De hagelslag in Limburg. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Denemarken. zijn toch deed Duitschland geen keus, maar volhardde met het overig Europa in een onzijdigheid, die zich eenmaal zal wreken. Rusland ten slotte heeft wel is waar geen belangen in Amerika zelf, maar het staat te voorzien, dat dit land eerlang ook invloed zal gaan uitoefenen in Oost-Azië, waar het zwaartepunt ligt van JRuslands belangen. Dan zal het wellicht Rusland berouwen, Amerika's invloed niet gestuit te hebben, toen het nog tijd was. Het is ontegenzeglijk hard voor Spanje, zulke mooie kolonies als Cuba en Portorico te verliezen, maar zijn eer heeft het in ieder geval ongeschonden bewaard. Niet a-izoo de Vereenigde Staten. Alleen om de Cubanen van het Hondraaglijk juk,,-, van de „wreede tirannie" der Spanjaarden te verlossen, heette de oorlog ondernomen. En nu Portorico palmt Amerika voor zich zelf inéén, wel licht twee eilanden van de Spaansche bezit tingen in Australië verlangt het ook, en Cuba zal Amerika voorloopig maar besturen, daar de opstandelingen daar toch eigenlijk nog niet toe bekwaam zijn. Wie durft nu nog in ernst beweren, dat louter belangeloosheid, enkel afgrijzen over de Spaansche „gruwelen" en medelijden met de verdrukte Cubanen de Yankee's tot den oorlog dreef? Wie heeft het eigenlijk ooit geloofd Het spreekt vanzelf, dat deze onrechtvaar dige oorlog onwillekeurig de gedachte richt naar onze eigen koloniën in Oost en West Ook wij zijn een klein land, nog kleiner en zwakker dan Spanje. Ook wij hebben rijke en prachtige bezittingen, nog rijker dan Cuba en Portorico en de Filippijnen. En evenals de Vereenigde Staten al sedert lang op de West-Indische eilandeu vlasten, zoo worden ook onze bezittingen ons door meer dan één benijd. Wij denken niet enkel wel op de eerste plaats aan Engeland. Ook Frankrijk en Duitschland, Japan en de Vereenigde Staten zouden stellig graag den eilandengordel om den evenaar van ons willen overnemen. 't Is waar, de onderlinge naijver dier landen is voor het oogenbhk onze beste waarborgmaar op den duur kan die ons toch niet het rustig bezit onzer kolonies verzekeren, wanneer de macht het hoogste recht is geworden. Wat Spanje is weder varen kan ook ons overkomen, en daarom zien wij met kommer en angst de toekomst te gemoet. Het Christendom alleen kan redding en zekerheid brengenmaar door welke regeering worden de. beginselen van het Christendom nog met de daad gehuldigd K. O. De laatste dagen van Juni waren voor een groot deel van Limburg noodlottig. De rijke oogst, de hoop van den landman, de vrucht van een jaar arbeid wérd binnen eenige minuten verwoest. Het noodweer, dat op 22 Juni Zuid-Lim burg teisterde, beeft, over een breedte van ongeveer 3 K.M van af het Belgisch grond gebied bij Mesch tot aan de Duitsche grens bij Schinnen, nagenoeg 6 uren gaans, zijn treurig spoor achtergelaten. Geven wij, om het onheil, dat dit ontzet tend v. eer heeft veroorzaakt, naar waarheid te schetsen het woord aan den heer Quaedvlieg, die in de vergadering der Staten van Limburg vau 12 Juli jldaaromtrent het volgende mededeelde Om mij persoonlijk te overtuigen", zegt dit" Statenlid, „heb ik de gemeenten Mesch en een gedeelte der gemeente St. Geertruid bezocht. De gevolgen der ramp zijn er allerverschrikkelijkst. Rogge, tarwe, haver, boonen, in een woord, al de "veldvruchten, de tuingewassen en de boomvruchten zijn totaal vernield Van de verwoesting, die een ander onweer van af de Belgische grens bij Weeit tot de Duitsche bij Tegelen, over een lengte van ruim 8 uur gaans, in het Noordelijk gedeelte derzelfde provincie heelt aangericht, hebben wij ons door eigen waarneming kunnen over tuigen in de gemeente Roggel en Belfeld. De schade strekt zich in het eerste dorp over nagenoeg 4J/2 K.M. uit, maar over 3 K.M. is "alles verniel behalve de late haver, die nog gedeeltelijk tot verhaal schijnt te zullen komen. Van de aardappelen en de overige behakie gewassen, die tot aan den grond werden afgeslagen, maar weer zijn uitgewassen, blijft nog iets te hopen, maar zeer weinig. Dezelfde vernieling had in Belfeld plaats. De reiziger, die per spoor van Venlo naar Roermond gaat, heeft zich daarvan kunnen overtuigen. Met het oog op deze uitgebreide ramp en teneinde het mogelijke te doen ter gemoet- koming in de geleden verliezen heeft de Limburgrche Boerenbond in zijne algemeen, vergadering van 13 Juli besloten lo. De Boerenbonden van Limburg te verzo ken om, hetzij door eene Collecte onder de leden, hetzij op andere wijze eene gelde lijke bijdrage te willen beschikbaar stellen, ten behoeve der minvermogende bondsleden van de afdeeÜHgen Altvveert, Brunssum, Hcijthuijsen, Leveroij, Leuken, Moezel, Mar graten, Mheer, Neer, Noorbeek, Roggel, Swarlbroek, Ubachsberg, Voerendaal, Wijlré eti Wijnandsrade, die door hagelslag zoo zwaar zijn getroffeu. 2o. Tot het Dagelijksch Bestuur van den Nederlandschen Boerenbond de vraag te richten, of er zijnerzijds bezwaar bestaat te gen het doen van een beroep op de mede werking der Boerenbonden van de andere provinciën. Wij durven hopen, dat deze poging van den Limburgschen Boereubond, om onze zwaar getroffen bondsbroeders te ondersteu nen, zal slagen en dat dientengevolge het be wijs zal worden geleverd, dal de leus: één voor allen en allen voor één, geen ijdel woord is. De Voorzitter van den Limburg schen Boerenbond, JAN TRUIJEN. Spanje liecft de gestelde voorwaarden aan genomen Een officieel telegram uit Madrid, bericht dat Spanje zich onderwerpt aan de eischen die Amerika stelde, waarmede dus de vre destoestand is ingetreden. Men zou kunnen zeggen dat eigenlijk de vrede begonnen is op den 31sten Juli, toen de Fransche gezant Canrbon het Witte Huis te Washington verliet. De onderhandelingen die sedert gevoerd zijn gaan alle vredesbesluiten vooraf en de oorlog is nadien met slechts geringe kracht voortgezet. Het antwoord aan Amerika is te Madrid opgesteld in den ministerraad onder leiding van de koningin-regentes eti onderteekend door alle minis.e;s. 't Zal nu wel in het Witte Huis zijn aangekomen en men twijfelt te Mad. id niet dat Amerika de kleine be zwaren over bijzaken zal deelen. Overigens neemt Spanje onvoorwaardelijk de Ameri- kaansche eischen aan en het verzoekt de bepaling van een onmiddelüjken wapenstil stand opdat de Spaansch-Amerikaansche commissie die ie Parijs samenkomt niet beïnvloed worde door nieuwe oorlogsbedrijven. Dit is zeker een gegrond verzoek;de diplomatie behoort, om op eer, zuiver standpunt te komen, van dit oogenblik at den oorlog geëindigd te verklaren. Waarschijnlijk zullen van Washing ton uit orders uaar generaal Miles en naar generaal Merrilt en admiraal Dewey gezonden worden. De onderhandelingen van Sagasta met de partijleiders hebben dus tot spoediger resul taat geleid, dan wij mochten veronderstellen. Alle geraadpleegden behalve Weyler en Romero Robledo hebben tot den vrede geadviseerd. De leider der republikeinen Salmeron, heeft zijn oordeel gereserveerd tot de eerste samenkomst van de Cortes. Hij laakte de sluiting van dit lichaam van volks vertegenwoordiging in deze omstandigheden en hij zag daarin een der oorzaken van Spanje's ongeluk. De regeering, zei hij, heeft door deze sluiting, evenals door den censuur op de pers, de stem des volks gesmoord, zij blijft verantwoordelijk voor deze ellendige gevolgen Sagasta heeft deze meening blijkbaar voor kennisgeving aangenomen en de meerderheid aau zijne zijde weiend, heeft hij het vredes- ant woord verzonden. Tot leden van de Spaansche vredescommissie heeft het ministe rie aangewezen den hertog van Almodovar, Leon y Castillo en Merry del Val Wat de bijeenroeping van de Cortes betrelthet ministerie wil eerst, alvorens daartoe over te gaan, in Washington informeeren of men de parlementaire veigunning noodzakelijk acht voor de teekening van het definitieve vredes- tractaat. Die samenroeping kan echter op den ge lukkigen toestand van dit oogenblik geen invloed uitoefenen. Conservatieven en libera len, die beiden beslist zich voor den vrede hebben verklaardvormen een overgroote meerderheid hunne stemmen zullen de re geering volkomen machtiging geven. De Ultramontanen hebben wél geen bezwaar tegen den vrede en zij zullen er dan ook vóór- steir.menmaar zij meenen dat Spanje de aanval van Amerika in Europa zelf had moeten afwachten, omdat dan Europa zeker met kracht lusschenbeiden was gekomen. Gelukkig dat Sagasla deze ultramontaansche meening niet deelt. We hadden dan of Spanje's totalen ondergang moeten betreuren, of we hadden liet schrikkelijk ongeluk van een algemeeuen Europeeschen oorlog gehad. Men weet immers dat de meeningen over Europeesche interventie in dezen strijd van den beginne zéér verdeeld zijn geweest en dat Engeland b.v.b. beslist de partij van Amerika zou hebben getrokken. 't Had werkelijk, in het algemeen belang der menschheid niet voorspoediger kunnen gaan dan thans. De oorlog beëindigd en daarna Spanje en Amerika in kalm, bloedloos pailementair gevecht, waarin ten slotte Spanje wel in enkele opzichten toegeven, Ametika zijn -beslis e eischen in andere opzichten verzachten zal. Zooals te verwachten was, duiken er, nu de vredesomstandigheden zich in een gunstig spoor hebben begeven, enkele onrustbarende berichten op, Spanje betreffend. De rumoerige eerste bijeenkomst van de Cortes waarin, zooal niet vechtpartijen, dan toch hevige woordenwisselingen zullen val'eo, wordt met ophef aangekondigd. Ernstiger evenwel is wat verluidt van een te wachten Carlistischen opstand. De Carllsten, specu- leerend op den hevig gekwetsten trots van het „fiere Spaansche volk», zullen duizenden aan hunne zijde verzamelen »om vereend" het huidig staatsbestuur omver te werpen en de regeering van Carlos te proclameeren en in den nieuwen toestand Spanje op het ellendige Yankeeland te wrekenu Aldus de belofte die in manifesten verspreid ondanks den ijver van de politie aan den volke opduikt. Heeft men haar volkomen in ernst te nemen? Zeker niet, al mag men zich in deze niet geheel geruststellen. Sedert weken zijn de Carlislenaanvoerders in het geheim aau den gang zij zenden uit het buitenland, Frankrijk en Zwitserland, bevelen aan hunne partijge- nooten. Baron Sangarren, een der voornaamste leidersheelt verklaard dat een bloedige opstand, met medewerking van het leger, los zal breken, als Spanje een duimbreed groud afstaat. De Carlisten beschikken over veel geld rneu zegt dat dc rijke geestelijke in stellingen op Portorico een kapitaal van veertig millioen ten bate dezer opstandelingenpartij verzameld hebben, om daarmede ie voorkomen dat een Amerikaansch bestuur hen van het rijke eiland verjaagt. Reeds hebben de Carlisten in Engeland twintig duizend geweren en twee millioen kogels besteld dat zij dus geweldige plannen hebben is vrijwel zeker. En even zeker is het, dat een minachtende onverschilligheid voor de Carlisten in deze dagen niet te verantwoorden zou ziju. De censuur in Spanje verhindert evenwel dat wij voldoende ingelicht worden over de plannen en over het voorloopig optreden van de regeering. Het blijkt noodzakelijk dat de Spaansche- transatlantische maatschappij met het over brengen der Spaansche troepeu van Santiago naar het moederland spoed maakt. Even ellendig als de toestand der Amerikaansche soldaten, is die der Spanjaarden. Zaterdag avond ontving de regeering in Madrid een telegiam van generaal Torral, waarin gezegd wordt, dat door gebrek aan tenten, door de verandering der voeding en door de onop houdelijke regenbuien de ziekten met den dag toenemen. Alleen in Santiago zijn 8()00 zieke Spanjaarden, behalve nog die in de hospitalen van Palrna, Sau Luis, Sorgo en Guantanamo. Eiken dag vallen 1 4 dooden minstens. Er is geen voldoende beddenvoorraad om allen ligging te bezorgen en als niet heel spoedig allen overgebracht zijn in beter klimaat, moet een algemeene sterlte onder de toch reeds zoo zwaar beproefde troepen uitbreken Op Portorico is de gezondheidstoestand voor beide partijen bevredigend en de oorlog op kleine schaal wordt er geregeld voortgezet. Generaal Miles heeft Guayamo na geringen tegensiand genomen. De Amerikanen bezetten het geheele oostelijk deel van Portorico. Kleine afdeelingen zeesoldaten gingen aan land en staken de vuurtorens langs de kust weer aan zonder tegenstand te ontmoeten. Ooilogsschepen zijn uitgezonden om de trans portschepen te verzamelen, die waarschijnlijk ten gevolge van een misverstand om het eiland verspreid zijn. De bijeenbrenging te Ponce, waar generaal Miles hen wacht zal verscheidene dagen duren en op het oogenblik wordt de blokkade van San Juan slechts dcor het schip „New Orleans» gehandhaafd. Van de landzijde rukken de Amerikanen evenwel op San Juan aan. Alturas hebben de Span jaarden na krachtige verdedigingwaarbij zeven dooden vielen, moeten overgeven. In San Juan zullen zij tot het uiterst vechten, de gouverneur heeft in een manifest aan de bevolking gezegd dat Spanje den vrede niet gevraagd heeft en dat hij, evenals in Mei.de aanvallen der Amerikanen zal weten af te slaan. Met 9500 man geregelde troepen ge voelt hij zich daartoe sterk genoeg. Hei. gretig verwachte bevel tot staking der vijandelijkheden datnaar men hoopt en gelooft, het eerste meer dan het laatste, Was hington verlaten beeftmoge aan al deze toebereidselen en dappere plannen en defiui- tiet einde stellen, Reeds is een bevelin het geheim aan admiraal Sampson gezondenom naar de Spaansche kust te stoomen, door Mc. Kinley ingetrokken. Het gerucht gaat dat de Russische re geering te Belgrado tegen het verblijf van den ex-koning Milan in Servie zal protesteeren als zijnde zulks een directe schending van de beloften, welke de vroegere souverein aan den overleden czaar heelt gedaanom nimmer meer den voet in Servie te zetten. De reis van koning Leopold van Belgie naar Engeland in gezelschap van zijn minis ter-president wordt door sommigen in verband gebracht met het stichten van een oorlogs vloot voor Belgie, waarloe de koning reeds sedert lang plannen heeft gevormd. De hoofdoorzaak van de in Belgie ver- wachtwordende ministerieele crisis moet liggen in de weigeiing der regeering, om de leger- hervormiugen door te voeren. Tusschen Rusland en Engeland heeischt een gespannen verhouding. Rusland werkt alle daden der Engelschen in China hardnekkig tegen wat den trots der Britten natuurlijk hevig beleedigt en de toestand wordt nog ingewikkelder, nu Rusland den afstand van een haven in de golf var. Perzie verlangt en nu medegedeeld wordt, dat Ruslaud tusschen Obok eti Assab een marine-station in de Roode Zee heeft verkregen. Sommige En- gelsche bladen mecnen dat een en ander wel eens de aatileidiug zou kunnen worden tot een oorlog tusschen beide mogendheden. De correspondent van de Daily News te Odessa maakt melding van het gerucht dat de Russische regeering voornemens is Pavlof uit Peking terug te roepen, omdat het hem aan beleid om breekt om de kuiperijen van den Britschen tegen te gaan. Uit Beyroeth komt de tijding, dat de sultan van Turkije voornemens zou ziju aan Duitschland een haven en een strook gronds op de Syiische kust af te staan, bij gelegeu- heid van keizer Wilhelm's bezoek aan Pa- stina. Te Parijs heeft de opwinding, die de ge moedereu hoe langer hoe meer in spanning brengt, zich Zondag weer eens gelucht in een hevige kloppartij tusschen vrienden en vijan den van Dreyfus. Het gebeurde voor het standbeeld van Etienne Dolet, waar eenige vrijdenkersverenigingen, evenals ieder jaar geschiedt, een beLooging hielden. Eenige betoogers riepen „Leve de vrijheid Weg met de reactie Leve de Commune Leve Rochefortwaarop door anderen onmiddel lijk geantwoord werd met de kreten „Leve Zo!a!" De politie, die in sterken getale tegen woordig was, scheidde de partijen, wat echter niet verhinderde, dat zij een eind verder handgemeen werden. Onder het geschreeuw van „Leve Zola Weg met het legerWeg met ZolaLeve Rochefortontstond een formeele veldslag, waarbij van wandelstokken een druk gebruik werd gemaakt. Met groote moeite gelukte het de politie en eeu atdeeling van de republikeinsche garde na verloop van een uur de vechtenden uiteen te jagen. Een aantal arresta'ies werd gedaan. Nadat in een zaal een meeting gehouden was ten gunste van Zola en tegen het beleid van Brisson welke vergadering zóó rumoerig was, dat de politie de orde moest herstellen, begaf een deputatie onder aanvoering van den kamer afgevaardigde Reuouzich naar het com missariaat van politie, om de onmiddellijke invrijheidstelling der gearresteerden te eischen, natuurlijk zonder gunstig gevolg. De ex-keizerin Eugenie, die zich te Plomblières bevindt.moet zoo ernstig ongesteld zijn, dat haar omgeving het ergste vreest, Gistermorgen is te Dieppe een gesticht voor ouden lieden geheel afgebrand. De schade beloopt ongeveer 400.000 francs. Niemand kwam om het leven. Het Errgelsch-Egyptische leger kan zijn tocht naar Khartoum thans iederen dag beginuen, men wacht slechts op den Nijl. Is de rivier zoo ver gevallen, dat de Engel- sche transportschepen er op kunnen varen, dan gaat de expeditie op weg. Men moet toegeven dat de tocht van de Engelschen naar het zuiden langzaam mooi voorbereid is. Op het eiland Nasri, ten zui den van Schabloeka is eea groot proviand depot gevestigd. De telegraaf is reeds aan gelegd tot Metemneh. De spoorweg loopt van Kaïro tot Assoean, een militaire weg tot Atbara. Tusschen Alexandrie en Atbara, een afstand van 1920 kilometer is slechts een stuk van 358 kilometer nog niet van een weg voorzien, dat van Assoean naar Wadi-Halfa. In vier dagen en vijf nachten komt men nu van Kairo naar Atbara. De laatste vier compagnieën voor de expeditie ziju op 2 Augustus uit Kaito ver trokken. Vier kanonneerbooten liggen bij het kamp aan de Atbara, twee die van Dongola komenzullen zich dezer dagen daarbij voegen. Over de bewegingen der Mahdisten is weinig bekend. Zij staan te Schabloeka, te Kerreri en te Omdurman. Bij de „Groote poort" van Schabloeka bij Wad Bishara staat de voorhoede der Derwischjen, die uit een paar duizend man bestaat. Kerreri en Ora- duiman zijn goed versterkt en men verwacht heftigen tegenstand. De kalifa en de voor naamste emirs hebben hunne harems reeds ver naar het Zuiden gezonden zij verwach ten dus blijkbaar dat het voor hunne vrou wen wel eens gevaarlijk kan worden te Omdurman. Bijna de geheele koninklijke familie is te Kopenhagen vereenigd in verband met den ongunstiger, gezondheidstoestand der konin gin ook koning George van Griekenland is Zaterdag te Kopenhage aangekomen. Koningin Louise, die 81 jaar oud is, verzwakt meer en meer en men vreest voor haar leven. De doktoren raden haar lange rijtochten aan, om van de frissche lucht te genieten.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2