ADV EET EEEEN. Spanje en de Vereenigde Staten. BUITENLAND. Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. Rusland. Turkije. Afrika. BINNENLAND. Gemeente-Gasfabriek. In de alhier gevestigde, gunstig bekende inrichtingen tot het vervaardigen van heeren- en dameskleedingstukken wordt gewerkt met het gewenschte succes. Bestuurders dier inrichtingen verheugen zich in eene gestadige uitbreiding hunner clientèle. De ondernemers der hier sedert vele jaren gevestigde boek- en couranten drukkerijen met aanverwante boek- en papierhandel enz. verheugen zich in een flink debiet. Ook de houders van magazijnen van mode-artikelen en galanteriën handhaven hunnen goeden naam. Voor het aanschaf fen van die artikelen behoeft men zich niet naar andere plaatsen te wenden. Zij verheugen zich dan ook in eene uitgebreide clientèle zoowel van binnen als van buiten de gemeente. Met voldoening mag worden gewaagd van de talrijke, in deze gemeente geves tigde uitvoerders in de bouwkundige vakken en ambachten zooalstimmer lieden metselaars schilders smeden, koperslagers enz. Hunne bekwaamheid is zelfs buiten de gemeente bekend. Door het oprichten van nieuwe ge bouwen het ver- of herbouwen van anderehadden de ambachtslieden in alle vakken voortdurend werk tegen een eoed loon. Het getal gasverbruikers vermeerderde in 1897 met 7 en bedroeg op ultimo December 168. De prijs van het gas was 8 cent per M3. Afgeleverd werd Aan particulieren in Waalwijk en Besoijen 75.000 M\ Aan de gemeente Besoijen voor de straatverlichting 1990 M3. Verkocht werden 3655 H. L. cokes en 11673 liters koolteer. Voor de publieke straatverlichting alhier met 71 lantaarns, werd verbruikt 21095 M3 gas De exploitatie had geregeld plaats. Om de aandacht van het publiek op een zaak te vestigen, kan men niet beter doen dan voortdurend te adverteeren, want een advertentie slechts een- of tweemaal geplaatst, zal het gewenschte succes niet altijd tenge volge hebben, ten minste als het den handel -geldt. Aldus de aanhef van eeu artikel van den heer F. van Rijswijk in de Sumatra Ct. welke wij hier laten volgen. Men spreekt wel eens van een spierinkje uitwerpen om er een kabeljauw mede te vangen. In den handel is het nuttig en practisch tevens om met kwistige hand zilver te strooi en opdat men daardoor zakken goud verga ren kunne. Amerika heeft de wereld geleerd, te adverteeren, maar de wereld weet niet wat het kost. De Atnerikaansche rijwielhandel moet verleden jaar f 3.000.000 aan advertenties uitgegeven hebben, waarvan f 2.400 000 alleen besteed werd door 12 van de voornaamste firma's. Bizonder opvallend is het, dat onder de vele faillissementen die in het afgeloopen seizoen in Amerika hebben plaats gehad, geen enkele firma voorkwam, die niet op een paar duizend dollar zag, wanneer 't op ad verteeren aankwam. Een zaak die te zwak staat om te adver teeren, staat te zwak om te bestaan. Den handelaar die gestadig adverteert en liefst steeds dezelfde advertentie plaatst, daarbij voorkomend is tegenover zijn begun stigers, die met smaak etaleert, de goederen duidelijk prijst, maar bovenal zorgt voor goede waar en concurreerende prijzen moet succes ten deel vallen, ten minste als zijn waar wezenlijk goed is. Ik zeide, dat men steeds dezelfde adver tentie moet plaatsen, en hoe vreemd dit ook velen zal toeschijnen, een feit is het, dat het gunstig werkt. Het courantenlezend publiek moet bij den eersten oogopslag den inhoud van de adver tentie als het ware van buiten kennen en deze kennis verkrijgt de lezer zelts tegen wil en dank, omdat de advertentie juist altijd van dezelfden inhoud is. Adverteeren, voortdurend en practisch ad verteeren moet fortuin aanbrengen. Bedenkt toch, gij allen neringdoenden in het groot, zoowel als in het klein, dat het niet genoeg is, dat uw naam boven uw deur staat, neen uw naam dient ook wel degelijk wijd en zijd verspreid te worden. Het kleiuste kind, zoowel als de grijsaard moet uw naam ken nen en kennen ze dien, dan zal hun het artikel, dat gij verkoopt, ook niet vreemd zijn. Zij, die zoo nu en dan een biefstuk ge bruiken, zonder ooit anders zeer voedzame en zeer goed verteerbare middelen tot zich te nemen, zullen hun krachten niet zien ver meerderen, evenzoo zal aan een tokohouder of handelaar die slechts nu en dan adver teert, geen succes ten deel vallen. Er behoort maar weinig handelskennis toe om deze meening te deelen Het is als met ledeten artikelen, die niet uitdrogen maar lenig blijven, zoo ze behoorlijk onderhouden worden. Menige goede zaak, zou ook niet uitge droogd zijn, indien zij voortdurend onder de oogeu van het publiek ware gebracht. Het is niet genoeg een zaak staande te houden, neen, een flink"koopman, met energie toegerust, streeft ook naar vooruitgang. Vooruitgang in het debiet, wordt intusschen niet verkregen zonder publiciteit aan zijn zaak te geven. Dit alles schrijf ik, op een kleiuigheid na in navolging van den heer F. Hubscher, leeraar in de kunst van adverteeren te 's Gravenhage maar uit een andere bron heb ik nog iets, namelijk. Hoe advertentiën rendeeren. Voor eenige jaren werd Pears' zeepfabriek het eigendom eener maatschappij, en daar door is men te weten gekomen de verhou ding waarin de kosten voor advertentiën en zuivere winsten tot elkaar staan. Iti 1885 gaf Pears voor annoncen uit f 373948 gulden en de winsten bedroegen driemaal zooveel. In 1886 waren de kosten der annoncen ruim f 706608 en de winsten 1 1410780. In 1891 waren de advertentiekosten f1243125 en de winsten ruim 2 millioen gulden. Het blijkt dus dat Pears in zeven jaar tijds, voor meer dan zeven millioen gulden an nonceerden, doch een zuivere winst van 11.5 millioen gulden behaalde. HET SPAANSCHE RESERVE-ESKADER. De nieuwe minister van marine, kapitein Aunon, schijnt een man van de daad te zijn. In het laatst van de vorige week de dag wordt niet aangegeven, maar het telegram van den correspondent van de New York Herald te Cadix is Zaterdag te Gibraltar verzonden heeft hij het reserve-kader geïnspecteerd. De oorlogsschepen lagen slag klaar, op een rij, en de Pelayo, die de ad miraalsvlag voerde, stoomde er langs. Welken indruk de minister van deze inspectie kreeg, meldt de correspondent niet, hij kon het ook niet weten. Wel geeft hij zelf eenige bijzonderheden over de bewapening en de gevechtssterkte van de schepen, die dit eskader vormen, maar men mist in zijn in lichtingen ongelukkigerwijze het voornaamste in hoever ze gereed zijn, zee te kiezen en slag te leveren. Hij meldt alleen dat een der barbettes van de Carlos V niet in orde is, maar dat dit schip vier Fransche werktuig kundigen aan boord heelt, oogenschijnlijk om tijdens de reis nog te herstellen wat zij kunnen. Het eskader bestaat volgens dezen berichtgever uit de Pelayo, Carlos V, Alfonso XIII, de hulpkruisers Rapido en Patriota, die naar hij vermoedt, zes kanonnen van 20 cm. en twee snelvuurkanonnen dragen, en vijf lichter gewapende transatlantische booten, tot transport- en waarschijnlijk ook wel tot ko lenschepen ingericht. De drie torpedojagers Audaz, Proserpina en Destructor behooren ook tot het eskader. Daarenboveu moeten de torpedojager Osado en de torpedobooten Habana en Retamosa te Cadix aangekomen zijn. Deze twee hebben nachtelijke manoeuvres gedaan, maar ze werden al te spoedig ont dekt door de zoeklichten van de Pelayo. De minister heeft last gegeven, den arbeid aan den kruiser Lepanto zoo te bespoedigen dat hij den 18den zou kunnen vertrekken. De Montserrat, de veelgeroemde blokkade breker, zal uit Coruna uaar Ferrol vertrekken, daar voorraad innemen, en dan naar Cadix gaan om als hulpkruiser gewapend te worden. De koortsachtige bedrijvigheid, voegt de correspondent er bij, die hier (te Cadix) heerscht, wijst er op dat men binnenkort een of ander plan ten uitvoer gaat leggen; ik hoop te weten te komen wat het is. En nu het belangrijkste wellichtdeminis- ter is begonnen met het maken van gewichtige veranderingen in de lijst van de officieren die de expeditie meemaken. Men schijnt geneigd te zijn, dit alles in verband te brengen met het aan de Regentes toegeschreven voornemen om afstand van haar regentschap te doen ten behoeve van haar schoonzuster, de infanta Isabel'aSa- gasta zou veel moeite gehad hebben om haar te bewegen, dezen stap althans uit te stellen. DE LANDINGEN OP CUBA. De persboot Dauntless, die bij Guantanamo ligt, meldt dat de Amerikaansche posten van Zaterdagmiddag tot Zondagochtend bij het aan breken van den dag heftig door de Spanjaarden aangevallen zijn. De mariniers maakten naar drie zijden front, om hun kamp heen een poos lang bleven de Spanjaarden uit schuil hoeken in het bosch vureneen boot van de Marblehead met een kanon op de voorplecht werd daarop uitgezonden om de Spaansche stellingen onder vuurte nemen. De Spanjaarden deden kort na middernacht een zeer heftigen aanval tegen de zuidwestelijke helling van de positie der Amerikanen, maarzij werden door salvo's teruggedreven. De aanval werd her haaldelijk hernieuwd gedurende het overige van den nacht, zonder fsucces echter. De Amerikanen roemen de dapperheid van de Spanjaarden. Door de Marblehead zijn ver sterkingen aan wal gezet. Een telegram van Caimamena bericht dat kolonel Huntington vandaag besloten heeft de ste'ling op te geven, welke de Amerikanen eerst bezet hadden, omdat het kamp geen versterking van troepen te wachten heeft en omdat men te weten is gekomen, dat er een grootcre Spaansche macht in de buurt van het kamp is. Hierom trekt men op naar een heuvel bij de haven, welke de oorlogsschepen beschermen. Middelerwijl houden de Ameri kaansche mariniers de schietgraven en batte rijen op de kruin van den heuvel bezet. IN SPANJE. Men zegt dat de onderhandelingen van hier met Weenen en Berlijn gevoerd, wel niet onmiddelijk den vrede op bet oog hebben, maar toch belangrijk zijn om dingen die zich zouden kunnen voordoen bij de stemming van Duitschland, dat vijandig gezind is aan de ontwikkeling en de tusschenkomst van[Amerika in Oceanie. Men is hier verwonderd over de gemak kelijkheid, waarmee pers en publiek de Ame- rikaansche berichten aangaande den oorlog aannemen, welke grootendeels later gelogen straft zijn. Immers hebben die ge uchten gerept van de vernieling van Matanzas, van die der forten op Porlorico, van de vernieling van den nauwen toegang tot de haven van Santiago, van het verlies der Terror, van het nemen van Caimanera, Guantanamo. van het landen van 850 soldaten en niets van dal alles was of is waar. Geen Amerikaansche troepen kampeeren in de nabuurtschap van Morro. Spanje is noch ontmoedigd noch uitgeput, het is vol moed en besloten den oorlog voort te zetten. Volgens officieel telegram uit Havana zijn de opstandelingen bij verschillende scher mutselingen op de vlucht gejaagd. De ka pitein-generaal vau Portorico meldt, dat de Terror daar in de haven ligt en aan boord alles wel is. In de Kamer verklaarde de minister van binnenlandsche zakenVolgens officieele telegrammen, zou bij het laatste gevecht voor Santiago eeu schot van de Spaansche batterijen een kanon van het Amerikaansche pantserschip Massachusets hebben ontredderd. Hierbij zouden verscheidene dooden en gekwetsten gevallen en groote scha aan boord aange richt zijn. De kruiser New York en andere schepen werden genoodzaakt teu gevolge van ernstige averij terug te trekken. Drie dezer schepen zouden vertrokken zijn tot herstel. De keizer zal op zijn pelgrimsreis naar Palestina vergezeld worden door een groot gevolg. De vastgestelde reisroute is nu Haïpha-Jaffa-Jerusalemin Jerusalem zal, naar men verzekert, de keizerlijke hofstoet in tenten logeeren bij gebrek aan goede hotels. Verschillende plannen zijn gemaakt voor bezoeken aan bekende heilige plaatsen, maar de keizer keert elkeu dag in zijn kamp terug. BERLIJN, 13 Juni. De keizer en de keizerin woonden gisterenmiddag aan boord van het stoomjacht Alexandra een zeilwedstrijd bij op het Spree bij Grtlnau. Een kleine zeilboot met twee heeren, die blijkbaar weinig verstand van zeilen hadden, kwam in het vaarwater van de Alexandra en werd door deze in den grond geboord, ofschoon de matrozen van de Alexandra het schuitje aau den mast trachtten vast te houden. Beide opvarenden werden echter gered en op de Alexandra gebracht, waar zij spoedig op knapten. De keizer en keizerin gaven zich veel moeite voor hen. De keizerin gaf hun port te drinken. WEENEN, 11 Juni. Aan de jubileums feesten in December ter gelegenheid van de vijftigjarige regeering van keizer Franz Joseph, zullen de czaar, keizer Wilhelm en een aantal niet-Europeesche vorsten, onder wie de khe- dive van Egypte en de sjah van Perzië, het hof alhier komen bezoeken. Een bloedige boerenopstand heeft plaats gehad in Balmar-Ojvaros. Daar de boeren weigerden oogst-contracten met de grondbezit ters te teekenen,lieten dezen andere werklieden komen. Bi; detaankomst van de plaatsvervan gers, had een formeel gevecht plaats met knuppels en zeisen. De gendarmerie was genoodzaakt van hare vuurwapens gebruik te maken en bij het eindigen van den strijd telde men een doode, drie zwaar en talrijke licht gewonden. Een vreeselijke windhoos heeft in de pro vincies van Midden-Rusland gewoed. Talrijke huizen zijn verwoest, een aan»al personen zijn gedood of gewond. De telegrafische verbinding tusschen Warschau en Moscou is verstoord. Volgens de Loudensche Lady's Pictorial moet de toestand van de czarina verre van gunstig zijn, haar toch niet sterk gestel is vreeselijk geschokt door de mazelen, waaraan zij in het begin van den winter leed en men zou niet zeggen, schrijft de particuliere cor respondente van het blad, dat zij de moeder is van twee gezonde kinderen, die zij zielslief heeft. Dit bericht wordt echter door Duitsche bladen tegengesproken, volgens welke de keizerin wel zeer zwak is, doch niet in een zoodanige mate als men uit deze corresponden tie zou gelooveii. De hongersiir od inCentraal-Rusland moet zeer groot zijn. Ondanks de censuur der regeering, komen telkens nieuwe berichten over den toestand. De totale ondergang van deze streek, eens de korenschuur van Europa, staat vast als niet een krachtige ondersteuning der boeren door den slaat, de toestanden verbetert. De ontvangst van den overwinnaar in den Griekscheu oorlog, Edhem Pacha, was aller treurigst. Aan het station waren bij zijn aankomst niet meer dan een twintigtal offi cieren uit de omgeving des sultans aanwezig, terwijl slechts een honderdtal anderen op het perron waren. De reis naar Yildiz leek'meer op een gevangenentransport dan op den intocht van een overwinuaar. Edhem Pacha is tijdelijk in een der kiosken afgestapt, hij heeft den sultan nog niet gezien men zegt echter, dat de sultan den generaal genoeg doening zal verschaffen, door hem bij het Selamlik, naast Osman Pacha in zijn rijtuig te doen plaats nemen. Over eenigen tijd zal men echter in het paleis wel tot de ontdekking komen, dat Edhem's aanwezigheid op een post in Azie noodzakelijk is en hem daarheen expediëeren. Hij mocht eens te populair worden De Daily Mail verneemt uit Kaapstad dat de toestand in Swazieland hoogst ernstig is. De koning maakt zich gereed tot een strijd in het gebergte, hij beschikt over 2U.000 goed gewapende mannen. De winkeliers in Bre- mersdorp sluiten hun winkelsde burgerij heeft eeu lager betrokken buiten het dorp. IIIIBIIIBIBTOMMMCmM— l»«^J ■H«jHI BB—B— WAALWIJK, 15 Juni 1898. Examen. Mei genoegen kunnen wij mededeelen, dat de heer M. Veltman, ambtenaar ter secretarie te Drunenmet goed gevolg gisteren het examen heeft afgelegd voor gemeente-secre taris eu ambtenaar ter secretarie. Eerebctoou aan den president van „Volharding in den Strijd". Verleden Zondagbij gelegenheid van 't zilveren huwelijk van den heer Frits Müllers, den hooggewaardeerden president der too- neelvereeniging „Volharding in den Strijd», werden de jubilarissen verschillende hulde- bewijzen gebracht. Volharding iu den Strijd bood hun als geschenk aan een parapluie- standaardwelke hun door het gezelschap eD corps werd overhandigd. Bij die gelegen heid werd het volgende feestlied gezongen* FEESTLIED. Weest welkom in deez' teestzaal, Ter eer van u versierd, Ons hart doordringt een lichtstraal Van vreugde en pleizier. Wanneer wij u zien komen, Zoo opgeruimd van geest, Wilt gij ons daardoor toouen De liefde voor dit feest. Vereenigd is dit Echtpaar Door lield' en trouw te zaam Dat voor hen nog veel zegen Voor eeuwig blijv' bestaan. Dat God hen ook behoede Voor kommer, leed en pijD, Dat zij nog vele jaren Gelukkig vereenigd zijn ZIJ LEVEN LANG 1 Ook de harmonie l'Espérance bracht den jubilarissen een ovatie. Moge het den heer Frits Müllers gegeven zijn nog vele jaren zijne krachten te wijden, aan den vooruitgang en den bloei, van de onder zijn voorzitterschap zoo flink opgekomen vereeniging „Volharding in den Strijd." Ook veie particulieren kwamen het jubel- paar gelukwenschen. Jocobs' Hum. Prcm, Kalender. Wederom is er een fraaie prijs n.l. een Bouilloir gewonnen op den Jacobs' Hum. Premie Kalender en wel op no. 7927 door den Heer E. Savenije, Stationstraat, Groningen. Pedir expeditie. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint ouder dagteekeniog van Maandag De Selimoen-colonne en de landingstroepen rukken op naar Kemala. De Pedir-colonne viel de versterkingen in Bandi (Bambie) aan. De le-luitenant der infanterie J. C. Lamster werd daarbij licht gewond. Acht minderen werden gekwetst, vijf minderen sneuvelden. De vijand liec 71 dooden achter. Wij hadden toch reden te veronderstellen, dat na het verdrijven van Toekoe Oemar en Panglima Polim uit de VII Moekims, gelegen tusschen Selimoen en Segli, dus tusschen de uitgangspunten onzer beide colonnes, die naar elkander toe ageerden, het volgende object Kemala, ten minste in de richting van Ke-

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2