Spanje en de Vereenigde Staten MIIKM GÜOOT, J. C. MARKS EN ZOON, van electrische geleidingen, IUISH0UDEL1JKE ARTIKELEN, Opruiming van: GEWEREN IIE WEI). W. 6. VAAGS w. Papief-Stuck-Aitikeien, alsi Agent-Bode. l Advertentiën, DANKBETUIGING. Verkrijgbaar: Win Ier ha 'timen MAGAZIJN van alle JACHT ARTIKELEN. Jos. Dielmann, VERZEKERING- MAATSCHAPPIJ Wed. W. G Vaags. Maandag 8 Aug. V, u, Chateau Margaux. Cotelettes de Ris- de-veau aux champignons, Points d'asperges. PomiÉs agassac. Homards frais a la Mayonnaise. a 45 cent per pond bij Lampen en Kooktoestel- len, aan verminderde prij zen. w A AL WIJK, W apens Schilden met beeltenis der Koningin Kronen, enz. Voor de inmaak Nikkelwaren Voor H. timmerlieden. 's Bosch, Wed. V. J. GERRIS, Als boven. puike eigen geslachte slachter, BEZOOIEN. KoperslagersWAALWIJK, zooals: Emaille Braadpannen, Kof fie- en Theepotten, Melk- en Waterkannen, Meel- en Sui kerscheppers, Water- en Toi letemmers en eene fijne sor teering Blikwerk. Voor H.H. jagers 't goedkoopste adres van: Verder: poetsolie en Weenerkalk, brandspiritus, naphta, terpe— tijn, Brusselsch aard, blauw steen, potlood, bruineersel en witsel, enz., enz. hij de Haven, Heeft ontvangen eene groo te partij Ill li Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het leveren van BESCHILDERDE Modellen en teekeningen ter bezichtiging. SchilderWAALWIJK. 3 groote keuze in bussen en flesschen, van de meest gere nommeerde soorten, ook losse deelen daarvoor verkrijgbaar. Paraplu- en kleerstandaards Gegoten en geslagen émaille- waren. GXFTVRIJ- Koffiemolens en trommels brood- en beschuittrommels en provisiebusjes met op schrift. 3 9 Horlogemaker opeengehoopte menigte werd toegejuicht. De harmonie „l'Espérance* voerde intusschen een nummer uit. Toen dit geëindigd was, sprak de burgemeester, zichtbaar bewogen, Waalwijks ingezetenen eenige uit het hart voortkomende woorden toe, zegde hun dank voor de ondubbelzinnige blijken van harte lijke toegenegenheid hem heden op nieuw betoond en herhaalde de reeds, aan den raad, de afgevaardigden van 't volk, gedane toe zegging, van zijne beste krachten ouverdeeld te zullen wijden aan de bevordering van Waalwijk's bloei en welvaart. Deze toespraak werd uitbundig toegejuicht en beantwoord met den kreet van „Leve de Burgemeester.u Van de hierna geboden gelegenheid om den burgemeester hunne opwachting te ma ken werd door vele corporaties en afzonder lijke personen gebruik gemaakt. Onder de corparaties zagen wij de vol tallige kamer van koophandel; de president feliciteerde namens haar den burgemeester en wees er op dat de belangen van handel, scheepvaart en nijverheid gepaard gaan met de gemeentebelangen dat de hoofdbronnen dezer gemeente en der geheele streek bestaan in industrie en handel, dat de kamer als orgaan daarvan, met vertrouwen op den steun en°de medewerking van den nieuwen bur gemeester hoopte te rekenen. De burgemeester gaf in zeer welwillende bewoordingen te kenuen dat hij met bijzonder genoegen en veel belangstelling verno men had, dat in deze gemeente eene kamer van koophandel bestaat en dat hij volgaarne en steeds, waar het hem mogelijk zal zijn handel en nijverheid van Waalwijk en om streken zal bevorderlijk zijn. Hij beloofde zijnen steun aan de kamer daar, waar het hem zal gegeven zijn die te kunnen be vorderen. Verder merkten wij op H H. officieren der dd. schutterij, de Eerw. heeren geeste lijken en predikant, gemeenteambtenaven, geneesheeren en tal van andere personen. Ten 5 ure begon het diner, door de raads leden in de raadszaal hunnen nieuwen voor zitter aangeboden. Het menu luidde als volgt Hors d'oeuvre varié. Sherry- Potage a la Peine. Moet Chan don* Timbales de volaille. Bordeaux- Saumon a la hollandaise. Jeunes Carottes, See Mouseline. IIaüt-Sauternes. Pilet de bocuf, Haricots verts. Pommes duchesseSee. Périgueux. Salade laitue. Rüdesheimer. Dindonneau-Compote Macédoine. Bourgogne Volnay. Pouding Maresquino. Glacés. Pruits. Dessert. Eruits. tenen u tot loon moge strekken na gedanen arbeid. Namens de ingezetenen en bier aan wezige raadsleden roep ik u nogmaals toe Leve onze Burgemeester!* De heer A. van der Heijden, commissaris van //Oefening en Vermaak* hield eene rede over de schoone Kunsten in verband gebracht met de ontwikkeling van de jeugdwelke rede zeer werd toegejuicht. Ten slotte betuigde de burgemeester nog maals zijnen dank voor al de eerbewijzen hem aangedaan en nam te ruim 9 uren af scheid van zijne gastheeren en begaf zich per rijtuig naar Tilburg. Donderdagvoormiddag was ZEd.Achtbare echter weder in onze gemeente terug, ver gezeld van Mevrouw zijne Echtgenoote. Tot nader onderricht van onze belang stellende lezeressen en lezers kunnen wij mededeelen dat ZEd. Ach tb. in afwachting dat er eene geschikte woning voor zijn huis gezin in Waalwijk beschikbaar komt, eenige apartementen gehuurd heeft ten huize van den heer C. de Greeff-Ver wielalhier. Waarschijnlijk Maandag a.s. zal ZEd. Achtb. zich dan in onze gemeente vestigen en zelf de teugels van het bestuur in hsnden nemen. Hij kan er van verzekerd zijn dat hij Waalwijk van harte welkom zal zijn. Wij hopen dat de aanvankelijk goede indruk door ZEd. Achtbare op Waalwijk en door Waalwijk op ZEd. Achtb. gemaakt, van voortdurenden aard moge blijken, tot zelfvoldoening van den burgemeester en tot heil en voorspoed der ons zoo dierbare ge meente. Leve Waalwijk Leve de Burgemeester Onnoodig te zeggen dat de verschillende wereohten en wijnen, geleverd door de gun stig bekende keuken en kelders van het hotel Verwielzoomede de bediening, uit muntend waren en aller goedkeuring weg droegen. Gedurende het diner deden zich bij af wisseling hooren de beide bovengenoemde harmonieën en de liedertafel „Oefening en Vermaak* van Waalwijk en Bezooien. De wethouder Timmermans bracht ge durende het diner een toost uit op den bur gemeester en verzocht den heer Verbunt de leiding van dit feestelijk samenzijn op zich te nemen. De burgemeester stelde vervolgens een dronk in op H. M. de koningin, waarna de heer Verbunt, ceremoniemeester ongeveer bet volgende zeide „Als voorzitter der feestcommissie is mij de eervolle taak opgedragen om namens de raadsleden LEd. onze hulde en sympatic aan te bieden. Liever had ik deze taak aan betere krachten toevertrouwd gezien doch ik verzoek uw aller toegevendheid, mocht ik in woorden te kort schieten. Spreekwoordelijk zegt men wel eens, het gras is mij voor de voeten wegge maaid, want na zoovele mooie woorden van onze heeren wethouders rest mij alleen, om in herhaling te treden. Enfin ik wil kort zijn. ZEdel Achtb. Heer ridder de van der Schueren, Burgemeester van Waalwijk; wij feliciteeren u nogmaals van harte met uwe benoeming en hopen dat Waal wijk onder uw bestuur, geholpen door de welwillendheid van het dagelijksch bestuur en eensgezindheid der raadsle den moge groeien en bloeien, en dat de a'lgemeene sympatie van alle ingeze- Oorlog of vrede Woensdagmorgen heeft president Mac Kinley de verklaring afgekondigd dat hij officieus het bericht ontvangen had vau Spanje's toestem ming in de vredesvoorwaarden. Elk oogen- blik wacht hij het officieele antwoord en, al was dat gistermiddag nog niet in zijn bezit, thans zal het Washington wel reeds bereikt hebben en hiermede is dan de oorlog feitelijk ten einde. Na vier maanden van wereldberoerende opschudding zal dan de vrede gesloten worden en de beschaafde maatschappij zal herademen nu zij de toekomst met wat meer vertrouwen, geruster en met meer bewustheid tegemoet kan zien.De periode van droeve verwikkelingen is dan voorbij. Spanje heeft met het begin der vredeson- deihandelingen het doornenpad betreden Het oogenblik is gekomen waarop het zich cle laatste resten van een vroeger geweldig kolo niaal bezit zal zien alnemen. Er is geen twijfel meer, Kuba is voor Spanje verloren, al heeft maarschalk Blanco ook nog eens ver klaard dat hij de Spaansche vlag tot zijn laatsten ademtocht beschermen zal. Ook Por torico zal Spanje moeten afstaan en de waar schijnlijkheid is groot dat het de Philippijnen, zoo niet aan de Amerikanen, dan toch aan de opstandelingen verliezen moet. Hoe het met deze eilanden gaan zal, de vredesvoor waarden moeten het uitmaken en men zal goed doen zich tot zoolang maar niet te ver op het gebied der veronderstellingen te begeven. De Spanjaarden op Cuba zouden zeker veel liever zien dat Amerika het eiland annexeerde, dan dat het Cuba de vrijheid gaf. In het laatste geval toch zijn zij aan de wraak der opstan delingen overgeleverd. Op Portorico schijnen de bewoners de ver drijving van Spanje niet met leede oogen te zien, althans wij vernemen dat de Amerikanen bij hunne landing met vertoon van geestdrift zijn oulvangen. Groote verwikkelingen zullen zich, wat Cuba en Portorico betreft, zeker niet bij de vredes onderhandelingen voordoen. Een vraag van minder beteekenis, maar die toch waard is gesteld te worden, vonden, wij in het Berliner Tageblattwat zal er ge beuren met de beeudereu van Columbus die in de kathedraal van Havana rusten? Zal Spanje die bij de vredesvoorwaarden opei- schen Het is te hopen voor de nage dachtenis van den grooten ontdekker; want al heeft Spanje op dit oogenblik heel weinig reden hem dankbaar te zijn voor zijn out- dekking van de nieuwe wereld, de gedachte moet ondragelijk wezen, dat op zekeren dag een tweede Baruum het gebeente van Co- lombus door de steden van de Unie sleepeu zal, om ze voor een dollar entree te laten zien, terwijl het Yankee doodle gespeeld wordt op een ellectrische orchestrion bij den ingang. Reeds nu houdt de Spansche pers zich bezig met de vraag, wat er in Spanje gebeuren zal na den vrede. Sagasta, ofschoon hij even onschuldig aan destreDge voorwaarden tot dien vrede is als iedere andere Spaanjaard, is op het oogenblik de meest gehate man in het overwonnen rijk. Natuurlijk moet Sagasta da delijk na den vrede aftreden, zeggen de oppositiebladen, en de conservatieven hebben zich in de toekomst geheel op den achtergrond te houden. Sagasta moet echter volstrekt niet van plan zijn af te treden. Hij zal integendeel met de conservatieven het bewind blijven voeren en middelen beramen dat Spanje zich zoo spoedig mogelijk hersteIt. 1 er beraad* J slaging zijn maarschalk Campos en de heeren Silvela, Mon'ero Rios, Verga del Armije en j Robledo in Madrid aangekomen. De regeermg j zal de Cortes zeker niet voor den herfst bij- eenioepen. Als hei antwoord van de Ver eenigde Staten aankomt, zullen de ministers zich dadelijk in raadzaal vereenigen om de officieele aanvaarding van den vrede af te kondigen, wat, naar men gelooft, zonder groote vrees voor tegenstand bij het volk zal kunnen geschieden. Van Cuba is te Washington bericht ontvan gen van een hevigen strijd tusschen Garcia, den opstandelingenleider, die zich bij Mayari in de buurt van de Nipe-baai bevindt, en een afdeeling Spanjaarden die zich trachtten te vereeniaen met het gros der troepen te Hol- guin. Garcia moet overwonnen hebben of althans zijn stelling hebben behouden. Volgens Cubaansche berichtgevers sloegen de opstan delingen de Spaansche cavalerie terug en veroverden zij twee kanonnen. Waarschijnlijk hebben de Spanjaarden een open weg wi'len breken door de Cubaansche liniën naar de hoofdstad. De Cubanen hebben door deze overwinning den Amerikanen zeker een grooten dienst bewezen. Ook van de Philippijnen is geen belangrijk nieuws, hier is echter de gewelddadige oplos sing eiken dag te verwachten. Van het Vaticaan is bij de regeering m Washington het diinger.d verzoek gekomen maatregelen te nemen opdat, bi; de aanstaande inueming van Manila door de opstandelingen niet een algemeene priestermoord plaats heeft. Per telegram heeft daarop de Amerikaansche regeering aan generaal Meritt en admiraal Dewey gelast alles in het weik te stellen om gewelddaden tegen de geestelijkheid en andere bewoners, evenals plnndering beslist te voor komen. Vergeefs is indertijd getracht den bisschop en de geestelijkheid van Caviié tegen de troepen van Aguinaldo te be schermen. De onmogelijkheid inziende allen, die ons op ons dubbel feest belangstelling toonde afzonderlijk te bedankenverzoeken wij vrienden en bekenden vriendelijk deze har telijke dankbetuiging te beschouwen als aan ieder persoonlijk gedaan. BRUNO DE NOO. G. A. DE NOO- WOLTERS. 's-Grevelduin-Capelle, 6 Aug. 1898. bevelen zich beleefd aan, tot den aanleg met bijlevering van alle daartoe benoo- digdheden. en alle andere Aanbevelend ALS BOVEN. Aanbevelend EEN GROOTE vraagt op alle plaatsen geschikte en ijverige personen voor tegen genot van provisie en incasseerloon. Borgstelling, groot f100, vereischt. Brieven franco onder lett. V. Z. aan het Bureau der Provinciale Noordbrabanische en s-Hertogenbossche Courantt Kerkstr. 's-Bosch. I BB w SC X w a* BB P3 aj SS 90 O sr 5" Een prachtige collectie Koffiekannentheepotten, suikerva zen sigarenbekers, fijne schenkbladen met nikkelen randboterkoelers, de echte Alpaccalepels en vorken, vleesch- vorkjeskoffie- en theelepeltjesal deze nikkelwarcn gegarandeerd echt. Verder voorhanden ruime keuze Toonbankbascules, maten en ge wichten. Een groote sorteering gereedschap, steek beitels van de beroemde fabriek Atkinson Brothers Sheffield, Engelsche en Ameri kaansche zagen, hakvermoor, kant en schaaf beitels merk De Klok, Beleefd aandevelend 99 ft ft 9 O O a sc sa P3 as H 9 99 ft II 40 Vugterstraat H 40 zal te raadplegen ziju te Waalwijk, bij mejuffrouw van 11 uur voorm. tot 4 uur namiddag. Onder aanbeveling,

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2