N urn i n er 60. Zondag 31 Juli 1898. 21e Jaargang. Eerste Blad. Aan onze lezers! M Foegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Spanje en de Vereenigde Staten. ANTOON TIELEN Dit nummer bestaat uit twee bladen. FEUILLETON. UITGEVER 'Waaldijk. In de meening dat wij, bij ge legenheid der inhuldiging van H.M. de Koninginiets moeten doen, om onzen lezers eene gedachtenis aan die gebeurtenis te verzekeren hebben wij besloten op 31 Au gustus a.s. hun een INHULDI GINGSNUMMER aan te bieden dat aan alle abonnó's gratis zal worden toegezonden. De inhoud van dit JNHULDI- GINGSNUMMER» zal zijn een populaire beschrijving van het leven van Koningin Wilhelmina van af Hare Geboorte (ook Hare afstamming) tot de Kroning. De omvang zal zijn 8 pagina's. De Illustratiën zullen bestaan uit reproductiën van oorspronkelijke teekeningen van bekende tee kenaars en photo'svoornamelijk in autotypie. Zooals gezegd is het Inhuldi gingsnummer alleen bestemd voor gratis aandenken, aan de abon- né's op „De Echo van het Zui- den allen, die op 31 Augustus 1898 geabonneerd zijn, en hun abonnementsgeld voldaan hebben, hebben recht op een exemplaar. Zij dus die wenschen in 't bezit te komen van dit Inhuldigings— nummer en die nog niet geabon neerd zijn op ons blad, laten zich ten spoedigste als abonné inschrij ven voor het loopend kwartaal onder overmaking van het abon nementsgeld zooals aan 't hoofd van de Courant is vermeld. De Redactie. De Echo van het Zuiden, Waalwijksche en Langstraafsche Courant, Di Blad verschijnt W o ensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever *5* 99 35 Kort daarop bevond Magda zich weder op hare kamer, die zij gedacht had nimmer meer tezullen betreden. Ja, daar lag nog de brief aan Von Raming dien zij onmiddellijk vernietigde en daar stond, haar handkoffertje. Ach, welk een zalig gevoel doorstroomde haar thans nu was zij zijn verloofde, nu had zij het recht in zijn lijden te deelon, hem te troosten eD op te beuren. Ook Raming was naar zijne kamer gegaan nadat hij zich nog omstandig had laten raede- deelen, hoe er met het lijk van Frits was gehan deld, liet hij zijn kamerdienaar heengaan. De arme jongen ligt in de kamer van den ouden Johan, mijnheer ae baron. Twee van ons zullen vannacht bij het lijk waken. Het is goed. Gij kunt nu naar bed gaan, ik heb u riet meer noodig. En toen hij alleen was, sloot hij de beide deu- ran van zijn slaapkamer af, en zette zich aan taiel neder. En toen die bladen daar geopend voor hem lagen, toen het heldere lamplicht op dat forsche hand schrift viel, verbleekte hij weder. Een zekere weerzin, een gevoel van zwakheid overviel hem thans moest hij de schande zijns vaders lezen. En hij las verder en verder - en bij elke bladzijde, die zijn sidderende hand omsloeg, werd zijn enel gelaat bleeker en bleeker, en teekende grievender smart zich af op zijne trekken. Uur na uur verliep, eindelijk had Raming deze zware taak volbracht. Hij zuchtte diep, toen schoof hij met een onbe schrijfelijke uitdrukking op het gelaat die papieren ver van zich af, alsof daar een vuur uitstraalde, dat hem dreigde te verteren. Nu wist hij alles. Met sombere blikken staarde hij naar buiten het begon reeds te dagen. Hij dacht aan zijn toekomst. En evenals de zon, op de bergen in de verte met hare verwarmende stralen, de nevelen kuste en op de vlucht dreef, zoo scheen ook langzamerhand Advertentien 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3raaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Eindelijk heeft Spanje dan toch den weg van verstandig beleid ingeslagen en vredes onderhandelingen geopend. Hoe spoediger de vrede gesloten wordt, hoe beter voor Spanje, hoe beter ook voor de Vereenigde Staten. Ai heeft Amerika overal de overhand gehou den, de oorlog vergt zware en zelfs voor dit rijke land ondragelijke offers. In Spanje verheft zich het Carlisme krachtiger dan te voren, Don Carlos beraamt met de zijnen in Lucern eeD plan van aanval. Smalend noemen de regeeringsbladen de Carlisten „gewapende landloopers"maar eenzelfde liefdelijke titel werd inderiijd ook aan de Cubanen gegeven Spanje heeft den vrede dringend noodig. Laat genoeg is het begonnen er aan te denken en al verzekert het regeeringsblad de Corea, dat Spanje sinds lang vrede heeft gevraagd en dat de Unie niettemin doorgaat en nu op Portorico lostrekt, de uitlatingen van Ameri- kaansch officieele zijde, dat de Spaansche vredesboodschap onverwachts kwam en dat men niets van vredesplannen gehoord had, zijne ziel zich vrij te maken van allen angst en zorgen voor hetgeen komen zou. XVI. IN GOEDE HANDEN. De beroemde rechtsgeleerde, mr. August Brau- ning, zat aan zijn schrijftafel en tegenover hem Frans Arnold. Vertel mij nu alles, wat in verband staat met den verdwenen brief, begou de advocaat. Gij zijt nu weder sterk genoeg, en ik geloof dat het goed voor u is als gij uwe gansche hart eens voor mij uitstort. Frans verhaalde duidelijk en zonder de minste aarzeling de geheele toedracht der zaak. Met gespannen aandacht luisterde de heer Brau- ning naar deze mededeelingen. Toen Frans aan het einde van zijn verbaal was gekomen, zeide de rechtsgeleerde op beslisten toon Ik heb geen enkele seconde aan uwe schuld geloofd. En luister nu eens naar hetgeen ik u zal zeggen die achtduizend thaler zijn verduisterd door den eigen zoon van den bankier -T- Frans sprong, hevig ontroerd, van zijn stoel op. Maar mijnheer Brauning, hoe, komt u tot die veronderstelling? En is er nooit een dergelijk vermoeden bij u opgekomen? Wat kon er dan, naar uwe meening met dien brief zijn gebeurd Ik weet het niet tot heden heb ik er nog geen verklaring voor kunnen vinden. En aulk een verdenking neen, God weet, dat zij nooit bij mij is opgekomen. Welk soort van mensch is die jonge Erö- mann Hij is als duizend andere rijke jongelui van zijnen stand een jorgmensch die de genoegens der wereld ruimschoots geniet. Niet beter, niet er ger. En nog nooit heb ik iets bepaald slechts van hem gehoord. Eu ondanks dat God moge weten hoe ik tot die overtuiging kom ik zou er bijna op durven zweren hij is het, die den brief heeft weggenomen. trans verkeerde in hevige gemoedsbeweging. Groote Hemel, als dat werkelijk het geval was dan zou mijne onschuld nimmer aan het licht komen.... En ik zou die vreeselijke verdenking Uinkt meer geloofwaardig. In de nota, die de Fransche gezant Cambon aan de Unie-regeering aanbood, wordt gezegd dat beide landen zich helaas in een oorlog gewikkeld zien, naar aanleiding van den eisch van Amerika aan Spanje om uit Cuba terug te trekken, wat door Spanje werd geweigerd. In den krijg die toen volgde, geeft Spanje toe, dat het de nederlaag heeft geleden. Het bevindt zich dientengevolge in een droe ven toestand en de tijd is gekomen waarop, met medewerking der Vereenigde Staten, getracht moet worden den strijd te bedindi - gen. Daarom wordt het verzoek gedaan, door bemiddeling van den Franschen gezant de voorwaarden te vernemen, waarop Amerika bereid zou wezen vrede te sluiten. Welke concessies Spanje zou willen toestaan, kon Cambon niet mededeelen. Men ziet dat Spanje's vredesaanzoek aau duidelijkheid te wenschen overlaat en begrij pelijk is het dus dat Amerika zich heel gereserveerd hield. De mogelijkheid was im mers volstrekt niet uitgesloteu dan Spanje maar eens poolshoogte kwam nemen. De president, die langdurig met zijn raads lieden in geheime zitting is geweest, gaf volgens de Reutertelegrammen te kennen dat, wanneer de wapenstilstand wordt toegestaan, dit alleen zal zijn, indien bepaalde beloften worden gedaan, dat deze zal worden gevolgd door een vredesverdrag. Bovendien zal de voorloopige overeenkomst moeten inhouden de toestemming van de zijde van Spanje om zich te onderwerpen aan zekere breede con ditiën, door de Vereenigde Staten als basis voor den te sluiten vrede gesteld. Men ver wacht dat indien deze voorwaarden in Spanje bekend worden, zekere reflex-bewegingen ten gunste van de voortzetting van den oorlog zullen plaats hebben, die waarschijnlijk zullen duren, totdat San Juan geheel zal zijn inge sloten, hetwelk militaire autoriteiten binnen uiterlijk veertien dagen verwachten. En dan zou Spanje in alle eischen moeten toestemmen, waüt dan kwam het rijk in Europa zelf aan de beurt. De vertrouwbare eeuwig met mij moeten voortsleepen..., Dat zal mij ten slotte nog krankzinnig maken. De rechtsgeleerde zag hem vol deelneming aan. Neen, zoo ver zal het niet komen, zeide hij ernstig. En nu nog iets: Gij hebt vergeef mij deze vraag misschien eane verloofde? Een donkere schaduw vloog over het open ge laat van den jongen man. Ik was verloofd maar dat is voorbij voor eeuwig. Zijne stem klonk hard, en er kwam een verachtelijke trek om zijnen mond. Voorbij? En waarom? Majoor Beran geeft zijne eenige dochter niet tot echtgenoote aan eenen maD, wiens vader in het tuchthuis heeft gezeten, en die zelf onder een zware verdenking gebukt gaat. En uwe verloofde zelve Zij heeft mij mijn woord teruggegeven klonk het op bitteren toon. En dat kan ik, van haar, ten volle begrijpen. Dan was hare liefde niet sterk genoeg. Zij althans had aan uwe onschuld moeten gelooven, zelfs als de geheele wereld u veroordeelde, zeide de advocaat ernstig en met overtuiging. Frans was aan het venster getreden en zag naar buiten in het zonnige, vroolijke daglicht. Plotseling voelde hij de hand van den advocaat op zijnen schouder. Weet ge, wat ik zal doen En terwijl Frans hem vol verbazing aanziet, zegt hij glimlachend Ik ga naar Berlijn, om uwe onschuld aan den dag te brengen. Ach gij, mijnheer Brauning dat wilt gij doen I? Maar dat is immers onmogelijk 1 sta melde Arnold, half in hoop, half in twijfel. Ja dat is mijn vast besluit.... In met de hulp van den Almachtige zal het mij misschien gelukken. En r.u wil ik u nog iets zeggen Allereerst ga ik naar het slot Raming, om uwe zuster te spieken. Mijn lieve, goede zusterzij weet nog niets van den dubbelen slag, die haar zal treffen. En zoolang ik op reis ben, blijft gij mijn gast. Dus afgesproken vandaag nog vertrek ik naar het slot Ramiüg en morgen naar Duitsch- land. En daarbij bleef het. Evening Post deelt mede dat de staatssecre taris Day en de onderstaatssecretaris Moore reeds een grondslag voor deu vrede hebben opgesteld met de bedoeling die aan het kabinet voor te leggen. De bijzonderheden zijn geheim, maar men weet alvast te verzekeren dat de voornaamste bepalingen zullen zijn lo. Einde van de Spaansche heerschappij over Cuba onder goedvinden dat het Cubaan - sche volk machtiging zal krijgen om onder bescherming der VereeDigde Staten een sta biele regeering te vormen 2o. de volstrekte en onvoorwaardelijke afstand van Portorico aan de Vereenigde Staten; 80. onderwerping van de vraag wat met de Phi'ippijnen moet worden gedaan aan het oordeel van een conferentie of een com missie. De VereeDigde Staten zullen de grootst mogelijke handelsvoordeeleu bedingen tegen over een zoo klein mogelijke verantwoorde lijkheid der regeering. De beslissing omtrent het lot van de Ladronen, de Carolinen en van andere veroveringen zal het tot stand komen van een oumiddellijke overeenkomst niet beletten. Waarschijnlijk vraagt Amerika ook een kolenstation op de Philippijnen. Doch dit zal later worden uitgemaakt, de gegeven bepa lingen stellen een principe dat Spanje zal hebben te aanvaarden, éér Amerika een wapenstilstand toestaat. Een schadevergoeding zal niet worden ver langd, tenzij Spanje door verderen tegenstand aan Amerika groote kosten oplegt door het zenden vau een expeditie naar Spauje en de voortzetting der operaties in de Antillen op groote schaal. De bezadigdheid ten opzichte van Philip pijnen was te wachten. Men kan moeielijk gelooven dat Amerika erg gesteld zou rijn op een groot aantal njeuwe stemgerechtigde burgers, die het door annexatie zou winnen en bovendien zou Spanie nooit te bewegen zijn tot het afstaan van een groep, die fei— De heer Vod Raming zat juist in zijn werkka mer over een aantal rekeningen gebogen, toen hem het naamkaartje van den heer Brauning gebracht werd. In de geschokte gemoedsstemming waarin Raming thans verkeerde, ontstelde hij eerst, toen hij den naam van den zoo beroemden rechtsgeleer de las. Hij bracht dit bezoek in verbrand met zijn eigen aangelegenheden. En toen hij zich naar het salon begaf, om den heer Brauning te begroeten, was het edel gelaat van den slotheer marmerbleek geworden. Vergeef mij mijnheer de baron, dat ik zoo onverwacht een inval doe in uw slot, en het waag u te komen storen, begon de vriendelijke advocaat na de eerste begroeting. Raming gevoelde zich gerustgesteld neen de heer Brauning kwam Diet om over die zaak te spreken, zooals hij gevreesd had. Toch zag Ra ming den rechtsgeleerde vragend aan. Van storing kan volstrekt geen sprake zijn, zeide de jonge edelmanterwijl tiij Brauning een fauteuil toeschoof. Er. waarmede kan ik u van dienst zijn Ik kom eigenlijk naar aanleiding van een eenvoudige en toch buitengewoon ernstige zaak. Ik kom juffrouw Arnold de groeten van haren broeder brengen. De jonge man is onder mijne bescherming. Als gij het verlangt, zal ik juffrouw Ar nold laten verzoeken hier te komen. Het arme meisje verkeert in groote ongerustheid over haar broeder I Toen Magda het salon binnentrad werd Brauning getroffen door de liefelijke en toch zoo voorname schoonheid van het jonge meisje. De baron wilde zich verwijderen, maar een blik van Magda lneld hem terug. Na een enkel oogenblik van beraad trad Ra ming nu aan Magda's zeide. greep hare hand, en zeide toen ernstig, doch teven» vol innige blijd- schap 1 Mijnheer Brauning, daar gij zoo warm deel neemt in het lot van broeder en zuster, wil ik u thans juffrouw Magda Arnold als mijne verloofde voorstellen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1