Nummer 60. Zondag 31 Juli 1898. Tweede Blad. BUITENLAND. Belgie. Luxenburg. Frankrijk. Engeland. China. Afrika. "ülTYOERJNG^r BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. Jaarmarkt te Waalwijk op Donder dag 4 Augustus 1898. —bs I n pr Tri Het Vilde internationale schcepvaartcongrcs. Deze week is bovengenoemd congres in de groote zaal van het Palais des Académies" te Brussel gehouden. Tal van afgevaardigden woonden deze zitting bij. Vertegenwoordigd waren Duitschland, Oostenrijk, de Congostaat, Denemarken Spanje Vereenigde Staten Frankrijk, Engeland, Hongarije, Italië, Japan, Monaco Noorwegen Nederland, Portugal Rumenie Rusland, Zweden en Zwitserland. Verschillende commissies van den Donau Elbe en Moldau de kamer van koophandel te Parijs en ons koninklijk instituut van ingenieurs hebben speciale afgevaardigden gezonden. Eeu groot deel van den eersten dag was gewijd aan de ontvangst. Minister De Bruyn opende de zitting, waarna de heer Helleputte, de bekende Belgische afgevaardigde een openingsrede hield. Daarna kreeg de heer Schultz, uit Berlijn, het woord om in het kort een beschrijving te geven van het stelsel, hetwelk bij de maritieme werken in Duifsch land wordt toegepast en van de werken, welke nog zullen worden uitgevoerd. De heer von Zerboni sprak over de kana lisatie van den Donau, waar belangrijke hy draulische werken zijn uitgevoerd; de heer Couvreur over de werken welke te Parijs zijn uitgevoerd. Namens de Nederlandsche regeering werd het woord gevoerd (!<~<>r den heer Conrad >une autorité hydraulique trés appréciée dans le monde entier", zooals de Indépendance beige hem noemt, die aan het slot zijner rede herinnerde aan de goede betrekkingen welke er tusschen Belgie en Nederland beslaan. Nabij Esch zijn door een trein van Trier aaar Luxemburg een herder en 41 schapen overreden en gedood. Zaak Dreyfus. Volgens de Morning Leader bestaat er geen twijfel, of Zola is le Londen, waar hij den lüden Ju'i via Southampton zou zijn aange komen en waar zijn echtgenoote hem Vrijdag heeft ontmoet. Beiden zijn daarna den vol genden dag vetrokken, zonder adres achter te laten, doch iedere dag komt een dame in het hotel, waar Zola gelogeerd heeft, de aan hem geadresseerde brieven afhalen. De Corriere di Napoli publiceert een interview, dat één zijner medewerkers gehad heeft met Casella. Daaruit blijkt, dat Casella den 4den Januari een brief overgebracht heeft van Von Schwartzkoppeu aan Panizzardi Die brief luidde: »Hoe zal „cette canaille d'Esterhazy» zich uit deze netelige zaak kun nen redden het is onmogelijk, dat hij in Frankrijk kan blijven, zelfs als hij vrijgespro ken wordt." Weer een beschuldiging in de Siècle, ditmaal aan het adres van Esterhazy. Het blad zegt: „Commandant Esterhazy heeft zich een bed'ag van 40.000 francs toegeëigend ten nadeele van één der getuigen, die de justitie licht in zijn proces hebben verschaft. Hij had gezegd, dat hij dat bedrag, dat men hem in bewaring had gegeven, geplaatst h-d bij de bankiers firma Rothschild, waardoor het, wegens de vriendschap van zijn vroegeren schoolkame raad, Edmond de Rothschild, hooge renten zou afwerpen. Maar toen men van hem dringeud de teruggave vau het geld eischte, schreef hij dat hij, op advies van zijn advocaat, geen voet wilde zetten in het huis van een Jood, omdat hij zich anders compromitteereu zou Bij onderzoek bleek echter, dat Esterhazy nooit geld bij Rothschild had geplaatst." De getuige, van wien hier sprake is, is de neef van den commandant, graaf Christiaan Esterhazy. De procureur van de republiek heeft ver klaard dat hij den rechter van instructie Bertulus geheel vrij zal laten, om Du Paty de Clam wegens de aanklacht tegen deze docr Picquart te vervolgen, ja dau neen. Het gerucht als zou Picquart nog aanklachten indienen tegen 10 hooggeplaatste officieren, onder wie generaal De Peilieux, is tot nog toe niet bevestigd. De Aürore verklaart het voor een verzinsel van Esterhazy's vrienden, maar volgens de Siècle zou een andere persoon in de zaak betrokken worden en wel degene, die voor Du Paty het geheime stuk uit het kistje genomen heeftPaty zelf bezat geen sleutel. De Aurore» heeft een stuk openbaar gemaakt, dat het blad als een nieuw bewijs voor Esterhazy's schuld beschouwt. Het is een stuk van een brief, door Estarhazy on derteekend en geschreven op, papier met en- tê.e van het 74e linie-regiment. De majoor schrijft aan een vriend (den 30 Mei 1894; het borderel is van April) dat hij „en manoeu vre» vertrektde steller van het borderel heeft dezelfde taalfout gemaakt, en naar het fac simile vau de Aurore te oordeelen zouden de twee stukken ook van één hand zijn. De Bulletin des Lois bevat een decreet van den Raad van het Legioen van Eer waarin wordt medegedeeld, dat Zola's naam vooiloopig van de lijst der ridders is ge schrapt. Een hevige cycloon heeft in de omstreken van Tours groote schade veroorzaakt. Op vele plaatsen is het te veld staand gewas geheel vernietigd drie huizen zijn ingestort. De schade is verschrikkelijk. Het onderzoek inzake de afschuwelijke tooueelen welke tijdens de schipbreuk van de „Bourgogne" zouden zijn voorgevallen, is geëindigd en schijnt aan het licht te hebben gebracht, dat het verhaal vau de onmensche lijke handelwijze der matrozen een lasterlijk verzinsel der Aineiikauen is. Twee matrozen zijn voorgedragen voor een belooning wegens hun moedig gedrag. Dezer dagen heeft een rechtsgeleerde, die disciplinair gestraft was, in de gerechtzaal op den rechter Pariy te Manchester vier revol verschoten gelost. Een van de kogels drong in de kaak, een andere in den nek van den rechter, die ernstig gewond is, maar herstellen kan. Volgens berichten uit Wutschau duurt de opstand in het zuiden van Kwangsi voort. Het aantal opstandelingen wordt op 40.000 geschat de mandarijnen beschikken over 7400 man. De rebellen versloegen bij Junggan 2000 keizerlijken. De Engelsche kanonneer boot „Tweed" bevindt zich nog te Wutschau. waar dagelijks vele lijken voorbijdrijven. Uit Tanger wordt gemeld dat de Rif piraten weer getracht hebben, een kustvaarder af te loopen. Toen dat mislukte, vuurden zij naar het schip; de kapitein en verscheiden personen van de bemanning werden gewond. Het eenige Marokkaansche oorlogsschip, El Turki, is uit Tanger vertrokken, om saam te werken met een expeditie, die de roovers moet tuchtigen. In Oeganda is opnieuw gevochten, en de Engelschen moeien vrij zware verliezen geleden hebben. Majoor Martyr heeft, bij het overtrekken vau den Nijl, 44 dooden en gewonden gekregen, in een gevecht met de aan den overkant gekampeerde Nubiörs. BEZOOIEN. Groot concert, op Zondag 31 Juli, aanvaDg 5 uur, te geven door de harmonie l'Espérance, in den tuin van den heer Constans van Dongen. (Zie programma's). WAALWIJK, 30 Juli 1898. Waalwijk's nieuwe Burgemeester. Zooeven ontvingen wij uit 's-Boch 't vol gende telegrafisch bericht: Burgemeester de van der Schueren wordt Woensdag half twaalf beöedigd. Benoemingen. Bij koninklijk besluitzijn benoemd tot leden van het waterschap Hei- of Meerdijk en polder van Drunen, de heeren L Brok en J. van der Sanden. De heer Donker Jr. heeft zijn benoeming te Hoeven aangenomen en bedankt voor Vorstenbosch. Met 1 September zal hij zijne betrekking aanvaarden. Examen. Bij het 27 en 28 Juli te Breda gehouden hoofdonderwijzers-examen, slaagde oa. als zoodanig de heer H. C. Weidenaar, van 's Grevelduin-Capelle. Concert l'Espérance. Morg^nr.amiddag ten vijf ure zal de harmo- die l'Espérance in den tuin van den heer Constans van Dongen, te Bezooien, een concert geven, waarop het wel de moeite waard is de aandacht van het publiek te vestigen. Het programma bevat, het mag vrij gezegd worden, de mooiste stukken van het repertoire van genoemde harmonie. Wat (le uitvoering dier schoone stukken betreft, niemand zal er aan twijfelen of ze zal zijn zooals altijd n.l uitstekend; daarom kan men gerust bij gunstig weder, op eene talrijke opkomst rekenen. Kiosk voor (le kroningsfeesten te Waalwijk. Wij vestigen de aandacht van heeren aan nemers en allen, die er belang bij hebben, op achterstaande advertentie van de hoofd commissie der inhuldigingsfeesten alhier waarbij deze het bouwen eener kiosk wenscht aan te besteden. Zie verder advertentie. Stuiverszecp en Stuiverszeeppoeder. Wij ontvingen van de Vereenigde Zeepfa brieken te Rotterdam de trekkingslijst der tweede geldloterij welke lijst voor belang hebbenden aan ons bureau ter inzage ligt. Het boekje, waarin de trekkingslijst zich bevindt, is op de drukkerij der Vereenigde Zeepfabrieken zeer netjes uitgevoerd en bevat behalve de trekkingslijst nog tal van bijzon derheden waaruit blijkt hoe enorm het verbruik van Stuiverszeep en Stuiverszeeppoe der toeneemt en waarvan wij bij eene volgende gelegenheid een en ander overnemen. Aan de Katholieken van Nederland. De ondergeteekenden nemen de vrijheid de belangstelling hunner katholieke landgeno ten te vragen en hunne medewerking in te roepen voor een werk, dat hun aller steun overwaardig is. Het geldt een katholiek Congres tot be strijding van het drankmisbruik in Nederland. Het drankmisbruik is een geesel, ook voor ons vaderland daarover bestaat onder de mannen, die het leven met prachtischen blik en van nabij beschouwen, geen verschil van gevoelen. Toen Z. D. H. de Aartsbisschop i Utrecht, in het Vastenmandement van 1897, Zijne stem nogmaals tegen dat kwaad had verheven, stelden eenigeu de vraag, of een Congres niet het middel zou zijn om tegen de oorzaak van zooveel ellende met meer vrucht dan tot dusverre geschiedde, te strijden. Iudien de mannen van goeden wil samen kwamen, kon hun werkkracht vereenigd, hun ijver aangevuurd worden mer.ige zeer nuttige, maar nog sluimerende kracht, kon worden ge wekt. Men zou het kwaad meer en meer in zijn omvang eu diepte begrijpen en met grooter zekerheid tot bestrijding daarvan de middelen kunnen kiezen, die door de ondervinding proefhoudend waren gebleken. Door deze overwegingen begon het plan van Congres te rijpen. Eerst echter moest over een onderneming, met de godsdienstig-zedelijke belangen der Katholieken zoo nauw verbonden, het oordeel worden gevraagd van Hunne Doorluchtige Hoogwaardigheden, den Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland. Het Doorluchtig Episcopaat nam het voorstel van ondergtteekenden in welwillende overweging, en verleende er bij een schrijven van 7 Juni 1898 zijne hooge goedkeuring aan. Voorzien van deze goedkeuring durven ondergeteekenden zich met vertrouweu rich ten tot alle Katholieken van Nerderlaud en hun aller steun voor bovenbedoeld Congres vragen. Met het oog op het voorafgaande, hebben ondergeteekenden zich vereenigd tot een Comité, dat bovengenoemd Congres te Utrecht in de eerste helft van de maand October aanstaande wenscht te doen hou den. Nader zal de datum tegelijk met het program der werkzaamheden worden bekend gemaakt. Het standpunt, dat het Congres zal inuemen, is ruim genoeg, om aller medewerking mogelijk te maken. Het wordt bepaald door deze twee stellin gen 1° het gebruik van alcoholische dranken mag op zich zelf geen kwaad heeten, maar 2° voor velen, gelijk de ondervinding overal geleerd heeft is de matigheid onmogelijk, indien zij zich niet van sterken draok, of zelfs van alle bedwelmende dranken ont houden. Verder moeten op het Congres voor alles zaken behandeld worden, wier bespreking kan leiden tot onmiddelijke practische resultaten. Daarvoor komen aan ondergeteekenden onder meer de navolgende onderwerpen als op dit oogenblik meest geschikte voorde oprichting van Vereenigingen ter bestrijding van drank misbruik (in te richten volgens plaatselijke behoefte), de medewerking van de Pers (zoo dagbladpers als periodieke geschriften, broc hures enz.), en van de school, de taak van den werkgever in den strijd tegen het drankmis bruik, de oprichting van volkskoffiehuizen ot andere gelegenheden, waar het volk ontspan ning zonder alcohol kan vinden. Katholieken van Nederland, bevordert het welslagen van het Congres tot be stlijding van het drankmisbruik door het verleenen van uwen zedelijken en stoffelijken steun. Hel geldt eene zaak van zeer groot maatschappelijk en godsdiens ig belang Het kwaad is machtig, maar niet onverwinne- lijk. Door eendracht en samenwerking kun nen wij, met Gods bijstand, geluk en vrede brengen in menige ziel, in menig gezin, en een dienst bewijzen aan Godsdienst en Va derland. Het Comitie voornoemd. Mr. Th L M. H. Borret, Lid van den Raad van State, President van den Hoofdraad der Vereeniging van den H. Vincentius d Paulo in Nederland te 's-Gravenhage, Voorzitter. Dr. G. H. A. Bauduin, Professor aan het Groot-Seminarie te Roermond. Dr. G. W. J. Van Zinnicq Bergmann, Pas toor te Tilburg. J B. M. Van Besouw, Industrieel, President van het Kruisverbond te Goorle. Mr. J VV Van Den Biesen, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Breda. Th. J. A. Bosman, Plebaan der Kathedrale Kerk te Haarlem. F. Th. J. H. Dobbelman, lid van de Tweede Kamer der StateD Generaal te Nijmegen. E. J. B. H. M. Engeringh, loco Directeur- Generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht. Jhr. Mr. L. C. C. O. M. Van Nispen tot SevenaerLid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Arnhem. J. H. Van De Pavert, Lid van het Diocesaan Bestuur van liet Kruisverbond in het Aarts bisdom Utrecht te Arnhem. C. C. Prinsen, Pastoor te 's-Hertogeubosch. J. M. H. Rief, secretaris van het Centraal Bestuur van het Kruisverbond in het Bisdom 's-Hertogenbosch te Nijmegen. Jhr. Mr. Ch. Ruis De Beerenbrouck, Secre- van het Kruisverbond te Maastricht, Secre taris. J. Schets, Professor aar. het Groot-Seminarie te Hoeven. Dr. A. O. H. Teilegen, Geneesheer-Directeur van het Geneeskundig Gesticht voor Krank zinnigen te 's-Gravenhage. R. S. H. Visser, Lid van het Bestuur van het Kruisverbond te Sneek. J. F. Vlekke, Directeur der Gastelsche Beet wortelsuikerfabriek te oud-Gastel. Mgr. W. M. G. VVittert vau Hoogland Pastoor, President van het Kruisverbond te 's-Gravenhage. Audiëntie bij de Koningin. De opper-ceremoniemeester van hare ma jesteit de koningin heeft de eer ter kennis te brengen van allen, die wenschen te worden toegelaten tot de Cour van gelukwensching, te houden door hare majesteit de koningin in het koninklijk paleis te Amsterdam op Woensdag 7 September a.sdes namiddags ten 4 uur 30 m., dat zij zich zullen moeten inschrijven op de lijsten, welke ter inteeke- ning zullen zijn nedergelegd in bovengenoemd Paleis, van af 1 tot en met 10 Augustus a.s., dagelijks van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur. lot de Cour kunnen worden toegelaten autoriteiten, particulieren en deputatifin uit Amsterdam eti uit de provinciën, met uitzon dering van die uit de provincie Zuidholland. Particulieren, die niet te voren aau hare majesteit de koningin zijn voorgesteld, kunnen tot deze Cour niet worden toegelaten. De opper-ceremoniemeester brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat af zonderlijke lijsten zullen worden nedergelegd voor heeren officieren van de dienstdoende schutterij en van zee- en landmachten dat hel voor de goede regeling van de Cour Doodig is, dat door de officieren alleen op deze lijsten worde geteekend. Officieren van de rustende schutterij en gepensionneerde officieren voor zooverre zij de Cour in uniform wenschen te bezoeken, zullen met de actief dienende officieren wor den ontvangen, en wordt derhalve verzocht zich in te schrijven op de lijsten der heeren officieren, in de vorige alinea bedoeld. Het is in het algemeen bepaald noodig, dat alle ingeschrevenen, die eenige betrekking vervullen, deze op de ioschrijvingslijsten ver melden, en dat deputatien welke een adres van hulde mochten willen aanbieden, dit op de inschrijvingslijsten uitdrukken. Tot het nederleggen van adressen van hulde zal gelegenheid bestaan in de tegen woordigheid van hare majesteit de koningin

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5