Spanje en de Veieenigde Staten, Frankrijk. BUITENLAND. ilelgie. BINNENLAND. Jaarmarkt te Waalwijk opDonder- dag 4 Augustas 1898. Pruisisch jonker met al den realistischen aanleg van zijn standgenooten grijpt in het lot van zijn volk met zulk een kracht en volharding in, dat in den kringloop van een tiental jaren een door allerlei ijverzuchtjes verlamd Pruisen niet alleen wordt de leidende macht in Duitschland maar in heel Europa. Een lid van de benepenste aristocratie ter wereld wordt de voornaamste vertegenwoor diger van politieke onbevooroordeeldheid. Wanneer het belang van zijn land er mee gemoeid is, dan deinst hij er niet voor terug, tronen omver te werpen. Met de vijanden van gisteren verbindt hij zich, om gemeen schappelijk met hen een Duitsch keizerrijk te stichtenen de politieke vrienden van zijn jeugd zijn weer de vrienden van zijn ouderdomnadat hij hen door de slechte behandeling van hunne tegenstanders, zijne vroegere medewerkers, verzoend heett. Welk eindoordeel de geschiedenis over de geheele werkzaamheid van Bismarck zal vellen, valt nu nog niet te zeggen. Maar dat hij een ontzaglijken invloed op zijn tijd, op zijn volk, op zijn land heeft geoefend daarvoor is het beste bewijs, dat de geschie denis van Duitschland van de laatste 50 jaren met zijn naam als het ware is samen- geweven. Niet zonder diepe beteekenis is dit afster ven. Even sterk schokkend als Gladstone's verscheiden in Mei voor het Engelsche volk was, is Bismarck's dood voor het Duitsche volk. Me1 diepen weemoed staart iedere Duitscher, wieu de grootheid en de onafhankelijkheid zijns vaderlands ter harte gaatwien de eeuwen heugende vernedering griefde, waar aan dat vaderland door de zelfzucht en den naijver der vorsten was blootgesteld, met diepen weemoed staart hij den bewerker van Duitschlands eenheid, van Duitschland's kracht en onafhankelijkheid na, al had niet alles, misschien zelfs weinig, van heigeen de man van bloed en ijzer" overigens wrochtte, zijn ouverdeelde instemming. En niet alleen 'Germanië's zonen en dochteren zullen getroffen zijn door het afsterven van dien oprechten patriot, wiens eenig streven was de grootheid van ziju vaderland en het Hohenzollernsche huis, maar ook ver over de °renzen van het door hem gestichte rijk zal een schok gevoeld worden bij de mare, dat Bismarck, door wiens vredelievende staatkunde de vrede na 1870 bijna onafge broken in Europa bewaard bleeftot de vaderen verzameld is. Omtrent de ziekte nog het volgende: Ofschoon Schweninger over de ziekte van Bismarck tot dusver" het volmaakste stil zwijgen bewaart, lekken toch verschillende dingen uit, waaruit geneeskundige beoor deelaars concludeereu dat Bismarck gestorven is aan camplicaties van zijn oude aderont steking. Tengevolge van bloedstremmingen in den zieken, sterk gezwollen rechtervoet vormde zich daar herhaaldelijk geronnen bloed dat door de aderen in het lichaam verder verspreid en reeds meermalen ernstige aanvallen veroorzaakte. Ook de laatste aan val was van dien aard. Toen Bismarck zich Vrijdag wat beter voelde, schijnt hij fouten tegen het dieet begaan te hebben, waardoor opnieuw het oude geronnen bloed, door de bloedwegen verder gevoerd, in de long kwam en daar plotseling een longoedeem veroor zaakteonder verschrikkelijke pijn is Bis marck daaraan gestorven. De slaap- en sterfkamer gelijkvloers in het kasteeltje Eriedrichsruh gelegen, is een matig groot vertrek, dat grootendeels door een zwaar, laag eikenhouten ledikant wordt gevuld. De meubeling is heel eenvoudig. Aan het hoofdeind van Bismarck hangen een paar afbeeldingen van zijn vroegeren hond Tyras en zijn lievelingsrijpaard, een prachtige vosmeirieaan een zijmuur hangt het por tret in olieverf van Schweninger, geschilderd door von Lenbach. Hechts en links van het vrijstaande bed staan houten rekjes met boeken, tijdschriften, schrijfgerei en eenige medicijnfleschjes. Dicht bij de hand van Bismarok hangt van het plafond nog een heel ouderwetsch schellekoord, van breed met paarlen versierd band. Aan het voet einde van het bed een chaise-longue, waar degeen die bij nacht waakte en hulp ver leende plaats nam; een paar eenvoudige houten-stoelen en simpele oude kopergra vures completeeren de inrichting van de kamer, waarin Bismarck stierf. De keizer wenschte Bismarck's bijzetting in Berlijn, wat Herbert Bismarck met een beroep op den laatsten wil van zijn vader afsloeg. Oorlog of vrede We leven nu iu een tijdperk van weifelen. Elke dag kan ons den vrede brengen, maar evenzeer kan elke dag ons een tijding be zorgen die het voortzetten van den oorlog beduidt. Omtrent de quaesties, begrepen in de voor- loopige basissen der vredesonderhandelingen, zijn de volgende definitieve voorwaarden door het kabiuet vastgesteld 1. Spanje moet ab soluut afstand doen van alle West-Indische eilanden met uitzondering van Cuba2 Overdracht van de Spaansche soevereiniteit over Cuba aan de Ver. Staten, die er het toezicht over zullen Uitoefenen, totdat een vaste regeering zal zijn gekozen 3. afstand doen van een der Ladronen-eilanden, tot vesti ging van eeu kolenstation en van misschien nog een ander kolenstation op de Carolinen 4. verwerping van de zijde van de Vereenigde Staten van de verplichting om de op Cuba en Portorico rustende schulden over te nemen 5. de Amerikanen zullen geen oorlogsschatting vragen 6. een Spaansch-Amerikaansche com missie zal worden benoemd, tot algehee'e re geling der vredesvoorwaarden op voorwaarde evenwel, dat alle Spaansche troepen onmid dellijk Cuba en Portorico zullen ontruimen. De Vereeuigde Staten zullen later beslissen welk eiland der Ladrouen zij verlangen. Deze punten zijn thans als definitief bindend voor den vrede te beschouwen, zij zullen in hoofdzaak het antwoord der Amerikaansche regeering op de Spaansche nota vormen. Bo vendien zal daarin Spanje nadrukkelijk gewaar schuwd worden.dat de voorwaarden betreffende het absolute afstand doen van elke souver einiteit over de West-Indische eilanden en de keuze van één der Ladronen buiten alle dis cussie zijn en bovendien wordt geen enkele waarborg gegeven voor wat de Vereenigde Staten op Cuba zullen doen. Amerika is dus vast besloten zich niet in pourparlers met Spanje te begeven, meerdere nota's zijn, wat de hoofdzaak betreft, van haar niet te verwachten. Wat zal nu Spanje doen Duidelijk gaat in de Spaansche pers de meening dat op de gestelde voorwaarden het beëindigen der vij andelijkheden moet plaats hebben. Als nu ook maar de regeering van hetzelfde gevoelen is. Daar komt nog bij, dat men te Madtid zeer ongerust is over de Carlisle». Er loopen geruchten in de Spaansche hoofdstad dat er aan de Fransche oostelijke grenzen, een Car- listenbende is gevormd van 80 ridders eu 200 minderen, die gereed staan een vooiuit be raamden opstand in geheel het koninkrijk te doen ontstaan. En dit is volstrekt niet on mogelijk. De Cai listen vormen een uitgebreide goed-gediscipliueerde vereeniging, van wie in deze oms'andighedeu alles te verwachten is. Nooit waren de omstandigheden voor don Carlos gunstiger dan thans, waarom zou hij dus nu zijn slag niet slaan Dat de regeering bevreesd is, blijkt ook uit het uitgevaardigd besluit dat het Carlistenblad Correo Espanol te Madrid niet meer verschijnen mag. Het republikeinsche orgaan de Pais deelt mede, dat de leider der republikeinen Caste- laer een open brief zal richten tot de Spaan sche jeugd. In dezen brief zal Castelaer verklaren, dat Spanje den vrede dringend be- hoett, maar, indien die op onwaardige eischen gesloten moest worden, dat dan de eer van Spanje het voortzetten van den oorlog eischt tot de Amerikanen verdreven zijn van het land dat zij willen bezetten. De heer Cas telaer moest dien brief maar voor zich houden. Wat hij van Spanje wil, is eenvoudig onmo gelijk, even onmogelijk als het voor den heer Castelaer zelf is met het hoofd vooruit een zij halden een schedelbreuk bekomen en armen eu becnen gebroken. De derde werd, zwaar aan hootd en armen gewond en met inwendige kneuuzingen, voor dood opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. De verongelukten heeten A. Charvet en P. van Liedekerke en de gewonde G, Leplat. De laatste is 21 jaar oud. Zijn toestand is zoigwekkend, maar toch is hij in staat ge weest bijzonderheden over het voorval mede te deelen De werkleden stonden op een luik, dat eenige vierkante meters oppervlakte had en op de rails rustte, waarover de karren loopen, welke bij ijzersmelterijen worden ge bruikt. Een der wielen van zulk een kar stond op het luik en had een gewicht van ongeveer 200 kilo. Ze waren bezig dit wiel op te lich ten en hadden het aan den kant van het luik gerold, om het aan den takel te bevestigen, waaraan hel naar beneden zou gelaten worden. De twee mannen, die gedood zijn, ondersteun den het zware rad en de andere rolde het voorzichtig naar den kant. Doch door de zwaarte kantelde het luik en allen vielen. De overheid stelt een onderzoek in, of het ongeluk ook aan den ondernemer te wijten is, die de stellingen niet goed liet voorzien. toren omver te loopen. De inschikkelijkheid van Amerika ten op zichte van de Phillippijnen zal wel gezocht moeten worden in een depêche, van admiraal Dewey ontvangen, terwijl de ministerraad bijeen was. In deze depêche wordt verklaard, dat er ernstige aanduidingen bestaan op eeu gevecht met de opstandelingen en dat hi; minstens 150.000 man noodig zou hebben, om den opstandelingen op de verschillende eilandeD het hoofd te biedeu. Aangezien Dewey over zoo'n macht voor eerst wel niet zal kunnen beschikken, doen de Amerikanen inderdaad wijzer zich niette begeven in de groote moeielijkheden en de gevaren, die hen op de Philipp:j_nen wachten. Het opstaudelingenhoofd Aguinaldo heeft in de laatste weken tegen de Amerikanen een al even uitdagende houding aangenomen als tegen de Spanjaarden en de Amerikanen doen I politiek verstandig als zij het hun vijanden overlaten met Auguinaldo de zaak uit te maken. Voor de Spanjaarden is intusschen de toe- Stand op Manila ze-r hachelijk. Een officieel te'egram van daar, dd. 25 Juli, zegt dat de hoofdstad reeds drie maanden geblokkeerd en het garnizoen door ziekten geweldigd gedund is. Zaak Dreyfus Bertulus heeft thans zijn beslissing, volgens welke hij zich, in strijd met de meening van den procureur der republiek, bevoegd ver klaart cmwat de Speranza-telegrammen betreft, een vervolging tegeu Du Paty de Clam in te stellen, breedvoerig gemotiveerd. De Esterhazy-blaöen en de organen van den generalen staf beschuldigen hem, dat hij deze motiveering openbaar gemaakt heett, om de Dreyfus-partij van dienst te zijn. In de motiveering van den rechter van instructie heet het: Er beslaan genoeg be wijzen tegen mevrouw Pays, dat zij de schrijf ster van de Speranza-telegrammen is en legen Esterhazydat hij medeplichtig is aan de vervalsching der beide telegrammen en dat hij met opzet van die vervalsching gebruik gemaakt heeft. Volgens de wet is het schrijven der telegrammen als vervalsching aan te mei ken. Uit het onderzoek blijkt, dat overste Du Paty de Clam met Esterhazy en mevrouw Pays herhaaldelijk in betrekking gestaan heeft. Het is waarschijnlijk, dat Paty drie artikelen in de Libre Parolewaarvan Esterhazy de schrijver is, heeft geïnspireerd, dat Paty de gesluierde dame geweest is en dat hij Ester hazy allerlei nuttige wenken heeft gegeven over het gebruik maken van de vervalschte Speranza-telegrammen. Francis de Pressensé heeft zijn ridder kruis van het Legioen van Ec teruggestuurd met een brief, waarin hij bekent, met tegenzin een onderscheiding te hebben gedragen welke een Esterhazy niet is afgenomen en als belooning of betaling heeft gediend voor tot alles te gebruiken journalisten in de pers der regeering en zekere militaire kringen. Maar nu Zola, die slechts eerbied gevorderd heeft voor de eerste waarborgen van recht, geschrapt is, weigert hij het verder te dragen. Hij hoopt trouwens, dat deze beweging mede zal helpen om eenmaal de ouvereenigbaarheid van dergelijke ijdeltuiterijen met de ware democratie aan te toonen. Kapitein Cazemajou die door de re geering met een missie naar den boven-Niger belast was, is met zijn tolk en zes tirailleurs door de inboorlingen vermoord. Zondag werd te Toulon een stierenge vecht gehouden, ten voordeele van de slacht offers der Bourgogne. Toen de stierenvechters weigerden de stieren te dooden, begon het publiek den boel stuk te slaan en de zitplaatsen in brand te steken. Er ontstond een paniek en verscheiden personen werden gekwetst. De arena is afgebrand. Kamp te Molenbeek. Bij de ontruiming der oude ijzersmelterij van Cail eu Halot te Molenbeek (uabij Brus sel) waren drie werklieden op een 12 meter hooge stelling aan 't werk, toen plotseling eeu plank of luik, waarop ze zich bevonden, kan telde en de 3 werklieden naar omlaag tuimel den. Twee hunner waren onmiddelijk dood WMlUII Mil Mil Willi Ill B— WAALWIJK, 3 Aug. 189,8. Verjaardag II. M Koningin-Regentes. Gisteren werd alhier de verjaardag van H.M. de koningin-regentes op de gebruikelijke wijze herdacht, door het uitsteken der natio nale driekleur van het gemeentehuis eu vele particuliere gebouwen. Voorbereidend militair onderricht. Voor het voorbereidend militair onderricht in onze gemeente, hebben zich 21 jongelieden aangemeld, zoodat ze dus hier zulleu worden gehouden, 't welk zeker als een groot voor recht voor de lotelingen moet worden be schouwd het verwondert ons daarom des te meer, dat het aantal, van hen, die zich aan meldden, niet talrijker was. Concert l'Espérancc. Dank het heerlijke zomerweder was het concert, door de harmonie 1'Espérance in den tuin van den heer Constaos van Dongen, te Bezooien, buitengewoon druk bezocht, 't Pro gramma was dan ook aanlokkelijk. De schoonste nummers van 't uitgebreid repertoir kwamen er op voor en alle werden op de meest verdienstelijke wijze ten gehoore ge bracht, zoodat de talrijke aanwezigen hoogst voldaan over 't gesmaakte muzikaal genot na afloop huiswaarts keerden. Voor zulk een concert komt 1'Espérance en haren wakkeren directeur voorzeker een eere saluut toe, dat wij hen bij deze gaarne brengen. Volharding in den Strijd. De tooneelvereeniging „Volharding in den Strijd" heeft berloten op Zondagavond 4 Septembereene uitvoering te geven io het lokaal van den heer A. Gerris. Op deze uitvoering zullen ten beste gegeven worden, komieke scènes, voordrachten enz., alles zoo veel mogelijk in verband met het feest van deu dag. Wij twijfelen niet of de ijverige vereeniging zal van die uitvoering, welke zeer in ieders smaak zal vallenhet beste succès hebben. Aanbesteding. Afloop aanbesteding van een huis en looierij voor deu heer G. van Delft-van Drunen alhier, architect de heer Jos. van Ree. Inschrijvers waren de heeren A. Aarts f7559. H. van Well f7600. H. C. van der Meijs, Bezooien f8160. A. Michael, Loonschendijk f8265, G. van Dijck f 8300. G. de Bent en Co. Nieuwkuik f 8443. C. Vivie 18590. G. vau Huiten f 8900. Wedstrijd der Bossche wieler club „De Adelaar." Men schrijft uit 's Bosch Een gezellige drukte heerschte Zondag morgen reeds vroeg in onze stad, overal zag men fietsers en fietsen en dat alles natuurlijk naar aanleiding van den wielerwedstrijd, die de Bossche wi;ler-club „De Adelaar* Zondag heeft gehouden. Ten 12V2 uur ging men in optocht, met de harmonie „Neerlandia" der firma Goulncy en Baar aan het hoofd, die eenige vroolijke marschen deed hooren, naar het terrein van den wedstrijd, Sluis I. Precies 10 minuien voor half twee, werd het seinschot gelost en als de wind ging het den weg op. Elk mededinger zccht zijne gangmakers en nu maar gespurt om het eerst den weg, die liep over Den Dungen Schijn- del—St. Oedenrode met één keerpunteen afstand van 40 KM., te hebben afgelegd. Kon men verwachten dat een mooie tijd zou worden gereden, men bedroog zich hieri* niet. De uitslag was le prijs, gioote gouden medaille, H. M, Eugbersen, Breda, 59 min. 523/5 sec. 2e prijsgroote verg. zilv. medaille, J. Schrauweu, Amsterdam, 59 ra. 524/s sec. 3e prijs, groote zilv. medaille, Chr. Broos, Rosendaal, 59 min 53]/5 sec. 4e prijs. zilv. medaille, J. van der Knoop, Vlaardingen, 60 min. 5 sec. Extra-prijseene zilveren medaille, voor dengene, die het eerst het keerpunt bereikte, werd behaald door den heer H. M. Engbersen, Breda. luhuldigingsfcesten. Bij de Inhuldigingsleesten te Amsterdam zullen iu het geheel vertegenwoordigd zijn 130 buitenlandsche bladen, illustraties, revues enz. met 140 personen, waarbij dan nog komen een 20tal dames, die in gezelschap der ver tegenwoordigende heeren komen, benevens een 30-tal congressisten en leden van het Cen- traal-bureau. Marechaussee. Te Arnhem is in een bijeenkomst van de officieren der Kon. Marechaussee de 80e verjaardag der vestiging van het wapen in Nederland feestelijk herdacht. De oudste luitenant-kolonel van het wapen hield eene toespraak die zeer werd toegejuicht. On derscheidene hartelijke telegrammen werden outvaugen, waaronder in de eerste plaats moet worden vermeld dat van H. M. de Koningin. Waaghalzerij Een 3-tal knapen van 7 eu 8 jaar op Urk, waagden het met een bootje de haven uitte roeien, om zich op zee door het uitwerpen van hoekwant bezig te houden met het van gen van botjes. Na een tijdlang hiermee bezig geweest te zijn, zouden ze teruggaan, doch dat gelukte hun niet. Door den sterkeu stroom was het hun onmogelijk de haven te bereiken en uitgeput door het vele roeien dreven ze zeewaarts. Gelukkig werden ze opgemerkt door een oude vrouw, die den visscher H. Post op den toestand der jongens opmerkzaam maakte. Deze begaf zich dadelijk naar zijn schuit, heesch de zeilen, verliet de haven, en hoewel er zeer weinig weinig wind was, mocht het hem toch gelukken de kleine visschers te bereiken. Het bootje werd op sleeptouw ge nomen en met de opvarende des avonds veilig in de haven gebracht. tiered. Dezer dagen ontdekte schipperDe Niet van de >3 gezusters*, reeder Vellemans te Maassluis, een sloep die hulpeloos in volle zee ronddreef. Toe hij die naderde, bleek het, dat er zich vier menschen in bevonden, Hij had het geluk deze opvarenden te redden. Zij gaven op tot de bemanning (4 man) te behooren van het Engelsche kofschip „Anna", thuisbehoorende te Alloa, dat door lekkage gezonken was. Hedenmiddag werden de schipbreukelingen met de trein van 1.4 van Maassluis naar Rotterdam vervoerd en voorloo- pig in het Zeemanshuis onder dak gebracht.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2