Aanbesteding. Burgemeestei en Wethouders Frits Müllers, V erzarneJt gebruikte Postzegels het goed Werk van Bethlehem te Advertentiën AANBESTEDEN: K roningsfeesten De ondergeteekende beveelt zich aan, voor het beschilderenen versieren van huizen, leveren van decora ties, en verder alles, wat voor deze gele genheid noodig kan zijn. WAALWIJK. Vaals (Limburg). Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. Dinsdag 16 Aug. 1898 Het verbouwen der tee- kenschool en veldwach terswoning. Handelsberichten. X. Aanbevelend UEd. Dw. Dien. van alle Landen zelfs de meest gewone ter bevordering van de geestelijke roeping voor arme kin deren. Kostbare religieuse aan denken zullen hen worden me degegeven. de prins en prinses van Wales wegens het ongeval, den prins overkomen, de inhuldiging van H. M de Koningin niet kunneu bijwonen, koningin Victoria bij die gelegeuheid waar schijnlijk vertegenwoordigd worden door den hertog en de hertogiu van Connaught. Hetzelfde blad weet te vertellen van nog een aantal vorsielijke personen, die de plech tigheid zullen bijwonen. Van verscheiden dier gas'en is ten onzent de naam niet genoemd, en de lijst schijnt wel in tegenspraak met het bericht, ook door ons vermeld, dat behalve naastbestaanden van ons koniulijlc huis, geen vorstelijke personen verwacht worden. Ziehier de lijst van den Westminster Gazette de prins en prinses Albert van Pruisen met hun zonen, de groothertog van Saxen-Weimar r*u zijn twee kleinzonen, de koning en koningin en princes van Wurtemberg, de prins en prin ses van Wied met familie, de kroonprins van Saxen-Kobitrg-Gotha, de prins eu prinses van Waldeck-Pyrmont, een aartshertog cn aarts hertogin van Oostenrijk, een grootvorst eu grootvorstin van Rusland, de kroonprins eu kroonprinses van Denemarken, de kroonprins vau Zweden en Noorwegen, de prins en prinses van Napels, de kroonprins en kroonprinses van Luxemburg, prins Albert van Belgié en de hertogin van Albany. De stoet van den intocht van Koningin Wilhelmiua te Amsterdam zal een overwegend militair karakter dragen. De stoet wordt ge opend door troepen lo. marechaussées. 2o. huzaren, 3o. rijdende artillerie, 4o. vesting artillerie. 5o. koloniale reserve, 60. mariniers, lo. grenadiers en jagers, 80. matrozen, 9o. schutterij van Amsterdam. Daarop volgt het eerste deel van de bereden eerewacht. De eigenlijke Koninklijke stoet zal zijn samengesteld uit zeven rijtuigen met paarden, vier met 4 paarden en het Konink lijk rijtuig dat door 8 paarden zal getrokken worden. H. M. «Ie Regentes zal naast Haar dochter in het Koninklijk rijtuig plaats nemen. Het rijtuig zal worden begeleid door den chef van het Militaire Huis der Koningin, C. H. F. graaf Du Monceau, den generaal-majoor, bevel hebber der eerste militaire afdeeling W. Rooseboora, den adjudant-generaal van H. M. de Koningin, den commandant en den onder commandant der eerewacht. Hierachter volgt het tweede gedeelte van de bereden eerewacht, gevolgd door een stoet adjudanten van H. M. de Koningin eD ein delijk de Indische vorsten met hun gevolg in schitterend uniform te paard. Militairen sluiten den stoet, die naar bere kening ongeveer 1000 meter lang zal zijn eu 10 minuten zal noodig hebben om een bepaald punt te passeeren. De werkliedenvereenigingen ten getale van 45 met ongeveer 6000 leden, zullen opgesteld worden in de Sarphatistraat, op het Frede- riksplein en in de Raadhuisstraat. De inhuldiging zal plaats hebben op de wijze als in de Grondwet beschreven en een staatskundig, geen godsdienstig karakter dra gen. De Rijksinsigniën worden voor de plech tigheid naar de Nieuwe Kerk gebracht, met uitzondering van het Rijkszwaard en den Rijksstandaard, die van het paleis naar de kerk worden gedragen, het zwaard door gene raal Karei Vau dei He'jden, de Standaard door den vice-admiraal Ten Bosch. De optocht te Amsterdam. De historisch-allegorische optocht, 7 Sept. in de hoofdstad te houden, zal bestaan uit drie afdeelingen In de eerste afdeeling komen de hoofd personen voor uit het begin van den vrij heidskrijg tegen Spanje. De hoofdgroep daarin wordt gevormd door Willem den Zwijgeromgeven door ziju vier broers en gevolgd door de beroemde staatslieden uit het laatst der 16e en het begin der 17e eeuw. In deze afdeeling is gelascht een vendel krijgslieden gekleed in het eigenaardige kleurrijke costuum uit het overgangstijdperk tusschen Hendrik III en Hendrik IV van Frankrijk. In deze afdeeling komen voor eenige zwaarddragers, krijgslieden gewapend met een tweehandig zwaard en schilddragers, knapen, die mooie geciseleerde schilden dragen; ook een groep piekeniers met geciseleerde har nassen en helmen. De wapenrustingen zijn alle nieuw en expresselijk voor deze gelegen heid gemaakt. De verschijning van een muziekkorps in oud Hollandsch costuum kondigt de tweede afdeeling aan. Deze stelt in 't algemeen den tijd voor van onze ooi logen met Spanje, Engeland Frankrijk den tijd waaiiu de republiek der Vereeuigde Nederlanden haar macht vestigde in Oost- en West Iudie. De eerste groep in deze afdeeling stelt voor Prins Mauriis met 10 generaals allen zwaar geharnast, prins Maunts zelf in verguld harnas; sommige zijner generaals in zwart of blauw harnas, zooals in dien tijd gebruikelijk was te dragen. Op deze groep volgen eenige zware door vijf paarden getrokken kanonnen en dan komt een vendel krijgsvolk, 50 man sterk, uit den tijd van Prins Maurits. Hierop volgt een allegorische voorstelling van Neerlands roem ter zee, voorgesteld door een groolen wagen, zeer rijk geornamenteerd, in zijn bouw herinnerende aan de ga'joenen, de irotsche zeekasteelen uit de I7e eeuw. Op dien wagen zijn tien van Hollands zeehelden (De RuijterTromp, Van Galen enz voorgesteld met veroverde vlaggen en kanonnen tropeeön en trommelszij zijn geheel in de schilderachtige gewaden uit dien tijd met breede bandelieren. De wagen wordt voorafgegaan door vlagdragers en Noordpool- vaardersHeemskerkB.irendsz, Gerrit De Veer en gevolgd door vlagdragers. Daarbij sluit zich aan een groep, voorstel lende Neerlands handel op Oost en West nut personages uit Oost- en West Indie en de Levant waarop het Holland der 17e eeuw zulk een belangrijken handel dreef. Wij vinden in deze groep een neger, Chineezen, JapanneezenArabieren, Turken, ook een kameel daartoe belangeloos door den heer Hagenbeek te Hamburg afgestaan. Ook Lap landers en Moskovieten ontbreken niet in deze groep. Hierbij sluit zich waardig aan een groep voorstellende de grondleggers van onze machl in Indie. Dan volgt een lOtal matrozen en een groep van de eerste gouverneurs generaal van de bezittingen der Oost Indische Compagnie en daarna een groep van de groote ontdekkers, als Tasman Van Noordt, Van Diemeu en enkele andere. Dan komt een groep personen, betrekking hebbende op het tijdelijk bezit van Brazilië. Johan Maurits van Nassau en raadslieden vormen het middelpunt van deze groep zij worden voorafgegaan door Negers eu Rood huiden en gevolgd door matrozen. De derde afdeeling stelt voor het tijdperk van vrede, van rustige ontwikkeling van kunsten en wetenschappen. Voorop trompetiers en een groot muziek korps in de kleeding uit den tijd vau stad houder Frederik Hendrik. Allereerst komt dan een krijgsvendel uit den tijd van Frederik Hendrik met de he rauten van Breda, 's-Hertogenbosch, Maastricht en Grol, de vestingen, door Fredrik Hendrik op de Spanjaarden veroverd. Op de vanendragers volgt prins Frederik Hendrik met pages tn stalmeesters. Daarna komen Willem It eu de Groote Keurvorst, een Engelsche lijfwacht in Staatschen dienst, een karos met drie vorstinnen. Amalia van Solms, gemaliu van Fredrik Hendrik, Louise Henriöite gemalin van den Grooten Keurvorst van Brandenburg eu Maria Stuart, gemalin van Stadhouder Willem II Daarna komen geleerden, uitvinders, indus trieelen, kunstenaars, ingenieurs. Vier blazoendragers dragende de blazoenen van de rederijkerskamer „In liefde bloeyende en de Academie van Samuel Coster vertellen ons, dat de letterkundige groep komt. Perso nen voorstellende .- Vondel, Hooft Coomhert, CosterBrederoö en Constantijn Huygens Brandt en Van der Goes vertegenwoordigen de gouden eeuw van de Nederlandsche letteren. Dan komt een groep Leeuwendalers, voor stellende de personen, die in dit stuk van Vondel voorkomen en dan korneu vier groepen voorstellende Neerlands roem op 't gebied der schilderkunt. Deze groepen beloven ongemeen fraai te worden, omdat de figuren van sommige schil derijen als van Rembrandt's Nachtwacht door personeu worden voorgesteld. Een muziekkorps in oud-Hollandsch costuum besluit den stoet. Atjch. De correspondent van de N. R. Ct. te Ba tavia seint Luitenant kolonel Willems is Maandag naai Telok Semawé vertrokken om er een legerkamp in te richten voor 21/2 bataljon, die een tocht gaan maken door Pasangan. Toekoe Oemar en Panglima Polim zijn op het oogeublik, naar het heet, in Langga. Dussen. Men is alhier reeds druk bezig om zich voor te bereiden voor het a.s. kro ningsfeest invallende 31 Aug. en 1 Sept. e.k. Zoo het zich laat aanzien zal het alhier niet aan feestvieren ontbreken. Ook ons fanfare korps en liedertafel hebben voor den avond van 31 Aug. een algemeene volksuitvoeriug besloten. Capellc 6 Aug. Onder de geslaagde voor de akre van hoofdonderwijzer behoort ook de heer N. van Oosterhout, te Bodegraven, oud- leeiling van de school in de Nieuwstraat. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) NABETRACHTING. De feestelijkheden ter gelegenheid der installatie van Waalwijks burgemeester,hebben voor de zooveelste maal den uitmuntenden geest van orde en gepaste vroolijkheid die bij dergelijke gelegenheden onze bevolking be zielt, aan het volle licht gebracht. Eén wenkje slechts was voldoende om, ondanks den korten tijd van voorbereiding, het huldebetoon zoo algemeen mogelijk te maken; en door geen enkelen wanklank is de leestelijke stemming zelfs maar een oogenblik gestoo d geworden. Onder zulke aangeuame voorteekenen het bestuur te kunnen aanvaarden, L een voorrecht dat wij twijfelen er geen oogenblik aan -- door den nieuwen titularis ten volle geap precieerd wordt. Zooals steeds, waren het onze veidienste- lijke en volijverige muziekverenigingen, die ook ditmaal de zwaarste taak hadden. De wijze waarop zij zich daarvan gekweten heb ben, verdient zeer zeker een bijzonder woord van dank en lof. Ware eenige aanmerking te maken, dan zou het misschien deze kunnen zijn dat men in eens van het goede te veel heeft gegeven. Indien ter rechtstreeksche huldiging van den burgemeester, St. Crispijn, het hadde gelaten bij zijne musicale begroeiing aan het station, en l'Espé.ance zich had bepaald tol hare ovatie bij de aankomst ten raadhuize en zoo men dan in den namiddag eene volks- muziekuitvoering op het marktplein had gegeven, dan zouden, dunkt mij, de bu<ge- meester en de raadsleden weinig minder, het volk, daarentegen, véél meer genoten hebben. Nu hoopte den ganscheo namiddagde menigte zich vóór het gemeentehuis op een. waar nieis bijzonders te zien, en weinig te hooren was. Immers het diner had plaats in het achtergedeelte van 't gebouw en door het geratel van wagens en karren, door het harnergeklop aan het nieuw hotel en door 't gekraai en gestoei der straatjeugd kwam van de overigens zeer mooie muziek, ook buiten zoo goed als niets tot zijn recht. Bovendien was, geheel onnoodig, de communicatie nu totaal gestremd. Zou men nog altijd niet inzien, dat eene gemeentelijke muziekkiosk voor Waalwijk al meer en meer onmisbaar wordt? Een treurig figuur maakte onze straatver lichting op den bewusten feestavond, 't Was wel is waar volle maan, maar vooral om en bij het gemeentehuis heerschte toch bijna volslagen duisternis. De directeur der gasfa briek in al zijn zelfgenoegzaamheid scheen zelfs vergeten te hebben, dat de beleefdheid vorderde althans aan het raadhuis, van waar de burgemeester per rijtuig vertrekken zou, de gaslautarens te doen ontsteken. Maar bovendien, waar zulk een groote menigte op de been was, had allicht iets kunnen gebeuren, wat het optreden der gemeentepolitie nood zakelijk maakte. Aan wien de verantwoordelijkheid, indien ten gevolge der duisternis dat optreden dan niet had kunnen plaats hebben, zooals het behoorde Aan wien Waalwijk, 5 Augustus 1898. WAALWIJK. Van 30 Juli5 Augustus. GEBOREN Johanna Jacoba, dochter van Jacobus van Heivoort en van Adriana Lansman. OVERLEDEN Johannes van Delft, 6 maanden. BEZOÜIEN. Over de maand Juli. GEBOREN: Clasina, dochter van LeendertKoe nen en Jenneke Kruijf. Ilendrika, Ge- rardad. van Gerrit Cornelis Dekker en Arnolda van den Hoven. Petronella Ja coba, d. van Cornelis Lambrecht Gelens en Johanna Verhelst. Franciscus Petrus, zoon van Johannes Dekkers en Elisabeth Clara van de Leur. Clasina Johanna, d. var. Nicolaas van Heijst en Johanna Blok. Gijsbertus Sibrecht, z. van Jacobus Both en Jacoba Maria Blok. Cornelia, d. van Leendert Bouman en Jacoba van der Pol. HUWELIJKS-AANGIFTE: AntoniusCornelis Brans, 33 jaren en Cornelia Musters, 28 j. Franciscus Verschuren, 31 j. van Waspik en Johanna Dolphina Wilhelmina de Greeff, 33 j. Anthonie Schoonen, 33 j., van Te- teringen en Wilhelmina Louisa Franken, 27 jaren. HUWELIJKEN Antonius Cornelis Brans, 33 j. en Cornelia Musters28 j. Franciscus Verschuren, 31 j. en Johanua Dolphina Wil helmina de Greeff, 33 j. OVERLEDEN: Alida Vriens, 53 j., echtgenoote van Peter van der Zaken. Maria Johanna van der Hammen, 8 weken. Maria van Stokkum, 32 jaren. Jacobus Martinusde Rooij, 59 j., echtgenoot van Johanna Jacoba Venus. SPRANG. Van 1631 Juli. GEBORENThomas Johannes, zoon van Jacobus Rijken en Catharina Johanna Rijken. Wouter Meus, z. van Johan Wilhelm Genuit en Johanna van der Poel. Arie An Iries, z. van Willem Jacobus van der Poel en Willemina Carolina van Wijlen. Jacobus Adrianus, z. van Roelof Johan Timmermans en Anna Maria Quirijns. HUW.-AFKOND.Abraham Johannes Nunnik- hoven, j.m., oud 34 j., van Chaam, met Ma ria Adriana de Roon, jd., oud 22 j. OVERLEDEN: Willemina Nieuwenhuizen, on gehuwd, 24 j. koetjes van 19 tot 12 Kg. zijn schaarsch en hoog in prijs. Men besteedde dezer dagen 70 a 72j/3 per half kilogram. Mooie zoollederhuidjes van pl.m. 15 Kg zijn ook goed aan verhoogde prijzen te plaat sen. Alleen voor zwaar zooileder van 20 èt 22 Kg. is weinig vraag zooals meestal in dit seizoen. Prijzen blijven echter zeer vast. Er werden den laatsteu tijd veel minder paar- dehuiden ingewerkt, zo >dat de voorraad paar- deleder gering is. Hoewel voor dat artikel nog geene verhoogirg is ingetreden, verwacht men toch betere prijzen, daar de behoefte nu reeds grooter is dan de voorraad. Het goede seizoen komt nu eerst aan. De priizen der schors zijn wel iets minder dan in het begin der campagne en in de eerste behoefte der looierij is voorzien. In vreemde looiraiddelen gaat bij veel aanbod niet veel om. DUSSEN. Boteraanvoer 160 kg. prijs van f0.80 1.10 markt gezet op fl.00 per kg. 33e Burgemeester van Waalwijk betuigt bij deze zijn oprechten dank aan de inge zetenen zijner gemeente, voor de vele blijken van belangstelliug bij zijne benoeming on dervonden en voor de hartelijke wijze, waarop zij hem Woensdag jl. bij gelegenheid zijner installatie hebben ontvangen. De Burgemeester voorn., IC. DE YAN DER SCHUEREN. Waalwijk, 6 Aug. 1898. van Waalwijk, zullen op 's morgens ten 11 ure, ten raadhuize aldaar. Bestekken en teekeningen te verkrijgen ter secretarie eu aan de gasfabriek tegen betaling van f 1,00 per stel. AANWIJZING op V r ij d a g den 12 Augustus, bevorens ll/t des namiddags. INLICHTINGEN te bekomen bij den gemeente-architect J. VAN DIJCK. WAALWIJK,4 Aug. 1898. De jaarmarkt werd druk bezocht. De handel was over 't geheel nogal levendig. Ter veemarkt was de handel vlug, bij flinken aanvoer. Prijzen voor fok vee weer iets beter. Kalfbeesten golden f110 f192.50 Dito vaarzen f 98 f 165 Jonge varkens aangevoerd 135 stuksver kocht van 1' 5.75 a f 11.75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 435 ke. van f 0.86 h f 0.94 per kg. Eieren 1 3.a 4.per 100 stuks. De huidenmarkten nemen allengs in voor raad toe. Te Antwerpen o.a. ziju belangrijke partijen in lossing. De prijzen zijn wel iets lager, doch men verwacht alleen afdoeningen van eenige be- teekeniswanneer er door importeurs nog meer concessieu op de prijzen woiden ver leend. Voor licht leder in alle soorten bestaat veel vraag. Licht goed in 't bijzonder B.-A. INLICHTINGEN te bevragen en Post zegels te zenden aan

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6