Nummer 56. Donderdag 14 Juli 1898. Tweede Blad. Bekendmaking. Spanje en de Vereenigde Staten. w Duitschland. Oostenrijk. BINNENLAND. BUITENLAND. Frankrijk. Vervolg Nieuwsberichten. Burgemeester en wethouders van Waalwijk maken bekend dat het primitief kohier van den lioofdelijken omslag over 1898, door heeren ge deputeerde staten van Noordbrabant is goedge keurd en dat hetzelve gedurende 5 maanden ter secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Waalwijk, 5 Juli 1898. Burgemeester en wethouders van Waalwijk, J. TIMMERMANS Wz. (L.B.) De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Men moge de overtuigiug hebben, dat de Vereenigde Staten den oorlog met Spanje onder voorwendsel van Kuba's onafhankelijk heid, begonnen zijn zonder een schijn van recht aan hun zijde en met de meerderheid der Europeesche mogendheden tegen zich (zij 't al dat die antipathie zich tot dusver uitsluitend platonisch heeft geuit de Unie kan, nu de eskaders van Spanje vóór Cavite en vóór Santiago verwoest zijn, nu Santiago in een hachelijke positie verkeert (niet zoo heel veel minder dan Manilla), niet getroffen worden door het verwijt dat zij de voortzet ting van den heilloozen krijg wil tot eiken prijs Wel is daarbij voor een groot deel eigenbelang in 't spel (handel en industrie lijden geweldig door den oorlog), wel gaat men te Washington van de mecning uit dat men zijn ebchen r.a een reeks verdere over winningen (die in elk geval duur gekocht zullen moeten worden toch niet zooveel hooger zal kunnen opvoeren, doch hel feit valt niet te loochenen aan generaal Linares, aan maarschalk Blanco, aan Spanje's regee ring is van Washington uit voldoende tijd van beraad gelaten ter voorkoming van een bombardement op de stad Santiago Zaterdag op 't middaguur had de wapen stilstand ot juister het respijt, door generaal Shafter den belegerden in Santiago toegestaan, moeten afloopen om aan het Amerikaansche geschut het woord te laten, doch Vrijdag kwam een boodschapper van generaal Toral, plaatsvervangend bevelhebber van de troepen in Santiago, in generaal Shatter's kamp en verzocht verlenging van den tijd van beraad, ovei de overgave der stad lot Zaterdagmiddag vier uur: men verwachtte elk oogenblik ant woord uit, Madrid. Later, toen dit verzoek om uitstel was iugevviliigd, kwam er een nieuw gevolmachtigde ('t heet dat de beschie ting juist was aangevangen doch onmiddel lijk gestaakt werd) nu met het voorstel van generaal Linares (in beginsel vastgesteld door hem en generaal Toral) om de stad Santiago over te geven, op voorwaarde evenwel dat de troepen zouden moeten uittrekken met hun wapens en bagage en met vliegend vaandel, dus niet als een overwounen be zetting, overgegeven aan de genade van den belegeraars. Daar kon de Amerikaansche bevelhebber natuurlijk op eigen gezag niet op ingaan, hij telegrafeerde naar Washington en het ant woord luidde: „De overgave moet onvoor waardelijk zijn. Toch werd niet onmiddellijk aangevangen met het bombardement .- opnieuw wilde men generaal Linares tijd laten om na te denken, te beraadslagen en het resultaat van een en ander ter kennis te brengen van gene raal Shafter of met dezen opnieuw in overleg te treden. Zoo werd de wapenstilstand verlengd tot Zondagmiddag 12 uur. 't Heeft klaarblijkelijk niet mogen baten aan het departement van oorlog te Washington werd Zondag in den middag bericht ontvan gen van den aanvang van het bombardement en generaal Shafter seinde om half vier dat hij een onneembare stelling bezet hield en geen aanval duchtte. Zooals men zich herinnert is eerst bedenk tijd toegestaan voor de uitwisseling van ge vangenen toeu voor de uittrekkiog der niet strijdenden daarna in afwachting van instruc- tien uit Havanna en Madrid voor de bele gerden en toen (juist was de .beschieting aangevangen) in verband met de voorstellen van generaal Linares. Zoo mag dan verondersteld worden dat sinds 't middaguur Zondag de stad Santiago blootstaat aan een moorddadige beschieting, welke, naar de Amerikanen meenen, uitloopen moet op de capitulatie der belegerden op ge nade of ongenade terugtrekking der be zetting in de richting van Caimanes zou reeds niet meer mogelijk zijn generaal Shafter zou de hem toegezonden versterkingstroepen ge bruikt hebben o.n Santiago in 't westen iu te sluiten in samenwerking met de Kubanen, zoodat het, leger van generaal Linares de terugweg zou zijn afgesneden. 't Moet er in Santiago treurig bijstaan een kleiue hoeveelheid rijst en roggebrood rest den belegerden en maarschalk Blanco seiude dat het onmogelijk is te rechter tijd versterkingen binnen Santiago te brengen hoelang de stad het zal uithouden, zal van de hoeveelheid levensmiddelen en munitie afhangen. Nu kan Linares tegenover de 180 kanonnen van admiraal Sampson (die Zaterdag maar schalk Blanco kortweg moet hebben aange zegd, dal hii Kuba binnen 48 uur te ontrui men had, op welk bevel Blanco natuurlijk niet ingingstellen 2 groote kanonnen, 4 Maxim Nordenfelts van 37 milimeter en een van 52 millimeter alsmede een mitrailleuse van 25 miliineter, alles afkomstig vau de „Reina Mercedes" en geplaatst op fort Sopaca. Óp fort Morro staan 2 Maxim-Nordenfelts van 75 millimeter, afkomstig van Cervera's eskaderop de batterij van Puuta Gorda staan twee bronzen Ordonnez-kanonnen en nog een ander, terwijl al de batterijen nog vocrlaadstukken hebben. In den toegang tot de haven liggen 14 drijvende torpedo's in twee rijen, die elk geladen zijn met 225 kilo schietkatoen. Amerika's leger onder Shafter heeft even wel in de laatste dagen aanzienlijke verster king gekregen vier battterijen zijn aangeko men met 3500 man, zoo fat het tekort aan dooden (230 manschappen en 22 officieren), gewonden (1284, waarvan 81 officieren) en zieken ruim wordt aangevuld. Het burgerlijk bestuur der siad Sautiago, dat Vrijdag naar het Amerikaansche kamp is overgekomen (de gouverneur, de burgemeester, de president van het gerechtshof enz.) heelt een treurig beeld gegeven van den staat van zaken in tie stad. 't Ergst wel is de demo raüsaiie der soldaten, die hun moed en hun geestkracht verloren zouden hebben. Amerika's regeering zou besloten hebben alle havens van Kuba, die door de spoor ver - verbonden ziju met Havanna, te blokkeeren en in 't Zuidwesten van het eiland troepen te ontschepen om ook den toevoer van levens middelen van daar naar de hoofstad geheel af te snijden. Terwijl twee Spaansche kruisers en twee transportschepen gisteren reeds weer terug keerden naar Spanje van Port Said (de rest van Camara's eskader arriveerde er gisteren) en het peheele eskader 20 dezer in Spanje terug zal zijn, wordt Watson's vloot, bestemd voor Spanje's kust, steeds uitgebreid, De Globe bespreekt de mogelijkheid, dat Spanje, in een hoek gedreven, den steun zal zoeken van een der Europeesche mogendheden aan welke het desnoods Ceuta of de Bale arische eilanden zou willen afstaan. Dan zou een toestand ontstaan, waarin Engeland zich noodzakelijk zou moeten mengen. Want Ceuta, tegenover Gibraltar liggende, is de tweede sleutel van den toegang tot de Middellandsche Zee. Deze plaats is geheel volgens de moderne begrippen versterkt en heeft een garnizoen van 5000 man. „In handen eener mogendheid van den derden rang als Spanje ievert deze stad niet het minste gevaar op voor ons bezit van Gibraltermaar als Frankrijk of een andere mogendheid in het bezit zou trachten te komen van Ceuta, dan zou ons laud zulks moeten beschouwen als een vijandelijke daad. Dezelfde overwegingen gelden voor de Bale aren. vEn bovendien zou het, zoo wordt vervolgd, niet verstandig zijn de verwikkelin - gen over het hoofd te zien, welke elk oogen blik in het Verre Oosten kunnen ontstaan. De tegenwoordigheid van het gansche Duit sche eskader te Manilla heeft waarschijnlijk alleeD ten doel, om een der Phillippijnsche eilanden te naasten als kolenstation volgens sommigen wacht men nog maar alleen op de komst „van de gepantserde vuist", om te beslissen, welk eiland aan het „wereldrijk" zal worden toegevoegd. Als iels in staat was om de steeds groeiende toenadering lusschen Engeland en de Vereenigde Staten te bevor deren, dan zou het zeker zulk een daad van de zijde van den Duitschen keizer zijn. der terdood veroordeelden half afgebroken en met allerlei opschriften bedekt en eindelijk werd een gevecht op de binnenplaats geleverd met steenen. De weinige wachters waren on machtig om dit zonderlinge bacchanaal te verhinderen de gevangenis werd eindelijk door den sterken arm ontruimd en is thans voorgoed gesloten. Te Maagdenburg heeft het gerechtshof dezer dagen het vonnis vernietigd, dat de schepen - rechtbank over den redacteur vau een krant en een officier van het heilsleger wegens grober Unfug had uitgesproken en dat vooral merkwaardig was om de overweging. De officier van het heilsleger had in bovenbedotlde krant een advertentie laten plaatsen,behelzende dat in een aangekondigde bijeenkomst „de grootste leugenaar van Maagdenburg-Neu- stadt" ontmaskerd zou worden. Hiermee was de duivel bedoeld. En dit was grober Unfug, overwoog de rechtbank, omdat „de bewering, dat de grootste leugenaar van Neustadt ont maskerd zou worden, zonder dat men den naam van dezen grooten leugenaar noemde, vele inwoners von Neustadt verontrust zou kunnen hebben, oindat zij reden hadden te vreezen, dat hun naam zou genoemd wordeD." Over de verwoestingen, die de aardbeving den 2en in Dalmatie heeft aangericht, worden o.a. deze bijzonderheden gemeld In het dorp Sign werden alle huizen be schadigd en vielen twee boerenwoningen in. In Vojnic zakten alle huizeu in, de kerk ge deeltelijk, een-en-twintig menschen bezeerden zich. In Turjake, dat ook grootendeels ver woest is, werden twaall menschen gewond, de meeste zwaar, in Caparica ruim veertig men schen. In Grab en Dolacdon zijn vijf doodeu en drie zwaargewonden de beide kerken zijn ernstig beschadigd. «5? Voordat tot de afbraak der oude geyan genis Mazas werd overgegaan, is het gebouw nog eenige dagen voor het publiek openge steld. Nu zijn er op een dag iu de vorige week een 400 personen gekomen, boeven, re cidivisten, lichtekooien, het ergste rapaille uit de achterhoeken van Parijs, die in de gevan genis een heidensch kabaal hebben aangericht. Deuren en veusters werden vernield, de cellen WAALWIJK, 13 Juli 1898. Kermis Waalwijk. Hoewel niet mooi, was het weder verleden Zondag toch nog al schikkelijk. Onze kermis werd dan ook bezocht door duizenden van elders hier aangekomen per spoor, per tram per rijtuig, per fiets of per eigen beenen. Onmiddellijk na het openen der tenten en kramen was het op hel kermisterrein zoo vol, dat er bijna geen doorkomen aan was. Om half zes gaf de harmonie St. Chrispijn een concert in den tuin van J. Fransen, dai druk werd bezocht en den bezoekers goed voldeed. Den ganschen avond heerschte er op en in de nabijheid van het kermisterrein een buitengewone levendigheid, waarvan alle in richtingen profiteerden, maar zeker wel het meest Vincken's stoomcarousel en het hippo drome. 's Maandags gaf de liedertafel Oefening en Vermaak hare gewone matinée. Een zeer groot publiek uit Waalwijk en omstreken woonde deze uitvoering bij. Was aller verwachting hoog gespannen, daar men wist dat de zoo gunstig bekende concert zangeres mej. Charlotte Jaspers voor de derde maal hier zou optreden, en de heer Frie van Iersel weer de zware en moeielijke partij van Albrecht Beiling zou vertolken, zeker werd die verwachting nog overtroffen, al was het dan ook, dat genoemde juffrouw Jaspers wegens ongesteldheid niet kon optreden. Mevrouw Öreliode echtgenoote van den schier in geheel Europa geroemden bariton toonde eene zeer goede plaatsvervangster le zijn, wat des te meer te prijzen valt, wijl zij zoo ter elfder ure hare moeielijke taak moest aanvaarden. In de aria »Herodiade» van Massenet, in de rol van «Anna» in Albrecht Beiling, als in de liederen „L'anneau d'Argent van Chamimade enhet«Looze Molenarinnetje" van A. Spoel toonde zij eene zangeres van beteekenis te zijn. Een warmen bijval mocht zij dan ook verwerven, waarop als bisnummer gegeven werd Le Printemps van Gounod. Een lust was het, tia zooveel jaren, weder eens den heer Frie van Iersel te kunnen hooren, die zoo lang als solist hier geschitterd heeft. Zijne uitvoering was in een woord loffelijk, het succes en applaus builengewoou. Wij overdrijven niet als wij hier zeggen, dat hij, met mevrouw Orelio, dien morgen de kroon spande. Ook de tenor soli en de bar. soli in Albrecht Beiling werden zeer verdien stelijk ten gehoore gebracht door de heeren J. Sars en J. Trimbach, terwijl de zangers toonden de koren goed meester te zijn. Welverdiend waren dan ook de schoone bouquet, die door mej. E. Timmermans ge offreerd werd aan mevrouw Orelio en het „lidmaatschap van verdienste" dat den heer Van Iersel aangeboden werd door den secre taris der liedertafel. Een woord van lof mag ook niet onthouden worden aan de jeugdige zangers voor hunne smaakvolle komische scènes, alsmede aan de heeren A. de Bree alhier en Henri Platteel van Capelle voor hun accompagnement. Tegelijkertijd gaf de tooneelvereeniging Vreugdendal eene voorstelling, die mede zeer goed bezocht was en uitstekend voldeed. Het concert, in denzelfden namiddag door de harmonie l'Espérance gegeven in den tuin van den doeleu Recht door Zee" was goed bezocht; zeker zou de opkomst veel grooter geweest zijn, zoo het weder niet winderig en guur geweest was. Over het geheel werd ook hier uitstekend gewerkt. Vooral dienen ver meld te worden „Lohengrin" van Wagner de heerlijke Tro ubone-ariade schoone ouverture „Burgroschenshochzeit" (in 8 dagen ingestudeerd) ei> vooral» De Fremersberg" van Koeneman met zijne fraaie afwisseling van dans, gezang, onweer enz. Kortom het concert slaagde, wat de uitvoering aangaat allergelukkigst en verdienstelijk De matinée der harmonie was eveneens goed bezocht. De uitvoering der instrumentale nummers was als gewoonlijk zeer goed, ter wijl de alom gunstig bekende komiek de heer Lucien met zijne komische voordrachten den uitbundigsten bijval mocht verwerven. Aan het applaus scheen dan ook soms geen einde te komen. Onder het vele goede, dat ten gehoore werd gebrachtmogen vooral niet verzwegen worden„Als de blaren vallen» en de Kleine Vrouw«. Van harte hopen wij nog meermalen in de gelegenheid te zijn den heer Lucien alhier te zien optreden. Ook de matinée van St Chrispijn slaagde uitstekend. Dinsdagnamiddag ten 5Vs ure gaf de staf muziek van het 2e Reg Inf, luitenant kapel meester de heer B. Rehl, een groot militair concert in den tuin vaü den heer J. Fransen, 't Was werkelijk een groot genot deze uit voering bij ie wonen. Het programma bevatte 9 nummers, die bijna alle hier vrij wel onbe kend waren en dus ook de aantrekkelijkheid van het nieuwe beziten; daarbij werden ze onder de begeesterende leiding van den genialen kapelmeester op onverbeterlijke wijze ten gehoore gebracht. Een uitbundig applaus viel dan ook den executanten ten deel. Een eeresaluut voor den heer Rehl zal hier zeker wel op zijn plaats zijn. Heden Woensdag zet »Volharding in den Strijd" de pret voort met eene matinée, die nog in vollen gang is op 't oogenblik dat wij dit verslag opstellen. Namiddag beginnen de eigenlijke Bals. »Reckt door Zee" opent de serie. Voor de nog le wachten vermakelijkheden raadplege men de advertenties in ons blad en de ver schillende programma'sstrooi- en aanplak biljetten. 't Is ous een waar genoegen te constateeren dat tot nu toe, de orde in onze gemeente niet gestoord is. Wij hoorden althans niets van vechtpartijen of baldadigheden- Wij hopen dat dit zoo tot het einde der kermis zal blijven. Uoofdbcstuursvergadcriiig der Noordbrab. Maatschappij van Landbouw. In de gisteren gehouden hoofdbestuurs- vergadering der Noordbrabantsche Maatschap pij van Landbouw waren vertegenwoordigd 18 afdeelingen. Het hoofdbestuur werd namens de afdeeling Langstraat, bij ontstentenis van den voorzitter, door den secretaris, den heer Van Heijst verwelkomd, die daarbij den wensch uitsprak dat de bespreking der gewichtige onderwerpen, welke straks in behandeling zullen komen en de punten, welke op de congresvergadering zullen worden ingeleid, mogen strekken tot verbetering van den nationalen landbouw, den bloei der Maatschappij en van on2e schoone provincie. Het voorstel van het dagelijksch bestuur om voor bizondere gevallenwaarin zulks, naar zijn oordeel, aan een algemeen gemeen schappelijk belang van den boerenstand be vorderlijk kan zijn zich te samenwerking in verbinding te stellen met het dagelijksch bestuur van den N. Br. Christelijken Boeren bond, werd aangenomen. Eene instructie voor een te benoemen zuiverconsulent eveneens. De commissie voor de zuivelbereiding be staat uit den ondervoorzitter der Mij. den heer De Jong van Beek en Donk, Coolen en C. van Poppel. Uit eene voordracht van twee caodidaten: de Heeren Klaverweiden te Amsterdam en Koert te Surig bij Harlingen, werd eerstge noemde tot zuivelconsulent benoemd op eene jaarwedde van f 1500, plus reis en verblijf kosten. Tot lid der commissie van bijstaud voor

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5