Nummer 49. Zondag 19 Juni 1898 Tweede Blad. Bekendmaking, Spanje en de Vereenigde Staten, BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. Vervolg Nieuwsberichten. De Burgemeester der gemeente Waalwijk, Gelet op d j bepalingen var. het Koninklijk be sluit van 4 Mei 1896, Staatsblad no. 76. Noodigt hen, die niet op de laatst vastgestelde lijst van kiezers voor de Kamer van Koophandel en fabrieken voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op die lijst te worden geplaatst, uit, daarvan voor 1 Juli aanstaande aungifte te doen, waartoe de modellen kosteloos ter gemeente secre tarie verkrijgbaar zijn. Om kiezer voor ledea eener Kamer te zijn moet men a Kiezer zijn voor leden van den raad der ge- gemeente, waar de Kamer is gevestigd, en b. aldaar bestuurder of medebestuurder zijn en gedurende ten minste twaalf achtereenvolgende maanden zijn geweest van een bedrijf van han del en nijverheid. Waalwijk, 18 Juni 1898. De Burgemeester voornoemd, J. Timmermans Wz. l.B. Weekmarkt Waaltvijk. Wegens den op Vrijdag 24 Juni invallen den parochialen feestdag zal de gewone weekmarkt gehouden worden daags te voren en dus op Donderdag 23 dezer. STAAT van brieven, geadresseerd aan onbe kenden. Verzonden gedurende de 2e helft van Mei: C Ruuwen Vucht. Dit getuigenis hebben de Amerikaansche berichtgevers, ondanks hun rijken stroom var. gefantaseerde en uit den duim gezogen nieuw tjes van het oorlogsterrein, in elk geval ver diend ze zorgen, dat 't niet al te eentonig wordtze weten 't zoo te draaien, dat er, zelfs voor de meest ongeduldigen.. toch altijd nog iets uit het kaf valt te lezen, hetwelk de moeite van een eenigszins nauwgezette zifting waard lijkt Zoo nu in de breedvoerige verhalen omtrent de als ontzettend moorddadig geboekstaafde schermutselingen rond Guantauamo, waarbij doodgewone krijgers aan Amerikaansche zijde, v^rden bezongen als helden en hun namen worden opgeteekend voor het late nageslacht Een ware ««rlichting is 't, aan het slot van zoo'n ijselijk rdq.as Vol buskruitdamp en kogelregens, geconstateerd te vinden, dat de Amerikanen na pen heelen nacht vechtens bij voor hen beslist ongunstige omstandigheden, twee man verloren en zeven man gewond had den, terwijl aan Spaar.sche zijde de verliezen, altijd volgens dezelfde berichtgevers, beliepen 21 dooden op zijn minst (de vele gieren boven het houtgewas, waartusschen de Spanjaardeu zich hadden opgesteld, deden vermoeden dat er heel wat meer dooden vieleu Dan zouden de Spaujaarden de Amerikanen hebben aangegrepen terwijl dezen hun dooden be groeveu een mededeeling welke, zonder eenige twijfel te doen ontslaan aan de waarheidsliefde van den berichtgever, in Ame rika, natuurlijk al even groote verbittering wekt, als het relaas van de geschonden lijkeu van Amerikanen Een en ander heeft de jingo-bladen er toe gebracht de Spaansche troepen gelijk te stellen met Indianen, die op 't oorlogspad zijn en heu te heeten beneden het peil der beschaafde natiën Feitelijk is dit alles voorspel, inleiding en tijdverdrijf: jammer is 't alleen dat de Amerikanen zulk een ongezoud en uit een strategisch oogpunt zoo ongunstig punt voor hun landing hebben uitgekozen; om iets te ondernemen tegen Santiago zou eerst de Sierra moeten worden overgetrokken, wat de medeneming van zwaar geschut volkomen uitsluit. Voedsel in voldoende hoeveelheid is er ook niet en toch bluft men maar door van Washington uit over den onvervvijlden aanval op Havanna als blijken mocht na eenige weken, dat het klimaat van het eiland Kuba geen ernstigen invloed heeft op de gezondheid der manschappen en over de concentratie der beste en snelste kruisers van de zeemacht te Hampton Roads, om naar Spanje te stevenen en er Camara's resei ve-vloot aan te vallen in de haven van Cadix, terwijl ook wordt gezegd, dat de transportschepen in elk geval voor Kuba's kust blijven, 't zij dau om bij de uitbreking der gele koorts de manschappen ijlings terug te brengen, 't zij om het Spaansche garnizoen gevankelijk naar de Vereenigde Staten te voeren Gelukkig zijn er onder de leidende lui in Amerika, die zich volkomen vertrouwd hebben gemaakt met de moeielijkheden, aan de cam pagne op Kuba verbonden. Generaal Miles 1S er van overtuigd, dal de guerilla-aanvallen oP de ontscheepte mariniers bij Guantauamo, een beeld geven van de wijze van oorlogvoeren op het eiland het Amerikaansche volk meent dat de operatiën, waartoe de lan dingstroepen geroepen zullen worden, kinder spel zijn Aan de Globe wordt uit. New-York ge schreven, dat het bericht van het depariemei t van oorlog, dat de landingstroepen Key West verlaten hebben, deze beteekenis heeft, dat het niet langer mogelijk is de lauding op de Zuid Oostkust van Kuba stil ie houden. De troepen zijn samengesteld uit 14000 man infanterie, 1700 man cavalerie en eenige batterijen zwaar en licht geschut, alles te zaraen meer dan 16000 man. Naar schatting heeft generaal Linares te Santiago aan geregelde troepen en vrijwilligers ongeveer 10,000 man onder zijn bevelen, en is de divisie onder generaal Luque, welke nu den weg tusschen Guantauamo en Santiago bezet houdt, sterk 8000 man, terwijl daarvan het hoofdkwartier te Miguel is. Deze divisie telt in verhouding meer vrijwilligers en minder geregelde troepen, maar is goed voorzien van licht geschut en bereden ariillerie. Deze troepen hebben een oositie ingenomen, waar door zoowel een optrekken van de Ameiikanen van Caymanera uil belemmerd kan worden als een samenwerken met de Linaresdivisie ten einde een beweging naar Santiago te weerstaan, mogelijk is. Een derde divisie is opgesteld tusschen Colse en Cauha, ten noordwesten van Santiago en door een spoor weg met die stad in verbinding. Men schat die troepenmacht op 8000 man. Eenige persberichten spreken van een schaarschte van levensmiddelen ie Santiago, maar spionnen van de insurgenten berichten dat de stad daarvan ruim voorzien i-, dat wel eerst na de blokkade en her bombard j ment de prijzen stegen, maar dat die nu weer normaal zijn geworden eu dat de maikten overvloedig voorzien worden van visch. De forten moeten door het bombardement ook volstrekt niet ernstig geleden hebben. Generaal Garcia heeft zijn hoofdkwartier in Banjamo opgeheven en dit meer in de nabijheid van Santiag gevestigd, om beter in staat te zijn met dz Amerikaansche troepen samen te werken. De uniformen, de 70U0 geweren en de twee millioen pakken patronen, welke de expeditie on Ier generaal Lacret voor Garcia geland heeft, zijn onder zijn mauschappen verdeeld. Men schat hun getal op 45ü0 man. Het departement van oorlog te Washington bewaart een volstrekt stilzwijgen over het plan de campagne. Admiraal Sampson's eskader is van kolen en van nieuwe amnu- uitie voorzien. De stoomers, welke, zooals bericht is, bij Santiago gezien zijn, zullen de kolenschepen geweest zijn. 't Moet er Dinsdag volgens een telegram uit New-York weer gespanuen hebben tus schen Spanjaarden en Amerikanen bij Guan- tanamo: de laatsten zouden zelfs een afdeeling van 400 Spanjaarden totaal verslagen hebben met eeu verlies van 40 dooden, terwijl de Amerikanen één enkelen licht gewonde hadden. Gelukkig is er een pendant voor deze Amerikaansche victorie-depêche Uit Madrid verluidt, dat in den nacht van Maandag een Amerikaansch schip de baai van Santiago de Cuba is genaderd de batterijen gaven vuur, waarop het schip moest afdeinzen. Dinsdag scheidden eeu kruiser en een adviesjacht zich af van het gros van het Amerikaansche eskaderzij stoomden naar den ingang van de baai en losten zestig kanonschoten op de batterijen, zonder echter eenige schade aan te richten,- alleen werden twee Spaansche soldaten licht gewond. Luitenant Blue heeft gelegenheid gehad in de haven van Santiago drie kleine kruisers te ontdekken boven, en behalve de schepen van Cervera, welker aanwezigheid de Ame rikanen kenden. Of de landingstroepen op 't moment wel licht reeds in de buurt van Santiago zijn, zal spoedig blijken, in elk geval zal de komst het bescheiden troepje van luitenant-kolonel Huntington redden van een anders wissen ondergang 't Is de vraag of de lui 't tot de aankomst der landingstroepen zullen kunnen uithouden 't heet nu dat 't best Maandag wordeu kan eer het legercorps ter plaatse verschijnt doch Sampson verwacht de expeditie-Shafter Vrij dag of Zaterdag reeds Waar de troepen zullen landen is nog niet met zeke heid te zeggen, waarschijnlijk tus schen Caïmanera en Guantanamo, terwijl Sampson oudertusschen de baai van Santiago zal trachten te iorceeren om Cervera's eska der aan te grijpen. Eer Santiago zelf wordt onder vuur genomen door de Amerikanen, zal er wel heftig ge vochten wordenlangs de kust is Santiago niet te bereiken, de Amerikanen moeten de stad van achteren aanvallen en dan dienen eerst de hoogten in hun handen te zijn. Zoo heel voordeelig ziet 'l er niet uit voor de Amerikanen, die met de moeielijkheden van het terrein en van hel klimaat te kampen zullen hebben en dan met een 20,000 a 25,000 Spanjaarden, wier dapperheid boven allen twijfel slaat. De eskaders van Spanje en van Amerika zullen bij een treffen zeker een rol spelen, of deze beslissend zal zijn, valt motielijk te zeggen, doch mogelijk is 't zeker. DE PHILIPPIJNEN. Terwijl men te Madrid nog maar altijd aan 't redeneeren is over de door Duitschland tegen de Ppilippijneu te spelen rol (de re geering schijnt evenwel de aanwezigheid vat) Duiische oorlogsschepen te Manilla dood natuurlijk te vinden, in verband met German je's belangeD aldaar) is van den gouverneur- generaal Augusti volgend telegram ontvangen, gedagteekend 8 Juni„De toestand is nog altijd zeer ernstig, de vijand omsingelt de hoofdstad. Ik heb mijn troepen laten terug trekken om hen te concentreeren binnen de linie van het blokhuis, welke bij gedeelten versterkt is door loopgraven. De gemeenschap is nog altijd verbroken. Ik verwacht generaal Marret met versterkingen, maar heb van hem geen tijding. De blanke bevolking der voor steden vreest door de opstandelingen vermoord te zullen worden en geeft de voorkeur aan de kans van een beschieting, weshalve zij zich teruggetrokken heeft, biunen de versterkte omheining. Men weet niet w.inneer het bom bardement zal beginnen". Nog wordt gemeld Volgens een dépêche aan de Liberal uit Manila, zijn dc opstandelingen ouder Aguioal- do den 5den dezer de Zapote-rivier overge trokken eu rukten zij met een groote krijgs macht op Las Pinas en Palanaque aan, (dit lezen we voor het blijkbaar verminkte Laranagac), waarvan zij zich, na een held haftige verdediging door de Spanjaarden, hebben meester gemaakt. De Spanjaarden trokken terug uithoofde van de numerieke overmacht van den vijand. Voortdurend hebben schermutselingen plaats. Gebrek aan levens middelen dwong de Spanjaarden verder terug te trekken; zij vechten echter met heldenmoed. Kerken eu kloosters zijn in gasthuizen her schapen en vol met gekwetsten. De aarts bisschop heeft zich ingescheept om den haat vandeo;.staodelingen te bedaren. De Jezuïeten hebj) n de wijk genomen naar de provincie Lagune. Men gelooft dat Manila ten laatste zal capitu'.eeren. De Amerikanen zullen dan komen om de wettigheid van de bezetting te verzekeren. NOG EENIGE TIJDINGEN. MADRID, 16 Juni. Het reserve-eskader heeft Cadix met onbekende bestemming verlaten. L)e minister van marine zal het smaldeel in volle zee verlaten na zijne in structies gegeven te hebben. Een lid van de regeering zegt dat er geen kijk op is dat de Amerikaansche vloot Cadix zal kunnen gaan beschieten, omdat de schepen dan gebrek zouden krijgeu aan steenkool. GUANT a NAMO-BAAI, 16 Juni. De verdedigingswerken van Caimamera zijn ver nield door de Texas, Marblehead en Yankee. De oorlogsschepen openden om twee uur vanmiddag het vuur; de beschieting duurde negentig minuten. De vernielde verdedigings werken waren een steenen fort en aarden verschansingen. LONDEN, 16 Juni. Voor een tocht naar Spanje, ter ontmoeting van admiraal Camara's eskader, worden genoemd de „New-York", „Brooklyn", „Columbia", „Minneapolis", „St. Louis", „St. Paul", „Harvard" en „Yale", de beste schepen van de Amerikaansche vloot. De Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft in de kabinetsraad van heden de voorschriften medegedeeld, die door de re- geeringeu te Parijs, Petersburg, Londen en Rome aan huu vlootvoogden in de watereu van Kreta gezonden zijn, om naar de bepa lingen van een internationale overeenkomst een voor'oopig bewind op Kreta te regelen deze overeenkomst is tot stand gekomen op voorstel van Frankrijk en Rusland. Gissingen en voorspellingen ten aanzieu van een nieuwe regeering in Frankrijk een doen dat Woensdagmorgen nog vrij nutteloos scheen omdat de fo: matie-Méline er nog was, welke dateert van 18 April 1896 als opvolgster van het radicale kabinet Bourgeois, zijn sinds Woensdagmiddag in vollen gang. Bij den ministerraad op het Elysée bood minister-presideut Méline, Faure het ontslag van het geheele kabinet aan. De president nam het ontslag aan, en droeg aan het ministerie op de regeering fe blijven waar nemen, totdat een nieuw kabinet zal zijn gevormd. Dai is dus hef gevolg van de aanneming met 291 tegen 246 stemmeu van de toevoeging BourgeoisRicard tot de motie Ribot—Dupuy Poincaré, welke toevoeging de wenschelijk- heid betoogde van een uitsluitend republikein- sche meerderheid, 't Gebeurde tegeD den zin der regeering en de meerderheid bestond o. a. uit 30 republikeinen, die voor het voium van vertrouwen hadden gestemd, terwijl 18 repu blikeinen, 1 gerallieerde en 2 leden der rech terzijde zich onthielden van stemming een veeg teeken roor de combinatie-Méline 1 Wat nu Felix Faure is aan 't confereeren gegaan met Loubet en Deschanel, de presidenten van Senaat en Kamer en nu wordt gepraat van een kabinet, steunend op de repubhkeinsche meerderheid van een 40-tal stemmen, met uitsluiting van de rechterzijde en genoemd worden als babinetsformeerders Charles Dupuy eu Ribot, terwijl de mogelijkheid van Méline's terugkeer aan het bewind met een zwenking naar links, betwijfeld wordt. De anarchist Etiévant is ter dood veroor deeld wegens den aanslag, door hem op twee agenten gedaan, die niets kwaads vermoedende voor eeü politiepost stonden en onverhoeds door hem weiden aangevallen en ernstig verwond. Etiévant is een theoreticus, die veel gestudeerd heeft, in zijn gevangenschap lange, philosophische brieven aan vrienden scheef en aan de gezworenen een door hem geschreven brochure: Rechtvaardiging der daden van geweld" liet rouddeelen. Met den president vao het assisenhof trad hij, gedurende het verhoor, waarop hij overigens weigerde te antwoorden, telkens in discussie over het recht van wetten te maken, dat hij aan niemand toekende. Zijn aanslag op de agenten was wraak voor een vervolging, tegen hem ingesteld wegens een ariikel dat hij in een anarebis- tenblad geschreven had. Had men hem met rust gelaten, zoo zeide hij, dau zou hij ook niemand kwaad gedaan hebben. Het woord, dat hij voor zijn veroordeeling tot de jury richtte, toont aan hoezeer zijn geest door een idéé fixe vastgehouden wordt. Hij behoort lot dat slag misdadigers, die de maatschappij tot zelfverdediging gedwongen is onschadelijk te makenmaar wier vasthouden aan een denkbeeld en wier onverschrokken in den dood gaan iets tragisch heeft, dat hen daarom juist te gevaarlijker maakt. „Gij hebt, mijn heer de advocaat-generaal zeide Etiévant aangetoond dat ik de agenten aanviel eu een vooruit beraamd plan had. Dat is volkomen juist. Ik ben opgestaaD. De eenige quaestie is te weten of ik rechtmatig gehandeld heb. Ik ben opgestaan tegen de wet. Goed; maar zijn er feiten, is er iets hetwelk aantoont, dat iemand het recht heeft om wetten te maken Ik hecht niet aan het levenwaartoe dient het leven, als men er slechts ellende in vindt Het leven is goed voor menschen als gij. Maar voor mij. Ik concludeer dan ook, als de advocaat-generaal, rot een vonnis zonder verzachtende omstandigheden." Etivant kreeg zijn doodvonnis en Leve de anarchieroepeude, werd hij weggebracht. PARIJS, 16 Juni. Het Hof van Cassatie verwierp de voorziening van Zola en Perreux, aangezien de president met de bijeenroeping van eeu buitengewone zitting van de assizen te Versailles slechts gebruik heeft gemaakt van de hem bij de wet verleende macht. LONDEN, 15 Juni. Hedenmiddag heeft een Engelschman, Trodd genaamd, buiten het Duitsche gezantschapsgebouw staaade, op graaf Arco Valley, gezantschapssecretaris, een revolverschot gelost. De secretaris werd licht gewoud in den rug. Daarop schoot Trodd op den politieagent die hem in hechtenis nam. Hi; wil de beweegreden voor zijn daad niet opgeven. Koning George van Griekenland zal ook een bezoek brengen aan den keizer van Duitschland te Berlijn en zal dan eenigen tijd te Kopeuhagen vertoeven met de keizerlijk Rusische familie en koningin Olga in October zal te St. Petersburg het huwelijk worden voltrokken van prinses Maria van Grieken land. 's Keizers jubilé wordt hoofdzakelijk in December, d. w. z. in de maand dat Z. M. 50 jaren geleden den troon besteeg, gevierd

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5