Notaris BINK, MAASMOND, der Registratie en Domeinen, Een medelezer Advertentiën VERPACHTING Gemengd Nieuws. Telegrammen. Handelsberichten. publiek verpachten De Ontvanger lo. om het nagras naar verkiezing te hooien of te weiden Het Spijk, den Herptschen dijk, diverse perceelen rondom de brug en de kaden en bermen langs het afwateringskanaal; 2o. om het aanwezige ge was op te ruimen en het nagras naar verkie zing te hooien of te weiden; De Spijksche Krib en het Plaatje, een perceel bij het Hedikhuizen- sche Sas en het Winter bed onder Herpt. 3o. uitsluitend om te be weiden Het Winterbed onder Heesbeen, Genderen en Drongelen. Betaaldag 1 Mei 1899. GEVRAAGD: GETROUWD FERDINAND CAHEN LOUISE HARTOG, GETROUWD FRANQOIS COOIJMANS Vrijdag 17 Juni 1898 Maandag 20 Juni 1898, te Werkendamzal op VRIJDAG 24 JUNI 1898, Beweiding tot 15 October, het nagras moet gemaaid zijn 15 Sep tember. GEEN ONRAAD. mala zon liggen. Zulks niet enkel ter wille van den naam dien deze plaats in de Atjeh- geschiedenis gekregen heeft als zetel van den preteodeutsultan, maar voornamelijk omdat zij gelegen moet zijü aan den bovenloop der Pedirrivier, en het voor de hand lag die rivier verder stroomopwaarts te volgen langs den weg, die op hare oevers heet te zijn aangelegd, alvorens het oostelijk gelegen heuvelachtige terrein te bezoeke». Uit ons bericht blijkt nu, dat er met twee colonnes wordt geageerd en een dezer de richting van Kemala is ingeslagen. Ook hebben wij daaruit wat meer zekerheid omtrent de plaats waar de gemelde gevechten gele verd ziju. Voor „Bandi" lezen wij toch Bambie, een kampong op enkele kilometers ten zuidoosten van Segli gelegen in het gebied van Panglima Mogoi, behoorende tot de federatie waarvan Toekoe Bintara Kemangan de primaat is. Solosckc gezantschap. Het Solosche gezantschap, dat zich thans te Brussel bevindt, heeft aan de firma Lissone Zoon te Amsterdam de leiding opgedragen van zijn reis naar Parijs, Londen en het eiland Wight. Den 14 Junni zal het Gezantschap met ge volg, bestaande uit 10 personen, te Parijs aankomen. De voornaamste merkwaardigheden zullen daar bezocht worden, en uitstapjes worden gemaakt naar Versailles, Chantilly, enz. Daarna zal de reis via Boulogne-Folkestone worden voortgezet naar Londen, Windsor en het eiland Wight en per Stoomvaart Maat schappij „Zeeland" terug worden gekeerd naar Nederland. Ecu bloedig drauia Te Bartlehiem (Friesland) is door Jochem S., werkman aan een botertabriek, een moord aanslag gepleegd op ziju echtgenoote Jitske Jellema. Beide echtgenooten leefden in zeer goede verstandhouding. Sedert Mei was de dader pakhuisknecht aan de boterfabrick, doch liet zich meer dan eens jegens zijn vrouwuit.dat het hem er uiet beviel. Hij mijmerde wel wat over zijn gedane verandering van werkkring. In de laatste dagen was hij uiet recht wel en zijn zenuwgestel geschokt. Toen hij nu Vrijdagavond van de tabriek thuis was, ging zijn vrouw eieren halen. Kort na hare terugkomst wilde zij hem een ei geven en raadde hem aan, dat in een weinig azijn te gebruiken. Dit verkoos hij niet te doeD, greep naar een mes en bracht haar verschillen de wonden aan armen, hooid en hals toe, welke later genaaid eö verbonden zijn. Na de misdaad liepj. S. naar den kant der Ee, waar hij als een doellooze met bebloede kleederen stond. Hij had zichzelf een wonde aan den hals toegebracht. Men denkt dat hij zich in wanhoop toen dadelijk wilde verdriu- ken, doch zich nog daarvan terughield, door de komst van de Hallumer trekschuit. Deze evenwel draaide links af en voer onder de brug door. Eenige oogenblikken later sprong hij te water. In het water heeft hij zich met het mes ir. den buik gestoken, zoo dat de ingewanden naar buiten drongen. Men snelde toe om hem te redden en aan wal te brengen, wat gelukte. De aanwezige geneesheer slaagde er echter niet in de uitgedrongen ingewanden naar binnen te werken, waarom hij hem met windsels verbond. In dien toestand werd hij per schuit naar Leeuwarden vervoerd, waar hij in het Diacouessenhuis ter verpleging is opgenomen. Hoewel Zaterdag nog in leven, is zijn toe stand bedenkelijk. De toestand der vrouw is redelijk. Brand. Te Hendrik-Ido-Ambacht ontstond Maan dagnacht omstreeks 12 uur, brand, vermoede lijk in een schuurtje of keet, grenzende aan eene schuur van deu landbouwer Adrianus Steehouwer. Snel breidde de brand zich uit eu in korten tijd stooden twee bouwschuren van S., en 4 woningen, bewoond door Verzijl, Kraak, de Wit en Veldhoen, in lichtelaaie en werden in asch gelegd. Tijdens den brand miste men al spoedig den jongsten zoon van den heer Steehouwermen vermoedde dat hij het paard, dat op stal stond, had gered en 't naar een weide had gebracht, doch al spoedig kwam men tot de ontdekking, dat de 22-jarige jongeling den dood had gevonden in het brandende gebouw. Nader meldt meu dat de inboedels der woningen gered weiden, maar dat landbouw gereedschappen, hooi, boerenwagens enz. verbrandden. De jonge Steenhouwer leidde alleen het gehcele bedrijf van zijn vader. Hij heeft werkelijk nog een paard uit de schuur willen reddenen daarbij kwam hij in de vlammen om. 's Morgens vond meu zijn ver koold lijk. Het paard verbraudde ook. Ge lukkig waren de bewoners der verbrande perceeleu tijdig gewekt door twee meisjes, die op haar terugweg van de Dordtsche kermis het vuur het eerst ontdekten. De gevolgen waren anders niet te overzien geweest. Men vermoedt dat de biand aan kwaadwilligheid is te wijten. BijgelooYigkcid. Te Wes ervoort betrok een klein gezin 1 Juni een nieuwe wouing. In dat nieuwe huis had gewoond V., die voor een paar maanden onder den trein raakte nij was timmerman bij den bruggebouw. Het nieuwe huis viel zoo tegen, dat reeds 5 Juni het echtpaar naar het oude huis terugtrok. Waarom kreeg men na 5 dagen reeds weer lust in verhuizen. Er was iets verschrikkelijks, waarvoor elke andere overweging wijken moest. De vrouw ware gek geworden als ze nog langer in dat huis had moeten blijven. Niet alleen toch zat de geur of stank van de doodkist van den verongelukte V. zoodanig in het huis, dat die niet weg te krijgen was, maar V. zelf waarde nog in het huis rond hij was teruggekomen en schaalde en timmerde 's nachts of overdag, onzichtbaar ja, maar hoorbaar met gedruisch. Door belangstellende vrienden, en vooral vriendinnen, worden de volgende oorzaken voor dit treurig feit opgegeven lo. V. heeft hoogstwaarschijnlijk bij zijn leven een belofte gedaan, die hij niet heeft vervuld. Men wil nu de weduwe, die te Rot terdam woont; verzoeken die belofte van ha ren man te volbrengen, opdat hij verder rust geniete 2o. V. was, zegt men, vrijmetselaar, die aan geen God gelofde. Hij heeft bij zijn leven dus niet van God willen weten, God wil du niet van hem weten en geeft hem geen rust na den dood 3o. V. zou met opzet ouder den trein geraakt zijn, want die bij hem stonden hadden hem genoeg gewaarschuwd. Hij heeft zelfmoord gepleegd en is dus te vroeg gestorven hoe lang dit te vroeg is, weet men natuurlijk niet, maar zeker moet hij blijven rondwaren tot den tijd dat hij anders op gewone wijze gestorven was. Dit allertreurigst staaltje van bijgeloof wordt aau de Arnh. Ct. gemeld. Bezooieii. Zondag j.l. vierden de echtelie den de heer Louis Hurkmans en mej. Cor- stantia van Ree, omgeven door een talrijke schaar van kinderen en verdere bloedverwan ten, hun zilveren bruiloft. Op vriendelijk verzoek der jubilarissen waren door de buurtschap geen uitwendige versieringen aan de woning gebracht en ont hield men zich ook van vlaggen. Bij het einde der Hoogmis klonk van het koor een Loflied met toepasselijke woorden ter eere van den feestvierenden directeur, die later aan huis namens het geheele koor hartelijk gefeliciteerd werd door het lid A. v. Delft. Ook de liedertafel „Oefening en Vermaak" waarvan genoemde heer Hurkmans oprichter, commissaris en nog steeds ijverig werkend lid is, bracht het jubelpaar eene aubade. Bij die gelegenheid schetste de secretaris der vereeniging de heer A. C. v. d. Heijden, de vele en gewichtige diensten door den heer Hurkmans aau de liedertafel bewezen en overhandigde hem als blijk van hooge waar deering en innige hoogachting het geschenk der leden, n.l. een prachtige metalen bloe mentafel. Te ver zou het ons voeren de geschenkeo en felicitaties op te noemen, die den jubilarissen dien dag werden aangeboden. Als men weet, dat er des avonds in de prachtig versierde feestzaal circa honderd personen bijeen waren, die door voordrachten toasten enz. van hun blijde instemming in het feest deden blijken, dan kan men genoeg zaam begrijpendat de familie Hurkmans haar vrienden ouder alle rangen en standen lelt. Moge het hun gegeven zijn nog vele jaren met vreugde aan dien voor hen onvergetelijken dag terug te denken, ja moge^ook eenmaal de gouden huwelijkskroon hun beider schedel sieren. Drie huizen ingestort. Een verschrikkelijke ramp heeft het dorp Bior, nabij Antibes, getroffen. Zondagavond is een huis van drie verdiepingen ingestort, in zijn val twee belendeude keinere perceelen meesleepende. Er zijn meer dan dertig menschen gedood en gewond, welk groot aantal hieraan is toe te schrijven dat de bewoners der ingestorte panden iuist bezig waren met feestvieren eenige kinderen hadden dien dag hun eerste communie gedaan. Dientengevolge zijn dan ook geheele gezinnen onder de puinhoopeu bedolven. Het was precies 9 uurallen zaten aan tafel, geheel overgegeven aan de feestvreugde, toen een onheilspellend gekraak het gescherts en het gezang deed verstommen angstgegil en het gehuil der kinderen deed zich hooren en onmiddellijk stortte het eerste huis in. Het belendend perceel, een huis van twee verdiepingen, volgde en ten slotte viel het derde huis met een verdieping, in puin. Het instorten ging vergezeld van een ontzettend geraas, zoodat spoedig een groot aantal personen op de plaats des onheils bijeen was. De eerste hulp werd verleend door eenige muzikanten, die juist een concert in de open lucht zouden beginnen. De alarmklok werd geluid en onmiddellijk werd naar de militaire autoriten te Antibes om hulp'geseind, waarna weldra twee compagnieën soldaten aankwamen, om behulpzaam te zijn bij het wegruimen van het puin en het zoeken naar de dooden en gekwetsten. Den ganscheu nacht duurde het ruimen, verschrikkelijke tooneelen boden zich aan de oogen der omstanders. Te 2 uur 's nachts waren 27 lijken en vier gewonden onder het puin te voorschijn gehaald. Zij werden naar de kerk gebracht, die nog versierd was voor de communie-plechtigheid van den vorigen dag. In rijen werden de lijken voor het hoofdaltaar gelegd en de kaarsen, welke Zondag de plechtigheid hadden verlicht, wierpen thans haar schijnsel op de voor het meerendeel afschuwelijk verminkte lichamen van de arme communie-kinderen en hun bloedverwanten. Sommige bewoners zijn als door een wonder aan de ramp ontkomen. Een vrouw stond juist op den drempel van de straatdeur, toen het huis instorte zij werd niet gewond, doch is tengevolge van den schrik ziek geworden. Een 30-jarige vrouw, wier 6-jarig dochtertje zich in een der huizen bevond, wilde, toen de instorting begon, naar binnen om haar kind te redden. Men had groote moeite haar tegen te houden. Toen het lijk van haar dochtertje te voorschijn werd gehaald, wierp de ongelukkige moeder zich op het kleiue, bijna onkenbare lichaam. Kort daarna begon zij te schaterlachen zij was krankzinnig Een 11-jarig communie-meisje werd dood onder eeu dikken balk gevonden, die haar lichaam voor verminking heeft bewaard, zoo dat het arme kind, in haar feestkleed van witte stof, sch en te slapen. Het onheil heeft in den ganschen omtrek groote deelneming verwekt en velen hebben zich naar Biot begeven, niet uil nieuwsgierig heid, maar om te helpen, waar zulks noodig is. LONDEN, 14 Juni. Volgens de berichten der opstandelingen hadden de Spanjaarden in het ge vecht bij Caimanera, dat dertien uren heeft ge duurd, elf dooden en dertien gewonden. Aan Amerikaansche zijde vielen de heelkundig Gibbs, sergeant Smith en twee foldaten, terwijl de lui tenants Neville en Shaw en de manschappen van eenige voorposten niet op het appèl zijn ver schenen. De correspondent van de Temps te Madrid meldt dat de Spaansche troepen onder generaal Pando, die in de provinciën Puerto-Principe en Santiago de Cuba het opperbevel voert, bestaan uit 36 bataljons, 12 eskadrons, 4 batterijen berg- geschut, 4 compagnieën artillerie en 6 compag nieën genie. De divisie van Santiago, onder beval van ge neraal Linares, telt 13 bataljons, 4 eskadrons, een batterij berggeschut, 4 compagnieën artillerie er. 4 compagnieën genie, te zamen ongeveer 8000 man. Daarenboven heeft Linares vier bataljons vrijwilligers onder zijn bevelen, benevens de ma riniers, aie het eskader van admiraal Cervera aan land kan zetten. WASHINGTON, 14 Juni. Sampson heeft naar het departement van marine geseind, dat de lui tenant Blue een verkenningstocht naar de haven van Santiago heeft gemaakt. Het geheele Spaansche eskader bevindt zich in de haven. Sampson voegt erbij Onze gedooden in het gevecht van Guantanamo zijn op barbaarsche wijze verminkt. GORINCHEM, 13 Juni. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f 10,25 a 10,50, roode dito f 9,50 a 9,90 witte dito f9,75 10,—inl. rogge f5,50 a 6,— bnitenl. dito f5,50 a 5,90, gerst f 4,50 a 4,70, haver f3,60 a 3,80, duiveboonen fö,75 a 7.blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 126 runderen le qual. Kalfkoeien f160 k 170 Kalfvaarzen fHO a 140 Melkkoeien 1120 k 130 D/ï jarige ossen f 90 100 Guiste vaarzen f 80 a 100 Pinken f 50 a 60 Graskaiveren f 20 30 Nuchtere kalv. f 8 ik 10 Aangevoerd 2 vette varkens van 19 a 21 ct., per half kilo, 350 biggen van f 9,a 9.per stuk. Kieren f 0.80 a 0.85 per 26 stuks. Boter 45 k 50 ct. per ï/i kilo. ROTTERDAM," 13 Juni. Binnenlandsche granen. Tarwe was heden we der iets minder aangevoerd dan vorige week, Puike kwal., die zeer schaars meer voorkomt, bracht vorige prijzen op; overigens was tot eene verlaging van 50 cents slechts gedeeltelijk te verkoopen. Per heet. 1 8.— a f 10.50 en per 100 kilo f 12 a 12.50. Canada-tarwe bracht op van f 8 tot 8 50. ltogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f5.75 ik 6.50. Dito mindere f0,èO. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 0,— a 0.mindere f 0,a 0,beste Zomer f 0.a 0,mindere f 0,a 0. Haver. De beste f 3.ik 4. Paardenboonen. De beste f 5.75 6 25. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 8,40 a 9, ROTTERDAM, 14 Juni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 38 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 796 vette runderen 623 magere dito, 241 vette en graskalveren 207 nuchtere kalveren,schapen of lammeren, 2 varkens, 256 biggen, 2 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 30 a ct. 2e kvv. 26 a ct. 3e kw. 21 a ct. Kalveren: le kw.34 ct., 2de kw. 29 a ct.3de kw. 24 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. EN die mede namens wederzijdsche familiebe trekkingen, dank betuigen voor betoonde belangstelling. 's Bosch EN JOHANNA VAN SCHIJNDEL, die, mede namens wederzijdsche familiën hartelijken dank betuigen voor de belang stelling, bij hun huwelijk ondervonden. Waalwijk 14 Juni 1898. "Voor de vele en ondubbelzinnige blijken van belangstelling, bij gelegenheid van onze 25-jarigen echtvereeniging ondervon den, zoo van particulieren als van corporaties, betuigen wij bij deze oprechten dank. Waalwijk, 15 Juni 1898. ERITS MüLLERS en Echtgenoote. te Waalwijk, zal Ter kerberge van J. Voet, te HAARSTEEG, Donderdag 16 Juni 1898, nam. 1 ure 12 perceelen HOOILAND op DEN LA GEN OMLOOP en DEN LAGEN MUSSCHEN WAARD in 5 perceelen. Ter herberge van H Daelmanste VLIJMEN, nam. 1 ure, 5 perceelen HOOILAND in de ENGEL- SCHE SLAGEN en nam. 2 ure 85 perceelen HOOILAND onder VLIJ- MEN en ENGELEN. des voormiddags ten 9 ureter herberge van SPIERENBURG te HEUS DEN ten overstaan van Notaris DE GIER aldaar, BOEKJES zijn^ a 10 cent verkrijgbaar bij Notaris De Gier en bij Spierenburg: te HEUS PEN. voor de Waalwijk) 15 Juni 1898. Brieven onder letter T. en aanvragen richten aan 't bureau van dit blad. te

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 3