Nummer 62. Zondag 7 Augustus 1898. 2leJaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Eerste Blad. Bekendmaking-. ANTOON TIELKN Dit nummer bestaat uit twee bladen. Feestelijke Ontvangst en Installatie, U1TGEVEK "Waalwijk. van den EdelAchtbaren Heer K. A. M. ridder de van der Schueren, als Burgemee ster van Waalwijk, op Woensdag 3 Aug 1898. Prachtig schitterde de zon aan den hel deren hemel en goot hare goude stralen uit over de kleuren onzer nationale vlag, die vroolijk wapperde van alle huizen in de gemeenteter eere van de blijde inkomst van burgemeester de van der Schueren, wiens sympathieke persoonlijkheid reeds bij zijn eerste bezoek aan Waalwijk, allen voor zich iu hooge mate had ingenomen. Hoezeer dit het geval was bleek ook thans. Overal langs den weg, dien ZEd. zou pas- seeren, vooral in en in de nabijheid van het station verdrong zich eene belangstellende menigte om den nieuwen burgemeester goed te zien en toe te juichen. Op liet perron bevonden zich de leden der commissie van ontvangst uit den Ge meenteraad, de heeren van Schijndel en van Dooren en de secretaris - Van Liernpt, be nevens de wethouder Gragtmans en het oudste raadslid Quirijns. Verder bevond zich ook daar een talrijk publiek. Bij aankomst van den trein ten 1.58 hief de harmonie „St. Criapijn" van Waalwijk en Bezooienop het perron opgesteld, fanfares aan. Na uitgestegen te zijn werd de burge meester onder luide toejuichingen van het publiek, door de leden der commissie naar de wachtkamer geleid, waar ZEd. Achtb. werd ontvangen door de heeren Gragtmans en Quirijns. Eerstgenoemde sprak den bur gemeester ongeveer de volgende woorden toe Edel Achtb. Burgemeester „Eene vereerende taak is mij opge dragen door den raad onzer gemeente, namelijk om u Edelachtb. met den nestor van den gemeenteraad, den lieer Quirijnste bégroeten bij het binnen treden onzer gemeente. Een hartelijk welkom, Edelachtbare Burgemeesterzij u toegeroepenniet enkel namens den raaddie ons af vaardigde doch ook roep ik het u toe, in naam van alle gemeentenaren, hier al of niet tegenwoordig De belangstellingdie gij hier reeds kunt opmerken,Edelachtb. is een bewijs, dat Waalwijk's ingezetenen niet onver schillig zijn het hoofd te kennen, dat hen gaat besturen. De goede indruk, dien u Edelachtb. hier achterliet bij uw kort bezoek voor cenige dagenis reeds tot hen doorgedrongen en de aanwezigheid van zoovelen bewijst hoe de ingenomenheid algemeen is, met Harer Majesteiis keuze. Wees welkom daarom, o burger vader, hetwelk ik u nogmaals toeroep in naam der gemeentenaren; moge het u gegeven zijn eene lange reeks van jaren met moed en wijs beleid, voor spoed en vrede te verspreiden in onze schoone gemeente. Nogmaals welkom in Waalwijk, leve de burgemeester Het publiek stemde luide in, en nogmaals weerklonk geestdriftig, leve de burgemeester! Deze betuigde in korte bewoordingen zijnen dank, voor de woorden van den heer Gragt mans en over 't algemeen voor de hartelijke ontvangst hem hier bereiden zeide ge troffen te zijn door de belangstelling, die, hoewel de vorige maal hem reeds in zoo ruime mate was betoondthans nog grooter scheen te ziju te oordeelen, naar de groote menigte, en sprak daarbij de hoop uit, dat Waalwijk tijdens zijn bestuur zou groeien en bloeien. Luide bravo's. Hierna begaf men zich buiten bet station waar ZEdelaohtb. door de steeds aangroeiende menigte met luide hoera's werd ontvangen, en namen in den eersten landauer plaats: de Edelachtb. heer burgemeester, de heeren Quirijns en Gragtmans. Vervolgens een landauer, waarin waren gezeten de leden der regelingscommissie, de heeien Van Schijndel en Van Dooren en de secretaris de heer Van Liernpt. Voorop ging de harmonie ,/St. Crispijn//, die eenige vroolijke marschen deed hooren. Het rijtuig van ZEdelachtb. was geëscor teerd door gardes d'honneur te paard, die er zeer fijn uitzagen. Zoo trok de stoet stapvoets de straat dooromgeven door eene krioe lende en joelende menigtewier aantal ge rust op een paar duizend kan worden ge schat, voort, tot aan de school, alwaar de schooljeugd stond opgesteld en het hoofd der school den nieuwen burgervader toesprak als volgt Burgemeester „'t Is onsonderwijzers, een groote eer u bij uwe intrede in deze gemeente met een enkel woord te mogen begroe ten. Benoemd tot burgemeester van Waalwijk is u onze onmiddellijke chef gewordenis aan u in de eerste plaats de zorg voor het onderwijs opgedragen. Moge het u gegeven worden hier werk zaam te zijn tot bevordering van den bloei en welvaart onzer schoone ge meente tot den bloei vooral van het onderwijs der jeugddat een zekere waarborg is van de welvaart eener plaats. Met dezen wensch, burgemeester, heet ik u, namens het personeel dezer school hartelijk welkom in ons midden. Een der jongens zeide hierna het volgende: Burgemeester //Namens al de kinderen van (leze school burgemeester, roep ik u een har telijk welkom toe in deze. qeineerte. Wij hopen dat de goede God uw be stuur moge zegenenopdat het Waal wijk tot voordeel strekke, dat hij u een lang en gelukkig leven schenke, om hier langen tijd burgemeester te kunnen zijn. Ik heb de eer, burgemeester, u hierbij aan te bieden een tweetal verzendie wij in den korten tijd welke ons gegeven was nog hebben kunnen leerenom u toe te zingen. Dat u dat weinige voor lief neme bij de verzekering, dat wij allen u onze kinderlijke liefde ruimschoots willen schenken. Een der meisjes bood daarna den burge meester een bouquet aan. Al de kinderen zongen bij deze gelegen heid de volgende liederen Het hartelijk welkom in dit uur, O Vader der Gemeent' Roept U vol geestdrift en met vuur De Jeugd, hier thans vereend; //Smaak vreugde op Waalwijk's dierbren grond //Regeer er jaren lang, Zoo klinkt de wensch op dezen stond Van iederen stand en rang. Zend God Uw rijksten zegen neer Bekroon Gij zijn bestuur, Dat voorspoedwelvaart hier regeer' In eindeloozen duur. Blijv' alles hier in vree vereend In liefdetrouw en deugd Dan wordt zijn werk in onz' gemeent' Ons heil en Uwe vreugd. De burgemeester dankte hierop voor de hartelijke ontvangst, hem door de onder wijzers met de kinderen bereid en beloofde van zijn kant alles voor 't onderwijs te doen, wat in zijne macht zou zijn. Hoera's. Omstuwd door eene jubelende menigte arriveerde de burgemeester met zijn geleide teil ongeveer half drie (plaatselijke tijd) aan het gemeentehuis, waar de harmonie „l'Espé- rance" stond opgesteld en bij aankomst van ZEd. Achtb. fanfares aanhief. In de vesti bule die evenals de trappen en de raadszaal kwistig met groen en bloemen versierd was, werd ZEdelAchtb. ontvangen door den pre sident der commissie van ontvangst, den heer Al. Verbunt, die den burgemeester in het gemeentehuis welkom heette en ZEd. Achtb. met gezegde commissie naar de raadszaal geleiddevoorafgegaan door een vijftal in 't wit en blauw gekleede bruidjesde jonge juffrouwen Gragtmans, Van Liernpt, Wies man u Van Roessel en Van de Werff. Bij het binnenkomen der raadszaal bood eerst genoemde den burgemeester een bouquet aan. Nadat de burgemeester en de raadsleden hunne zetels hadden ingenomen opende de oudst wethouder de heer Jud. Timmermans Wz. de plechtige openbare raadsvergadering. Het voorlezen van de notulen der vorige vergadering werd uitgesteld tot de volgende. Hierna werd voorlezing gedaan vari een schrijven van ZEx. den heer commissaris des koningshoudende kennisgeving van het koninklijk besluit tot benoeming van K. A. M. ridder de van der Schueren tot burge meester van Waalwijk benevens de ver melding dat de beëediging heeft plaats gehad den 3 Augustus 1898, en daarna werd voor gelezen de benoeming van H. M. Na het vervullen van deze formaliteit hield de voorzitter de volgende rede: Ridder De van de Schueren, EdelAchtbare Heer Burgemeester, //Het behaagde Hare Majesteit de Koningin weduwe Regentes, u te be noemen tot Burgemeester van Waalwijk, alzoo wij u als hoofd der gemeente als onzen voorganger en leider begroeten. Eu mij als oudste wethouder is de vereerende taak opgedragen u bij de aanvaarding van uw ambt welkom te heetennamens den raadnamens de gemeente ambtenaren en niet minder uit naam van de geheele bevolking, wier ingenomenheid u ten tweede male op zoo onverholenzoo sterk sprekende wijze gebleken is. Mijnheer de burgemeester, een ruim veld ter bearbeiding op velerlei gebied staat hier in deze aanzienlijke gemeente voor u open. Belangrijke werken en aangelegen heden in het naaste verschiet, zullen uwen lust tot arbeid prikkelen. Er is werk te over Maar aanvaard van mij de verzekering, dat, waar gij de belangen van Waalwijk wilt behartigen, de raad u met al zijn vermogen ter. steun zal zijn. Moge dan onder Gods machtigen Zegen uw bestuur vruchtbaar wezen, en tot meerderen bloei, heil en voorspoed van Waalwijk strekken. Vergun mij u met het teeken uwer waardigheid te omhangen. En hiermede mijnheer de burgemees ter verklaar ik u als voorzitter van den gemeenteraad geïnstalleerd. Door luide kreken van „Leve de Burge meester" stemde de raadsleden en het talrijke op de tribune aanwezige publiek iu met het gesprokene. De burgemeester het woord genomen heb bende, sprak ongeveer het volgende: Edelachtbare Heeren „Uit de voorgelezen stukken is u gebleken dat het H. M. behaagd heeft, mij te benoemen tot burgemeester dezer aanzienlijke gemeente en dut ik, de bij de wet gevorderde eeden heb afgelegd. In de eerste plaats breng ik hulde aan H. M. voor het in mij gestelde vertrouwen. TeveDs breng ik dank aan allen die mijne solicitatie en benoe ming op eenigerlei wijze bevorderden of steunden. U vooral, mijnheer de wethouder betuig ik mijne diepgevoelde erkentelijkheid voor de ondubbelzinnige gelukwenschen, door u uitgebracht. Hoogst aangenaam was het mij van u de toezegging te mogen ontvangen die ik trouwens meende te vragen, van de krachtige medewerking en voorlich ting van het gansche gemeentebestuur. Ik durf mij vleien daarbij ook te mogen rekenen op de medehulp van alle gemeenteambtenaren. Mijnerzijds stel ik mijne beste krach ten ten dienste der gemeente Waalwijk beschikbaar; ik hoop onder medewerking van en in eensgezind overleg en be hartiging met u allen, de in uitzicht zijnde groote werken tot stand te mogen brengen, in 't belang en tot bloei der gemeente Waalwijk en hiermede verklaar ik het voorzitterschap te aanvaarden.* „Leve Waalwijk." (Langdurig applaus en geroep van „Leve de burgemeester".) Aan de orde was nu het verkiezen van een ambtenaar van den burgerlijken stand. Gekozen met algeraeene stemmen K. A. M. ridder de van de Schuerendie onder dankbetuiging voor dit nieuwe blijk van vertrouwen, verklaarde de benoeming aan te nemen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering Na afloop der vergadering begaf zich de burgemeester, in gezelschap van de raads leden naar het balcon van het gemeentehuis, waar hij met aanhoudende „Vivats" door de De Echo van het Zuiden, Waalwykscbe en knplnalscle Courant, Di Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door liet geheele rijk f1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent-per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adole Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. I)e burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat het door heeren gedeputeerde staten van Noordbrabant opgemaakte kohier voor de belasting op de paarden, alsmede op de als trek dieren gebezigd wordende muildieren of muilezels, ezels, runderen en honden, van heden af gedu rende 8 dagen ter secretarie alhier ter inzage van de ingezetenen is nedergelegd. WaalwijkAug. 1898. De burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1