conditie te ver- keeren als het vorige jaar. De brood- en koekbakkerijen en de runds- en var kensslagerijen bieden aan de groote concurrentie krach tig het hoofd en naar den gang dier bedrijven te oor- deelenmet het gewenschte succes. De alhier gevestigde banketbakkers met aanverwanten verkoop van comestibles zien hun debiet toenemen zoowel buiten als in hunne gemeente. De in die be drijven heerschende druktegeeft den indruk dat zij goede zaken maken. De alhier gevestigde goud- en zilversmids-affaires leveren degelijk en mooi werk, waarvan prachtige stukken zijn geëxposeerd geweest op de in dit jaar plaats gehad hebbende Noordbrabantsche Nijverheids tentoonstelling te 's-Bosch. Zij verheugen zich in eenen toenemenden en welverdienden bloei. Waalw(jkselie en Langslraalsehe Conranl, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,—. Franco per post door het geheele rijk f1,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentien 1 7 regels f0,60; daarboven 8 ceDt per rerel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolp Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1