Nummer 51. Zondag 26 Juni 1898 Tweede Blad. Het Geillustaid l pllustieeid Zondagsblad* Spanje en de Vereenigde Staten, Abonneert u op Spanje. Engeland. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Italië. Turkije. BINNENLAND. Rusland. Vervolg Nieuwsberichten. Waalwijksche cn Lanqstraalsche Courant. X X xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx X INTEEKENBILJET. X x x x UITVOERINGEN. van Met 1 Juli a. s. treedt een nieuw kwar taal in. In dit kwartaal zal een hoogst belangrijk feit plaats hebben in ons dierbaar vaderland. Onze geliefde princes Wilhelmina zal tot Koningin worden gekroond. Het Geïllustreerd Zondagsblad zal tal van platen, gravuren en teekeningen bevatten en een serie artikelen met betrekking tot dit feest. Een nummer zal in 't bijzonder daaraan worden gewijd en tot titel voeren ,/In~ huldigiogsnummer". liet belooft zeer fraai te worden. Maatregelen worden getroffen dat speciale opnamen worden gemaakt van de belangrijk ste gebeurtenissen, welke daarmede verband houden. Wie zich dus wil verzekeren in het bezit te komen van dit uitnemend geredigeerde en zeer fraaie Inhuldigingsnummer en de vele platen, welke ook daarna met betrekking tot de Inhuldiging zullen worden opgenomen, abonneere zich met ingang van 1 Juli a. s op het Geillustreerd Zondagsblad van //DE ECHO VAN HET ZUIDEN" tegen den prijs van f 0.30 per 3 maanden. De van heden af tot 1 Juli verschijnende nummers worden aan nieuwe inteekenaars kosteloos verstrekt. Binnenkort wordt aanvang gemaakt met de opname van een zeer boeieuden geil— lustreerden roman met vele vervolgen. X De oiidergeteekende abonneert x xzich tot wederopzegging op het x X van x x DE ECHO VAN HET ZUIDEN x X X X X X' u ff).30 per kwartaal f 0 37Vg franco per post WÖbnptaatS: Naam: X X X X X X XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX X X een schikking getroffen, waarbij niet alleen Duilschland, maar ook de andere mogend heden mariniers te Manila aan land zullen mogen zetten, als dat ooodig geacht wordt om de consulaten te beschermen. Dit is ook na het bombardemeut van Alexandrie ge schied. De World heeft over Port Antonio een telegram uit Santiago ontvangen,meldende dat de Texas de batterij van La Socapa tot zwijgen gebracht heeft. Het bombardement van La Socapa had ten doel, de aandacht der Spanjaarden af te leiden van de landing der troepen te Daiquiri. Tegen het einde van het bombardement trof een Spaaoschf granaat de Texas; van de mariniers werd er een gedood en acht gewond. Bijna onmiddellijk daarna ontruimden de Spanjaarden de batterij. De Evening Wo-ld maakt een telegram uit Washington opeubaar, waarin melding gemaakt wordt van het gerucht, dat een groote slag aan den gang is tusschen de troepen van Shafter en de Spaansche troepen. De telegrafische gemeenschap met Guantrtna- mo is sedert drie uren verbreken. Volgens het laatste telegram hadden er schermutse lingen plaats en weid een ernstige botsing ieder oogenblik tegemoet gezien WASHINGTON, 24 Juni. Men verzekert uit gezaghebbende bron te weten, dat, zoódra het Cadix eskader het Snez-kanaal instevent, een machtig Ameiikaansch eskader, bestaande uit de beste en vlugste schepen van admiraal Sampson onmiddellijk naar de Middelland-che Zee zal vertrekken om Spaansche havens te beschieten. Naar men berekent is dat ge makkelijk te doen. De regeering heeft als transportschepen gekocht de Mohawk, Mo bile, Massachusetts Manitoba, Mirim haska, Michigan en Mississippi. Zij betaalde vier millioeu dollar daarvoor. De Harvar brengt twee millioeri patronen naar Santiago. Berich ten uit Daiquiri melden, dat muilezels en provision gisteren ontscheept zijn. MADRID, 24 Juni. (R. B. D.) De gele koorts begint te woeden onder de Amerikanen, die bij Santiago ontscheept zijn. Een telegram van den bevelhebber van Santiago geeft bij zonderheden over het plan van verdediging er blijkt uit, dat Santiago ten onrechte van troepen ontbloot is genoemd. VOOR JIRAGUA, 23 Juni, 's avonds. De Amerikaansche troepen zijn uitgeput van vermoeienis na een geforceerden marsch onder vreeselijke hitte. Zij lijden ook van gebtek aan leversmiddelen. De transperschepeo met de rest van de troepen liggen voor Jiragua maar kunnen noch de mannen noch levens middelen ontschepen. VAN DE PERSBOOT VOOR JIRAGUA, 24 Juni. Het Ametikaansche leger heelt den rand bereikt van de hoogvlakte, die de haven van Santiago omringt, en de Amerikaansche vlag te Jiragua geplant. Er zijn slechts en kele schoten gewisseld. De Spanjaarden trek ken aldoor terug. Men verwacht eerst over eenige dagen een beslissenden slag. NEW YORK, 24 Juni. Aan het Evening Journal wordt uit Santiago geseind Er wordt in de bergen dchter Daiquiri, ten nourdwésten van Santiago hevig gevochten tusschen Cu banen en Spanjaarden. miraal Fournier, marine; Sarrien, Justitie, Delcassé, koloniën Dupuy, onderwijs; Leygues, openbare werken; Marnejols, handel; Baduel, landbouw. De jonge koning heeft Donderdagochtend zijn eerste communie gedaan in de kapel van het koninklijk paleis. De ministers woonden de plechtigheid bij en de bisschop van Sion sprak den koning toe. Donderdag om vijf uur had de confirmatie plaats, waarbij de ministers en groolwaardigheidsbeklecders te genwoordig waren. De Amerikanen debarkeerden bij Punta Berracos ten oos.en van Santiago. De equipa ges van de Spaansche vlooi waren iugedeel J bij het landleger om den vijand te bestrijden. De minister van oorlog ontving een officieel bericht uit Santiago meldende, dat na een lang en bloedig gevecht de eerste aanval der Amerikanen teruggeslagen is op Berracos. Een telegram van den gouverneur van Santiago meld', dat de aanval van het Ame rikaansche eskader op Siboney en Daiquiri tot het invallen van den nacht aanhield. De vijand werd teruggeslagen over de geheele linie, behalve aan den linkervleugel, waar de Spanjaarden door een omtrekkende beweging tot terugwijken werden genoodzaakt. De Amerikaausche troepen debarkeerden eenige kilometers oostelijk van Daiquiri De Span jaarden trokken in goede orde op het gebergte .terug. De dorpen Siboney en Daiquiri werden geheel verwoest door de granaten der Ame rikanen. In de bladen te Madrid wordt er op gewezen, dat alleen de linkervleugel van het Spaansche leger teruggetiokken is. De Amerikanen zijn geland op negen K.M. afstand ten oosten van Daiquiii, waar zich geen Spaansche troepen bevonden. De vijand maakte een omtrekkende beweging en nood zaakte daardoor de Spanjaarden tot den terugtocht. NEW YORK. 24 Juni. Volgens een tele gram van de Herald uit Washington is er Er wordt uitdrukkelijk op gewezen dat de onvoorzichtigheid van de nieuwsgierigen alleen de oorzaak geweest is van de ramp bij het van stapel loopen van de A'bion te Blackwalle. De politie en de overheid heeft geen schuld. Bij de lichte brug, die over een kleine maar diepe kreek geslagen was, naast denopsiapel staanden Japanschen kruiser Sjikisjima, stond een bord met de waarschuwing dat de brug gevaarlijk was, en in den omtrek waren nog op verschillende piaatsen waarschuwingen aangebracht om niet verder te gaan, daar de golf, na het afloopen van schepen te ver wachten, minstens zoo ver doordrong. Het hielp niet. De toeschouwers daar waren haast allen familieleden of vrienden van werklieden van de werf, zij hadden op een of audere wijze den toegang weten te forceeren. Ook de waarschuwingen van de politieagenten werkten niets uit. „Zeg aan menschen uit het West- End dat zij heen moeten gaan, dan doen zij htt«, zeide een van die agenten, „maar dit volk van East-End zou men met geweld moeten terugdringen." Het kwam echter voor, dat menschen zich door agenten lieten bepraten om heen te gaan, en zij hadden wellicht hun leven daaraan te danken. Het aatal slachtoffers is nog niet vastgesteld. Maar velen ziju gered door menschen die moedig te water sprongen tusschen de wrie melende massa in, anderen werden door de bekende middelen weer bijgebracht. En waren veel doctoren en verpleegsters bij de hand. Overigens is er aan de telegrammen in ons vorig nummer nog weinig toe te voegen. Sir Herbert Ki chener is uit Kaïro naar Berber vertrokken. Hij zal niet terugkeeren voor Omdoerman gevallen is. De Chalief moet, na overleg met zijn on derbevelhebbers, besloten hebben, zijn krijgs macht naar het vers'erkte kamp van Kerreri, tien mijlen ten noorden van Omdoerman, over te brengen, en daar den aanval van het En- gelsch-Egyptische leger af te wachten. Ritchie, de president van kamer van koophandel te Londen, heeft in een conser- va'ievetr "bijeenkomst in het Ciystal-Palace de buitenlandsche politiek van Salisbury als hoogst gevaarlijk gesignaleerd. Een oorlog me' Ruslan I in China is het onvermijdelijke ge volg en dit beteekent een oorlog met Rusland ook in Europa en in Indie ook een oorlog met Frankrijk in Afrika en dus een oorlog met Frankrijk in Europa Te Luik, Namen, Aken en omstreken heeft dezer dagen een hevige orkaan gewoed, die groote schade aanrichtte. Te Luik gingen verscheidene paarden op hol, drie raakten te water en verdronken. Een huis stortte in. Bij Visé en elders werd de te velde slaande oogst geheel vernield. Te Namen liepen enkele straten geheel onder. Te Aken vielen schoor- steenen om en werden vele boomen op de boulevards ontworteld. Geen persoonlijke ongelukken hadden plaats. Door de munt wórdt op het oogenblik de medaille geslagen ter herinnering aan Carnot. Den beeldhouwer Ro'y was opgedragen, eenige dagen na den mooid op den president, een ontwerp te maken. Drie jaren heeft de eminente kunstenaar er aan gearbeid en de medaille is dan ook een der mooiste, die de meester ooit heeft gecrefierd De eers'e exem plaren zijn bestemd voor deu president en de ministers, vervolgens komen de afgevaardigden aan de beurt. PARIJS, 24 Juni. Het nieuwe ministerie zal waarschijnlijk aldus samengesteld zijn Peytral, minister-president en binneulandsche zakeude Freycinet, buitenlandsche zaken Delombre, financiën Cavaignrtc, oorlóg't ad- De Paus heeft tegen de ontbinding van tal van katholieke vereenigingeu door de regeering naar aanleiding van de jongste oulusten, ge protesteerd, door zijn secielaris een biief te laten schrijven aan den president van het ontbonden katholieke cornitié van de diocees Perugia. Daarin wordt gezegd dat Zijne Heiligheid over die ontbinding zeer bedroefd is en dat wegens de banden die den persoon des Pauseu aan de stad Perugia binden, die ontbinding het kaïakter draagt van een bijzondere beleedigiug, den opperpriester aangedaan. WAALWIJK. Zondag 2G dezer 'smiddag ten 12 uur zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Sakrische Bas, Jtlngst. 2. Omhoog Heinze 3. Looft den Heer de Vliegh. Groot concert, te geveu door de harmonie l'Espérance op Zondag 26 dezer, aanvang half zes, in den tuin van den heer Chr. Appels tegenover het station, Waalwijk. (Zie programma's) Volgens een telegram aan Frankfuiter Ztg. heeft de Sultan een st.uk grond van 3000 vierk. meter aangekocht buiten Jeruzalem, om dit voor den Duitschen Keizer, ter gelegen heid van diens reis naar het Heilige Land, ter beschikking te stellen, om er een klooster van Duitschc Franciskaner monniken te slichten. Een cycloon heeft eenige dagen geleden te Port-Arthur groote schade aangericht, een Chineesche torpedojager is op het strand worpen en 130 Ghineesche matrozen zijn omgekomen. Een boot van een Russisch schip dat te Nouméa op ;Nieuw-Caledonie binnenliep, is in de brauding omgeslagen. Veertien men schen, die er in zaten, weiden door de haaien verscheurd, voor de oogen van de lieden, die hen te hulp kwamen. WAALWIJK, 25 Juni 1898. Dienstregeling „Vieinaux". Wij vestigen de aandacht van het reizend publiek op de onder de achterstaande adver tenties voorkomende dienstregeling van deu stoomtram 's Bosch-Heusden Waalwijk. Aanbesteding. Aanbesteding van verfwerk door het ge meentebestuur van Waalwijk op 25 Juni 1898. a. Het verven der houten heining in de Putsteeg 1. Th. A. van Delft alhier voor f 22. 2. F. Müüers f19 50. 3. W. Hens f 14. b. Het verven van het raadhuis. 1. F. Mtlllers alhier voor f 82.19. 2. Th. A. vau Delft alhier voor f 80. Landloopcrij Gisteren werden uit Geertruidenberg hier aangebracht in een rijtuig twee personen uit Elzas herkomstig, die zonder middel van bestaan zijnde, door onze politie verder in de richting van Duitschland zijn uitgeleid. Tooneelvereeuiging „l'Union fait Ia force". Zondag 1.1. werd alhier eeuc nieuwe too neelvereeuiging o;.gericht onder den zinspreuk: „l'Union fait la force". Zij stelt zich ten doel, door het geven van uitvoeringen, het gezellig verkeer harer leden te bevorderen, en Waahvijks ingezetenen van d- schoone tooneelkunst te do.n genieten. De vereeniging is gevestigd op de boven zaal der erven A. N. v. Riel. Uuslichtiiig tc Baardwijk. Donderdagmorgen stond voorde arrondis- sements-rechtbank terecht Jau Hendrik P., oud 46 jareu, goochelaar en eksteroogen snijder, geboren te Esloo, wonende te Breda, thans gedetineerd, beklaagd ter zake dat hij in den loop der maand April 1898 te Baardwijk uit de offerblokken der R. K. kerk aldaar een aantal geldstukken, tot een bedrag van ongeveer f 20, heeft weggenomen. In deze zaak werden gehoord 18 getuigen. Het O M., waargeHomen door mr. Schaep- mau, substituut-officier van justitie, gaf te kennen dat volgens hem, naar aanleiding van de afgelegde verklaringen der getuigen, het wettig en overtuigend bewijs in deze zaak is geleverd. Wat de straf betreft, zegt spreker, zal, zoo ooit het maximum eener straf, bij de wet bepaald, is toegepast, zulks hier zeker moeten geschieden. Beklaagde toch is iemand, zoo zei het O. M met een zeer slecht verleden. Op 12-jarigen leeftijd werd hij reeds voor 3 jareu opgezonden naar een verbeteringsgesticht kort daarna werd hij in Frankrijk veroordeeld tot 10 jareu gevangenisstraf, wegens het ma ken van vaLche munt; wederom koit daarop door de rechtbank te Maastricht tot 5 jaren gevangenisstraf wegens het uitgeven van valsch geld. Op grond van dit alles zal hij het maximum der straf eischen en vraagt hij veroordeeling van beklaagde tot 4 jaren gevangenisstraf. Jhr. Mr- P. Van Meeuwen, advocaat-pro cureur te 's Bosch, als verdediger voor beklaagde optredende, is van meening dat niet het wettig en overtuigend bewijs in deze zaak is geleverd en vroeg vrijspraak. Uitspraak a. s. Donderdag. Meubel magazijn van de lirma A. C. Van der Mculeu, 'sBosch. De firma A. C. Van der Meulen Zonen ie 'sBosch herdacht Donderdag den dag, waarop zij voor vijf-en-twintig jaren opende hare compleete magazijnen ter meubileering, Pensmarkt B. 32 en 33 te 'sBosch. Met een hartelijk woord van gelukwensch en hulde bood de heer J. VanMil namens het ge- heelepersoneel der firma als aandenken aan dit feit een zeer sierlijk inktstel aan, dat welwil lend werd aanvaard. Een der heeren firmanten betuigde zijn' dank aan het persoueel, en stelde, als het drukke seizoen nog wat meer achter den rug zal zijn, een feestviering van - ^ege de fiirraa in 't vooruitzicht welke toe-

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5