Verzamelt gebruikte Postzegels het goed Werk van Bethlehem te Advertentiën, Vaals (Limburg). Amerika. BINNENLAND. Telegrammen. Burgerlijke stand. Handelsberichten. van alle Landen zelfs de meest gewone ter bevordering van de geestelijke roeping voor arme kin deren. Kostbare religieuse aan denken zullen hen worden me degegeven. Bij die gelegenheid worden verwacht de Keizer van Duilschland, de Koning van Saksen, de prins-regeut van Beieren, de groothertog van Hessen, de prins van Wales, de kroonprins van Italië, en misschien ook de Tsaar van Rusland. De feesten zullen in hoofdzaak een militair en een ambtelijk karakter dragen, wat met het oog op de verregaande verdeeldheid der volken voor zichtig i«. Aile buitenlandsche regimenten; waarvan de Keizer honorair kolonel, is zullen deputaties naar Weeneh zenden. De bekende Leiter, hoofd var. het syndicaat dat alle graan had opgekocht en die een vermogen van f 60.000.000 met zijn speculaties had verdiend, is op het oogenblik gedeeltelijk geruiueerd. Door het rtgeeringsbericht van Zaterdag dat een groote aanvoer van graan te wachteu was, is plotseling de graanprijs geval - len cu Leiter, die door zijn weloverlegde maatregelen een enorme quantiteit graan had verzameld verliest een milioenen groot bedrag, dat hij gemeend had te zullen win nen. Het is een rechtvaardige straf. „De Napoleon van het graan is op weg naar Sint-Helena !c zegt geestig een Engelsch avondblad. En alle eerlijke meuschen verheu gen er zich in. Jammer genoeg zullen echter tal van graanhandelaren op de Europeesche markten de terugslag van Leiters faillissement gevoelen en evenzeer groote schade lijden. WAALWIJK, 18 Juni 1898. Geldleening tot dekking van de kosten der Kroningsfeesten. Door den heer A. H. van Schijndcl, lid van den Gemeenteraad van Waalwijk, was den 18 Mei jl. een bezwaarschrift ingediend tegen 's raads besluit van 17 Mei, tot het aangaan van eene geldleening groot f 1000, tot dekking der kosten van de kroningsfeesten. Adressant was van meening dat het bedrag dier leening slechts zou moeten gesteld worden op f 5C0 in plaats van f luOO, aangezien de som op de begrooting voor 1898 toegestaan, geacht moet worden reeds te zijn gedekt door de inkomsten en er dus nog slechts te dekken overblijven de f 500, waarmede de post in de vergadering van 6 April is ver hoogd. Hij achtte het raadsbesluit in strijd met het belang der gemeente en verzocht Heeren Ged. Staten hunne goedkeuring er aan te onthouden. Naar thans gemeld wordt hebben H. H. Gedeputeerden hunne beslissing in deze verdaagd. Gediekt van onzen Pastoor, den Zeereerw. Deer Sprangers. Aan een bericht uit Nuland in de Prov. Noorbr. Ct. outleenen wij het volgende vers, vervaardigd door onzen pagtoor, den Zeereerw. heer Jud. Sprangers, door hem aangeboden aan de harmonie „Union" te Nuland, zijne vroegere standplaats, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, van welk gezelschap hij oud-beschermheer is. De feesttoon schalie op Nuland's grond, 't Is zilvren jubeltij Harmonisch klinke op dezer» dag, Het lied der Broedreorij De Harmonie van 't stille dorp, Met recht „Union" genoemd, Zij wordt door 't herderlijk gezag Met trots „Union" geroemd. De stichter ouzer schoone kerk, Der schoone pastorie Pastoor Pollet beschermde 't eerst De ons dierbre Harmonie. O zoete naam van dien Pastoor, Van den Pastoor Pollet Herleeft hij niet tot aller vreugd Op 't zilveren jubilee Eo hulde en lof, die hare leus, Getrouw gehandhaafd heeft, Die vreugde en eere en dank en rouw Met Nuland heeft doorleefd, Haar schoonsten krans verwierf zij zich Dien schoonen zomerdag, Toen aller Vorsten Vorst en Heer Haar als zijn lijfwacht zag. Ga voort, o schoone Harmonie Blijf „de Fereeniging11 Spreid reioe vreugde in 't stille dorp In blijden vriendenkring Ontspanning kweeke en Godsdienstzin Uw schoone en eedle kunst Zoo roemt Ge, uw wapenspreuk getrouw, Op Nuland's Herders gunst. Kaartgezelschup „Vreugdcudnl". Maandagavond jl. hield het kaartgezelschap „Vreugdendal" een ouderlingen kaartwedstrijd Met juistheid en oplettendheid werd er gespeeld; de prijzen die uitgeloofd waren, werden behaald als volgt1ste prijs Jos. van Drunen, 2de prijs L. Maas 3de prijs P. Trommels en 4de prijs Adr. Coppens. De uitreiking der prijzen geschiedde door den president, die iu korte gevoelvolle woorden de trouwe opkomst en het nuttige van on derlinge eensgezindheid prees. Na afloop werd het gezelschap door den kastelein Jos. v. Drunen op een flink maal onthaald hetwelk men alle eer aandeed. Den geheelen avond heerschte er vroolijk- heid en goede harmonie, doch aan alles komt een einde, te spoedig sloeg het uur van scheiden; na Dog eerst besloten te hebben deel te nemen aan het kaartconcours te Stra tum op 24 Juli a.s ging ied r hoogst voldaan huiswaarts. Noordbrnbantsclie Handboogschutters Gezel schappen. Ongeveer 200 Noordbrabantsche Hand boogschutters-Gezelschappen hebben reeds hunne deelname betuigd aan het schoone huldebl'ik, dat Hare Majesteit namens de Schutterijen dezer proviucie bij gelegenheid van de aanstaande kroning zal worden aan geboden. Het plan bestaat onder deze veieenigingen een provincialen Bond te stichten, waardoor de belangen onzer schutterijen met kracht zullen behartigd worden. De uitnoodigingen op te houden wedstrijden zullen zich dan niet buiten de Bondsvereenigingen uitstrekken. Ziedaar een zeer goed idéé, dat zeker met warmte door allen worden zal toegejuicht. Daar er tot de totstandkoming van dit meer en meer rijpend plan krachtig zal gewerkt worden, wil het Comité voor de aanbieding van een Huldeblijk aan H. M. de Koningin nog voor eenige dagen de gelegenheid bieden aan deze eerebeluiging deel te nemen, opdat alle Schut terijen, die dit gewenscht achten, later ook in de gelegenheid zijn in den algemeenen Bond te worden opgenomen. 't Is voldoende aan den heer F. van Rooij Kluijtmans te Eindhoven, Penningmeester van hel Comité, een postwissel te zenden van f2.50 met een briefje, houdend de namen der Bestuursleden. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot aanvulling van de begrooting van marine (vierde panserschip) met 69 tegen 15 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren De Ram, Truyen, De Bieberstein, Van Basten Batenburg, Troelstra, Merkelbach, Van Kol, Ketelaar, Smits van Oyen, Jansen, Van der Zwaag, Schepel, Nolens en Smeeoge. Voorts werden eenige kleinere wetsont werpen goedgekeurd, waaronder de suppletoire begrooting van koloniën (YVest-Iudie), na aanneming met 57 tegen 20 stemmen van een amendement van deu heer Mackay, dat tot voorziening in de Noordzee-kustwerken in Noord-Holland en tot herstel van het gebouw van het gerechtshof te's-Gravenhage. De Rijksmiddelen. De maand Mei is voor de schatkist niet ongunsdg geweest. Bij eene opbrengst van f 10.532.800 heeft zij bijna 9 ton meer gege ven dan haar naamgenoot in 1897, met het gevolg dat wij nu voor het tijdvak van 5 maanden f 1.23 millioen vooruil zijn. Zeer belangrijke bewegingen zijn er in Mei niet geweest. In hoofdzaak is haar hooger totaal te danken aan de groepen van de directe belastingen en de accijnzen, en aan de posterij en telegrafie. Atjch In het Handelsblad van Donderdagmiddag komt een Atjeh-lelegram voor, inhoudende dat de colonnes Kemela bereikt hebben. Van Heutsz werd gewond, benevens 7 inlandsche soldaten. Bij aaukomst te Tjot Moeroeng bleek Toekoe Oemar te zijn gevlucht. De troepen keereu naar Segli terug. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint hieromtrent onder dagteekening van Donderdag „Van Heutsz bereikfe Tjot Moeroeng. Toekoe Oemar nam de vlucht. Daarna rukte Van Heutsz Daar Kemala, waar hij de troepenmacht onder YVillems ontmoette, welke den vijand in het landschap Sama Indra opzocht, maar daar geen ont moeting met hem had. Beide troepeuafdee- lhgen keeren naar Segli terug". De buitengewone snelheid, waarmede kolo nel Van Heutsz het geheel onbekende land heeft doorloopen, heeft zeker veel toegebracht tot het succes door hem behaald. Aan zijn aanvoering onzer onvermoeide kranige Indi sche soldaten danken wij het licht, dat nu in de Atjeh-zaken gaat schijnen, en de goede kans, dat éindelijk de oorlog op Noord- Sumatra ten einde zal worden gebracht. Als de nog definitief tg benoemen gouver neur van Noord-Sumatra in staat wordt ge steld even krachtig te blijven optreden als nu aan kolonel Van Heutsz mogelijk was en in zijn bestuur even beleidvol is als deze hoofd-officier als krijgsman, dan zal spoedig alle verzet de kop worden ingedrukt en ein delijk rust, vrede en voorspoed het deel worden van de landen, waar reeds sedert honderd jaren voor onze komst onafgebroken strijd woedde. Een door de regeeriog heden ontvangen officieel telegram over expeditie naar de Pe- dirstreek luidt als volgt „Djn twaalfden dezer is de colonne van kolonel Van Heutsz van Kota-Poetos door het gebied van Toekoe Bintara Keurnangan en over Tjot-Moeroeng raar Kemala Raja getrokken en de colonne van overste Willems van Segli door het gebied van Toekoe Binlara Soewi Sama Indra eveneens naar Kemala Raja, alwaar beide colonnes den veertienden aankwamen. Eerste colonne ondervond wei nig tegenstand. Toekoe Oemar gevlucht. Gesneuveld één en licht gewond zeven mili tairen beneden den rang van officier. Vijand had een twintigtal dooden. Tweede colonne ondervond geen tegenstand. Den vijftienden zijn beide colonnes naar Mehtareum ge trokken." Het Hbld. deelt mede, dat, tengevolge van onduidelijkheid in het Donderdag ontvangen telegram, door haar ten om echte is gemeld dat kolonel Van Heutsz gewond was. Doodslag te Grathem In het café van Th Kesséls ie Grathem (Limburg) ontstond Maandagavond circa 1 D/o uur mist lusschen de jongelieden J. Konings en A Broens die zich beiden naar buiten begaven. Een oogenblik later komt Konings binnenloopen, roepende '„Ik ben gewond" en vertoonde eene diepe snede over borst en arm. Zekere A. Koenen, eveneens in dat café aanwezig, begat zich hierop naar buiten, ten einde den dader te ontdekken nauwelijks buiten, kreeg hij een geweldigen slag op het hoofd, viel neder, en was onmiddellijk een lijk. De woesteling, hiermede nog niet tevreden, haalde een mes te voorschijn en bracht zijn slachtoffer daarmede een steek uabij het hart toe, tengevolge waarvan deze op de plaats dood bleef. Ook een derde die hem he' mes wilde ontnemen, werd aan de hand licht gewond. Vreesde men aanvankelijk eveneens voor het leven van Konings, thans is de toestand van den gewonde van dien aard, dat men zijn leven hoopt te behouden. De dader A. Broens, landbouwer onder Grathem, is door de marechaussée aangehou den. De justitie te Roermond begaf zich reeds derwaaits ten einde een nader onder zoek in te stellen. De dader, werd Woensdagavond door de marechaussees van Thorn naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Er was toen veel volk te Grathem op de been, men wierp met steenen naar Broens en riep „laat hem maar hier, wij maken hem kapot". Als de marechaussees den gevangene niet goed had den bewaakt, zou het volk hem hebben ge lyncht. Er was heelemaal geen ruzie geweest, en het schijnt weldat 'Broens een soort van delirium heeft gehad. In elk geval 't is weer de drank die de oorzaak is. Vrij hoe ven-Cappel, 17 Juni 1898. Uit de voordracht voor onderwijzeres aan de open bare lagere school alhier, bestaande uit lo. Mejufff. M. de Koning, te Breda. 2o. C. H. E Smith, te Schiedam. 3o. C. W. E. Hornstra, te Ossenisse, heeft de Raad der gemeenteVrijhoeveu-Cappel in zijne vergadering van 17 Juni 1898 eerst gemelde benoemd. Capelle, 16 Juni. Dank zij het mooie weer is de tweede reis van leerlingen der school in de Heistraat bijzonder goed geslaagd. Ditmaal gold het eene kennismaking met Breda en omstrekeu. Niet minder dan 35 leerlingen namen aan 't uitstapje deel. Sprang. De Eerwaarde heer Ds. Hupkes alhier heeft zijn beroep naar Geuemuiden aangenomen. Velen zullen hem niet dan on gaarne zien vertrekken. ■I-LUBBii l_lLg NEW YORK, 17 Juni. Volgens een te legram van gisteren, van de persboot Daunt less, is het bombardement bij Santiago Don derdagochtend voor de derde maal hervat. Het duurde een uur. Het bombardement was gericht tegen de batterijen ten westen en ten oosten van den ingang der baaide westelijke batterijen zijn bijna geheel vernield. Men gelooft dat de Spanjaarden zware ver liezen geleden hebben geen Amerikaan werd getroffende Spaaasche kanonnen zijn tot zwijgen gebracht. NEW YORK. 17 Juni (R. B. D.) Bijzon derheden over het voorgevallene bij Santiago zijn van de persboot Dauntless ontvangen. Sampson's vloot stoomde gisteren tot op 3000 el van den wal, de vloot was, toen de aanval begon, iu den vorm vaia een halve maan opgesteld. Vooral van de schepen in het midden werd heftig geschoten. Bij den aan vang van het bombardement schoot de kruiser Vesuvius driemaal uit zijn dynamiet- kanonelke granaat was met 250 pond schietkatoen geladen. De schoten waren over de forten heen gericht ten einde de Spaansche torpedojagers die dieper in de baai lagen, te vernielen, maar het is niet bekend of dit doel bereikt werd. De derde granaat sloeg een groot gat in deu grond op Cayo Smith, het kleine eiland midden in het vaarwater van de baai. Op de Amerikaansche oorlogssche pen werd aauhoudend en snel geschoten, naar schatting zijn meer dan 5000 kogels afgevuurd. De Amerikaansche schepen werden geen •akele maal getroffen, ook werd niemand ge raakt door het vuur van de Spaansche bat terijen, op het fort Morro werd niet geschoten omdat men aanneemt dat iuitenant Hobson en de bemaning van de Merrimac daar nog opgesloten zijn. Alle vijaudelijke kanonnen zijn door het Amerikaansche geschut tot zwijgen gebracht. PARIJS, 17 Juui. Volgens den correspon dent van de Figaro te Madrid is de minister van marine naar Cadix gegaan om met het eskader Camara in volle zee proeven bij te wonen met „Toxpyr", een verbazingwekkende ui. vinding van den Spaanschen ingenieur Doza. Dit ontploffingsmiddel heeft den vorm van een voetzoeker, die veel verder kan geschoten worden dan een kanonskogel en waarvan de snelheid moet toenemen naar gelang het zich in het projectiel bevindende kruit opbrandt. Het zou een pantserschip geheel vernielen, als het dit trof, en als het ernaast in zee viel, zou het ischip tengevolge daarvan zinken. Enkele van deze projêctièlën zoudeD een stad totaal verwoesten. ^ium WAALWIJK. van 11—J7 Juni. GEBOREN: Victoria Carolina Catharina, dochter van Pieter Joseph u's van Loon en Cornelia Gertruda Grugtinans Hendrikus Wilhel mus Antoniu.», zoon van Frans Denen en van Lucia Johanna Van Hooijdonk Jo hannes Wilhelmus, zoon van Johannes Hcndrikus Theodorus Borsboom en van Pifternella de Wit. HU W.-AFKONDIGING Gerardus Joannes Hen- dricus Peeters, oud 37 jaren en Elisabeth Kroot, oud 34jaren. GEHUWD: Franpois Johan Marie Cooijmans, jm. 29 jaren en Johanna Catharina Maria van Schijndel, jd. 20 jaren Ferdinand Cnhen, jm. 30 jaren en Libettha Johanna Hartog, jd. 27 jaren Hendriktig Petrus Verhoeven, jin. 36 jaren en Wilhelmina Jo hanna Klis, jd. 26 jaren. SPRANG. van 115 Juni. GEBOREN Hendrik Jacobus, zoon van Hendrik Ludolf RollTs en Cornelia Vos Rober- dina Sophia, dochter van Johan Jacob Esch en Gerdina Vastré Hendrik Jacóbus, zoon van Christoffel Moleeraaf en Maria de Bie. HUW.-AANGIFTE Gerrit Johannes Bezemer,jm. oud 26 j. van Veghel en Dirkje van Ani- m el rooij, jd. oud 22 j. OVERLEDEN: Wouter Bogers, vroeger echtge noot van Theodora Wagemakers, thans van Elisabeth Pruijssers, oud 65 j. Janus Bogers, ongeh. oud 56 j. Cornelia voor de Poorte, echtgenoote van Willem Braspenning, oud 60 j. CAPELLE. van 115 Juni. GEBORENJohanna, d. van Martienus van Oosterhout en Ilendrika Gouda Huibertie, d. van Cornelis Wagenmakers en Pieterneila van Haaften Ilendrika, d. van Johannes Zwart en Johanna Maria van de Nieuwe- eiessen Cornells, z. van Eland Nieuwen- huizen en Antje Boezer Willem Pieter, z. van Joost van den Hoek en Antonia Kamp Matthijs Johannes, z. van Johan nes Faro en Johanna van Wijlen. OVERLEDEN: Angenita van Pelt, 69jaar, wedu we van Jan van Pelt. HUWELIJKS-AFKONDIGINGEN Jacobus van Dongen, 29 j. te Dongen en Elisabeth Dirkje van Beek, 28 j. GEHUWD: Matthijs van Dongen, 30 j. en Cor nelia Tactor, 22 j. 1-- WAALWIJK, 17 Juni 1898. Tengevolge van den drukken hooibouw was er minder aanvoer ter veemarkt dan gewoonlijk. De handel was echter tamelijk vlug. kalfbeesten golden f120 f180. Dito vaarzen f 105 f 160 Jonge varkens aangevoerd 45 stuks, ver kocht van f 4.75 a f 11.25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 446 kf». van f 0.82 f 0.98 per kg. Eieren f 3.a 4.per 100 stuks. In den huidenhandel is weinig v^*ndering waar te nemen. De vraag nap»- ochte huiden blijtt regelmatig aanhoud-11 en sedert eenige dagen schijnt me" zich meer met zware ossehuideu be^'g te houden. Alles aan zeer vaste prijken. Bij een geringen voorraad als de tegenwoordi- he is er niet op daling te rekenen te meer daar Amerika voortgaat met deu aankoop van Europeesche huiden. Hoewel in de lederprijzen nog weinig ver andering ten goede komt is de tendence toch beter. De Spaansch- Amerikaansche oorlog is hierop van invloed en in de naaste toekomst zal deze waarschijnlijk in hooge mate op de Nederl. Leder Industrie influenceeren. Omtrent de qualiteit der schors zoowel hier als in het buitenland kan men rnededeelen dat die beter xal zijn dan algemeen werd verwacht. De vele regens hebben minder kwaad ge daan dan men dacht. De prijzen worden echter in sommige streken van Noordbrabant en Gelderland weer opgedreven. - - - I' 1 I'1 mmmm* INLICHTINGEN te bevragen en Post zegels te zenden aan

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6