Nummer 64. Zondag 14 Augustus 1898. 21e Jaargang. Eerste Blad. Spanje en de Vereenigde Staten. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 4 114 ANTOON TIELEN Dit nummer bestaat uit twee bladen. Inhuldigingsfeesten FEUILLETON UITGEVER Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Wailwykscfce en Langstraatsche Coorant, Di Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk fl,]5. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per rarsl, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsok- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vaa Adol? Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. te WAALWIJK. Het programma der feestelijkheden, gepu bliceerd in ons nummer van verleden Zondag, droeg, zooals trouwens uitdrukkelijk in het hoofd vermeld was, een voorloopig karakter. Als zoodanig was het uit den aard der zaak voor wijziging vatbaar. Deze wijziging heeft nu plaats gehad en thans luidt het programma als volgt: LEVE DE KONINGIN! Kroningsfeesten te Waalwijk:tc houden op Zondag 4 en Maandag 5 September 1898, ter eere van Hare Ma jesteit, koningin Wilhelmina. Zondag 4 September, 11V2 uur. Parade van de dienstdoende schutterij op de markt. Muziek van de harmonie St. Crispijn. 12 uur. Marsch der schutterij door Waal wij ks' straten met muziek der harmonie l'Espérance. 121/3—l1/^ uur. Volksmatinée te geven door de harmonie St. Crispijn op de prachtig versierde feestkiosk, S'/j uur. Kinderspelen op het feestterrein nabij het station Estafette-ren ,hardloopen met hindernissen, houtjesrapen en andere. De spelen worden opgeluisterd door mu ziek van de twee harmoniën. Na afloop trekt de harmonie St. Crispijn door de versierde straten. 81/® uur. Volksconcert te geven door de 8? 39 Nu wat scheelt u? In geen goeden luim vandaag, hé? Mademoiselle Cerline niet lief ge weest spotte de laatst gekomene, terwijl hij een kop koffie bestelde. Och, daar zult gij wel aan gewennen .Die dametjes zijn nu eenmaal nietanders. Maar Cerline weet, dat ik haar lief heb, dat ik haar aanbid. Ach zij is zoo schoon, zoo be- tooverend schoon. Die taille, die oogen, die glim lach Hm, die wbetooverende schoonheid' heeft u ook reeds een klein vermogen gekost, beste vriend. Slechts als men de zoon van een bankier is, kan men zich de weelde veroorloven, eene schoonheid te beminnen, die tevens Prima Ballerina is Voor ons gewone stervelingen is zulk een voor recht onbereikbaar.. Cerline heeft het mij reeds honderdmaal ge zworen, dat zij mij liefheeft, innig liefheeft Och, dat zal zij zoo lang en zoo dikwijls zweren, als gij goud en paarlen aan hare voeten kunt nederleggen. En komt er een ander, wiens diamanten nog kostbaarder zijn dan uwe paar len en uw goud, dan cal zij dien ander hare «eden toefluisteren. Gij moest toch verstandig genoeg zijn om dat te begrijpen. Ik heb die soort van vrouwen reeds voldoende leeren kennen. Gij doet mij verdriet aan, Tony, klonk het, half ern stig, half spottend. De heer keek over zijn krant naar de beide jongelui het waren jeugdige losbollen van het zuiverste water. Hij schonk voornamelijk zijn aandacht aan den bankierszoon. En deze zeide nuIk kan niet gelooven, wat gij zegt. Cerline is nog te jong om zoo slecht te zijn De andere begon luid en spottend te lachen. Ik dacht niet, dat gij zoo verblind waart. Uw papa zou wel eens kunnen protesteeren te gen zulk een liefde vindt gij ook niet? Ik ben papa's lieveling. Hm, mijnheer de bankier Erdmann zal wel weten, hoever zijn liefde tot zijn zoon zich mag harmonie l'Espérance op de schitterend ver lichte feestkiosk. Maandag 5 September, 81/2-9 uur. Gelui der klokken. 9 uur. De harmonie „Kunstliefde vermag alles" uit Osch trekt door Waalwijks' straten. 10 uur. Uitvoering van het feestlied „Nederland" op de markt door 600 school kinderen met medewerking van de liedertafel „Oefeniüg en Vermaak" en de harmonie „l'Espérance". Daarna optocht der kinderen door de straten en uitvoering van de andere feestliederen, met gelijke medewerking. (Zie feestwijzer). Na afloop Uitvoering op de markt van lo. Hymne yan de Vliegh door de lie dertafel „Oefening en Vermaak met koper begeleiding van de harmonie „St. Crispijn". 2o. Hollands glorie van Richard Hol door de liedertafel „Oefening eii Vermaak" en „Vooruitgang zij ons Doel" met koperbege leiding van de harmonie FEspérance". 2 uur. Gymnastiek-uitvoering op het feestterrein door de Waalwijksche Gymna stiek vereeniging. Muziek der harmonie „Kunstliefde vermag alles"; ook tijdens de volksspelen. Volksspelen op het feestterrein. Ie Mastklimmen, leeftijd der deelnemers boven 18 jaar. 2e Sprietloopenleeftijd der deelnemers beneden 18 jaar. 8e Hardloopen met een uitgeblazen ei op een lepel, leeftijd der deelnemers beneden 16 jaar. 4e Uit— en aankleedpartijleeftijd der deelnemers beneden 14 jaar. Voor dit laatste nummer is verplichtend, het dragen van zwart jasje zwarte pet en zwarte schoenen. 5e Lange pijpen-race per fiets op het plankier. Tegelijk met de volksspelen uitstrekken. Een danseres is toch altijd.... Och laat ons hierover zwijgen. Gaat gij mede Waarheen, Tony Ik wil Cerline tevredenstellen. Zij dweept met een armband, dien de juwelier Sin zijn etalagekast heeft, zeide de bankierszoon. Gek, die gij zijt bromde de andere. Nu wat mij betreft, als gij weer een paar honderd thaler te veel hebt. Mijn geld is het r.iet. Zij betaalden en verlieten het café. De heer keek hen een oogenblik na. Toen riep hij een kelner. Kent gij die twee jongelieden? Zeker, mijnheer. Die slanke blonde is een zoon van den rijken bankier Erdmann en de andere is beambte aan een ministerie.... Zoo, ik dank u. Thans verliet ook de heer de zaal het was August Briiuning, de beroemde rechtsgeleerde. Mijn vermoeden zal bewaarheid worden een jongmensch als die Anton, die zoo verstrikt is geraakt in de netten eener danseres, kan ook ter wille yan haar, een diefstal begaan en vervolgens zoo diep zinken, dat hij een onschuldige voor zijne misdaad laat boeten. Ik wil alles onder zoeken en zekerheid hebben. -— Wat ik thans reeds, als bij toeval, heb vernomen, kan slechts dienen om mijne meening te versterken. Dit waren ongeveer de gedachten van den heer Briiuning, toen hij den volgenden dag vóór het huis van den bankier stond. Hij gaf zijn kaartje af en werd uiterst beleefd ontvangen. Wnarmede kan ik u van dienst zijn, mijn heer? vroeg de bankier beleefd, terwijl hij zijnen bezoeker een fauteuil toeschoof. De heer Brauning nam plaats en begon toen met vaste stem Mijnheer Erdman, het doel van mijne komst is van hoogst ernstigen aard. Veroorloof mij open hartig met u te spreken. Zeker, mijnheer Brauning wees slechts zoo goed, u nader te verklaren. Ik ben gekomen om de onschuld aan het licht te brengen van Frans Arnold, die verdacht wordt en beschuldigd is van diefstal Verwonderd zag de bankier hem aan, en zeide toen op kouden toon Vergeef mij, mijnheer, maar dat zal een zeer ondankbare taak zijn. 6e Vliegerwedstrijd voor jongens beneden 14 jaar. Punten van beoordeeling De mooistegrootste, verstgaande, hoogst- staande. (Eén vlieger kan slechts een prijs winnen). Voorts voor alle vliegersliet eerst een bepaald doel bereiken langs een weg met hindernissen. Aangifte voor deze zes nummers tot uiter lijk 81 Augustus bij het lid der hoofdcom missie D. A. Kakebeen. 6 uur. De harmonie „Kunstliefde vermag alles" speelt op de markt. 8 uur. Groot en schitterend vuurwerk op het feestterrein. Na afloop daarvan optocht van de beide harmoniën met fakkellicht. SlotMuziek op de Markt. Vrijdag 9 September: Onthaal der school kinderen. Maandag zullen 's avonds om 10.30, (A.T.) extra-trams loopen naar Tilburg en 's Bosch; richting 's Boschgewone prijzen met een minimum van f -.20. Alles uitvoerig vermeld in den feestwijzer, die begin September verschijnt. Op weg naar den vrede. We zijn alweer enkele stappen gevorderd. Het antwoord van Spanje op de vredeseischen van Amerika is thans officieel bekend ge maakt. Dat het 12ü0 woorden bevat zal men wel willen opvatten als een bewijs dat de amb tenaar, die dit constateerde, erg veel tijd had. Van meer belang is het te vernemen, dat het Spaansche antwoord is verdeeld in vijf paragrafen, nl. Cuba, Portorico, Ladronen, Manilla en de benoeming der commissie. De Cubaansche schuld wordt niet behandeld. Ik deel uwe meening niet, mijnheer Erd- marn. Als ik die overtuiging had, dan was ik niet van Weenen naar Berlijn gereisd... In mijne oogen heeft de jonge man het eerlijkste karakter, dat ik ooit heb leeren kennen. Ja, ja de zoon bleek even eerlijk te zijn als vroeger de vader, die zich aan hetzelfde mis drijf heel't schuldig gemaakt. Dat wist gij misschien nog niet, mijnheer Brauning? Dat weet ik zeer goed, want ik ben destijds zijn verdediger geweest, klonk het ernstig. Ah, dan is het ook natuurlijk, dat gij den zoon in bescherming neemt. Dat zou in zelfs doen, al was hij mij vol komen vreerad. Het is onze plicht als mensch, de onschuldigen te beschermen. De bankier trachtte een spottend glimlachje te verbergen. En ik zeg u, dat gij uw tijd en- moeite aan een ondankbaar werk verspilt. Mag ik n ook vragen, welken weg gij zult inslaan om dat edele doel te bereiken Mijn weg zal recht op het doel gericht zijn. En nu zal ik de vrijheid nemen u een vraag te doen, mijnheer Erdmann. Is het u bekend, dat uwe jongste zoon Antoon voornemens ia zeer ernstige betrekkingen aan te knoopen met een hier ter stede algemeen bekende schoonheid, de eer ste danseres Cerline Mariette Bertoldi of zoo als haar eerlijke Duitsche naam luidt; Kathari ne Schmidt Gij ziet, hoe uitstekend ik ben in gelicht. Mijn hemel, die betrekkingen zullen wel niet van ernstiger aard zijn, dan van honderd anderen met dergelijke dames. En is het u ook bekend, mijnheer Erdmann, dat uw zoon belangrijke sommen in den vorm van kostbare sieraden aan de voeten dezer danseres legt? Nu scheen de bankier toch een weinir te ont stellen. Gij schijnt werkelijk nauwkeurig onderricht te zijn, mijnheer... Maar, hoe dat ook zij ik begrijp niet, welk verband er bestaat tusschen de relatiën van mijn zoon met die danseres en de zaak waarvoor gij zijt hiergekomen Misschien bestaat daar tusschen een zeer nauw verband reeds nu durf ik dit ver onderstellen, klonk ernstig en streng het ant woord. De houding des heeren Erdmann verried, hoe Hei stemt toe, dat de Spaansche souvereioi* teit over Cuba worde opgeheven. Evenwel, wanneer er quaestie mocht rijzen over het toekomstig beheer van het eiland, moeten de Vereenigde Staten stellig verkla ren, dat zij het eiland zullen beheeren met eerbiediging van de Spaansche belangen. De tijd waarbinnen de ontruiming zal plaats heb ben, wordt als onderdeel beschouwd, welker bepaling aan de commissie is overgelaten. Deze commissie zal bestaan uit vijf gemach tigden, beide rijken vertegenwoordigend, wel ke waarschijnlijk te Parijs zullen samenkomen. Een officieel bericht van staatssecretaris Day van Donderdagavond zegt Wij zijn tot overeenstemming gekomen op een protocol, hetwelk de vredesvoorwaarden bevat en waarin ook voorkomt de ontruiming van Cuba en Portorico. Wij gelooven, dat dit protocol ten uitvoer zal worden gebracht, en mogen verzekeren, dat de voorwaarden die zijn, welke door den heer Mc. Kinley in zijn nota verlangd werden. Vermoedelijk zullen er nog eenige foimali- teiten vóór het onderteekenen van het pro tocol moeteu plaats hebben. Dat het protocol niet reeds heden kan geteekend worden, is te wijten aan de noodzakelijkheid dat het stuk wordt opgesteld in categorische termen, ten einde elke mogelijkheid van misverstand te vermijden en bovendien moet den Fran- schen gezant Cambon de noodige tijd worden gelaten om van de Spaansche Regeering machtiging te krijgen om in haar naam het stuk te teekenen. Nu is de vrede dus nog slechts een kwestie van tormaliteitenvervulling en tenzij er alweer onverwachts een klink in den kabel komt men kan de bepaling van een wa penstilstand reeds heden verwachten. Sagasta houdt zich reeds bezig met de inderdaad zeer moeielijke vraag wat hij moet aanvangen allereerst met de duizenden offi cieren die van Cuba terugkomen. Waarschijn lijk vindt de minister van oorlog een uitweg in de uitbreiding van het aantal linie-regi menten. Een anderen raoeielijkheid ligt in de vraag waar de geestelijke orbroeders moeten pijnlijk deze woorden hem troffen. Mijnheer Brauning, indien ik mijnen zoon niet onvoorwaardelijk geloofde dan zouden uwe woorden wèl in staat zijn, slechte gedachten bij mij op te wekken. Maar God zij dank al is mijn zoon misschien ook lichtzinniger, dan ik wel zou wenschen, zoover zal hij zich toch nooit ver geten, zeide de bankier het hoofd schuddend, met trotsch, afwijzend gebaar. De advocaat zag liem ernstig aan. Zou ik u mogen verzoeken, mij eens omstandig te willen mededeelen, hoe en op welke wijze die brief destijds is verdwenen De baron was boos en gevoelde zich bijna be- leedigd, en toch lag er in die trotsche zelfbe wuste kalmte van aen rechtsgeleerde iets onver klaarbaars, dat den geldman een angstig gevoel aanjoeg. Hij vertelde nauwkeurig de gansche toe dracht der zaak, bijna met dezelfde woorden als Frans. Goed, zeide nu de heer Brauning langzaam en met nadruk. Goed. En als nu de brief niet ergens is tus9chengeschoven. wat gij bepaald ont kent waar kan hij dan gebleven zijn Even min als ik hem heb weggenomen, evenmin heeft Frans Arnold dat gedaan daarop sou ik mija eerewoord durven geven. En gij zweert eveneens bij uwen zooa... Maar mijnheer Erdmann, los mij dan dat raadsel eens op, als 't u mogelijk is; er is toch niemand anders in de kamer geweest en een dikke brief kan maar niet zoo spoorloos ver dwijnen. Ik ben niet in staat, u de oplossing van dit raadsel te geven, moest nu de bankier er kennen het was vreemd, hij had den moed niet meer om nogmaals te zeggen Frans Arnold is de dief. Nu legde de advocaat zijne hand zacht op den schouder van den financier. Het zal voorloopig eenig en uitsluitend mijn taak zijn, de oplossing van dit raadsel te vinden. Het zou niet de eerste oplossing zijn, dis mij gelukte, voegde hij er met een fijn lachje bij. En wat gaat gij nu doen, mijnheer Briiuning vroeg de bankier in gespannen verwachting. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1